coreutils 8.25-pre1 - en to hu translation catalogue (1600 entries)

en: invalid argument %s for %s
hu: a(z) %s argumentum érvénytelen a következőhöz: %s

en: ambiguous argument %s for %s
hu: a(z) „%s” argumentum nem egyértelmű a következőhöz: „%s”

en: Valid arguments are:
hu: Az érvényes argumentumok a következők:

en: error closing file
hu: hiba a fájl lezárásakor

en: write error
hu: íráshiba

en: preserving permissions for %s
hu: %s jogosultságainak megtartása

en: Unknown system error
hu: Ismeretlen rendszerhiba

en: regular empty file
hu: szabályos üres fájl

en: regular file
hu: szabályos fájl

en: directory
hu: könyvtár

en: symbolic link
hu: szimbolikus link

en: message queue
hu: üzenetsor

en: semaphore
hu: szemafor

en: shared memory object
hu: megosztott memóriaobjektum

en: typed memory object
hu: típusos memóriaobjektum

en: block special file
hu: speciális blokkfájl

en: character special file
hu: speciális karakterfájl

en: contiguous data
hu: folyamatos adatok

en: door
hu: ajtó

en: multiplexed block special file
hu: multiplexelt speciális blokkfájl

en: multiplexed character special file
hu: multiplexelt speciális karakterfájl

en: multiplexed file
hu: multiplexelt fájl

en: named file
hu: elnevezett fájl

en: network special file
hu: speciális hálózatfájl

en: migrated file with data
hu: átköltöztetett fájl adatokkal

en: migrated file without data
hu: átköltöztetett fájl adatok nélkül

en: socket
hu: foglalat

en: whiteout
hu: kifehéredés

en: weird file
hu: szokatlan fájl

en: Address family for hostname not supported
hu: A címcsalád a gépnévhez nem támogatott

en: Temporary failure in name resolution
hu: Átmeneti névfeloldási hiba

en: Bad value for ai_flags
hu: Az ai_flags értéke hibás

en: Non-recoverable failure in name resolution
hu: Helyreállíthatatlan névfeloldási hiba

en: ai_family not supported
hu: az ai_family nem támogatott

en: Memory allocation failure
hu: Memóriafoglalási hiba

en: No address associated with hostname
hu: Nincs cím társítva a gépnévhez

en: Name or service not known
hu: A név vagy a szolgáltatás nem ismert

en: Servname not supported for ai_socktype
hu: A Servname nem támogatott az ai_socktype-hoz

en: ai_socktype not supported
hu: az ai_socktype nem támogatott

en: System error
hu: Rendszerhiba

en: Argument buffer too small
hu: A paraméterpuffer túl kicsi

en: Processing request in progress
hu: Kérés feldolgozása folyamatban

en: Request canceled
hu: Kérés megszakítva

en: Request not canceled
hu: A kérés nem lett megszakítva

en: All requests done
hu: Minden kérés kész

en: Interrupted by a signal
hu: Egy szignál megszakította

en: Parameter string not correctly encoded
hu: A paraméter-karakterlánc kódolása nem megfelelő

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: %s: invalid option -- '%c'
hu: %s: érvénytelen kapcsoló -- „%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
hu: %s: a kapcsoló egy argumentumot igényel -- „%c”

en: cannot change permissions of %s
hu: nem lehet %s jogosultságait megváltoztatni

en: cannot create directory %s
hu: nem lehet a következő könyvtárat létrehozni: %s

en: memory exhausted
hu: elfogyott a memória

en: unable to record current working directory
hu: az aktuális munkakönyvtár feljegyzése meghiúsult

en: failed to return to initial working directory
hu: a visszatérés meghiúsult a kiinduló munkakönyvtárba

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
hu: ”

en: '
hu: ”

en: %s: end of file
hu: %s: fájl vége

en: %s: read error
hu: %s: olvasási hiba

en: Success
hu: Sikerült

en: No match
hu: Nincs találat

en: Invalid regular expression
hu: Érvénytelen szabályos kifejezés

en: Invalid collation character
hu: Érvénytelen leválogatási karakter

en: Invalid character class name
hu: érvénytelen karakterosztálynév

en: Trailing backslash
hu: Záró visszaper

en: Invalid back reference
hu: Érvénytelen visszahivatkozás

en: Unmatched ( or \(
hu: Pár nélküli ( vagy \(

en: Unmatched \{
hu: Pár nélküli \{

en: Invalid content of \{\}
hu: A \{\} tartalma érvénytelen

en: Invalid range end
hu: Érvénytelen tartományvég

en: Memory exhausted
hu: Elfogyott a memória

en: Invalid preceding regular expression
hu: Érvénytelen megelőző szabályos kifejezés

en: Premature end of regular expression
hu: A szabályos kifejezés túl korán véget ért

en: Regular expression too big
hu: A szabályos kifejezés túl nagy

en: Unmatched ) or \)
hu: Pár nélküli ) vagy \)

en: No previous regular expression
hu: Nincs megelőző szabályos kifejezés

en: it is dangerous to operate recursively on %s
hu: veszélyes rekurzívan dolgozni a következőn: %s

en: it is dangerous to operate recursively on %s (same as %s)
hu: veszélyes rekurzívan dolgozni a következőn: %s (ugyanaz, mint %s)

en: use --no-preserve-root to override this failsafe
hu: a --no-preserve-root kapcsoló használatával ez a hibamentes mód felülbírálható

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
hu: ^[iIyY]

en: setting permissions for %s
hu: %s jogosultságainak beállítása

en: Hangup
hu: Felfüggesztés

en: Interrupt
hu: Megszakítás

en: Quit
hu: Kilépés

en: Illegal instruction
hu: Illegális utasítás

en: Trace/breakpoint trap
hu: Nyomkövetési/töréspont csapda

en: Aborted
hu: Megszakítva

en: Floating point exception
hu: Lebegőpontos kivétel

en: Killed
hu: Kilőve

en: Bus error
hu: Buszhiba

en: Segmentation fault
hu: Szegmentálási hiba

en: Broken pipe
hu: Megszakadt csővezeték

en: Alarm clock
hu: Ébresztőóra

en: Terminated
hu: Befejeződött

en: Urgent I/O condition
hu: Sürgős I/O feltétel

en: Stopped (signal)
hu: Leállítva (szignál)

en: Stopped
hu: Leállítva

en: Continued
hu: Folytatva

en: Child exited
hu: Gyerekfolyamat kilépett

en: Stopped (tty input)
hu: Leállítva (tty bemenet)

en: Stopped (tty output)
hu: Leállítva (tty kimenet)

en: I/O possible
hu: I/O lehetséges

en: CPU time limit exceeded
hu: CPU-időkorlát túllépve

en: File size limit exceeded
hu: Fájlméret korlátja túllépve

en: Virtual timer expired
hu: Virtuális időzítés lejárt

en: Profiling timer expired
hu: A profilozási időzítő lejárt

en: Window changed
hu: Ablakméret változott

en: User defined signal 1
hu: Felhasználói szignál 1

en: User defined signal 2
hu: Felhasználói szignál 2

en: EMT trap
hu: EMT csapda

en: Bad system call
hu: Hibás rendszerhívás

en: Stack fault
hu: Veremhiba

en: Information request
hu: Információkérés

en: Power failure
hu: Tápfeszültség-kimaradás

en: Resource lost
hu: Erőforrás elveszítve

en: Real-time signal %d
hu: Valós idejű szignál %d

en: Unknown signal %d
hu: Ismeretlen szignál %d

en: iconv function not usable
hu: az iconv függvény nem használható

en: iconv function not available
hu: az iconv függvény nem érhető el

en: character out of range
hu: tartományon kívüli karakter

en: cannot convert U+%04X to local character set
hu: nem lehet helyi karakterkészletbe átalakítani a következőt: U+%04X

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
hu: nem lehet a(z) U+%04X-t helyi karakterkészletbe átalakítani: %s

en: invalid user
hu: érvénytelen felhasználó

en: invalid group
hu: érvénytelen csoport

en: invalid spec
hu: érvénytelen meghatározás

en: unable to display error message
hu: nem jeleníthető meg hibaüzenet

en: Packaged by %s (%s)
hu: Csomagolta: %s (%s)

en: Packaged by %s
hu: Csomagolta: %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
hu: ©

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
hu: Írta %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
hu: Írta %s és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
hu: Írta %s, %s, és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
hu: Írta %s, %s, %s,
    és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
hu: Írta %s, %s, %s,
    %s, és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
hu: Írta %s, %s, %s,
    %s, %s, és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
hu: Írta %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
hu: Írta %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
hu: Írta %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, és %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
hu: Írta %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, és mások.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
hu: 
    A hibák a(z) %s címen jelenthetők.

en: Report %s bugs to: %s
hu: A(z) %s hibái a(z) %s címen jelenthetők.

en: %s home page: <%s>
hu: A %s honlapja: <%s>

en: string comparison failed
hu: karakterlánc-összehasonlítás sikertelen

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
hu: Állítsa be az LC_ALL='C' környezeti változót a probléma megkerüléséhez.

en: The strings compared were %s and %s.
hu: Az összehasonlított karakterláncok: %s és %s.

en: cannot perform formatted output
hu: a formázott kiírás nem hajtható végre

en: invalid %s%s argument '%s'
hu: érvénytelen %s%s argumentum: „%s”

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
hu: érvénytelen utótag a(z) %s%s argumentumban: „%s”

en: %s%s argument '%s' too large
hu: %s%s: a(z) „%s” argumentum túl nagy

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
    Base%d encode or decode FILE, or standard input, to standard output.
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [FÁJL]
    A FÁJL vagy a szabványos bemenet Base%d kódolása a szabványos kimenetre.

en:   -d, --decode          decode data
      -i, --ignore-garbage  when decoding, ignore non-alphabet characters
      -w, --wrap=COLS       wrap encoded lines after COLS character (default 76).
                              Use 0 to disable line wrapping
hu:   -d, --decode          adatok dekódolása
      -i, --ignore-garbage  dekódoláskor az ábécében nem szereplő karakterek
                              figyelmen kívül hagyása
      -w, --wrap=OSZL       kódolt sorok törése OSZL karakter után
                               (alapértelmezésben 76). A 0 kikapcsolja a törést

en: 
    The data are encoded as described for the %s alphabet in RFC 4648.
    When decoding, the input may contain newlines in addition to the bytes of
    the formal %s alphabet.  Use --ignore-garbage to attempt to recover
    from any other non-alphabet bytes in the encoded stream.
hu: 
    Az adatok kódolása a %s ábécé által az RFC 4648-ban leírt módon történik.
    Visszafejtéskor a bemenet tartalmazhat új sorokat a formális %s ábécé
    bájtjain túl. Az --ignore-garbage kapcsoló használatával megkísérelhető a
    helyreállítás az ábécében nem szereplő karakterekből.

en: read error
hu: olvasási hiba

en: invalid input
hu: érvénytelen bemenet

en: invalid wrap size
hu: érvénytelen sortörésméret

en: extra operand %s
hu: extra operandus: „%s”

en: closing standard input
hu: a szabványos bemenet lezárása

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION... NAME...
hu: Használat: %s NÉV [UTÓTAG]
      vagy:    %s KAPCSOLÓ… NÉV…

en: Print NAME with any leading directory components removed.
    If specified, also remove a trailing SUFFIX.
hu: Kiírja a NEVET a kezdő könyvtárösszetevő eltávolítása után.
    Ha meg van adva, a záró UTÓTAGOT is eltávolítja.

en:   -a, --multiple       support multiple arguments and treat each as a NAME
      -s, --suffix=SUFFIX  remove a trailing SUFFIX; implies -a
      -z, --zero           end each output line with NUL, not newline
hu:   -a, --multiple       több argumentum támogatása, és mindegyik NÉVKÉNT
                             kezelése
      -s, --suffix=UTÓTAG  záró UTÓTAG eltávolítása
      -z, --zero           minden kimeneti sor lezárása NUL-lal új sor helyett

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort          -> "sort"
      %s include/stdio.h .h     -> "stdio"
      %s -s .h include/stdio.h  -> "stdio"
      %s -a any/str1 any/str2   -> "str1" followed by "str2"
hu: 
    Példák:
      %s /usr/bin/sort          -> „sort”
      %s include/stdio.h .h     -> „stdio”
      %s -s .h include/stdio.h  -> „stdio”
      %s -a izé/str1 izé/str2   -> „str1” majd „str2”

en: missing operand
hu: hiányzó operandus

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [FÁJL]…

en: Concatenate FILE(s) to standard output.
hu: A FÁJLOK összefűzése a szabványos kimenetre.

en: 
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonempty output lines, overrides -n
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      suppress repeated empty output lines
hu: 
      -A, --show-all           azonos a -vET-vel
      -b, --number-nonblank    a nem üres kimeneti sorok megszámozása
      -e                       azonos a -vE-vel
      -E, --show-ends          egy $ jelet jelenít meg minden egyes sor végén
      -n, --number             megszámoz minden kimeneti sort
      -s, --squeeze-blank      az ismétlődő üres kimeneti sorokat nem jeleníti meg

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
hu:   -t                       azonos a -vT-vel
      -T, --show-tabs          a TAB karaktereket ^I formában jeleníti meg
      -u                       (figyelmen kívül marad)
      -v, --show-nonprinting   a ^ és M- jelölés használata az LFD és TAB
                                 kivételével

en: 
    Examples:
      %s f - g  Output f's contents, then standard input, then g's contents.
      %s        Copy standard input to standard output.
hu: 
    Példák:
      %s f - g  Előbb f, majd a szabványos bemenet, majd g tartalmának kiírása.
      %s        A szabványos bemenet másolása a szabványos kimenetre.

en: cannot do ioctl on %s
hu: nem végezhető ioctl a következőn: %s

en: standard output
hu: szabványos kimenet

en: %s: input file is output file
hu: %s: a bemeneti fájl a kimeneti fájl

en: failed to create security context: %s
hu: a biztonsági kontextus létrehozása meghiúsult: %s

en: failed to set %s security context component to %s
hu: a(z) %s biztonsági kontextus összetevőjének beállítása meghiúsult a következőre: %s

en: failed to get security context of %s
hu: %s biztonsági kontextusának lekérése meghiúsult

en: can't apply partial context to unlabeled file %s
hu: nem alkalmazható részleges kontextus a(z) %s nem címkézett fájlra

en: failed to change context of %s to %s
hu: %s kontextusának megváltoztatása meghiúsult a következőre: %s

en: cannot access %s
hu: %s nem érhető el

en: cannot read directory %s
hu: a következő könyvtár nem olvasható: %s

en: changing security context of %s
hu: %s biztonsági kontextusának megváltoztatása

en: fts_read failed
hu: az fts_read sikertelen

en: fts_close failed
hu: a fts_close hívás meghiúsult

en: Usage: %s [OPTION]... CONTEXT FILE...
      or:  %s [OPTION]... [-u USER] [-r ROLE] [-l RANGE] [-t TYPE] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… KONTEXTUS FÁJL…
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… [-u FELHASZNÁLÓ] [-r SZEREP] [-l TARTOMÁNY] 
                                  [-t TÍPUS] FÁJL…
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… --reference=REFERENCIAFÁJL FÁJL…

en: Change the SELinux security context of each FILE to CONTEXT.
    With --reference, change the security context of each FILE to that of RFILE.
hu: Megváltoztatja mindegyik FÁJL SELinux biztonsági kontextusát a KONTEXTUSRA.
    A --reference használatával minden egyes FÁJL biztonsági kontextusát a
    REFERENCIAFÁJL kontextusára változtatja.

en:       --dereference      affect the referent of each symbolic link (this is
                             the default), rather than the symbolic link itself
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
hu:       --dereference      az egyes szimbolikus linkek hivatkozóit érinti (ez az
                               alapértelmezett), és nem magát a szimbolikus linket
      -h, --no-dereference   a szimbolikus linket érinti, és nem a fájlt

en:   -u, --user=USER        set user USER in the target security context
      -r, --role=ROLE        set role ROLE in the target security context
      -t, --type=TYPE        set type TYPE in the target security context
      -l, --range=RANGE      set range RANGE in the target security context
hu:   -u, --user=FELHASZNÁLÓ a FELHASZNÁLÓ felhasználó beállítása a cél biztonsági
                               kontextusában
      -r, --role=SZEREP      a SZEREP szerep beállítása a cél biztonsági
                               kontextusában
      -t, --type=TÍPUS       a TÍPUS típus beállítása a cél biztonsági kontextusában
      -l, --range=TARTOMÁNY  a TARTOMÁNY tartomány beállítása a cél biztonsági
                               kontextusában

en:       --no-preserve-root  do not treat '/' specially (the default)
          --preserve-root    fail to operate recursively on '/'
hu:       --no-preserve-root    a „/”-t ne kezelje speciálisan (alapértelmezett)
          --preserve-root       a rekurzív működés visszautasítása a „/” könyvtáron

en:       --reference=RFILE  use RFILE's security context rather than specifying
                             a CONTEXT value
hu:       --reference=RFÁJL  a megadott RFÁJL biztonsági kontextusát használja
                               egy KONTEXTUS érték megadása helyett

en:   -R, --recursive        operate on files and directories recursively
hu:   -R, --recursive        rekurzívan működik a fájlokon és könyvtárakon

en:   -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
hu:   -v, --verbose          minden feldolgozott fájl után diagnosztikai
                               üzenetet ír ki

en: 
    The following options modify how a hierarchy is traversed when the -R
    option is also specified.  If more than one is specified, only the final
    one takes effect.
    
      -H                     if a command line argument is a symbolic link
                             to a directory, traverse it
      -L                     traverse every symbolic link to a directory
                             encountered
      -P                     do not traverse any symbolic links (default)
hu: 
    Az alábbi kapcsolók a hierarchia bejárását módosítják, ha a -R kapcsoló
    is meg van adva. Ha egynél több van megadva, akkor csak a legutolsó
    fejti ki hatását.
    
