coreutils-8.27-pre1 - en to eo translation catalogue (1242 entries)

en: invalid argument %s for %s
eo: nevalida argumento %s por %s

en: ambiguous argument %s for %s
eo: plursenca argumento %s por %s

en: Valid arguments are:
eo: Validaj argumentoj estas:

en: error closing file
eo: eraro dum fermado de dosiero

en: write error
eo: skrib-eraro

en: preserving permissions for %s
eo: konserviĝas permesoj pri %s

en: Unknown system error
eo: Nekonata sistemeraro

en: regular empty file
eo: normala malplena dosiero

en: regular file
eo: normala dosiero

en: directory
eo: dosierujo

en: symbolic link
eo: simbola ligo

en: message queue
eo: mesaĝovico

en: semaphore
eo: semaforo

en: shared memory object
eo: komuna memorobjekto

en: typed memory object
eo: tipita memorobjekto

en: block special file
eo: blokaparatdosiero

en: character special file
eo: signoaparatdosiero

en: contiguous data
eo: koneksaj datumoj

en: fifo
eo: vicmemoro

en: door
eo: door-o

en: multiplexed block special file
eo: multipleksorata blokaparatdosiero

en: multiplexed character special file
eo: multipleksorata signoaparatdosiero

en: multiplexed file
eo: multipleksorata dosiero

en: named file
eo: nomata dosiero

en: network special file
eo: retaparatdosiero

en: migrated file with data
eo: migrita dosiero kun datumoj

en: migrated file without data
eo: migrita dosiero sen datumoj

en: port
eo: pordo

en: socket
eo: konektilo

en: weird file
eo: stranga dosiero

en: Address family for hostname not supported
eo: Ne subteniĝas adresfamilio por komputilretnomo

en: Temporary failure in name resolution
eo: Dumtempa malsukceso ĉe nom-eltrovo

en: Bad value for ai_flags
eo: Misa valoro por 'ai_flags'

en: Non-recoverable failure in name resolution
eo: Neriparebla malsukceso ĉe nom-eltrovo

en: ai_family not supported
eo: 'ai_family' ne subtenatas

en: Memory allocation failure
eo: Mankas sufiĉa memoro

en: No address associated with hostname
eo: Neniu adreso estas asociata kun nomo de gastiga komputilo

en: Name or service not known
eo: Nomo aŭ servo ne konatas

en: Servname not supported for ai_socktype
eo: 'servname' ne subtenatas por 'ai_socktype'

en: ai_socktype not supported
eo: 'ai_socktype' ne subtenatas

en: System error
eo: Sistemeraro

en: Argument buffer too small
eo: Bufro por argumentoj tro malgrandas

en: Processing request in progress
eo: Traktado de peto daŭras

en: Request canceled
eo: Peto nuligitas

en: Request not canceled
eo: Peto ne nuligitas

en: All requests done
eo: Ĉiuj petoj estas plenumitaj

en: Interrupted by a signal
eo: Interrompita per signalo

en: Parameter string not correctly encoded
eo: Parametra ĉeno ne estas ĝuste kodita

en: Unknown error
eo: Nekonata eraro

en: %s: invalid option -- '%c'
eo: %s: nevalida opcio -- «%c»

en: %s: option requires an argument -- '%c'
eo: %s: opcio bezonas argumenton -- «%c»

en: cannot change permissions of %s
eo: ne eblas ŝanĝi permesojn de %s

en: cannot create directory %s
eo: ne eblas krei dosierujon %s

en: memory exhausted
eo: mankas sufiĉa memoro

en: unable to record current working directory
eo: ne eblas registri aktualan labordosierujon

en: failed to return to initial working directory
eo: malsukcesis reveni al komenca labordosierujo

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
eo: «

en: '
eo: »

en: %s: end of file
eo: %s: fino de dosiero

en: %s: read error
eo: %s: leg-eraro

en: Success
eo: Sukceso

en: No match
eo: Neniu trafo

en: Invalid regular expression
eo: Nevalida regulesprimo

en: Invalid collation character
eo: Nevalida kunmetita signo

en: Invalid character class name
eo: Nevalida nomo de signoklaso

en: Trailing backslash
eo: Malsuprenstreko '\' ĉe la fino

en: Invalid back reference
eo: Nevalida retroreferenco

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
eo: Senpara [, [^, [:, [., aŭ [=

en: Unmatched ( or \(
eo: Senpara ( aŭ \(

en: Unmatched \{
eo: Senpara \{

en: Invalid content of \{\}
eo: Nevalida enhavo de \{\}

en: Invalid range end
eo: Nevalida fino de gamo

en: Memory exhausted
eo: Mankas sufiĉa memoro

en: Invalid preceding regular expression
eo: Nevalida antaŭa regulesprimo

en: Premature end of regular expression
eo: Neatendita fino de regulesprimo

en: Regular expression too big
eo: Regulesprimo tro grandas

en: Unmatched ) or \)
eo: Senpara ) aŭ \)

en: No previous regular expression
eo: Mankas antaŭa regulesprimo

en: it is dangerous to operate recursively on %s
eo: estas danĝere operacii rikure al %s

en: it is dangerous to operate recursively on %s (same as %s)
eo: estas danĝere operacii rikure al %s (samkiel %s)

en: use --no-preserve-root to override this failsafe
eo: uzu «--no-preserve-root» por malŝalti ĉi tiun sekurilon

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
eo: ^[jJyY]

en: setting permissions for %s
eo: agordiĝas permesoj pri %s

en: Hangup
eo: Malkonekto

en: Interrupt
eo: Interrompo

en: Quit
eo: Forlasigo

en: Illegal instruction
eo: Miskomando

en: Trace/breakpoint trap
eo: Spurumo-/romppunkto-komando

en: Aborted
eo: Abortita

en: Floating point exception
eo: Glitkomkalkul-eraro

en: Killed
eo: Buĉita

en: Bus error
eo: Bus-eraro

en: Segmentation fault
eo: Adres-eraro

en: Broken pipe
eo: Rompita dukto

en: Alarm clock
eo: Vekhorloĝo

en: Terminated
eo: Ĉesigita

en: Urgent I/O condition
eo: Urĝa enig-/elig-stato

en: Stopped (signal)
eo: Paŭzigita (signale)

en: Stopped
eo: Paŭzigita (uzule)

en: Continued
eo: Daŭrigita

en: Child exited
eo: Ido finis

en: Stopped (tty input)
eo: Paŭzigita (pro terminalenigo)

en: Stopped (tty output)
eo: Paŭzigita (pro terminaleligo)

en: I/O possible
eo: Enigo/eligo eblas

en: CPU time limit exceeded
eo: Limo de procesortempo transpasiĝis

en: File size limit exceeded
eo: Limo de dosiergrando transpasiĝis

en: Virtual timer expired
eo: Virtuala horloĝo transpasis limtempon

en: Profiling timer expired
eo: Profilanta horloĝo transpasis limtempon

en: Window changed
eo: Fenestro ŝanĝiĝis

en: User defined signal 1
eo: Uzula signalo 1

en: User defined signal 2
eo: Uzula signalo 2

en: EMT trap
eo: EMT-komando

en: Bad system call
eo: Misa sistemvoko

en: Stack fault
eo: Stak-eraro

en: Information request
eo: Informmendo

en: Power failure
eo: Elektra provizo perdiĝis

en: Resource lost
eo: Risurco perdiĝis

en: Real-time signal %d
eo: Realtempa signalo %d

en: Unknown signal %d
eo: Nekonata signalo %d

en: iconv function not usable
eo: funkcio 'iconv()' ne uzeblas

en: iconv function not available
eo: funkcio 'iconv()' ne disponeblas

en: character out of range
eo: signo estas ekster gamo

en: cannot convert U+%04X to local character set
eo: ne eblas konverti U+%04X al loka signaro

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
eo: ne eblas konverti U+%04X al loka signaro: %s

en: invalid user
eo: nevalida uzanto

en: invalid group
eo: nevalida grupo

en: invalid spec
eo: nevalida indiko

en: unable to display error message
eo: ne eblas montri erarmesaĝon

en: Packaged by %s (%s)
eo: Pakigita far %s (%s)

en: Packaged by %s
eo: Pakigita far %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
eo: ©

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
eo: Verkita de %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
eo: Verkita de %s kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s
    kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s kaj aliaj.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
eo: 
    Raportu programmisojn al %s;
    sciigu tradukerarojn al <translation-team-eo@lists.sourceforge.net>.

en: Report %s bugs to: %s
eo: Raportu programmisojn en «%s» al: %s

en: %s home page: <%s>
eo: Hejmpaĝo de «%s»: <%s>

en: string comparison failed
eo: ĉena komparo malsukcesis

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
eo: Agordu LC_ALL='C' por eviti la problemon.

en: The strings compared were %s and %s.
eo: La komparitaj ĉenoj estis %s kaj %s.

en: cannot perform formatted output
eo: ne eblas efektivigi formatitan eligon

en: invalid %s%s argument '%s'
eo: nevalida argumento de %s%s: «%s»

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
eo: nevalida sufikso en argumento de %s%s: «%s»

en: %s%s argument '%s' too large
eo: argumento de %s%s tro grandas: «%s»

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Simon Josefsson
eo: Simon ĜOSEFSON (Simon Josefsson)

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
    Base%d encode or decode FILE, or standard input, to standard output.
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [DOSIERO]
    
    Kodas aŭ malkodas %d-ume DOSIEROn (aŭ ĉefenigujon) al ĉefeligujo.

en:   -d, --decode          decode data
      -i, --ignore-garbage  when decoding, ignore non-alphabet characters
      -w, --wrap=COLS       wrap encoded lines after COLS character (default 76).
                              Use 0 to disable line wrapping
eo:   -d, --decode           malkodi la datenojn
      -i, --ignore-garbage   ignori nealfabetajn signojn dum malkodado
      -w, --wrap=NOMBRO      faldi koditajn liniojn post NOMBRO (defaŭlte 76)
                               da signoj; uzu 0 por malŝalti linifaldadon

en: read error
eo: leg-eraro

en: invalid input
eo: nevalida enigaĵo

en: invalid wrap size
eo: nevalida faldiga grando

en: extra operand %s
eo: superflua argumento: %s

en: closing standard input
eo: fermiĝas ĉefenigujo

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: David MacKenzie
eo: David MEKENZI (David MacKenzie)

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION... NAME...
eo: Uzmaniero:  %s NOMO [SUFIKSO]
           aŭ:  %s OPCIO... NOMO...

en: Print NAME with any leading directory components removed.
    If specified, also remove a trailing SUFFIX.
eo: Eligas NOMOn sen ĉiuj antaŭaj elementoj dosierujaj.
    Se indikata, ankaŭ forigas postan SUFIKSOn.

en:   -a, --multiple       support multiple arguments and treat each as a NAME
      -s, --suffix=SUFFIX  remove a trailing SUFFIX; implies -a
      -z, --zero           end each output line with NUL, not newline
eo:   -a, --multiple        permesi plurajn argumentojn kaj trakti ĉiun kiel NOMOn
      -s, --suffix=SUFIKSO  forlasi ĉi tiun SUFIKSOn kiam ĝi okazas
      -z, --zero            disigi eligon per nulbajtoj anstataŭ per novlinioj

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort          -> "sort"
      %s include/stdio.h .h     -> "stdio"
      %s -s .h include/stdio.h  -> "stdio"
      %s -a any/str1 any/str2   -> "str1" followed by "str2"
eo: 
    Ekzemploj:
      %s /usr/bin/sort            ->  «sort»
      %s include/stdio.h .h       ->  «stdio»
      %s -s .h include/stdio.h    ->  «stdio»
      %s -a ia/ĉeno1 ia/ĉeno2     ->  «ĉeno1» kaj poste «ĉeno2»

en: missing operand
eo: mankas argumento

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Torbjorn Granlund
eo: Torbjern GRANLUND (Torbjörn Granlund)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Richard M. Stallman
eo: Riĉard STOLMEN (Richard M. Stallman)

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [DOSIERO...]

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
eo:   -t                       egalas al opcioj «-vT»
      -T, --show-tabs          montri ĉiun TAB-signon kiel «^I»
      -u                       (ignorata)
      -v, --show-nonprinting   uzi «^» kaj «M-» notigon, escepte por LFD kaj TAB

en: 
    Examples:
      %s f - g  Output f's contents, then standard input, then g's contents.
      %s        Copy standard input to standard output.
eo: 
    Ekzemploj: 
      %s f - g    Eligas enhavon de f, poste ĉefenigujon, poste enhavon de g.
      %s          Kopias ĉefenigujon al ĉefeligujo.

en: cannot do ioctl on %s
eo: ne eblas fari 'ioctl' al %s

en: standard output
eo: ĉefeligujo

en: %s: input file is output file
eo: eniga dosiero %s estas la eliga dosiero; ĝi ignoriĝas

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Russell Coker
eo: Rosel KUKER (Russell Coker)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Jim Meyering
eo: Ĝim MEJERING (Jim Meyering)

en: failed to create security context: %s
eo: malsukcesis krei sekurecan kuntekston: %s

en: failed to set %s security context component to %s
eo: malsukcesis agordi elementon %s de sekureca kunteksto al %s

en: failed to get security context of %s
eo: malsukcesis eltrovi sekurecan kuntekston de %s

en: can't apply partial context to unlabeled file %s
eo: ne eblas apliki partan kuntekston al sen-etikeda dosiero %s

en: failed to change context of %s to %s
eo: malsukcesis ŝanĝi kuntekston de %s al %s

en: cannot access %s
eo: ne eblas atingi %s

en: cannot read directory %s
eo: ne eblas legi dosierujon %s

en: changing security context of %s
eo: ŝanĝiĝas sekureca kunteksto de %s

en: fts_read failed
eo: malsukcesis 'fts_read()'

en: fts_close failed
eo: malsukcesis 'fts_close()'

en: Usage: %s [OPTION]... CONTEXT FILE...
      or:  %s [OPTION]... [-u USER] [-r ROLE] [-l RANGE] [-t TYPE] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] KUNTEKSTO DOSIERO...
           aŭ:  %s [OPCIO...] [-u UZANTO] [-r ROLO] [-l GAMO] [-t TIPO] DOSIERO...
           aŭ:  %s [OPCIO...] --reference=REFERENCDOSIERO DOSIERO...

en: Change the SELinux security context of each FILE to CONTEXT.
    With --reference, change the security context of each FILE to that of RFILE.
eo: Ŝanĝas la SELinuksan sekurecan kuntekston de ĉiu DOSIERO al KUNTEKSTO.
    Kun «--reference», ĝi ŝanĝas la sekurecan kuntekston de ĉiu DOSIERO
    al tiu de REFERENCDOSIERO.

en:       --dereference      affect the referent of each symbolic link (this is
                             the default), rather than the symbolic link itself
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
eo:       --dereference      (defaŭlte) efiki la referencatan de ĉiu simbola ligo
      -h, --no-dereference   efiki simbolan ligon mem anstataŭ kion ĝi indikas

en:   -u, --user=USER        set user USER in the target security context
      -r, --role=ROLE        set role ROLE in the target security context
      -t, --type=TYPE        set type TYPE in the target security context
      -l, --range=RANGE      set range RANGE in the target security context
eo:   -u, --user=UZANTO      difini uzanton UZANTO en la cela sekureca kunteksto
      -r, --role=ROLO        difini rolon ROLO en la cela sekureca kunteksto
      -t, --type=TIPO        difini tipon TIPO en la cela sekureca kunteksto
      -l, --range=GAMO       difini gamon GAMO en la cela sekureca kunteksto

en:       --no-preserve-root  do not treat '/' specially (the default)
          --preserve-root    fail to operate recursively on '/'
eo:       --no-preserve-root   ne trakti '/' aparte (la defaŭlto)
          --preserve-root      rifuzi operacii rikure sur '/'

en:       --reference=RFILE  use RFILE's security context rather than specifying
                             a CONTEXT value
eo:       --reference=REFERENCDOSIERO
                             uzi sekurecan kuntekston de REFERENCDOSIERO
                             anstataŭ la valoron KUNTEKSTO

en:   -R, --recursive        operate on files and directories recursively
eo:   -R, --recursive        operacii rikure pri dosieroj kaj dosierujoj

en:   -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
eo:   -v, --verbose          eligi mesaĝon por ĉiu dosiero kiu proceziĝis

en: 
    The following options modify how a hierarchy is traversed when the -R
    option is also specified.  If more than one is specified, only the final
    one takes effect.
    
      -H                     if a command line argument is a symbolic link
                             to a directory, traverse it
      -L                     traverse every symbolic link to a directory
                             encountered
      -P                     do not traverse any symbolic links (default)
eo: 
    La sekvaj opcioj modifas la trapason de la hierarkio kiam la opcio «-R»
    indikatas.  Se pli ol unu el ili indikatas, nur la lasta efikas.
    
      -H                     se komandlinia argumento estas simbola ligo al
                             dosierujo, trapasi ĝin
      -L                     trapasi ĉiun renkontatan simbolan ligon al dosierujo
      -P                     ne trapasi iujn ajn simbolajn ligojn (defaŭlte)

en: -R --dereference requires either -H or -L
eo: '-R --dereference' bezonas aŭ '-H' aŭ '-L'

en: -R -h requires -P
eo: '-R -h' bezonas '-P'

en: missing operand after %s
eo: mankas argumento post %s

en: invalid context: %s
eo: nevalida kunteksto: %s

en: conflicting security context specifiers given
eo: konfliktas la indikoj de sekureca kunteksto

en: failed to get attributes of %s
eo: malsukcesis eltrovi atributojn de %s

en: invalid group: %s
eo: nevalida grupo: %s

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] GRUPO DOSIERO...
           aŭ:  %s [OPCIO...] --reference=REFERENCDOSIERO DOSIERO...

en: Change the group of each FILE to GROUP.
    With --reference, change the group of each FILE to that of RFILE.
eo: Ŝanĝas la grupon de ĉiu DOSIERO al GRUPO.
    Kun «--reference», ŝanĝas la grupon de ĉiu DOSIERO al tiu de REFERENCDOSIERO.

en:   -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
      -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
eo:   -c, --changes          kiel '--verbose', sed nur kiam ŝanĝo okazis
      -f, --silent, --quiet  forlasi la plejmulton de erarmesaĝoj
      -v, --verbose          eligi mesaĝon por ĉiu dosiero kiu proceziĝis

en:                          (useful only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
eo:                          (utilas nur en sistemoj kie eblas ŝanĝi posedanton
                             de simbola ligo)

en:       --reference=RFILE  use RFILE's group rather than specifying a
                             GROUP value
eo:       --reference=REFERENCDOSIERO
                             uzi la grupon de REFERENCDOSIERO anstataŭ valoron

en: 
    Examples:
      %s staff /u      Change the group of /u to "staff".
      %s -hR staff /u  Change the group of /u and subfiles to "staff".
eo: 
    Ekzemploj:
      %s teamo /u        Ŝanĝas la grupon de /u al "teamo".
      %s -hR teamo /u    Ŝanĝas la grupon de /u kaj ĝiaj subdosieroj al "teamo".

en: getting new attributes of %s
eo: eltroviĝas novaj atributoj de %s

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
eo: nek simbola ligo %s nek ĝia referanto estas ŝanĝita

en: mode of %s changed from %04lo (%s) to %04lo (%s)
eo: moduso de %s ŝanĝiĝis de %04lo (%s) al %04lo (%s)

en: failed to change mode of %s from %04lo (%s) to %04lo (%s)
eo: malsukcesis ŝanĝi moduson de %s de %04lo (%s) al %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
eo: moduso de %s restas %04lo (%s)

en: cannot operate on dangling symlink %s
eo: ne eblas trakti sencelan simbolan ligon %s

en: changing permissions of %s
eo: ŝanĝiĝas permesoj pri %s

en: %s: new permissions are %s, not %s
eo: %s: novaj permesoj estas %s, ne %s

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] MODUSO[,MODUSO...]  DOSIERO...
           aŭ:  %s [OPCIO...] OKUMA_MODUSO  DOSIERO...
           aŭ:  %s [OPCIO...] --reference=REFERENCDOSIERO  DOSIERO...

