coreutils-8.29-pre1 - en to hr translation catalogue (977 entries)

en: invalid argument %s for %s
hr: neispravan argument %s za %s

en: ambiguous argument %s for %s
hr: dvosmisleni argument %s za %s

en: Valid arguments are:
hr: Ispravni argumenti su:

en: error closing file
hr: greška pri zatvaranju datoteke

en: write error
hr: greška pisanja

en: preserving permissions for %s
hr: čuvam dozvole za %s

en: Unknown system error
hr: Nepoznata greška sustava

en: regular empty file
hr: obična prazna datoteka

en: regular file
hr: obična datoteka

en: directory
hr: direktorij

en: symbolic link
hr: simbolička veza

en: message queue
hr: red poruka

en: semaphore
hr: semafor

en: shared memory object
hr: dijeljeni memorijski objekt

en: typed memory object
hr: tipizirani memorijski objekt

en: block special file
hr: posebna blokovska datoteka

en: character special file
hr: posebna znakovna datoteka

en: contiguous data
hr: blok podataka, obično nekog uređaja

en: door
hr: vrata, Solaris 2.5+ „<“ simbol

en: multiplexed block special file
hr: specijalna blok datoteka, disk, sektor diska, i slično

en: multiplexed character special file
hr: specijalna znakovna datoteka, cijev, port, i slično

en: multiplexed file
hr: složena (multiplex) datoteka

en: named file
hr: imenovana datoteka

en: network special file
hr: specijalna mrežna datoteka, HP-UX

en: migrated file with data
hr: premještena datoteka s podacima, Cray DMF

en: migrated file without data
hr: premještena datoteka bez podacima, Cray DMF

en: socket
hr: utičnica

en: whiteout
hr: brisanje

en: weird file
hr: čudna datoteka

en: Address family for hostname not supported
hr: Obitelj adresa za ime računala nije podržana

en: Temporary failure in name resolution
hr: Privremena greška u rezoluciji imena

en: Bad value for ai_flags
hr: Neispravna vrijednost za ai_flags

en: Non-recoverable failure in name resolution
hr: Neoporavljiv neuspjeh u rezoluciji imena

en: ai_family not supported
hr: ai_family nije podržano

en: Memory allocation failure
hr: Neuspjeh alokacije memorije

en: No address associated with hostname
hr: Nema adrese dodijeljene imenu računala

en: Name or service not known
hr: Ime ili usluga nisu poznati

en: Servname not supported for ai_socktype
hr: Servname nije podržano za ai_socktype

en: ai_socktype not supported
hr: ai_socktype nije podržano

en: System error
hr: Greška sustava

en: Argument buffer too small
hr: Međuspremnik argumenata je premalen

en: Processing request in progress
hr: Obrada zahtjeva u tijeku

en: Request canceled
hr: Zahtjev otkazan

en: Request not canceled
hr: Zahtjev nije otkazan

en: All requests done
hr: Svi zahtjevi su obrađeni

en: Interrupted by a signal
hr: Prekinut signalom

en: Parameter string not correctly encoded
hr: Niz parametara nije pravilno kodiran

en: Unknown error
hr: Nepoznata greška

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
hr: %s: opcija „%s%s“ je dvosmislena

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
hr: %s: opcija „%s%s“ je dvosmislena; mogućnosti:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
hr: %s: neprepoznata opcija „%s%s“

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
hr: %s: opcija „%s%s“ ne dopušta argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
hr: %s: opcija „%s%s“ zahtijeva argument

en: %s: invalid option -- '%c'
hr: %s: neispravna opcija -- „%c“

en: %s: option requires an argument -- '%c'
hr: %s: opcija zahtijeva argument -- „%c“

en: cannot change permissions of %s
hr: nije moguće promijeniti dozvole za %s

en: cannot create directory %s
hr: nije moguće napraviti direktorij %s

en: memory exhausted
hr: memorija iscrpljena

en: unable to record current working directory
hr: nije moguće zapisati trenutačni radni direktorij

en: failed to return to initial working directory
hr: povratak u početni radni direktorij nije uspio

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
hr: „

en: '
hr: “

en: %s: end of file
hr: %s: kraj datoteke

en: %s: read error
hr: %s: greška pri čitanju

en: Success
hr: Uspjeh

en: No match
hr: Nema poklapanja

en: Invalid regular expression
hr: Neispravan regularni izraz

en: Invalid collation character
hr: Neispravan znak za sortiranje

en: Invalid character class name
hr: Neispravno ime razreda znakova

en: Trailing backslash
hr: Obrnuta kosa crta na kraju

en: Invalid back reference
hr: Neispravna povratna referenca

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
hr: Manjka pȃr za: [ ili [^

en: Unmatched ( or \(
hr: Neuparena ( ili \(

en: Unmatched \{
hr: Neuparena \{

en: Invalid content of \{\}
hr: Neispravan sadržaj \{\}

en: Invalid range end
hr: Neispravan kraj raspona

en: Memory exhausted
hr: Memorija iscrpljena

en: Invalid preceding regular expression
hr: Neispravan prethodni regularni izraz

en: Premature end of regular expression
hr: Preuranjen kraj regularnog izraza

en: Regular expression too big
hr: Regularni izraz je prevelik

en: Unmatched ) or \)
hr: Neuparena ) ili \)

en: No previous regular expression
hr: Nedostaje prethodni regularni izraz

en: it is dangerous to operate recursively on %s
hr: opasno je rekurzivno raditi na %s

en: it is dangerous to operate recursively on %s (same as %s)
hr: opasno je rekurzivno raditi na %s (isto kao %s)

en: use --no-preserve-root to override this failsafe
hr: upotrijebite --no-preserve-root za zaobilaženje ove zaštite

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
hr: ^[dD]

en: setting permissions for %s
hr: postavljam dozvole za %s

en: Hangup
hr: Završetak

en: Interrupt
hr: Prekid

en: Quit
hr: Iziđi

en: Illegal instruction
hr: Ilegalna instrukcija

en: Trace/breakpoint trap
hr: Zamka za praćenje/prekidnu točku

en: Aborted
hr: Prekinut

en: Floating point exception
hr: Iznimka pomičnog zareza

en: Killed
hr: Prekinut

en: Bus error
hr: Sabirnička greška

en: Segmentation fault
hr: Segmentacijska greška

en: Broken pipe
hr: Prekinut cjevovod

en: Alarm clock
hr: Budilica

en: Terminated
hr: Završen

en: Urgent I/O condition
hr: Hitno U/I stanje

en: Stopped (signal)
hr: Zaustavljen (signalom)

en: Stopped
hr: Zaustavljen

en: Continued
hr: Nastavljen

en: Child exited
hr: Dijete je završilo

en: Stopped (tty input)
hr: Zaustavljen (tty ulaz)

en: Stopped (tty output)
hr: Zaustavljen (tty izlaz)

en: I/O possible
hr: U/I moguć

en: CPU time limit exceeded
hr: Prekoračeno je vremensko ograničenje CPU-a

en: File size limit exceeded
hr: Prekoračeno ograničenje veličine datoteke

en: Virtual timer expired
hr: Virtualna štoperica istekla

en: Profiling timer expired
hr: Štoperica profiliranja istekla

en: Window changed
hr: Promijenjen prozor

en: User defined signal 1
hr: Korisnički definiran signal 1

en: User defined signal 2
hr: Korisnički definiran signal 2

en: EMT trap
hr: EMT zamka

en: Bad system call
hr: Neispravan sistemski poziv

en: Stack fault
hr: Greška stoga

en: Information request
hr: Zahtjev za informacijom

en: Power failure
hr: Prekid napajanja

en: Resource lost
hr: Resurs izgubljen

en: Real-time signal %d
hr: Signal u realnom vremenu %d

en: Unknown signal %d
hr: Nepoznat signal %d

en: iconv function not usable
hr: iconv funkcija nije primjenjiva

en: iconv function not available
hr: iconv funkcija nije dostupna

en: character out of range
hr: znak izvan raspona

en: cannot convert U+%04X to local character set
hr: nije moguće pretvoriti U+%04X u lokalni skup znakova

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
hr: nije moguće pretvoriti U+%04X u lokalni skup znakova: %s

en: invalid user
hr: neispravan korisnik

en: invalid group
hr: neispravna grupa

en: invalid spec
hr: neispravna specifikacija

en: unable to display error message
hr: nije moguće prikazati poruku greške

en: Packaged by %s (%s)
hr: Pakirao %s (%s)

en: Packaged by %s
hr: Pakirao %s

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <https://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
hr: 
    Licenca GPLv3+: GNU GPL inačica 3 ili kasnija <https://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Ovo je slobodan softver: slobodno ga smijete mijenjati i dijeliti.
    NEMA JAMSTAVA, do krajnje mjere dopuštene zakonom.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
hr: Napisao %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
hr: Napisali %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s
    i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s i ostali.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
hr: 
    Prijavite greške na %s.
    Prijavite greške prijevoda na <lokalizacija@linux.hr>.

en: Report %s bugs to: %s
hr: Prijavite greške %s na %s

en: %s home page: <%s>
hr: %s početna stranica: <%s>

en: %s home page: <https://www.gnu.org/software/%s/>
hr: %s početna stranica: <https://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <https://www.gnu.org/gethelp/>
hr: Općenita pomoć za korištenje GNU softvera: <https://www.gnu.org/gethelp/>

en: failed to set file descriptor text/binary mode
hr: datotečni deskriptor nije uspjelo postaviti u tekst/binarni mod

en: string comparison failed
hr: usporedba stringova nije uspjela

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
hr: Postavite LC_ALL='C' kako biste zaobišli problem.

en: The strings compared were %s and %s.
hr: Uspoređeni nizovi su %s i %s.

en: cannot perform formatted output
hr: nije moguće izvršiti oblikovani ispis

en: invalid %s%s argument '%s'
hr: neispravan %s%s argument „%s“

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
hr: neispravan sufiks u %s%s argumentu „%s“

en: %s%s argument '%s' too large
hr: %s%s argument „%s“ je prevelik

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
    Base%d encode or decode FILE, or standard input, to standard output.
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... [DATOTEKA]
    Base%d kodirana/dekodirana DATOTEKA, ili standardni ulaz, na standardni izlaz.

en:   -d, --decode          decode data
      -i, --ignore-garbage  when decoding, ignore non-alphabet characters
      -w, --wrap=COLS       wrap encoded lines after COLS character (default 76).
                              Use 0 to disable line wrapping
hr:   -d, --decode          podatke dekodirati
      -i, --ignore-garbage  dekodiranje ignorira znakove koji nisu slova
      -w, --wrap=KOLONA     dekodirane retke lomiti pri KOLONA stupca (zadano 76)
                              s KOLONA=0 redci se ne prelamaju (no wrapping)

en: 
    The data are encoded as described for the %s alphabet in RFC 4648.
    When decoding, the input may contain newlines in addition to the bytes of
    the formal %s alphabet.  Use --ignore-garbage to attempt to recover
    from any other non-alphabet bytes in the encoded stream.
hr: 
    Podaci su kodirani kako je opisano u RFC 4648 za %s alfabet (skup slova).
    Pri dekodiranju, ulaz može sadržavati newlines (znak za novi redak) pored
     bajtova formalnog %s alfabeta.  Pokušajte s --ignore-garbage izbjegnuti
    bajtove koji ne sadrže slova u kodiranom potoku (stream).

en: read error
hr: greška čitanja

en: invalid input
hr: neispravan ulaz

en: invalid wrap size
hr: neispravna veličina grupe

en: extra operand %s
hr: suvišan operand %s

en: closing standard input
hr: zatvaram standardni ulaz

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION... NAME...
hr: Uporaba: %s IME [SUFIKS]
        ili: %s OPCIJA... IME...

en: Print NAME with any leading directory components removed.
    If specified, also remove a trailing SUFFIX.
hr: Ispiši IME svake komponente direktorija koja je uklonjena.
    Ako je specificirano, ukloni zaostale (trailing) SUFIKS-e.

en:   -a, --multiple       support multiple arguments and treat each as a NAME
      -s, --suffix=SUFFIX  remove a trailing SUFFIX; implies -a
      -z, --zero           end each output line with NUL, not newline
hr:   -a, --multiple       podrška za više argumenata i tretiraj ih kao i IME
      -s, --suffix=SUFIKS  ukloni zaostale SUFIKS-e; podrazumijeva -a
      -z, --zero           završi svaki redak izlaza s NUL, a ne s newline (znakom
                             novog retka)

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort          -> "sort"
      %s include/stdio.h .h     -> "stdio"
      %s -s .h include/stdio.h  -> "stdio"
      %s -a any/str1 any/str2   -> "str1" followed by "str2"
hr: 
    Primjeri:
      %s /usr/bin/sort          -> „sort“
      %s include/stdio.h .h     -> „stdio“
      %s -s .h include/stdio.h  -> „stdio“
      %s -a any/str1 any/str2   -> „str1“ followed by „str2“

en: missing operand
hr: nedostaje operand

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... [DATOTEKA]...

en: Concatenate FILE(s) to standard output.
hr: Kopira i ispisuje sadržaj DATOTEKE (ili spojenih DATOTEKA) na standardni izlaz.

en: 
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonempty output lines, overrides -n
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      suppress repeated empty output lines
hr: 
      -A, --show-all           isto kao -vET
      -b, --number-nonblank    broj izlaznih redaka koji nisu prazni, poništava -n
      -e                       isto kao -vE
      -E, --show-ends          prikaži $ na kraju svakog izlaznog retka
      -n, --number             numeriraj svaki redak na izlazu
      -s, --squeeze-blank      priguši višestruke prazne retke na izlazu

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
hr:   -t                       isto kao -vT
      -T, --show-tabs          TAB (tabulator) znak prikaži kao ^I
      -u                       (ignorira se)
      -v, --show-nonprinting   rabi ^ i M- notaciju osim za LFD (line feed) i TAB

en: 
    Examples:
      %s f - g  Output f's contents, then standard input, then g's contents.
      %s        Copy standard input to standard output.
hr: 
    Primjeri:
      %s f - g   Ispiši sadržaj od f, zatim standardni izlaz, te sadržaj od g.
      %s         Kopiraj standardni ulaz na standardni izlaz.

en: cannot do ioctl on %s
hr: ioctl na %s nije moguć

en: standard output
hr: standardni izlaz

en: %s: input file is output file
hr: %s: ulazna datoteka je izlazna datoteka

en: failed to create security context: %s
hr: nije uspjelo napraviti sigurnosni kontekst: %s

en: failed to set %s security context component to %s
hr: nije uspjelo postaviti komponentu %s sigurnosnog konteksta na %s

en: failed to get security context of %s
hr: nije uspjelo utvrditi sigurnosni kontekst od %s

en: can't apply partial context to unlabeled file %s
hr: nije moguće primijeniti djelomični kontekst neoznačenoj datoteci %s

en: failed to change context of %s to %s
hr: nije uspjelo promijeniti kontekst od %s u %s

en: cannot access %s
hr: pristup k(a) %s nije moguć

en: cannot read directory %s
hr: direktorij %s nije moguće pročitati

en: changing security context of %s
hr: mijenjam sigurnosni kontekst %s

en: fts_read failed
hr: funkcija fts_read() nije uspjela

en: fts_close failed
hr: funkcija fts_close() nije uspjela

en: Usage: %s [OPTION]... CONTEXT FILE...
      or:  %s [OPTION]... [-u USER] [-r ROLE] [-l RANGE] [-t TYPE] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... KONTEKST DATOTEKA...
        ili: %s [OPCIJA]... [-u KORISNIK] [-r ULOGA] [-l RASPON]
                [-t VRSTA] DATOTEKA...
        ili: %s [OPCIJA]... --reference=REFDATOTEKA DATOTEKA...

en: Change the SELinux security context of each FILE to CONTEXT.
    With --reference, change the security context of each FILE to that of RFILE.
hr: Promijeni SELinux sigurnosni kontekst svake DATOTEKE u KONTEKST.
    Opcija --reference promijeni sigurnosni kontekst DATOTEKE na istu vrijednost
    kao u REFDATOTECI.

en:       --dereference      affect the referent of each symbolic link (this is
                             the default), rather than the symbolic link itself
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
hr:       --dereference      djeluje na referenciju svake simboličke veze (to je
                               i zadano), radije nego na samu simboličku vezu
      -h, --no-dereference   djeluje na simboličke veze umjesto na
                               ciljane datoteke

en:   -u, --user=USER        set user USER in the target security context
      -r, --role=ROLE        set role ROLE in the target security context
      -t, --type=TYPE        set type TYPE in the target security context
      -l, --range=RANGE      set range RANGE in the target security context
hr:   -u, --user=KORISNIK    postavi za korisnika KORISNIK u ciljanom
                               sigurnosnom kontekstu
      -r, --role=ULOGA       postavi ulogu na ULOGA u ciljanom sigurnosnom
                               kontekstu
      -t, --type=VRSTA       postavi vrtu na VRSTA u ciljanom sigurnosnom
                               kontekstu
      -l, --range=RASPON     postavi raspon na RASPON u ciljanom sigurnosnom
                               kontekstu

en:       --no-preserve-root  do not treat '/' specially (the default)
          --preserve-root    fail to operate recursively on '/'
hr:       --no-preserve-root ne tretiraj „/“ posebno (zadano stanje)
          --preserve-root    propusti djelovati rekurzivno na „/“

en:       --reference=RFILE  use RFILE's security context rather than specifying
                             a CONTEXT value
hr:       --reference=RFILE  rabi sigurnosni kontekst REFDATOTEKE umjesto izričitog
                               specificiranja KONTEKSTA

en:   -R, --recursive        operate on files and directories recursively
hr:   -R, --recursive        datoteke i direktorije obradi rekurzivno

en:   -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
hr:   -v, --verbose          opširna dijagnostika za svaku procesiranu datoteku

en: 
    The following options modify how a hierarchy is traversed when the -R
    option is also specified.  If more than one is specified, only the final
    one takes effect.
    
      -H                     if a command line argument is a symbolic link
                             to a directory, traverse it
      -L                     traverse every symbolic link to a directory
                             encountered
      -P                     do not traverse any symbolic links (default)
hr: 
     Opcije koje slijede modificiraju put kroz hijerarhiju ako je i opcija -R
     specificirana.  Ako je navedeno više od jedne od ovih opcije, onda
     je samo zadnja aktivna, a ostale su zanemarene.
    
      -H                     ako je argument na naredbenoj liniji simbolička veza
                               na direktorij, pročešljaj taj direktorij
      -L                     pročešljaj svaku simboličku vezu na direktorije na koju
                               se naiđe
      -P                     ne putuj (slijedi) preko simboličkih veza (zadano)

en: -R --dereference requires either -H or -L
hr: -R --dereference zahtijeva -H ili -L

en: -R -h requires -P
hr: -R -h zahtijeva -P

en: missing operand after %s
hr: nedostaje operand iza %s

en: invalid context: %s
hr: neispravan kontekst: %s

en: conflicting security context specifiers given
hr: navedeni su konfliktni parametri sigurnosnoga konteksta

en: failed to get attributes of %s
hr: atribute od %s nije uspjelo utvrditi

en: invalid group: %s
hr: neispravna grupa: %s

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... GRUPA DATOTEKA...
        ili: %s [OPCIJA]... --reference=REFDATOTEKA DATOTEKA...

en: Change the group of each FILE to GROUP.
    With --reference, change the group of each FILE to that of RFILE.
hr: Promjeni grupu svake DATOTEKE u GRUPU
    Opcija --reference promijeni grupu svake DATOTEKE na istu vrijednost
    kao u REFDATOTECI.

en:   -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
      -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
hr:   -c, --changes          kao --verbose, ali samo ako ima izmjena
      -f, --silent, --quiet  većina poruka o greškama se ne prikazuje
      -v, --verbose          opširna dijagnostika za svaku procesiranu datoteku

en:                          (useful only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
hr:                          (korisno samo u sustavima koji mogu izmijeniti
                               vlasništvo nad simboličkim vezama)

en:       --reference=RFILE  use RFILE's group rather than specifying a
                             GROUP value
hr:       --reference=REFDATOTEKA rabi grupu REFDATOTEKE umjesto izričitog
                                    specificiranja GRUPE

en: 
    Examples:
      %s staff /u      Change the group of /u to "staff".
      %s -hR staff /u  Change the group of /u and subfiles to "staff".
hr: 
    Primjeri:
      %s staff /u      promijeni grupu od /u u „staff“.
      %s -hR staff /u  promijeni grupu od /u i sve ispod /u  u „staff“.

en: getting new attributes of %s
hr: dobivanje novih atributa za %s

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
hr: ni simbolička veza %s ni njezin target (ciljana datoteka) nije promijenjen

en: mode of %s changed from %04lo (%s) to %04lo (%s)
hr: mod %s je promijenjen od %04lo (%s) u %04lo (%s)

en: failed to change mode of %s from %04lo (%s) to %04lo (%s)
hr: promijena moda %s od %04lo (%s) u %04lo (%s) nije uspjela

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
hr: mod od %s je zadržani kao %04lo (%s)

en: cannot operate on dangling symlink %s
hr: nije moguće raditi s labavim simboličkim vezama %s

en: changing permissions of %s
hr: mijenjam dozvole %s

en: %s: new permissions are %s, not %s
hr: %s: nove dozvole su %s, ne %s

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... MOD[,MOD]... DATOTEKA...
        ili: %s [OPCIJA]... OKTALNI-MOD DATOTEKA...
        ili: %s [OPCIJA]... --reference=REFDATOTEKA DATOTEKA...