      -H                     ha egy parancssori argumentum szimbolikus link
                               egy könyvtárra, akkor bejárja
      -L                     minden könyvtárra mutató szimbolikus link bejárása
      -P                     ne járjon be egyetlen szimbolikus linket sem
                               (alapértelmezett)

en: -R --dereference requires either -H or -L
hu: A -R --dereference igényli a -H vagy -L egyikét

en: -R -h requires -P
hu: a -R -h megköveteli a -P használatát

en: missing operand after %s
hu: a(z) „%s” operandusa hiányzik

en: invalid context: %s
hu: érvénytelen kontextus: %s

en: conflicting security context specifiers given
hu: ütköző biztonságikontextus-meghatározót adott meg

en: failed to get attributes of %s
hu: %s attribútumainak beolvasása sikertelen

en: invalid group: %s
hu: érvénytelen csoport: %s

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… CSOPORT FÁJL…
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… --reference=REFERENCIAFÁJL FÁJL…

en: Change the group of each FILE to GROUP.
    With --reference, change the group of each FILE to that of RFILE.
hu: Megváltoztatja mindegyik FÁJL csoportját a CSOPORTRA.
    A --reference használatával minden FÁJL kontextusát a REFERENCIAFÁJL
    kontextusára változtatja.

en:   -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
      -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
hu:   -c, --changes          mint a részletes mód, de csak a végrehajtott
                               változásokat jelzi
      -f, --silent, --quiet  megszünteti a legtöbb hibaüzenetet
      -v, --verbose          minden feldolgozott fájl után diagnosztikai
                               üzenetet ír ki

en:                          (useful only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
hu:                          (csak azokon a rendszereken hasznos, ahol a szimbolikus
                               link tulajdonosa módosítható)

en:       --reference=RFILE  use RFILE's group rather than specifying a
                             GROUP value
hu:       --reference=RFÁJL  a megadott RFÁJL csoportjának használata CSOPORT
                               érték megadása helyett

en: 
    Examples:
      %s staff /u      Change the group of /u to "staff".
      %s -hR staff /u  Change the group of /u and subfiles to "staff".
hu: 
    Példák:
      %s staff /u      A /u csoportjának módosítása „staff”-ra.
      %s -hR staff /u  A /u és az alatta található fájlok csoportjának módosítása
                           „staff”-ra.

en: getting new attributes of %s
hu: %s új attribútumainak beolvasása

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
hu: a szimbolikus link (%s) és az általa hivatkozott fájl egyaránt változatlan

en: mode of %s changed from %04lo (%s) to %04lo (%s)
hu: %s jogosultságai megváltoztatva erről: %04lo (%s) erre: %04lo (%s)

en: failed to change mode of %s from %04lo (%s) to %04lo (%s)
hu: %s jogosultságainak megváltoztatása sikertelen erről: %04lo (%s) erre: %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
hu: %s jogosultsága a következő maradt: %04lo (%s)

en: cannot operate on dangling symlink %s
hu: nem lehet dolgozni a(z) %s törött szimbolikus linken

en: changing permissions of %s
hu: %s jogosultságainak megváltoztatása

en: %s: new permissions are %s, not %s
hu: %s: az új jogosultságok: %s, nem pedig %s

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… MÓD[,MÓD]… FÁJL…
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… OKTÁLIS-MÓD FÁJL…
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… --reference=REFERENCIAFÁJL FÁJL…

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    With --reference, change the mode of each FILE to that of RFILE.
hu: Megváltoztatja mindegyik FÁJL módját a MÓDRA.
    A --reference használatával minden FÁJL módját a REFERENCIAFÁJL
    módjára változtatja.

en:       --reference=RFILE  use RFILE's mode instead of MODE values
hu:       --reference=RFÁJL  az RFÁJL MÓDJÁT állítja be a MÓD értékek helyett

en:   -R, --recursive        change files and directories recursively
hu:   -R, --recursive        fájlok és könyvtárak rekurzív módosítása

en: 
    Each MODE is of the form '[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+|[-+=][0-7]+'.
hu: 
    Minden egyes MÓD a következő formátumú: „[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+”.

en: cannot combine mode and --reference options
hu: a mód és a --reference kapcsolók nem kombinálhatók

en: invalid mode: %s
hu: érvénytelen mód: %s

en: changed ownership of %s from %s to %s
hu: %s tulajdonosa megváltoztatva erről: %s erre: %s

en: changed group of %s from %s to %s
hu: %s csoportja megváltoztatva erről: %s erre: %s

en: no change to ownership of %s
hu: %s tulajdonosa nem változott meg

en: failed to change ownership of %s from %s to %s
hu: %s tulajdonosának megváltoztatása sikertelen erről: %s erre: %s

en: failed to change group of %s from %s to %s
hu: %s csoportjának megváltoztatása sikertelen erről: %s erre: %s

en: failed to change ownership of %s
hu: %s tulajdonosának megváltoztatása meghiúsult

en: failed to change ownership of %s to %s
hu: %s tulajdonosának megváltoztatása sikertelen a következőre: %s

en: failed to change group of %s to %s
hu: %s csoportjának megváltoztatása sikertelen a következőre: %s

en: ownership of %s retained as %s
hu: %s tulajdonosa maradt %s

en: group of %s retained as %s
hu: %s csoportja maradt %s

en: ownership of %s retained
hu: %s tulajdonosa megtartva

en: cannot dereference %s
hu: %s nem követhető

en: changing ownership of %s
hu: %s tulajdonosának megváltoztatása

en: changing group of %s
hu: %s csoportjának megváltoztatása

en: Usage: %s [OPTION]... [OWNER][:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [TULAJDONOS] [:[CSOPORT] FÁJL…
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… --reference=REFERENCIAFÁJL FÁJL…

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    With --reference, change the owner and group of each FILE to those of RFILE.
hu: Megváltoztatja mindegyik FÁJL tulajdonosát és/vagy csoportját a TULAJDONOSRA
    és/vagy a CSOPORTRA. A --reference használata esetén mindegyik FÁJL
    tulajdonosát és csoportját a REFERENCIAFÁJLÉRA változtatja.

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute
hu:       --from=JELENLEGI_TULAJ:JELENLEGI_CSOPORT
                                csak akkor változtatja meg a fájl tulajdonosát és/
                                  vagy csoportját, ha a jelenlegi beállítások
                                  megegyeznek a megadottakkal. A két attribútum
                                  közül bármelyik elhagyható, ebben az esetben
                                  nincs szükség egyezésre a kihagyott attribútumhoz

en:       --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             specifying OWNER:GROUP values
hu:       --reference=RFÁJL  a megadott RFÁJL csoportját és tulajdonosát
                               állítja be TULAJ:CSOPORT értékek megadása helyett

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a ':' following a symbolic OWNER.
    OWNER and GROUP may be numeric as well as symbolic.
hu: 
    A tulajdonos változatlan marad, ha nincs megadva. A csoport változatlan
    marad, ha nincs megadva, de megváltozik a bejelentkezési csoportra, a „:”-ot
    követő TULAJDONOS nevének megadásakor. A TULAJDONOST és a CSOPORTOT meg
    lehet adni számmal vagy névvel.

en: 
    Examples:
      %s root /u        Change the owner of /u to "root".
      %s root:staff /u  Likewise, but also change its group to "staff".
      %s -hR root /u    Change the owner of /u and subfiles to "root".
hu: 
    Példák:
      %s root /u        A /u tulajdonosának megváltoztatása „root”-ra.
      %s root:staff /u  Hasonló, de a csoportot megváltoztatja „staff”-ra.
      %s -hR root /u    A /u és az alatta található fájlok tulajdonosának
                          módosítása „root”-ra.

en: invalid group %s
hu: érvénytelen csoport: %s

en: invalid group list %s
hu: érvénytelen csoportlista: %s

en: Usage: %s [OPTION] NEWROOT [COMMAND [ARG]...]
      or:  %s OPTION
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ] ÚJGYÖKÉR [PARANCS [ARGUMENTUM]…]
      vagy:    %s KAPCSOLÓ

en: Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.
hu: A PARANCS futtatása a gyökérkönyvtár ÚJGYÖKÉRRE állításával.

en:   --groups=G_LIST        specify supplementary groups as g1,g2,..,gN
hu:   --groups=G_LISTA       kiegészítő csoportok megadása mint g1,g2,..,gN

en:   --userspec=USER:GROUP  specify user and group (ID or name) to use
hu:   --userspec=FELH:CSOP   használandó felhasználó és csoport megadása (azonosító
                               vagy név)

en:   --skip-chdir           do not change working directory to %s
hu:   --skip-chdir           ne váltson munkakönyvtárat erre: %s

en: option --skip-chdir only permitted if NEWROOT is old %s
hu: a --skip-chdir kapcsoló csak akkor engedélyezett, ha az ÚJGYÖKÉR a régi %s

en: cannot change root directory to %s
hu: a gyökérkönyvtár nem váltható át a következőre: %s

en: cannot chdir to root directory
hu: nem lehet a gyökérkönyvtárba lépni

en: no group specified for unknown uid: %d
hu: nincs csoport megadva az ismeretlen uid-nál: %d

en: failed to get supplemental groups
hu: a kiegészítő csoportok lekérése meghiúsult

en: failed to set supplemental groups
hu: a kiegészítő csoportok beállítása meghiúsult

en: failed to set group-ID
hu: a csoportazonosító beállítása meghiúsult

en: failed to set user-ID
hu: a felhasználói azonosító beállítása meghiúsult

en: failed to run command %s
hu: a(z) %s parancs futtatása meghiúsult

en: %s: file too long
hu: %s: a fájl túl nagy

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
hu: Használat: %s [FÁJL]…
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
hu: Minden egyes FÁJL CRC ellenőrzőösszegének és bájtjai számának kiírása.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… FÁJL1 FÁJL2

en: Compare sorted files FILE1 and FILE2 line by line.
hu: A rendezett FÁJL1 és FÁJL2 összehasonlítása sorról sorra.

en: 
    When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
hu: 
    Ha a FÁJL1 vagy FÁJL2 (nem mindkettő) a -, akkor a szabványos bemenetet olvassa.

en: 
    With no options, produce three-column output.  Column one contains
    lines unique to FILE1, column two contains lines unique to FILE2,
    and column three contains lines common to both files.
hu: 
    Kapcsolók nélkül három oszlopból álló kimenetet állít elő. Az első oszlop 
    tartalmazza a FÁJL1-ben egyedi sorokat, a második a FÁJL2-ben egyedi sorokat,
    a harmadik oszlop pedig a mindkét fájlban közös sorokat.

en: 
      -1              suppress column 1 (lines unique to FILE1)
      -2              suppress column 2 (lines unique to FILE2)
      -3              suppress column 3 (lines that appear in both files)
hu: 
      -1              az 1. oszlop (a FÁJL1-ben egyedi sorok) elnyomása
      -2              a 2. oszlop (a FÁJL2-ben egyedi sorok) elnyomása
      -3              a 3. oszlop (a mindkét fájlban szereplő sorok) elnyomása

en: 
      --check-order     check that the input is correctly sorted, even
                          if all input lines are pairable
      --nocheck-order   do not check that the input is correctly sorted
hu: 
      --check-order   a bemenet megfelelő rendezésének ellenőrzése, még ha
                        minden bemeneti sor párosítható is.
      --nocheck-order  ne ellenőrizze a bemenet megfelelő rendezését

en:   --output-delimiter=STR  separate columns with STR
hu:   --output-delimiter=STR  oszlopok elválasztása a STR karakterlánccal

en:   -z, --zero-terminated    line delimiter is NUL, not newline
hu:   -z, --zero-terminated     a sorok elválasztója NUL, nem új sor

en: 
    Note, comparisons honor the rules specified by 'LC_COLLATE'.
hu: 
    Ne feledje, hogy az összehasonlítások figyelembe veszik az „LC_COLLATE” által
    megadott szabályokat.

en: 
    Examples:
      %s -12 file1 file2  Print only lines present in both file1 and file2.
      %s -3 file1 file2  Print lines in file1 not in file2, and vice versa.
hu: 
    Példák:
      %s -12 fájl1 fájl2  Csak a fájl1 fájl2 közös sorainak kiírása.
      %s -3  fájl1 fájl2  A fájl1 és a fájl2 nem közös sorainak kiírása.

en: file %d is not in sorted order
hu: a(z) %d. fájl nincs rendezve

en: total
hu: összesen

en: multiple output delimiters specified
hu: több kimenetelválasztót adott meg

en: cannot lseek %s
hu: lseek %s sikertelen

en: error deallocating %s
hu: hiba %s felszabadítása közben

en: error reading %s
hu: hiba %s olvasása közben

en: error writing %s
hu: hiba %s írása közben

en: overflow reading %s
hu: túlcsordulás %s olvasása közben

en: %s: failed to get extents info
hu: %s: az extent információinak lekérése meghiúsult

en: %s: write failed
hu: %s: az írás meghiúsult

en: failed to extend %s
hu: %s kiterjesztése meghiúsult

en: clearing permissions for %s
hu: %s jogosultságainak törlése

en: failed to preserve ownership for %s
hu: %s tulajdonosának megtartása meghiúsult

en: failed to lookup file %s
hu: %s fájl kikeresése meghiúsult

en: failed to preserve authorship for %s
hu: %s szerzőjének megtartása meghiúsult

en: failed to set default file creation context to %s
hu: az alapértelmezett fájllétrehozási kontextus beállítása meghiúsult a következőre: %s

en: failed to set default file creation context for %s
hu: az alapértelmezett fájllétrehozási kontextus beállítása meghiúsult ehhez: %s

en: failed to set the security context of %s
hu: %s biztonsági kontextusának beállítása meghiúsult

en: cannot open %s for reading
hu: %s nem nyitható meg olvasásra

en: cannot fstat %s
hu: fstat %s sikertelen

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
hu: %s fájl kihagyása, mivel kicserélték másolás közben

en: cannot remove %s
hu: %s nem törölhető

en: removed %s
hu: %s törölve

en: not writing through dangling symlink %s
hu: nincs írás a(z) %s törött szimbolikus linken keresztül

en: cannot create regular file %s
hu: %s reguláris fájl nem hozható létre

en: failed to clone %s from %s
hu: %s klónozása meghiúsult innen: %s

en: preserving times for %s
hu: %s összes idejének megtartása

en: failed to close %s
hu: %s bezárása meghiúsult

en: %s: replace %s, overriding mode %04lo (%s)?
hu: %s: %s cseréje, felülírási mód %04lo (%s)?

en: %s: unwritable %s (mode %04lo, %s); try anyway?
hu: %s: nem írható %s (mód: %04lo, %s); mindenképp megpróbálja?

en: %s: overwrite %s?
hu: %s: felülírja a(z) %s fájlt?

en:  (backup: %s)
hu:  (biztonsági mentés: %s)

en: failed to restore the default file creation context
hu: az alapértelmezett fájllétrehozási kontextus visszaállítása meghiúsult

en: cannot create hard link %s to %s
hu: %s hard link nem hozható létre a következőre: %s

en: cannot stat %s
hu: stat %s sikertelen

en: omitting directory %s
hu: %s könyvtár kihagyása

en: warning: source file %s specified more than once
hu: figyelmeztetés: %s forrásfájl többször is meg van adva

en: %s and %s are the same file
hu: %s és %s ugyanaz a fájl

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
hu: %s nem könyvtár; nem írható felül %s könyvtárral

en: will not overwrite just-created %s with %s
hu: az éppen létrehozott %s-t nem fogom felülírni ezzel: %s

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
hu: %s könyvtárat nem írható felül nem könyvtárral

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
hu: a könyvtárat nem lehet nem könyvtárba áthelyezni: %s -> %s

en: cannot backup %s
hu: %s biztonsági mentése sikertelen

en: will not copy %s through just-created symlink %s
hu: a(z) %s nem kerül átmásolásra az imént létrehozott %s szimbolikus linken keresztül

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
hu: %s könyvtárat nem lehet saját magába (%s) másolni

en: warning: source directory %s specified more than once
hu: figyelmeztetés: %s forráskönyvtár többször is meg van adva

en: will not create hard link %s to directory %s
hu: %2$s könyvtárra mutató %1$s hard link nem lesz létrehozva

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
hu: %s-t nem lehet egy saját alkönyvtárába (%s) áthelyezni

en: cannot move %s to %s
hu: %s-t nem lehet ide áthelyezni: %s

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
hu: eszközközi áthelyezés sikertelen:
    %s --> %s; cél törlése sikertelen

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
hu: %s körkörös szimbolikus link nem másolható

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
hu: %s: relatív szimbolikus linkeket csak az aktuális könyvtárban lehet létrehozni

en: cannot create symbolic link %s to %s
hu: %s szimbolikus link nem hozható létre a következőre: %s

en: cannot create fifo %s
hu: %s fifo nem hozható létre

en: cannot create special file %s
hu: %s speciális fájl nem hozható létre

en: cannot read symbolic link %s
hu: %s szimbolikus link nem olvasható

en: cannot create symbolic link %s
hu: %s szimbolikus link nem hozható létre

en: %s has unknown file type
hu: %s fájltípusa ismeretlen

en: cannot un-backup %s
hu: %s biztonsági mentése nem állítható vissza

en: %s -> %s (unbackup)
hu: %s -> %s (biztonsági mentés visszaállítása)

en: Usage: %s --coreutils-prog=PROGRAM_NAME [PARAMETERS]...
hu: Használat: %s --coreutils-prog=PROGRAM_NEVE [PARAMÉTEREK]…

en: Execute the PROGRAM_NAME built-in program with the given PARAMETERS.
hu: A beépített PROGRAM_NEVE program végrehajtása a megadott PARAMÉTEREKKEL.

en: 
    Use: '%s --coreutils-prog=PROGRAM_NAME --help' for individual program help.
hu: 
    Az egyes programok súgójához használja a(z) „%s --coreutils-prog=PROGRAM_NEVE --help” parancsot.

en: unknown program %s
hu: ismeretlen program: %s

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [-T] FORRÁS CÉL
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… FORRÁS… KÖNYVTÁR
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… -t KÖNYVTÁR FORRÁS…

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
hu: A FORRÁST a CÉLRA, vagy több FORRÁST a KÖNYVTÁRBA másol.

en:   -a, --archive                same as -dR --preserve=all
          --attributes-only        don't copy the file data, just the attributes
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=links
hu:   -a, --archive                ugyanaz, mint a -dR --preserve=all
          --attributes-only        nem másol fájladatokat, csak az attribútumokat
          --backup[=CONTROL]       minden létező célfájlról mentést készít
      -b                           mint a --backup, de nem fogad el argumentumot
          --copy-contents          rekurzió esetén a speciális fájlok tartalmát is
                                     másolja
      -d                           mint a --no-dereference --preserve=links

en:   -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again (this option
                                     is ignored when the -n option is also used)
      -i, --interactive            prompt before overwrite (overrides a previous -n
                                      option)
      -H                           follow command-line symbolic links in SOURCE
hu:   -f, --force                  ha egy létező célfájlt nem lehet megnyitni,
                                     akkor törli azt, majd újrapróbálja (figyelmen
                                     kívül marad a -n kapcsoló használatakor)
      -i, --interactive            felülírás előtt kérdez
      -H                           parancssori szimbolikus linkek követése a
                                     FORRÁSBAN

en:   -l, --link                   hard link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links in SOURCE
hu:   -l, --link                   fájlok hard linkelése másolás helyett
      -L, --dereference            a szimbolikus linkek követése mindig a FORRÁSBAN

en:   -n, --no-clobber             do not overwrite an existing file (overrides
                                     a previous -i option)
      -P, --no-dereference         never follow symbolic links in SOURCE
hu:   -n, --no-clobber             ne írjon felül meglévő fájlt (felülbírálja a
                                     korábbi -i kapcsolót)
      -P, --no-dereference         soha ne kövesse a szimbolikus linkeket a
                                      FORRÁSBAN

en:   -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: context, links, xattr,
                                     all
hu:   -p                           mint a --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LISTA]  megadott attribútumok megtartása (alap:
                                     mode,ownership,timestamps), ha lehet
                                     további attribútumokat is: context, links,
                                     xattr, all

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                use full source file name under DIRECTORY
hu:       --no-preserve=ATTR_LISTA nem őrzi meg a megadott attribútumokat
          --parents                teljes forrásfájlnév használata a KÖNYVTÁR alatt

en:   -R, -r, --recursive          copy directories recursively
          --reflink[=WHEN]         control clone/CoW copies. See below
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
hu:   -R, -r, --recursive          könyvtárak rekurzív másolása
          --reflink[=EKKOR]        klón/CoW másolatok vezérlése. Lásd alább.
          --remove-destination     minden célfájl törlése, még mielőtt megpróbálná
                                     megnyitni (ellentétben a --force kapcsolóval)

en:       --sparse=WHEN            control creation of sparse files. See below
          --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
hu:       --sparse=EKKOR           ritka fájlok létrehozásának szabályozása.
                                     Lásd alább.
          --strip-trailing-slashes eltávolítja a befejező osztásjeleket minden
                                     egyes FORRÁS argumentumról

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
hu:   -s, --symbolic-link          szimbolikus link létrehozása másolás helyett
      -S, --suffix=KITERJESZTÉS    a biztonsági másolat szokásos kiterjesztésének
                                     felülbírálása
      -t, --target-directory=KÖNYVTÁR   minden FORRÁS argumentum másolása a
                                        megadott KÖNYVTÁRBA
      -T, --no-target-directory    a CÉL kezelése normál fájlként

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
hu:   -u, --update                 csak akkor másol, ha a CÉL fájl régebbi mint a
                                     FORRÁS, vagy ha a CÉL nem létezik
      -v, --verbose                elmagyarázza, mi történik
      -x, --one-file-system        az adott fájlrendszeren marad

en:   -Z                           set SELinux security context of destination
                                     file to default type
          --context[=CTX]          like -Z, or if CTX is specified then set the
                                     SELinux or SMACK security context to CTX
hu:   -Z                           a célfájl SELinux biztonsági környezetének
                                     beállítása az alapértelmezett típusra
          --context[=CTX]          mint a -Z, vagy ha a CTX meg van adva, akkor
                                     a SELinux vagy SMACK biztonsági környezet
                                     beállítása CTX értékre

en: 
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
    
    When --reflink[=always] is specified, perform a lightweight copy, where the
    data blocks are copied only when modified.  If this is not possible the copy
    fails, or if --reflink=auto is specified, fall back to a standard copy.
hu: 
    Alapértelmezésben a program kitalálja, hogy a FORRÁS fájl ritka-e vagy nem.
    Amennyiben igen, a megfelelő CÉL fájl is ritka lesz. Ez a --sparse=auto
    kapcsolónak megfelelő viselkedés. Megadható a --sparse=always kapcsoló,
    ekkor a CÉL fájl ritka lesz, amennyiben a FORRÁS megfelelő mennyiségű nulla
    bájtot tartalmaz.
    A --sparse=never kapcsolóval letiltható a ritka fájlok létrehozása.
    