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    With --reference, change the mode of each FILE to that of RFILE.
eo: Ŝangas la moduson de ĉiu DOSIERO al MODUSO.  Kun opcio «--reference»,
    ĝi ŝangas la moduson de ĉiu DOSIERO al tiu de REFERENCDOSIERO.

en:       --reference=RFILE  use RFILE's mode instead of MODE values
eo:       --reference=REFDOS  uzi la moduson de REFDOS anstataŭ de MODUSOn

en:   -R, --recursive        change files and directories recursively
eo:   -R, --recursive         ŝanĝas dosierojn kaj dosierujojn rikure

en: 
    Each MODE is of the form '[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+|[-+=][0-7]+'.
eo: 
    Ĉiu MODUSO estas laŭ la formo «[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+|[-+=][0-7]+».

en: cannot combine mode and --reference options
eo: nekombineblas modusaj argumentoj kaj opcio «--reference»

en: invalid mode: %s
eo: nevalida moduso: %s

en: changed ownership of %s from %s to %s
eo: ŝanĝiĝis posedanto de %s -- de %s al %s

en: changed group of %s from %s to %s
eo: ŝanĝiĝis grupo de %s -- de %s al %s

en: no change to ownership of %s
eo: ne ŝanĝiĝis posedanto de %s

en: failed to change ownership of %s from %s to %s
eo: malsukcesis ŝanĝi posedanton de %s de %s al %s

en: failed to change group of %s from %s to %s
eo: malsukcesis ŝanĝi grupon de %s de %s al %s

en: failed to change ownership of %s
eo: malsukcesis ŝanĝi posedanton de %s

en: failed to change ownership of %s to %s
eo: malsukcesis ŝanĝi posedanton de %s al %s

en: failed to change group of %s to %s
eo: malsukcesis ŝanĝi grupon de %s al %s

en: ownership of %s retained as %s
eo: posedanto de %s restas %s

en: group of %s retained as %s
eo: grupo de %s restas %s

en: ownership of %s retained
eo: posedanto de %s reteniĝas

en: cannot dereference %s
eo: ne eblas malreferenci %s

en: changing ownership of %s
eo: ŝanĝiĝas posedanto de %s

en: changing group of %s
eo: ŝanĝiĝas grupo de %s

en: Usage: %s [OPTION]... [OWNER][:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [POSEDANTO][:[GRUPO]] DOSIERO...
           aŭ:  %s [OPCIO...] --reference=REFERENCDOSIERO DOSIERO...

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    With --reference, change the owner and group of each FILE to those of RFILE.
eo: Ŝanĝas la posedanton kaj/aŭ grupon de ĉiu DOSIERO al POSEDANTO kaj/aŭ GRUPO.
    Kun «--reference», ŝanĝas la posedanton kaj grupon de ĉiu DOSIERO al tiuj de
    REFERENCDOSIERO.

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute
eo:       --from=NUNA_POSEDANTO:NUNA_GRUPO
                             ŝanĝi la posedanton kaj/aŭ grupon de ĉiu dosiero nur
                             se ĝia nuna posedanto kaj/aŭ grupo kongruas kun la ĉi
                             tie indikataj; la unua aŭ la dua povas esti forlasata,
                             en kiu kazo kongruo ne bezonas por tiu

en:       --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             specifying OWNER:GROUP values
eo:       --reference=REFERENCDOSIERO
                             uzi posedanton kaj grupon de REFERENCDOSIERO

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a ':' following a symbolic OWNER.
    OWNER and GROUP may be numeric as well as symbolic.
eo: 
    Posedanto ne ŝanĝiĝas se mankas.  Ankaŭ grupo ne ŝanĝiĝas se mankas, sed
    ĝi ŝanĝiĝas al la ensaluta grupo se ':' sekvas simbolan POSEDANTOn.
    POSEDANTO kaj GRUPO povas esti numerecaj aŭ simbolaj.

en: 
    Examples:
      %s root /u        Change the owner of /u to "root".
      %s root:staff /u  Likewise, but also change its group to "staff".
      %s -hR root /u    Change the owner of /u and subfiles to "root".
eo: 
    Ekzemploj:
      %s root /u          Ŝanĝas la posedanton de /u al "root".
      %s root:teamo /u    Egale, sed ankaŭ ŝanĝas la grupon al "teamo".
      %s -hR root /u      Ŝanĝas la posedanton de /u kaj subdosieroj al "root".

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Roland McGrath
eo: Roland MEKGRAF (Roland McGrath)

en: invalid group %s
eo: nevalida grupo: %s

en: invalid group list %s
eo: nevalida gruplisto: %s

en: Usage: %s [OPTION] NEWROOT [COMMAND [ARG]...]
      or:  %s OPTION
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO] CELDOSIERUJO [KOMANDO [ARGUMENTO...]]
           aŭ:  %s OPCIO

en: Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.
eo: Rulas KOMANDOn kun CELDOSIERUJO kiel radika dosierujo.

en: cannot change root directory to %s
eo: ne eblas ŝanĝi radikan dosierujon al %s

en: cannot chdir to root directory
eo: ne eblas iri al radika dosierujo

en: no group specified for unknown uid: %d
eo: neniu grupo indikitas por nekonata UID-o: %d

en: failed to get supplemental groups
eo: malsukcesis obteni la aldonajn grupojn

en: failed to set supplemental groups
eo: malsukcesis agordi aldonajn grupojn

en: failed to set group-ID
eo: malsukcesis agordi grupnumeron

en: failed to set user-ID
eo: malsukcesis agordi uzantnumeron

en: failed to run command %s
eo: malsukcesis ruli komandon %s

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Q. Frank Xia
eo: Frenk KSIA (Q. Frank Xia)

en: %s: file too long
eo: %s: dosiero tro longas

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
eo: Uzmaniero:  %s [DOSIERO...]
           aŭ:  %s [OPCIO]

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
eo: Montras la CRC-kontrolsumon kaj bajtnombrojn de ĉiu DOSIERO.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] DOSIERO1 DOSIERO2

en: Compare sorted files FILE1 and FILE2 line by line.
eo: Komparas ordigitajn dosierojn DOSIERO1 kaj DOSIERO2 po-linie.

en: 
    When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
eo: 
    Se DOSIERO1 aŭ DOSIERO2 (ne ambaŭ) estas «-», ĉefenigujo legiĝas.

en: 
    With no options, produce three-column output.  Column one contains
    lines unique to FILE1, column two contains lines unique to FILE2,
    and column three contains lines common to both files.
eo: 
    Kiam sen opcioj, produktas trikolumnan eligon.  La unua kolumno entenas
    liniojn unikajn al DOSIERO1, la dua kolumno liniojn unikajn al DOSIERO2,
    kaj la tria kolumno liniojn komunajn al ambaŭ dosierojn.

en: 
      -1              suppress column 1 (lines unique to FILE1)
      -2              suppress column 2 (lines unique to FILE2)
      -3              suppress column 3 (lines that appear in both files)
eo: 
      -1                forlasi kolumnon 1 (liniojn unikajn al DOSIERO1)
      -2                forlasi kolumnon 2 (liniojn unikajn al DOSIERO2)
      -3                forlasi kolumnon 3 (liniojn kiuj aperas en ambaŭ dosieroj)

en: 
      --check-order     check that the input is correctly sorted, even
                          if all input lines are pairable
      --nocheck-order   do not check that the input is correctly sorted
eo: 
      --check-order     kontroli ke la enigo estas ĝuste ordigita, eĉ
                          se ĉiuj enigaj linioj estas pareblaj
      --nocheck-order   ne kontroli ke la enigo estas ĝuste ordigita

en:   --output-delimiter=STR  separate columns with STR
eo:   --output-delimiter=ĈENO    disigi kolumnojn kun ĈENO

en: 
    Note, comparisons honor the rules specified by 'LC_COLLATE'.
eo: 
    Notu ke komparoj honoras la regulojn indikatajn de 'LC_COLLATE'.

en: 
    Examples:
      %s -12 file1 file2  Print only lines present in both file1 and file2.
      %s -3 file1 file2  Print lines in file1 not in file2, and vice versa.
eo: 
    Ekzemploj:
      %s -12 dosiero1 dosiero2  Montras nur liniojn kiuj ĉeestas en ambaŭ dosieroj.
      %s -3 dosiero1 dosiero2   Montras liniojn kiuj ĉeestas en unu dosiero sed ne
                                  en la alia.

en: file %d is not in sorted order
eo: dosiero %d ne estas en ordigita sekvo

en: total
eo: totalo

en: cannot lseek %s
eo: ne eblas 'lseek' sur %s

en: error reading %s
eo: eraro dum legado de %s

en: error writing %s
eo: eraro dum skribado de %s

en: overflow reading %s
eo: troo dum legado de %s

en: %s: failed to get extents info
eo: %s: malsukcesis eltrovi informon pri 'extents'

en: %s: write failed
eo: %s: malsukcesis skribo

en: failed to extend %s
eo: malsukcesis etendi %s

en: clearing permissions for %s
eo: vakigiĝas permesoj pri %s

en: failed to preserve ownership for %s
eo: malsukcesis konservi posedanton pri %s

en: failed to lookup file %s
eo: malsukcesis trovi dosieron %s

en: failed to preserve authorship for %s
eo: malsukcesis konservi aŭtorecon pri %s

en: failed to set default file creation context to %s
eo: malsukcesis agordi defaŭltan dosierkrean kuntekston al %s

en: failed to set default file creation context for %s
eo: malsukcesis agordi defaŭltan dosierkrean kuntekston por %s

en: failed to set the security context of %s
eo: malsukcesis agordi sekurecan kuntekston de %s

en: cannot open %s for reading
eo: ne eblas malfermi %s por legi

en: cannot fstat %s
eo: malsukcesis eltrovi statinformon pri malferma %s

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
eo: ignoratas dosiero %s, ĉar ĝi estis substituata dum kopiado

en: cannot remove %s
eo: ne eblas forigi %s

en: removed %s
eo: forigiĝis %s

en: not writing through dangling symlink %s
eo: ne skribiĝos tra sencela simbola ligo %s

en: cannot create regular file %s
eo: ne eblas krei regulan dosieron %s

en: failed to clone %s from %s
eo: malsukcesis kloni %s el %s

en: preserving times for %s
eo: konserviĝas tempoj pri %s

en: failed to close %s
eo: malsukcesis malfermi %s

en: %s: replace %s, overriding mode %04lo (%s)?
eo: %s: ĉu anstataŭigi %s, ignorante moduson %04lo (%s)?

en: %s: unwritable %s (mode %04lo, %s); try anyway?
eo: %s: %s ne estas skribebla (moduso %04lo, %s); ĉu provi tamen?

en: %s: overwrite %s?
eo: %s: ĉu anstataŭigi %s?

en:  (backup: %s)
eo:  (savkopio: %s)

en: failed to restore the default file creation context
eo: malsukcesis restaŭri defaŭltan dosierkrean kuntekston

en: cannot create hard link %s to %s
eo: ne eblas krei senperan ligon %s al %s

en: cannot stat %s
eo: malsukcesis eltrovi statinformon pri %s

en: -r not specified; omitting directory %s
eo: opcio «-r» ne indikatas; preterpasiĝas dosierujo %s

en: omitting directory %s
eo: preterpasiĝas dosierujo %s

en: warning: source file %s specified more than once
eo: averto: fontdosiero %s indikatas plurfoje

en: %s and %s are the same file
eo: %s kaj %s estas la sama dosiero

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
eo: ne eblas anstataŭigi nedosierujon %s per dosierujo %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
eo: ne anstataŭiĝos ĵuskreita %s per %s

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
eo: ne eblas anstataŭigi dosierujon %s per nedosierujo

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
eo: ne eblas movi dosierujon al nedosierujo: %s -> %s

en: cannot backup %s
eo: ne eblas krei savkopion de %s

en: will not copy %s through just-created symlink %s
eo: ne kopiiĝos %s tra ĵuskreita simbola ligo %s

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
eo: ne eblas kopii dosierujon %s al ene de si mem (%s)

en: warning: source directory %s specified more than once
eo: averto: fontdosiero %s indikatas plurfoje

en: will not create hard link %s to directory %s
eo: ne kreiĝos senpera ligo %s al dosierujo %s

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
eo: ne eblas movi %s al subdosiero de si mem (%s)

en: cannot move %s to %s
eo: ne eblas movi %s al %s

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
eo: malsukcesis movo inter aparatoj: %s al %s;  ne eblas forigi celon

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
eo: ne eblas kopii ciklan simbolan ligon %s

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
eo: %s: krei relativajn simbolajn ligojn eblas nur en aktuala dosierujo

en: cannot create symbolic link %s to %s
eo: ne eblas krei simbolan ligon %s al %s

en: cannot create fifo %s
eo: ne eblas krei vicmemoron %s

en: cannot create special file %s
eo: ne eblas krei specialan dosieron %s

en: cannot read symbolic link %s
eo: ne eblas legi simbolan ligon %s

en: cannot create symbolic link %s
eo: ne eblas krei simbolan ligon %s

en: %s has unknown file type
eo: %s havas nekonatan dosiertipon

en: cannot un-backup %s
eo: ne eblas restaŭri savkopion %s

en: %s -> %s (unbackup)
eo: %s -> %s (restaŭro)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Alex Deymo
eo: Aleks DEJMO (Alex Deymo)

en: Usage: %s --coreutils-prog=PROGRAM_NAME [PARAMETERS]...
eo: Uzmaniero:  %s --coreutils-prog=PROGRAMO [ARGUMENTOJ]

en: Execute the PROGRAM_NAME built-in program with the given PARAMETERS.
eo: Rulas la internan PROGRAMOn kun la indikataj ARGUMENTOJ.

en: 
    Use: '%s --coreutils-prog=PROGRAM_NAME --help' for individual program help.
eo: 
    Uzu '%s --coreutils-prog=PROGRAMNOMO --help' por helpo pri iu programo.

en: unknown program %s
eo: nekonata programo %s

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [-T] ORIGINO CELO
           aŭ:  %s [OPCIO...] ORIGINO... DOSIERUJO
           aŭ:  %s [OPCIO...] -t DOSIERUJO ORIGINO...

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
eo: Kopias ORIGINOn al CELO, aŭ plurajn ORIGINOjn al DOSIERUJO.

en:   -a, --archive                same as -dR --preserve=all
          --attributes-only        don't copy the file data, just the attributes
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=links
eo:   -a, --archive                egalas al «-dR --preserve=all»
          --attributes-only        ne kopii la dosierdatumojn, nur la atributojn
          --backup[=METODO]        fari savkopion de ĉiu ekzistanta celdosiero
      -b                           kiel «--backup», sed ne akceptas argumenton
          --copy-contents          kopii enhavon de specialaj dosieroj kiam rikure
      -d                           egalas al «--no-dereference --preserve=links»

en:   -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again (this option
                                     is ignored when the -n option is also used)
      -i, --interactive            prompt before overwrite (overrides a previous -n
                                      option)
      -H                           follow command-line symbolic links in SOURCE
eo:   -f, --force                  se ekzistanta celdosiero ne malfermeblas, forigi
                                     ĝin kaj provi denove (ignoriĝas kun opcio «-n»)
      -i, --interactive            averti antaŭ fari anstataŭigon
                                     (transpasas antaŭan opcion «-n»)
      -H                           sekvi komandliniajn simbolajn ligojn en ORIGINO

en:   -l, --link                   hard link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links in SOURCE
eo:   -l, --link                   senpere ligi dosierojn anstataŭ kopii ilin
      -L, --dereference            ĉiam sekvi simbolajn ligojn en ORIGINO

en:   -n, --no-clobber             do not overwrite an existing file (overrides
                                     a previous -i option)
      -P, --no-dereference         never follow symbolic links in SOURCE
eo:   -n, --no-clobber             ne anstataŭigi ekzistantan dosieron
                                     (transpasas antaŭan opcion «-i»)
      -P, --no-dereference         neniam sekvi simbolajn ligojn en ORIGINO

en:   -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: context, links, xattr,
                                     all
eo:   -p                           egalas al «--preserve=mode,ownership,timestamps»
          --preserve[=ATRIBUTLISTO]  konservi la indikatajn atributojn
                                     (defaŭlte: «mode,ownership,timestamps»),
                                     eblas ankaŭ: «context, links, xattr, all»

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                use full source file name under DIRECTORY
eo:       --no-preserve=ATRIBUTLISTO    ne konservi la indikatajn atributojn
          --parents                uzi plenan ORIGINOdosieran nomon sub DOSIERUJO

en:   -R, -r, --recursive          copy directories recursively
          --reflink[=WHEN]         control clone/CoW copies. See below
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
eo:   -R, --recursive, -r          kopii dosierujojn rikure
          --reflink[=KIAM]         kopii nur skribotajn blokojn (vidu sube)
          --remove-destination     forigi ĉiun ekzistantan celdosieron antaŭ ol
                                     provi malfermi ĝin (kontraste kun «--force»)

en:       --sparse=WHEN            control creation of sparse files. See below
          --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
eo:       --sparse=KIAM            stiri kreon de maldensaj dosieroj (vidu sube)
          --strip-trailing-slashes forigi ajn vostajn suprenstrekojn de ĉiu ORIGINO

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
eo:   -s, --symbolic-link          krei simbolajn ligojn anstataŭ kopii la enhavon
      -S, --suffix=SUFIKSO         uzi ĉi tiun anstataŭ kutiman savkopian sufikson
      -t, --target-directory=DOSIERUJO  kopii ĉiujn ORIGINOjn al DOSIERUJO
      -T, --no-target-directory    trakti CELO kiel normala dosiero

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
eo:   -u, --update                 kopii nur kiam la ORIGINO estas pli nova ol la
                                     celdosiero aŭ kiam la celdosiero mankas
      -v, --verbose                montri nomon de ĉiu dosiero antaŭ ol kopii ĝin
      -x, --one-file-system        resti sur dosiersistemo sur kiu kopiado komencis

en: 
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
    
    When --reflink[=always] is specified, perform a lightweight copy, where the
    data blocks are copied only when modified.  If this is not possible the copy
    fails, or if --reflink=auto is specified, fall back to a standard copy.
eo: 
    Defaŭlte, maldensaj ORIGINOj detektiĝas per kruda heŭristiko kaj la koresponda
    CELO-dosiero fariĝas maldensa ankaŭ.  Tiu konduto elektiĝas de «--sparse=aŭto».
    Indiku «--sparse=always» por ĉiam krei maldensan CELO-dosieron kiam ajn la
    ORIGINO enhavas sufiĉe longan sekvencon de nulbajtoj.  Uzu «--sparse=never»
    por malebligi kreon de maldensaj dosieroj.
    
    Kiam indikatas «--reflink[=always]», mola kopio fariĝas, en kiu la datumblokoj
    estos kopiataj nur kiam ili modifotas.  Se mola kopio ne eblas, malsukcesas la
    kopio, aŭ (se «--reflink=aŭto» indikatas) normala kopio fariĝas anstataŭe.