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    With --reference, change the mode of each FILE to that of RFILE.
hr: Promijeni mod svake DATOTEKE u MOD.
    Opcija --reference promijeni mod svake DATOTEKE na istu vrijednost
    kao u REFDATOTECI.

en:       --reference=RFILE  use RFILE's mode instead of MODE values
hr:       --reference=REFDATOTEKA rabi mod REFDATOTEKE umjesto izričitog
                                    specificiranja MODA

en:   -R, --recursive        change files and directories recursively
hr:   -R, --recursive        rekurzivno promijeni datoteke i direktorije

en: 
    Each MODE is of the form '[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+|[-+=][0-7]+'.
hr: 
     Svaki MOD je u obliku „[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+|[-+=][0-7]+“.

en: cannot combine mode and --reference options
hr: opcije --reference i mod se ne smiju kombinirati

en: invalid mode: %s
hr: neispravan mod: %s

en: changed ownership of %s from %s to %s
hr: promjena vlasništva %s od %s na %s

en: changed group of %s from %s to %s
hr: promjena grupe %s od %s u %s

en: no change to ownership of %s
hr: nema promjene vlasništva nad %s

en: failed to change ownership of %s from %s to %s
hr: promjena vlasništva %s od %s na %s nije uspjela

en: failed to change group of %s from %s to %s
hr: promjena grupe %s od %s na %s nije uspjela

en: failed to change ownership of %s
hr: promjena vlasništva od %s nije uspjela

en: failed to change ownership of %s to %s
hr: promjena vlasništva od %s na %s nije uspjela

en: failed to change group of %s to %s
hr: promjena grupe od %s na %s nije uspjela

en: ownership of %s retained as %s
hr: vlasništvo nad %s je zadržano kao %s

en: group of %s retained as %s
hr: vlasništvo nad grupom %s je zadržano kao %s

en: ownership of %s retained
hr: vlasništvo nad %s je zadržano

en: cannot dereference %s
hr: nije moguće slijediti %s

en: changing ownership of %s
hr: promjena vlasništva nad %s

en: changing group of %s
hr: promjena grupe nad %s

en: Usage: %s [OPTION]... [OWNER][:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... [VLASNIK][:[GRUPA]] DATOTEKA...
       ili:  %s [OPCIJA]... --reference=REFDATOTEKA DATOTEKA...

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    With --reference, change the owner and group of each FILE to those of RFILE.
hr: Promijeni vlasnika i/ili grupu svake DATOTEKE na VLASNIKA i/ili GRUPU.
    Opcija --reference promijeni vlasnika ili grupu svake DATOTEKE na istu
    vrijednosti kao u REFDATOTECI.

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute
hr:       --from=TRENUTAČNI_VLASNIK:TRENUTAČNA_GRUPA  vlasnik i/ili grupa se
                              promijeni samo onim datotekama čiji trenutačni vlasnik
                              i/ili grupa se točno podudara s ovdje navedenima.
                              Vlasnik ili grupa se može ispustiti; u tom slučaju
                              ne traži se podudaranje sa ispuštenim atributom.

en:       --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             specifying OWNER:GROUP values
hr:       --reference=REFDATOTEKA  rabi vlasnika i/ili grupu REFDATOTEKE umjesto
                               izričitog specificiranja para VLASNIK:GRUPA

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a ':' following a symbolic OWNER.
    OWNER and GROUP may be numeric as well as symbolic.
hr: 
     Vlasnik ostaje isti ako nije naveden kao argument.  Grupa ostaje ista ako nije
     navedena kao argument, ali ako iza simboličnog VLASNIKA slijedi „:“ (dvotočka),
     promijeni se u grupu trenutačno prijavljenog korisnika.  VLASNIK i GRUPA mogu
     biti numeričke ili simboličke vrijednosti.

en: 
    Examples:
      %s root /u        Change the owner of /u to "root".
      %s root:staff /u  Likewise, but also change its group to "staff".
      %s -hR root /u    Change the owner of /u and subfiles to "root".
hr: 
    Primjeri:
      %s root /u        Promjeni vlasnika od /u na „root“.
      %s root:staff /u  Slično, ali promijeni grupu u „staff“.
      %s -hR root /u    Promijeni vlasnika od /u i sve ispod /u na „root“.

en: invalid group %s
hr: neispravna grupa %s

en: invalid group list %s
hr: neispravna lista grupa %s

en: Usage: %s [OPTION] NEWROOT [COMMAND [ARG]...]
      or:  %s OPTION
hr: Uporaba: %s [OPCIJA] NOVI_KORIJEN [NAREDBA [ARG]...]
      ili:  %s OPCIJA

en: Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.
hr: Izvrši NAREDBU u direktoriju NOVI_KORIJEN.

en:   --groups=G_LIST        specify supplementary groups as g1,g2,..,gN
hr:   --groups=G_LIST        dodatne grupe navesti kao g1,g2,..,gN

en:   --userspec=USER:GROUP  specify user and group (ID or name) to use
hr:   --userspec=KORISNIK:GRUPA  zadavanje korisnika i grupe (ID ili ime)

en:   --skip-chdir           do not change working directory to %s
hr:   --skip-chdir           ne promijeniti direktorij u %s

en: 
    If no command is given, run '"$SHELL" -i' (default: '/bin/sh -i').
hr: 
    Ako naredba nije navedena, izvrši „$SHELL“ -i (default: „/bin/sh -i“).

en: option --skip-chdir only permitted if NEWROOT is old %s
hr: opcija --skip-chdir dopuštena je samo onda ako je NOVI_KORIJEN stari %s

en: cannot change root directory to %s
hr: nije moguće promijeniti korijenski direktorij (root) u %s

en: cannot chdir to root directory
hr: nije moguće prijeći (cdir) u korijenski direktorij

en: no group specified for unknown uid: %d
hr: za nepoznatog UID nije navedan grupa: %d

en: failed to get supplemental groups
hr: nije se mogla utvrditi nijedna dodatna grupa

en: failed to set supplemental groups
hr: nije uspjelo uspostaviti dodatne grupe

en: failed to set group-ID
hr: nije uspjelo ustanoviti GID, ID grupe

en: failed to set user-ID
hr: nije uspjelo ustanoviti UID, ID korisnika

en: failed to run command %s
hr: naredba %s nije uspješno izvršena

en: %s: file too long
hr: %s: datoteka je prevelika

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
hr: Uporaba: %s [DATOTEKA]...
      or:  %s [OPCIJA]

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
hr: Ispiše CRC kontrolnu sumu i broj bajtova za svaku datoteku.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... DATOTEKA1 DATOTEKA2

en: Compare sorted files FILE1 and FILE2 line by line.
hr: Usporedi sortirane datoteke DATOTEKA1 i DATOTEKA2 redak po redak.

en: 
    When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
hr: 
    Ako DATOTEKA1 ili DATOTEKA2 (ali ne obje) je -, čita se standardni ulaz.

en: 
    With no options, produce three-column output.  Column one contains
    lines unique to FILE1, column two contains lines unique to FILE2,
    and column three contains lines common to both files.
hr: 
    Bez opcija izlaz se ispiše u tri stupca. U prvom stupcu su jedinstveni
    redci DATOTEKE1, u drugom stupcu su jedinstveni redci DATOTEKE2,
    a u trećem stupcu su redci zajednički objema datotekama.

en: 
      -1              suppress column 1 (lines unique to FILE1)
      -2              suppress column 2 (lines unique to FILE2)
      -3              suppress column 3 (lines that appear in both files)
hr: 
      -1              ne ispisivati prvi stupac (jedinstvene retke DATOTEKE1)
      -2              ne ispisivati drugi stupac (jedinstvene retke DATOTEKE2)
      -3              ne ispisivati treći stupac (iste retke u objema DATOTEKAMA)

en: 
      --check-order     check that the input is correctly sorted, even
                          if all input lines are pairable
      --nocheck-order   do not check that the input is correctly sorted
hr: 
      --check-order   provjeriti korektnost sortiranja, čak ako su
                        svi redci podudarni
      --nocheck-order ne provjeravati korektnost sortiranja

en:   --output-delimiter=STR  separate columns with STR
hr:   --output-delimiter=STR  stupce razdvojiti sa STR

en:   --total           output a summary
hr:   --total         ispis sažetka

en:   -z, --zero-terminated    line delimiter is NUL, not newline
hr:   -z, --zero-terminated    redak završava znakom NUL, a ne znakom novog retka

en: 
    Note, comparisons honor the rules specified by 'LC_COLLATE'.
hr: 
    Imajte na umu da usporedba poštuje pravila iz „LC_COLLATE“.

en: 
    Examples:
      %s -12 file1 file2  Print only lines present in both file1 and file2.
      %s -3 file1 file2  Print lines in file1 not in file2, and vice versa.
hr: 
    Primjeri:
      %s -12 datoteka1 datoteka2  Ispis redaka koji se nalaze u obje datoteke.
      %s -3 datoteka1 datoteka2  Ispis redaka koji se ne nalaze u obje datoteke.

en: file %d is not in sorted order
hr: datoteka %d nije sortirana

en: total
hr: sveukupno

en: multiple output delimiters specified
hr: navedeno je nekoliko razdvojnika za ispis

en: cannot lseek %s
hr: nije moguće je pozvati lseek za %s

en: error deallocating %s
hr: greška pri dodjeli %s

en: error reading %s
hr: greška pri čitanju %s

en: error writing %s
hr: greška pri čitanju %s

en: overflow reading %s
hr: preljev pri čitanju %s

en: %s: failed to get extents info
hr: %s: nije uspjelo dobiti informaciju o extents

en: %s: write failed
hr: %s: pisanje nije uspjelo

en: failed to extend %s
hr: proširiti %s nije uspjelo

en: clearing permissions for %s
hr: brišu se dozvole za %s

en: failed to preserve ownership for %s
hr: vlasništvo nad %s nije očuvano

en: failed to lookup file %s
hr: datoteka %s nije pronađena

en: failed to preserve authorship for %s
hr: autorstvo nad %s nije očuvano

en: failed to set default file creation context to %s
hr: zadani (default) kontekst stvaranja datoteke nije uspjelo uspostaviti u %s

en: failed to set default file creation context for %s
hr: zadani (default) kontekst stvaranja datoteke nije uspjelo uspostaviti za %s

en: failed to set the security context of %s
hr: sigurnosni kontekst za %s nije uspjelo uspostaviti

en: cannot open %s for reading
hr: nije moguće otvoriti %s za čitanje

en: cannot fstat %s
hr: nije moguće je pozvati fstat za %s

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
hr: preskoči datoteku %s jer je zamijenjena tijekom kopiranja

en: cannot remove %s
hr: nije moguće ukloniti %s

en: removed %s
hr: %s je uklonjen

en: not writing through dangling symlink %s
hr: nema pisanja kroz labavu simboličku vezu %s

en: cannot create regular file %s
hr: nije moguće napraviti regularnu datoteku %s

en: failed to clone %s from %s
hr: kloniranje %s iz %s nije uspjelo

en: preserving times for %s
hr: čuvaju se vremenske oznake za %s

en: failed to close %s
hr: nije uspjelo zatvoriti %s

en: %s: replace %s, overriding mode %04lo (%s)?
hr: %s: zamijeniti %s, ne pazeći na prava dostupa %04lo (%s)?

en: %s: unwritable %s (mode %04lo, %s); try anyway?
hr: %s: nedostupan za pisanje %s (mod %04lo, %s); ipak pokušati?

en: %s: overwrite %s?
hr: %s: prepisati preko %s?

en:  (backup: %s)
hr:  (sigurnosna kopija: %s)

en: failed to restore the default file creation context
hr: zadani (default) kontekst stvaranja datoteke nije uspjelo obnoviti

en: cannot create hard link %s to %s
hr: nije moguće napraviti tvrdu vezu %s na %s

en: cannot stat %s
hr: status od %s nije moguće dobiti sa stat

en: -r not specified; omitting directory %s
hr: -r nije specificiran: propuštam direktorij %s

en: omitting directory %s
hr: propuštam direktorij %s

en: warning: source file %s specified more than once
hr: upozorenje: izvornik (datoteka) %s navedena je više od jedamput

en: %s and %s are the same file
hr: %s i %s su jedna te ista datoteka

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
hr: nije moguće preko datoteke %s, koja nije direktorij, prepisati direktorij %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
hr: upravo stvorena datoteka %s, neće biti prepisana s %s

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
hr: nije moguće prepisati direktorij %s s datotekom koja nije direktorij

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
hr: nije moguće pomaknuti direktorij na datoteku koja nije direktorij: %s -> %s

en: backing up %s might destroy source;  %s not moved
hr: sigurnosna kopija %s bi uništila izvornik;  %s nije pomaknuta

en: backing up %s might destroy source;  %s not copied
hr: sigurnosna kopija %s bi uništila izvornik;  %s nije kopirana

en: cannot backup %s
hr: nije moguće izraditi sigurnosne kopije %s

en: will not copy %s through just-created symlink %s
hr: nije moguće kopirati %s preko upravo stvorene simboličke veze %s

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
hr: direktorij %s nije moguće kopirati na samog sebe, %s

en: warning: source directory %s specified more than once
hr: upozorenje: izvornik (direktorij) %s naveden je više od jedanput

en: will not create hard link %s to directory %s
hr: nije moguće napraviti tvrdu vezu %s na direktorij %s

en: renamed
hr: imenovana datoteka

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
hr: nije moguće pomaknuti %s u svoj vlastiti poddirektorij, %s

en: cannot move %s to %s
hr: nije moguće pomaknuti %s u %s

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
hr: pomak između uređaja nije uspio: %s u %s; target se ne može ukloniti

en: copied
hr: kopirano

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
hr: nije moguće kopirati cikličku simboličku vezu %s

en: created directory %s
hr: kreiran je direktorij %s

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
hr: %s: relativne simboličke veze su moguće samo unutar trenutačnog direktorija

en: cannot create symbolic link %s to %s
hr: nije moguće napraviti simboličku vezu %s na %s

en: cannot create fifo %s
hr: nije moguće uspostaviti FIFO %s

en: cannot create special file %s
hr: nije moguće napraviti posebnu, specijalnu datoteku %s

en: cannot read symbolic link %s
hr: nije moguće pročitati simboličku vezu %s

en: cannot create symbolic link %s
hr: nije moguće napraviti simboličku vezu %s

en: %s has unknown file type
hr: %s je datoteka nepoznate vrste

en: cannot un-backup %s
hr: nije moguće ukloniti sigurnosne kopije %s

en: %s -> %s (unbackup)
hr: %s -> %s (Brisanje sigurnosne kopije)

en: Usage: %s --coreutils-prog=PROGRAM_NAME [PARAMETERS]...
hr: Uporaba: %s --coreutils-prog=PROGRAM [PARAMETRI]...

en: Execute the PROGRAM_NAME built-in program with the given PARAMETERS.
hr: Izvrši ugrađeni PROGRAM s danim PARAMETRIMA.

en: 
    Use: '%s --coreutils-prog=PROGRAM_NAME --help' for individual program help.
hr: 
    Rabi: „%s --coreutils-prog=PROGRAM --help“ za pomoć za pojedine programe.

en: unknown program %s
hr: nepoznat program %s

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... [-T] IZVORNIK ODREDIŠTE
     ili:  %s [OPCIJA]... IZVORNIK... DIREKTORIJ
     ili:  %s [OPCIJA]... -t DIREKTORIJ IZVORNIK...

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
hr: Kopira IZVORNIK (datoteka) u ODREDIŠTE (datoteka, direktorij), ili jedan ili
    više IZVORNIKA u DIREKTORIJ.

en:   -a, --archive                same as -dR --preserve=all
          --attributes-only        don't copy the file data, just the attributes
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=links
hr:   -a, --archive                isto kao -dR --preserve=all
          --attributes-only        kopirati samo atribute datoteke, ali ne i datoteku
          --backup[=METODA]      napraviti kopije svih postojećih datoteka
                                     na odredištu; za METODA parametre, v. niže
      -b                           isto kao --backup, ali ne prihvaća argument
          --copy-contents          kopirati sadržaj posebnih datoteka
                                     (ako je kopiranje rekurzivno)
      -d                           isto kao --no-dereference --preserve=links

en:   -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again (this option
                                     is ignored when the -n option is also used)
      -i, --interactive            prompt before overwrite (overrides a previous -n
                                      option)
      -H                           follow command-line symbolic links in SOURCE
hr:   -f, --force                  ako se postojeća datoteka na odredištu
                                     ne može otvoriti, izbriši ju i ponovi pokušaj
                                     (opcija ne djeluje ako je zadana i -n opcija)
      -i, --interactive            pitaj prije pisanja preko postojeće datoteke
                                     (poništava prethodnu -n opciju)
      -H                           slijedi na naredbenoj liniji navedene simboličke
                                     veze u IZVORNIKU

en:   -l, --link                   hard link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links in SOURCE
hr:   -l, --link                   umjesto kopija pravi trvrde simboličke veze
      -L, --dereference            uvijek slijedi simboličke veze navedene
                                     u IZVORNIKU (v. niže)

en:   -n, --no-clobber             do not overwrite an existing file (overrides
                                     a previous -i option)
      -P, --no-dereference         never follow symbolic links in SOURCE
hr:   -n, --no-clobber             ne piši preko postojeće datoteku (poništava
                                     prethodnu -i opciju)
      -P, --no-dereference         nikada ne slijedi simboličke veze u IZVORNIKU
                                     (v. niže)

en:   -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: context, links, xattr,
                                     all
hr:   -p                           isto kao --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTRIBUTI]   čuvaj navedene ATRIBUTE (zadano:
                                     mode,ownership,timestamps), i ako je moguće
                                     dodatne atribute: context, links, xattr, all

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                use full source file name under DIRECTORY
hr:       --no-preserve=ATRIBUTI   ne čuvaj navedene ATRIBUTE
          --parents                pridodaj putanju izvorne datoteke u DIREKTORIJ

en:   -R, -r, --recursive          copy directories recursively
          --reflink[=WHEN]         control clone/CoW copies. See below
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
hr:   -R, -r, --recursive          kopiraj direktorije rekurzivno
          --reflink[=KAD]          kontrola klona/CoW kopije. (v. niže)
                                     KAD je jedan od: always, auto
          --remove-destination     briši svaku postojeću datoteku u odredištu prije
                                     pokušaja otvaranja (usporedi s --force)

en:       --sparse=WHEN            control creation of sparse files. See below
          --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
hr:       --sparse=KAD             kontrola stvaranja „sparse“ datoteke. (v. niže)
                                     KAD mora biti jedan od: auto, always, never
          --strip-trailing-slashes  izbriši svaku zaostalu kosu crtu (slash) iz
                                     svakog argumenta u IZVORNIKU

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
hr:   -s, --symbolic-link          pravi simboličke veze umjesto kopija
      -S, --suffix=SUFFIX          rabiti SUFIKS umjesto uobičajenog sufiksa za
                                      osiguranje (sigurnosne kopije)
      -t, --target-directory=DIREKTORIJ  kopirati sve argumente IZVORNIKA
                                           u DIREKTORIJ
      -T, --no-target-directory    tretiraj ODREDIŠTE kao regularnu datoteku

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
hr:   -u, --update                 kopiraj samo ako je IZVORNIK datoteka novija
                                     od datoteke u odredištu ili ako je tamo nema
      -v, --verbose                opširno objasni što se obavlja
      -x, --one-file-system        djeluj samo po ovom datotečnom sustavu

en:   -Z                           set SELinux security context of destination
                                     file to default type
          --context[=CTX]          like -Z, or if CTX is specified then set the
                                     SELinux or SMACK security context to CTX
hr:   -Z                           postavi SELinux sigurnosni kontekst datoteke
                                     na odredištu na zadanu (default) vrstu
          --context[=CTX]          kao -Z, ili ako je CTX specificiran, postavi
                                     SELinux ili SMACK sigurnosni kontekst na CTX

en: 
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
    
    When --reflink[=always] is specified, perform a lightweight copy, where the
    data blocks are copied only when modified.  If this is not possible the copy
    fails, or if --reflink=auto is specified, fall back to a standard copy.
hr: 
     -L ili --dereference opcija poziva cp da slijedi simboličke veze, ali s tom
     opcijom cp ne može stvarati simboličke veze, nego kopira ciljane datoteke u
     ODREDIŠTE.   -P ili --no-dereference opcija poziva cp da slijedi (kopira)
     simboličke veze kao simboličke veze, a ne ciljane datoteke.  Ova opcija ima
     efekt samo na simboličke veze u IZVORNIKU; simboličke veze u ODREDIŠTU
     uvijek se slijede kad god je to moguće.
    