    A --reflink[=always] megadásakor könnyűsúlyú másolást végez, ahol az
    adatblokkok csak módosítás esetén lesznek másolva. Ha ez nem lehetséges, akkor
    a másolás meghiúsul, vagy ha --reflink=auto megadásakor hagyományos másolás
    kerül végrehajtásra.

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
hu: 
    Kivételt képez, amikor a cp biztonsági mentést készít a FORRÁSRÓL és a force
    és backup kapcsolók egyaránt meg vannak adva, továbbá a FORRÁS és a CÉL ugyanaz a szabályos fájl.

en: failed to preserve times for %s
hu: %s időinek megtartása meghiúsult

en: failed to preserve permissions for %s
hu: %s jogosultságainak megtartása sikertelen

en: cannot make directory %s
hu: %s könyvtár nem hozható létre

en: %s exists but is not a directory
hu: %s létezik, de nem könyvtár

en: failed to access %s
hu: %s elérése meghiúsult

en: missing file operand
hu: hiányzó fájloperandus

en: missing destination file operand after %s
hu: hiányzik a célfájl-operandus a következő után: %s

en: cannot combine --target-directory (-t) and --no-target-directory (-T)
hu: A --target-directory (-t) és a --no-target-directory (-T) nem kombinálhatók

en: target %s is not a directory
hu: a megadott cél (%s) nem könyvtár

en: with --parents, the destination must be a directory
hu: a --parents használatakor a cél könyvtár kell legyen

en: multiple target directories specified
hu: több kimeneti célkönyvtár van megadva

en: warning: ignoring --context; it requires an SELinux-enabled kernel
hu: FIGYELMEZTETÉS: a --context figyelmen kívül marad; SELinux-képes kernelt igényel

en: cannot make both hard and symbolic links
hu: nem lehet egyszerre hard linket és szimbolikus linket létrehozni

en: options --backup and --no-clobber are mutually exclusive
hu: a --backup és --no-clobber kapcsolók egymást kölcsönösen kizárják

en: --reflink can be used only with --sparse=auto
hu: a --reflink csak a --sparse=auto kapcsolóval együtt használható

en: backup type
hu: biztonsági mentés típusa

en: cannot set target context and preserve it
hu: a cél kontextusa nem állítható be és nem és őrizhető meg

en: cannot preserve security context without an SELinux-enabled kernel
hu: a biztonsági kontextus nem őrizhető meg SELinux-képes rendszermag nélkül

en: cannot preserve extended attributes, cp is built without xattr support
hu: a kiterjesztett attribútumok nem őrizhetők meg, a cp xattr támogatás nélkül készült

en: input disappeared
hu: a bemenet eltűnt

en: %s: line number out of range
hu: %s: a sorszám kívül esik a tartományon

en: %s: %s: line number out of range
hu: %s: %s: a sorszám kívül esik a tartományon

en:  on repetition %s
hu:  a(z) %s ismétlésben

en: %s: %s: match not found
hu: %s: %s: a találat nem található

en: error in regular expression search
hu: hiba a szabályos kifejezés keresésében

en: write error for %s
hu: írási hiba a következőhöz: %s

en: %s: integer expected after delimiter
hu: %s a program egész értéket várt az elhatároló után

en: %s: '}' is required in repeat count
hu: %s: egy „}” szükséges az ismétlésszámban

en: %s}: integer required between '{' and '}'
hu: %s}: egy egész érték szükséges a „{” és „}” között

en: %s: closing delimiter '%c' missing
hu: %s: a záró „%c” elhatároló hiányzik

en: %s: invalid regular expression: %s
hu: %s: érvénytelen szabályos kifejezés: %s

en: %s: invalid pattern
hu: %s: érvénytelen minta

en: %s: line number must be greater than zero
hu: %s: a sorszámnak nagyobbnak kell lennie, mint 0

en: line number %s is smaller than preceding line number, %s
hu: a(z) %s sorszám kisebb, mint a megelőző sorszám (%s)

en: warning: line number %s is the same as preceding line number
hu: figyelmeztetés: a(z) %s sorszám azonos a megelőző sorszámmal

en: missing conversion specifier in suffix
hu: az utótagból hiányzik az átalakítás meghatározása

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
hu: az utótagból hiányzik az átalakítás meghatározása: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
hu: az utótagból hiányzik az átalakítás meghatározása: \%.3o

en: invalid flags in conversion specification: %%%c%c
hu: érvénytelen jelzők a konverziós specifikációban: %%%c%c

en: too many %% conversion specifications in suffix
hu: túl sok %% átalakítási meghatározás van az utótagban

en: missing %% conversion specification in suffix
hu: az utótagból hiányzik a %% átalakítási meghatározás

en: invalid number
hu: érvénytelen szám

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… FÁJL MINTA…

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files 'xx00', 'xx01', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
hu: A FÁJL MINTÁK által elválasztott darabjait az „xx00”, „xx01”, …, fájlokba
    írja, valamint az egyes darabok bájtjai számát a szabványos kimenetre írja.

en: 
    Read standard input if FILE is -
hu: 
    Ha a FÁJL a -, akkor a szabványos bemenetet olvassa

en:   -b, --suffix-format=FORMAT  use sprintf FORMAT instead of %02d
      -f, --prefix=PREFIX        use PREFIX instead of 'xx'
      -k, --keep-files           do not remove output files on errors
hu:   -b, --suffix-format=FORMÁTUM az sprintf FORMÁTUM használata a(z) %02d helyett
      -f, --prefix=ELŐTAG        az ELŐTAG használata az „xx” helyett
      -k, --keep-files           ne törölje  kimeneti fájlokat hiba esetén

en:       --suppress-matched     suppress the lines matching PATTERN
hu:       --suppress-matched     a MINTÁRA illeszkedő sorok elnyomása

en:   -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
hu:   -n, --digits=SZÁMJEGYEK    a megadott számú számjegy használata a 2 helyett.
      -s, --quiet, --silent      ne írja ki a kimeneti fájlok méretének összegét
      -z, --elide-empty-files    üres kimeneti fájlok eltávolítása

en: 
    Each PATTERN may be:
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %REGEXP%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required '+' or '-' followed by a positive integer.
hu: 
    A MINTA lehet:
      EGÉSZ              másolás a megadott sorszámig, annak beleértése nélkül
      /REGEXP/[ELTOLÁS]  másolás egy illeszkedő sorig, annak beleértése nélkül 
      %REGEXP%[ELTOLÁS]  kihagyás egy illeszkedő sorig, annak beleértése nélkül
      {EGÉSZ}            az előző minta ismétlése a megadott számú alkalommal
      {*}                az előző minta ismétlése ahányszor csak lehetséges
    
    A sor ELTOLÁS egy kötelező „+” vagy „-”, amelyet egy pozitív egész követ.

en: Usage: %s OPTION... [FILE]...
hu: Használat: %s KAPCSOLÓ… [FÁJL]…

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
hu: Minden egyes FÁJL kiválasztott részeinek kiírása a szabványos kimenetre.

en:   -b, --bytes=LIST        select only these bytes
      -c, --characters=LIST   select only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
hu:   -b, --bytes=LISTA       csak ezen bájtok kiválasztása
      -c, --characters=LISTA  csak ezen karakterek kiválasztása
      -d, --delimiter=ELHAT   az ELHAT használata a TAB helyett mezőelválasztóként

en:   -f, --fields=LIST       select only these fields;  also print any line
                                that contains no delimiter character, unless
                                the -s option is specified
      -n                      (ignored)
hu:   -f, --fields=LISTA      csak ezen mezők kiválasztása; valamint bármely sor
                                kiírása, amely nem tartalmaz elhatárolókaraktert,
                                kivéve ha a -s kapcsoló meg van adva
      -n                      (figyelmen kívül marad)

en:       --complement        complement the set of selected bytes, characters
                                or fields
hu:       --complement        a kijelölt bájtok, karakterek vagy mezők halmazának
                                kiegészítése.

en:   -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
hu:   -s, --only-delimited    ne írja ki az elhatárolókat nem tartalmazó sorokat
          --output-delimiter=KARAKTERLÁNC  a KARAKTERLÁNC használata a kimenet
                                elhatárolójaként, az alapértelmezés a bemenet
                                elhatárolójának használata

en: 
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Selected input is written
    in the same order that it is read, and is written exactly once.
hu: 
    A -b, -c vagy -f közül csak egyet használj. Minden egyes LISTA legalább
    egy, vesszőkkel elválasztott tartományból áll. A kiválasztott bemenet a
    beolvasás sorrendjében és pontosan egyszer kerül kiírásra.

en: Each range is one of:
    
      N     N'th byte, character or field, counted from 1
      N-    from N'th byte, character or field, to end of line
      N-M   from N'th to M'th (included) byte, character or field
      -M    from first to M'th (included) byte, character or field
hu: Minden egyes tartomány az alábbiak egyike:
    
      N     N. bájt, karakter vagy mező, 1-től számítva
      N-    az N. bájttól, karaktertől vagy mezőtől a sor végéig
      N-M   az N. bájttól, karaktertől vagy mezőtől az M.-ig (azt is beleértve)
      -M    az első bájttól, karaktertől vagy mezőtől az M.-ig (azt is beleértve)

en: only one type of list may be specified
hu: csak egy listatípus adható meg

en: the delimiter must be a single character
hu: az elhatárolónak egyetlen karakternek kell lennie

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
hu: bájtok, karakterek vagy mezők listáját kell megadnod

en: an input delimiter may be specified only when operating on fields
hu: bemeneti elhatároló csak mezőkön való működés esetén adható meg

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
hu: el nem határolt sorok elnyomásának csak mezőkön 
    	való működés esetén van értelme

en: Usage: %s [OPTION]... [+FORMAT]
      or:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [+FORMÁTUM]
      vagy:    %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]

en: Display the current time in the given FORMAT, or set the system date.
hu: Az aktuális idő megjelenítése a FORMÁTUMBAN, vagy a rendszerdátum beállítása.

en:       --rfc-3339=FMT         output date/time in RFC 3339 format.
                                   FMT='date', 'seconds', or 'ns'
                                   for date and time to the indicated precision.
                                   Example: 2006-08-14 02:34:56-06:00
hu:       --rfc-3339=IDŐMEGHAT  dátum kiírása RFC 3339 formátumban.
                                  Az IDŐMEGHAT=„date”, „seconds”, vagy „ns”
                                  a jelzett pontosságú dátumhoz és időhöz.
                                  A dátum- és időösszetevőket egyetlen szóköz
                                  választja el, például: 2006-08-07 12:34:56-06:00

en:   -r, --reference=FILE       display the last modification time of FILE
hu:   -r, --reference=FÁJL      a FÁJL utolsó módosítási dátumának megjelenítése

en:   -s, --set=STRING           set time described by STRING
      -u, --utc, --universal     print or set Coordinated Universal Time (UTC)
hu:   -s, --set=KARAKTERLÁNC    a KARAKTERLÁNC által leírt idő beállítása
      -u, --utc, --universal    a Koordinált világidő kiírása vagy
                                  beállítása

en: 
    FORMAT controls the output.  Interpreted sequences are:
    
      %%   a literal %
      %a   locale's abbreviated weekday name (e.g., Sun)
hu: 
    A FORMÁTUM vezérli a kimenetet. Az értelmezett sorozatok:
    
      %%   egy % jel
      %a   a területi beállítások rövidített napneve (például: v)

en:   %A   locale's full weekday name (e.g., Sunday)
      %b   locale's abbreviated month name (e.g., Jan)
      %B   locale's full month name (e.g., January)
      %c   locale's date and time (e.g., Thu Mar  3 23:05:25 2005)
hu:   %A   a területi beállítások teljes napneve, (például: vasárnap)
      %b   a területi beállítások rövidített hónapneve (például: Jan)
      %B   a területi beállítások teljes hónapneve, (például: Január)
      %c   a területi beállítások dátuma és ideje (2005. dec. 25., vasárnap,
             15.48.38 CET)

en:   %C   century; like %Y, except omit last two digits (e.g., 20)
      %d   day of month (e.g., 01)
      %D   date; same as %m/%d/%y
      %e   day of month, space padded; same as %_d
hu:   %C   század; mint a %Y, de az utolsó két számjegy elmarad (például: 20)
      %d   a hónap napja (például: 01)
      %D   dátum; ugyanaz, mint %m/%d/%y
      %e   a hónap napja szóközökkel feltöltve; ugyanaz, mint a %_d

en:   %F   full date; same as %Y-%m-%d
      %g   last two digits of year of ISO week number (see %G)
      %G   year of ISO week number (see %V); normally useful only with %V
hu:   %F   teljes dátum; ugyanaz, mint a %Y-%m-%d
      %g   az ISO hétszám évének utolsó két számjegye (lásd %G)
      %G   az ISO hétszám éve (lásd %V); csak %V-vel hasznos

en:   %h   same as %b
      %H   hour (00..23)
      %I   hour (01..12)
      %j   day of year (001..366)
hu:   %h   ugyanaz, mint %b
      %H   óra (00..23)
      %I   óra (01..12)
      %j   az év napja (001..366)

en:   %k   hour, space padded ( 0..23); same as %_H
      %l   hour, space padded ( 1..12); same as %_I
      %m   month (01..12)
      %M   minute (00..59)
hu:   %k   óra, szóközzel feltöltött ( 0..23); ugyanaz mint %_H
      %l   óra, szóközzel feltöltött ( 1..12); ugyanaz mint %_I
      %m   hónap (01..12)
      %M   perc (00..59)

en:   %S   second (00..60)
      %t   a tab
      %T   time; same as %H:%M:%S
      %u   day of week (1..7); 1 is Monday
hu:   %S   másodperc (00..60)
      %t   egy tab
      %T   idő, ugyanaz , mint a %H:%M:%S
      %u   a hét napja (1..7); az 1 a Hétfőt jelenti

en:   %U   week number of year, with Sunday as first day of week (00..53)
      %V   ISO week number, with Monday as first day of week (01..53)
      %w   day of week (0..6); 0 is Sunday
      %W   week number of year, with Monday as first day of week (00..53)
hu:   %U   az év hetének száma, a hét első napja Vasárnap (00..53)
      %V   az év hetének száma (ISO), a hét első napja Hétfő (01..53)
      %w   a hét napja (0..6); a 0 Vasárnapot jelenti
      %W   az év hetének száma, a hét első napja Hétfő (00..53)

en:   %x   locale's date representation (e.g., 12/31/99)
      %X   locale's time representation (e.g., 23:13:48)
      %y   last two digits of year (00..99)
      %Y   year
hu:   %x   a területi beállítások dátumábrázolása (például 2006-01-12)
      %X   a területi beállítások időábrázolása (például 01.02.32)
      %y   az év utolsó két számjegye (00..99)
      %Y   év

en:   %z   +hhmm numeric time zone (e.g., -0400)
      %:z  +hh:mm numeric time zone (e.g., -04:00)
      %::z  +hh:mm:ss numeric time zone (e.g., -04:00:00)
      %:::z  numeric time zone with : to necessary precision (e.g., -04, +05:30)
      %Z   alphabetic time zone abbreviation (e.g., EDT)
    
    By default, date pads numeric fields with zeroes.
hu:   %z   +óópp numerikus időzóna (például: -0400)
      %:z  +óó:pp numerikus időzóna (például: -04:00)
      %::z  +óó:pp:ss numerikus időzóna (például: -04:00:00)
      %:::z  numerikus időzóna a :-tal a szükséges pontossághoz
             (például: -04, +05:30)
      %Z   betűkből álló időzóna-rövidítés (például: CET)
    
    Alapértelmezésben a date a numerikus mezőket nullákkal tölti ki.

en: The following optional flags may follow '%':
    
      -  (hyphen) do not pad the field
      _  (underscore) pad with spaces
      0  (zero) pad with zeros
      ^  use upper case if possible
      #  use opposite case if possible
hu: Az alábbi elhagyható jelölők követhetik a „%” jelet:
    
      - (kötőjel) ne töltse ki a mezőt
      _ (aláhúzás) kitöltés szóközökkel
      0 (nulla) kitöltés nullákkal
      ^ nagybetűk használata, ha lehetséges
      # ellentétes (nagy<->kis) betűk használata, ha lehetséges

en: 
    After any flags comes an optional field width, as a decimal number;
    then an optional modifier, which is either
    E to use the locale's alternate representations if available, or
    O to use the locale's alternate numeric symbols if available.
hu: 
    Ezután minden jelölő egy decimális, elhagyható mezőszélességgel jön, majd
    egy szintén elhagyható módosító, amely vagy az E, a területi beállítások
    alternatív ábrázolásának használatához, vagy O a területi beállítások
    alternatív numerikus szimbólumainak használatához, ha ezek elérhetők.

en: 
    Examples:
    Convert seconds since the epoch (1970-01-01 UTC) to a date
      $ date --date='@2147483647'
    
    Show the time on the west coast of the US (use tzselect(1) to find TZ)
      $ TZ='America/Los_Angeles' date
    
    Show the local time for 9AM next Friday on the west coast of the US
      $ date --date='TZ="America/Los_Angeles" 09:00 next Fri'
hu: 
    Példák:
    Az epoch (1970. 01. 01. UTC) óta eltelt másodpercek átalakítása dátummá
      $ date --date='@2147483647'
    
    A közép-európai idő megjelenítése (a TZ megkereshető a tzselect(1) programmal)
      $ TZ='Europe/Budapest' date
    
    A helyi idő megjelenítése következő péntek 9.00-kor
      $ date --date='TZ="Europe/Budapest" 09:00 next Fri'

en: standard input
hu: szabványos bemenet

en: invalid date %s
hu: érvénytelen dátum: %s

en: multiple output formats specified
hu: több kimeneti formátum van megadva

en: the options to specify dates for printing are mutually exclusive
hu: a dátumok megadására a kiíratáshoz használt kapcsolók egymást kölcsönösen kizárják

en: the options to print and set the time may not be used together
hu: az idő kiíratására és beállítására használt kapcsolók nem használhatók együtt

en: the argument %s lacks a leading '+';
    when using an option to specify date(s), any non-option
    argument must be a format string beginning with '+'
hu: a(z) %s argumentumból hiányzik a kezdő „+”;
    Ha kapcsolóval ad meg dátumokat, akkor minden nem kapcsoló
    argumentumnak „+” jellel kezdődő formátum-karakterláncnak kell lennie.