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
eo: 
    Specialkaze, «cp» faras savkopion de ORIGINO kiam opcioj «--force» kaj «--backup»
    indikatas, kaj ORIGINO kaj CELO estas la sama nomo de ekzistanta normala dosiero.

en: failed to preserve times for %s
eo: malsukcesis konservi tempojn pri %s

en: failed to preserve permissions for %s
eo: malsukcesis konservi permesojn pri %s

en: cannot make directory %s
eo: ne eblas krei dosierujon %s

en: %s exists but is not a directory
eo: %s ekzistas sed ne estas dosierujo

en: failed to access %s
eo: malsukcesis atingi %s

en: missing file operand
eo: mankas dosiera argumento

en: missing destination file operand after %s
eo: mankas celdosiera argumento post %s

en: cannot combine --target-directory (-t) and --no-target-directory (-T)
eo: nekombineblas la opcioj «--target-directory» (-t) kaj «--no-target-directory» (-T)

en: target %s is not a directory
eo: cela %s ne estas dosierujo

en: with --parents, the destination must be a directory
eo: kun opcio «--parents» la celo devas esti dosierujo

en: multiple target directories specified
eo: pluraj celaj dosierujoj indikatas

en: warning: ignoring --context; it requires an SELinux-enabled kernel
eo: averto: ignoriĝas '--context' (-Z); ĝi bezonas kernon kun SELinux

en: cannot make both hard and symbolic links
eo: ne eblas krei samtempe senperan kaj simbolan ligon

en: options --backup and --no-clobber are mutually exclusive
eo: nekombineblas opcioj '--backup' kaj '--no-clobber'

en: --reflink can be used only with --sparse=auto
eo: eblas uzi opcion '--reflink' nur kune kun '--sparse=auto'

en: backup type
eo: tipo de savkopio

en: cannot set target context and preserve it
eo: maleblas kaj agordi celkuntekston kaj reteni ĝin

en: cannot preserve security context without an SELinux-enabled kernel
eo: ne eblas konservi sekurecan kuntekston sen SE-Linuksa kerno

en: cannot preserve extended attributes, cp is built without xattr support
eo: maleblas konservi etenditajn atributojn; 'cp' kompilitis sen subteno por 'xattr'

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Stuart Kemp
eo: Stjuŭart KEMP (Stuart Kemp)

en: input disappeared
eo: enigo malaperis

en: %s: line number out of range
eo: %s: lininumero estas ekster gamo

en: %s: %s: line number out of range
eo: %s: %s: lininumero estas ekster gamo

en:  on repetition %s
eo:  ĉe ripeto %s

en: %s: %s: match not found
eo: %s: %s: paron ne trovatas

en: error in regular expression search
eo: eraro en regulesprima serĉo

en: write error for %s
eo: skrib-eraro por %s

en: %s: integer expected after delimiter
eo: %s: post disigilo atendiĝas entjero

en: %s: '}' is required in repeat count
eo: %s: '}' nepras en ripeta nombro

en: %s}: integer required between '{' and '}'
eo: %s}: entjero nepras inter '{' kaj '}'

en: %s: closing delimiter '%c' missing
eo: %s: mankas ferma disigilo '%c'

en: %s: invalid regular expression: %s
eo: %s: nevalida regulesprimo: %s

en: %s: invalid pattern
eo: %s: nevalida serĉa ŝablono

en: %s: line number must be greater than zero
eo: %s: lininumero devas esti pli ol nulo

en: line number %s is smaller than preceding line number, %s
eo: lininumero %s estas pli malgranda ol antaŭa lininumero %s

en: warning: line number %s is the same as preceding line number
eo: averto: lininumero %s egalas al ĵusantaŭa lininumero

en: missing conversion specifier in suffix
eo: mankas konvertindiko en sufikso

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
eo: nevalida konvertindiko en sufikso: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
eo: nevalida konvertindiko en sufikso: \%.3o

en: invalid flags in conversion specification: %%%c%c
eo: nevalidaj flagoj en konvertindiko:: %%%c%c

en: too many %% conversion specifications in suffix
eo: tro multaj konvertindikoj %% en sufikso

en: missing %% conversion specification in suffix
eo: mankas konvertindiko %% en sufikso

en: invalid number
eo: nevalida numero

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] DOSIERO ŜABLONO...

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files 'xx00', 'xx01', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
eo: Eligas la pecojn de DOSIERO kiuj disigatas per ŜABLONO(j) al la dosieroj
    'xx00', 'xx01', ...; kaj eligas la bajtnombron de ĉiu peco al ĉefeligujo.

en: 
    Read standard input if FILE is -
eo: 
    Kiam DOSIERO estas «-», ĉefenigujo legiĝas.

en:   -b, --suffix-format=FORMAT  use sprintf FORMAT instead of %02d
      -f, --prefix=PREFIX        use PREFIX instead of 'xx'
      -k, --keep-files           do not remove output files on errors
eo:   -b, --suffix-format=ARANĜO  uzi ĉi tiun ARANĜOn (de 'sprintf') anstataŭ %02d
      -f, --prefix=PREFIKSO       uzi ĉi tiun PREFIKSOn anstataŭ 'xx'
      -k, --keep-files            ne forigi eligajn dosierojn kiam eraro okazas

en:       --suppress-matched     suppress the lines matching PATTERN
eo:       --suppress-matched     subpremi la liniojn kiuj kongruas kun ŜABLONO

en:   -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
eo:   -n, --digits=NOMBRO         uzi ĉi tiun nombron de ciferoj anstataŭ 2
      -s, --quiet, --silent       ne montri la bajtnombrojn de la eligaj dosieroj
      -z, --elide-empty-files     forigi vakajn eligajn dosierojn

en: 
    Each PATTERN may be:
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %REGEXP%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required '+' or '-' followed by a positive integer.
eo: 
    Ĉiu ŜABLONO povas esti:
      ENTJERO            kopii ĝis sed ne inkluzive indikata lininumero
      /REGESP/[DEŜOVO]   kopii ĝis sed ne inkluzive kongrua linio
      %REGESP%[DEŜOVO]   transpasi ĝis sed ne inkluzive kongrua linio
      {ENTJERO}          ripeti la antaŭan ŝablonon je ĉi tiu nombro de fojoj
      {*}                ripeti la antaŭan ŝablonon kiel eble plej multe
    
    Linia DEŜOVO estas necesa '+' aŭ '-' kun posta pozitiva entjero.

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: David M. Ihnat
eo: David IĤNAT (David M. Ihnat)

en: Usage: %s OPTION... [FILE]...
eo: Uzmaniero:  %s OPCIO... [DOSIERO...]

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
eo: Eligas al ĉefeligujo elektitajn partojn de linioj de ĉiu DOSIERO.

en:   -b, --bytes=LIST        select only these bytes
      -c, --characters=LIST   select only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
eo:   -b, --bytes=LISTO       elekti nur ĉi tiujn bajtojn
      -c, --characters=LISTO  elekti nur ĉi tiujn signojn
      -d, --delimiter=SIGNO   uzi SIGNOn anstataŭ TAB-on por kampdisigilo

en:   -f, --fields=LIST       select only these fields;  also print any line
                                that contains no delimiter character, unless
                                the -s option is specified
      -n                      (ignored)
eo:   -f, --fields=LISTO      elekti nur ĉi tiujn kampojn;
                                ankaŭ eligi ĉiun linion kiu ne enhavas disigilon,
                                krom se la opcio «-s» indikatas
      -n                      (ignoriĝas)

en:       --complement        complement the set of selected bytes, characters
                                or fields
eo:       --complement        komplementi la aron de elektitaj bajtoj, signoj,
                                aŭ kampoj

en:   -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
eo:   -s, --only-delimited    ne eligi liniojn kiuj ne enhavas disigilojn
          --output-delimter=ĈENO    uzi tiun ĉi ĈENOn kiel eligan disigilon;
                                    defaŭlte uziĝas la eniga disigilo

en: 
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Selected input is written
    in the same order that it is read, and is written exactly once.
eo: 
    Uzu unu, kaj nur unu, de «-b», «-c», aŭ «-f».  Ĉiu LISTO konsistendas el
    unu gamo, aŭ multaj gamoj disigitaj per komoj.  Elektita enigo skribiĝas
    en la sama ordo en kiu ĝi legiĝas, kaj skribiĝas ekzakte unufoje.

en: only one type of list may be specified
eo: eblas indiki nur unu tipon de listo

en: the delimiter must be a single character
eo: la disigilo devas esti ununura signo

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
eo: nepras indiki liston de bajtoj, signoj, aŭ kampoj

en: an input delimiter may be specified only when operating on fields
eo: eblas indiki enigan disigilon nur kiam traktante kampojn

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
eo: subpremi liniojn sen disigilo eblas nur kiam traktante kampojn

en: standard input
eo: ĉefenigujo

en: invalid date %s
eo: nevalida dato %s

en: multiple output formats specified
eo: pluraj eligaj aranĝoj indikatas

en: the options to specify dates for printing are mutually exclusive
eo: nekombineblas la diversaj opcioj por indiki eligotaj datoj

en: the options to print and set the time may not be used together
eo: nekombineblas la opcioj por eligi kaj por agordi tempon

en: the argument %s lacks a leading '+';
    when using an option to specify date(s), any non-option
    argument must be a format string beginning with '+'
eo: argumento %s ne havas komencan '+';
    kiam opcio por indiki dato(j)n uzatas, iu ajn neopcia
    argumento devas esti aranĝa ĉeno kiu komencas per '+'

en: cannot set date
eo: ne eblas agordi daton

en: time %s is out of range
eo: tempo %s estas ekster gamo

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Paul Rubin
eo: Paŭl RUBIN (Paul Rubin)

en: memory exhausted by input buffer of size %<PRIuMAX> bytes (%s)
eo: mankas sufiĉa memoro por eniga bufro de %<PRIuMAX> bajtoj (%s)

en: memory exhausted by output buffer of size %<PRIuMAX> bytes (%s)
eo: mankas sufiĉa memoro por eliga bufro de %<PRIuMAX> bajtoj (%s)

en: Infinity
eo: senfino

en: %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> records in
    %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> records out
eo: %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> rikordoj eniĝis
    %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> rikordoj eliĝis

en: %<PRIuMAX> truncated record
     | %<PRIuMAX> truncated records
eo[0]: %<PRIuMAX> trunkita rikordo
eo[1]: %<PRIuMAX> trunkitaj rikordoj

en: closing input file %s
eo: fermiĝas eniga dosiero %s

en: closing output file %s
eo: fermiĝas eliga dosiero %s

en: failed to turn off O_DIRECT: %s
eo: malsukcesis malŝalti O_DIRECT: %s

en: writing to %s
eo: skribiĝas al %s

en: unrecognized operand %s
eo: ne rekonatas argumento %s

en: invalid conversion
eo: nevalida konverto

en: invalid input flag
eo: nevalida enigflago

en: invalid output flag
eo: nevalida eligflago

en: invalid status level
eo: nevalida argumento de 'status'

en: cannot combine any two of {ascii,ebcdic,ibm}
eo: ne eblas kombini iujn ajn el {ascii,ebcdic,ibm}

en: cannot combine block and unblock
eo: ne eblas kombini 'block' kaj 'unblock'

en: cannot combine lcase and ucase
eo: ne eblas kombini 'lcase' kaj 'ucase'

en: cannot combine excl and nocreat
eo: ne eblas kombini 'excl' kaj 'nocreat'

en: cannot combine direct and nocache
eo: ne eblas kombini 'direct' kaj 'nocache'

en: %s: cannot skip
eo: %s: ne eblas transsalti

en: %s: cannot seek
eo: %s: 'seek' ne eblas

en: offset overflow while reading file %s
eo: pozicio trograndiĝis dum legado de dosiero %s

en: warning: invalid file offset after failed read
eo: averto: nevalida dosiera pozicio post malsukcesa lego

en: cannot work around kernel bug after all
eo: tamen rezultas ke maleblas preterpasi kern-eraron

en: setting flags for %s
eo: agordiĝas flagoj pri %s

en: %s: cannot skip to specified offset
eo: %s: ne eblas salti al indikata pozicio

en: failed to truncate to %<PRIdMAX> bytes in output file %s
eo: malsukcesis trunki al %<PRIdMAX> bajtoj en eliga dosiero %s

en: fdatasync failed for %s
eo: malsukcesis 'fdatasync' por %s

en: fsync failed for %s
eo: malsukcesis 'fsync' por %s

en: failed to open %s
eo: malsukcesis malfermi %s

en: offset too large: cannot truncate to a length of seek=%<PRIuMAX> (%lu-byte) blocks
eo: pozicio estas tro granda: ne eblas trunki al longeco de seek=%<PRIuMAX> (%lu-bajtaj) blokoj

en: failed to truncate to %<PRIuMAX> bytes in output file %s
eo: malsukcesis trunki al %<PRIuMAX> bajtoj en eliga dosiero %s

en: failed to discard cache for: %s
eo: malsukcesis forĵeti kaŝmemoron por %s

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Paul Eggert
eo: Paŭl EGERT (Paul Eggert)

en: Filesystem
eo: Dosiersistemo

en: Type
eo: Tipo

en: blocks
eo: blokoj

en: Used
eo: Uzata

en: Available
eo: Liberaj

en: Use%
eo: Uza%

en: Inodes
eo: I-nodoj

en: IUsed
eo: I-uzata

en: IFree
eo: I-lbr

en: IUse%
eo: Iuza%

en: Mounted on
eo: Metita sur

en: File
eo: Dosiero

en: option --output: field %s unknown
eo: je opcio «--output»: kampo %s nekonatas

en: option --output: field %s used more than once
eo: je opcio «--output»: kampo %s indikatas plurfoje

en: Size
eo: Grando

en: Avail
eo: Liber

en: Capacity
eo: Kapacito

en: cannot access %s: over-mounted by another device
eo: ne eblas atingi %s: ĝi supermetiĝis per alia aparato

en: Show information about the file system on which each FILE resides,
    or all file systems by default.
eo: Montras informon pri dosiersistemo en kiu loĝas ĉiu indikata DOSIERO,
    aŭ defaŭlte pri ĉiuj dosiersistemoj.

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local file systems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
eo:   -i, --inodes          listigi informon pri indeksnodoj anstataŭ pri blokuzado
      -k                    kiel '--block-size=1K'
      -l, --local           limigi listadon al lokaj dosiersistemoj
          --no-sync         ne voki 'sync' antaŭ kapti diskuzad-informojn (defaŭlto)

en: 
    FIELD_LIST is a comma-separated list of columns to be included.  Valid
    field names are: 'source', 'fstype', 'itotal', 'iused', 'iavail', 'ipcent',
    'size', 'used', 'avail', 'pcent', 'file' and 'target' (see info page).
eo: 
    KAMPLISTO estas komodisigita listo de montrendaj kolumnoj.  Validaj kampnomoj
    estas: 'source', 'fstype', 'itotal', 'iused', 'iavail', 'ipcent', 'size',
    'used', 'avail', 'pcent', 'file' kaj 'target' (vidu manlibron kun «info df»).

en: options %s and %s are mutually exclusive
eo: nekombineblas opcioj '%s' kaj '%s'

en: file system type %s both selected and excluded
eo: dosiersistema tipo %s estas ambaŭ elektita kaj ekskluzivita

en: Warning:
eo: Averto:

en: cannot read table of mounted file systems
eo: ne eblas legi tabelon de surmetitaj dosiersistemoj

en: no file systems processed
eo: neniu dosiersistemo pritraktatas

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: H. Peter Anvin
eo: Piter ANVIN (H. Peter Anvin)

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [DOSIERO]

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
eo: Eligas komandojn por agordi la ĉirkaŭaĵan variablon 'LS_COLORS'.
    
      -b, --sh, --bourne-shell    eligi Bourne-ŝelan kodon por starigi 'LS_COLORS'
      -c, --csh, --c-shell        eligi C-ŝelan kodon por starigi 'LS_COLORS'
      -p, --print-database        eligi la defaŭltojn

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run 'dircolors --print-database'.
eo: 
    Se DOSIERO indikatas, ĝi legiĝas por decidi kiujn kolorojn uzi por kiuj
    dosiertipoj kaj dosierfinaĵoj.  Alie, antaŭkompilita datumbazo uzatas.
    Por detaloj pri la aranĝo de tiuj dosieroj, lanĉu 'dircolors --print-database'.

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
eo: %s:%lu: nevalida linio;  mankas dua simbolo

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
eo: %s:%lu: nerekoniĝas ŝlosilvorto %s

en: <internal>
eo: <interna>

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
eo: nekombineblas la opcio por eligi la internan datumbazon kun
    iu opcio kiu elektas ŝelan sintakson

en: file operands cannot be combined with --print-database (-p)
eo: nekombineblas dosieraj argumentoj kun opcio '--print-database' (-p)

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
eo: ĉirkaŭaĵa variablo SHELL ne ekzistas, kaj neniu ŝelsintaksa opcio indikatas

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO] NOMO...

en: Output each NAME with its last non-slash component and trailing slashes
    removed; if NAME contains no /'s, output '.' (meaning the current directory).
eo: Montras ĉiun NOMOn sen sia lasta nestreka ero kaj sen finaj suprenstrekoj;
    se NOMO ne enhavas suprenstreko, eligiĝas «.» (indikanta la nuna dosierujo).

en:   -z, --zero     end each output line with NUL, not newline
eo:   -z, --zero      disigi eligon per nulbajtoj anstataŭ per novlinioj

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/          -> "/usr"
      %s dir1/str dir2/str  -> "dir1" followed by "dir2"
      %s stdio.h            -> "."
eo: 
    Ekzemploj:
      %s /usr/bin/              ->  «/usr»
      %s ujo1/ĉeno ujo2/ĉeno    ->  «ujo1» kaj poste «ujo2»
      %s stdio.h                ->  «.».

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [OPTION]... --files0-from=F
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [DOSIERO...]
           aŭ:  %s [OPCIO...] --files0-from=LISTDOSIERO

en: fts_read failed: %s
eo: malsukcesis 'fts_read()': %s

en: invalid maximum depth %s
eo: nevalida maksimuma profundo %s

en: invalid --threshold argument '-0'
eo: nevalida argumento por opcio «--threshold»: '-0'

en: cannot both summarize and show all entries
eo: ne eblas ambaŭ resumi kaj montri ĉiujn elementojn

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
eo: averto: resumi egalas al opcio «--max-depth=0»

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%lu
eo: averto: resumi konfliktas kun opcio «--max-depth=%lu»

en: warning: options --apparent-size and -b are ineffective with --inodes
eo: averto: opcioj '--apparent-size' kaj '-b' ne efikas kune kun '--inodes'

en: file operands cannot be combined with --files0-from
eo: nekombineblas dosieraj argumentoj kun opcio «--files0-from»

en: when reading file names from stdin, no file name of %s allowed
eo: kiam dosiernomoj legatas de ĉefenigujo, ne permesatas dosiernomo %s

en: invalid zero-length file name
eo: nevalida dosiernomo (longo nulas)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Brian Fox
eo: Brajen FOKS (Brian Fox)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Chet Ramey
eo: Ĉet REMI (Chet Ramey)

en: Usage: %s [SHORT-OPTION]... [STRING]...
      or:  %s LONG-OPTION
eo: Uzmaniero:  %s [MALLONGA_OPCIO...] [ĈENO...]
           aŭ:  %s LONGA_OPCIO

en: Echo the STRING(s) to standard output.
    
      -n             do not output the trailing newline
eo: Eligi la indikata(j)n ĈENO(j)n al ĉefeligujo.
    
      -n             ne eligi la finan linifinon

en:   -e             enable interpretation of backslash escapes (default)
      -E             disable interpretation of backslash escapes
eo:   -e             ebligi interpretadon de malsuprenstrekaj eskapoj (defaŭlto)
      -E             malebligi interpretadon de malsuprenstrekaj eskapoj

en:   -e             enable interpretation of backslash escapes
      -E             disable interpretation of backslash escapes (default)
eo:   -e             ebligi interpretadon de malsuprenstrekaj eskapoj
      -E             malebligi interpretadon de malsuprenstrekaj eskapoj (defaŭlto)

en: 
    If -e is in effect, the following sequences are recognized:
eo: 
    Se opcio '-e' efikas, la subaj eskapsekvencoj rekoniĝas:

en:   \\      backslash
      \a      alert (BEL)
      \b      backspace
      \c      produce no further output
      \e      escape
      \f      form feed
      \n      new line
      \r      carriage return
      \t      horizontal tab
      \v      vertical tab
eo:   \\      malsuprenstreko
      \a      pepo (BEL)
      \b      retropaŝo
      \c      produkti nenian plian eligon
      \e      eskapo
      \f      paĝavanco
      \n      liniavanco
      \r      ĉaretreiro
      \t      horizontala tabo
      \v      vertikala tabo

en:   \0NNN   byte with octal value NNN (1 to 3 digits)
      \xHH    byte with hexadecimal value HH (1 to 2 digits)
eo:   \0NNN   bajto kun okuma valoro NNN (1 ĝis 3 ciferoj)
      \xHH    bajto kun deksesuma valoro HH (1 aŭ 2 ciferoj)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Richard Mlynarik
eo: Riĉard MLINARIK (Richard Mlynarik)

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [-] [NOMO=VALORO]... [KOMANDO [ARGUMENTO...]]

en: Set each NAME to VALUE in the environment and run COMMAND.
eo: Agordas en la ĉirkaŭaĵo ĉiun NOMOn al VALORO kaj lanĉas KOMANDOn.

en:   -i, --ignore-environment  start with an empty environment
      -0, --null           end each output line with NUL, not newline
      -u, --unset=NAME     remove variable from the environment
eo:   -i, --ignore-environment  komenci kun vaka ĉirkaŭaĵo
      -0, --null                disigi eligon per nulbajtoj anstataŭ per novlinioj
      -u, --unset=NOMO          forigi variablon de la ĉirkaŭaĵo

en: 
    A mere - implies -i.  If no COMMAND, print the resulting environment.
eo: 
    Nura «-» signifas «-i».  Sen iu KOMANDO, eligi la rezultan ĉirkaŭaĵon.

en: cannot unset %s
eo: ne eblas malestigi %s

en: cannot set %s
eo: ne eblas estigi %s

en: cannot specify --null (-0) with command
eo: ne eblas indiki opcio '--null' (-0) kune kun komando

en: tabs are too far apart
eo: tabaj pozicioj tro malproksimas

en: tab stop is too large %s
eo: taba pozicio %s estas tro granda

en: tab size contains invalid character(s): %s
eo: taba pozicio enhavas nevalida(j)n signo(j)n: %s

en: tab size cannot be 0
eo: taba pozicio ne povas esti nulo

en: tab sizes must be ascending
eo: tabaj pozicioj devas kreski

en: input line is too long
eo: eniga linio tro longas

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Mike Parker
eo: Majk PARKER (Mike Parker)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: James Youngman
eo: Ĝejmz JONGMAN (James Youngman)

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
eo: Uzmaniero:  %s ESPRIMO
           aŭ:  %s OPCIO

en: 
    Print the value of EXPRESSION to standard output.  A blank line below
    separates increasing precedence groups.  EXPRESSION may be:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 if it is neither null nor 0, otherwise ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 if neither argument is null or 0, otherwise 0
eo: 
    Eligas la valoron de ESPRIMO al ĉefeligujo.
    