     Raspršene (sparse) IZVORNIK datoteke detektiraju se primitivnom heuristikom
     i korespondentna datoteka na ODREDIŠTU je također raspršena.  Takvo ponašanje
     odabire se s opcijom --sparse=auto.  Sa --sparse=always, datoteka na
     ODREDIŠTU će biti raspršena, ako IZVORNIK datoteka sadrži dovoljno dugi
     slijed nula bajtova (rupa, praznina).  Rabite --sparse=never da spriječite
     stvaranje raspršenih (sparse) datoteka.
      
     Opcija --reflink[=always] (Copy-on-write, CoW) ćini da se kopiraju (data)
     blokovi, ali samo ako su modificirani.  To je i zadano ponašanje.  Ako to
     nije moguće (podržano), kopiranje doživi neuspjeh (izlazi, javljajući greške),
     ili ako je --reflink=auto vrši se standardno kopiranje.

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
hr: 
     Kao poseban slučaj cp radi sigurnosne kopije IZVORNIKA onda kad su
     zadane opcije force (-f) i backup (-b), i IZVORNIK i ODREDIŠTE imaju isto ime
     za postojeću regularnu datoteku.

en: failed to preserve times for %s
hr: vremenske oznake za %s nije uspjelo očuvati

en: failed to preserve permissions for %s
hr: dozvole za %s nije uspjelo očuvati

en: cannot make directory %s
hr: nije moguće napraviti direktorij %s

en: %s exists but is not a directory
hr: %s postoji, ali to nije direktorij

en: failed to access %s
hr: nije uspjelo pristupiti k(a) %s

en: missing file operand
hr: nedostaje operand datoteke

en: missing destination file operand after %s
hr: nedostaje operand odredišne datoteke iza %s

en: cannot combine --target-directory (-t) and --no-target-directory (-T)
hr: ne smiju se kombinirati --target-directory (-t) i --no-target-directory (-T)

en: target %s is not a directory
hr: target, odredište %s nije direktorij

en: with --parents, the destination must be a directory
hr: zajedno s --parents, odredište mora biti direktorij

en: multiple target directories specified
hr: navedeno je više od jednog direktorija za target, odredište

en: warning: ignoring --context; it requires an SELinux-enabled kernel
hr: upozorenje: --context je zanemaren; jezgra ne podržava SELinux

en: cannot make both hard and symbolic links
hr: istovremeno nije moguće praviti tvrde i simboličke veze

en: options --backup and --no-clobber are mutually exclusive
hr: opcije --backup and --no-clobber se međusobno isključuju

en: --reflink can be used only with --sparse=auto
hr: --reflink se smije rabiti samo uz --sparse=auto

en: backup type
hr: vrsta sigurnosnih kopija

en: cannot set target context and preserve it
hr: nije moguće naznačiti odredišni kontekst i sačuvati ga

en: cannot preserve security context without an SELinux-enabled kernel
hr: nije moguće sačuvati sigurnosni kontekst ako jezgra ne podržava SELinux

en: cannot preserve extended attributes, cp is built without xattr support
hr: proširene atribute nije moguće sačuvati; cp je izgrađen bez podrške za xattr

en: input disappeared
hr: ulaz nije dostupan, nestao je

en: %s: line number out of range
hr: %s: broj retka je izvan raspona, prevelik je

en: %s: %s: line number out of range
hr: %s: %s: broj retka je izvan raspona, prevelik je

en:  on repetition %s
hr:  pri ponavljanju %s

en: %s: %s: match not found
hr: %s: %s: podudaranje nije pronađeno

en: error in regular expression search
hr: pogreška u regularnom izrazu za potragu

en: write error for %s
hr: greška pisanja za %s

en: %s: integer expected after delimiter
hr: %s: iza razdvojnika očekuje se cijeli broj

en: %s: '}' is required in repeat count
hr: %s: za broj ponavljanja nužna je „}“

en: %s}: integer required between '{' and '}'
hr: %s}: između „{“ i „}“ nužan je cijeli broj

en: %s: closing delimiter '%c' missing
hr: %s: nedostaje završni graničnik „%c“

en: %s: invalid regular expression: %s
hr: %s: neispravni regularni izraz: %s

en: %s: invalid pattern
hr: %s: neispravni uzorak

en: %s: line number must be greater than zero
hr: %s: broj retka mora biti veći od nula

en: line number %s is smaller than preceding line number, %s
hr: broj retka %s manji je od prethodnog broja retka, %s

en: warning: line number %s is the same as preceding line number
hr: upozorenje: broj retka %s isti je kao i prethodni broj retka

en: missing conversion specifier in suffix
hr: nedostaje specifikacija sufiksa za konverziju

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
hr: neispravno specificirani sufiks za konverziju: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
hr: neispravno specificirani sufiks za konverziju: \%.3o

en: invalid flags in conversion specification: %%%c%c
hr: neispravna zastavica u specifikaciji za konverziju: %%%c%c

en: too many %% conversion specifications in suffix
hr: previše %% specifikacija za konverziju u sufiksu

en: missing %% conversion specification in suffix
hr: nedostaje %% specifikacija za konverziju u sufiksu

en: invalid number
hr: neispravan broj

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
hr: Usage: %s [OPCIJA]... DATOTEKA UZORAK...

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files 'xx00', 'xx01', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
hr: Ispiše dijelove DATOTEKE razdvojene s UZORKOM u datoteke „xx00“, „xx01“, ...,
    i ispiše broj bajtova svakog dijela na standardni izlaz.

en: 
    Read standard input if FILE is -
hr: 
    Čita standardni ulaz ako je DATOTEKA -

en:   -b, --suffix-format=FORMAT  use sprintf FORMAT instead of %02d
      -f, --prefix=PREFIX        use PREFIX instead of 'xx'
      -k, --keep-files           do not remove output files on errors
hr:   -b, --suffix-format=FORMAT  rabi sprintf FORMAT umjesto %02d
      -f, --prefix=PREFIKS        rabi PREFIKS umjesto „xx“
      -k, --keep-files            ne uklanjati izlazne datoteke pri pogreškama

en:       --suppress-matched     suppress the lines matching PATTERN
hr:       --suppress-matched      priguši retke podudarne s UZORKOM

en:   -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
hr:   -n, --digits=BROJ           rabi BROJ znamenki umjesto dvije (2) znamenke
      -s, --quiet, --silent       ne ispisivati veličinu izlaznih datoteka
      -z, --elide-empty-files     uklanjati prazne izlazne datoteke

en: 
    Each PATTERN may be:
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %REGEXP%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required '+' or '-' followed by a positive integer.
hr: 
    Svaki UZORAK može biti:
      CIJELI_BROJ        kopiranje do, ali ne i navedeni broj retka
      /REGEXP/[OFFSET]   kopiranje do, ali ne i podudarne retke
      %REGEXP%[OFFSET]   preskoči do, ali ne i podudarne retke
      {CIJELI_BROJ}      ponavljanje prethodnog uzorka navedeni broj puta
      {*}                ponavljanje prethodnog uzorka koliko god je to moguće
    
    OFFSET retka je „+“ ili „-“ nakon čega slijedi pozitivni cijeli broj.

en: Usage: %s OPTION... [FILE]...
hr: Uporaba: %s OPCIJA... [DATOTEKA]...

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
hr: Ispiše odabrane dijelove redaka iz svake DATOTEKE na standardni izlaz.

en:   -b, --bytes=LIST        select only these bytes
      -c, --characters=LIST   select only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
hr:   -b, --bytes=LISTA       odaberi samo bajtove s LISTE
      -c, --characters=LISTA  odaberi samo znakove s LISTE
      -d, --delimiter=MEĐA    rabi MEĐU umjesto TAB(ulatora) za razdvajanje polja

en:   -f, --fields=LIST       select only these fields;  also print any line
                                that contains no delimiter character, unless
                                the -s option is specified
      -n                      (ignored)
hr:   -f, --fields=LISTA      odaberi samo polja s LISTE; ako nije navedena opcija
                                -s, ispiši svaki redak koji ne sadrži znak međe
      -n                      (ignorira se)

en:       --complement        complement the set of selected bytes, characters
                                or fields
hr:       --complement        dopuni skup odabranih bajtova, znakova ili polja

en:   -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
hr:   -s, --only-delimited    ne ispisivati retke koji ne sadrže među
          --output-delimiter=STRING  rabi STRING za izlaznu među umjesto
                                ulazne međe (to je zadano)

en: 
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Selected input is written
    in the same order that it is read, and is written exactly once.
hr: 
    Rabi jedan, i samo jednu od -b, -c ili -f opcija. Svaka LISTA se sastoji od
    raspona ili nekoliko raspona odvojenih zarezima. Odabrani ulaz je zapisan
    u istom poretku u kojem je učitan, i samo je jedamputa zapisan.

en: Each range is one of:
    
      N     N'th byte, character or field, counted from 1
      N-    from N'th byte, character or field, to end of line
      N-M   from N'th to M'th (included) byte, character or field
      -M    from first to M'th (included) byte, character or field
hr: Svaki raspon je jedan od:
    
      N     N-ti bajt, znak ili polje brojeći od 1
      N-    od N-tog bajta, znaka ili polja do kraja retka
      N-M   od N-tog do M-tog (uključivo) bajta, znaka ili polja
      -M    od prvog do M-tog (uključivo) bajta, znaka ili polja

en: only one type of list may be specified
hr: smije se specificirati samo jedna vrsta liste

en: the delimiter must be a single character
hr: međa mora biti samo jedan znak

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
hr: morate specificirati listu bajtova, znakova ili polja

en: an input delimiter may be specified only when operating on fields
hr: ulazna međa smije se specificirati samo kad se radi s poljima

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
hr: prigušivanje neomeđenih redaka ima smisla
    	samo kad se radi s poljima

en: Usage: %s [OPTION]... [+FORMAT]
      or:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... [+FORMAT]
      ili:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]

en: Display the current time in the given FORMAT, or set the system date.
hr: Ispiše trenutačno vrijeme u navedenom FORMATU ili izmijeni vrijeme sustava.

en:   -d, --date=STRING          display time described by STRING, not 'now'
hr:   -d, --date=STRING          ispiši vrijeme opisano STRINGOM, a ne
                                   trenutačno vrijeme

en:       --debug                annotate the parsed date,
                                  and warn about questionable usage to stderr
hr:       --debug                protumači pročitano vrijeme, i upozori na spornu
                                  uporabu na stderr

en:   -f, --file=DATEFILE        like --date; once for each line of DATEFILE
hr:   -f, --file=DATOTEKA   kao --date ali za svaki redak u DATOTEKA

en:   -I[FMT], --iso-8601[=FMT]  output date/time in ISO 8601 format.
                                   FMT='date' for date only (the default),
                                   'hours', 'minutes', 'seconds', or 'ns'
                                   for date and time to the indicated precision.
                                   Example: 2006-08-14T02:34:56-06:00
hr:   -I[FMT], --iso-8601[=FMT]  prikaži datum/vrijeme u ISO 8601 formatu
                                   FMT može biti prazan ili jedan od:
                                   „date“ samo za datum (to je i zadano),
                                   „hours“, „minutes“, „seconds“, ili „ns“
                                   za datum i/ili vrijeme i željenu preciznost.
                                   Primjeri:
                                     date -I -> 2017-12-08
                                     date -Iseconds -> 2017-12-08T16:41:34-08:00
                                     date --iso-8601=ns
                                       -> 2017-12-08T16:56:04,862620329-08:00

en:   -R, --rfc-email            output date and time in RFC 5322 format.
                                   Example: Mon, 14 Aug 2006 02:34:56 -0600
hr:   -R, --rfc-email            prikaži datum/vrijeme u RFC 5322 formatu.
                                   Primjer: Fri, 08 Dec 2017 17:10:01 -0800

en:       --rfc-3339=FMT         output date/time in RFC 3339 format.
                                   FMT='date', 'seconds', or 'ns'
                                   for date and time to the indicated precision.
                                   Example: 2006-08-14 02:34:56-06:00
hr:       --rfc-3339=FMT         prikaži datum/vrijeme u RFC 3339 formatu.
                                   FMT je obvezno jedan od:„date“, „seconds“, ili
                                   „ns“ za datum i/ili vrijeme i željenu preciznost.
                                   Primjer: date --rfc-3339=seconds
                                     -> 2017-12-08 17:22:05-08:00

en:   -r, --reference=FILE       display the last modification time of FILE
hr:   -r, --reference=DATOTEKA   prikaži vrijeme zadnje izmjene DATOTEKE

en:   -s, --set=STRING           set time described by STRING
      -u, --utc, --universal     print or set Coordinated Universal Time (UTC)
hr:   -s, --set=STRING           postavi vrijeme na opisano u STRINGU
      -u, --utc, --universal     prikaži/postavi Coordinated Universal Time (UTC)
                                   (koordinirano svjetsko vrijeme)

en: 
    FORMAT controls the output.  Interpreted sequences are:
    
      %%   a literal %
      %a   locale's abbreviated weekday name (e.g., Sun)
hr: 
    FORMAT određuje izlaz.  Interpretiraju se slijedeće sekvencije:
    
      %%   znak (doslovno) %
      %a   lokalizirano skraćeno ime dana u tjednu (npr. Ned)

en:   %A   locale's full weekday name (e.g., Sunday)
      %b   locale's abbreviated month name (e.g., Jan)
      %B   locale's full month name (e.g., January)
      %c   locale's date and time (e.g., Thu Mar  3 23:05:25 2005)
hr:   %A   lokalizirano puno ime dana u tjednu (npr. Nedjelja)
      %b   lokalizirano skraćeno ime mjeseca (npr. Mar)
      %B   lokalizirano puno ime mjeseca (npr. Ožujak)
      %c   lokalizirani datum i vrijeme (npr. Čet Ožu  3 23:05:25 2005)

en:   %C   century; like %Y, except omit last two digits (e.g., 20)
      %d   day of month (e.g., 01)
      %D   date; same as %m/%d/%y
      %e   day of month, space padded; same as %_d
hr:   %C   stoljeće; kao %Y, ali bez zadnje dvije znamenke (npr. 20)
      %d   dan u mjesecu (npr. 01)
      %D   datum u američkom (SAD) formatu; isto kao %m/%d/%y
      %e   dan u mjesecu, dopunjen bjelinom (razmakom); isto kao %_d

en:   %F   full date; same as %Y-%m-%d
      %g   last two digits of year of ISO week number (see %G)
      %G   year of ISO week number (see %V); normally useful only with %V
hr:   %F   potpuni datum; isto kao %Y-%m-%d
      %g   zadnje dvije znamenke godine po ISO-vom brojenju tjedana (v. %G)
      %G   godina po ISO-vom brojenju tjedana (v. %V); korisno samo uz %V

en:   %h   same as %b
      %H   hour (00..23)
      %I   hour (01..12)
      %j   day of year (001..366)
hr:   %h   isto kao %b
      %H   sat (00..23)
      %I   sat (01..12)
      %j   dan u godini (001..366)

en:   %k   hour, space padded ( 0..23); same as %_H
      %l   hour, space padded ( 1..12); same as %_I
      %m   month (01..12)
      %M   minute (00..59)
hr:   %k   sat, razmacima dopunjen ( 0..23); isto kao %_H
      %l   sat, razmacima dopunjen ( 1..12); isto kao %_I
      %m   mjesec (01..12)
      %M   minuta (00..59)

en:   %n   a newline
      %N   nanoseconds (000000000..999999999)
      %p   locale's equivalent of either AM or PM; blank if not known
      %P   like %p, but lower case
      %q   quarter of year (1..4)
      %r   locale's 12-hour clock time (e.g., 11:11:04 PM)
      %R   24-hour hour and minute; same as %H:%M
      %s   seconds since 1970-01-01 00:00:00 UTC
hr:   %n   novi redak
      %N   nanosekunde (000000000..999999999)
      %p   lokalizirani ekvivalent za AM ili PM; prazno ako je nepoznat
      %P   kao %p, ali s malim slovima
      %q   kvartal u godini (1..4)
      %r   lokalizirani 12-satni prikaz vremena (npr. 11:11:04 PM)
      %R   24-satni prikaz sati i minuta (npr. 23:11); isto kao %H:%M
      %s   sekunda nakon 1970-01-01 00:00:00 UTC

en:   %S   second (00..60)
      %t   a tab
      %T   time; same as %H:%M:%S
      %u   day of week (1..7); 1 is Monday
hr:   %S   sekunda (00..60)
      %t   tabulator
      %T   vrijeme; isto kao %H:%M:%S
      %u   dan u tjednu (1..7); 1 je ponedjeljak

en:   %U   week number of year, with Sunday as first day of week (00..53)
      %V   ISO week number, with Monday as first day of week (01..53)
      %w   day of week (0..6); 0 is Sunday
      %W   week number of year, with Monday as first day of week (00..53)
hr:   %U   broj tjedna u godini s nedjeljom kao prvim danom u tjednu (00..53)
      %V   ISO-ov broj tjedna s ponedjeljkom kao prvim danom u tjednu (01..53)
      %w   dan u tjednu (0..6); 0 je nedjelja
      %W   broj tjedna u godini s ponedjeljkom kao prvim danom u tjednu (00..53)

en:   %x   locale's date representation (e.g., 12/31/99)
      %X   locale's time representation (e.g., 23:13:48)
      %y   last two digits of year (00..99)
      %Y   year
hr:   %x   lokalizirani prikaz datuma (npr. 29.12.2016)
      %X   lokalizirani prikaz vremena (npr. 23:13:48)
      %y   zadnje dvije znamenke godine (00..99)
      %Y   godina

en:   %z   +hhmm numeric time zone (e.g., -0400)
      %:z  +hh:mm numeric time zone (e.g., -04:00)
      %::z  +hh:mm:ss numeric time zone (e.g., -04:00:00)
      %:::z  numeric time zone with : to necessary precision (e.g., -04, +05:30)
      %Z   alphabetic time zone abbreviation (e.g., EDT)
    
    By default, date pads numeric fields with zeroes.
hr:   %z   +hhmm numerička oznaka vremenske zone (npr. -0100)
      %:z  +hh:mm numerička oznaka vremenske zone (npr. -01:00)
      %::z  +hh:mm:ss numerička oznaka vremenske zone (npr. -01:00:00)
      %:::z  numerička oznaka vremenske zone s „:“ i nužnom točnošću
               (npr. -01, +05:30)
      %Z   alfabetska oznaka vremenske zone (npr. CET)
    
    Normalno (zadano) „date“ dopunjuje numerička polja s nulama.

en: The following optional flags may follow '%':
    
      -  (hyphen) do not pad the field
      _  (underscore) pad with spaces
      0  (zero) pad with zeros
      ^  use upper case if possible
      #  use opposite case if possible
hr: Slijedeće opcionalne zastavice mogu se dopisati nakon '%':
    
      -  (spojnica) ne dopunjavati polja
      _  (podvlaka, donja crta) dopunjavanje s razmacima
      0  (nula) dopunjavanje s nulama
      ^  rabi velika slova ako je moguće
      #  rabi suprotna slova ako je moguće (velika u mala i obratno)

en: 
    After any flags comes an optional field width, as a decimal number;
    then an optional modifier, which is either
    E to use the locale's alternate representations if available, or
    O to use the locale's alternate numeric symbols if available.
hr: 
    Iza bilo koje zastavice dolazi opcionalni decimalni broj za širinu polja;
    zatim opcionalni modifikator, „E“ ili „O“
    E: rabiti lokaliziranu alternativu ako postoji, ili
    O: rabiti lokalizirane numeričke simbole ako postoje.

en: 
    Examples:
    Convert seconds since the epoch (1970-01-01 UTC) to a date
      $ date --date='@2147483647'
    
    Show the time on the west coast of the US (use tzselect(1) to find TZ)
      $ TZ='America/Los_Angeles' date
    
    Show the local time for 9AM next Friday on the west coast of the US
      $ date --date='TZ="America/Los_Angeles" 09:00 next Fri'
hr: 
    Primjeri:
    Pretvori sekunde od epohe (1970-01-01 UTC) u datum
      $ date --date='@2147483647'
    
    Pokaži vrijeme na zapadnoj obali SAD-a (rabite tzselect(1) da odredite TZ)
      $ TZ='America/Los_Angeles' date
    