en: cannot set date
hu: nem állítható be a dátum

en: time %s is out of range
hu: a(z)%s időpont kívül esik a tartományon

en: Usage: %s [OPERAND]...
      or:  %s OPTION
hu: Használat: %s [OPERANDUS]…
      vagy:    %s KAPCSOLÓ

en:   if=FILE         read from FILE instead of stdin
      iflag=FLAGS     read as per the comma separated symbol list
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time (default: 512)
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      oflag=FLAGS     write as per the comma separated symbol list
      seek=N          skip N obs-sized blocks at start of output
      skip=N          skip N ibs-sized blocks at start of input
      status=LEVEL    The LEVEL of information to print to stderr;
                      'none' suppresses everything but error messages,
                      'noxfer' suppresses the final transfer statistics,
                      'progress' shows periodic transfer statistics
hu:   if=FÁJL         olvasás a FÁJLBÓL a szabványos bemenet helyett
      iflag=JELÖLŐK   olvasás a vesszővel elválasztott szimbólumlistának megfelelően
      obs=BÁJT        egyszerre BÁJT bájt kiírása
      of=FÁJL         a FÁJLBA ír a szabványos kimenet helyett
      oflag=JELÖLŐK   a vesszővel elválasztott szimbólumlistának megfelelően ír
      seek=N          N obs-méretű blokkot hagy ki a kimenet elején
      skip=N          N ibs-méretű blokkot hagy ki a bemenet elején
      status=SZINT    a szabványos hibakimenetre írandó információk SZINTJE:
                        „none”: minden elnyomása
                        „noxfer”: végső átviteli statisztika elnyomása,
                        „progress”: rendszeres átviteli statisztika megjelenítése

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternate EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
      ucase     change lower case to upper case
      sparse    try to seek rather than write the output for NUL input blocks
      swab      swap every pair of input bytes
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
hu:   ascii     EBCDIC-ből ASCII-ba
      ebcdic    ASCII-ból EBCDIC-be
      ibm       ASCII-ból módosított EBCDIC-be
      block     az új sorra végződő rekordokat cbs méretűre tölti ki szóközökkel
      unblock   a sorvégi szóközöket cbs méretű rekordokban soremelésre cseréli
      lcase     nagybetűről kisbetűre cserél
      ucase     kisbetűről nagybetűre cserél
      sparse    megpróbál pozicionálni a NULL bemeneti blokkokhoz tartozó kimenet
                  írása helyett
      swab      minden bemeneti bájtpár sorrendjét megcseréli
      sync      minden bemeneti blokkot NULL bájtokkal ibs méretűre egészít ki;
                  ha a „block” vagy „unblock” is szerepel a listában,
                  akkor a feltöltéshez NULL helyett szóközt használ

en:   excl      fail if the output file already exists
      nocreat   do not create the output file
      notrunc   do not truncate the output file
      noerror   continue after read errors
      fdatasync  physically write output file data before finishing
      fsync     likewise, but also write metadata
hu:   excl      a működés visszautasítása, ha kimeneti fájl már létezik
      nocreat   ne hozza létre a kimeneti fájlt
      notrunc   nem csonkolja a kimeneti fájlt
      noerror   folytatás olvasási hibák után
      fdatasync a kimeneti fájladatok kiírása fizikailag a befejezés előtt
      fsync     hasonló az előzőhöz, de a metaadatokat is kiírja

en: 
    Each FLAG symbol may be:
    
      append    append mode (makes sense only for output; conv=notrunc suggested)
hu: 
    A JELÖLŐK az alábbiak lehetnek:
    
      append    hozzáfűzési mód (csak kimenet esetén van értelme; javasolt a
                  conv=notrunc)

en:   cio       use concurrent I/O for data
hu:   cio       párhuzamos I/O használata az adatokhoz

en:   direct    use direct I/O for data
hu:   direct    közvetlen I/O használata az adatokhoz

en:   directory  fail unless a directory
hu:   directory  működés csak könyvtárakon

en:   dsync     use synchronized I/O for data
hu:   dsync     szinkronizált I/O használata az adatokhoz

en:   sync      likewise, but also for metadata
hu:   sync      hasonló az előzőhöz, de a metaadatok esetén is érvényes

en:   fullblock  accumulate full blocks of input (iflag only)
hu:   fullblock  a bemenet teljes blokkjainak összegyűjtése (csak iflag)

en:   nonblock  use non-blocking I/O
hu:   nonblock  nem blokkoló I/O használata

en:   noatime   do not update access time
hu:   noatime   ne frissítse a hozzáférési időt

en:   nocache   Request to drop cache.  See also oflag=sync
hu:   nocache   Gyorsítótár eldobásának kérése. Lásd még: oflag=sync

en:   noctty    do not assign controlling terminal from file
hu:   noctty    ne rendelje hozzá a vezérlő terminált fájlból

en:   nofollow  do not follow symlinks
hu:   nofollow  ne kövesse a szimbolikus linkeket

en:   nolinks   fail if multiply-linked
hu:   nolinks   többszörös linkek esetén a működés visszautasítása

en:   binary    use binary I/O for data
hu:   binary    bináris I/O használata az adatokhoz

en:   text      use text I/O for data
hu:   text      szöveges I/O használata az adatokhoz

en:   count_bytes  treat 'count=N' as a byte count (iflag only)
hu:   count_bytes  a „count=N” bájtszámként kezelése (csak az iflag kapcsolóval)

en:   skip_bytes  treat 'skip=N' as a byte count (iflag only)
hu:   skip_bytes  a „skip=N” bájtszámként kezelése (csak az iflag kapcsolóval)

en:   seek_bytes  treat 'seek=N' as a byte count (oflag only)
hu:   seek_bytes  a „seek=N” bájtszámként kezelése (csak az oflag kapcsolóval)

en: 
    Sending a %s signal to a running 'dd' process makes it
    print I/O statistics to standard error and then resume copying.
    
    Options are:
hu: 
    Egy %s szignál küldésével egy futó „dd” folyamatnak kiírathatja az I/O
    statisztikát a szabványos hibakimenetre, majd folytathatja a másolást.
    
    A kapcsolók:

en: memory exhausted by input buffer of size %<PRIuMAX> bytes (%s)
hu: a memóriát elfogyasztotta a %<PRIuMAX> bájt hosszú bemeneti puffer (%s)

en: memory exhausted by output buffer of size %<PRIuMAX> bytes (%s)
hu: a memóriát elfogyasztotta a %<PRIuMAX> bájt hosszú kimeneti puffer (%s)

en: Infinity
hu: Végtelen

en: %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> records in
    %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> records out
hu: %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> beolvasott rekord
    %<PRIuMAX>+%<PRIuMAX> kiírt rekord

en: %<PRIuMAX> truncated record
     | %<PRIuMAX> truncated records
hu[0]: %<PRIuMAX> levágott rekord
hu[1]: %<PRIuMAX> levágott rekord

en: closing input file %s
hu: %s bemeneti fájl lezárása

en: closing output file %s
hu: %s kimeneti fájl lezárása

en: failed to turn off O_DIRECT: %s
hu: az O_DIRECT kikapcsolása meghiúsult: %s

en: writing to %s
hu: írás a következőbe: %s

en: unrecognized operand %s
hu: ismeretlen operandus: %s

en: invalid conversion
hu: érvénytelen átalakítás

en: invalid input flag
hu: érvénytelen bemeneti jelölő

en: invalid output flag
hu: érvénytelen kimeneti jelölő

en: invalid status level
hu: érvénytelen állapotszint

en: cannot combine any two of {ascii,ebcdic,ibm}
hu: az {ascii,ebcdic,ibm} közül csak egy adható meg egyszerre

en: cannot combine block and unblock
hu: a block és az unblock nem adható meg egyszerre

en: cannot combine lcase and ucase
hu: az lcase és az ucase nem adható meg egyszerre

en: cannot combine excl and nocreat
hu: az excl és a nocreat nem adható meg egyszerre

en: cannot combine direct and nocache
hu: a direct és a nocache nem adható meg egyszerre

en: warning: working around lseek kernel bug for file (%s)
      of mt_type=0x%0lx -- see <sys/mtio.h> for the list of types
hu: figyelmeztetés: lseek kernel hiba kivédése a következő fájlnál:
    %s (mt_type=0x%0lx)
    A <sys/mtio.h> fájlban megtalálod a típusok listáját

en: %s: cannot skip
hu: %s: nem lehet ugrani

en: %s: cannot seek
hu: %s: nem lehet pozicionálni

en: offset overflow while reading file %s
hu: eltolástúlcsordulás a(z) %s fájl olvasása közben

en: warning: invalid file offset after failed read
hu: figyelmeztetés: érvénytelen fájleltolás a meghiúsult olvasás után

en: cannot work around kernel bug after all
hu: a kernelhiba nem kerülhető meg

en: setting flags for %s
hu: %s jelölőinek beállítása

en: %s: cannot skip to specified offset
hu: %s: nem lehet a megadott eltolásra ugrani

en: failed to truncate to %<PRIdMAX> bytes in output file %s
hu: a csonkítás meghiúsult %<PRIdMAX> bájtra a következő kimeneti fájlban: %s

en: fdatasync failed for %s
hu: az fdatasync meghiúsult a következőhöz: %s

en: fsync failed for %s
hu: az fsync meghiúsult a következőhöz: %s

en: failed to open %s
hu: %s megnyitása meghiúsult

en: offset too large: cannot truncate to a length of seek=%<PRIuMAX> (%lu-byte) blocks
hu: Az eltolás túl nagy: nem lehet seek=%<PRIuMAX> (%lu bájt) blokk
    hosszára csonkítani

en: failed to truncate to %<PRIuMAX> bytes in output file %s
hu: a csonkítás meghiúsult %<PRIuMAX> bájtra a következő kimeneti fájlban: %s

en: failed to discard cache for: %s
hu: a következő gyorsítótárának eldobása meghiúsult: %s

en: Filesystem
hu: Fájlrendszer

en: Type
hu: Típ.

en: blocks
hu: blokk

en: Used
hu: Fogl.

en: Available
hu: Szabad

en: Use%
hu: Fo.%

en: Inodes
hu: Inode-ok

en: IUsed
hu: IFogl

en: IFree
hu: ISzab.

en: IUse%
hu: IFo.%

en: Mounted on
hu: Csatol. pont

en: File
hu: Fájl

en: option --output: field %s unknown
hu: --output kapcsoló: a(z) „%s” mező ismeretlen

en: option --output: field %s used more than once
hu: --output kapcsoló: a(z) „%s” mező többször is meg van adva

en: Size
hu: Méret

en: Avail
hu: Szab.

en: Capacity
hu: Kapacit.

en: cannot access %s: over-mounted by another device
hu: %s nem érhető el: egy másik eszköz felülcsatolta

en: Show information about the file system on which each FILE resides,
    or all file systems by default.
hu: Arról a fájlrendszerről jelenít meg adatokat, ahol a megadott FÁJLOK
    találhatók, vagy alapértelmezésben minden fájlrendszerről.

note: TRANSLATORS: The thousands and decimal separators are best adjusted to an appropriate default for your locale.
en:   -a, --all             include pseudo, duplicate, inaccessible file systems
      -B, --block-size=SIZE  scale sizes by SIZE before printing them; e.g.,
                               '-BM' prints sizes in units of 1,048,576 bytes;
                               see SIZE format below
      -h, --human-readable  print sizes in powers of 1024 (e.g., 1023M)
      -H, --si              print sizes in powers of 1000 (e.g., 1.1G)
hu:   -a, --all              pszeudo, duplikált, elérhetetlen fájlrendszerek kiírása
      -B, --block-size=MÉRET    MÉRET bájtos blokkok használata kiírás előtt
                                Például a „-BM” a méreteket 1,048,576 bájtos
                                egységekben írja ki. Lásd a MÉRET formátumot alább
      -h, --human-readable   méretek kiírása 1024 hatványaként (például 1023M)
      -H, --si               méretek kiírása 1000 hatványaként (például 1,1G)

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local file systems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
hu:   -i, --inodes           inode információk blokkhasználat helyett
      -k                     ugyanaz, mint a --block-size=1K
      -l, --local            csak a helyi fájlrendszereket írja ki
          --no-sync          nem adja ki a sync parancsot a használati információk
                               beolvasása előtt (alapértelmezett)

en:       --output[=FIELD_LIST]  use the output format defined by FIELD_LIST,
                                   or print all fields if FIELD_LIST is omitted.
      -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
hu:       --output[=MEZŐLISTA]  a MEZŐLISTA által megadott kimeneti formátum
                                  használata, vagy minden mező kiírása, ha
                                  a MEZŐLISTA hiányzik.
      -P, --portability      POSIX kimeneti formátum használata
          --sync             kiadja a sync parancsot a használati információk
                               beolvasása előtt

en:       --total           elide all entries insignificant to available space,
                              and produce a grand total
hu:       --total            az elérhető hely szempontjából lényegtelen bejegyzések
                               kihagyása, és összesítés előállítása

en:   -t, --type=TYPE       limit listing to file systems of type TYPE
      -T, --print-type      print file system type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to file systems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
hu:   -t, --type=TÍPUS       csak az adott TÍPUSÚ fájlrendszereket írja ki
      -T, --print-type       fájlrendszertípusok kiírása
      -x, --exclude-type=TÍPUS  a megadott TÍPUSÚ fájlrendszereket nem listázza ki
      -v                     (figyelmen kívül marad)

en: 
    FIELD_LIST is a comma-separated list of columns to be included.  Valid
    field names are: 'source', 'fstype', 'itotal', 'iused', 'iavail', 'ipcent',
    'size', 'used', 'avail', 'pcent', 'file' and 'target' (see info page).
hu: 
    A MEZŐLISTA a kiírandó oszlopok vesszőkkel elválasztott listája. Érvényes
    mezőnevek: „source”, „fstype”, „itotal”, „iused”, „iavail”, „ipcent”,
    „size”, ”used”, „avail”, „pcent”, „file” és „target” (lásd az info oldalt).

en: options %s and %s are mutually exclusive
hu: a(z) %s és %s kapcsolók egymást kölcsönösen kizárják

en: file system type %s both selected and excluded
hu: %s típusú fájlrendszer ki is van jelölve, de figyelmen kívül is van hagyva

en: Warning:
hu: Figyelmeztetés:

en: cannot read table of mounted file systems
hu: a csatolt fájlrendszerek táblája nem olvasható

en: no file systems processed
hu: nem került feldolgozásra fájlrendszer

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [FÁJL]

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
hu: Kiírja a megfelelő shell parancsot az LS_COLOR környezeti 
    változó beállításához.
    
    Kimeneti formátum megállapítása
      -b, --sh, --bourne-shell    Bourne shell kód az LS_COLORS beállításához
      -c, --csh, --c-shell        C shell kód az LS_COLORS beállításához
      -p, --print-data-base       alapértelmezés kiírása

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run 'dircolors --print-database'.
hu: 
    Ha a FÁJL meg van adva, akkor beolvassa azt és megállapítja, hogy melyik
    fájltípushoz milyen színt használjon. Ha nincs, akkor a program az
    alapértelmezett adatbázist használja. Ha többet akar tudni a fájl
    formátumáról, akkor futtassa a „dircolors --print-database” parancsot.

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
hu: %s:%lu: érvénytelen sor; a második token hiányzik

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
hu: %s:%lu: a(z) %s kulcsszó ismeretlen

en: <internal>
hu: <belső>

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
hu: a dircolors belső adatbázisának kilistázása és a shell szintaxis
    kiíratása két egymást kölcsönösen kizáró kapcsoló

en: file operands cannot be combined with --print-database (-p)
hu: a fájloperandusok nem kombinálhatók a --print-database (-p) kapcsolóval.

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
hu: nincs SHELL változó beállítva és nem adtad meg a shell típusát

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… NÉV…

en: Output each NAME with its last non-slash component and trailing slashes
    removed; if NAME contains no /'s, output '.' (meaning the current directory).
hu: Kiírja az összes NEVET az utolsó / összetevőjének eltávolítása után; ha a NÉV nem
    tartalmaz „/” jeleket, akkor egy „.” lesz a kimenet (ami az aktuális
    könyvtárat jelenti).

en:   -z, --zero     end each output line with NUL, not newline
hu:   -z, --zero     minden kimeneti sor lezárása NUL-lal új sor helyett

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/          -> "/usr"
      %s dir1/str dir2/str  -> "dir1" followed by "dir2"
      %s stdio.h            -> "."
hu: 
    Példák:
      %s /usr/bin/          -> „/usr”
      %s kvt1/str kvt2/str  -> „kvt1” majd „kvt2”
      %s stdio.h            -> „.”

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [OPTION]... --files0-from=F
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… FÁJL…
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… --files0-from=F

en: Summarize disk usage of the set of FILEs, recursively for directories.
hu: Összefoglalja a FÁJLOK lemezhasználatát, könyvtárakra rekurzívan.

en:   -0, --null            end each output line with NUL, not newline
      -a, --all             write counts for all files, not just directories
          --apparent-size   print apparent sizes, rather than disk usage; although
                              the apparent size is usually smaller, it may be
                              larger due to holes in ('sparse') files, internal
                              fragmentation, indirect blocks, and the like
hu:   -0, --null            minden kimeneti sor lezárása NUL-lal új sor helyett
      -a, --all             minden fájl adatait kiírja, nem csak a könyvtárakat
          --apparent-size   a tényleges méretet írja ki a lemezhasználat helyett,
                              jóllehet a tényleges méret általában kisebb, nagyobb
                              is lehet a lyukak miatt a („ritka”) fájlokban, a belső
                              töredezettség, indirekt blokkok és hasonlók miatt

en:   -B, --block-size=SIZE  scale sizes by SIZE before printing them; e.g.,
                               '-BM' prints sizes in units of 1,048,576 bytes;
                               see SIZE format below
      -b, --bytes           equivalent to '--apparent-size --block-size=1'
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference only symlinks that are listed on the
                              command line
      -d, --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
hu:   -B, --block-size=MÉRET MÉRET bájtos blokkok használata kiírás előtt
                               például a „-BM” a méreteket 1,048,576 bájtos
                               egységekben írja ki. Lásd a MÉRET formátumot alább
      -b, --bytes           ugyanaz, mint a „--apparent-size --block-size=1”
      -c, --total           összesítést ír ki
      -D, --dereference-args csak a parancssorban felsorolt szimbolikus linkek
                               törlése
      -d, --max-depth=N     egy könyvtár (vagy fájl a --all kapcsolóval)
                              összesítésének kiírása csak ha a parancssori
                              argumentum alatt N vagy kevesebb szinttel van;
                              a --max-depth=0 ugyanaz, mint a --summarize

en:       --files0-from=F   summarize disk usage of the
                              NUL-terminated file names specified in file F;
                              if F is -, then read names from standard input
      -H                    equivalent to --dereference-args (-D)
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
          --inodes          list inode usage information instead of block usage
hu:       --files0-from=F   az F fájlban megadott, NULL végű fájlnevek
                              lemezhasználatának összegzése
                              Ha az F a -, a szabványos bemenetről olvas neveket
      -H                    ugyanaz, mint a --dereference-args (-D)
      -h, --human-readable  közérthető formátum (például: 1K 234M 2G)

en:   -k                    like --block-size=1K
      -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
      -m                    like --block-size=1M
hu:   -k                    mint a --block-size=1K
      -L, --dereference     mindig követi a szimbolikus linkeket
      -l, --count-links     többször számolja a méretet, ha hard linkek vannak
      -m                    mint a  --block-size=1M

en:   -P, --no-dereference  don't follow any symbolic links (this is the default)
      -S, --separate-dirs   for directories do not include size of subdirectories
          --si              like -h, but use powers of 1000 not 1024
      -s, --summarize       display only a total for each argument
hu:   -P, --no-dereference  ne kövesse a szimbolikus linkeket
                            (ez az alapértelmezés)
      -S, --separate-dirs   könyvtárak esetén az alkönyvtárakat nem számolja bele
          --si              mint előbb, de 1000-es szorzó 1024-es helyett
      -s, --summarize       argumentumonként egy összeget mutat

en:   -t, --threshold=SIZE  exclude entries smaller than SIZE if positive,
                              or entries greater than SIZE if negative
          --time            show time of the last modification of any file in the
                              directory, or any of its subdirectories
          --time=WORD       show time as WORD instead of modification time:
                              atime, access, use, ctime or status
          --time-style=STYLE  show times using STYLE, which can be:
                                full-iso, long-iso, iso, or +FORMAT;
                                FORMAT is interpreted like in 'date'
hu:   -t, --threshold=MÉRET  a MÉRETNÉL kisebb bejegyzések kihagyása, ha pozitív,
                               a MÉRETNÉL nagyobb bejegyzések kihagyása, ha negatív
          --time            a könyvtár bármely fájljának vagy alkönyvtárának utolsó
                              módosítása idejének kiírása
          --time=SZÓ        az idő mutatása a SZÓNAK megfelelően, a módosítási idő
                              helyett: atime, access, use, ctime vagy status
          --time-style=STÍLUS az idő megjelenítése a STÍLUSNAK megfelelően:
                                full-iso, long-iso, iso, +FORMÁTUM. A FORMÁTUM a
                                „date” parancsnál megadottakhoz hasonlóan kerül
                                értelmezésre

en:   -X, --exclude-from=FILE  exclude files that match any pattern in FILE
          --exclude=PATTERN    exclude files that match PATTERN
      -x, --one-file-system    skip directories on different file systems
hu:   -X  --exclude-from=FÁJL a FÁJLBAN található mintákra illeszkedő fájlok
                               kihagyása
          --exclude=MINTA   a MINTÁRA illeszkedő nevű fájlok kihagyása
      -x, --one-file-system a más fájlrendszeren lévő könyvtárak kihagyása

en: fts_read failed: %s
hu: az fts_read sikertelen: %s

en: invalid maximum depth %s
hu: érvénytelen maximális mélység: %s

en: invalid --threshold argument '-0'
hu: érvénytelen --threshold argumentum: „-0”

en: cannot both summarize and show all entries
hu: nem lehet egyszerre összesítést kérni és minden bejegyzést megjeleníteni