    (Sube vaka linio disigas kreskantajn antaŭecajn grupojn.)
    ESPRIMO povas esti:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 se ĝi estas nek vaka nek nulo, alie ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 se nek ARG1 kaj ARG2 estas vaka aŭ nulo, alie nulo

en: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 is less than ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is less than or equal to ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is equal to ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is unequal to ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is greater than or equal to ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is greater than ARG2
eo: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 estas malpli ol ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 estas malpli aŭ egalas al ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 egalas al ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 ne egalas al ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 estas pli ol aŭ egalas al ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 estas pli ol ARG2

en: 
      ARG1 + ARG2       arithmetic sum of ARG1 and ARG2
      ARG1 - ARG2       arithmetic difference of ARG1 and ARG2
eo: 
      ARG1 + ARG2       aritmetika sumo de ARG1 kaj ARG2
      ARG1 - ARG2       aritmetika diferenco de ARG1 kaj ARG2

en: 
      ARG1 * ARG2       arithmetic product of ARG1 and ARG2
      ARG1 / ARG2       arithmetic quotient of ARG1 divided by ARG2
      ARG1 % ARG2       arithmetic remainder of ARG1 divided by ARG2
eo: 
      ARG1 * ARG2       aritmetika produkto de ARG1 kaj ARG2
      ARG1 / ARG2       aritmetika kvociento de ARG1 dividita per ARG2
      ARG1 % ARG2       aritmetika resto de ARG1 dividita per ARG2

en: 
      STRING : REGEXP   anchored pattern match of REGEXP in STRING
    
      match STRING REGEXP        same as STRING : REGEXP
      substr STRING POS LENGTH   substring of STRING, POS counted from 1
      index STRING CHARS         index in STRING where any CHARS is found, or 0
      length STRING              length of STRING
eo: 
      ĈENO : REGULESPRIMO        ankrita ŝablona kongruo de REGULESPRIMO en ĈENO
    
      match ĈENO REGULESPRIMO    same kiel 'ĈENO : REGULESPRIMO'
      substr ĈENO POZICIO LONGO  subĉeno de ĈENO (POZICIO nombriĝas ekde 1)
      index ĈENO SIGNOJ          pozicio en ĈENO kie ĉi tiuj SIGNOJ troviĝas, alie 0
      length ĈENO                longo de ĈENO

en:   + TOKEN                    interpret TOKEN as a string, even if it is a
                                   keyword like 'match' or an operator like '/'
    
      ( EXPRESSION )             value of EXPRESSION
eo:   + ĴETONO                   interpreti ĴETONOn kiel ĉeno, eĉ se ĝi estas
                                   ŝlosilvorto kiel 'match' aŭ operacio kiel '/'
    
      ( ESPRIMO )                valoro de ESPRIMO

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
eo: 
    Notu ke ŝeloj ofte bezonas citilojn aŭ eskapsignon por iuj operacisimboloj.
    Se kaj ARG1 kaj ARG2 estas nombroj, oni komparas nombre, alie leksikografie.
    Ŝablona rekono liveras la ĉenon kongruan al parentezo inter \( kaj \), aŭ
    malplenan ĉenon.  Se oni ne indikas \( kaj \), ŝablona rekono liveras la
    nombron de kongruaj signoj, aŭ 0.

en: 
    Exit status is 0 if EXPRESSION is neither null nor 0, 1 if EXPRESSION is null
    or 0, 2 if EXPRESSION is syntactically invalid, and 3 if an error occurred.
eo: 
    Elirstato estas 0 se ESPRIMO estas nek vaka nek nulo, 1 se ESPRIMO estas
    vaka aŭ nulo, 2 se ESPRIMO estas sintakse nevalida, kaj 3 se eraro okazis.

en: error in regular expression matcher
eo: eraro en regulesprima serĉo

en: non-integer argument
eo: argumento estas ne-entjera

en: division by zero
eo: divido per nulo

en: set LC_ALL='C' to work around the problem
eo: Agordu LC_ALL='C' por eviti la problemon.

en: the strings compared were %s and %s
eo: la komparitaj ĉenoj estis %s kaj %s

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Niels Moller
eo: Nils MOLER (Niels Moller)

en: squfof queue overflow
eo: troo en atendovico de «SQUFOF»

en: %s is not a valid positive integer
eo: %s ne estas valida pozitiva entjero

en: %s is too large
eo: %s estas tro granda

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
eo: Uzmaniero:  %s [ENTJERO...]
           aŭ:  %s OPCIO

en: Print the prime factors of each specified integer NUMBER.  If none
    are specified on the command line, read them from standard input.
eo: Eligas la primajn faktorojn de ĉiu indikata ENTJERO.  Se neniu
    indikatas sur la komandlinio, ili legiĝas de ĉefenigujo.

en: cannot get current directory
eo: ne eblas eltrovi aktualan dosierujon

en: cannot change to directory %s
eo: ne eblas ŝanĝi al dosierujo %s

en: cannot stat current directory (now %s)
eo: malsukcesis eltrovi statinformon pri aktuala dosierujo (nun %s)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Ross Paterson
eo: Ros PETERSON (Ross Paterson)

en: Usage: %s [-WIDTH] [OPTION]... [FILE]...
eo: Uzmaniero:  %s [-LARĜO] [OPCIO...] [DOSIERO...]

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    The option -WIDTH is an abbreviated form of --width=DIGITS.
eo: Rearanĝas ĉiun paragrafon el la DOSIERO(j), skribante al ĉefeligujo.
    La opcio '-CIFEROJ' estas mallongigo de '--width=CIFEROJ'.

en:   -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       reformat only lines beginning with STRING,
                                  reattaching the prefix to reformatted lines
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
eo:   -c, --crown-margin        konservi krommarĝenon de la unuaj du linioj
      -p, --prefix=ĈENO         rearanĝi nur liniojn kiuj komencas per ĈENO,
                                  realdonante tiun prefikson al rearanĝitaj linioj
      -s,  --split-only         fendi longajn liniojn, sed ne rerektigi ilin

en:   -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=WIDTH         maximum line width (default of 75 columns)
      -g, --goal=WIDTH          goal width (default of 93% of width)
eo:   -t, --tagged-paragraph    krommarĝeno de unua linio malsamas al tiu de dua
      -u, --uniform-spacing     unu spaceto inter vortoj, du post frazoj
      -w, --width=LARĜO         maksimuma larĝo de linio (defaŭlto: 75 kolumnoj)
      -g, --goal=LARĜO          cela larĝo (defaŭlto: 93% de maksimuma larĝo)

en: invalid option -- %c; -WIDTH is recognized only when it is the first
    option; use -w N instead
eo: nevalida opcio %c;
    opcio '-LARĜO' nur rekoniĝas kiam ĝi esta la unua;
    alie uzu '-w LARĜO' anstataŭe

en:   -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
eo:   -b, --bytes         kalkuli bajtojn anstataŭ de kolumnojn
      -s, --spaces        faldi nur je spacetoj (kiam eblas)
      -w, --width=NOMBRO  uzi ĉi tiun larĝon anstataŭ de 80

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Padraig Brady
eo: Porig BREDI (Pádraig Brady)

en: Usage: %s
eo: Uzmaniero:  %s

en: Output platform dependent limits in a format useful for shell scripts.
eo: Eligas platformdependajn limojn en aranĝo kiu utilas por ŝelskriptoj.

en: failed to get groups for user %s
eo: malsukcesis eltrovi grupojn por uzanto %s

en: failed to get groups for the current process
eo: malsukcesis eltrovi grupojn por aktuala procezo

en: cannot find name for group ID %lu
eo: ne eblas eltrovi nomon por grupa ID-o %lu

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [UZANTNOMO...]

en: Print group memberships for each USERNAME or, if no USERNAME is specified, for
    the current process (which may differ if the groups database has changed).
eo: Montras grupajn anecojn por ĉiu indikata UZANTNOMO aŭ, sen iu UZANTNOMO, por
    la aktuala procezo.  (Tiuj povas malsami se la grupa datumbazo ŝanĝiĝis.)

en: cannot get real UID
eo: malsukcesis eltrovi realan UID-on

en: cannot get effective GID
eo: malsukcesis eltrovi efektivan GID-on

en: cannot get real GID
eo: malsukcesis eltrovi realan GID-on

en: %s: no such user
eo: %s: tiu uzanto ne ekzistas

en:   -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
eo:   -q, --quiet, --silent    neniam eligi ĉapojn kun dosiernomoj
      -v, --verbose            ĉiam eligi ĉapojn kun dosiernomoj

en: %s: file has shrunk too much
eo: %s: dosiero ŝrumpis troe

en: %s: cannot seek to offset %s
eo: %s: ne eblas fari 'seek' al pozicio %s

en: %s: cannot seek to relative offset %s
eo: %s: ne eblas fari 'seek' al relativa pozicio %s

en: %s: number of bytes is too large
eo: %s: nombro de bajtoj tro grandas

en: invalid number of lines
eo: nevalida nombro da linioj

en: invalid number of bytes
eo: nevalida nombro da bajtoj

en: invalid trailing option -- %c
eo: nevalida opcio je la fino -- %c

en: Usage: %s [OPTION]
    Print the numeric identifier (in hexadecimal) for the current host.
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO]
    
    Montras la numeran (deksesuman) identigilon de la aktuala komputilo.

en: Usage: %s [NAME]
      or:  %s OPTION
    Print or set the hostname of the current system.
eo: Uzmaniero:  %s [NOMO]
           aŭ:  %s OPCIO
    
    Montras aŭ agordas la retnomon de la aktuala komputilo.

en: cannot set name to %s
eo: ne eblas agordi nomon al %s

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
eo: maleblas agordi retnomon; ĉi tiu sistemo ne povas fari tion

en: cannot determine hostname
eo: ne eblas eltrovi la retnomon

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Arnold Robbins
eo: Arnold ROBINS (Arnold Robbins)

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [UZANTO]

en: Print user and group information for the specified USER,
    or (when USER omitted) for the current user.
eo: Montras uzantan kaj grupan informon por la indikata UZANTNOMO,
    aŭ (kiam UZANTNOMO ne indikatas) por la aktuala uzanto.

en:   -a             ignore, for compatibility with other versions
      -Z, --context  print only the security context of the process
      -g, --group    print only the effective group ID
      -G, --groups   print all group IDs
      -n, --name     print a name instead of a number, for -ugG
      -r, --real     print the real ID instead of the effective ID, with -ugG
      -u, --user     print only the effective user ID
      -z, --zero     delimit entries with NUL characters, not whitespace;
                       not permitted in default format
eo:   -a              ignoriĝas (rekoniĝas nur por kongrui kun aliaj versioj)
      -Z, --context   eligi nur la sekurecan kuntekston de la procezo
      -g, --group     eligi nur la efektivan grupan ID-on
      -G, --groups    eligi ĉiujn grupajn ID-ojn
      -n, --name      eligi nomon anstataŭ nombron (kun '-ugG')
      -r, --real      eligi la veran ID anstataŭ la efektivan ID-on (kun '-ugG')
      -u, --user      eligi nur la efektivan uzantan ID-on
      -z, --zero      disigi erojn per nulbajto anstataŭ per blankspaco;
                        opcio ne permasatas en defaŭlta aranĝo

en: 
    Without any OPTION, print some useful set of identified information.
eo: 
    Sen iu ajn OPCIO, eligi iun utilan aron de uzanta kaj grupa informo.

en: --context (-Z) works only on an SELinux/SMACK-enabled kernel
eo: opcio '--context' (-Z) nur funkcias kun SELinuksa aŭ SMACKa kerno

en: --context (-Z) works only on an SELinux-enabled kernel
eo: opcio '--context' (-Z) nur funkcias kun SELinuksa kerno

en: cannot print security context when user specified
eo: maleblas eligi sekurecan kuntekston kiam uzanto indikatas

en: cannot print "only" of more than one choice
eo: maleblas eligi ion kun pliaj "nuraj" opcioj

en: cannot print only names or real IDs in default format
eo: maleblas eligi nur nomojn aŭ realajn numerojn en la defaŭlta aranĝo

en: option --zero not permitted in default format
eo: opcio «--zero» ne permesatas en la defaŭlta aranĝo

en: can't get process context
eo: ne eblas eltrovi kuntekston de procezo

en: cannot get effective UID
eo: malsukcesis eltrovi efektivan UID-on

en: cannot find name for user ID %s
eo: ne eblas eltrovi nomon por uzantnumero %s

en: uid=%s
eo: UID=%s

en:  gid=%s
eo:  GID=%s

en:  euid=%s
eo:  EUID=%s

en:  egid=%s
eo:  EGID=%s

en:  groups=
eo:  grupoj=

en:  context=%s
eo:  kunteksto=%s

en: warning: %s: failed to change context to %s
eo: averto: %s: malsukcesis ŝanĝi kuntekston al %s

en: creating directory %s
eo: kreiĝas dosierujo %s

en: failed to set default creation context for %s
eo: malsukcesis agordi defaŭltan krean kuntekston por %s

en: failed to restore context for %s
eo: malsukcesis restaŭri kuntekston por %s

en: cannot change ownership of %s
eo: ne eblas ŝanĝi posedanton de %s

en: fork system call failed
eo: ne eblas krei novan procezon

en: cannot run %s
eo: ne eblas ruli %s

en: waiting for strip
eo: atendiĝas fino de 'strip'

en: strip process terminated abnormally
eo: procezo 'strip' finiĝis nenormale

en: invalid user %s
eo: nevalida uzanto: %s

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
      or:  %s [OPTION]... -d DIRECTORY...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [-T] ORIGINO CELO
           aŭ:  %s [OPCIO...] ORIGINO... DOSIERUJO
           aŭ:  %s [OPCIO...] -t DOSIERUJO ORIGINO...
           aŭ:  %s [OPCIO...] -d DOSIERUJO...

en: 
    This install program copies files (often just compiled) into destination
    locations you choose.  If you want to download and install a ready-to-use
    package on a GNU/Linux system, you should instead be using a package manager
    like yum(1) or apt-get(1).
    
    In the first three forms, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the 4th form, create all components of the given DIRECTORY(ies).
eo: 
    Ĉi tiu instalprogramo kopias dosierojn (ofte ĵuse kompilitaj) en celajn
    lokojn kiujn vi elektas.  Se vi volas elŝuti kaj instali uzpretan pakon
    sur GNU/Linuksa sistemo, vi devus uzi anstataŭe pakaĵmastrumilon kiel
    yum(1) aŭ apt-get(1).
    
    En la tri unuaj aranĝoj, ĝi kopias ORIGINOn al CELO, aŭ (pluraj) ORIGINO(j)n
    al ekzistanta DOSIERUJO, kaj starigas la permesojn kaj posedanton/grupon.
    En la kvara aranĝo, ĝi kreas ĉiujn elementojn de la indikata(j) DOSIERUJO(j).

en:       --backup[=CONTROL]  make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -C, --compare       compare each pair of source and destination files, and
                            in some cases, do not modify the destination at all
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
eo:       --backup[=METODO]  fari savkopion de ĉiu ekzistanta celdosiero
      -b                  kiel «--backup», sed ne akceptas argumenton
      -c                  (ignoriĝas)
      -C, --compare       kompari ĉiun duopon de origina kaj cela dosieroj,
                            kaj en kelkaj kazoj ne modifi la celon iel ajn
      -d, --directory     trakti ĉiujn argumentojn kiel dosierujnomojn; krei
                            ĉiujn elementojn de la indikataj dosierujoj

en:   -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables
          --strip-program=PROGRAM  program used to strip binaries
      -S, --suffix=SUFFIX  override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory  treat DEST as a normal file
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
eo:   -p, --preserve-timestamps  apliki la atingajn/modifajn tempojn de ORIGINOj
                                   al la korespondaj celdosieroj
      -s, --strip                forigi el programoj la tabelojn de simboloj
          --strip-program=PROGRAMO      uzenda programo por forigi simboltabelojn
      -S, --suffix=SUFIKSO              uzenda savkopia sufikso
      -t, --target-directory=DOSIERUJO  kopii ĉiujn ORIGINOjn al DOSIERUJO
      -T, --no-target-directory         trakti CELOn kiel normalan dosieron
      -v, --verbose              eligi la nomon de ĉiu dosierujo kiam ĝi kreiĝas

en: cannot unlink %s
eo: malsukcesis forigi %s

en: WARNING: ignoring --preserve-context; this kernel is not SELinux-enabled
eo: AVERTO: ignoriĝas '--preserve-context'; tiu ĉi kerno ne subtenas SELinux

en: the strip option may not be used when installing a directory
eo: opcio '--strip' malpermesatas dum instalado al dosierujo

en: target directory not allowed when installing a directory
eo: celdosierujo malpermesatas dum instalado al dosierujo

en: invalid mode %s
eo: nevalida moduso %s

en: WARNING: ignoring --strip-program option as -s option was not specified
eo: AVERTO: ignoriĝas '--strip-program' ĉar opcio '-s' ne indikatas

en: options --compare (-C) and --preserve-timestamps are mutually exclusive
eo: nekombineblas opcioj '--compare' (-C) kaj '--preserve-timestamps'

en: options --compare (-C) and --strip are mutually exclusive
eo: nekombineblas opcioj '--compare' (-C) kaj '--strip'

en: the --compare (-C) option is ignored when you specify a mode with non-permission bits
eo: opcio '--compare' (-C) ignoriĝas kiam indikatas moduso kiu enhavas nepermesajn bitojn

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Mike Haertel
eo: Majk HERTEL (Mike Haertel)

en:   -i, --ignore-case  ignore differences in case when comparing fields
      -j FIELD          equivalent to '-1 FIELD -2 FIELD'
      -o FORMAT         obey FORMAT while constructing output line
      -t CHAR           use CHAR as input and output field separator
eo:   -i, --ignore-case  ignori malsamecojn en uskleco dum komparo de kampoj
      -j KAMPO           egalas al '-1 KAMPO -2 KAMPO'
      -o ARANĜO          obei ARANĜOn dum konstruo de eliglinio
      -t SIGNO           uzi SIGNOn kiel eniga kaj eliga kampdisigilo

en:   -v FILENUM        like -a FILENUM, but suppress joined output lines
      -1 FIELD          join on this FIELD of file 1
      -2 FIELD          join on this FIELD of file 2
      --check-order     check that the input is correctly sorted, even
                          if all input lines are pairable
      --nocheck-order   do not check that the input is correctly sorted
      --header          treat the first line in each file as field headers,
                          print them without trying to pair them
eo:   -v NUMERO          kiel '-a NUMERO' sed forlasi la kunigitajn eligliniojn
      -1 KAMPO           kunigi je ĉi tiu KAMPO (positiva entjero) de dosiero 1
      -2 KAMPO           kunigi je ĉi tiu KAMPO (positiva entjero) de dosiero 2
      --check-order      kontroli ke la enigo estas ĝuste ordigita,
                           eĉ se ĉiuj eniglinioj estas pareblaj
      --nocheck-order    ne kontroli ke la enigo estas ĝuste ordigita
      --header           trakti la unuan linion en ĉiu dosiero kiel kampĉapojn,
                           kaj eligi ilin sen provi ilin parigi

en:   -z, --zero-terminated     line delimiter is NUL, not newline
eo:   -z, --zero-terminated     disigi eligon per nulbajtoj anstataŭ per novlinioj

en: 
    Unless -t CHAR is given, leading blanks separate fields and are ignored,
    else fields are separated by CHAR.  Any FIELD is a field number counted
    from 1.  FORMAT is one or more comma or blank separated specifications,
    each being 'FILENUM.FIELD' or '0'.  Default FORMAT outputs the join field,
    the remaining fields from FILE1, the remaining fields from FILE2, all
    separated by CHAR.  If FORMAT is the keyword 'auto', then the first
    line of each file determines the number of fields output for each line.
    