    Pokaži lokalno vrijeme za 9:00 ujutro slijedeći petak na zapadnoj obali SAD-a
      $ date --date=' TZ="America/Los_Angeles" 09:00 next Fri'

en: standard input
hr: standardni ulaz

en: invalid date %s
hr: neispravni datum %s

en: multiple output formats specified
hr: specificirano je nekoliko izlaznih formata

en: the options to specify dates for printing are mutually exclusive
hr: opcije specificirane za ispisivanje datuma se međusobno isključuju

en: the options to print and set the time may not be used together
hr: opcije za ispisivanje i postavljanje vremena ne smiju se istovremeno koristiti

en: the argument %s lacks a leading '+';
    when using an option to specify date(s), any non-option
    argument must be a format string beginning with '+'
hr: argument %s nezapočinje sa „+“;
    ako se rabi opcija za specificiranje datuma, onda svaki
    argument koji nije opcija mora započeti s „+“

en: cannot set date
hr: vrijeme nije moguće postaviti

en: time %s is out of range
hr: vrijeme %s je izvan granica (raspona)

en: Usage: %s [OPERAND]...
      or:  %s OPTION
hr: Uporaba: %s [OPERAND]...
     ili:  %s OPCIJA

en: Copy a file, converting and formatting according to the operands.
    
      bs=BYTES        read and write up to BYTES bytes at a time (default: 512);
                      overrides ibs and obs
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=CONVS      convert the file as per the comma separated symbol list
      count=N         copy only N input blocks
      ibs=BYTES       read up to BYTES bytes at a time (default: 512)
hr: Kopiranje datoteke, konverzija i formatiranje u skladu s operandima.
    
      bs=BYTES        učitaj i zapiši po BYTES bajtova odjednom (zadano: 512;
                      bs poništava opcije ibs i obs
      cbs=BYTES       konvertiraj po BYTES bajtova odjednom
      conv=CONVS      datoteku konvertiraj kao zarezima odvojenu listu simbola
      count=N         kopiraj samo N ulaznih blokova
      ibs=BYTES       učitaj po BYTES bajtova odjedmom (zadano: 512)

en:   if=FILE         read from FILE instead of stdin
      iflag=FLAGS     read as per the comma separated symbol list
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time (default: 512)
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      oflag=FLAGS     write as per the comma separated symbol list
      seek=N          skip N obs-sized blocks at start of output
      skip=N          skip N ibs-sized blocks at start of input
      status=LEVEL    The LEVEL of information to print to stderr;
                      'none' suppresses everything but error messages,
                      'noxfer' suppresses the final transfer statistics,
                      'progress' shows periodic transfer statistics
hr:   if=DATOTEKA     čitaj iz DATOTEKE umjesto iz standardnog ulaza (stdin)
      iflag=FLAGS     čitaj kao zarezima odvojenu listu simbola
      obs=BYTES       piši BYTES bajtova po bloku (zadano: 512)
      of=DATOTEKA     piši u DATOTEKU umjesto na standardni izlaz (stdout)
      oflag=FLAGS     piši kao zarezima odvojenu listu simbola
      seek=N          preskoči N obs-velikih blokova na početku izlaza
      skip=N          preskoči N ibs-velikih blokova na početku ulaza
      status=KOLIKO   KOLIKO informacija ispisati na stderr;
                      KOLIKO može biti jedno od:
                      „none“ ispisuj samo poruke o pogreškama,
                      „noxfer“ ne ispisuj konačnu statistiku transfera,
                      „progress“ prikazuj povremeno statistiku transfera

en: 
    N and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    c =1, w =2, b =512, kB =1000, K =1024, MB =1000*1000, M =1024*1024, xM =M,
    GB =1000*1000*1000, G =1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
    
    Each CONV symbol may be:
hr: 
    Iza N i BYTES mogu se rabiti sljedeći multiplikatori:
    c =1, w =2, b =512, kB =1000, K =1024, MB =1000×1000, M =1024×1024, xM =M,
    GB =1000×1000×1000, G =1024×1024×1024, i tako dalje za T, P, E, Z, Y.
    
    Svaki CONV simbol može biti:

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternate EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
      ucase     change lower case to upper case
      sparse    try to seek rather than write the output for NUL input blocks
      swab      swap every pair of input bytes
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
hr:   ascii     iz EBCDIC u ASCII
      ebcdic    iz ASCII u EBCDIC
      ibm       iz ASCII u alternativni EBCDIC
      block     popuni (pad) „newline-terminated records“ sa „spaces“ do cbs-size
      unblock   zamjeni zaostale „spaces“ in cbs-size records s „newline“
      lcase     promjeni velika u mala slova
      ucase     promjeni mala u velika slova
      sparse    pokušaj tražiti umjesto pisati izlaz za NUL ulazne blokove
      swab      razmjeni (swap) svaki par ulaznih bajtova
      sync      popuni svaki ulazni blok s NUL do ibs-size; ako se koriste
                s block or unblock, popuni sa „spaces“ umjesto s NUL

en:   excl      fail if the output file already exists
      nocreat   do not create the output file
      notrunc   do not truncate the output file
      noerror   continue after read errors
      fdatasync  physically write output file data before finishing
      fsync     likewise, but also write metadata
hr:   excl      ne izvršiti ako izlazna datoteka već postoji
      nocreat   ne kreirati izlaznu datoteku
      notrunc   ne kratiti izlaznu datoteku
      noerror   nastaviti i nakon grešaka u čitanju
      fdatasync fizički zapisati izlaznu datoteku prije završetka
      fsync     kao fdatasync, ali zapisati i meta podatke

en: 
    Each FLAG symbol may be:
    
      append    append mode (makes sense only for output; conv=notrunc suggested)
hr: 
    Svaka ZASTAVICA (FLAG) simbol može biti:
    
      append    append mode (ima smisla samo za izlaz; sugerira se conv=notrunc)

en:   cio       use concurrent I/O for data
hr:   cio       rabi concurrent (istodoban) U/I za podatke

en:   direct    use direct I/O for data
hr:   direct    rabi direktni U/I za podatke

en:   directory  fail unless a directory
hr:   directory ako nije direktorij, prekini

en:   dsync     use synchronized I/O for data
hr:   dsync     rabi sinkronizirane U/I za podatke

en:   sync      likewise, but also for metadata
hr:   sync      kao dsync, ali iza meta podatke

en:   fullblock  accumulate full blocks of input (iflag only)
hr:   fullblock akumuliraj pune ulazne blokove (samo uz iflag)

en:   nonblock  use non-blocking I/O
hr:   nonblock  rabi non-blocking U/I

en:   noatime   do not update access time
hr:   noatime   ne osvježuj access time (vremensku oznaku dohvata datoteke)

en:   nocache   Request to drop cache.  See also oflag=sync
hr:   nocache   zahtjev da se obriše „cache“. Vidi i usporedi s oflag=sync

en:   noctty    do not assign controlling terminal from file
hr:   noctty    ne predati kontroliranje terminala iz datoteke

en:   nofollow  do not follow symlinks
hr:   nofollow  ne slijedi simboličke veze

en:   nolinks   fail if multiply-linked
hr:   nolinks   prekini ako datoteka ima višestruke tvrde veze

en:   binary    use binary I/O for data
hr:   binary    rabi binarni U/I za podatke

en:   text      use text I/O for data
hr:   text      rabi tekst U/I za podatke

en:   count_bytes  treat 'count=N' as a byte count (iflag only)
hr:   count_bytes tretiraj „count=N“ kao brojilo bajtova (samo uz iflag)

en:   skip_bytes  treat 'skip=N' as a byte count (iflag only)
hr:   skip_bytes  tretiraj „skip=N“ kao brojilo bajtova (samo uz iflag)

en:   seek_bytes  treat 'seek=N' as a byte count (oflag only)
hr:   seek_bytes  treat „seek=N“ kao brojilo bajtova (samo uz oflag)

en: 
    Sending a %s signal to a running 'dd' process makes it
    print I/O statistics to standard error and then resume copying.
    
    Options are:
hr: 
     Slanje %s signala operativnom dd procesu čini da se ispisuje U/I
     statistika na standardnom izlazu za greške, a zatim se nastavlja kopiranje.
    
    Opcije su:

en: memory exhausted by input buffer of size %<PRIuMAX> bytes (%s)
hr: memoriju je iscrpila ulazna međumemorija od %<PRIuMAX> bajtova (%s)

en: memory exhausted by output buffer of size %<PRIuMAX> bytes (%s)
hr: memoriju je iscrpila izlazna međumemorija od %<PRIuMAX> bajtova (%s)

en: Infinity
hr: Beskonačno

en: %<PRIuMAX> byte copied, %s, %s | %<PRIuMAX> bytes copied, %s, %s
hr[0]: %<PRIuMAX> bajt je kopiran, %s, %s
hr[1]: %<PRIuMAX> bajta su kopirana, %s, %s
hr[2]: %<PRIuMAX> bajtova je kopirano, %s, %s

en: %<PRIuMAX> bytes (%s) copied, %s, %s
hr: %<PRIuMAX> bajtova (%s) je kopirano, %s, %s

en: %<PRIuMAX> bytes (%s, %s) copied, %s, %s
hr: %<PRIuMAX> bajtova (%s, %s) je kopirano, %s, %s

en: %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> records in
    %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> records out
hr: %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> zapisa primljeno
    %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> zapisa otpravljeno

en: %<PRIuMAX> truncated record
     | %<PRIuMAX> truncated records
hr[0]: %<PRIuMAX> skrojenih zapisa
hr[1]: %<PRIuMAX> skrojenih zapisa
hr[2]: %<PRIuMAX> skrojenih zapisa

en: closing input file %s
hr: zatvaram ulaznu datoteku %s

en: closing output file %s
hr: zatvaram izlaznu datoteku %s

en: failed to turn off O_DIRECT: %s
hr: nije uspjelo isključiti O_DIRECT: %s

en: writing to %s
hr: pišem u %s

en: warning: %s is a zero multiplier; use %s if that is intended
hr: upozorenje: %s je nula multiplikator; rabite %s ako je to potrebno

en: unrecognized operand %s
hr: nepoznati operand %s

en: invalid conversion
hr: neispravna konverzija

en: invalid input flag
hr: neispravna ulazna zastavica, flag

en: invalid output flag
hr: neispravna izlazna zastavica, flag

en: invalid status level
hr: neispravna statusna razina

en: cannot combine any two of {ascii,ebcdic,ibm}
hr: ne smiju se kombinirati bilo koja dva od {ascii,ebcdic,ibm}

en: cannot combine block and unblock
hr: block i unblock se mogu kombinirati

en: cannot combine lcase and ucase
hr: lcase i ucase nije moguće kombinirati

en: cannot combine excl and nocreat
hr: excl i nocreat nije moguće kombinirati

en: cannot combine direct and nocache
hr: direct i nocache nije moguće kombinirati

en: warning: working around lseek kernel bug for file (%s)
      of mt_type=0x%0lx -- see <sys/mtio.h> for the list of types
hr: upozorenje: radim na lseek greški jezgre (kernel) za datoteku (%s)
      tipa mt_type=0x%0lx -- pogledajte na <sys/mtio.h> za popis tipova

en: %s: cannot skip
hr: %s: preskok (skip) nije moguć

en: %s: cannot seek
hr: %s: pomak (na poziciju) nije moguć

en: offset overflow while reading file %s
hr: prekoračenje odmaka (offset) za vrijeme čitanja datoteke %s

en: warning: invalid file offset after failed read
hr: upozorenje: neispravan odmak (offset) datoteke nakon neuspjelog čitanja

en: cannot work around kernel bug after all
hr: ipak nije bilo moguće zaobići grešku u jezgri

en: setting flags for %s
hr: postavje zastavica (flags) za %s

en: %s: cannot skip to specified offset
hr: %s: nije moguće skočiti na dati offset, odmak

en: failed to truncate to %<PRIdMAX> bytes in output file %s
hr: nije uspjelo skrojiti izlaznu datoteku %2$s na točno %1$<PRIdMAX> bajtova

en: fdatasync failed for %s
hr: fdatasync za %s nije uspio

en: fsync failed for %s
hr: fsync za %s nije uspio

en: failed to open %s
hr: otvoriti %s nije uspjelo

en: offset too large: cannot truncate to a length of seek=%<PRIuMAX> (%lu-byte) blocks
hr: odmak je prevelik: krojenje na dužinu od seek=%<PRIuMAX> (%lu-bajt)
    blokova nije moguće

en: failed to truncate to %<PRIuMAX> bytes in output file %s
hr: nije uspjelo skrojiti izlaznu datoteku %2$s na %1$<PRIuMAX> bajtova

en: failed to discard cache for: %s
hr: nije uspjelo odstraniti međumemoriju (cache) za: %s

en: Type
hr: Vrsta

en: blocks
hr: blok

en: Mounted on
hr: Montirano

en: option --output: field %s unknown
hr: option --output: polje %s je nepoznato

en: option --output: field %s used more than once
hr: option --output: polje %s rabljeno je više od jedamput

en: Capacity
hr: Kapacitet

en: cannot access %s: over-mounted by another device
hr: nema dostupa k %s: montiran je na neki drugi uređaj

en: Show information about the file system on which each FILE resides,
    or all file systems by default.
hr: Pokazuje podatke o datotečnom sustavu na kojem se nalazi svaka DATOTEKA ili sve
    datotečne sustave (to je zadano stanje).  Ispisuje koliko je prostora na disku
    zauzeto i koliko je još dostupno datotečnom sustavu.

note: TRANSLATORS: The thousands and decimal separators are best adjusted to an appropriate default for your locale.
en:   -a, --all             include pseudo, duplicate, inaccessible file systems
      -B, --block-size=SIZE  scale sizes by SIZE before printing them; e.g.,
                               '-BM' prints sizes in units of 1,048,576 bytes;
                               see SIZE format below
      -h, --human-readable  print sizes in powers of 1024 (e.g., 1023M)
      -H, --si              print sizes in powers of 1000 (e.g., 1.1G)
hr:   -a, --all             uključivo i sve moguće neregularne datoteke
      -B, --block-size=MJERA rabi blokove MJERA kao jedinicu za ispis; npr. „-BM“
                               ispisuje veličine u jedinicama od 1.048.576 bajtova;
                               v. niže za format MJERE
      -h, --human-readable  ispis lako čitljiv ljudima (npr. 1K, 234M, 2G)
      -H, --si              kao -h ali s bazom 1000 umjesto 1024 (npr. 3.6M, 1.1G)

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local file systems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
hr:   -i, --inodes          informacije o uporabi indeksnih čvorova (inodes),
                              umjesto o uporabi blokova
     -k                     isto kao --block-size=1K
      -l, --local           informacije ograničiti samo na lokalni datotečni sustav
          --no-sync         ne pozivati sync prije nego se dobije informacija o
                              uporabi (to je zadano stanje)

en:       --output[=FIELD_LIST]  use the output format defined by FIELD_LIST,
                                   or print all fields if FIELD_LIST is omitted.
      -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
hr:       --output[=LISTA_POLJA] za izlaz rabi format definiran u LISTA_POLJA,
                                   ili ispiši sva polja ako je LISTA_POLJA prazna
      -P, --portability     za izlaz rabi POSIX format
          --sync            pozovi sync prije dobivanja informacija o uporabi

en:       --total           elide all entries insignificant to available space,
                              and produce a grand total
hr:       --total           pokaži sve sveukupne vrijednosti

en:   -t, --type=TYPE       limit listing to file systems of type TYPE
      -T, --print-type      print file system type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to file systems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
hr:   -t, --type=VRSTA      ograniči ispis samo na VRSTA datotečni sustav
      -T, --print-type      ispiši vrstu datotečnog sustava
      -x, --exclude-type=VRSTA   iz ispisa izostavi datotečni sustav VRSTA
      -v                    (ignorira se)

en: 
    FIELD_LIST is a comma-separated list of columns to be included.  Valid
    field names are: 'source', 'fstype', 'itotal', 'iused', 'iavail', 'ipcent',
    'size', 'used', 'avail', 'pcent', 'file' and 'target' (see info page).
hr: 
     LISTA_POLJA je zarezom odvojena lista imena stupaca za ispis. Važeća imena
     (polja) su: „source“, „fstype“, „itotal“, „iused“, „iavail“, „ipcent“,
     „size“, „used“, „avail“, „pcent“, „file“ i „target“ (više u „info df“).

en: options %s and %s are mutually exclusive
hr: opcije %s i %s se međusobno isključuju

en: file system type %s both selected and excluded
hr: datotečni sustav vrste %s je istovremeno izabran i isključen

en: Warning:
hr: Upozorenje:

en: cannot read table of mounted file systems
hr: čitanje tablice montiranih datotečnih sustava nije moguće

en: no file systems processed
hr: nijedan datotečni sustav nije obrađen

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... [DATOTEKA]

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
hr: Ispiše naredbe za postavljanje varijable okoline LS_COLORS.
    
    Određivanje formata izlaza:
      -b, --sh, --bourne-shell    Bourne shell kodovi za LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        C shell kodovi za LS_COLORS
      -p, --print-database        ispiši zadane vrijednosti

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run 'dircolors --print-database'.
hr: 
    Ako je DATOTEKA navedena, pročita se, da se odrede boje za koloriranje
    raznih vrsta datoteka s obzirom na sufikse.  Inače se rabi zadana ugrađena
    tablica.  Naredbom „dircolors --print-database“ možete doznati detalje
    o formatu tih datoteka.

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
hr: %s:%lu: neispravan redak;  nedostaje drugi token

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
hr: %s:%lu: nepoznata ključna riječ %s

en: <internal>
hr: <interno>

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
hr: opcije za ispisivanje dircolors interne baze podataka (tablice)
    i odabiranje sintakse za ljusku se međusobno isključuju

en: file operands cannot be combined with --print-database (-p)
hr: operandi datoteka ne mogu se kombinirati s --print-database (-p)

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
hr: nije zadana ni varijabla okoline LJUSKE ni tip interpretatora (shell)

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
hr: Uporaba: %s [OPCIJA] IME...

en: Output each NAME with its last non-slash component and trailing slashes
    removed; if NAME contains no /'s, output '.' (meaning the current directory).
hr: Ispiše svako IME ali bez zadnje, s kosom crtom (/) omeđene komponente. Kose crte
    sa svake strane zadnje komponente se uklone; Ako IME ne sadrži ni jednu kosu
    crtu (/), ispiše se „.“, to jest trenutačni direktorij.

en:   -z, --zero     end each output line with NUL, not newline
hr:   -z, --zero     završi svaki redak s NUL, a ne s novim retkom

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/          -> "/usr"
      %s dir1/str dir2/str  -> "dir1" followed by "dir2"
      %s stdio.h            -> "."
hr: 
    Primjeri:
      %s /usr/bin/          -> /usr
      %s dir1/str dir2/str  -> dir1 a zatim dir2
      %s stdio.h            -> .