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
hu: figyelmeztetés: az összesítés megegyezik a --max-depth=0 kapcsoló használatával

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%lu
hu: figyelmeztetés: az összesítés kérése ütközik a --max-depth=%lu kapcsolóval

en: warning: options --apparent-size and -b are ineffective with --inodes
hu: figyelmeztetés: a --apparent-size és -b kapcsolók hatástalanok a --inodes megadásakor

en: file operands cannot be combined with --files0-from
hu: a fájloperandusok nem kombinálhatók a --files0-from kapcsolóval

en: when reading file names from stdin, no file name of %s allowed
hu: fájlnevek szabványos bemenetről való olvasásakor a(z) %s fájlnév nem engedélyezett

en: invalid zero-length file name
hu: érvénytelen nulla hosszúságú fájlnév

en: Usage: %s [SHORT-OPTION]... [STRING]...
      or:  %s LONG-OPTION
hu: Használat: %s [RÖVID-KAPCSOLÓ]… [KARAKTERLÁNC]…
      vagy:    %s HOSSZÚ-KAPCSOLÓ

en: Echo the STRING(s) to standard output.
    
      -n             do not output the trailing newline
hu: A KARAKTERLÁNCOK kiírása a szabványos kimenetre.
    
      -n             ne írja ki a befejező új sort

en:   -e             enable interpretation of backslash escapes (default)
      -E             disable interpretation of backslash escapes
hu:   -e             a visszaper escape-k értelmezésének bekapcsolása
                       (alapértelmezett)
      -E             a visszaper escape-k értelmezésének kikapcsolása

en:   -e             enable interpretation of backslash escapes
      -E             disable interpretation of backslash escapes (default)
hu:   -e             a visszaper escape-k értelmezésének bekapcsolása
      -E             a visszaper escape-k értelmezésének kikapcsolása
                       (alapértelmezett)

en: 
    If -e is in effect, the following sequences are recognized:
hu: 
    Ha az -e meg van adva, akkor a következő sorozatok is felismerésre kerülnek:

en:   \\      backslash
      \a      alert (BEL)
      \b      backspace
      \c      produce no further output
      \e      escape
      \f      form feed
      \n      new line
      \r      carriage return
      \t      horizontal tab
      \v      vertical tab
hu:   \\      visszaper
      \a      riasztás (BEL)
      \b      backspace
      \c      nincs több kimenet
      \e      escape
      \f      lapdobás
      \n      új sor
      \r      kocsivissza
      \t      vízszintes tab
      \v      függőleges tab

en:   \0NNN   byte with octal value NNN (1 to 3 digits)
      \xHH    byte with hexadecimal value HH (1 to 2 digits)
hu:   \0NNN   NNN oktális értékű bájt (1 - 3 számjegy)
      \xHH    HH hexadecimális értékű bájt (1 - 2 számjegy)

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [-] [NÉV=ÉRTÉK]… [PARANCS [ARG]…]

en: Set each NAME to VALUE in the environment and run COMMAND.
hu: Minden egyes NÉVHEZ beállítja az ÉRTÉKET a környezetben és futtatja a PARANCSOT.

en:   -i, --ignore-environment  start with an empty environment
      -0, --null           end each output line with NUL, not newline
      -u, --unset=NAME     remove variable from the environment
hu:   -i, --ignore-environment  indulás üres környezettel
      -0, --null           minden kimeneti sor lezárása NUL-lal új sor helyett
      -u, --unset=NÉV      változó eltávolítása a környezetből

en: 
    A mere - implies -i.  If no COMMAND, print the resulting environment.
hu: 
    Egy egyszerű - maga után vonja a -i kapcsolót. Ha nincs PARANCS megadva, akkor
    kiírja az eredményül kapott környezetet.

en: cannot unset %s
hu: %s nem törölhető

en: cannot set %s
hu: %s nem állítható be

en: cannot specify --null (-0) with command
hu: a --null (-0) nem adható meg paranccsal együtt

en: tabs are too far apart
hu: a tabok túl messze vannak egymástól

en: tab stop is too large %s
hu: a tab méret túl nagy: %s

en: tab size contains invalid character(s): %s
hu: a tabméret érvénytelen karaktereket tartalmaz: %s

en: tab size cannot be 0
hu: a tabméret nem lehet 0

en: tab sizes must be ascending
hu: a tabméreteknek növekedniük kell

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
hu: A tabokat minden egyes FÁJLBAN szóközökké alakítja és kiírja a szabványos
    kimenetre.

en: input line is too long
hu: a bemeneti sor túl hosszú

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
hu: Használat: %s KIFEJEZÉS
      vagy:    %s KAPCSOLÓ

en: 
    Print the value of EXPRESSION to standard output.  A blank line below
    separates increasing precedence groups.  EXPRESSION may be:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 if it is neither null nor 0, otherwise ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 if neither argument is null or 0, otherwise 0
hu: 
    A KIFEJEZÉS értékének kiírása a szabványos kimenetre. Egy üres sor alább 
    növekvő precedenciájú csoportokat választ el. A KIFEJEZÉS lehet:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1, ha az nem null vagy 0, egyébként ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1, ha egyik argumentum sem null vagy 0, egyébként 0

en: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 is less than ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is less than or equal to ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is equal to ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is unequal to ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is greater than or equal to ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is greater than ARG2
hu: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 kisebb, mint ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 kisebb vagy egyenlő ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 egyenlő ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 nem egyenlő ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 nagyobb vagy egyenlő ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 nagyobb mint ARG2

en: 
      ARG1 + ARG2       arithmetic sum of ARG1 and ARG2
      ARG1 - ARG2       arithmetic difference of ARG1 and ARG2
hu: 
      ARG1 + ARG2       ARG1 és ARG2 aritmetikai összege
      ARG1 - ARG2       ARG1 és ARG2 aritmetikai különbsége

en: 
      ARG1 * ARG2       arithmetic product of ARG1 and ARG2
      ARG1 / ARG2       arithmetic quotient of ARG1 divided by ARG2
      ARG1 % ARG2       arithmetic remainder of ARG1 divided by ARG2
hu: 
      ARG1 * ARG2       ARG1 és ARG2 aritmetikai szorzata
      ARG1 / ARG2       ARG1 és ARG2 aritmetikai hányadosa
      ARG1 % ARG2       ARG1 és ARG2 aritmetikai maradéka

en: 
      STRING : REGEXP   anchored pattern match of REGEXP in STRING
    
      match STRING REGEXP        same as STRING : REGEXP
      substr STRING POS LENGTH   substring of STRING, POS counted from 1
      index STRING CHARS         index in STRING where any CHARS is found, or 0
      length STRING              length of STRING
hu: 
      KARAKTERLÁNC : REGEXP   a REGEXP horgonyzott mintaillesztése a KARAKTERLÁNCRA
    
      match KARAKTERLÁNC REGEXP       ugyanaz, mint a KARAKTERLÁNC : REGEXP
      substr KARAKTERLÁNC POZ HOSSZ   a KARAKTERLÁNC részkarakterlánca, a POZ 1-től
                                        számítva
      index KARAKTERLÁNC KARAKTEREK   a KARAKTEREK előfordulásának indexe a
                                        KARAKTERLÁNCBAN, vagy 0
      length KARAKTERLÁNC             a KARAKTERLÁNC hossza

en:   + TOKEN                    interpret TOKEN as a string, even if it is a
                                   keyword like 'match' or an operator like '/'
    
      ( EXPRESSION )             value of EXPRESSION
hu:   + JELSOR                   a JELSOR értelmezése karakterláncként, még ha az
                                   egy kulcsszó is, mint a „match”, vagy operátor
                                   mint a „/”
    
      ( KIFEJEZÉS )              a KIFEJEZÉS értéke

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
hu: 
    Ne feledd, hogy sok operátort escape-elni vagy idézőjelek közé kell tenni
    parancsértelmezőkhöz. Az összehasonlítások aritmetikaiak, ha mindkét ARG szám,
    különben lexikografikusak. A mintaillesztések az illeszkedő karakterláncot
    adják vissza a \( és \) között, vagy nullértéket; ha a \( és \) nincsenek
    használva, akkor az illeszkedő karakterek számát vagy 0-t adnak vissza.

en: 
    Exit status is 0 if EXPRESSION is neither null nor 0, 1 if EXPRESSION is null
    or 0, 2 if EXPRESSION is syntactically invalid, and 3 if an error occurred.
hu: 
    A kilépési állapot 0, ha a KIFEJEZÉS nem null vagy 0 értékű, 1, ha a KIFEJEZÉS
    null vagy 0 értékű, 2, ha a KIFEJEZÉS szintaktikailag érvénytelen és 3, ha
    hiba történt.

en: error in regular expression matcher
hu: hiba a szabályos kifejezés illesztésében

en: non-integer argument
hu: nem egész argumentum

en: division by zero
hu: osztás nullával

en: set LC_ALL='C' to work around the problem
hu: állítsa be az LC_ALL='C' környezeti változót a probléma megkerüléséhez

en: the strings compared were %s and %s
hu: az összehasonlított karakterláncok: %s és %s.

en: Lucas prime test failure.  This should not happen
hu: Lucas prím teszt hiba. Ennek nem lenne szabad megtörténnie

en: squfof queue overflow
hu: squfof sor túlcsordulás

en: %s is not a valid positive integer
hu: %s nem egy érvényes pozitív egész

en: %s is too large
hu: a(z) %s túl nagy

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
hu: Használat: %s [SZÁM]…
      vagy:    %s KAPCSOLÓ

en: Print the prime factors of each specified integer NUMBER.  If none
    are specified on the command line, read them from standard input.
hu: Kiírja az összes megadott egész SZÁM prímtényezőit. Ha nincsenek argumentumok
    megadva a parancssorban, akkor a szabványos bemenetről kerülnek beolvasásra.

en: cannot get current directory
hu: aktuális könyvtár beolvasása sikertelen

en: cannot change to directory %s
hu: nem lehet a következő könyvtárba lépni: %s

en: cannot stat current directory (now %s)
hu: nem lehet az aktuális könyvtárat elérni (most %s)

en: Usage: %s [-WIDTH] [OPTION]... [FILE]...
hu: Használat: %s [-SZÉLESSÉG] [KAPCSOLÓ]… [FÁJL]…

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    The option -WIDTH is an abbreviated form of --width=DIGITS.
hu: A FÁJLOK minden egyes bekezdésének újraformázása és szabványos kimenetre írása.
    A -SZÉLESSÉG kapcsoló a --width=SZÉLESSÉG rövidítése.

en:   -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       reformat only lines beginning with STRING,
                                  reattaching the prefix to reformatted lines
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
hu:   -c, --crown-margin        az első két sor behúzásának megtartása
      -p, --prefix=KARAKTERLÁNC  csak a KARAKTERLÁNC kezdetű sorok újraformázása,
                                   az előtag újraformázott sorokhoz való ismételt
                                   csatolásával
      -s, --split-only          hosszú sorok szétvágása, de újratöltés nélkül

en:   -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=WIDTH         maximum line width (default of 75 columns)
      -g, --goal=WIDTH          goal width (default of 93% of width)
hu:   -t, --tagged-paragraph    az első sor behúzása különbözik a másodikétól
      -u, --uniform-spacing     egy szóköz szavak között, kettő mondatok után
      -w, --width=SZÉLESSÉG     maximum sorszélesség (alapértelmezés 75 oszlop)
      -g, --goal=SZÉLESSÉG      cél szélessége (alapértelmezés a szélesség 93%-a)

en: invalid option -- %c; -WIDTH is recognized only when it is the first
    option; use -w N instead
hu: a(z) -- %c kapcsoló érvénytelen; a -WIDTH csak akkor ismerhető fel, ha az az 
    első kapcsoló; használja helyette a -w N kapcsolót

en: invalid width
hu: érvénytelen szélesség

en: Wrap input lines in each FILE, writing to standard output.
hu: Minden egyes FÁJL bemeneti sorainak tördelése és szabványos kimenetre írása.

en:   -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
hu:   -b, --bytes         bájtok számolása az oszlopok helyett
      -s, --spaces        tördelés szóközöknél
      -w, --width=SZÉLESSÉG SZÉLESSÉG darab oszlop használata 80 helyett

en: invalid number of columns
hu: érvénytelen oszlopszám

en: Usage: %s
hu: Használat: %s

en: Output platform dependent limits in a format useful for shell scripts.
hu: Platformfüggő korlátok kiírása shell parancsfájlok számára hasznos formátumban.

en: failed to get groups for user %s
hu: %s felhasználó csoportjainak lekérése meghiúsult

en: failed to get groups for the current process
hu: a jelenlegi folyamat csoportjainak lekérése meghiúsult

en: cannot find name for group ID %lu
hu: nem található a név a(z) %lu csoportazonosítóhoz

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [FELHASZNÁLÓNÉV]…

en: Print group memberships for each USERNAME or, if no USERNAME is specified, for
    the current process (which may differ if the groups database has changed).
hu: A FELHASZNÁLÓNÉV, vagy ha nincs megadva FELHASZNÁLÓNÉV, akkor az aktuális
    folyamat csoporttagságainak kiírása (ez eltérhet, ha a csoportadatbázis
    módosult).

en: cannot get real UID
hu: a valódi felhasználóazonosító nem kérhető le

en: cannot get effective GID
hu: a hatásos csoportazonosító nem kérhető le

en: cannot get real GID
hu: a valódi csoportazonosító nem kérhető le

en: %s: no such user
hu: %s: nincs ilyen felhasználó

en: Print the first %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
hu: Minden egyes FÁJL első %d sorának kiírása a szabványos kimenetre.
    Több FÁJL esetén mindegyiket egy fejléc előzi meg, amely megadja a fájl nevét.

en:   -c, --bytes=[-]NUM       print the first NUM bytes of each file;
                                 with the leading '-', print all but the last
                                 NUM bytes of each file
      -n, --lines=[-]NUM       print the first NUM lines instead of the first %d;
                                 with the leading '-', print all but the last
                                 NUM lines of each file
hu:   -c, --bytes=[-]SZÁM      minden egyes fájl első SZÁM bájtjának kiírása;
                                 a kezdő „-” megadásakor minden egyes fájl utolsó
                                 SZÁM bájtja kivételével az összeset kiírja
      -n, --lines=[-]SZÁM      az első SZÁM sor kiírása az első %d helyett;
                                 a kezdő „-” megadásakor minden egyes fájl utolsó
                                 SZÁM sora kivételével az összeset kiírja

en:   -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
hu:   -q, --quiet, --silent    soha ne írja ki a fájlneveket megadó fejléceket
      -v, --verbose            mindig írja ki a fájlneveket megadó fejléceket

en: 
    NUM may have a multiplier suffix:
    b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
hu: 
    A SZÁM a következő szorzó-utótagokkal rendelkezhet:
    b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, és ugyanígy T, P, E, Z, Y.

en: %s: file has shrunk too much
hu: %s: a fájl túl sokat zsugorodott

en: %s: cannot seek to offset %s
hu: %s: nem lehet a(z) %s eltolásra pozicionálni

en: %s: cannot seek to relative offset %s
hu: %s: nem lehet a(z) %s relatív eltolásra keresni

en: %s: number of bytes is too large
hu: %s: a bájtszám túl nagy

en: invalid number of lines
hu: érvénytelen sorszám

en: invalid number of bytes
hu: érvénytelen bájtszám

en: invalid trailing option -- %c
hu: érvénytelen bevezető kapcsoló -- %c

en: Usage: %s [OPTION]
    Print the numeric identifier (in hexadecimal) for the current host.
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]
    Kiírja az aktuális gép numerikus (hexadecimális) azonosítóját.

en: Usage: %s [NAME]
      or:  %s OPTION
    Print or set the hostname of the current system.
hu: Használat: %s [NÉV]
      vagy:    %s KAPCSOLÓ
    Az aktuális rendszer gépnevének kiíratása vagy beállítása.

en: cannot set name to %s
hu: a név nem állítható be a következőre: %s

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
hu: a gépnév nem állítható be; ebből a rendszerből hiányzik ez a funkcionalitás

en: cannot determine hostname
hu: a gépnév nem határozható meg

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [FELHASZNÁLÓ]

en: Print user and group information for the specified USER,
    or (when USER omitted) for the current user.
hu: Felhasználó- és csoportinformációk kiírása a megadott FELHASZNÁLÓRÓL, vagy
    (ennek hiányában) az aktuális felhasználóról.

en:   -a             ignore, for compatibility with other versions
      -Z, --context  print only the security context of the process
      -g, --group    print only the effective group ID
      -G, --groups   print all group IDs
      -n, --name     print a name instead of a number, for -ugG
      -r, --real     print the real ID instead of the effective ID, with -ugG
      -u, --user     print only the effective user ID
      -z, --zero     delimit entries with NUL characters, not whitespace;
                       not permitted in default format
hu:   -a             mellőzés a más verziókkal való kompatibilitáshoz
      -Z, --context  csak a folyamat biztonsági környezetének kiírása
      -g, --group    csak a hatásos csoportazonosító kiírása
      -G, --groups   az összes csoportazonosító kiírása
      -n, --name     egy név kiírása egy szám helyett, az -ugG kapcsolókhoz
      -r, --real     a valódi azonosító kiírása a hatásos helyett, az -ugG
                       kapcsolókkal
      -u, --user     csak a hatásos felhasználói azonosító kiírása
      -z, --zero     bejegyzések elválasztása NUL karakterekkel üres helyek
                       helyett; nem engedélyezett az alapértelmezett formátumban

en: 
    Without any OPTION, print some useful set of identified information.
hu: 
    KAPCSOLÓK nélkül az azonosított információk egy hasznos halmazát írja ki.

en: --context (-Z) works only on an SELinux/SMACK-enabled kernel
hu: a --context (-Z) csak SELinux/SMACK-képes rendszermagokkal működik

en: --context (-Z) works only on an SELinux-enabled kernel
hu: a --context (-Z) csak SELinux-képes rendszermagokkal működik

en: cannot print security context when user specified
hu: a biztonsági kontextus nem írható ki, ha meg van adva felhasználó

en: cannot print "only" of more than one choice
hu: nem írható ki „csak” több választás

en: cannot print only names or real IDs in default format
hu: csak nevek vagy valódi azonosítók nem írhatók ki az alapértelmezett formátumban

en: option --zero not permitted in default format
hu: a --zero kapcsoló nem engedélyezett az alapértelmezett formátumban

en: can't get process context
hu: a kontextus nem dolgozható fel

en: cannot get effective UID
hu: a hatásos felhasználóazonosító nem kérhető le

en: cannot find name for user ID %s
hu: nem található a név a(z) %s felhasználói azonosítóhoz

en:  groups=
hu:  csoportok=

en:  context=%s
hu:  kontextus=%s

en: warning: %s: failed to change context to %s
hu: figyelmeztetés: %s: nem módosítható a kontextus a következőre: %s

en: creating directory %s
hu: %s könyvtár létrehozása

en: failed to set default creation context for %s
hu: az alapértelmezett létrehozási kontextus beállítása meghiúsult ehhez: %s

en: failed to restore context for %s
hu: %s kontextusának visszaállítása meghiúsult

en: cannot change ownership of %s
hu: %s tulajdonosa nem változtatható meg

en: fork system call failed
hu: a fork() rendszerhívás sikertelen

en: cannot run %s
hu: a(z) %s nem futtatható

en: waiting for strip
hu: várakozás a strip programra

en: strip process terminated abnormally
hu: A strip folyamat hibával fejeződött be

en: invalid user %s
hu: érvénytelen felhasználó: %s

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
      or:  %s [OPTION]... -d DIRECTORY...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [-T] FORRÁS CÉL
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… FORRÁS… KÖNYVTÁR
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… -t KÖNYVTÁR FORRÁS…
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… -d KÖNYVTÁR…

en: 
    This install program copies files (often just compiled) into destination
    locations you choose.  If you want to download and install a ready-to-use
    package on a GNU/Linux system, you should instead be using a package manager
    like yum(1) or apt-get(1).
    