    Important: FILE1 and FILE2 must be sorted on the join fields.
    E.g., use "sort -k 1b,1" if 'join' has no options,
    or use "join -t ''" if 'sort' has no options.
    Note, comparisons honor the rules specified by 'LC_COLLATE'.
    If the input is not sorted and some lines cannot be joined, a
    warning message will be given.
eo: 
    Krom se '-t SIGNO' indikatas, komencaj spacetoj disigas kampojn kaj ignoriĝas,
    alie kampoj disigiĝas per SIGNO.  Ĉiu KAMPO estas numero de kampo, kiu komencas
    nombri ekde 1.  ARANĜO estas unu aŭ pluraj kome aŭ spacete disigitaj indikoj,
    ĉiu de formo 'DOSIERNUMERO.KAMPO' aŭ '0'.  La defaŭlta ARANĜO eligas la kunigan
    kampon, la restantajn kampojn de DOSIERO1, la restantajn kampojn de DOSIERO2,
    kaj ĉiuj disigiĝas per SIGNO.  Se ARANĜO estas la ŝlosilvorto 'auto', la unua
    linio de ĉiu dosiero determinas la nombron de kampoj kiuj eligas por ĉiu linio.
    
    Gravas: DOSIERO1 kaj DOSIERO2 devas esti ordigitaj je la kunigaj kampoj.
    Ekzemple: uzu «sort -k 1b,1» se 'join' uziĝas sen opcioj,
    aŭ uzu «join -t ''» se 'sort' uziĝis sen iu ajn opcio.
    Notu ke komparoj honoras la regulojn indikatajn de 'LC_COLLATE'.
    Se la enigo ne estas ordigita kaj kelkaj linioj ne povas esti kunigitaj,
    averta mesaĝo montriĝos.

en: %s:%<PRIuMAX>: is not sorted: %.*s
eo: %s:%<PRIuMAX>: ne estas ordigita: %.*s

en: invalid field number: %s
eo: nevalida kampnumero: %s

en: invalid field specifier: %s
eo: nevalida kampindiko: %s

en: invalid file number in field spec: %s
eo: nevalida dosiernumero en kampindiko: %s

en: incompatible join fields %lu, %lu
eo: nekongruaj kunigkampoj %lu, %lu

en: conflicting empty-field replacement strings
eo: konfliktas la anstataŭigaj ĉenoj por vakaj kampoj

en: multi-character tab %s
eo: plursigna tabo %s

en: incompatible tabs
eo: nekongruaj taboj

en: both files cannot be standard input
eo: ne ambaŭ dosieroj povas esti ĉefenigujo

en: Usage: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      or:  %s -l [SIGNAL]...
      or:  %s -t [SIGNAL]...
eo: Uzmaniero:  %s [-s SIGNALO | -SIGNALO] PROCEZNUMERO...
           aŭ:  %s -l [SIGNALO...]
           aŭ:  %s -t [SIGNALO...]

en: Send signals to processes, or list signals.
eo: Sendas signalojn al procezoj, aŭ eligas signalnomojn kaj -numerojn.

en:   -s, --signal=SIGNAL, -SIGNAL
                       specify the name or number of the signal to be sent
      -l, --list       list signal names, or convert signal names to/from numbers
      -t, --table      print a table of signal information
eo:   -s, --signal=SIGNALO, -SIGNALO
                       la nomo aŭ la numero de la sendenda signalo
      -l, --list [IO]  montri signalnomojn (aŭ konverti inter nomoj kaj numeroj)
      -t, --table      montri tabelon de informoj pri signaloj

en: 
    SIGNAL may be a signal name like 'HUP', or a signal number like '1',
    or the exit status of a process terminated by a signal.
    PID is an integer; if negative it identifies a process group.
eo: 
    SIGNALO povas esti signalnomo kiel 'HUP', signalnumero kiel '1',
    aŭ la elirstato de procezo kiu terminiĝis per signalo.
    PROCEZNUMERO estas entjero; se negativa, ĝi indikas procezgrupon.

en: %s: invalid process id
eo: %s: nevalida indiko de procezo

en: invalid option -- %c
eo: nevalida opcio -- %c

en: %s: multiple signals specified
eo: %s: pluraj signaloj indikatas

en: multiple -l or -t options specified
eo: pluraj opcioj '-l' aŭ '-t' indikatas

en: cannot combine signal with -l or -t
eo: maleblas kombini signalon kun opcio '-l' aŭ '-t'

en: no process ID specified
eo: neniu proceznumero indikatas

en: failed to allocate a %<PRIuMAX> byte stdio buffer
eo: malsukcesis disponigi enigan/eligan bufron de %<PRIuMAX> bajtoj

en: invalid buffering mode %s for %s
eo: nevalida bufra moduso %s por %s

en: could not set buffering of %s to mode %s
eo: malsukcesis agordi bufran moduson de %s al %s

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Michael Stone
eo: Majkel STON (Michael Stone)

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
eo: Uzmaniero:  %s DOSIERO1 DOSIERO2
           aŭ:  %s OPCIO

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
eo: Kreas ligon de nomo DOSIERO2 al ekzistanta DOSIERO1.

en: cannot create link %s to %s
eo: ne eblas krei ligon %s al %s

en: %s: hard link not allowed for directory
eo: %s: senpera ligo malpermesatas por dosierujo

en: %s: cannot overwrite directory
eo: %s: ne eblas anstataŭigi dosierujon

en: %s: replace %s?
eo: %s: ĉu anstataŭigi %s?

en: failed to create symbolic link %s
eo: malsukcesis krei simbolan ligon %s

en: failed to create symbolic link %s -> %s
eo: malsukcesis krei simbolan ligon %s al %s

en: failed to create hard link to %.0s%s
eo: malsukcesis krei senperan ligon al %.0s%s

en: failed to create hard link %s
eo: malsukcesis krei senperan ligon %s

en: failed to create hard link %s => %s
eo: malsukcesis krei senperan ligon %s al %s

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] TARGET LINK_NAME   (1st form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET                  (2nd form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY     (3rd form)
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY TARGET...  (4th form)
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [-T] CELO LIGNOMO       (unua formo)
           aŭ:  %s [OPCIO...] CELO                    (dua formo)
           aŭ:  %s [OPCIO...] CELO... DOSIERUJO       (tria formo)
           aŭ:  %s [OPCIO...] -t DOSIERUJO CELO...    (kvara formo)

en: In the 1st form, create a link to TARGET with the name LINK_NAME.
    In the 2nd form, create a link to TARGET in the current directory.
    In the 3rd and 4th forms, create links to each TARGET in DIRECTORY.
    Create hard links by default, symbolic links with --symbolic.
    By default, each destination (name of new link) should not already exist.
    When creating hard links, each TARGET must exist.  Symbolic links
    can hold arbitrary text; if later resolved, a relative link is
    interpreted in relation to its parent directory.
eo: En la unua formo, kreiĝas ligo al CELO kun nomo LIGNOMO.
    En la dua formo, kreiĝas ligo en la nuna dosierujo al CELO.
    En la tria kaj kvara formoj, kreiĝas ligoj en DOSIERUJO al ĉiu CELO.
    
    Defaŭlte kreiĝas rektaj ligoj, simbolaj ligoj nur kun «--symbolic».
    Defaŭlte ĉiu nomo de nova ligo devus ne jam ekzisti.
    Dum kreado de rektaj ligoj, ĉiu CELO devas ekzisti.
    Simbolaj ligoj povas enhavi iun ajn tekston; dum posta sekvado,
    relativa ligo interpretiĝas baze de sia patra dosierujo.

en:       --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         allow the superuser to attempt to hard link
                                    directories (note: will probably fail due to
                                    system restrictions, even for the superuser)
      -f, --force                 remove existing destination files
eo:       --backup[=METODO]       fari savkopion de ĉiu ekzistanta celdosiero
      -b                          kiel «--backup», sed ne akceptas argumenton
      -d, -F, --directory         permesi al ĉefuzanto provi krei rektajn ligojn al
                                    dosierujoj (rimarko: probable malsukcesos pro
                                    sistemaj limoj, eĉ por la ĉefuzanto)
      -f, --force                 forigi ekzistantajn celdosierojn

en:   -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -L, --logical               dereference TARGETs that are symbolic links
      -n, --no-dereference        treat LINK_NAME as a normal file if
                                    it is a symbolic link to a directory
      -P, --physical              make hard links directly to symbolic links
      -r, --relative              create symbolic links relative to link location
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
eo:   -i, --interactive           demandi ĉu forigi jam ekzistantajn nomojn
      -L, --logical               sekvi CELOjn kiuj estas simbolaj ligoj
      -n, --no-dereference        trakti LIGNOMOn kiel normalan dosieron se ĝi
                                    estas simbola ligo al dosierujo
      -P, --physical              krei rektajn ligojn rekte al simbolaj ligoj
      -r, --relative              krei simbolajn ligojn relative al ligloko
      -s, --symbolic              krei simbolajn ligojn anstataŭ rektajn

en:   -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
                                    the links
      -T, --no-target-directory   treat LINK_NAME as a normal file always
      -v, --verbose               print name of each linked file
eo:   -S, --suffix=SUFIKSO        uzi ĉi tiun anstataŭ kutiman savkopian sufikson
      -t, --target-directory=UJO  krei la ligojn en ĉi tiu dosierujo
      -T, --no-target-directory   ĉiam trakti LIGNOMOn kiel normalan dosieron
      -v, --verbose               montri nomon de ĉiu ligata dosiero

en: 
    Using -s ignores -L and -P.  Otherwise, the last option specified controls
    behavior when a TARGET is a symbolic link, defaulting to %s.
eo: 
    Uzo de opcio '-s' ignoras '-L' kaj '-P'.  Alie, la laste indikata opcio
    difinas la konduton kiam iu CELO estas simbola ligo -- defaŭlte %s.

en: cannot combine --target-directory and --no-target-directory
eo: nekombineblas la opcioj '--target-directory' (-t) kaj '--no-target-directory' (-T)

en: cannot do --relative without --symbolic
eo: maleblas '--relative' sen '--symbolic'

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: FIXME: unknown
eo: (nekonato)

en: Usage: %s [OPTION]
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO]

en: Print the name of the current user.
eo: Eligas nomon de aktuala uzanto.

en: no login name
eo: neniu ensaluta nomo

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
eo: ignoriĝas nevalida larĝo (%s) en ĉirkaŭaĵa variablo COLUMNS

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
eo: ignoriĝas nevalida grando de tabo (%s) en ĉirkaŭaĵa variablo TABSIZE

en: invalid time style format %s
eo: nevalida temparanĝo: %s

en: Valid arguments are:
eo: Validaj argumentoj estas:

en: unrecognized prefix: %s
eo: nerekonata prefikso: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
eo: valoro de ĉirkaŭaĵa variablo LS_COLORS ne analizeblas

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
eo: ignoriĝas nevalida valoro (%s) de ĉirkaŭaĵa variablo QUOTING_STYLE

en: cannot open directory %s
eo: ne eblas malfermi dosierujon %s

en: cannot determine device and inode of %s
eo: ne eblas eltrovi aparaton kaj indeksnodon de %s

en: %s: not listing already-listed directory
eo: %s: ne listiĝas jam listita dosierujo

en: error canonicalizing %s
eo: eraro dum normaligo de %s

en: reading directory %s
eo: legiĝas dosierujo %s

en: closing directory %s
eo: fermiĝas dosierujo %s

en: cannot compare file names %s and %s
eo: ne eblas kompari dosiernomojn %s kaj %s

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuvSUX nor --sort is specified.
eo: Listigas informon pri DOSIERUJOj (defaŭlte pri la aktuala).
    Alfabetigas la termojn se neniu de '-cftuvSUX' nek '--sort' indikatas.

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Ulrich Drepper
eo: Ulriĥ DREPER (Ulrich Drepper)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Scott Miller
eo: Skot MILER (Scott Miller)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: David Madore
eo: David MADOR (David Madore)

en:   -c, --check          read %s sums from the FILEs and check them
eo:   -c, --check          legi %s-kontrolsumojn el la DOSIEROj kaj kontroli ilin

en:       --tag            create a BSD-style checksum
eo:       --tag            krei kontrolsumon en BSD-stilo

en:   -t, --text           read in text mode (default if reading tty stdin)
eo:   -t, --text           legi en teksta moduso
                             (defaŭlte kiam legiĝas terminala ĉefenigujo)

en:   -t, --text           read in text mode (default)
eo:   -t, --text           legi en teksta moduso (defaŭlte)

en: %s: too many checksum lines
eo: %s: tro multaj linioj de kontrolsumoj

en: %s: %<PRIuMAX>: improperly formatted %s checksum line
eo: %s: linio %<PRIuMAX>: nevalida %s-kontrolsumo

en: FAILED
eo: MALSAMAS

en: OK
eo: bonas

en: %s: no properly formatted %s checksum lines found
eo: %s: neniu valida %s-kontrolsumo troviĝas

en: WARNING: %<PRIuMAX> line is improperly formatted | WARNING: %<PRIuMAX> lines are improperly formatted
eo[0]: AVERTO: %<PRIuMAX> linio malbone aranĝatas
eo[1]: AVERTO: %<PRIuMAX> linioj malbone aranĝatas

en: WARNING: %<PRIuMAX> listed file could not be read | WARNING: %<PRIuMAX> listed files could not be read
eo[0]: AVERTO: %<PRIuMAX> listita dosiero ne legeblas
eo[1]: AVERTO: %<PRIuMAX> listitaj dosieroj ne legeblas

en: WARNING: %<PRIuMAX> computed checksum did NOT match | WARNING: %<PRIuMAX> computed checksums did NOT match
eo[0]: AVERTO: %<PRIuMAX> kalkulita kontrolsumo NE kongruas
eo[1]: AVERTO: %<PRIuMAX> kalkulitaj kontrolsumoj NE kongruas

en: --tag does not support --text mode
eo: opcioj '--tag' kaj '--text' ne kombineblas

en: the --tag option is meaningless when verifying checksums
eo: opcio '--tag' ne havas sencon dum sumkontrolo

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
eo: opcioj '--binary' kaj '--text' ne havas sencon dum sumkontrolo

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
eo: opcio '--status' nur havas sencon dum sumkontrolo

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
eo: opcio '--warn' nur havas sencon dum sumkontrolo

en: the --quiet option is meaningful only when verifying checksums
eo: opcio '--quiet' nur havas sencon dum sumkontrolo

en: the --strict option is meaningful only when verifying checksums
eo: opcio '--strict' nur havas sencon dum sumkontrolo

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] DOSIERUJO...

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
eo: Kreas la DOSIERUJO(j)n, se ĝi aŭ ili ne jam ekzistas.

en:   -m, --mode=MODE   set file mode (as in chmod), not a=rwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
      -v, --verbose     print a message for each created directory
eo:   -m, --mode=MODUSO  uzendaj permesoj (vidu 'chmod') anstataŭ de 'a=rwx - umask'
      -p, --parents      ne estas eraro se jam ekzistas, kaj
                           krei patrajn dosierujojn laŭbezone
      -v, --verbose      eligi mesaĝon por ĉiu kreita dosierujo

en: created directory %s
eo: kreiĝas dosierujo %s

en: warning: ignoring --context; it requires an SELinux/SMACK-enabled kernel
eo: averto: ignoriĝas '--context' (-Z); ĝi bezonas kernon kun SELinux aŭ SMACK

en: Usage: %s [OPTION]... NAME...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] NOMO...

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
eo: Kreas nomhavajn duktojn (vicmemorojn) kun la indikataj NOMOj.

en:   -m, --mode=MODE    set file permission bits to MODE, not a=rw - umask
eo:   -m, --mode=MODUSO  uzendaj permesoj (vidu 'chmod') anstataŭ de 'a=rw - umask'

en: invalid mode
eo: nevalida moduso

en: mode must specify only file permission bits
eo: moduso povas indiki nur permesajn bitojn

en: cannot set permissions of %s
eo: ne eblas agordi permesojn de %s

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] NOMO TIPO [ĈEFNUMERO KROMNUMERO]

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
eo: Kreas specialan dosieron kun indikata NOMO kaj de indikata TIPO.

en: 
    Both MAJOR and MINOR must be specified when TYPE is b, c, or u, and they
    must be omitted when TYPE is p.  If MAJOR or MINOR begins with 0x or 0X,
    it is interpreted as hexadecimal; otherwise, if it begins with 0, as octal;
    otherwise, as decimal.  TYPE may be:
eo: 
    ĈEFNUMERO kaj KROMNUMERO ambaŭ indikendas kiam TIPO estas 'b' aŭ 'c' aŭ 'u',
    kaj ili forlasendas kiam TIPO estas 'p'.  Kiam ĈEFNUMERO aŭ KROMNUMERO komencas
    per '0x' aŭ '0X', ĝi interpretiĝas kiel deksesuma; alie, se ĝi komencas per '0',
    kiel okuma; alie, kiel dekuma.  TIPO povas esti:

en: 
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
eo: 
      b      krei blokan specialan dosieron (bufritan)
      c, u   krei signan specialan dosieron (nebufritan)
      p      krei vicmemoron ('FIFO'-n)

en: Special files require major and minor device numbers.
eo: Specialaj dosieroj postulas ĉefajn kaj kromajn aparatnumerojn.

en: Fifos do not have major and minor device numbers.
eo: Vicmemoro ('FIFO') ne havas ĉefan kaj kroman aparatnumeron.

en: block special files not supported
eo: blokaparatdosieroj ne subtenatas

en: character special files not supported
eo: signoaparatdosieroj ne subtenatas

en: invalid major device number %s
eo: nevalida ĉefa aparatnumero %s

en: invalid minor device number %s
eo: nevalida kroma aparatnumero %s

en: invalid device %s %s
eo: nevalida aparato %s %s

en: invalid device type %s
eo: nevalida aparattipo %s

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Eric Blake
eo: Erik BLEJK (Eric Blake)

en: Usage: %s [OPTION]... [TEMPLATE]
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [ŜABLONO]

en: too many templates
eo: tro multaj ŝablonoj

en: with --suffix, template %s must end in X
eo: kun opcio '--suffix', ŝablono %s devas fini per X

en: invalid suffix %s, contains directory separator
eo: nevalida sufikso %s; ĝi enhavas apartigilon de dosierujoj

en: too few X's in template %s
eo: tro malmultaj X en ŝablono %s

en: invalid template, %s, contains directory separator
eo: nevalida ŝablono %s; ĝi enhavas apartigilon de dosierujoj

en: invalid template, %s; with --tmpdir, it may not be absolute
eo: nevalida ŝablono %s; kun opcio '--tmpdir' ĝi ne rajtas esti absoluta

en: failed to create directory via template %s
eo: malsukcesis krei dosierujon tra ŝablono %s

en: failed to create file via template %s
eo: malsukcesis krei dosieron tra ŝablono %s

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
eo: Alinomas ORIGINOn al CELO, aŭ translokas ORIGINO(j)n al DOSIERUJO.