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [OPTION]... --files0-from=F
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... [DATOTEKA]...
     ili:  %s [OPCIJA]... --files0-from=F

en: Summarize disk usage of the set of FILEs, recursively for directories.
hr: Sumira zauzeće diska DATOTEKOM ili skupom DATOTEKA, rekurzivno za direktorije.

en:   -0, --null            end each output line with NUL, not newline
      -a, --all             write counts for all files, not just directories
          --apparent-size   print apparent sizes, rather than disk usage; although
                              the apparent size is usually smaller, it may be
                              larger due to holes in ('sparse') files, internal
                              fragmentation, indirect blocks, and the like
hr:   -0, --null            završi svaku izlaznu liniju s NUL, a ne s newline,
                              znakom za novi redak
      -a, --all             ispiši podatke za sve datoteke, a ne samo za direktorije
          --apparent-size   ispiši realne veličine umjesto zauzeća diska; premda
                              je realna veličina obično manja, ponekad može biti
                              veća zbog rupa u ('sparse') datotekama, unutarnje
                              fragmentacije, indirektnih blokova, itd.

en:   -B, --block-size=SIZE  scale sizes by SIZE before printing them; e.g.,
                               '-BM' prints sizes in units of 1,048,576 bytes;
                               see SIZE format below
      -b, --bytes           equivalent to '--apparent-size --block-size=1'
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference only symlinks that are listed on the
                              command line
      -d, --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
hr:   -B, --block-size=MJERA rabi blokove MJERA kao jedinicu za ispis; npr. „-BM“
                               ispisuje veličine u jedinicama od 1.048.576 bajtova;
                               v. niže za format MJERE
      -b, --bytes           isto kao „--apparent-size --block-size=1“
      -c, --total           samo sveukupne vrijednosti bez detalja
      -D, --dereference-args  slijedi samo simboličke veze navedene na naredbenoj
                                liniji
      -d, --max-depth=N     sumaran ispis za direktorij (ili datoteku s --all)
                              samo ako je N ili manje razina ispod argumenta
                              navedenog na naredbenoj liniji;
                              --max-depth=0 je isto kao --summarize

en:       --files0-from=F   summarize disk usage of the
                              NUL-terminated file names specified in file F;
                              if F is -, then read names from standard input
      -H                    equivalent to --dereference-args (-D)
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
          --inodes          list inode usage information instead of block usage
hr:       --files0-from=D   sumiranje uporabe diska datotekama čija imena datoteka
                              (završena NUL-om) su navedena u datoteci D;
                              Ako je D - (spojnica) čitaj imena iz standardnog ulaza
      -H                    isto kao --dereference-args (-D)
      -h, --human-readable  ispis lako čitljiv ljudima (npr. 1K, 234M, 2G)
          --inodes          informacije o uporabi indeksnih čvorova (inodes),
                              umjesto o uporabi blokova

en:   -k                    like --block-size=1K
      -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
      -m                    like --block-size=1M
hr:   -k                    isto kao --block-size=1K
      -L, --dereference     slijedi sve simboličke veze
      -l, --count-links     veličine višekratno zbrajati ako ima više tvrdih veza
      -m                    isto kao --block-size=1M

en:   -P, --no-dereference  don't follow any symbolic links (this is the default)
      -S, --separate-dirs   for directories do not include size of subdirectories
          --si              like -h, but use powers of 1000 not 1024
      -s, --summarize       display only a total for each argument
hr:   -P, --no-dereference  ne slijedi simboličke veze (zadano stanje)
      -S, --separate-dirs   za direktorije isključi veličine poddirektorija
          --si              isto kao -h, ali s bazom 1000 umjesto 1024
      -s, --summarize       prikaži samo sumarni prikaz za svaki argument

en:   -t, --threshold=SIZE  exclude entries smaller than SIZE if positive,
                              or entries greater than SIZE if negative
          --time            show time of the last modification of any file in the
                              directory, or any of its subdirectories
          --time=WORD       show time as WORD instead of modification time:
                              atime, access, use, ctime or status
          --time-style=STYLE  show times using STYLE, which can be:
                                full-iso, long-iso, iso, or +FORMAT;
                                FORMAT is interpreted like in 'date'
hr:   -t, --threshold=BROJ  isključi unose manje od BROJA ako je pozitivan,
                              ili veće od BROJA ako je negativan
          --time            ispis vremena zadnje promjene svake datoteke u
                              direktoriju ili u njegovim poddirektorijima
          --time=RIJEČ      rabi vrijeme kao RIJEČ umjesto vremena zadnje promjene;
                              RIJEČ: atime, access, use, ctime ili status
          --time-style=STIL pokazati vremena u STILU koji može biti:
                              full-iso, long-iso, iso ili +FORMAT;
                              FORMAT se interpretira kao „date“

en:   -X, --exclude-from=FILE  exclude files that match any pattern in FILE
          --exclude=PATTERN    exclude files that match PATTERN
      -x, --one-file-system    skip directories on different file systems
hr:   -X, --exclude-from=DATOTEKA  isključi datoteke podudarane s ikojim
                                     uzorkom u DATOTEKA
          --exclude=UZORAK     isključi datoteke podudarane s UZORKOM
      -x, --one-file-system    preskoči direktorije na drukčijem datotečnom sustavu

en: fts_read failed: %s
hr: operacija fts_read nije uspjela: %s

en: invalid maximum depth %s
hr: neispravna maksimalna dubina %s

en: invalid --threshold argument '-0'
hr: neispravan --threshold argument „-0“

en: cannot both summarize and show all entries
hr: nije moguće istovremeno dati sumarne podatke (sažetak) i pokazati sve podatke

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
hr: upozorenje: sumaran (sažeti) ispis je isto kao uporaba --max-depth=0

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%lu
hr: upozorenje: sumarni ispis je u konfliktu s --max-depth=%lu

en: warning: options --apparent-size and -b are ineffective with --inodes
hr: upozorenje: opcije --apparent-size i -b nemaju efekta s/uz --inodes

en: file operands cannot be combined with --files0-from
hr: datotečne operande se smije kombinirati s --files0-from

en: when reading file names from stdin, no file name of %s allowed
hr: pri čitanju datoteka iz standardnog ulaza, imena kao %s nisu dopuštena

en: invalid zero-length file name
hr: neispravno ime datoteke dužine 0

en: Usage: %s [SHORT-OPTION]... [STRING]...
      or:  %s LONG-OPTION
hr: Uporaba: %s [KRATKA-OPCIJA]... [STRING]...
      or:  %s DUGA-OPCIJA

en: Echo the STRING(s) to standard output.
    
      -n             do not output the trailing newline
hr: Odjekne uneseni STRING (unesene STRINGOVE) na standardni izlaz.
    
      -n             ispis izlaza bez završnog znaka novog retka

en:   -e             enable interpretation of backslash escapes (default)
      -E             disable interpretation of backslash escapes
hr:   -e             interpretira sekvencije iza „obrnute kose crte“ \ 
                       (backslash escapes); to je zadano ponašanje
      -E             ne interpretira sekvencije iza obrnute kose crte \

en:   -e             enable interpretation of backslash escapes
      -E             disable interpretation of backslash escapes (default)
hr:   -e             interpretira sekvencije iza „obrnute kose crte“ \ 
                       (backslash escapes)
      -E             ne interpretira sekvencije iza „obrnute kose crte“ \ 
                       (to je i zadano ponašanje)

en: 
    If -e is in effect, the following sequences are recognized:
hr: 
    Ako je -e aktivan, slijedeće sekvencije su prepoznate:

en:   \\      backslash
      \a      alert (BEL)
      \b      backspace
      \c      produce no further output
      \e      escape
      \f      form feed
      \n      new line
      \r      carriage return
      \t      horizontal tab
      \v      vertical tab
hr:   \\      obrnuta kosa crta \ 
      \a      zvonce (BEL)
      \b      backspace
      \c      zaustavi daljni ispis na izlaz
      \e      escape
      \f      nova stranica (form feed)
      \n      novi redak (new line)
      \r      povrat na početak retka (carriage return)
      \t      horizontalni tabulator
      \v      vertikalni tabulator

en:   \0NNN   byte with octal value NNN (1 to 3 digits)
      \xHH    byte with hexadecimal value HH (1 to 2 digits)
hr:   \0NNN   bajt s oktalnom vrijednošću NNN (1 do 3 znamenke)
      \xHH    bajt s heksadecimalni vrijednošću HH (1 do 2 znamenke)

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... [-] [IME=VRIJEDNOST]... [naredba [ARG]...]

en: Set each NAME to VALUE in the environment and run COMMAND.
hr: Postavi svako IME okoline na VRIJEDNOST i izvrši naredbu.

en:   -i, --ignore-environment  start with an empty environment
      -0, --null           end each output line with NUL, not newline
      -u, --unset=NAME     remove variable from the environment
hr:   -i, --ignore-environment  započeti s praznom okolinom
      -0, --null           svaki redak završiti s NUL, a ne sa znakom novog retka
      -u, --unset=IME      uklanja varijablu IME iz okoline

en:   -C, --chdir=DIR      change working directory to DIR
hr:   -C, --chdir=DIR      promijeni radni direktorij u DIR

en: 
    A mere - implies -i.  If no COMMAND, print the resulting environment.
hr: 
    Znak - (spojnica) je sinonim za -i.  Ako nije navedena NAREDBA ispiše se
    dobivena okolina.

en: cannot unset %s
hr: nije moguće ukloniti %s

en: cannot set %s
hr: nije moguće postaviti %s

en: cannot specify --null (-0) with command
hr: nije moguće specificirati --null (-0) istovremeno s naredbom

en: must specify command with --chdir (-C)
hr: uz --chdir (-C) je nužno navesti i naredbu

en: cannot change directory to %s
hr: nije moguće promijeniti direktorij u %s

en: tabs are too far apart
hr: tabulatori su previše razmaknuti

en: '/' specifier only allowed with the last value
hr: specifikator „/“ dopušten je samo uz zadnju vrijednost

en: '+' specifier only allowed with the last value
hr: specifikator „+“ dopušten je samo uz zadnju vrijednost

en: '/' specifier not at start of number: %s
hr: specifikator „/“ nije na početku broja: %s

en: '+' specifier not at start of number: %s
hr: specifikator „+“ nije na početku broja: %s

en: tab stop is too large %s
hr: pomak tabulatora je prevelik %s

en: tab size contains invalid character(s): %s
hr: pomak tabulatora sadrži neispravan znak (znakove): %s

en: tab size cannot be 0
hr: pomak tabulatora ne može biti 0

en: tab sizes must be ascending
hr: pomaci tabulatora moraju rasti (povećavati se)

en: '/' specifier is mutually exclusive with '+'
hr: specifikatori „/“ i „+“ se međusobno isključuju

en:   -t, --tabs=LIST  use comma separated list of tab positions
hr:   -t, --tabs=LISTA     rabi zarezima odvojenu LISTU eksplicitnih pozicija
                             tabulatora

en:                      The last specified position can be prefixed with '/'
                         to specify a tab size to use after the last
                         explicitly specified tab stop.  Also a prefix of '+'
                         can be used to align remaining tab stops relative to
                         the last specified tab stop instead of the first column
hr:                      Zadnja specificirana pozicija može imati prefiks „/“,
                         a s kojim se onda specificira pomak tabulatora koji će
                         se koristi iza te zadnje eksplicitne specifikacije
                         pozicije tabulatora.  Prefiks „+“ može se rabiti da se
                         poravnaju preostali pomaci tabulatora u odnosu na zadnju
                         specificiranu poziciju, umjesto na prvi stupac
                         (prvu poziciju).

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
hr: Pretvara tabulatore svake DATOTEKE u razmake ispisujući ih na standardni izlaz.

en:   -i, --initial    do not convert tabs after non blanks
      -t, --tabs=N     have tabs N characters apart, not 8
hr:   -i, --initial    iza ne-bjelina tabulatore ne pretvarati u razmake
      -t, --tabs=N     pomak tabulatora je N, a ne 8

en: input line is too long
hr: ulazni redak je predugačak

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
hr: Uporaba: %s IZRAZ
      or:  %s OPCIJA

en: 
    Print the value of EXPRESSION to standard output.  A blank line below
    separates increasing precedence groups.  EXPRESSION may be:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 if it is neither null nor 0, otherwise ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 if neither argument is null or 0, otherwise 0
hr: 
    Ispiše vrijednost IZRAZA na standardni izlaz.  Prazni redak separira grupe
    s rastućim prioritetom.  IZRAZ može biti:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 ako je on različit od null ili 0, inače ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 ako su oba različita od null ili 0, inače 0

en: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 is less than ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is less than or equal to ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is equal to ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is unequal to ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is greater than or equal to ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is greater than ARG2
hr: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 je manji od ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 je manji ili jednak ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 je jednak ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 nije jednak ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 je veći ili jednak ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 je veći od ARG2

en: 
      ARG1 + ARG2       arithmetic sum of ARG1 and ARG2
      ARG1 - ARG2       arithmetic difference of ARG1 and ARG2
hr: 
      ARG1 + ARG2       aritmetički zbroj od ARG1 i ARG2
      ARG1 - ARG2       aritmetička razlika od ARG1 i ARG2

en: 
      ARG1 * ARG2       arithmetic product of ARG1 and ARG2
      ARG1 / ARG2       arithmetic quotient of ARG1 divided by ARG2
      ARG1 % ARG2       arithmetic remainder of ARG1 divided by ARG2
hr: 
      ARG1 * ARG2       aritmetički umnožak od ARG1 i ARG2
      ARG1 / ARG2       aritmetički količnik pri dijeljenju ARG1 s ARG2
      ARG1 % ARG2       aritmetički ostatak  pri dijeljenju ARG1 s ARG2

en: 
      STRING : REGEXP   anchored pattern match of REGEXP in STRING
    
      match STRING REGEXP        same as STRING : REGEXP
      substr STRING POS LENGTH   substring of STRING, POS counted from 1
      index STRING CHARS         index in STRING where any CHARS is found, or 0
      length STRING              length of STRING
hr: 
      STRING : REGEXP   provjera podudaranja REGEXP s početkom ili s krajem STRINGA
    
      match STRING REGEXP        isto kao STRING : REGEXP
      substr STRING POZ DUŽINA   podstring STRINGA, POZ se broji od 1
      index STRING ZNAKOVI       pozicija u STRINGU gdje je pronađen bilo koji od
                                   ZNAKOVA, ili 0
      length STRING              dužina STRINGA

en:   + TOKEN                    interpret TOKEN as a string, even if it is a
                                   keyword like 'match' or an operator like '/'
    
      ( EXPRESSION )             value of EXPRESSION
hr:   + TOKEN                    interpretiraj TOKEN kao da je string, iako je 
                                   „keyword“ kao „match“ ili operator kao „/“
    
      ( IZRAZ )             vrijednost IZRAZA

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
hr: 
    Imajte na umu da za ljuske (shells) puno operatora treba biti „escaped“ s \
    ili u navodnicima. Komparacija je aritmetička ako su oba ARG brojevi, inače je
    alfabetska. Podudaranje s uzorkom vrati pronađeni string između \( i \) ili
    null; ako se \( i \) ne rabe, vrati se broj znakova podudarenih s uzorkom
    ili 0.

en: 
    Exit status is 0 if EXPRESSION is neither null nor 0, 1 if EXPRESSION is null
    or 0, 2 if EXPRESSION is syntactically invalid, and 3 if an error occurred.
hr: 
    Izlazni status je 0 ako IZRAZ nije null ni 0; 1 ako je IZRAZ null ili 0; 2 ako
    je IZRAZ sintaktički neispravan; i 3 ako je dogodila pogreška.

en: syntax error: unexpected argument %s
hr: sintaktička pogreška: neočekivani argument %s

en: syntax error: missing argument after %s
hr: sintaktička pogreška: nedostaje operand iza %s

en: error in regular expression matcher
hr: pogreška u regularnom izrazu za pretragu

en: syntax error: expecting ')' after %s
hr: sintaktička pogreška: očekuje se „)“ iza %s

en: syntax error: expecting ')' instead of %s
hr: sintaktička pogreška: očekuje se „)“ umjesto %s

en: syntax error: unexpected ')'
hr: sintaktička pogreška: neočekivana „)“

en: non-integer argument
hr: argument nije cijeli broj

en: division by zero
hr: dijeljenje s nulom

en: set LC_ALL='C' to work around the problem
hr: postavite LC_ALL='C' da zaobiđete problem

en: the strings compared were %s and %s
hr: uspoređeni su bili stringovi %s i %s

en: Lucas prime test failure.  This should not happen
hr: Lucasov test za proste brojeve nije uspio To se ne bi trebalo dogoditi

en: squfof queue overflow
hr: preljev redoslijeda u squfof

en: %s is not a valid positive integer
hr: %s nije ispravan pozitivni cijeli broj

en: %s is too large
hr: %s je prevelik

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
hr: Uporaba: %s [BROJ]...
      ili:  %s OPCIJA

en: Print the prime factors of each specified integer NUMBER.  If none
    are specified on the command line, read them from standard input.
hr: Ispiše sve proste djelitelje svakog navedenog cijelog BROJA.  Ako nijedan BROJ
    nije naveden na naredbenoj liniji, učita se standardni ulaz.

en: cannot get current directory
hr: trenutačni radni direktorij nije dostupan

en: cannot change to directory %s
hr: direktorij %s nije dostupan

en: cannot stat current directory (now %s)
hr: nije moguće doznati status trenutačnog direktorija %s

en: Usage: %s [-WIDTH] [OPTION]... [FILE]...
hr: Uporaba: %s [-ŠIRINA] [OPCIJA]... [DATOTEKA]...

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    The option -WIDTH is an abbreviated form of --width=DIGITS.
hr: Preformatira svaki paragraf u DATOTECI (DATOTEKAMA) i ispiše ih na standardni
    izlaz.  Opcija -ŠIRINA je skraćena forma od --width=ŠIRINA.

en:   -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       reformat only lines beginning with STRING,
                                  reattaching the prefix to reformatted lines
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
hr:   -c, --crown-margin        prva dva retka zadrže uvlaku, a svaki slijedeći
                                  redak poravna se na uvlaku drugog retka
      -p, --prefix=STRING       djeluje samo na retke koji započinju sa STRINGOM,
                                  ali nakon formiranja prikvači STRING tim redcima
      -s, --split-only          samo prelomi dugačke retke, ali bez spajanja kratkih

en:   -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=WIDTH         maximum line width (default of 75 columns)
      -g, --goal=WIDTH          goal width (default of 93% of width)
hr:   -t, --tagged-paragraph    uvlaka prvog retka razlikuje se od drugog retka
      -u, --uniform-spacing     jedan razmak između riječi, dva između rečenica
      -w, --width=ŠIRINA        najveća širina retka (zadano: 75 stupaca)
      -g, --goal=ŠIRINA         željena širina (zadano: 93% ŠIRINE)

en: invalid option -- %c; -WIDTH is recognized only when it is the first
    option; use -w N instead
hr: neispravna opcija -- %c; -ŠIRINA prepoznaje se samo kad je to prva opcija
    option, u protivnom slučaju rabite -w N

en: invalid width
hr: neispravna širina

en: Wrap input lines in each FILE, writing to standard output.
hr: Prelomi ulazne retke svake DATOTEKE ispisujući ih na standardni izlaz.

en:   -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
hr:   -b, --bytes         broje se bajtovi umjesto stupaca
      -s, --spaces        prelamanje na razmacima
      -w, --width=ŠIRINA  umjesto 80 stupaca koristi se ŠIRINA stupaca

en: invalid number of columns
hr: neispravni broj stupaca

en: Usage: %s
hr: Uporaba: %s

en: Output platform dependent limits in a format useful for shell scripts.
hr: Objavi ograničenja, ovisno o platformi, u formatu korisnom za skriptiranje i
    i obradu na naredbenoj liniji.

en: failed to get groups for user %s
hr: grupe za korisnika %s nije uspjelo ustanoviti

en: failed to get groups for the current process
hr: grupe za trenutačni proces nije uspjelo ustanoviti

en: cannot find name for group ID %lu
hr: nije moguće odrediti ime za ID grupu %lu

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]...
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... [KORISNIK]...

en: Print group memberships for each USERNAME or, if no USERNAME is specified, for
    the current process (which may differ if the groups database has changed).
hr: Ispiše podatke o članstvu u grupi za svakog KORISNIKA ili, ako KORISNIK nije
     naveden, onda za trenutačni proces (može biti različit ako se baza podataka
    grupa promijenila).

en: cannot get real UID
hr: nije moguće dobiti realni UID

en: cannot get effective GID
hr: nije moguće dobiti efektivni GID

en: cannot get real GID
hr: nije moguće dobiti realni GID

en: %s: no such user
hr: %s: nema takvog korisnika

en: Print the first %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
hr: Ispisuje prvih %d redaka svake DATOTEKE na standardni izlaz.
    S više od jedne DATOTEKE započni svaku s imenom te datoteke u zaglavlju.

en:   -c, --bytes=[-]NUM       print the first NUM bytes of each file;
                                 with the leading '-', print all but the last
                                 NUM bytes of each file
      -n, --lines=[-]NUM       print the first NUM lines instead of the first %d;
                                 with the leading '-', print all but the last
                                 NUM lines of each file
hr:   -c, --bytes=[-]BROJ      ispiši prvih BROJ bajtova svake datoteke;
                                 s „-“ ispred BROJA ispiši sve osim zadnjih BROJ
                                 bajtova svake datoteke
      -n, --lines=[-]BROJ      ispiši prvih BROJ redaka umjesto prvih %d;
                                 s „-“ ispred BROJA ispiši sve osim zadnjih BROJ
                                 redaka svake datoteke

en:   -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
hr:   -q, --quiet, --silent    ispis bez zaglavlja s imenom datoteke
      -v, --verbose            ispis zaglavlja s imenom datoteke

en: 
    NUM may have a multiplier suffix:
    b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
hr: 
     BROJ može imati sufiks u ulozi množitelja:
     b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
     GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, itd. za T, P, E, Z, Y.

en: %s: file has shrunk too much
hr: %s: datoteka se je previše skratila

en: %s: cannot seek to offset %s
hr: %s: skok na odmak (offset) %s nije moguć

en: %s: cannot seek to relative offset %s
hr: %s: skok na relativni odmak (offset) %s nije moguć

en: %s: number of bytes is too large
hr: %s: broj bajtova je prevelik

en: invalid number of lines
hr: neispravan broj redaka

en: invalid number of bytes
hr: neispravan broj bajtova

en: invalid trailing option -- %c
hr: neispravna završna (trailing) opcija -- %c

en: Usage: %s [OPTION]
    Print the numeric identifier (in hexadecimal) for the current host.
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]
    Ispiše numerički identifikator (heksadecimalni) trenutačnog računala.

en: Usage: %s [NAME]
      or:  %s OPTION
    Print or set the hostname of the current system.
hr: Uporaba: %s [IME]
      ili:  %s OPCIJA
    Ispiše ili postavi ime aktualnog računala.