    In the first three forms, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the 4th form, create all components of the given DIRECTORY(ies).
hu: 
    Ez az install program a kiválasztott helyre másolja a (gyakran épp akkor
    lefordított) fájlokat. Ha GNU/Linux rendszeren szeretne használatra kész
    csomagot letölteni és használni, akkor használja a csomagkezelőt, mint például
    a yum(1) or apt-get(1).
    
    Az első három alaknál a FORRÁST a CÉLRA másolja, több FORRÁS esetén a létező
    KÖNYVTÁRBA másolja a fájlokat. Másolás közben beállítja a fájlok
    jogosultságait és a tulajdonosát/csoportját.
    A negyedik alaknál létrehozza az adott KÖNYVTÁRAK minden elemét.

en:       --backup[=CONTROL]  make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -C, --compare       compare each pair of source and destination files, and
                            in some cases, do not modify the destination at all
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
hu:       --backup[=CONTROL] minden létező célfájlról mentést készít
      -b                  mint a --backup, de nem fogad el argumentumot
      -c                  (figyelmen kívül marad)
      -C, --compare       a forrás- és célfájlpárok összehasonlítása, egyes
                            esetekben egyáltalán nem módosítja a célt.
      -d, --directory     minden argumentum könyvtárnév; a megadott könyvtárak
                            minden elemét létrehozza

en:   -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            or all components of --target-directory,
                            then copy SOURCE to DEST
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
hu:   -D                  a CÉL minden elemét létrehozza, kivéve az utolsót,
                            vagy a --target-directory minden összetevőjét,
                            majd a FORRÁST CÉLRA másolja
      -g, --group=CSOPORT a CSOPORTOT állítja be a folyamat csoportja helyett
      -m, --mode=MÓD      a jogosultságot MÓDRA állítja (mint a chmodnál),
                            rwxr-xr-x helyett
      -o, --owner=TULAJDONOS tulajdonos beállítása (csak root)

en:   -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables
          --strip-program=PROGRAM  program used to strip binaries
      -S, --suffix=SUFFIX  override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory  treat DEST as a normal file
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
hu:   -p, --preserve-timestamps a FORRÁS elérési és módosítási idejét állítja
                                  be a megfelelő célfájlokon
      -s, --strip         eltávolítja a szimbólumtáblákat
          --strip-program=PROGRAM  a binárisok lecsupaszítására használt program
      -S, --suffix=KITERJESZTÉS  a biztonsági másolat szokásos kiterjesztésének
                          felülbírálása
      -t, --target-directory=KÖNYVTÁR  az összes FORRÁS argumentum másolása a
                                         KÖNYVTÁRBA
      -T, --no-target-directory  a CÉL kezelése normál fájlként
      -v, --verbose       minden létrehozott könyvtár nevét kiírja

en: cannot unlink %s
hu: %s törlése sikertelen

en: WARNING: ignoring --preserve-context; this kernel is not SELinux-enabled
hu: FIGYELMEZTETÉS: a --preserve-context figyelmen kívül marad; ez a rendszermag nem SELinux-képes.

en: the strip option may not be used when installing a directory
hu: könyvtár telepítésénél nem használható a „strip” kapcsoló

en: target directory not allowed when installing a directory
hu: könyvtár telepítésénél nem engedélyezett a célkönyvtár

en: invalid mode %s
hu: érvénytelen mód: %s

en: WARNING: ignoring --strip-program option as -s option was not specified
hu: FIGYELMEZTETÉS: a --strip-program kapcsoló figyelmen kívül marad, mivel a -s kapcsoló nincs megadva

en: options --compare (-C) and --preserve-timestamps are mutually exclusive
hu: a --compare (-C) és az --preserve-timestamps kapcsolók egymást kölcsönösen kizárják

en: options --compare (-C) and --strip are mutually exclusive
hu: a --compare (-C) és --strip kapcsolók egymást kölcsönösen kizárják

en: the --compare (-C) option is ignored when you specify a mode with non-permission bits
hu: a --compare (-C) kapcsoló figyelmen kívül marad, ha engedélyező bitek nélküli módot ad meg

en: For each pair of input lines with identical join fields, write a line to
    standard output.  The default join field is the first, delimited by blanks.
hu: Minden egyes azonos összekapcsolási mezővel rendelkező bementi sorpárhoz kiír
    egy sort a szabványos kimenetre. Az alapértelmezett összekapcsolási mező az 
    első, üreshely karakterekkel elválasztva.

en: 
      -a FILENUM        also print unpairable lines from file FILENUM, where
                          FILENUM is 1 or 2, corresponding to FILE1 or FILE2
      -e EMPTY          replace missing input fields with EMPTY
hu: 
      -a FÁJLSZÁM       a FÁJLSZÁM fájlból származó nem párosítható sorok kiírása,
                          ahol a FÁJLSZÁM 1 vagy 2, a FÁJL1-nek vagy a FÁJL2-nek
                          megfelelően.
      -e ÜRES           a hiányzó bemeneti mezők helyettesítése az ÜRESSEL

en:   -i, --ignore-case  ignore differences in case when comparing fields
      -j FIELD          equivalent to '-1 FIELD -2 FIELD'
      -o FORMAT         obey FORMAT while constructing output line
      -t CHAR           use CHAR as input and output field separator
hu:   -i, --ignore-case kis- és nagybetűk közti különbség figyelmen kívül hagyása
                          mezők összehasonlításakor
      -j MEZŐ           azonos a következővel: „-1 MEZŐ -2 MEZŐ”
      -o FORMÁTUM       a FORMÁTUM alkalmazása a kimeneti sor előállításánál
      -t KARAKTER       a KARAKTER használata a bementi és kimeneti mező
                          elválasztójaként

en:   -v FILENUM        like -a FILENUM, but suppress joined output lines
      -1 FIELD          join on this FIELD of file 1
      -2 FIELD          join on this FIELD of file 2
      --check-order     check that the input is correctly sorted, even
                          if all input lines are pairable
      --nocheck-order   do not check that the input is correctly sorted
      --header          treat the first line in each file as field headers,
                          print them without trying to pair them
hu:   -v FÁJLSZÁM       mint a -a FÁJLSZÁM, de elnyomja az összekapcsolt kimeneti
                          sorokat
      -1 MEZŐ           összekapcsolás az 1. fájl ezen MEZŐJE alapján
      -2 MEZŐ           összekapcsolás a 2. fájl ezen MEZŐJE alapján
      --check-order     a bemenet megfelelő rendezésének ellenőrzése, még ha
                          minden bemeneti sor párosítható is.
      --nocheck-order   ne ellenőrizze a bemenet megfelelő rendezését
      --header          minden fájl első sorát mezőfejlécnek tekinti,
                          ezeket a párosításukra tett kísérlet nélkül írja ki

en:   -z, --zero-terminated     line delimiter is NUL, not newline
hu:   -z, --zero-terminated     a sorok elválasztója NUL, nem új sor

en: 
    Unless -t CHAR is given, leading blanks separate fields and are ignored,
    else fields are separated by CHAR.  Any FIELD is a field number counted
    from 1.  FORMAT is one or more comma or blank separated specifications,
    each being 'FILENUM.FIELD' or '0'.  Default FORMAT outputs the join field,
    the remaining fields from FILE1, the remaining fields from FILE2, all
    separated by CHAR.  If FORMAT is the keyword 'auto', then the first
    line of each file determines the number of fields output for each line.
    
    Important: FILE1 and FILE2 must be sorted on the join fields.
    E.g., use "sort -k 1b,1" if 'join' has no options,
    or use "join -t ''" if 'sort' has no options.
    Note, comparisons honor the rules specified by 'LC_COLLATE'.
    If the input is not sorted and some lines cannot be joined, a
    warning message will be given.
hu: 
    Ha a -t KARAKTER nincs megadva, a kezdő üreshelyek választják el a mezőket
    és figyelmen kívül maradnak, különben a mezőket a KARAKTER választja el. A
    MEZŐK 1-től kezdve vannak sorszámozva. A FORMÁTUM egy vagy több vesszővel vagy
    üreshellyel elválasztott specifikáció, mindegyik „FÁJLSZÁM.MEZŐ” vagy „0”.
    Az alapértelmezett FORMÁTUM kiírja az összekapcsolási mezőt, a FÁJL1 maradék
    mezőit és a FÁJL2 maradék mezőit, mindet a KARAKTERREL elválasztva.
    Ha a FORMÁTUM az „auto” kulcsszó, akkor az egyes fájlok első sorai határozzák
    meg az egyes sorokhoz kiírt mezők számát.
    
    Fontos: a FÁJL1-nek és a FÁJL2-nek az összekapcsolási mezők szerint kell
    rendezve lennie.
    Ha például a „join” nem rendelkezik kapcsolókkal, akkor használhatja a
    „sort -k 1b,1” parancsot, vagy ha a sort nem rendelkezik kapcsolókkal, akkor
    a „join -t '' ” parancsot.
    Ne feledje, hogy az összehasonlítások figyelembe veszik az „LC_COLLATE”
    szabályait. Ha a bemenet nincs rendezve, és egyes sorok nem kapcsolhatók
    össze, akkor figyelmeztető üzenet jelenik meg.

en: %s:%<PRIuMAX>: is not sorted: %.*s
hu: %s:%<PRIuMAX>: nincs rendezve: %.*s

en: invalid field number: %s
hu: érvénytelen mezőszám: %s

en: invalid field specifier: %s
hu: érvénytelen mezőmeghatározás: %s

en: invalid file number in field spec: %s
hu: érvénytelen mezőszám a mezőspecifikációban: %s

en: incompatible join fields %lu, %lu
hu: inkompatibilis összekapcsolási mezők: %lu, %lu

en: conflicting empty-field replacement strings
hu: ütköző üres-mező helyettesítési karakterlánc

en: multi-character tab %s
hu: többkarakteres tab: %s

en: incompatible tabs
hu: nem kompatibilis tabok

en: both files cannot be standard input
hu: mindkét fájl nem lehet a szabványos bemenet

en: Usage: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      or:  %s -l [SIGNAL]...
      or:  %s -t [SIGNAL]...
hu: Használat: %s [-s SZIGNÁL | -SZIGNÁL] PID…
      vagy:    %s -l [SZIGNÁL]…
      vagy:    %s -t [SZIGNÁL]…

en: Send signals to processes, or list signals.
hu: Szignálok küldése folyamatoknak, vagy szignálok felsorolása

en:   -s, --signal=SIGNAL, -SIGNAL
                       specify the name or number of the signal to be sent
      -l, --list       list signal names, or convert signal names to/from numbers
      -t, --table      print a table of signal information
hu:   -s, --signal=SZIGNÁL, -SZIGNÁL
                       megadja az elküldendő szignál nevét vagy számát
      -l, --list       szignálnevek felsorolása, vagy szignálnevek számokká és
                         visszaalakítása
      -t, --table      szignálinformációkat tartalmazó táblázat kiírása

en: 
    SIGNAL may be a signal name like 'HUP', or a signal number like '1',
    or the exit status of a process terminated by a signal.
    PID is an integer; if negative it identifies a process group.
hu: 
    A SZIGNÁL egy szignálnév lehet, például „HUP”, vagy egy szignálszám, például
    „1”, vagy egy szignál által befejeztetett folyamat kilépési állapota.
    A PID egy egész, ha negatív, akkor egy folyamatcsoportot azonosít.

en: %s: invalid process id
hu: %s: érvénytelen folyamatazonosító

en: invalid option -- %c
hu: érvénytelen kapcsoló -- %c

en: %s: multiple signals specified
hu: %s: több szignált adott meg

en: multiple -l or -t options specified
hu: több -l vagy -t kapcsolót adott meg

en: cannot combine signal with -l or -t
hu: a szignál nem kombinálható a -l vagy -t kapcsolóval

en: no process ID specified
hu: nincs megadva folyamatazonosító

en: failed to allocate a %<PRIuMAX> byte stdio buffer
hu: nem sikerült %<PRIuMAX> bájt szabványos kimeneti puffert foglalni

en: invalid buffering mode %s for %s
hu: a pufferelési mód (%s) a következőhöz: %s

en: could not set buffering of %s to mode %s
hu: nem állítható be %s pufferelése %s módra

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
hu: Használat: %s FÁJL1 FÁJL2
      vagy:    %s KAPCSOLÓ

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
hu: A link függvény meghívása egy létező FÁJL1-re mutató FÁJL2 nevű link
    létrehozásához.

en: cannot create link %s to %s
hu: %s link nem hozható létre a következőre: %s

en: %s: hard link not allowed for directory
hu: %s: könyvtárra mutató hard link nem engedélyezett

en: %s: cannot overwrite directory
hu: %s: a könyvtár nem írható felül

en: %s: replace %s?
hu: %s: %s cseréje?

en: failed to create symbolic link %s
hu: %s szimbolikus link létrehozása meghiúsult

en: failed to create symbolic link %s -> %s
hu: %s -> %s szimbolikus link nem hozható létre

en: failed to create hard link to %.0s%s
hu: hard link létrehozása meghiúsult a következőre: %.0s%s

en: failed to create hard link %s
hu: %s hard link nem hozható létre

en: failed to create hard link %s => %s
hu: %s -> %s hard link nem hozható létre

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] TARGET LINK_NAME   (1st form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET                  (2nd form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY     (3rd form)
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY TARGET...  (4th form)
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [-T] CÉL LINK_NEVE    (1. alak)
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… CÉL                   (2. alak)
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… CÉL… KÖNYVTÁR       (3. alak)
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… -t KÖNYVTÁR… CÉL… (4. alak)

en: In the 1st form, create a link to TARGET with the name LINK_NAME.
    In the 2nd form, create a link to TARGET in the current directory.
    In the 3rd and 4th forms, create links to each TARGET in DIRECTORY.
    Create hard links by default, symbolic links with --symbolic.
    By default, each destination (name of new link) should not already exist.
    When creating hard links, each TARGET must exist.  Symbolic links
    can hold arbitrary text; if later resolved, a relative link is
    interpreted in relation to its parent directory.
hu: Az 1. alakban használva linket hoz létre a megadott CÉLRA a LINK_NEVE néven.
    A 2. alakban használva az aktuális könyvtárban jön lére egy link a CÉLRA.
    A 3. és 4. alakban használva a KÖNYVTÁRBAN linkek jönnek létre minden egyes
    CÉLRA. Alapértelmezésben hard linkeket hoz létre, szimbolikus linkek a
    --symbolic kapcsolóval hozhatók létre. Alapértelmezésben a célok (az új link
    neve) még nem létezhetnek. Hard linkek létrehozásakor minden CÉLNAK léteznie
    kell. A szimbolikus linkek tetszőleges szöveget tartalmazhatnak, későbbi
    feloldáskor a relatív linkek szülőkönyvtárukhoz képest lesznek értelmezve.

en:       --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         allow the superuser to attempt to hard link
                                    directories (note: will probably fail due to
                                    system restrictions, even for the superuser)
      -f, --force                 remove existing destination files
hu:       --backup[=CONTROL]     minden létező célfájlról mentést készít
      -b                         mint a --backup, de nem fogad el argumentumot
      -d, -F, --directory        könyvtárak hard linkelése (csak root)
                                   (megjegyzés: valószínűleg meg fog hiúsulni a
                                   rendszer korlátozásai miatt, még a rootnak is)
      -f, --force                létező célfájlok törlése

en:   -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -L, --logical               dereference TARGETs that are symbolic links
      -n, --no-dereference        treat LINK_NAME as a normal file if
                                    it is a symbolic link to a directory
      -P, --physical              make hard links directly to symbolic links
      -r, --relative              create symbolic links relative to link location
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
hu:   -i, --interactive           célfájlok törlésekor kérdez
      -L, --logical               szimbolikus link CÉLOK törlése
      -n, --no-dereference        ha a LINK_NEVE szimbolikus link egy könyvtárra,
                                    akkor kezelje normális fájlként
      -P, --physical              hard linkek létrehozása közvetlenül a szimbolikus
                                    linkekre
      -r, --relative              szimbolikus linkek létrehozása a link helyéhez                                 képest
      -s, --symbolic              szimbolikus linkek létrehozása hard linkek helyett

en:   -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
                                    the links
      -T, --no-target-directory   treat LINK_NAME as a normal file always
      -v, --verbose               print name of each linked file
hu:   -S, --suffix=KITERJESZTÉS   a biztonsági másolat szokásos kiterjesztésének
                                    felülbírálása
      -t --target-directory=KÖNYVTÁR  a linkek létrehozására szolgáló KÖNYVTÁR
                                         megadása
      -T, --no-target-directory   a LINK_NEVE fájl kezelése mindig normál fájlként
      -v, --verbose               linkelés előtt kiírja minden fájl nevét

en: 
    Using -s ignores -L and -P.  Otherwise, the last option specified controls
    behavior when a TARGET is a symbolic link, defaulting to %s.
hu: 
    A -s használata figyelmen kívül hagyja a -L és -P kapcsolókat. Ellenkező
    esetben az utoljára megadott kapcsoló vezérli a viselkedést, ha a CÉL
    szimbolikus link, alapértelmezésben %s.

en: cannot combine --target-directory and --no-target-directory
hu: a --target-directory és a --no-target-directory nem használhatók együtt

en: cannot do --relative without --symbolic
hu: a --relative nem használható a --symbolic nélkül

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: FIXME: unknown
hu: FIXME: ismeretlen

en: Usage: %s [OPTION]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]

en: Print the name of the current user.
hu: Az aktuális felhasználó nevének kiírása.