en:   -t, --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -Z, --context                set SELinux security context of destination
                                     file to default type
eo:   -t, --target-directory=DOSIERUJO  movi ĉiujn ORIGINOjn ene al DOSIERUJO
      -T, --no-target-directory         trakti CELOn kiel normalan dosieron
      -u, --update                 movi nur kiam la ORIGINO estas pli nova ol
                                     la celdosiero aŭ kiam la celdosiero mankas
      -v, --verbose                montri nomon de ĉiu dosiero antaŭ ol movi ĝin
      -Z, --context                agordi sekurecan kuntekston de celdosiero al
                                     defaŭlta tipo

en: Usage: %s [OPTION] [COMMAND [ARG]...]
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO] [KOMANDO [ARGUMENTO...]]

en: Run COMMAND with an adjusted niceness, which affects process scheduling.
    With no COMMAND, print the current niceness.  Niceness values range from
    %d (most favorable to the process) to %d (least favorable to the process).
eo: Rulas KOMANDOn kun ŝanĝita afableco, kiu afektas procezan planadon.
    Sen iu KOMANDO, la nuna afableco eligiĝas.  Afablecoj etendiĝas de
    %d (plej favora planado) al %d (malplej favora).

en:   -n, --adjustment=N   add integer N to the niceness (default 10)
eo:   -n, --adjustment=N   aldoni entjeron N al la afableco (defaŭlte 10)

en: invalid adjustment %s
eo: nevalida alĝustigo %s

en: a command must be given with an adjustment
eo: kune kun ĝustigo endas indiki komandon

en: cannot get niceness
eo: ne eblas eltrovi afablecon

en: cannot set niceness
eo: ne eblas agordi afablecon

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Scott Bartram
eo: Skot BARTREM (Scott Bartram)

en: line number overflow
eo: troo de lininumero

en: invalid header numbering style: %s
eo: nevalida stilo por numeri kapliniojn: %s

en: invalid body numbering style: %s
eo: nevalida stilo por numeri korpliniojn: %s

en: invalid footer numbering style: %s
eo: nevalida stilo por numeri piedliniojn: %s

en: invalid line numbering format: %s
eo: nevalida lininumera aranĝo: %s

en: Usage: %s COMMAND [ARG]...
      or:  %s OPTION
eo: Uzmaniero:  %s KOMANDO [ARGUMENTO...]
           aŭ:  %s OPCIO

en: Run COMMAND, ignoring hangup signals.
eo: Rulas KOMANDOn, ignorante ajnajn 'hangup'-signalojn.

en: failed to render standard input unusable
eo: malsukcesis fari ĉefenigujon neuzebla

en: ignoring input
eo: enigo ignoratas

en: ignoring input and appending output to %s
eo: enigo ignoratas, kaj eligo aldoniĝas al %s

en: appending output to %s
eo: eligo aldoniĝas al %s

en: ignoring input and redirecting stderr to stdout
eo: enigo ignoratas, kaj ĉeferar-eligujo alidirektiĝas al ĉefeligujo

en: redirecting stderr to stdout
eo: ĉeferar-eligujo alidirektiĝas al ĉefeligujo

en: failed to redirect standard error
eo: malsukcesis alidirektigi ĉeferar-eligujon

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Giuseppe Scrivano
eo: Ĝusepe SKRIVANO (Giuseppe Scrivano)

en: Usage: %s [OPTION]...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...]

en: Print the number of processing units available to the current process,
    which may be less than the number of online processors
eo: Eligi nombron de procesoraj unuoj kiuj disponeblas al la nuna procezo,
    kiu povas esti malpli ol la nombro de aktivaj procesoroj.

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Assaf Gordon
eo: Asaf GORDON (Assaf Gordon)

en: value too large to be converted: %s
eo: valoro tro grandas por konverti: %s

en: invalid number: %s
eo: nevalida nombro: %s

en: rejecting suffix in input: %s (consider using --from)
eo: sufikso en enigo rifuziĝis: %s (konsideru uzon de «--from»)

en: invalid suffix in input: %s
eo: nevalida sufikso en enigo: %s

en: missing 'i' suffix in input: %s (e.g Ki/Mi/Gi)
eo: mankas sufikso «i» en enigo: %s (ekzemple Ki/Mi/Gi)

en: failed to prepare value '%Lf' for printing
eo: malsukcesis prepari valoron '%Lf' por montrado

en: invalid unit size: %s
eo: nevalida unueca grando: %s

en:       --debug          print warnings about invalid input
eo:       --debug          montri avertojn je nevalida enigo

en: format %s has no %% directive
eo: aranĝo %s ne enhavas %%-indikon

en: invalid format %s (width overflow)
eo: nevalida aranĝo %s (troo de larĝo)

en: format %s ends in %%
eo: aranĝo %s finiĝas per %%

en: format %s has too many %% directives
eo: aranĝo %s enhavas tro multajn %%-indikojn

en: invalid suffix in input %s: %s
eo: nevalida sufikso en enigo %s: %s

en: value too large to be printed: '%Lg' (consider using --to)
eo: valoro tro grandas por montri: '%Lg' (pripensu uzi «--to»)

en: value too large to be printed: '%Lg' (cannot handle values > 999Y)
eo: valoro tro grandas por montri: '%Lg' (valoroj > 999Y ne trakteblas)

en: large input value %s: possible precision loss
eo: granda eniga valoro %s: eblas perdo de precizeco

en: invalid padding value %s
eo: nevalida ŝtopvaloro %s

en: invalid header value %s
eo: nevalida ĉapvaloro %s

en: --grouping cannot be combined with --format
eo: nekombineblas opcioj «--grouping» kaj «--format»

en: no conversion option specified
eo: neniu konverta opcio indikatas

en: grouping cannot be combined with --to
eo: nekombineblas opcioj «--grouping» kaj «--to»

en: grouping has no effect in this locale
eo: grupado ne havas efekton en tiu ĉi lokaĵo

en: --header ignored with command-line input
eo: opcio «--header» ignoratas sen komandlinia enigo

en: error reading input
eo: eraro dum legado de enigo

en: failed to convert some of the input numbers
eo: malsukcesis konverti kelkajn enigajn nombrojn

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [-abcdfilosx]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b]]
      or:  %s --traditional [OPTION]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b] [+][LABEL][.][b]]
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [DOSIERO...]
           aŭ:  %s [-abcdfilosx] [DOSIERO... [[+]DEŜOVO[.][b]]
           aŭ:  %s --traditional [OPCIO...] [DOSIERO] [[+]DEŜOVO[.][b]] [[+]ETIKEDO[.][b]]

en: 
    
    BYTES is hex with 0x or 0X prefix, and may have a multiplier suffix:
      b    512
      KB   1000
      K    1024
      MB   1000*1000
      M    1024*1024
    and so on for G, T, P, E, Z, Y.
eo: 
    NOMBRO estas deksesuma kiam ĝi havas prefikson «0x» aŭ «0X»,
    kaj ĝi povas havi obligilan sufikson:
      b = 512, kB = 1000, K = 1024, MB = 1000*1000, M = 1024*1024,
      GB = 1000*1000*1000, G = 1024*1024*1024, ktp por T, P, E, Z, Y.

en: invalid type string %s
eo: nevalida tipa ĉeno: %s

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
eo: nevalida tipa ĉeno: %s
    ĉi tiu sistemo ne provizas entjertipon de %lu bajtoj

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
eo: nevalida tipa ĉeno: %s
    ĉi tiu sistemo ne provizas glitkomtipon de %lu bajtoj

en: invalid character '%c' in type string %s
eo: nevalida signo '%c' en tipa ĉeno %s

en: cannot skip past end of combined input
eo: maleblas transsalti la finon de kombinata enigo

en: invalid output address radix '%c'; it must be one character from [doxn]
eo: nevalida eligadresa bazo '%c'; ĝi devas esti unu signo el [doxn]

en: no type may be specified when dumping strings
eo: ne eblas indiki tipon kiam ŝutendas ĉenoj

en: compatibility mode supports at most one file
eo: kongrua moduso permesas maksimume unu dosieron

en: skip-bytes + read-bytes is too large
eo: la sumo de la argumentoj de '-j' kaj '-N' tro grandas

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
eo: averto: nevalida larĝo %lu; uzatas %d anstataŭe

en: %s: invalid signal
eo: %s: nevalida signalo

en: standard input is closed
eo: ĉefenigujo fermitas

en:   -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
eo:   -d, --delimiters=LISTO  uzi la signojn el tiu LISTO anstataŭ tabojn
      -s, --serial            alglui unu dosieron pofoje anstataŭ ĉiujn paralele

en: delimiter list ends with an unescaped backslash: %s
eo: listo de disigiloj finas per nuda malsuprenstreko: %s

en: Diagnose invalid or unportable file names.
    
      -p                  check for most POSIX systems
      -P                  check for empty names and leading "-"
          --portability   check for all POSIX systems (equivalent to -p -P)
eo: Diagnozas nevalidajn aŭ neporteblajn dosiernomojn.
    
      -p                  fari kontrolon por la plejmulto de POSIX-sistemoj
      -P                  kontroli ankaŭ je vakaj nomoj kaj komencaj «-»
          --portability   fari kontrolon por ĉiuj POSIX-sistemoj (egalas al '-p -P')

en: leading '-' in a component of file name %s
eo: komenca '-' en ero de dosiernomo %s

en: nonportable character %s in file name %s
eo: neportebla signo %s en dosiernomo %s

en: empty file name
eo: vaka dosiernomo

en: %s: unable to determine maximum file name length
eo: %s: ne eblas eltrovi maksimuman longecon de dosiernomo

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name %s
eo: limon %lu transpasas longeco %lu de dosiernomo %s

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name component %s
eo: limon %lu transpasas longeco %lu de dosiernomero %s

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Joseph Arceneaux
eo: Ĝosef ARSENO (Joseph Arceneaux)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Kaveh Ghazi
eo: Kave GAZI (Kaveh Ghazi)

note: TRANSLATORS: Real name is unknown; at most 19 characters.
en:         ???
eo:  (nekonata)

note: TRANSLATORS: Idle time is unknown; at most 5 characters.
en: ?????
eo: -----

en: Login name:
eo: Ensaluta nomo:

en: In real life:
eo: Vera nomo:

note: TRANSLATORS: Real name is unknown; no hard limit.
en: ???
eo: (nekonata)

en: Directory:
eo: Dosierujo:

en: Shell:
eo: Ŝelo:

en: Project:
eo: Projekto:

en: Plan:
eo: Plano:

en: Login
eo: Saluto

en: Name
eo: Nomo

en: Idle
eo: Vakas

en: When
eo: Ensalutis

en: Where
eo: Kie

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [UZANTO...]

en: 
      -l              produce long format output for the specified USERs
      -b              omit the user's home directory and shell in long format
      -h              omit the user's project file in long format
      -p              omit the user's plan file in long format
      -s              do short format output, this is the default
eo: 
      -l              produkti eligon en longa aranĝo por la indikata(j) UZANTO(j)
      -b              forlasi hejman dosierujon kaj ŝelon de uzanto en longa aranĝo
      -h              forlasi projektan dosieron de uzanto en longa aranĝo
      -p              forlasi la 'plan'-dosieron de uzanto en longa aranĝo
      -s              produkti eligon en mallonga aranĝo (ĉi tio estas la defaŭlto)

en:   -f              omit the line of column headings in short format
      -w              omit the user's full name in short format
      -i              omit the user's full name and remote host in short format
      -q              omit the user's full name, remote host and idle time
                      in short format
eo:   -f              forlasi la linion de kolumnaj ĉapoj en mallonga aranĝo
      -w              forlasi plenan uzantnomon en mallonga aranĝo
      -i              kiel '-w' sed ankaŭ forlasi foran gastiganton
      -q              kiel '-i' sed ankaŭ forlasi vakan tempon

en: 
    A lightweight 'finger' program;  print user information.
    The utmp file will be %s.
eo: 
    Malpeza 'finger'-programo; eligas informon pri uzantoj.
    La uzita 'utmp'-dosiero estos %s.

en: no username specified; at least one must be specified when using -l
eo: neniu uzantnomo indikatas; endas indiki almenaŭ unu nomo kiam '-l' uzatas

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Pete TerMaat
eo: Pit TERMAT (Pete TerMaat)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Roland Huebner
eo: Roland HIBNER (Roland Huebner)

en: integer overflow
eo: troo de entjero

en: '--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
eo: mankas argumento en '--page=UNUA_PAĜO[:LASTA_PAĜO]'

en: invalid page range %s
eo: nevalida gamo de paĝoj: %s

en: cannot specify number of columns when printing in parallel
eo: ne eblas indiki nombro da kolumnoj kiam printiĝas horizontale

en: cannot specify both printing across and printing in parallel
eo: ne eblas printi ambaŭ vertikale kaj horizontale

en: '-%c' extra characters or invalid number in the argument: %s
eo: troaj signoj aŭ nevalida nombro je opcio '-%c': %s

en: page width too narrow
eo: tro malgrandas paĝa larĝo

en: starting page number %<PRIuMAX> exceeds page count %<PRIuMAX>
eo: komenca paĝnumero %<PRIuMAX> pligrandas ol nombro da paĝoj %<PRIuMAX>

en: page number overflow
eo: troo de paĝnumero

en: Page %<PRIuMAX>
eo: Paĝo %<PRIuMAX>

en: Usage: %s [OPTION]... [VARIABLE]...
    Print the values of the specified environment VARIABLE(s).
    If no VARIABLE is specified, print name and value pairs for them all.
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [VARIABLO...]
    
    Eligas la valorojn de la indikata(j) ĉirkaŭaĵa(j) variablo(j).
    Sen iu VARIABLO, paroj de nomo kaj valoro por ĉiuj ekzistantaj eligiĝas.

en:   -0, --null     end each output line with NUL, not newline
eo:   -0, --null     disigi eligon per nulbajtoj anstataŭ per novlinioj

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
eo: averto: %s: signo(j) post signokonstanto ignoriĝas

en: Usage: %s FORMAT [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
eo: Uzmaniero:  %s ARANĜO [ARGUMENTO...]
           aŭ:  %s OPCIO

en: Print ARGUMENT(s) according to FORMAT, or execute according to OPTION:
eo:   
    Eligas ARGUMENTO(j)n laŭ ARANĜO, aŭ montras informon laŭ OPCIO:

en: 
    FORMAT controls the output as in C printf.  Interpreted sequences are:
    
      \"      double quote
eo: 
    ARANĜO stiras la eligon kiel je 'printf()' de C.  Interpretitaj sekvencoj estas:
    
      \"      duobla citigilo

en:   \NNN    byte with octal value NNN (1 to 3 digits)
      \xHH    byte with hexadecimal value HH (1 to 2 digits)
      \uHHHH  Unicode (ISO/IEC 10646) character with hex value HHHH (4 digits)
      \UHHHHHHHH  Unicode character with hex value HHHHHHHH (8 digits)
eo:   \NNN    bajto kun okuma valoro NNN (1 ĝis 3 ciferoj)
      \xHH    bajto kun deksesuma valoro HH (1 aŭ 2 ciferoj)
      \uHHHH  Unikoda (ISO/IEC 10646) signo kun deksesuma valoro HHHH (4 ciferoj)
      \UHHHHHHHH  Unikoda signo kun deksesuma valoro HHHHHHHH (8 ciferoj)

en: %s: expected a numeric value
eo: %s: numera valoro atendatas

en: %s: value not completely converted
eo: %s: valoro ne komplete konvertiĝis

en: missing hexadecimal number in escape
eo: mankas deksesuma nombro

en: invalid universal character name \%c%0*x
eo: nevalida universala signonomo \%c%0*x

en: invalid field width: %s
eo: nevalida kampgrando: %s

en: invalid precision: %s
eo: nevalida precizo: %s

en: %.*s: invalid conversion specification
eo: nevalida konvertindiko: %.*s

en: warning: ignoring excess arguments, starting with %s
eo: averto: troaj argumentoj ignoratas, komence de %s

note: TRANSLATORS: Please translate "F. Pinard" to "François Pinard" if "ç" (c-with-cedilla) is available in the translation's character set and encoding. This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: F. Pinard
eo: Fransŭa PINAR (François Pinard)

en: %s (for regexp %s)
eo: %s (por regulesprimo %s)

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [ENIGO...]   (sen '-G')
           aŭ:  %s -G [OPCIO...] [ENIGO [ELIGO]]

en: Output a permuted index, including context, of the words in the input files.
eo: Eligas ordigitan liston de la vortoj en la enigdosieroj,
    inkluzivante la kuntekston de tiuj vortoj.

en:   -M, --macro-name=STRING        macro name to use instead of 'xx'
      -O, --format=roff              generate output as roff directives
      -R, --right-side-refs          put references at right, not counted in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   for end of lines or end of sentences
      -T, --format=tex               generate output as TeX directives
eo:   -M, --macro-name=NOMO          uzenda makronomo anstataŭ «xx»
      -O, --format=roff              generi eligon en formo de 'roff'-direktivoj
      -R, --right-side-refs          meti linireferencojn dekstre, ekster larĝo
      -S, --sentence-regexp=REGESP   por linifinoj aŭ fino de frazoj
      -T, --format=tex               generi eligon en formo de 'TeX'-direktivoj

en:   -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
eo:   -W, --word-regexp=REGESP       uzi REGESP por kongrui ĉiun ŝlosilvorton
      -b, --break-file=DOSIERO       vortrompigaj signoj estas en ĉi tiu DOSIERO
      -f, --ignore-case              trakti minusklojn kiel majusklojn por ordigo
      -g, --gap-size=NOMBRO          breĉa grando en kolumnoj inter eligaj kampoj
      -i, --ignore-file=DOSIERO      legi liston de ignorendaj vortoj el DOSIERO
      -o, --only-file=DOSIERO        legi nuran vortliston el ĉi tiu DOSIERO

en:   -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
eo:   -r, --references               unua kampo de ĉiu linio estas referenco
      -t, --typeset-mode             (ignoriĝas, ne funkcias)
      -w, --width=NOMBRO             eliglarĝo en kolumnoj (ekskluzive referenco)

en: invalid gap width: %s
eo: nevalida larĝo de fendo: %s

en: invalid line width: %s
eo: nevalida linia larĝo: %s

en: Print the full filename of the current working directory.
eo: Eligas la kompletan dosiernomon de la aktuala labordosierujo.

en:   -L, --logical   use PWD from environment, even if it contains symlinks
      -P, --physical  avoid all symlinks
eo:   -L, --logical   uzi PWD de la ĉirkaŭaĵo, eĉ se ĝi enhavas simbolajn ligojn
      -P, --physical  eviti ĉiujn simbolajn ligojn

en: 
    If no option is specified, -P is assumed.
eo: 
    Sen iu opcio, '-P' supozatas.

en: failed to chdir to %s
eo: malsukcesis ŝanĝi aktualan dosierujon al %s

en: failed to stat %s
eo: malsukcesis eltrovi statinformon pri %s

en: couldn't find directory entry in %s with matching i-node
eo: malsukcesis trovi en %s dosierujan elementon kies indeksnodo kongruas

en: ignoring non-option arguments
eo: ignoratas ne-opciaj argumentoj

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Dmitry V. Levin
eo: Dmitri LEVIN (Dmitry V. Levin)

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] DOSIERO...

en: Print value of a symbolic link or canonical file name
eo: Montras la valoron de simbola ligo aŭ ĝian norman dosiernomon.

en: ignoring --no-newline with multiple arguments
eo: ignoratas «--no-newline» kun pluraj argumentoj

en: generating relative path
eo: relativa pado generiĝas

en: %s: descend into write-protected directory %s?
eo: %s: ĉu eniri en kontraŭskribe protektatan dosierujon %s?

en: %s: descend into directory %s?
eo: %s: ĉu eniri en dosierujon %s?