en: cannot set name to %s
hr: nije moguće postaviti ime na %s

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
hr: nije moguće postaviti ime računala; ovaj sustav nema te mogućnosti

en: cannot determine hostname
hr: nije moguće odrediti ime računala

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... [KORISNIK]

en: Print user and group information for the specified USER,
    or (when USER omitted) for the current user.
hr: Ispiše informacije o korisniku i grupi navedenog KORISNIKA,
    ili (ako KORISNIK nije naveden) za trenutačnog korisnika.

en:   -a             ignore, for compatibility with other versions
      -Z, --context  print only the security context of the process
      -g, --group    print only the effective group ID
      -G, --groups   print all group IDs
      -n, --name     print a name instead of a number, for -ugG
      -r, --real     print the real ID instead of the effective ID, with -ugG
      -u, --user     print only the effective user ID
      -z, --zero     delimit entries with NUL characters, not whitespace;
                       not permitted in default format
hr:   -a             ignorira se zbog kompatibilnosti s drugim inačicama
      -Z, --context  ispisati samo sigurnosni kontekst procesa
      -g, --group    ispisati samo efektivni ID grupe
      -G, --groups   ispisati ID-ove svih grupa
      -n, --name     ispisati ime umjesto broja, za -ugG
      -r, --real     ispisati realni ID umjesto efektivnog ID, s -ugG
      -u, --user     ispisati samo ID efektivnog korisnika 
      -z, --zero     odjeli zapise s NUL znacima a ne s bjelinom;
                       to nije dopušteno u normalnom (zadanom) formatu

en: 
    Without any OPTION, print some useful set of identified information.
hr: 
    Bez OPCIJA ispisuje se skup od nekoliko standardnih, korisnih informacija.

en: --context (-Z) works only on an SELinux/SMACK-enabled kernel
hr: --context (-Z) vrijedi samo za SELinux/SMACK jezgru

en: --context (-Z) works only on an SELinux-enabled kernel
hr: --context (-Z) vrijedi samo za SELinux jezgru

en: cannot print security context when user specified
hr: nije moguće ispisati kontekst ako je naveden i korisnik

en: cannot print "only" of more than one choice
hr: nije moguće ispisati „samo“ za više od jednog izbora

en: cannot print only names or real IDs in default format
hr: nije moguće ispisati samo imena ili realne ID-ove u normalnom (zadanom) formatu

en: option --zero not permitted in default format
hr: opcija --zero nije dopuštena u normalnom (zadanom) formatu

en: can't get process context
hr: nije uspjelo dobiti kontekst procesa

en: cannot get effective UID
hr: nije moguće dobiti efektivni UID

en: cannot find name for user ID %s
hr: nije moguće pronaći ime za korisnikov ID %s

en:  groups=
hr:  grupe=

en:  context=%s
hr:  kontekst=%s

en: warning: %s: failed to change context to %s
hr: upozorenje: %s: promjena konteksta na %s nije uspjela

en: creating directory %s
hr: kreiranje direktorija %s

en: failed to set default creation context for %s
hr: nije uspjelo uspostaviti zadani (default) kontekst kreiranja za %s

en: failed to restore context for %s
hr: obnavljanje konteksta za %s nije uspjelo

en: cannot change ownership of %s
hr: nije moguće promijeniti vlasništvo nad %s

en: cannot set timestamps for %s
hr: nije moguće postaviti vremenske oznake za %s

en: fork system call failed
hr: sustavni poziv fork nije uspio

en: cannot run %s
hr: nije moguće pokrenuti %s

en: waiting for strip
hr: čekanje na strip

en: strip process terminated abnormally
hr: proces strip je nenormalno završio

en: invalid user %s
hr: neispravni korisnik %s

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
      or:  %s [OPTION]... -d DIRECTORY...
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... [-T] IZVORNIK ODREDIŠTE
      ili:  %s [OPCIJA]... IZVORNIK... DIREKTORIJ
      ili:  %s [OPCIJA]... -t DIREKTORIJ IZVORNIK...
      ili:  %s [OPCIJA]... -d DIREKTORIJ...

en: 
    This install program copies files (often just compiled) into destination
    locations you choose.  If you want to download and install a ready-to-use
    package on a GNU/Linux system, you should instead be using a package manager
    like yum(1) or apt-get(1).
    
    In the first three forms, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the 4th form, create all components of the given DIRECTORY(ies).
hr: 
    Ovaj install program kopira datoteke (često upravo kompilirane) u odredišnu
    lokaciju po vašem izboru. Ako želite preuzeti i instalirati gotov-za-upotrebu
    program, onda trebate rabiti menadžer paketa kao npr. yum(1) ili apt-get(1).
    
    U prve tri forme kopira se IZVORNIK u ODREDIŠTE ili nekoliko IZVORNIKA u
    postojeći DIREKTORIJ, a istovremeno se postavljaju dopuštenja, vlasništvo i
    grupa. U četvrtoj formi sve se komponente kreiraju u navedenim DIREKTORIJIMA.

en:       --backup[=CONTROL]  make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -C, --compare       compare each pair of source and destination files, and
                            in some cases, do not modify the destination at all
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
hr:       --backup[=METODA]  napraviti kopije svih postojećih datoteka
      -b                  isto kao --backup, ali ne prihvaća argument
      -c                  (ignorira se)
      -C, --compare       usporedi se svaki par datoteka izvornik-odredište, a
                            ponekad se datoteke na odredištu uopće ne modificiraju
      -d, --directory     tretirati sve argumente kao da su imena direktorija;
                            sve komponente kreirati u navedenim direktorijima

en:   -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            or all components of --target-directory,
                            then copy SOURCE to DEST
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
hr:   -D                  kreirati sve početne komponente ODREDIŠTA osim zadnje,
                            ili sve komponente u --target-directory,
                            i onda kopirati IZVORNIK u ODREDIŠTE
      -g, --group=GRUPA   postaviti vlasnika grupe umjesto grupe aktualnog procesa
      -m, --mode=MODE     postaviti mod dozvola (kao u chmod) umjesto rwxr-xr-x
      -o, --owner=VLASNIK  postaviti vlasnika (samo super-user)

en:   -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables
          --strip-program=PROGRAM  program used to strip binaries
      -S, --suffix=SUFFIX  override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory  treat DEST as a normal file
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
hr:   -p, --preserve-timestamps   primijeniti vremena dostupa/izmjene datoteka
                                    IZVORNIKA na korespondentne datoteke ODREDIŠTA
      -s, --strip         ukloniti tablice simbola
          --strip-program=PROGRAM  program za uklanjanje tablica simbola
      -S, --suffix=SUFFIX  rabiti SUFIKS umjesto uobičajenog sufiksa za
                                      osiguranje (sigurnosne kopije)
      -t, --target-directory=DIREKTORIJ  kopirati sve argumente IZVORNIKA
                                           u DIREKTORIJ
      -T, --no-target-directory  tretiraj ODREDIŠTE kao regularnu datoteku
      -v, --verbose       ispisati imena svake kreirane datoteku

en:       --preserve-context  preserve SELinux security context
      -Z                      set SELinux security context of destination
                                file and each created directory to default type
          --context[=CTX]     like -Z, or if CTX is specified then set the
                                SELinux or SMACK security context to CTX
hr:       --preserve-context  očuvati SELinux sigurnosni kontekst
      -Z                      postaviti SELinux sigurnosni kontekst odredišne
                                datoteke i svakog kreiranog direktorija na
                                normalnu (zadanu) vrstu
          --context[=CTX]     kao -Z, ili ako je CTX naveden, onda postaviti
                                SELinux ili SMACK sigurnosni kontekst na CTX

en: cannot unlink %s
hr: vezu %s nije moguće ukloniti (unlink)

en: WARNING: ignoring --preserve-context; this kernel is not SELinux-enabled
hr: UPOZORENJE: ignorira se --preserve-context; ova jezgra ne podržava SELinux

en: the strip option may not be used when installing a directory
hr: opcija strip ne smije se koristiti prilikom instalacije direktorija

en: target directory not allowed when installing a directory
hr: ciljani direktorij nije dopušten prilikom instalacije direktorija

en: invalid mode %s
hr: neispravni mode %s

en: WARNING: ignoring --strip-program option as -s option was not specified
hr: UPOZORENJE: ignorira se --strip-program opcija jer -s opcija nije bila navedena

en: options --compare (-C) and --preserve-timestamps are mutually exclusive
hr: opcije --compare (-C) i --preserve-timestamps se međusobno isključuju

en: options --compare (-C) and --strip are mutually exclusive
hr: opcije --compare (-C) and --strip se međusobno isključuju

en: the --compare (-C) option is ignored when you specify a mode with non-permission bits
hr: --compare (-C) opcija se ignorira ako specificirate mode s non-permission bitovima

en: For each pair of input lines with identical join fields, write a line to
    standard output.  The default join field is the first, delimited by blanks.
hr: Ispiše redak na standardni izlaz za svaki par ulaznih redaka s identičnim
    zajedničkim poljima (polje sjedinjena). Normalno (zadano) polje sjedinjenja je
    prvo polje u svakom retku omeđeno bjelinom.

en: 
      -a FILENUM        also print unpairable lines from file FILENUM, where
                          FILENUM is 1 or 2, corresponding to FILE1 or FILE2
      -e EMPTY          replace missing input fields with EMPTY
hr: 
      -a DATOTEKA_BROJ  iz DATOTEKA_BROJ isprintati i neuparene retke;
                          DATOTEKA_BROJ je 1 za DATOTEKU1, ili 2 za DATOTEKU2
      -e STRING         prazna polja (nema ih u ulaznim redcima) zamijeniti
                          sa STRINGOM

en:   -i, --ignore-case  ignore differences in case when comparing fields
      -j FIELD          equivalent to '-1 FIELD -2 FIELD'
      -o FORMAT         obey FORMAT while constructing output line
      -t CHAR           use CHAR as input and output field separator
hr:   -i, --ignore-case  razlika mala/velika slova zanemaruje se pri
                           komparaciji polja
      -j POLJE          isto kao  „-1 POLJE -2 POLJE“
      -o FORMAT         izlazne redove formirati u skladu s FORMATOM
      -t ZNAK           rabiti ZNAK kao separator za ulazna i izlazna polja

en:   -v FILENUM        like -a FILENUM, but suppress joined output lines
      -1 FIELD          join on this FIELD of file 1
      -2 FIELD          join on this FIELD of file 2
      --check-order     check that the input is correctly sorted, even
                          if all input lines are pairable
      --nocheck-order   do not check that the input is correctly sorted
      --header          treat the first line in each file as field headers,
                          print them without trying to pair them
hr:   -v DATOTEKA_BROJ  kao -a DATOTEKA_BROJ (1 ili 2), ali bez ispisa sjedinjenih
                          izlaznih redaka, t.j. bez normalnog izlaza
      -1 POLJE          sjedinjívati na ovom POLJU datoteke 1
      -2 FIELD          sjedinjívati na ovom POLJU datoteke 2
      --check-order     provjeriti da je ulaz korektno sortiran iako se
                          svi ulazni redci mogu upariti
      --nocheck-order   ne provjeravati korektnost sortiranja
      --header          prve retke svake datoteke tretirati kao zaglavlje;
                          ispisati ih bez pokušaja uparivanja

en:   -z, --zero-terminated     line delimiter is NUL, not newline
hr:   -z, --zero-terminated     redak završava znakom NUL, a ne znakom novog retka

en: 
    Unless -t CHAR is given, leading blanks separate fields and are ignored,
    else fields are separated by CHAR.  Any FIELD is a field number counted
    from 1.  FORMAT is one or more comma or blank separated specifications,
    each being 'FILENUM.FIELD' or '0'.  Default FORMAT outputs the join field,
    the remaining fields from FILE1, the remaining fields from FILE2, all
    separated by CHAR.  If FORMAT is the keyword 'auto', then the first
    line of each file determines the number of fields output for each line.
    
    Important: FILE1 and FILE2 must be sorted on the join fields.
    E.g., use "sort -k 1b,1" if 'join' has no options,
    or use "join -t ''" if 'sort' has no options.
    Note, comparisons honor the rules specified by 'LC_COLLATE'.
    If the input is not sorted and some lines cannot be joined, a
    warning message will be given.
hr: 
    Jednostavan primjer za naredbu „join“ bez opcija:
    $ cat datoteka1       $ cat datoteka2         $ join datoteka1 datoteka2
    a 1                   a X                     a 1 X
    b 2                   e Y                     e 5 Y
    e 5                   f Z
    
    Ukoliko -t ZNAK nije naveden, vodeće bjeline razdvajaju polja i ignoriraju se;
    inače polja se razdvajaju sa ZNAKOM.  POLJE je broj polja i broji se od 1.
    FORMAT je jedan ili više zarezom odijeljenih zasebnih specifikacija, a svaka
    je u obliku „DATOTEKA_BROJ.POLJE“, ili je „0“. Normalni (zadani) FORMAT ispiše
    polje sjedinjena, preostala polja DATOTEKE1, preostala polja DATOTEKE2, a
    polja su odijeljena sa ZNAKOM.  Ako je FORMAT jednak „auto“, onda prvi redak
    svake datoteke određuje broj ispisanih polja za svaki slijedeći redak.
    
    VAŽNO: DATOTEKA1 i DATOTEKA2 moraju biti sortirane na poljima na kojima se
    sjedinjavaju. Npr. rabite „sort -k 1b,1“ ako je naredba „join“ bez opcija, ili
    rabite „join -t ''“ ako je naredba „sort“ bez opcija.
    Imajte na umu da usporedba poštuje pravila iz „LC_COLLATE“.
    Poruka upozorenja će se ispisati ako ulaz nije sortiran i neki od redaka se
    mogu sjediniti.

en: %s:%<PRIuMAX>: is not sorted: %.*s
hr: %s:%<PRIuMAX>: nije sortirani: %.*s

en: invalid field number: %s
hr: neispravni broj polja: %s

en: invalid field specifier: %s
hr: neispravni specifikator polja: %s

en: invalid file number in field spec: %s
hr: neispravni broj datoteke u specifikaciji polja: %s

en: incompatible join fields %lu, %lu
hr: polja za sjedinjavanje %lu, %lu nisu kompatibilna

en: conflicting empty-field replacement strings
hr: konfliktni zamjenski stringovi za prazno polje

en: multi-character tab %s
hr: višeznakovni (multi-character) tabulator %s

en: incompatible tabs
hr: nekompatibilni tabulatori

en: both files cannot be standard input
hr: obje datoteke ne mogu (ne smiju) biti standardni ulaz

en: Usage: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      or:  %s -l [SIGNAL]...
      or:  %s -t [SIGNAL]...
hr: Uporaba: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      ili:  %s -l [SIGNAL]...
      ili:  %s -t [SIGNAL]...

en: Send signals to processes, or list signals.
hr: Pošalje procesima signale ili ih ispiše.

en:   -s, --signal=SIGNAL, -SIGNAL
                       specify the name or number of the signal to be sent
      -l, --list       list signal names, or convert signal names to/from numbers
      -t, --table      print a table of signal information
hr:   -s, --signal=SIGNAL, -SIGNAL
                       ime ili broj signala koji se odašilje
      -l, --list       ispisati imena signala ili konvertirati imena u brojeve/
                         iz brojeva
      -t, --table      ispisati tablicu s informacijama o signalima

en: 
    SIGNAL may be a signal name like 'HUP', or a signal number like '1',
    or the exit status of a process terminated by a signal.
    PID is an integer; if negative it identifies a process group.
hr: 
    SIGNAL može biti ime signala npr. „HUP“, ili broj signala npr. „1“,
    ili izlazni status procesa prekinut sa signalom .
    PID je cijeli broj; ako je negativan, PID identificira procesnu grupu.

en: %s: invalid process id
hr: %s: neispravni identifikator procesa

en: invalid option -- %c
hr: neispravna opcija --%c

en: %s: multiple signals specified
hr: %s: navedeno je nekoliko signala

en: multiple -l or -t options specified
hr: navedene su višestruke -l or -t opcije

en: cannot combine signal with -l or -t
hr: nije moguće (ne smiju) se kombinirati signali s -l ili -t

en: no process ID specified
hr: nije naveden identifikator procesa

en: failed to allocate a %<PRIuMAX> byte stdio buffer
hr: nije uspjelo dodijeliti %<PRIuMAX> bajtova međumemoriji standardnog U/I

en: invalid buffering mode %s for %s
hr: neispravni mod punjenja (buffering mode) %s for %s

en: could not set buffering of %s to mode %s
hr: punjenje (buffering) %s nije moguće postaviti u mod %s

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
hr: Uporaba: %s DATOTEKA1 DATOTEKA2
      ili:  %s OPCIJA

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
hr: Stvori tvrdu vezu s imenom DATOTEKA1 na postojeću DATOTEKU2.

en: cannot create link %s to %s
hr: vezu %s na %s nije moguće napraviti

en: %s: hard link not allowed for directory
hr: %s: tvrda veza na direktorij nije dopuštena

en: %s: cannot overwrite directory
hr: %s: direktorij nije moguće prepisati

en: %s: replace %s?
hr: %s: zamijeniti s %s?

en: failed to create symbolic link %s
hr: nije uspjelo stvoriti simboličku vezu %s

en: failed to create symbolic link %s -> %s
hr: nije uspjelo napraviti simboličku vezu %s -> %s

en: failed to create hard link to %.0s%s
hr: nije uspjelo napraviti tvrdu vezu %.0s%s

en: failed to create hard link %s
hr: nije uspjelo napraviti tvrdu vezu %s

en: failed to create hard link %s => %s
hr: nije uspjelo napraviti tvrdu vezu %s => %s

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] TARGET LINK_NAME   (1st form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET                  (2nd form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY     (3rd form)
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY TARGET...  (4th form)
hr: Usage: %s [OPCIJA]... [-T] CILJ IME_VEZE     (1. forma)
      or:  %s [OPCIJA]... CILJ                   (2. forma)
      or:  %s [OPCIJA]... CILJ... DIREKTORIJ     (3. forma)
      or:  %s [OPCIJA]... -t DIREKTORIJ CILJ...  (4. forma)

en: In the 1st form, create a link to TARGET with the name LINK_NAME.
    In the 2nd form, create a link to TARGET in the current directory.
    In the 3rd and 4th forms, create links to each TARGET in DIRECTORY.
    Create hard links by default, symbolic links with --symbolic.
    By default, each destination (name of new link) should not already exist.
    When creating hard links, each TARGET must exist.  Symbolic links
    can hold arbitrary text; if later resolved, a relative link is
    interpreted in relation to its parent directory.
hr: 1. forma stvori vezu na CILJ s imenom IME_VEZE.
    2. forma stvori vezu na CILJ (pod istim imenom u trenutačnom direktoriju).
    3. i 4. forma stvore veze na svaki CILJ u DIREKTORIJU.
    Zadano se stvaraju tvrde veze, a simboličke sa -s ili --symbolic.
    Zadano je da svako odredište (ime nove veze) ne bi smjelo već postojati.
    Za stvaranje tvrdih veza svaki CILJ mora već postojati.  Simboličke veze
    mogu sadržavati bilo koji tekst; relativna veza, ako se razriješi, interpretira
    se u odnosu na direktorij koji sadrži vezu.

en:       --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         allow the superuser to attempt to hard link
                                    directories (note: will probably fail due to
                                    system restrictions, even for the superuser)
      -f, --force                 remove existing destination files
hr:       --backup[=METODA]       napraviti kopije svih postojećih datoteka
      -b                          isto kao --backup, ali ne prihvaća argument
      -d, -F, --directory         administratoru se dopušta da pokuša stvoriti tvrde
                                    veze na direktorije (vjerojatno ne će uspjeti
                                    zbog restrikcija sustava za administratora)
      -f, --force                 izbrisati postojeće datoteke na odredištu

en:   -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -L, --logical               dereference TARGETs that are symbolic links
      -n, --no-dereference        treat LINK_NAME as a normal file if
                                    it is a symbolic link to a directory
      -P, --physical              make hard links directly to symbolic links
      -r, --relative              create symbolic links relative to link location
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
hr:   -i, --interactive           pitati prije brisanja odredišta
      -L, --logical               Ako su CILJevi simboličke veze, napraviti tvrde
                                    veze na ciljane datoteke
      -n, --no-dereference        IME_VEZE tretirati kao normalnu datoteku ako je
                                    ona (IME_VEZE) simbolička veza na direktorij
      -P, --physical              napraviti tvrde veze direktno na simboličke veze
      -r, --relative              stvoriti simboličke veze u odnosu na lokaciju veze
      -s, --symbolic              stvoriti simboličke umjesto tvrdih veza

en:   -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
                                    the links
      -T, --no-target-directory   treat LINK_NAME as a normal file always
      -v, --verbose               print name of each linked file
hr:   -S, --suffix=SUFIKS         rabiti SUFIKS umjesto uobičajenog sufiksa za
                                      osiguranje (sigurnosne kopije)
      -t, --target-directory=DIREKTORIJ  DIREKTORIJ u kojem će se stvarati veze
      -T, --no-target-directory   IME_VEZE tretirati uvijek kao normalnu datoteku
      -v, --verbose               ispisati ime od svake vezane datoteka

en: 
    Using -s ignores -L and -P.  Otherwise, the last option specified controls
    behavior when a TARGET is a symbolic link, defaulting to %s.
hr: 
    Ako se rabi -s, onda se -L and -P zanemaruju.  Inače, samo zadnja navedena
    opcija -L ili -P je aktivna kad je CILJ simbolička veza; zadano djeluje %s.