en: no login name
hu: nincs bejelentkezési név

note: TRANSLATORS: ls output needs to be aligned for ease of reading, so be wary of using variable width fields from the locale. Note %b is handled specially by ls and aligned correctly. Note also that specifying a width as in %5b is erroneous as strftime will count bytes rather than characters in multiby
en: %b %e  %Y
hu: %Y %b %e

note: TRANSLATORS: ls output needs to be aligned for ease of reading, so be wary of using variable width fields from the locale. Note %b is handled specially by ls and aligned correctly. Note also that specifying a width as in %5b is erroneous as strftime will count bytes rather than characters in multiby
en: %b %e %H:%M
hu: %b %e %H.%M

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
hu: a COLUMNS környezeti változóban megadott érvénytelen szélesség
    figyelmen kívül hagyása: %s

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
hu: a TABSIZE környezeti változóban megadott érvénytelen tabulátorméret
    figyelmen kívül hagyása: %s

en: invalid line width
hu: érvénytelen sorhossz

en: invalid tab size
hu: érvénytelen tabulátorméret

en: invalid time style format %s
hu: érvénytelen időformátum stílus: %s

en: Valid arguments are:
hu: Az érvényes argumentumok a következők:

en:   - +FORMAT (e.g., +%H:%M) for a 'date'-style format
hu:   - +FORMÁTUM (pl.: +%H:%M) a „date”-stílusú formátumért

en: unrecognized prefix: %s
hu: ismeretlen előtag: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
hu: az LS_COLORS környezeti változó értéke nem értelmezhető

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
hu: a QUOTING_STYLE környezeti változóban megadott érvénytelen érték
    figyelmen kívül hagyása: %s

en: cannot open directory %s
hu: nem lehet a következő könyvtárat megnyitni: %s

en: cannot determine device and inode of %s
hu: %s eszközét és inode-ját nem lehet megállapítani

en: %s: not listing already-listed directory
hu: %s: a már listázott könyvtár nem kerül listázásra

en: error canonicalizing %s
hu: %s kanonikalizálása meghiúsult

en: reading directory %s
hu: %s könyvtár olvasása

en: closing directory %s
hu: %s könyvtár bezárása

en: cannot compare file names %s and %s
hu: %s és %s fájlnevek nem hasonlíthatók össze

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuvSUX nor --sort is specified.
hu: Információt ír ki a FÁJLOKRÓL, alapértelmezésben az aktuális könyvtárról.
    Ábécé sorrendbe rendezi a bejegyzéseket, ha nincs megadva a -cftuvSUX
    vagy a --sort kapcsolók valamelyike.

en:   -a, --all                  do not ignore entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
          --author               with -l, print the author of each file
      -b, --escape               print C-style escapes for nongraphic characters
hu:   -a, --all                  nem rejti el a .-tal kezdődő bejegyzéseket
      -A, --almost-all           nem listázza ki a . és .. bejegyzéseket
          --author               a -l kapcsolóval kiírja az egyes fájlok szerzőjét
      -b, --escape               C-stílusú escape karaktereket jelenít meg
                                   a nem-grafikus karakterek helyett

en:   -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         colorize the output; WHEN can be 'always' (default
                                   if omitted), 'auto', or 'never'; more info below
      -d, --directory            list directories themselves, not their contents
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
hu:   -C                         oszlopok szerinti listázás
          --color[=EKKOR]        kimenet színezése, az EKKOR lehet vagy „always”
                                     (alap, ha nincs megadva), „auto” vagy „never”,
                                     további információk alább
      -d, --directory            könyvtár listázása a könyvtár tartalma helyett
      -D, --dired                az Emacs dired módjához tervezett kimenet

en:   -f                         do not sort, enable -aU, disable -ls --color
      -F, --classify             append indicator (one of */=>@|) to entries
          --file-type            likewise, except do not append '*'
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            like -l --time-style=full-iso
hu:   -f                         nem rendez, bekapcsolja a „-aU” kapcsolókat,
                                   kikapcsolja a -ls --color kapcsolókat
      -F, --classify             jelet fűz a bejegyzéshez (a */=>@ vagy | egyikét)
          --file-type            hasonló az előzőhöz, kivéve a „*”-ot
          --format=SZÓ           az érvényes értékek és a kapcsoló, amelynek
                                   megfelelnek: across: -x, commas: -m, horizontal:
                                   -x, long: -l, single-column: -1, verbose: -l,
                                   vertical: -C
          --full-time            mint a -l --time-style=full-iso

en:   -g                         like -l, but do not list owner
hu:   -g                         mint a -l, de tulajdonos kiírása nélkül

en:       --group-directories-first
                                 group directories before files;
                                   can be augmented with a --sort option, but any
                                   use of --sort=none (-U) disables grouping
hu:       --group-directories-first
                                 könyvtárak fájlok elé csoportosítása.
                                   kiegészíthető --sort kapcsolóval, de a
                                   --sort=none (-U) használata letiltja a
                                   csoportosítást

en:   -H, --dereference-command-line
                                 follow symbolic links listed on the command line
          --dereference-command-line-symlink-to-dir
                                 follow each command line symbolic link
                                   that points to a directory
          --hide=PATTERN         do not list implied entries matching shell PATTERN
                                   (overridden by -a or -A)
hu:   -H, --dereference-command-line
                                 parancssorban megadott szimbolikus linkek követése
          --dereference-command-line-symlink-to-dir
                                 minden egyes parancssori szimbolikus link követése
                                   amely egy könyvtárra mutat
          --hide=MINTA           ne listázza a parancsértelmező MINTÁRA illeszkedő
                                   bejegyzéseket (a -a vagy -A felülbírálja)

en:   -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
hu:   -l                         hosszú formátum
      -L, --dereference          szimbolikus linkek fájlinformációinak
                                   megjelenítésekor a szimbolikus linkek által
                                   mutatott fájlok adatait jeleníti meg a link
                                   adatai helyett
      -m                         a szélességet a bejegyzések vesszővel
                                   elválasztott listájával tölti ki

en:   -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print the allocated size of each file, in blocks
hu:   -r, --reverse              sorrend megfordítása rendezéskor
      -R, --recursive            alkönyvtárak rekurzív listázása
      -s, --size                 az egyes fájlok méretének kiírása blokkban

en:   -S                         sort by file size, largest first
          --sort=WORD            sort by WORD instead of name: none (-U), size (-S),
                                   time (-t), version (-v), extension (-X)
          --time=WORD            with -l, show time as WORD instead of default
                                   modification time: atime or access or use (-u);
                                   ctime or status (-c); also use specified time
                                   as sort key if --sort=time (newest first)
hu:   -S                         rendezés fájlméret alapján, a legnagyobbal kezdve
          --sort=SZÓ             rendezés a SZÓ szerint a név helyett: none (-U),
                                   size (-S), time (-t), version (-v), extension
                                   (-X)
          --time=SZÓ             a -l kapcsolóval együtt használva az időt a SZÓNAK
                                   megfelelően mutatja a módosítás ideje helyett:
                                   atime vagy access vagy use (-u), ctime vagy
                                   status (-c); a megadott idő alapján rendez,
                                   ha a --sort=time kapcsoló meg van adva

en:   -t                         sort by modification time, newest first
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
hu:   -t                         módosítás dátuma alapján rendez, legújabb előre
      -T, --tabsize=OSZL         tabulátor minden OSZL-nál, 8 helyett

en:   -u                         with -lt: sort by, and show, access time;
                                   with -l: show access time and sort by name;
                                   otherwise: sort by access time, newest first
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         natural sort of (version) numbers within text
hu:   -u                         „-lt”-vel: rendezés és kiírás hozzáférési idő
                                   szerint
                                 „-l”-lel: a hozzáférési idő kiírása, és rendezés
                                   név szerint
                                 egyébként: rendezés hozzáférési idő szerint,
                                   a legújabbal kezdve
      -U                         nincs rendezés; a bejegyzések felsorolása
                                   könyvtári sorrendben
      -v                         rendezés a szövegben lévő (verzió)számok szerint

en:   -w, --width=COLS           set output width to COLS.  0 means no limit
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -Z, --context              print any security context of each file
      -1                         list one file per line.  Avoid '\n' with -q or -b
hu:   -w, --width=OSZL           OSZL kimeneti szélesség beállítása. 0 = korlátlan
      -x                         bejegyzések listázása soronként oszloponkénti
                                   listázás helyett
      -X                         ábécé sorba rendezés kiterjesztés szerint
      -Z, --context              az egyes fájlok bármely biztonsági környezetének
                                   kiírása
      -1                         soronként egy fájl listázása. Kerülje a „\n”
                                   megadását a -q vagy -b kapcsolókkal

en: 
    Using color to distinguish file types is disabled both by default and
    with --color=never.  With --color=auto, ls emits color codes only when
    standard output is connected to a terminal.  The LS_COLORS environment
    variable can change the settings.  Use the dircolors command to set it.
hu: 
    A fájltípusok megkülönböztetése szín alapján alapértelmezésben és a
    --color=never esetén is le van tiltva. A --color=auto esetén az ls csak akkor ad
    színkódokat, ha a szabványos kimenet egy terminál. Az LS_COLORS környezeti
    változóval módosíthatók a beállítások, ehhez a dircolors parancs használható.

en: 
    Exit status:
     0  if OK,
     1  if minor problems (e.g., cannot access subdirectory),
     2  if serious trouble (e.g., cannot access command-line argument).
hu: 
    Kilépési állapot:
     0  ha OK,
     1  kisebb problémák esetén (például nem érhető el az alkönyvtár),
     2  komoly problémák esetén (például nem érhető el a parancssori paraméter).

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
    Print or check %s (%d-bit) checksums.
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [FÁJL]…
    %s (%d bites) ellenőrzőösszegek kiírása vagy ellenőrzése.

en: 
      -b, --binary         read in binary mode (default unless reading tty stdin)
hu: 
      -b, --binary         olvasás bináris módban (alapértelmezett, ha nem
                             terminál szabványos bemenetet olvas)

en: 
      -b, --binary         read in binary mode
hu: 
      -b, --binary         olvasás bináris módban

en:   -c, --check          read %s sums from the FILEs and check them
hu:   -c, --check          %s összegek olvasása a FÁJLOKBÓL, és
                             azok ellenőrzése

en:       --tag            create a BSD-style checksum
hu:       --tag            BSD-stílusú ellenőrzőösszeg létrehozása

en:   -t, --text           read in text mode (default if reading tty stdin)
hu:   -t, --text           olvasás szöveges módban (alapértelmezett, ha
                             terminál szabványos bemenetet olvas)

en:   -t, --text           read in text mode (default)
hu:   -t, --text           olvasás szöveges módban (alapértelmezett)

en: 
    The following five options are useful only when verifying checksums:
          --ignore-missing  don't fail or report status for missing files
          --quiet          don't print OK for each successfully verified file
          --status         don't output anything, status code shows success
          --strict         exit non-zero for improperly formatted checksum lines
      -w, --warn           warn about improperly formatted checksum lines
hu: 
    Az alábbi öt kapcsoló csak ellenőrzőösszegek ellenőrzésekor hasznos:
          --ignore-missing  ne legyen sikertelen és ne jelezzen ki állapotot
                              hiányzó fájlok esetén
          --quiet          ne írja ki az OK-t minden sikeres ellenőrzéskor
          --status         ne írjon ki semmit, az állapotkód jelzi a sikert
          --strict         kilépés nem nullával a hibásan formázott
                             ellenőrzőösszeg-sorokhoz
      -w, --warn           figyelmeztessen a helytelenül formázott
                             ellenőrzőösszeg-sorokra

en: 
    The sums are computed as described in %s.  When checking, the input
    should be a former output of this program.  The default mode is to print a
    line with checksum, a space, a character indicating input mode ('*' for binary,
    ' ' for text or where binary is insignificant), and name for each FILE.
hu: 
    Az összegek az %s által leírt módon kerülnek kiszámításra.
    Ellenőrzéskor a bemenetnek ezen program korábbi kimenetének kell lennie. Az
    alapértelmezett mód egy sornyi ellenőrzőösszeg, egy szóköz, egy bemeneti módot
    jelző karakter („*” = bináris, „ ” = szöveg vagy ahol a bináris jelentéktelen),
    és egy név kiírása minden egyes FÁJLHOZ.

en: %s: too many checksum lines
hu: %s: túl sok ellenőrzőösszeg-sor

en: %s: %<PRIuMAX>: improperly formatted %s checksum line
hu: %s: %<PRIuMAX>: nem megfelelően formázott %s ellenőrzőösszeg-sor

en: FAILED open or read
hu: MEGHIÚSULT a megnyitás vagy olvasás

en: FAILED
hu: HIBÁS

en: OK
hu: RENDBEN

en: %s: no properly formatted %s checksum lines found
hu: %s: nem találhatók megfelelően formázott %s ellenőrzőösszeg sorok

en: WARNING: %<PRIuMAX> line is improperly formatted | WARNING: %<PRIuMAX> lines are improperly formatted
hu[0]: FIGYELMEZTETÉS: %<PRIuMAX> sor nem megfelelően formázott
hu[1]: FIGYELMEZTETÉS: %<PRIuMAX> sor nem megfelelően formázott

en: WARNING: %<PRIuMAX> listed file could not be read | WARNING: %<PRIuMAX> listed files could not be read
hu[0]: FIGYELMEZTETÉS: %<PRIuMAX> felsorolt fájl nem olvasható
hu[1]: FIGYELMEZTETÉS: %<PRIuMAX> felsorolt fájl nem olvasható

en: WARNING: %<PRIuMAX> computed checksum did NOT match | WARNING: %<PRIuMAX> computed checksums did NOT match
hu[0]: FIGYELMEZTETÉS: %<PRIuMAX> számított ellenőrzőösszeg NEM egyezett
hu[1]: FIGYELMEZTETÉS: %<PRIuMAX> számított ellenőrzőösszeg NEM egyezett

en: %s: no file was verified
hu: %s: nem lett ellenőrizve fájl

en: --tag does not support --text mode
hu: a --tag nem támogatja a --text módot

en: the --tag option is meaningless when verifying checksums
hu: a --tag kapcsoló értelmetlen ellenőrzőösszegek ellenőrzésekor

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
hu: a --binary és --text kapcsolók értelmetlenek ellenőrzőösszegek ellenőrzésekor

en: the --ignore-missing option is meaningful only when verifying checksums
hu: a --ignore-missing kapcsoló csak ellenőrzőösszegek ellenőrzésekor értelmes

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
hu: a --status kapcsoló csak ellenőrzőösszegek ellenőrzésekor értelmes

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
hu: a --warn kapcsoló csak ellenőrzőösszegek ellenőrzésekor értelmes

en: the --quiet option is meaningful only when verifying checksums
hu: a --quiet kapcsoló csak ellenőrzőösszegek ellenőrzésekor értelmes

en: the --strict option is meaningful only when verifying checksums
hu: a --strict kapcsoló csak ellenőrzőösszegek ellenőrzésekor értelmes

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… KÖNYVTÁR…

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
hu: KÖNYVTÁRAKAT hoz létre, ha még nem léteznek.

en:   -m, --mode=MODE   set file mode (as in chmod), not a=rwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
      -v, --verbose     print a message for each created directory
hu:   -m, --mode=MÓD    fájlmód beállítása (mint a chmod), nem a=rwx - umask
      -p, --parents     nincs hiba, ha létezik, szülőkönyvtárak létrehozása
                          szükség szerint
      -v, --verbose     üzenet kiírása minden egyes létrehozott könyvtárhoz

en:   -Z                   set SELinux security context of each created directory
                             to the default type
          --context[=CTX]  like -Z, or if CTX is specified then set the SELinux
                             or SMACK security context to CTX
hu:   -Z                   minden egyes létrehozott könyvtár SELinux biztonsági
                             környezetének beállítása az alapértelmezett típusra
          --context[=CTX]  mint a -Z, vagy ha a CTX meg van adva, akkor a
                             SELinux vagy SMACK biztonsági környezet beállítása
                             CTX értékre

en: created directory %s
hu: %s könyvtár létrejött

en: warning: ignoring --context; it requires an SELinux/SMACK-enabled kernel
hu: figyelmeztetés: a --context figyelmen kívül marad; SELinux/SMACK-képes kernelt igényel

en: Usage: %s [OPTION]... NAME...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ] NÉV…

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
hu: NÉV nevű névvel rendelkező adatcsatornát (FIFO-t) hoz létre.

en:   -m, --mode=MODE    set file permission bits to MODE, not a=rw - umask
hu:   -m, --mode=MÓD    fájljogosultságok beállítása a MÓDRA, nem a=rw - umask

en:   -Z                   set the SELinux security context to default type
          --context[=CTX]  like -Z, or if CTX is specified then set the SELinux
                             or SMACK security context to CTX
hu:   -Z                   a SELinux biztonsági környezet beállítása az
                             alapértelmezett típusra
          --context[=CTX]  mint a -Z, vagy ha a CTX meg van adva, akkor a
                             SELinux vagy SMACK biztonsági környezet beállítása
                             CTX értékre

en: invalid mode
hu: érvénytelen mód

en: mode must specify only file permission bits
hu: a mód csak fájljogosultságbiteket adhat meg

en: cannot set permissions of %s
hu: nem lehet %s jogosultságait beállítani

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… NÉV TÍPUS [MAJOR MINOR]

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
hu: Az adott NEVŰ és TÍPUSÚ speciális fájl létrehozása.

en: 
    Both MAJOR and MINOR must be specified when TYPE is b, c, or u, and they
    must be omitted when TYPE is p.  If MAJOR or MINOR begins with 0x or 0X,
    it is interpreted as hexadecimal; otherwise, if it begins with 0, as octal;
    otherwise, as decimal.  TYPE may be:
hu: 
    Mind a MAJORT, mind a MINORT meg kell adni, ha a TÍPUS b, c vagy u és el kell
    őket hagyni, ha a TÍPUS p. Ha a MAJOR vagy MINOR kezdete 0x vagy 0X, akkor ez
    hexadecimálisan lesz értelmezve, egyébként ha 0-val, akkor oktálisan, egyébként
    decimálisan. A TÍPUS az alábbiak egyike lehet:

en: 
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
hu: 
      b      speciális blokkfájl (pufferelt) létrehozása
      c, u   speciális karakterfájl (nem-pufferelt) létrehozása
      p      FIFO létrehozása

en: Special files require major and minor device numbers.
hu: Speciális fájlok létrehozásakor meg kell adni major és minor
    eszközszámokat.

en: Fifos do not have major and minor device numbers.
hu: A Fifo-k nem rendelkeznek major és minor eszközszámokkal.

en: block special files not supported
hu: a speciális blokkfájl nem támogatott

en: character special files not supported
hu: a speciális karakterfájl nem támogatott

en: invalid major device number %s
hu: érvénytelen major eszközszám: %s

en: invalid minor device number %s
hu: érvénytelen minor eszközszám: %s

en: invalid device %s %s
hu: érvénytelen eszköz %s %s

en: invalid device type %s
hu: érvénytelen eszköztípus: %s

en: Usage: %s [OPTION]... [TEMPLATE]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [SABLON]

en: Create a temporary file or directory, safely, and print its name.
    TEMPLATE must contain at least 3 consecutive 'X's in last component.
    If TEMPLATE is not specified, use tmp.XXXXXXXXXX, and --tmpdir is implied.
hu: Ideiglenes fájl vagy könyvtár létrehozása biztonságosan, és a nevének kiírása.
    A SABLONNAK legalább 3 egymást követő X-et kell tartalmaznia az utolsó
    összetevőben. Ha a SABLON nincs megadva, akkor a tmp.XXXXXXXXXX kerül
    felhasználásra, és a --tmpdir is felhasználásra kerül.

en: Files are created u+rw, and directories u+rwx, minus umask restrictions.
hu: A Fájlok u+rw, a könyvtárak u+rwx mínusz az umask korlátozásaival jönnek létre.