note: TRANSLATORS: In the next two strings the second %s is replaced by the type of the file.  To avoid grammatical problems, it may be more convenient to translate these strings instead as: "%1$s: %3$s is write-protected and is of type '%2$s' -- remove it? ".
en: %s: remove write-protected %s %s?
eo: %1$s: ĉu forigi %3$s? (ĝi estas kontraŭskribe protektata %2$s)

en: %s: remove %s %s?
eo: %1$s: ĉu forigi %3$s? (ĝi estas %2$s)

en: refusing to remove %s or %s directory: skipping %s
eo: ne forigiĝas dosierujojn %s kaj %s;  transsaltatas %s

en: skipping %s, since it's on a different device
eo: transsaltatas %s, ĉar ĝi estas en alia aparato

en: traversal failed: %s
eo: malsukcesis transiro: %s

en: unexpected failure: fts_info=%d: %s
    please report to %s
eo: neatendita malsukceso: fts_info()=%d: %s
    bonvolu raporti ĉi tion al %s

en: Try '%s ./%s' to remove the file %s.
eo: Tajpu '%s ./%s' por forigi dosieron %s.

en: 
    By default, rm does not remove directories.  Use the --recursive (-r or -R)
    option to remove each listed directory, too, along with all of its contents.
eo: 
    Defaŭlte, 'rm' ne forigas dosierujojn.  Uzu opcion '--recursive' (-r aŭ -R)
    por ankaŭ forigi ĉiun indikatan dosierujon kaj ĝian tutan enhavon.

en: removing directory, %s
eo: forigiĝas dosierujo %s

en: failed to remove directory %s
eo: malsukcesis forigi dosierujon %s

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                        is non-empty
eo: Forigas ĉiun DOSIERUJOn, se ĝi vakas.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignori ĉiun malsukceson kiu kaŭziĝas nur per nevaka dosierujo

en:   -p, --parents   remove DIRECTORY and its ancestors; e.g., 'rmdir -p a/b/c' is
                        similar to 'rmdir a/b/c a/b a'
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
eo:   -p, --parents   forigi la DOSIERUJOn kaj ĝiajn patrajn; ekzemple
                        «rmdir -p a/b/c» similas al «rmdir a/b/c a/b a»
      -v, --verbose   eligi mesaĝon por ĉiu dosierujo kiu proceziĝis

en: failed to remove %s
eo: malsukcesis forigi %s

en: multiple roles
eo: pluraj roloj

en: multiple types
eo: pluraj tipoj

en: multiple users
eo: pluraj uzantoj

en: multiple levelranges
eo: pluraj gamoj de niveloj

en: failed to get current context
eo: malsukcesis eltrovi aktualan kuntekston

en: you must specify -c, -t, -u, -l, -r, or context
eo: nepras indiki '-c', '-l', '-r', '-t', '-u' aŭ kuntekston

en: no command specified
eo: neniu komando indikatas

en: %s may be used only on a SELinux kernel
eo: eblas uzi %s nur je SE-Linuksa kerno

en: failed to compute a new context
eo: malsukcesis kalkuli novan kuntekston

en: unable to set security context %s
eo: malsukcesis agordi sekurecan kuntekston %s

en: Usage: %s [OPTION]... LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST INCREMENT LAST
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] LASTA
           aŭ:  %s [OPCIO...] UNUA LASTA
           aŭ:  %s [OPCIO...] UNUA PAŜO LASTA

en: invalid floating point argument: %s
eo: nevalida glitkoma argumento: %s

en: format %s has unknown %%%c directive
eo: aranĝo %s enhavas nekonatan %%%c-indikon

en: format string may not be specified when printing equal width strings
eo: ne permesatas indiki aranĝon kiam eligiĝas egallarĝajn ĉenojn

en: invalid range with no endpoint: -
eo: nevalida gamo, sen finpunktoj: «-»

en: invalid decreasing range
eo: nevalida gamo, ĝi malkreskas

en: field number %s is too large
eo: kampnumero %s estas tro granda

en: invalid field value %s
eo: nevalida kampvaloro %s

en: missing list of fields
eo: mankas listo de kampoj

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Colin Plumb
eo: Kolin PLOM (Colin Plumb)

en: %s: fdatasync failed
eo: malsukcesis 'fdatasync' por %s

en: %s: fsync failed
eo: malsukcesis 'fsync' por %s

en: %s: cannot rewind
eo: malsukcesis 'lseek' ĝis komenco sur %s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
eo: %s: paŝo %lu/%lu (%s)...

en: %s: error writing at offset %s
eo: %s: skrib-eraro je pozicio %s

en: %s: lseek failed
eo: malsukcesis 'lseek' sur %s

en: %s: file too large
eo: %s: dosiero tro grandas

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
eo: %s: paŝo %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
eo: %s: paŝo %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%

en: %s: fstat failed
eo: malsukcesis eltrovi statinformon pri malferma %s

en: %s: invalid file type
eo: %s: nevalida dosiertipo

en: %s: file has negative size
eo: %s: dosiero havas negativan grandon

en: %s: error truncating
eo: %s: eraro dum trunkado

en: %s: fcntl failed
eo: malsukcesis fcntl() sur %s

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
eo: maleblas tutviŝi nur-aldonan dosieron %s

en: %s: removing
eo: forigiĝas %s

en: %s: renamed to %s
eo: %s renomiĝis al %s

en: %s: failed to remove
eo: malsukcesis forigi %s

en: %s: removed
eo: forigiĝis %s

en: %s: failed to close
eo: malsukcesis fermi %s

en: %s: failed to open for writing
eo: malsukcesis malfermi %s por skribado

en: multiple random sources specified
eo: pluraj aleatoraj fontoj indikatas

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
      or:  %s -e [OPTION]... [ARG]...
      or:  %s -i LO-HI [OPTION]...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [DOSIERO]
           aŭ:  %s -e [OPCIO...] [ARGUMENTO...]
           aŭ:  %s -i DE-ĜIS [OPCIO...]

en: Write a random permutation of the input lines to standard output.
eo: Skribas hazardan permuton de la enigaj linioj al ĉefeligujo.

en:   -e, --echo                treat each ARG as an input line
      -i, --input-range=LO-HI   treat each number LO through HI as an input line
      -n, --head-count=COUNT    output at most COUNT lines
      -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
          --random-source=FILE  get random bytes from FILE
      -r, --repeat              output lines can be repeated
eo:   -e, --echo                   trakti ĉiun ARGUMENTOn kiel enigan linion
      -i, --input-range=DE-ĜIS     trakti ĉiun numeron ekde DE tra ĜIS kiel enigan linion
      -n, --head-count=NOMBRO      eligi maksimume NOMBRO liniojn
      -o, --output=DOSIERO         eligi rezulton al DOSIERO anstataŭ al ĉefeligujo
          --random-source=DOSIERO  preni hazardajn bajtojn el DOSIERO
      -r, --repeat                 permesi ke la eniglinioj uziĝas plurfoje

en: too many input lines
eo: tro multaj eniglinioj

en: multiple -i options specified
eo: pluraj opcioj '-i' indikatas

en: multiple output files specified
eo: pluraj eligaj dosieroj indikatas

en: cannot combine -e and -i options
eo: nekombineblas opcioj '-e' kaj '-i'

en: no lines to repeat
eo: neniu linio por ripeti

en: invalid time interval %s
eo: nevalida tempintervalo: %s

en: cannot read realtime clock
eo: malsukcesis legi realtempan horloĝon

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
eo: Eligas ordigitan kunmeton de ĉiuj DOSIEROj al ĉefeligujo.

en: Ordering options:
eo: Ordigantaj opcioj:

en: Other options:
eo: Aliaj opcioj:

en: waiting for %s [-d]
eo: atendado pri '%s [-d]'

en: %s [-d] terminated abnormally
eo: '%s [-d]' finiĝis nenormale

en: cannot create temporary file in %s
eo: malsukcesis krei provizoran dosieron en %s

en: open failed
eo: malsukcesis malfermo

en: fflush failed
eo: malsukcesis fflush()

en: close failed
eo: malsukcesis fermo

en: couldn't create temporary file
eo: malsukcesis krei provizoran dosieron

en: couldn't create process for %s -d
eo: malsukcesis krei novan procezon por '%s -d'

en: warning: cannot remove: %s
eo: averto: malsukcesis forigi %s

en: invalid --%s argument %s
eo: nevalida argumento por opcio '--%s': %s

en: minimum --%s argument is %s
eo: minimuma argumento por opcio '--%s' estas %s

en: --%s argument %s too large
eo: argumento por opcio '--%s' tro grandas: %s

en: maximum --%s argument with current rlimit is %s
eo: maksimuma argumento por opcio '--%s' je aktuala 'rlimit' estas %s

en: number in parallel must be nonzero
eo: paralelnombro devas esti pli ol nulo

en: stat failed
eo: malsukcesis eltrovi statinformon

en: read failed
eo: malsukcesis lego

en: string transformation failed
eo: malsukcesis transformi signoĉenon

en: the untransformed string was %s
eo: la neŝanĝita ĉeno estas %s

en: ^ no match for key
eo: ^ neniu kongruo por klavo

en: obsolescent key %s used; consider %s instead
eo: uziĝis olda klavo %s; pripensu uzi %s anstataŭe

en: key %lu has zero width and will be ignored
eo: klavo %lu havas nulan larĝon kaj ignoriĝos

en: leading blanks are significant in key %lu; consider also specifying 'b'
eo: antaŭiraj spacetoj havas signifon en klavo %lu; pripensu indiki ankaŭ 'b'

en: key %lu is numeric and spans multiple fields
eo: klavo %lu estas numera kaj ampleksas plurajn kampojn

en: option '-%s' is ignored | options '-%s' are ignored
eo[0]: opcio «-%s» ignoratas
eo[1]: opcioj «-%s» ignoratas

en: option '-r' only applies to last-resort comparison
eo: opcio «-r» aplikas nur al lastebla komparo

en: write failed
eo: malsukcesis skribo

en: %s: %s:%s: disorder:
eo: %s: %s:%s: malordo:

en: standard error
eo: ĉeferar-eligujo

en: cannot read
eo: ne eblas legi

en: %s: invalid field specification %s
eo: %s: nevalida kampindiko %s

en: options '-%s' are incompatible
eo: nekombineblas opcioj «-%s»

en: %s: invalid count at start of %s
eo: %s: nevalida nombro je komenco de %s

en: invalid number after '-'
eo: nevalida numero post '-'

en: invalid number after '.'
eo: nevalida numero post '.'

en: stray character in field spec
eo: hazarda signo en kampindiko

en: multiple compress programs specified
eo: pluraj kunpremaj programoj indikatas

en: invalid number at field start
eo: nevalida numero je kampkomenco

en: field number is zero
eo: kampnumero estas nulo

en: character offset is zero
eo: signopozicio estas nulo

en: invalid number after ','
eo: nevalida numero post ','

en: empty tab
eo: vaka tabo

en: cannot read file names from %s
eo: malsukcesis legi dosiernomojn el %s

en: %s:%lu: invalid zero-length file name
eo: %s:%lu: nevalida dosiernomo (longo nulas)

en: no input from %s
eo: neniu enigo el %s

en: using %s sorting rules
eo: uzatas %s ordigaj reguloj

en: using simple byte comparison
eo: uzatas simpla bajtkomparo

en: extra operand %s not allowed with -%c
eo: aldona argumento %s ne permesatas por '-%c'

en: output file suffixes exhausted
eo: elirdosieraj sufiksoj elĉerpiĝis

en: creating file %s
eo: kreiĝas dosiero %s

en: %s would overwrite input; aborting
eo: %s anstataŭigus la enigon -- abortiĝas

en: failed to set FILE environment variable
eo: malsukcesis agordi ĉirkaŭaĵan variablon FILE

en: executing with FILE=%s
eo: plenumiĝas kun FILE=%s

en: failed to create pipe
eo: malsukcesis krei dukton

en: closing prior pipe
eo: fermiĝas antaŭa dukto

en: closing output pipe
eo: fermiĝas eliga dukto

en: moving input pipe
eo: moviĝas eniga dukto

en: closing input pipe
eo: fermiĝas eniga dukto

en: failed to run command: "%s -c %s"
eo: malsukcesis ruli komandon "%s -c %s"

en: failed to close input pipe
eo: malsukcesis fermi enigan dukton

en: waiting for child process
eo: atendado pri ida procezo

en: with FILE=%s, signal %s from command: %s
eo: kun FILE=%s, signalo %s el komando %s

en: with FILE=%s, exit %d from command: %s
eo: kun FILE=%s, eliro %d el komando %s

en: unknown status from command (0x%X)
eo: nekonata rezulto (0x%X) el komando

en: cannot split in more than one way
eo: maleblas dividi en pluraj manieroj

en: line count option -%s%c... is too large
eo: lininombro '-%s%c...' tro grandas

en: %s: invalid start value for numerical suffix
eo: %s: nevalida komenca valoro por numera sufikso

en: --filter does not process a chunk extracted to stdout
eo: opcio «--filter» ne pritraktas pecon eligatan al ĉefeligujo

en: numerical suffix start value is too large for the suffix length
eo: komenca valoro de numereca sufikso tro grandas por sufikslongo

en: %s: cannot determine file size
eo: %s: ne eblas eltrovi dosiergrandon

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Michael Meskes
eo: Majkel MESKES (Michael Meskes)

en: failed to canonicalize %s
eo: malsukcesis normaligi %s

en: warning: unrecognized escape '\%c'
eo: averto: nerekonata eskapsigno '\%c'

en: %s: invalid directive
eo: nevalida indiko: %s

en: warning: backslash at end of format
eo: averto: malsuprenstreko je aranĝofino

en: using %s to denote standard input does not work in file system mode
eo: uzi %s por indiki ĉefenigujo ne funkcias en dosiersistema moduso

en: cannot read file system information for %s
eo: malsukcesis legi en dosiersistemo informon pri %s

en: cannot stat standard input
eo: malsukcesis eltrovi statinformon pri ĉefenigujo

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' with --file-system, and NOT from printf.
en:   File: "%n"
        ID: %-8i Namelen: %-7l Type: %T
    Block size: %-10s Fundamental block size: %S
    Blocks: Total: %-10b Free: %-10f Available: %a
    Inodes: Total: %-10c Free: %d
eo:   Dosiero: "%n"
           ID: %-8i   Nomlongo: %-7l   Tipo: %T
    Blokgrando: %-10s   Baza blokgrando: %S
    Blokoj  -- Tutaj: %-10b   Liberaj: %-10f   Disponeblaj: %a
    I-nodoj -- Tutaj: %-10c   Liberaj: %d

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' without --file-system, and NOT from printf.
en:   File: %N
      Size: %-10s	Blocks: %-10b IO Block: %-6o %F
eo:   Dosiero: %N
      Grando: %-10s   Blokoj: %-10b   IO-bloko: %-6o %F

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' without --file-system, and NOT from printf.
en: Device: %Dh/%dd	Inode: %-10i  Links: %-5h Device type: %t,%T
eo: Aparato: %Dh/%dd   I-nodo: %-10i   Ligoj: %-5h   Aparattipo: %t,%T

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' without --file-system, and NOT from printf.
en: Device: %Dh/%dd	Inode: %-10i  Links: %h
eo: Aparato: %Dh/%dd   I-nodo: %-10i   Ligoj: %h

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' without --file-system, and NOT from printf.
en: Access: (%04a/%10.10A)  Uid: (%5u/%8U)   Gid: (%5g/%8G)
eo: Atingo: (%04a/%10.10A)  UID: (%5u/%8U)   GID: (%5g/%8G)

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' without --file-system, and NOT from printf.
en: Context: %C
eo: Kunteksto: %C

en: Access: %x
    Modify: %y
    Change: %z
     Birth: %w
eo: Atingo: %x
    Modifo: %y
    Ŝanĝo:  %z
    Kreo:   %w

en: Usage: %s OPTION... COMMAND
eo: Uzmaniero:  %s OPCIO... KOMANDO

en: failed to find %s
eo: malsukcesis trovi %s

en: failed to update the environment with %s
eo: malsukcesis ĝisdatigi la ĉirkaŭaĵon kun %s

en: line buffering stdin is meaningless
eo: sensencas linibufrado de ĉefenigujo

en: you must specify a buffering mode option
eo: nepras indiki opcion por bufra moduso

en: Usage: %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [SETTING]...
      or:  %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [-a|--all]
      or:  %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [-g|--save]
eo: Uzamniero:  %s [-F APARATO | --file=APARATO] [AGORDO...]
           aŭ:  %s [-F APARATO | --file=APARATO] [-a|--all]
           aŭ:  %s [-F APARATO | --file=APARATO] [-g|--save]

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
eo: 
    Regas la tty-lineon konektatan al ĉefenigujo.  Sen argumentoj, eligas
    rapidecon, linean protokolon, kaj diferencojn disde '/stty sane'.  En ecoj,
    SIGNO prezentas sin mem, aŭ estas kodita (ekzemple ^c, 0x37, 0177, aŭ 127);
    la specialaj valoroj '^-' aŭ 'undef' malebligas specialajn signojn.

en: missing argument to %s
eo: mankas argumento al %s

en: invalid argument %s
eo: nevalida argumento %s

en: invalid line discipline %s
eo: nevalida protokolo %s por lineo

en: only one device may be specified
eo: eblas indiki nur unu aparaton

en: the options for verbose and stty-readable output styles are
    mutually exclusive
eo: nekombineblas opcioj '-a' kaj '-g' (por hom-legebla kaj stty-legebla eligo)

en: when specifying an output style, modes may not be set
eo: ne permesatas indiki reĝimon kune kun indiko de eligostilo

en: %s: couldn't reset non-blocking mode
eo: %s: malsukcesis reagordi nebarantan moduson

en: %s: unable to perform all requested operations
eo: %s: ne eblas efiki ĉiujn petatajn operaciojn

en: %s: no size information for this device
eo: %s: mankas informo pri grando de ĉi tiu aparato

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Kayvan Aghaiepour
eo: Kejven AGEJPUR (Kayvan Aghaiepour)

en:       --help     display this help and exit
eo:       --help        montri ĉi tiun helpon kaj eliri

en:       --version  output version information and exit
eo:       --version     montri programversion kaj eliri

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
eo: 
    Sen DOSIERO, aŭ kiam DOSIERO estas «-», ĉefenigujo legiĝas.

en: 
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
eo: 
    (Endaj argumentoj por longaj opcioj ankaŭ endas por la mallongaj.)

en: 
    The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
eo: 
    La savkopia sufikso estas «~», krom se agordita per «--suffix» aŭ per ĉirkaŭaĵa
    variablo «SIMPLE_BACKUP_SUFFIX».  La versirega metodo elekteblas per «--backup»
    aŭ per ĉirkaŭaĵa variablo «VERSION_CONTROL».  Jen la eblaj metodoj:

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
eo:   none, off        neniam fari savkopiojn (eĉ se nuran «--backup» indikatas)
      numbered, t      fari numeratajn savkopiojn
      existing, nil    numeratajn se numeratajn savkopiojn ekzistas, alie simplajn
      simple, never    ĉiam fari simplajn savkopiojn

en: 
    %s online help: <%s>
eo: 
    Helpo pri «%s» en la reto: <%s>

en: Try '%s --help' for more information.
eo: Tajpu '%s --help' por pli da informoj.