en: cannot combine --target-directory and --no-target-directory
hr: ne mogu se kombinirati --target-directory i --no-target-directory

en: cannot do --relative without --symbolic
hr: ne smije se rabiti --relative bez --symbolic

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
hr: ignorira se neispravna širina u okolišnoj varijabli COLUMNS : %s

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
hr: ignorira se neispravna dužina tabulatora u okolišnoj varijabli TABSIZE: %s

en: invalid line width
hr: neispravna dužina retka

en: invalid tab size
hr: neispravna dužina tabulatora

en: invalid time style format %s
hr: neispravni format za vrijeme %s

en: Valid arguments are:
hr: Ispravni argument su:

en:   - +FORMAT (e.g., +%H:%M) for a 'date'-style format
hr:   - +FORMAT (npr., +%H:%M) za formiranje u stilu „date“

en: unrecognized prefix: %s
hr: nepoznati prefiks: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
hr: vrijednost LS_COLORS okolišne varijable je sintaktički ne obradiva

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
hr: ignorira se neispravna vrijednost okolišne varijable QUOTING_STYLE: %s

en: cannot open directory %s
hr: nije moguće otvoriti direktorij %s

en: cannot determine device and inode of %s
hr: nije moguće odrediti uređaj i indeksni čvor (inode) od %s

en: %s: not listing already-listed directory
hr: %s: ne ispisujem već izlistani direktorij

en: error canonicalizing %s
hr: greška pri kanonizaciji (normalizaciji) %s

en: reading directory %s
hr: čitam direktorij %s

en: closing directory %s
hr: zatvaram direktorij %s

en: cannot compare file names %s and %s
hr: nije moguće usporediti imena datoteka %s i %s

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuvSUX nor --sort is specified.
hr: Ispisuje informacije o DATOTECI ili DATOTEKAMA (zadano u trenutačnom
    direktoriju).  Sortira ih abecedno ako nije specificirana --sort i nijedna
    od -cftuvSUX opcija.

en:   -a, --all                  do not ignore entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
          --author               with -l, print the author of each file
      -b, --escape               print C-style escapes for nongraphic characters
hr:   -a, --all                  ne skrivaj imena koja počinju s . (točka)
      -A, --almost-all           ne ispisuj implicirane . i ..
          --author               zajedno s -l, ispiši ime autora svake datoteke
      -b, --escape               C-stil „escape“ za prikaz neispisivih znakova

en:   -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         colorize the output; WHEN can be 'always' (default
                                   if omitted), 'auto', or 'never'; more info below
      -d, --directory            list directories themselves, not their contents
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
hr:   -C                         izlistaj imena u stupcima
          --color[=KAD]          kolorirani ispis; KAD je jedan od: always (zadano,
                                   ako je ispušteno), auto, or never;
                                   vidi niže za više informacija
      -d, --directory            ispiši samo direktorije bez njihova sadržaja
      -D, --dired                generiraj ispis u skladu s „Emacs dired mod“

en:   -f                         do not sort, enable -aU, disable -ls --color
      -F, --classify             append indicator (one of */=>@|) to entries
          --file-type            likewise, except do not append '*'
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            like -l --time-style=full-iso
hr:   -f                         ne sortiraj, omogući -aU, onemogući -ls --color
      -F, --classify             prikvači na imena znak (jedan od */=>@|)
          --file-type            kao -F gore, ali bez „*„
          --format=RIJEČ         RIJEČ je jedna od: across -x, commas -m,
                                   horizontal -x, long -l, single-column -1,
                                   verbose -l, vertical -C
          --full-time            isto kao -l --time-style=full-iso

en:   -g                         like -l, but do not list owner
hr:   -g                         kao -l, ali ne ispisuje vlasnika

en:       --group-directories-first
                                 group directories before files;
                                   can be augmented with a --sort option, but any
                                   use of --sort=none (-U) disables grouping
hr:       --group-directories-first
                                 grupiraj direktorije ispred datoteka;
                                   može se proširiti sa --sort opcijom, ali svaka
                                   uporaba --sort=none (-U) onemogućava grupiranje

en:   -H, --dereference-command-line
                                 follow symbolic links listed on the command line
          --dereference-command-line-symlink-to-dir
                                 follow each command line symbolic link
                                   that points to a directory
          --hide=PATTERN         do not list implied entries matching shell PATTERN
                                   (overridden by -a or -A)
hr:   -H, --dereference-command-line
                                 slijedi simboličke veze navedene u
                                   naredbenoj liniji
          --dereference-command-line-symlink-to-dir
                                 slijedi svaku simboličku vezu
                                   na naredbenoj liniji koja upućuje na direktorij
          --hide=UZORAK          ne ispisuj implicitna imena podudarena s UZORKOM
                                   (-a ili -A to poništava)

en:   -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
hr:   -l                         ispis u dugačkom „long“ formatu
      -L, --dereference          umjesto informacije o simboličkoj vezi prikaži
                                   informaciju o ciljanoj datoteci
      -m                         zarezom odvojena imena ispisana po cijeloj
                                   širini terminala

en:   -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric user and group IDs
      -N, --literal              print entry names without quoting
      -o                         like -l, but do not list group information
      -p, --indicator-style=slash
                                 append / indicator to directories
hr:   -n, --numeric-uid-gid      kao -l, ali s numeričkim UID-om i GID-om
      -N, --literal              ispiši imena doslovno
      -o                         kao -l, ali bez podataka o GID-u
      -p, --indicator-style=slash
                                 prikvači znak / direktorijima

en:   -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print the allocated size of each file, in blocks
hr:   -r, --reverse              sortiranje obrnutim poretkom 
      -R, --recursive            direktorije izlistati rekurzivno
      -s, --size                 veličinu datoteka izraziti u blokovima

en:   -S                         sort by file size, largest first
          --sort=WORD            sort by WORD instead of name: none (-U), size (-S),
                                   time (-t), version (-v), extension (-X)
          --time=WORD            with -l, show time as WORD instead of default
                                   modification time: atime or access or use (-u);
                                   ctime or status (-c); also use specified time
                                   as sort key if --sort=time (newest first)
hr:   -S                         sortiranje datoteka po veličini, prvo najveće
          --sort=RIJEČ           sortiranje po RIJEČi umjesto po imenu.
                                   RIJEČ je jedna od: none (-U), size (-S),
                                   time (-t), version (-v), extension (-X)
          --time=RIJEČ           zajedno s -l, umjesto vremena promjene,
                                   pokazuje se vrijeme definirano s RIJEČi:
                                   atime, access, use (-u), ctime, status (-c);
                                   RIJEČ se rabi kao kriterij za sortiranje ako
                                   je aktivna --sort=time opcija (prvo najnovije)

en:   -t                         sort by modification time, newest first
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
hr:   -t                         sortiranje po vremenu promjene, prvo najnovije
      -T, --tabsize=STUPCI       umjesto 8, dužina tabulatora je STUPCI

en:   -u                         with -lt: sort by, and show, access time;
                                   with -l: show access time and sort by name;
                                   otherwise: sort by access time, newest first
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         natural sort of (version) numbers within text
hr:   -u                         zajedno s -lt: sortiraj po,
                                   i pokaži vrijeme pristupa;
                                 zajedno s -l: pokaži vrijeme pristupa,
                                   sortiraj po imenu;
                                 inače: sortiraj po vremenu pristupa,
                                   prvo najnovije
      -U                         ne sortiraj po vremenu pristupa;
                                   imena izlistati u poretku kakav je u direktoriju
      -v                         sortiraj po broju (inačice) unutar teksta

en:   -w, --width=COLS           set output width to COLS.  0 means no limit
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -Z, --context              print any security context of each file
      -1                         list one file per line.  Avoid '\n' with -q or -b
hr:   -w, --width=STUPCI         širina zaslona je STUPCI.
                                   0 znači da širina nema ograničenje
      -x                         ispis u recima umjesto u stupcima
      -X                         abecedno sortiranje po datotečnim sufiksima
      -Z, --context              ispiši ikoji sigurnosni kontekst svake datoteke
      -1                         ispis po jedna datoteka po retku.
                                   Izbjegnite „\n“ s -q ili -b

en: 
    Using color to distinguish file types is disabled both by default and
    with --color=never.  With --color=auto, ls emits color codes only when
    standard output is connected to a terminal.  The LS_COLORS environment
    variable can change the settings.  Use the dircolors command to set it.
hr: 
     Upotreba boje za razlikovanje vrsta datoteka je onemogućena (zadano) ili s
     opcijom --color=never.  S opcijom --color=auto, ls emitira boju samo kad je
     standardni izlaz spojen na terminal.  S varijablom okoline LS_COLORS mogu se
     promijeniti postavke.  Rabite dircolors naredbu da ju postavite.

en: 
    Exit status:
     0  if OK,
     1  if minor problems (e.g., cannot access subdirectory),
     2  if serious trouble (e.g., cannot access command-line argument).
hr: 
    Exit status:
     0  kad je sve u redu, OK,
     1  manji problem (npr., poddirektorij nije dostupan),
     2  ozbiljni problemi (npr. argument na naredbenoj liniji nije dostupan).

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
    Print or check %s (%d-bit) checksums.
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... [DATOTEKA]...
    Ispiši ili provjeri %s (%d-bit) checksums.

en: FAILED open or read
hr: NEUSPJEH pri otvaranju ili čitanju

en: FAILED
hr: LOŠ

en: WARNING: %<PRIuMAX> listed file could not be read | WARNING: %<PRIuMAX> listed files could not be read
hr[0]: UPOZORENJE:  nemoguće je pročitati %<PRIuMAX> datoteku iz popisa
hr[1]: UPOZORENJE:  nemoguće je pročitati %<PRIuMAX> datoteke iz popisa
hr[2]: UPOZORENJE:  nemoguće je pročitati %<PRIuMAX> datoteka iz popisa

en: %s: no file was verified
hr: %s: niti jedna datoteka nije provjerana

en: invalid length
hr: neispravna dužina

en: invalid length: %s
hr: neispravna dužina: %s

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... DIREKTORIJ...

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
hr: Stvori DIREKTORIJ ili DIREKTORIJE (ako već ne postoje).

en:   -m, --mode=MODE   set file mode (as in chmod), not a=rwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
      -v, --verbose     print a message for each created directory
hr:   -m, --mode=MODE   mod  (isto kao u chmod), a ne: a=rwx - umask
      -p, --parents     nije greška ako direktorij(i) postoje, kreiraj i
                          naddirektorije (pretke) ako je potrebno
      -v, --verbose     ispiši poruku za svaki kreirani direktorij

en:   -Z                   set SELinux security context of each created directory
                             to the default type
          --context[=CTX]  like -Z, or if CTX is specified then set the SELinux
                             or SMACK security context to CTX
hr:   -Z                postavi SELinux sigurnosni kontekst svih stvorenih
                          direktorija na zadanu (default) vrstu
          --context[=CTX] kao -Z, ili ako je CTX specificiran, postavi
                            SELinux ili SMACK sigurnosni kontekst na CTX

en: created directory %s
hr: kreiran je direktorij %s

en: warning: ignoring --context; it requires an SELinux/SMACK-enabled kernel
hr: upozorenje: ignorira se --context; to zahtijeva SELinux/SMACK-enabled kernel

en: cannot set permissions of %s
hr: nije moguće postaviti dozvole za %s

en: failed to create directory via template %s
hr: nije uspjelo napraviti direktorij po predlošku %s

en: failed to create file via template %s
hr: napraviti datoteku po predlošku %s nije uspjelo

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
hr: Preimenuje IZVORNIK (datoteka) u ODREDIŠTE (datoteka), ili premjesti jedan ili
    više IZVORNIKA u DIREKTORIJ.

en:       --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
      -f, --force                  do not prompt before overwriting
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -n, --no-clobber             do not overwrite an existing file
    If you specify more than one of -i, -f, -n, only the final one takes effect.
hr:       --backup[=METODA]      napravi kopije svih postojećih datoteka
                                     na odredištu; za parametre METODE v. niže
      -b                           isto kao --backup, ali ne prihvaća argument
      -f, --force                  pisanje preko postojećih datoteka bez pitanja
      -i, --interactive            pitati prije pisanja preko postojećih datoteka
      -n, --no-clobber             ne pisati preko postojećih datoteka
     Ako navedete neke od ovih opcija -i, -f, -n opcija, izvrši se samo zadnja navedena

en:       --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
hr:       --strip-trailing-slashes  ukloniti svaku zaostalu kosu crtu (slash) iz
                                      svakog argumenta u IZVORNIKU
      -S, --suffix=SUFIKS           rabiti SUFIKS umjesto uobičajenog sufiksa za
                                      osiguranje (sigurnosne kopije)

en:   -t, --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -Z, --context                set SELinux security context of destination
                                     file to default type
hr:   -t, --target-directory=DIREKTORIJ  premjesti sve argumente IZVORNIKA
                                           u DIREKTORIJ
      -T, --no-target-directory    tretiraj ODREDIŠTE kao regularnu datoteku
      -u, --update                 premjesti samo ako je IZVORNIK datoteka novija
                                     od datoteke u odredištu, ili ako je tamo nema
      -v, --verbose                opširno objasni što se obavlja
      -Z, --context                postavi SELinux sigurnosni kontekst datoteke
                                     na odredištu na zadanu (default) vrstu

en: failed to render standard input unusable
hr: standardni ulaz nije uspjelo učiniti upotrebljivim, stdin ne radi

en: failed to redirect standard error
hr: preusmjeriti standardni izlaz za greške nije uspjelo

en: value too large to be converted: %s
hr: vrijednost je prevelika za konverziju: %s

en: invalid number: %s
hr: neispravan broj: %s

en: invalid suffix in input: %s
hr: neispravan ulazni sufiks: %s

en: failed to prepare value '%Lf' for printing
hr: nije uspjelo prirediti vrijednost „%Lf“ za ispis

en: invalid unit size: %s
hr: neispravna veličina jedinice (unit): %s

en: Usage: %s [OPTION]... [NUMBER]...
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... [BROJ]...

en: invalid precision in format %s
hr: neispravna točnost formata za %s

en: invalid suffix in input %s: %s
hr: neispravan ulazni sufiks %s: %s

en: invalid padding value %s
hr: neispravna vrijednost %s za dopunjavanje

en: invalid header value %s
hr: neispravna vrijednost zaglavlja %s

en: failed to set locale
hr: nije uspjelo lokalizirati okolinu, postaviti locale

en: failed to convert some of the input numbers
hr: nije uspjelo pretvoriti neke od ulazni brojeva

en:   -m, --merge       print all files in parallel, one in each column,
                        truncate lines, but join lines of full length with -J
hr:   -m, --merge       isprintaj sve datoteke paralelno, po jednu u svakom stupcu,
                        skrati retke, ali spoji retke pune dužine s -J

en:   -W, --page-width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters always,
                        truncate lines, except -J option is set, no interference
                        with -S or -s
hr:   -W, --page-width=ŠIRINA_STRANICE
                        širinu stranice postavi uvijek na ŠIRINA_STRANICE
                        znakova (72), skrati retke, osim ako je opcija -J aktivna,
                        ne ometa -S or -s

en: Print the full filename of the current working directory.
hr: Ispisuje puno ime (putanja do) trenutačnog radnog direktorija

en:   -L, --logical   use PWD from environment, even if it contains symlinks
      -P, --physical  avoid all symlinks
hr:   -L, --logical   rabi PWD varijablu iz okoline, čak i ako sadrži simboličke veze
      -P, --physical  izbjegni sve simboličke veze

en: 
    If no option is specified, -P is assumed.
hr: 
    Ako nije navedena nijedna opcija, podrazumijeva -P (zadano) .

en: failed to chdir to %s
hr: nije uspjela promjena direktorija (chdir) u %s

en: failed to stat %s
hr: nije uspjelo doznati atribute od %s

en: couldn't find directory entry in %s with matching i-node
hr: u %s nije bio pronađen unos direktorija podudaran indeksu čvora

en: ignoring non-option arguments
hr: argumenti koji nisu opcije se ignoriraju

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... DATOTEKA...

en: removed directory %s
hr: uklonjen direktorij %s

en: traversal failed: %s
hr: nije uspjelo proputovati: %s

en: Try '%s ./%s' to remove the file %s.
hr: Pokušajte s „%s ./%s“ izbrisati datoteku %s.

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -f, --force           ignore nonexistent files and arguments, never prompt
      -i                    prompt before every removal
hr: Briše DATOTEKU ili više DATOTEKA.
    
      -f, --force           ignoriraj nepostojeće datoteke i argumente,
                              i bez ikakvih naknadnih pitanja
      -i                    pitaj prije svakog brisanja

en:   -I                    prompt once before removing more than three files, or
                              when removing recursively; less intrusive than -i,
                              while still giving protection against most mistakes
          --interactive[=WHEN]  prompt according to WHEN: never, once (-I), or
                              always (-i); without WHEN, prompt always
hr:   -I                    pitaj jedamput prije brisanja više od tri datoteke ili
                              ako se briše rekurzivno; manje je nametljivo nego -i
                              a ipak štiti od većine pogrešaka
          --interactive[=KAD]  pitaj prema argumentu KAD: never, once (-I), or
                              always (-i); bez KAD, uvijek pitaj

en:       --one-file-system  when removing a hierarchy recursively, skip any
                              directory that is on a file system different from
                              that of the corresponding command line argument
hr:      --one-file-system  ako se rekurzivno briše hijerarhija (stablo), preskoči
                              direktorije koji su na različiton sustavu o onoga
                              kojem korespondira argument na naredbenoj liniji

en:       --no-preserve-root  do not treat '/' specially
          --preserve-root   do not remove '/' (default)
      -r, -R, --recursive   remove directories and their contents recursively
      -d, --dir             remove empty directories
      -v, --verbose         explain what is being done
hr:       --no-preserve-root  ne tretiraj „/“ posebno
          --preserve-root   ne briši „/“ (zadano)
      -r, -R, --recursive   briši direktorije i njihov sadržaj rekurzivno
      -d, --dir             briši prazne direktorije
      -v, --verbose         opširno objasni što se obavlja

en: 
    By default, rm does not remove directories.  Use the --recursive (-r or -R)
    option to remove each listed directory, too, along with all of its contents.
hr: 
     Normalno, rm ne briše direktorije.  Za brisanje svih navedenih direktorija,
     zajedno s njihovim sadržajem rabi --recursive (-r or -R) opciju

en: 
    To remove a file whose name starts with a '-', for example '-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
hr: 
     Za brisanje datoteke čije ime počinje s „-“, na primjer „-foo“,
     rabi se jedna od ovih naredbi:
       %s -- -foo
    
       %s ./-foo

en: 
    Note that if you use rm to remove a file, it might be possible to recover
    some of its contents, given sufficient expertise and/or time.  For greater
    assurance that the contents are truly unrecoverable, consider using shred.
hr: 
     Imajte na umu da se datoteka obrisana s rm može djelomično rekonstruirati
     ako se ima dovoljno vremena i znanja. Razmislite o uporabi naredbe shred da ju
     zaista nepopravljivo izbrišete.

en: you may not abbreviate the --no-preserve-root option
hr: opcija --no-preserve-root se ne smije kratiti

en: %s: remove %<PRIuMAX> argument recursively?  | %s: remove %<PRIuMAX> arguments recursively?
hr[0]: %s: izbrisati %<PRIuMAX> argument rekurzivno?
hr[1]: %s: izbrisati %<PRIuMAX> argumenta rekurzivno?
hr[2]: %s: izbrisati %<PRIuMAX> argumenata rekurzivno?

en: %s: remove %<PRIuMAX> argument?  | %s: remove %<PRIuMAX> arguments?
hr[0]: %s: remove %<PRIuMAX> argument?
hr[1]: %s: izbrisati %<PRIuMAX> argumenta?
hr[2]: %s: izbrisati %<PRIuMAX> argumenata?