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Jay Lepreau
eo: Ĝej LEPRO (Jay Lepreau)

en: %s: seek failed
eo: malsukcesis 'seek' sur %s

en: record too large
eo: rikordo tro grandas

en: failed to create temporary file in %s
eo: malsukcesis krei provizoran dosieron en %s

en: failed to open %s for writing
eo: malsukcesis malfermi %s por skribado

en: failed to rewind stream for %s
eo: malsukcesis revolvi fluon por %s

en: %s: write error
eo: %s: skrib-eraro

en: failed to open %s for reading
eo: malsukcesis malfermi %s por legi

en: separator cannot be empty
eo: disigilo ne povas esti vaka

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Ian Lance Taylor
eo: Ien Lans TEJLOR (Ian Lance Taylor)

en: closing %s (fd=%d)
eo: fermiĝas %s (dosiernumero=%d)

en: %s: cannot seek to end-relative offset %s
eo: %s: ne eblas fari 'seek' al finrelativa pozicio %s

en: cannot determine location of %s. reverting to polling
eo: ne eblas eltrovi lokon de %s;  uzatas nun skrutinio

en: %s has become inaccessible
eo: %s iĝis neatingebla

en: %s has become accessible
eo: %s iĝis atingebla

en: %s: cannot change nonblocking mode
eo: %s: ne eblas ŝanĝi nebarantan moduson

en: %s: file truncated
eo: %s: dosiero trunkitas

en: no files remaining
eo: ne restas dosieroj

en: cannot watch parent directory of %s
eo: ne eblas rigardadi patran dosierujon de %s

en: inotify resources exhausted
eo: mankas sufiĉaj risurcoj por 'inotify'

en: cannot watch %s
eo: ne eblas rigardadi %s

en: %s was replaced
eo: %s anstataŭiĝis

en: error reading inotify event
eo: eraro dum legado de 'inotify'-evento

en: invalid maximum number of unchanged stats between opens
eo: nevalida nombro da senŝanĝaj statinformoj inter malfermoj

en: invalid PID
eo: nevalida PID

en: invalid number of seconds: %s
eo: nevalida nombro da sekundoj: %s

en: option used in invalid context -- %c
eo: opcio uzatas en nevalida kunteksto -- %c

en: warning: --retry ignored; --retry is useful only when following
eo: averto: opcio '--retry' ignoriĝas; ĝi utilas nur dum sekvado

en: warning: --retry only effective for the initial open
eo: averto: opcio '--retry' efikas nur dum unua malfermo

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
eo: averto: PID ignoriĝas; opcio '--pid=PID' utilas nur dum sekvado

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
eo: averto: opcio '--pid=PID' ne subtenatas en ĉi tiu sistemo

en: cannot follow %s by name
eo: ne eblas sekvi %s je nomo

en: warning: following standard input indefinitely is ineffective
eo: averto: sekvi senĉese ĉefenigujon ne efikas

en: inotify cannot be used, reverting to polling
eo: ne eblas uzi 'inotify';  uzatas nun skrutinio

en: Copy standard input to each FILE, and also to standard output.
    
      -a, --append              append to the given FILEs, do not overwrite
      -i, --ignore-interrupts   ignore interrupt signals
eo: Kopias ĉefenigujon al ĉiu indikata DOSIERO, kaj ankaŭ al ĉefeligujo.
    
      -a, --append              postglui al la indikataj DOSIEROj, ne anstataŭigi
      -i, --ignore-interrrupts  ignori interrompsignalojn

en: missing argument after %s
eo: mankas argumento post %s

en: invalid integer %s
eo: nevalida entjero %s

en: %s expected
eo: %s atendatas

en: %s expected, found %s
eo: %s atendatas, %s trovitas

en: %s: unary operator expected
eo: unuloka operacisigno atendatas, %s trovitas

en: -nt does not accept -l
eo: '-nt' ne akceptas '-l'

en: -ef does not accept -l
eo: '-ef' ne akceptas '-l'

en: -ot does not accept -l
eo: '-ot' ne akceptas '-l'

en: %s: unknown binary operator
eo: %s: nekonata duloka operacisigno

en: %s: binary operator expected
eo: duloka operacisigno atendatas, %s trovitas

en: Usage: test EXPRESSION
      or:  test
      or:  [ EXPRESSION ]
      or:  [ ]
      or:  [ OPTION
eo: Uzamaniero:  test ESPRIMO
            aŭ:  test
            aŭ:  [ ESPRIMO ]
            aŭ:  [ ]
            aŭ:  [ OPCIO

en: test and/or [
eo: 'test' kajaŭ '['

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Kevin Braunsdorf
eo: Kevin BRAŬNSDORF (Kevin Braunsdorf)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Matthew Bradburn
eo: Mefju BREDBORN (Matthew Bradburn)

en: missing %s
eo: mankas %s

en: extra argument %s
eo: superflua argumento: %s

en: warning: timer_settime
eo: averto: malsukcesis agordi horloĝtempon

en: warning: timer_create
eo: averto: malsukcesis krei horloĝon

en: Usage: %s [OPTION] DURATION COMMAND [ARG]...
      or:  %s [OPTION]
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO] DAŬRO KOMANDO [ARGUMENTO...]
           aŭ:  %s [OPCIO]

en: Start COMMAND, and kill it if still running after DURATION.
eo: Startas KOMANDOn, kaj ĉesigas ĝin kiam ĝi ankoraŭ rulas post DAŬRO.

en: warning: sigprocmask
eo: averto: malsukcesis malbloki signalon

en: warning: disabling core dumps failed
eo: averto: malsukcesis malŝalti nekropsiojn

en: error waiting for command
eo: eraro dum atendado je komando

en: unknown status from command (%d)
eo: nekonata rezulto (%d) el komando

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Jim Kingdon
eo: Ĝim KINGDON (Jim Kingdon)

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Randy Smith
eo: Rendi SMIF (Randy Smith)

en: invalid date format %s
eo: nevalida dataranĝo: %s

en: cannot touch %s
eo: ne eblas tuŝi %s

en: setting times of %s
eo: agordiĝas tempoj de %s

en: cannot specify times from more than one source
eo: nekombineblas opcio '-t' kun '-d' aŭ '-r'

en: warning: 'touch %s' is obsolete; use 'touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'
eo: averto: 'touch %s' arkaikas;
    uzu 'touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] ARO1 [ARO2]

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, %c
eo: averto: plursenca okuma eskapsigno \%c%c%c
      kompreniĝas kiel du-bitoka sekvo: \0%c%c, %c

en: warning: an unescaped backslash at end of string is not portable
eo: averto: necitata malsuprenstreko ĉe la fino de signoĉeno ne transporteblas

en: range-endpoints of '%s-%s' are in reverse collating sequence order
eo: la gamekstremoj en '%s-%s' estas en inversa ordo

en: invalid repeat count %s in [c*n] construct
eo: nevalida ripeta nombro %s en konstruo «[s*n]»

en: missing character class name '[::]'
eo: mankas signoklasa nomo en '[::]'

en: missing equivalence class character '[==]'
eo: mankas ekvivalentklasa signo en '[::]'

en: invalid character class %s
eo: nevalida signoklaso %s

en: %s: equivalence class operand must be a single character
eo: %s: ekvivalentklasa argumento nepras esti ununura signo

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
eo: misorda konstruo kun '[:upper:]' kajaŭ '[:lower:]'

en: too many characters in set
eo: tro multaj signoj en aro

en: when translating with string1 longer than string2,
    the latter string must not end with a character class
eo: kiam dum traduko ARO1 pli longas ol ARO2,
    la lasta ĉeno ne rajtas fini per signoklaso

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
eo: ripeta konstruo «[s*]» ne permesatas en ARO1

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
eo: nur unu ripeta konstruo «[s*]» permesatas en ARO2

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
eo: dum traduko esprimoj «[=s=]» ne permesatas en ARO2

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are 'upper' and 'lower'
eo: dum traduko nur la signoklasoj 'upper' kaj 'lower' permesatas en ARO2

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
eo: kiam ARO1 ne trunkiĝas, ARO2 devas esti nevaka

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
eo: dum traduko kun komplementaj signoklasoj,
    ARO2 devas bildigi ĉiujn signojn en la domajno al unu

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
eo: ripeta konstruo «[s*]» permesatas en ARO2 nur dum traduko

en: Two strings must be given when both deleting and squeezing repeats.
eo: Endas indiki du signoĉenojn kiam kaj forigiĝas kaj kunpremiĝas ripetoj.

en: Two strings must be given when translating.
eo: Endas indiki du signoĉenojn kiam tradukiĝas.

en: Only one string may be given when deleting without squeezing repeats.
eo: Nur unu signoĉeno permesatas kiam forigiĝas sen kunpremi ripetojn.

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
eo: Uzmaniero:  %s [ignorataj argumentoj]
           aŭ:  %s OPCIO

en: Exit with a status code indicating success.
eo: Eliras kun rezultkodo kiu indikas sukceson.

en: Exit with a status code indicating failure.
eo: Eliras kun rezultkodo kiu indikas malsukceson.

en: Usage: %s OPTION... FILE...
eo: Uzmaniero:  %s OPCIO... DOSIERO...

en: Shrink or extend the size of each FILE to the specified size
    
    A FILE argument that does not exist is created.
    
    If a FILE is larger than the specified size, the extra data is lost.
    If a FILE is shorter, it is extended and the extended part (hole)
    reads as zero bytes.
eo: Ŝrumpigas aŭ etendas ĉiun indikatan DOSIEROn al la indikata grando.
    
    Se DOSIERO estas pli longa ol la indikata grando, la pluaj datumoj perdiĝos.
    Se DOSIERO estas malpli longa, ĝi etendiĝas, kaj la parto etendata (truo)
    legiĝas kiel nulbajtoj.  Se iu argumenta DOSIERO ne ekzistas, ĝi kreiĝas.

en:   -c, --no-create        do not create any files
eo:   -c, --no-create         ne krei iun ajn dosieron

en:   -o, --io-blocks        treat SIZE as number of IO blocks instead of bytes
eo:   -o, --io-blocks         trakti GRANDOn kiel nombro de en-eligaj blokoj
                                anstataŭ kiel bajtoj

en:   -r, --reference=RFILE  base size on RFILE
      -s, --size=SIZE        set or adjust the file size by SIZE bytes
eo:   -r, --reference=REFDOS  uzi la grandon de ĉi tiu referenca dosiero
      -s. --size=GRANDO       agordi aŭ adapti la dosiergrandon laŭ ĉi tiu GRANDO

en: 
    SIZE may also be prefixed by one of the following modifying characters:
    '+' extend by, '-' reduce by, '<' at most, '>' at least,
    '/' round down to multiple of, '%' round up to multiple of.
eo: 
    Eblas prefiksi GRANDOn per unu el la sekvaj modifaj signoj:
    '+' etendi kun, '-' ŝrumpigi kun, '<' maksimume, '>' minimume,
    '/' subrondigi al multoblo de, '%' superrondigi al multoblo de.

en: overflow in %<PRIdMAX> * %<PRIdMAX> byte blocks for file %s
eo: troo en %<PRIdMAX> * %<PRIdMAX>-bajtaj blokoj por dosiero %s

en: %s has unusable, apparently negative size
eo: %s havas neuzeblan, ŝajne negativan grandon

en: cannot get the size of %s
eo: ne eblas eltrovi grandon de %s

en: overflow rounding up size of file %s
eo: troo dum rondigo de grando de dosiero %s

en: overflow extending size of file %s
eo: troo dum etendo de grando de dosiero %s

en: failed to truncate %s at %<PRIdMAX> bytes
eo: malsukcesis trunki %s al %<PRIdMAX> bajtoj

en: multiple relative modifiers specified
eo: pluraj relativaj modifiloj indikatas

en: Invalid number
eo: nevalida numero

en: you must specify either %s or %s
eo: nepras indiki aŭ %s aŭ %s

en: you must specify a relative %s with %s
eo: nepras indiki relativan %s kun %s

en: %s was specified but %s was not
eo: indikatas %s sen %s

en: cannot open %s for writing
eo: malsukcesis malfermi %s por skribi

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Mark Kettenis
eo: Mark KETENIS (Mark Kettenis)

en: %s: input contains an odd number of tokens
eo: %s: enigo enhavas malparecan nombron de simboloj

en: %s: input contains a loop:
eo: %s: enigo enhavas iteracion:

en: Print the file name of the terminal connected to standard input.
    
      -s, --silent, --quiet   print nothing, only return an exit status
eo: Montras la dosiernomon de la terminalo kiu estas konektata al ĉefenigujo.
    
      -s, --silent, --quiet   eligi nenion, nur produkti elirstaton

en: not a tty
eo: ne estas 'tty'

en: Print certain system information.  With no OPTION, same as -s.
    
      -a, --all                print all information, in the following order,
                                 except omit -p and -i if unknown:
      -s, --kernel-name        print the kernel name
      -n, --nodename           print the network node hostname
      -r, --kernel-release     print the kernel release
eo: Montras certan informon pri la komputilo.  Sen iu OPCIO, opcio «-s» kompreniĝas.
    
      -a, --all                montri ĉiujn informojn en la ordo de la sekvantaj
                                 opcioj, forlasante «-p» kaj «-i» se ili nekonatas
      -s, --kernel-name        montri la nomon de la kerno
      -n, --nodename           montri la retnomon de la komputilo
      -r, --kernel-release     montri la eldonon de la kerno

en: Print machine architecture.
eo: Montras la arkitekturon de la komputilo.

en: cannot get system name
eo: malsukcesis eltrovi la nomon de la sistemo

en: tab stop value is too large
eo: taba pozicio estas tro granda

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [ENIGDOSIERO [ELIGDOSIERO]]

en: Filter adjacent matching lines from INPUT (or standard input),
    writing to OUTPUT (or standard output).
    
    With no options, matching lines are merged to the first occurrence.
eo: Filtras apudajn kongruajn linioj elde ENIGDOSIERO (aŭ ĉefenigujo),
    kaj skribas la restaĵon al ELIGDOSIERO (aŭ ĉefeligujo).
    
    Sen opcioj, kongruaj linioj estas kunfandataj al la unua okazo.

en:   -c, --count           prefix lines by the number of occurrences
      -d, --repeated        only print duplicate lines, one for each group
eo:   -c, --count           prefiksi liniojn per la nombro de okazoj
      -d, --repeated        montri nur la ripetitajn liniojn, unu por ĉiu grupo

en:   -f, --skip-fields=N   avoid comparing the first N fields
eo:   -f, --skip-fields=N   eviti kompari la unuajn N kampojn

en:   -i, --ignore-case     ignore differences in case when comparing
      -s, --skip-chars=N    avoid comparing the first N characters
      -u, --unique          only print unique lines
eo:   -i, --ignore-case     ignori usklecajn malsamecojn je komparo
      -s, --skip-chars=N    eviti kompari la unuajn N signojn
      -u, --unique          montri nur unikajn liniojn

en:   -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
eo:   -w, --check-chars=N   kompari en ĉiu linio ne pli ol N signoj

en: 
    A field is a run of blanks (usually spaces and/or TABs), then non-blank
    characters.  Fields are skipped before chars.
eo: 
    Kampo estas vico de blankspacoj (kutime spacetoj kaj/aŭ taboj) kaj poste
    neblankaj signoj.  Kampoj transsaltiĝas antaŭ signoj.

en: 
    Note: 'uniq' does not detect repeated lines unless they are adjacent.
    You may want to sort the input first, or use 'sort -u' without 'uniq'.
    Also, comparisons honor the rules specified by 'LC_COLLATE'.
eo: 
    Notu: 'uniq' nur rimarkas ripetitajn liniojn kiam ili estas apudaj.
    Vi eble volas unue ordigi la enigon, aŭ uzi 'sort -u' sen 'uniq'.
    Ankaŭ, komparoj honoras la regulojn indikatajn de 'LC_COLLATE'.

en: too many repeated lines
eo: tro da ripetitaj linioj

en: invalid number of fields to skip
eo: nevalida nombro de saltendaj kampoj

en: invalid number of bytes to skip
eo: nevalida nombro de saltendaj bajtoj

en: invalid number of bytes to compare
eo: nevalida nombro de komparendaj bajtoj

en: --group is mutually exclusive with -c/-d/-D/-u
eo: nekombineblas opcio «--group» kun «-c», «-d», «-D», kaj «-u»

en: grouping and printing repeat counts is meaningless
eo: sensencas kaj grupigi kaj montri ripetnombrojn

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
eo: sensencas montri kaj ĉiujn ripetitajn liniojn kaj la ripetnombrojn

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
eo: Uzmaniero:  %s DOSIERO
           aŭ:  %s OPCIO

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
eo: Forigas la indikatan DOSIEROn per alvoko al funkcio 'unlink()'.

en: couldn't get boot time
eo: ne eblas eltrovi la tempon de praŝargo

en:  ??:????
eo:  ??:??

en: up ???? days ??:??,
eo: rulas ??? tagoj ??:??,

en: up %ld day %2d:%02d,   | up %ld days %2d:%02d,
eo[0]: rulas %ld tago %2d:%02d,
eo[1]: rulas %ld tagoj %2d:%02d,

en: up  %2d:%02d,
eo: rulas  %2d:%02d,

en: %lu user | %lu users
eo[0]: %lu uzanto
eo[1]: %lu uzantoj

en: ,  load average: %.2f
eo: ,  meznombra ŝarĝo: %.2f

en: Print the current time, the length of time the system has been up,
    the number of users on the system, and the average number of jobs
    in the run queue over the last 1, 5 and 15 minutes.
eo: Montras la nunan tempon, la daŭron kiu la sistemo jam rulas, la nombro
    de uzantoj, kaj la meznombro de taskoj en la rulvico dum la lastaj 1, 5
    kaj 15 minutoj.

en:   Processes in
    an uninterruptible sleep state also contribute to the load average.
eo:   Procezoj en ne-interrompebla dormstato ankaŭ kontribuas
    al la meznombra ŝarĝo.

en: If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
eo: Se DOSIERO ne indikatas, %s uzatas.  Kiel DOSIERO kutimas %s.

en: Output who is currently logged in according to FILE.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
eo: Montras kiuj estas aktuale ensalutitaj laŭ DOSIERO.
    Se DOSIERO ne indikatas, %s uzatas.  Kiel DOSIERO kutimas %s.

en:  old
eo: longe

en: system boot
eo: (starto)

en: exit=
eo: eliro=

en: clock change
eo: horloĝŝanĝo

en: run-level
eo: rulnivelo

en: last=
eo: antaŭa=

en: 
    # users=%lu
eo: 
    nombro da uzantoj=%lu

en: NAME
eo: Nomo

en: LINE
eo: Terminalo

en: TIME
eo: Ensalutis

en: IDLE
eo: Vakas

en: COMMENT
eo: Komento

en: EXIT
eo: Eliro

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE | ARG1 ARG2 ]
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [ DOSIERO | ARGUMENTO1 ARGUMENTO2 ]

en: Print information about users who are currently logged in.
eo: Montras informon pri la aktuale ensalutitaj uzantoj.

en: 
      -a, --all         same as -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        time of last system boot
      -d, --dead        print dead processes
      -H, --heading     print line of column headings
eo: 
      -a, --all         egalas al «-b -d --login -p -r -t -T -u»
      -b, --boot        montri tempon de lasta sistemstarto
      -d, --dead        montri ankaŭ mortajn procezojn
      -H, --heading     montri linion de kolumno-kapoj

en:   -l, --login       print system login processes
eo:   -l, --login       montri ensalutajn procezojn de la sistemo

en:       --lookup      attempt to canonicalize hostnames via DNS
      -m                only hostname and user associated with stdin
      -p, --process     print active processes spawned by init
eo:       --lookup      provi normaligi gastnomojn per DNS
      -m                montri nur gastnomon kaj uzanton kiu uzas ĉefenigujon
      -p, --process     montri aktivajn procezojn kiuj kreiĝis far 'init'

en:   -q, --count       all login names and number of users logged on
      -r, --runlevel    print current runlevel
      -s, --short       print only name, line, and time (default)
      -t, --time        print last system clock change
eo:   -q, --count       montri nur nomojn kaj nombron de ensalutitaj uzantoj
      -r, --runlevel    montri nunan rulnivelon
      -s, --short       montri nur nomon, terminalon kaj tempon (defaŭlte)
      -t, --time        montri la lastan sistemhorloĝan ŝanĝon

en:   -T, -w, --mesg    add user's message status as +, - or ?
      -u, --users       list users logged in
          --message     same as -T
          --writable    same as -T
eo:   -T, -w, --mesg    aldoni mesaĝan staton de la uzanto kiel «+», «-» aŭ «?»
      -u, --users       montri ensalutitajn uzantojn
          --message     egalas al «-T»
          --writable    egalas al «-T»

en: 
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
    If ARG1 ARG2 given, -m presumed: 'am i' or 'mom likes' are usual.
eo: 
    Se DOSIERO ne indikatas, %s uzatas.  Kutimas %s kiel DOSIERO.
    Kiam du ARGUMENTOj indikatas («estas mi» eblas), opcio «-m» kompreniĝas.

en: Print the user name associated with the current effective user ID.
    Same as id -un.
eo: Montras la uzantnomon de la aktuala uzanta ID-o.
    Samas al 'id -un'.

en: cannot find name for user ID %lu
eo: ne eblas eltrovi nomon por uzantnumero %lu

en: Usage: %s [STRING]...
      or:  %s OPTION
eo: Uzmaniero:  %s [ĈENO...]
           aŭ:  %s OPCIO

en: Repeatedly output a line with all specified STRING(s), or 'y'.
eo: Daŭre eligas linion kun (ĉiuj) indikata(j) ĈENO(j), aŭ 'y'.