en: removing directory, %s
hr: direktorij %s se briše

en: failed to remove directory %s
hr: nije uspjelo ukloniti direktorij %s

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                        is non-empty
hr: Briše DIREKTORIJ ili više DIREKTORIJA ako su prazni.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                     ignoriraj svaki neuspjeh uzrokovan isključivo zbog direktorija
                       koji nije prazan

en:   -p, --parents   remove DIRECTORY and its ancestors; e.g., 'rmdir -p a/b/c' is
                        similar to 'rmdir a/b/c a/b a'
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
hr:   -p, --parents  izbriši DIREKTORIJ i njegove pretke; npr., „rmdir -p a/b/c“
                       je isto kao „rmdir a/b/c a/b a“
      -v, --verbose  ispiši dijagnostiku za svaki procesirani direktorij

en: failed to remove %s
hr: nije uspjelo ukloniti %s

en: Usage: %s CONTEXT COMMAND [args]
      or:  %s [ -c ] [-u USER] [-r ROLE] [-t TYPE] [-l RANGE] COMMAND [args]
hr: Uporaba: %s KONTEKST NAREDBA [argumenti]
      ili:  %s [ -c ] [-u KORISNIK] [-r ULOGA] [-t VRSTA] [-l RASPON]
                 NAREDBA [argumenti]

en: Run a program in a different SELinux security context.
    With neither CONTEXT nor COMMAND, print the current security context.
hr: Pokreni program u drugom SELinux sigurnosnom kontekstu.
    Bez KONTEKSTA i bez NAREDBE, ispiši trenutačni sigurnosni kontekst.

en:   CONTEXT            Complete security context
      -c, --compute      compute process transition context before modifying
      -t, --type=TYPE    type (for same role as parent)
      -u, --user=USER    user identity
      -r, --role=ROLE    role
      -l, --range=RANGE  levelrange
hr:   KONTEKST              Potpuni sigurnosni kontekts
     -c, --compute        prije promijene izračunaj prethodni kontekst procesa
      -t, --type=VRSTA    vrsta (za istu ulogu kao predak (roditelj)
      -u, --user=KORISNIK korisnikov identitet
      -r, --role=ULOGA    uloga
      -l, --range=RASPON  raspon (nivoa, razina, „levelrange“)

en: multiple roles
hr: višestruke uloge

en: multiple types
hr: višestruke vrste

en: multiple users
hr: višestruki korisnici

en: multiple levelranges
hr: višestruki rasponi, levelranges

en: failed to get current context
hr: nije uspjelo pročitati trenutačni kontekst

en: you must specify -c, -t, -u, -l, -r, or context
hr: morate specificirati -c, -t, -u, -l, -r, ili kontekst

en: no command specified
hr: ni jedna naredba nije specificirana

en: %s may be used only on a SELinux kernel
hr: %s smije se koristiti samo na SELinux jezgri

en: failed to compute a new context
hr: nije uspjelo izračunati novi kontekst

en: failed to set new user: %s
hr: nije uspjelo uspostaviti novog korisnika: %s

en: failed to set new type: %s
hr: nije uspjelo uspostaviti novu vrstu: %s

en: failed to set new range: %s
hr: nije uspjelo uspostaviti novi raspon: %s

en: failed to set new role: %s
hr: nije uspjelo uspostaviti novu ulogu: %s

en: unable to set security context %s
hr: nije moguće napraviti novi sigurnosni kontekst %s

en: invalid %s argument: %s
hr: neispravan %s argument: %s

en: invalid Zero increment value: %s
hr: neispravna Zero (nula) vrijednost inkrementa: %s

en: invalid byte or character range
hr: neispravan bajt (byte) ili opseg znakova

en: invalid field range
hr: neispravan opseg polja, field range

en: byte/character offset %s is too large
hr: bajt/znak (byte/character) razmak (offset) %s je prevelik

en: invalid byte/character position %s
hr: neispravna pozicija bajt/znak (byte/character) %s

en: invalid field value %s
hr: neispravna vrijednost polja (field) %s

en: 
    If FILE is -, shred standard output.
hr: 
    Ako je DATOTEKA -, izreži standardni izlaz.

en: %s: fdatasync failed
hr: %s: sinkronizacija podataka memorija <-> disk (fdatasync) nije uspjela

en: %s: fsync failed
hr: %s: sinkronizacija podataka memorija <-> disk (fsync) nije uspjela

en: %s: lseek failed
hr: %s: lseek je neuspješan

en: %s: fstat failed
hr: %s: nije uspjelo (fstat) doznati status datoteke

en: %s: fcntl failed
hr: %s: baratanje s opisivačem datoteke (fcntl) nije uspjelo

en: %s: failed to remove
hr: %s: nije uspjelo ukloniti

en: %s: failed to close
hr: %s: nije uspjelo zatvoriti

en: %s: failed to open for writing
hr: %s: nije uspjelo otvoriti za pisanje

en: invalid number of passes
hr: neispravan broj prolaza, passes

en: invalid file size
hr: neispravna veličina datoteke

en: invalid input range
hr: neispravan ulazni opseg

en: invalid line count: %s
hr: neispravno izbrojeni redci (line count): %s

en: open failed
hr: otvaranje nije uspjelo

en: fflush failed
hr: fflush je neuspješan

en: close failed
hr: zatvaranje nije uspjelo

en: couldn't create temporary file
hr: nije moguće napraviti privremenu datoteku

en: couldn't create process for %s -d
hr: nije moguće napraviti proces za %s -d

en: stat failed
hr: nije uspjelo doznati (stat) status datoteke

en: read failed
hr: čitanje nije uspjelo

en: string transformation failed
hr: nije uspjelo transformirati string

en: write failed
hr: pisanje nije uspjelo

en: the suffix length needs to be at least %<PRIuMAX>
hr: dužina sufiksa mora biti najmanje %<PRIuMAX>

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE [PREFIX]]
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... [DATOTEKA [PREFIKS]]

en: failed to set FILE environment variable
hr: postavljanje varijable okoline FILE nije uspjelo

en: failed to create pipe
hr: stvaranje cijevi nije uspjelo

en: failed to run command: "%s -c %s"
hr: naredba nije uspješno izvršena: „%s -c %s“

en: failed to close input pipe
hr: zatvaranje ulazne cijevi nije uspjelo

en: invalid number of chunks
hr: neispravan broj komada, chunks

en: invalid chunk number
hr: neispravan komad(ni) broj, chunk number

en: invalid suffix length
hr: neispravna dužina sufiksa

en: invalid IO block size
hr: neispravna UI (IO) veličina bloka

en: failed to canonicalize %s
hr: nije uspjelo kanonizirati %s

en: failed to find %s
hr: nije uspjelo pronaći %s

en: failed to update the environment with %s
hr: nije uspjelo ažurirati okolinu s %s

en: %s: couldn't reset non-blocking mode
hr: %s: nije  moguće ponovno uspostaviti ne-blokirajući mod

en: invalid integer argument
hr: neispravan cijeli broj (integer) za argument

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
hr: Uporaba: %s [OPCIJA] [DATOTEKA]...

en: Synchronize cached writes to persistent storage
    
    If one or more files are specified, sync only them,
    or their containing file systems.
hr: Sinkronizira (sync) stanje u priručnoj međumemoriji u trajnu pohranu na disk.
    
    Ako je kao argument navedena jedna ili više datoteka samo se njih (ili u njima
    sadržane datotečne sustave) sinkronizira.

en:   -d, --data             sync only file data, no unneeded metadata
hr:   -d, --data             sinkronizira samo datotečne podatke, ali ne i
                               nepotrebne metapodatke

en:   -f, --file-system      sync the file systems that contain the files
hr:   -f, --file-system      sinkronizira samo datotečne sustave na kojima su
                               spremljene datoteke

en: error opening %s
hr: greška pri otvaranju datoteke %s

en: couldn't reset non-blocking mode %s
hr: nije  moguće ponovno uspostaviti ne-blokirajući mod %s

en: error syncing %s
hr: greška pri sinkronizaciji %s

en: cannot specify both --data and --file-system
hr: ne smije se specificirati istovremeno --data i --file-system

en: --data needs at least one argument
hr: --data zahtijeva barem jedan argument

en: 
    NOTE: your shell may have its own version of %s, which usually supersedes
    the version described here.  Please refer to your shell's documentation
    for details about the options it supports.
hr: 
    Napomena: vaša ljuska (shell) može imati vlastitu inačicu %s, koja obično
    prevagne nad inačicom opisanom ovdje.  Pogledajte u dokumentaciju vaše ljuske
    (shell) za detalje o opcijama koje ona podržava.

en:       --help     display this help and exit
hr:       --help     pokaži ovu pomoć

en:       --version  output version information and exit
hr:       --version  ispiši informacije o inačici

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
hr: 
    Ako DATOTEKA nije navedena ili je - (spojnica), učita se standardni ulaz.

en: 
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
hr: 
    Obvezni argumenti za dugačke opcije su također obvezni i za kratke opcije.

en: 
    The SIZE argument is an integer and optional unit (example: 10K is 10*1024).
    Units are K,M,G,T,P,E,Z,Y (powers of 1024) or KB,MB,... (powers of 1000).
hr: 
     Argument MJERA za --block-size je cijeli broj s neobveznim prefiksom
     (npr.: 10M je 10×1024×1024). Prefiksi su K,M,G,T,P,E,Z,Y (baza 1024), ili
     KB, MB, GB, TB... (baza 1000).

en: 
    Display values are in units of the first available SIZE from --block-size,
    and the %s_BLOCK_SIZE, BLOCK_SIZE and BLOCKSIZE environment variables.
    Otherwise, units default to 1024 bytes (or 512 if POSIXLY_CORRECT is set).
hr: 
     Veličine se ispisuju u jedinicama prve raspoložive MJERE u --block-size, i
     varijabla okoline %s_BLOCK_SIZE, BLOCK_SIZE i BLOCKSIZE.
     Inače, jedinice su (zadano stanje) 1024 bajta (ili 512 ako je aktivna
     postavka POSIXLY_CORRECT).

en: 
    The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
hr: 
     Zadani sufiks za sigurnosne kopije je „~“, osim ako ga se ne promijeni
     s opcijom --suffix ili SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
     METODA: omogućuje odabir varijante sigurnosnih kopija pomoću --backup opcije
     ili zadavanjem varijable okoline VERSION_CONTROL.
      Mogući parametri za METODU su jedan od:

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
hr:   none, off       nikada ne raditi sigurnosne kopije (makar je i zadana
                        opcija --backup)
      numbered, t     raditi numerirane kopije
      existing, nil   radit numerirane, ako postoje numerirane kopije,
                        inače obične
      simple, never   uvijek raditi obične kopije

en: 
    %s online help: <%s>
hr: 
    %s online pomoć: <%s>

en: Full documentation at: <%s%s>
hr: Kompletna dokumentacija na: <%s%s>

en: or available locally via: info '(coreutils) %s%s'
hr: ili lokalno s naredbom: info „(coreutils) %s%s“

en: Try '%s --help' for more information.
hr: Pokušajte s „%s --help“ za više informacija.

en: %s: seek failed
hr: %s: seek nije uspio

en: Print the last %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
hr: Ispisuje zadnjih %d redaka svake DATOTEKE na standardni izlaz.
    S više od jedne DATOTEKE započni svaku s imenom te datoteke u zaglavlju.

en:   -c, --bytes=[+]NUM       output the last NUM bytes; or use -c +NUM to
                                 output starting with byte NUM of each file
hr:   -c, --bytes=[+]BROJ      ispiši zadnjih BROJ bajtova; ili rabi -c +NUM za
                                 ispis počevši s bajtom BROJ svake datoteke

en:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               output appended data as the file grows;
                                 an absent option argument means 'descriptor'
      -F                       same as --follow=name --retry
hr:   -f, --follow[={name|descriptor}]  pripisuj neprestano nove podatke
                                 istovremeno s porastom datoteke;
                                 -f, --follow je isto kao --follow=descriptor
      -F                       isto kao --follow=name --retry

en:   -n, --lines=[+]NUM       output the last NUM lines, instead of the last %d;
                                 or use -n +NUM to output starting with line NUM
          --max-unchanged-stats=N
                               with --follow=name, reopen a FILE which has not
                                 changed size after N (default %d) iterations
                                 to see if it has been unlinked or renamed
                                 (this is the usual case of rotated log files);
                                 with inotify, this option is rarely useful
hr:   -n, --lines=[+]BROJ      zadnjih BROJ redaka ispisati umjesto zadnjih %d;
                                 ili se rabi -n +NUM za ispis počevši s retkom BROJ
          --max-unchanged-stats=N  zajedno s --follow=name ponovno otvoriti DATOTEKU
                                 koja se nije smanjila/povećala nakon N (zadano %d)
                                 iteracija; time se provjerava je li veza prekinuta
                                 ili je preimenovana (obično je to slučaj s
                                 rotirajućim dnevničkim datotekama); s inotify ova
                                 opcija je rijetko upotrebljiva

en:       --pid=PID            with -f, terminate after process ID, PID dies
      -q, --quiet, --silent    never output headers giving file names
          --retry              keep trying to open a file if it is inaccessible
hr:       --pid=PID            zajedno s -f, završiti kad proces ID, PID umre
      -q, --quiet, --silent    zaglavlja datoteka nikada ne ispisivtati
          --retry              nastojati otvoriti datoteku i ako je nedostupna

en:   -s, --sleep-interval=N   with -f, sleep for approximately N seconds
                                 (default 1.0) between iterations;
                                 with inotify and --pid=P, check process P at
                                 least once every N seconds
      -v, --verbose            always output headers giving file names
hr:   -s, --sleep-interval=N   zajedno s -f, pauzirati otprilike N sekunda
                                 (zadano 1.0) između iteracija;
                                 zajedno sa inotify i --pid=P provjeriti proces P
                                 barem jedamputa u N sekunda
      -v, --verbose            ispis sa zaglavljem s imenom datoteke

en: 
    NUM may have a multiplier suffix:
    b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
hr: 
     BROJ može imati sufiks u ulozi množitelja:
     b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
     GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, itd. za T, P, E, Z, Y.

en: no files remaining
hr: non-bl

en: invalid PID
hr: neispravan PID

en: invalid number of seconds: %s
hr: neispravan broj sekundi: %s

en: missing argument after %s
hr: nedostaje argument iza %s

en: missing %s
hr: nedostaje %s

en: warning: timer_settime
hr: upozorenje: timer_settime

en: warning: timer_create
hr: upozorenje: timer_create

en: sending signal %s to command %s
hr: %s signal šalje se naredbi %s

en: Usage: %s [OPTION] DURATION COMMAND [ARG]...
      or:  %s [OPTION]
hr: Uporaba: %s [OPCIJA] TRAJANJE NAREDBA [ARG]...
      ili:  %s [OPCIJA]

en: Start COMMAND, and kill it if still running after DURATION.
hr: Pokrene NAREDBU, a prekine (kill) ju ako i dalje aktivna iza TRAJANJA.

en:       --preserve-status
                     exit with the same status as COMMAND, even when the
                       command times out
          --foreground
                     when not running timeout directly from a shell prompt,
                       allow COMMAND to read from the TTY and get TTY signals;
                       in this mode, children of COMMAND will not be timed out
      -k, --kill-after=DURATION
                     also send a KILL signal if COMMAND is still running
                       this long after the initial signal was sent
      -s, --signal=SIGNAL
                     specify the signal to be sent on timeout;
                       SIGNAL may be a name like 'HUP' or a number;
                       see 'kill -l' for a list of signals
hr:       --preserve-status
                     status izlaza je isti kao i za NAREDBU, čak i ako
                       je trajanje naredbe isteklo
          --foreground
                     kad se tajmaut ne poziva izravno iz ljuske onda se naredbi,
                       dopušta da čita TTY i prima signale od TTY;
                       u ovom modusu potomci NAREDBE ne podliježu tajmautu
      -k, --kill-after=TRAJANJE
                     ako je NAREDBA još uvijek aktivna nakon isteka prvog signala,
                       pošalje joj se KILL signal nakon TRAJANJA
      -s, --signal=SIGNAL
                     specifikacija sign koji se pošalje za tajmaut;
                       SIGNAL može biti ime kao „HUP“ ili broj;
                       v. „kill -l“ za popis mogućih signala

en: 
    DURATION is a floating point number with an optional suffix:
    's' for seconds (the default), 'm' for minutes, 'h' for hours or 'd' for days.
hr: 
    TRAJANJE je decimalni broj s neobveznim sufiksom:
    „s“ za sekunde (zadano), „m“ za minute, „h“ za sate ili „d“ za dane.

en: 
    If the command times out, and --preserve-status is not set, then exit with
    status 124.  Otherwise, exit with the status of COMMAND.  If no signal
    is specified, send the TERM signal upon timeout.  The TERM signal kills
    any process that does not block or catch that signal.  It may be necessary
    to use the KILL (9) signal, since this signal cannot be caught, in which
    case the exit status is 128+9 rather than 124.
hr: 
    Ako naredbi istekne vrijeme, a --preserve-status nije naveden, onda je izlazni
    status 124.  Inače, izlazni status je isti kao za NAREDBU.  Ako nijedan signal
    nije specificirana, pošalje se TERM signal.  TERM signal prekine (kills) bilo
    koji proces koje ne blokira ili ne uhvati taj signal.  Ponekad je neophodno
    rabiti KILL (9) signal, jer se taj signal ne može uhvatiti, i tom slučaju
    izlazni status je 128+9, a ne 124.

en: warning: sigprocmask
hr: upozorenje: sigprocmask (signal se ne može deblokirati)

en: warning: disabling core dumps failed
hr: upozorenje: onemogućavanje ispisa (stanja) memorije nije uspjelo

en: error waiting for command
hr: greška pri čekanju na naredbu

en: the monitored command dumped core
hr: ispis (stanja) memorije nadgledane naredbe

en: unknown status from command (%d)
hr: nepoznat status od naredbe (%d)

en: invalid date format %s
hr: neispravno formiran datum %s

en: cannot touch %s
hr: touch %s nije moguće

en: setting times of %s
hr: postavljanje vremena za %s

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
    
    A FILE argument that does not exist is created empty, unless -c or -h
    is supplied.
    
    A FILE argument string of - is handled specially and causes touch to
    change the times of the file associated with standard output.
hr: Osvježuje vremenske oznake pristupa i promijene svake datoteke na trenutačno
    vrijeme sustava 
    
     Ako DATOTEKA ne postoji stvori se prazna DATOTEKA, osim ako nije navedena
     jedna od -c ili -h opcija
    
     Ako je string argument od DATOTEKE jednak - (znaku spojnice), onda touch
     promijeni vremenske oznake DATOTEKE asocirane sa standardnim izlazom.

en:   -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
hr:   -a                     promjeni samo vrijeme pristupa
      -c, --no-create        ne pravi nove datoteke
      -d, --date=STRING      raščlani/analiziraj STRING i rabi ga umjesto
                               trenutačnog vremena
      -f                     (ignorira se)

en:   -h, --no-dereference   affect each symbolic link instead of any referenced
                             file (useful only on systems that can change the
                             timestamps of a symlink)
      -m                     change only the modification time
hr:   -h, --no-dereference   djeluje na svaku simboličku vezu umjesto na 
                               koju ciljanu datoteku (samo ako sustav može
                               mijenjati vremenske oznake simboličkih veza)
      -m                     izmijeni samo vrijeme promijene datoteke

en:   -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
          --time=WORD        change the specified time:
                               WORD is access, atime, or use: equivalent to -a
                               WORD is modify or mtime: equivalent to -m
hr:   -r, --reference=DATOTEKA  rabi vremenske oznake DATOTEKE umjesto
                                  trenutačnog vremena sustava
      -t VRIJEME             use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] umjesto trenutačnog vremena
          --time=RIJEČ       promijeni specificirano vrijeme:
                               RIJEČ je access, atime ili use: isto kao opcija -a
                               RIJEČ je modify ili mtime: isto kao opcija -m

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
hr: 
     Imajte na umu da opcije -d i -t rabe različite formate za datum i vrijeme.

en: cannot specify times from more than one source
hr: specificiranje vremena iz više od jednog (vremenskog) izvora nije moguće

en: warning: 'touch %s' is obsolete; use 'touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'
hr: upozorenje: „touch %s“ je zastario; rabite „touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d“

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
hr: Uporaba: %s [OPCIJA]... SET1 [SET2]

en: overflow in %<PRIdMAX> * %<PRIdMAX> byte blocks for file %s
hr: preljev u %<PRIdMAX> * %<PRIdMAX> bajtovih blokova za datoteku %s

en: cannot get the size of %s
hr: nije moguće doznati veličinu od %s

en: failed to truncate %s at %<PRIdMAX> bytes
hr: nije uspjelo skrojiti %s na točno %<PRIdMAX> bajtova

en: Invalid number
hr: Neispravan broj

en: cannot open %s for writing
hr: nije moguće otvoriti %s za pisanje

en: cannot get system name
hr: nije moguće doznati ime sustava

en: couldn't get boot time
hr: vrijeme pokretanja nije  moguće doznati

en: cannot find name for user ID %lu
hr: nije moguće pronaći ime za korisnika %lu