en:   -d, --directory     create a directory, not a file
      -u, --dry-run       do not create anything; merely print a name (unsafe)
      -q, --quiet         suppress diagnostics about file/dir-creation failure
hu:   -d, --directory     könyvtár és nem fájl létrehozása
      -u, --dry-run       nem hoz létre semmit, csak a nevet írja ki (nem biztonságos)
      -q, --quiet         a fájl/könyvtár-létrehozási hibáról szóló diagnosztika elnyomása

en:       --suffix=SUFF   append SUFF to TEMPLATE; SUFF must not contain a slash.
                            This option is implied if TEMPLATE does not end in X
hu:       --suffix=UTÓTAG   az UTÓTAG hozzáfűzése a SABLONHOZ. Az UTÓTAG nem
                              tartalmazhat osztásjelet. Ez a kapcsoló akkor kerül
                              felhasználásra, ha a SABLON nem X-re végződik

en:   -p DIR, --tmpdir[=DIR]  interpret TEMPLATE relative to DIR; if DIR is not
                            specified, use $TMPDIR if set, else /tmp.  With
                            this option, TEMPLATE must not be an absolute name;
                            unlike with -t, TEMPLATE may contain slashes, but
                            mktemp creates only the final component
hu:   -p KVT, --tmpdir[=KVT]  a SABLON értelmezése a KVT könyvtárhoz képest. Ha a
                            KVT nincs megadva, akkor a $TMPDIR értékét használja,
                            egyébként a /tmp könyvtárat. Ezzel a kapcsolóval
                            használva a SABLON nem lehet abszolút név. A -t
                            használatával ellentétben a SABLON tartalmazhat
                            osztásjeleket, de az mktemp csak az utolsó összetevőt
                            hozza létre.

en:   -t                  interpret TEMPLATE as a single file name component,
                            relative to a directory: $TMPDIR, if set; else the
                            directory specified via -p; else /tmp [deprecated]
hu:   -t               a SABLON értelmezése egyetlen fájlnév-összetevőként,
                         egy könyvtárhoz képest: $TMPDIR, ha az be van állítva,
                         különben a -p segítségével megadott könyvtár, különben
                         /tmp [elavult]

en: too many templates
hu: túl sok sablon

en: with --suffix, template %s must end in X
hu: a --suffix használatakor, a sablonnak (%s) X-re kell végződnie

en: invalid suffix %s, contains directory separator
hu: a(z) %s utótag érvénytelen, könyvtárelválasztót tartalmaz

en: too few X's in template %s
hu: túl kevés X a következő sablonban: %s

en: invalid template, %s, contains directory separator
hu: érvénytelen sablon, a(z) %s könyvtárelválasztót tartalmaz

en: invalid template, %s; with --tmpdir, it may not be absolute
hu: érvénytelen sablon, a(z) %s a --tmpdir használatakor nem lehet abszolút

en: failed to create directory via template %s
hu: a könyvtár létrehozása meghiúsult a következő sablon használatával: %s

en: failed to create file via template %s
hu: a fájl létrehozása meghiúsult a következő sablon használatával: %s

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
hu: A FORRÁST átnevezi a CÉLRA vagy több FORRÁST egy CÉLKÖNYVTÁRBA helyez át.

en:       --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
      -f, --force                  do not prompt before overwriting
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -n, --no-clobber             do not overwrite an existing file
    If you specify more than one of -i, -f, -n, only the final one takes effect.
hu:       --backup[=CONTROL]       minden létező célfájlról biztonsági mentést
                                     készít
      -b                           mint a --backup, de nem fogad el argumentumot
      -f, --force                  nem kérdez felülírás előtt
      -i, --interactive            felülírás előtt kérdez
      -n, --no-clobber             ne írja felül a meglévő fájlokat
    Ha a -i, -f, -n közül többet is megad, akkor csak az utolsó lép életbe.

en:       --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
hu:       --strip-trailing-slashes eltávolítja a befejező per jeleket minden
                                     FORRÁS argumentumról
      -S, --suffix=KITERJESZTÉS    a biztonsági másolat szokásos kiterjesztésének
                                     felülbírálása

en:   -t, --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -Z, --context                set SELinux security context of destination
                                     file to default type
hu:   -t, --target-directory=KÖNYVTÁR  minden FORRÁS áthelyezése a megadott
                                         KÖNYVTÁRBA
      -T, --no-target-directory    a CÉL kezelése normál fájlként
      -u, --update                 csak akkor helyezi át, ha a célfájl régebbi,
                                     mint a FORRÁS, vagy ha a célfájl nem létezik
      -v, --verbose                elmagyarázza, mi történik
      -Z, --context                a célfájl SELinux biztonsági kontextusának
                                     beállítása az alapértelmezett típusra

en: Usage: %s [OPTION] [COMMAND [ARG]...]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ] [PARANCS [ARG]…]

en: Run COMMAND with an adjusted niceness, which affects process scheduling.
    With no COMMAND, print the current niceness.  Niceness values range from
    %d (most favorable to the process) to %d (least favorable to the process).
hu: A PARANCS futtatása módosított nice értékkel, amely a folyamatütemezést érinti.
    Ha a PARANCS nincs megadva, akkor az aktuális nice értéket írja ki. A nice
    értékek a(z) %d (a folyamatnak leginkább előnyös) értéktől %d-ig (a folyamatnak
    legkevésbé előnyös) terjednek.

en:   -n, --adjustment=N   add integer N to the niceness (default 10)
hu:   -n, --adjustment=N   az N egész szám hozzáadása a nice értékhez
                             (alapértelmezés: 10)

en: invalid adjustment %s
hu: érvénytelen módosítás: %s

en: a command must be given with an adjustment
hu: meg kell adni egy parancsot a módosítással

en: cannot get niceness
hu: nem kérhető le a nice érték

en: cannot set niceness
hu: nem állítható be a nice érték

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
hu: Minden egyes FÁJL kiírása a szabványos kimenetre, sorszámokkal ellátva.

en: 
      a         number all lines
      t         number only nonempty lines
      n         number no lines
      pBRE      number only lines that contain a match for the basic regular
                expression, BRE
    
    FORMAT is one of:
    
      ln   left justified, no leading zeros
      rn   right justified, no leading zeros
      rz   right justified, leading zeros
hu: 
      a         az összes sor számozása
      t         csak a nem üres sorok számozása
      n         ne számozzon sorokat
      pBRE      csak a BRE alapvető szabályos kifejezésre illeszkedést tartalmazó
                  sorok számozása
    
    A FORMÁTUM az alábbiak egyike:
    
      ln   balra igazított, nincsenek kezdő nullák
      rn   jobbra igazított, nincsenek kezdő nullák
      rz   jobbra igazított, kezdő nullákkal

en: line number overflow
hu: sorszámtúlcsordulás

en: invalid header numbering style: %s
hu: érvénytelen fejlécszámozási stílus: %s

en: invalid body numbering style: %s
hu: érvénytelen törzsszámozási stílus: %s

en: invalid footer numbering style: %s
hu: érvénytelen láblécszámozási stílus: %s

en: invalid starting line number
hu: érvénytelen kezdő sorszám

en: invalid line number increment
hu: érvénytelen sorszámnövekmény

en: invalid line number of blank lines
hu: érvénytelen üressorszám

en: invalid line number field width
hu: érvénytelen sorszámmező-szélesség

en: invalid line numbering format: %s
hu: érvénytelen sorszámozási formátum: %s

en: Usage: %s COMMAND [ARG]...
      or:  %s OPTION
hu: Használat: %s PARANCS [ARG]…
      vagy:     %s KAPCSOLÓ

en: Run COMMAND, ignoring hangup signals.
hu: A PARANCS futtatása a hangup szignálok figyelmen kívül
    hagyásával.

en: 
    If standard input is a terminal, redirect it from an unreadable file.
    If standard output is a terminal, append output to 'nohup.out' if possible,
    '$HOME/nohup.out' otherwise.
    If standard error is a terminal, redirect it to standard output.
    To save output to FILE, use '%s COMMAND > FILE'.
hu: 
    Ha a szabványos bemenet egy terminál, akkor átirányítja egy olvashatatlan
    fájlból. Ha a szabványos kimenet egy terminál, akkor a kimenetet hozzáfűzi
    a „nohup.out” fájlhoz, ha lehetséges, ellenkező esetben a „$HOME/nohup.out”
    fájlhoz. Ha a szabványos hibakimenet egy terminál, akkor átirányítja a
    szabványos kimenetre. A kimenet FÁJLBA mentéséhez használja a
    „%s PARANCS > FÁJL” parancsot.

en: failed to render standard input unusable
hu: a szabványos hibakimenet használhatatlanná tétele meghiúsult

en: ignoring input
hu: bemenet figyelmen kívül hagyása

en: ignoring input and appending output to %s
hu: bemenet figyelmen kívül hagyása és kimenet hozzáfűzése a következőhöz: %s

en: appending output to %s
hu: kimenet hozzáfűzése a következőhöz: %s

en: ignoring input and redirecting stderr to stdout
hu: bemenet figyelmen kívül hagyása és a szabványos hibakimenet átirányítása
    a szabványos kimenetre

en: redirecting stderr to stdout
hu: a szabványos hibakimenet átirányítása a szabványos kimenetre

en: failed to redirect standard error
hu: a szabványos hibakimenet átirányítása meghiúsult

en: Usage: %s [OPTION]...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]…

en: Print the number of processing units available to the current process,
    which may be less than the number of online processors
hu: Az aktuális folyamat által elérhető feldolgozóegységek számának kiírása
    ez kisebb lehet az elérhető processzorok számánál

en: value too large to be converted: %s
hu: az érték túl nagy az átalakításhoz: %s

en: invalid number: %s
hu: érvénytelen szám: %s

en: rejecting suffix in input: %s (consider using --from)
hu: utótag visszautasítása a bemenetben: %s (használja a --from kapcsolót)

en: invalid suffix in input: %s
hu: érvénytelen utótag a bemenetben: %s

en: missing 'i' suffix in input: %s (e.g Ki/Mi/Gi)
hu: hiányzó „i” utótag a bemenetben: %s (pl. Ki/Mi/Gi)

en: failed to prepare value '%Lf' for printing
hu: a(z) „%Lf” érték előkészítése kiírásra meghiúsult

en: invalid unit size: %s
hu: érvénytelen egységméret: %s

en: Usage: %s [OPTION]... [NUMBER]...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [SZÁM]…

en: Reformat NUMBER(s), or the numbers from standard input if none are specified.
hu: A SZÁMOK, vagy ha nincs megadva a szabványos bemenet számainak újraformázása.

en:       --debug          print warnings about invalid input
hu:       --debug          figyelmeztetések kiírása érvénytelen bemenetről

en:   -d, --delimiter=X    use X instead of whitespace for field delimiter
hu:   -d, --delimiter=X    az X használata üreshely helyett mezőhatárolóként

en:       --field=FIELDS   replace the numbers in these input fields (default=1)
                             see FIELDS below
hu:   --field=MEZŐK        a számok helyettesítése ezekben a bemeneti mezőkben
                             (alap=1). a MEZŐK leírását lásd alább

en:       --format=FORMAT  use printf style floating-point FORMAT;
                             see FORMAT below for details
hu:   --format=FORMÁTUM    printf stílusú lebegőpontos FORMÁTUM használata.
                             Részletekért lásd a FORMÁTUMOT alább.

en:       --from=UNIT      auto-scale input numbers to UNITs; default is 'none';
                             see UNIT below
hu:   --from=EGYSÉG        a bemeneti számok automatikus átszámolása EGYSÉGEKRE.
                             Alapértelmezett: „none”. Lásd alább az EGYSÉG leírását.

en:       --from-unit=N    specify the input unit size (instead of the default 1)
hu:   --from-unit=N        a bemeneti egység méretének megadása (az alap 1 helyett).

en:       --grouping       use locale-defined grouping of digits, e.g. 1,000,000
                             (which means it has no effect in the C/POSIX locale)
hu:   --grouping           számjegyek csoportosítása (például 1,000,000).
                             A területi beállítástól függő csoportosítást használja
                             (azaz nincs hatása C/POSIX locale esetén.

en:       --header[=N]     print (without converting) the first N header lines;
                             N defaults to 1 if not specified
hu:   --header[=N]         az első N fejlécsor kiírása (konvertálás nélkül).
                             Az N alapértelmezett értéke 1, ha nincs megadva.

en:       --invalid=MODE   failure mode for invalid numbers: MODE can be:
                             abort (default), fail, warn, ignore
hu:   --invalid=MÓD        hibamód érvénytelen számokhoz: a MÓD lehet:
                             abort (alapértelmezés), fail, warn, ignore.

en:       --padding=N      pad the output to N characters; positive N will
                             right-align; negative N will left-align;
                             padding is ignored if the output is wider than N;
                             the default is to automatically pad if a whitespace
                             is found
hu:   --padding=N          a kimenet kiegészítése N karakterre.
                             A pozitív N jobbra igazít, a negatív N balra.
                             Megjegyzés: ha a kimenet N-nél szélesebb, a padding
                             kapcsoló figyelmen kívül marad. Az alapértelmezés az
                             automatikus kitöltés, ha a kimenetben van üreshely.

en:       --round=METHOD   use METHOD for rounding when scaling; METHOD can be:
                             up, down, from-zero (default), towards-zero, nearest
hu:   --round=MÓDSZER      az átszámoláskor használandó kerekítési módszer.
                             Lehetséges értékek: up, down, from-zero (alap),
                             towards-zero, nearest

en:       --suffix=SUFFIX  add SUFFIX to output numbers, and accept optional
                             SUFFIX in input numbers
hu:   --suffix=UTÓTAG      UTÓTAG hozzáadása a kimeneti számokhoz, és elhagyható
                             UTÓTAG elfogadása a bemeneti számokban.

en:       --to=UNIT        auto-scale output numbers to UNITs; see UNIT below
hu:   --to=EGYSÉG          kimeneti számok automatikus átszámolása EGYSÉGRE.
                             Lásd alább az EGYSÉG leírását.

en:       --to-unit=N      the output unit size (instead of the default 1)
hu:   --to-unit=N          a kimeneti egység mérete (az alap 1 helyett).

en: 
    UNIT options:
hu: 
    A lehetséges EGYSÉGEK:

en:   none       no auto-scaling is done; suffixes will trigger an error
hu:   none       Nincs automatikus átszámolás. Az utótagok használata hibát okoz.

en:   auto       accept optional single/two letter suffix:
                   1K = 1000,
                   1Ki = 1024,
                   1M = 1000000,
                   1Mi = 1048576,
hu:   auto       Opcionális egybetűs/kétbetűs utótag elfogadása:
                 1K  = 1000
                 1Ki = 1024
                 1M  = 1000000
                 1Mi = 1048576

en:   si         accept optional single letter suffix:
                   1K = 1000,
                   1M = 1000000,
                   ...
hu:   si         Opcionális egybetűs utótag elfogadása:
                 1K = 1000
                 1M = 1000000
                 ...

en:   iec        accept optional single letter suffix:
                   1K = 1024,
                   1M = 1048576,
                   ...
hu:   iec        Opcionális egybetűs utótag elfogadása:
                 1K = 1024
                 1M = 1048576
                 ...

en:   iec-i      accept optional two-letter suffix:
                   1Ki = 1024,
                   1Mi = 1048576,
                   ...
hu:   iec-i      Opcionális kétbetűs utótag elfogadása:
                 1Ki = 1024
                 1Mi = 1048576
                 ...

en: 
    FIELDS supports cut(1) style field ranges:
      N    N'th field, counted from 1
      N-   from N'th field, to end of line
      N-M  from N'th to M'th field (inclusive)
      -M   from first to M'th field (inclusive)
      -    all fields
    Multiple fields/ranges can be separated with commas
hu: 
    A MEZŐK a cut(1) stílusú mezőtartományok lehetnek:
      N     N. bájt, karakter vagy mező, 1-től számítva
      N-    az N. bájttól, karaktertől vagy mezőtől a sor végéig
      N-M   az N. bájttól, karaktertől vagy mezőtől az M.-ig (azt is beleértve)
      -M    az első bájttól, karaktertől vagy mezőtől az M.-ig (azt is beleértve)
      -     minden mező
    Több mező/tartomány vesszőkkel elválasztva adható meg.

en: 
    FORMAT must be suitable for printing one floating-point argument '%f'.
    Optional quote (%'f) will enable --grouping (if supported by current locale).
    Optional width value (%10f) will pad output. Optional zero (%010f) width
    will zero pad the number. Optional negative values (%-10f) will left align.
    Optional precision (%.1f) will override the input determined precision.
hu: 
    A FORMÁTUMNAK meg kell felelnie egy lebegőpontos „%f” argumentum kiírásához.
    Az elhagyható idézőjel (%'f) be fogja kapcsolni a --grouping kapcsolót (ha az
    aktuális területi beállítás támogatja).
    Az elhagyható szélességérték (%10f) kitölti a kimenetet. Az elhagyható nulla
    (%010f) szélesség nullákkal tölti ki a számot. Az elhagyható negatív értékek
    (%-10f) balra fognak igazítani. Az elhagyható pontosság (%.1f) felülírja
    a bemenetből megállapított pontosságot.

en: 
    Exit status is 0 if all input numbers were successfully converted.
    By default, %s will stop at the first conversion error with exit status 2.
    With --invalid='fail' a warning is printed for each conversion error
    and the exit status is 2.  With --invalid='warn' each conversion error is
    diagnosed, but the exit status is 0.  With --invalid='ignore' conversion
    errors are not diagnosed and the exit status is 0.
hu: 
    A kilépési állapot 0, ha minden bemeneti szám konvertálása sikeres.
    Alapesetben a %s megáll az első konverziós hibánál a 2 kilépési állapottal.
    Az --invalid='fail' megadásakor figyelmeztetés jelenik meg minden konverziós
    hibánál, és a kilépési állapot 2 lesz. Az --invalid='warn' megadásakor minden
    konverziós hiba felismerésre kerül, de a kilépési állapot 0 lesz. Az
    --invalid='ignore' megadásakor a konverziós hibák nem kerülnek felismerésre,
    és a kilépési állapot 0 lesz.

en: 
    Examples:
      $ %s --to=si 1000
                -> "1.0K"
      $ %s --to=iec 2048
               -> "2.0K"
      $ %s --to=iec-i 4096
               -> "4.0Ki"
      $ echo 1K | %s --from=si
               -> "1000"
      $ echo 1K | %s --from=iec
               -> "1024"
      $ df -B1 | %s --header --field 2-4 --to=si
      $ ls -l  | %s --header --field 5 --to=iec
      $ ls -lh | %s --header --field 5 --from=iec --padding=10
      $ ls -lh | %s --header --field 5 --from=iec --format %%10f
hu: 
    Példák:
      $ %s --to=si 1000
                -> "1.0K"
      $ %s --to=iec 2048
               -> "2.0K"
      $ %s --to=iec-i 4096
               -> "4.0Ki"
      $ echo 1K | %s --from=si
               -> "1000"
      $ echo 1K | %s --from=iec
               -> "1024"
      $ df -B1 | %s --header --field 2-4 --to=si
      $ ls -l  | %s --header --field 5 --to=iec
      $ ls -lh | %s --header --field 5 --from=iec --padding=10
      $ ls -lh | %s --header --field 5 --from=iec --format %%10f

en: format %s has no %% directive
hu: a formátum (%s) nem tartalmaz %% direktívát

en: invalid format %s (width overflow)
hu: érvénytelen formátum: %s (szélesség-túlcsordulás)

en: --format padding overriding --padding
hu: a --format kitöltés felülírja a --padding kapcsolót

en: format %s ends in %%
hu: a formátum (%s) vége %%

en: invalid precision in format %s
hu: érvénytelen pontosság a formátumban: %s

en: invalid format %s, directive must be %%[0]['][-][N][.][N]f
hu: érvénytelen formátum: %s, a direktívának a következők egyikének kell lennie: %%[0]['][-][N][.][N]f

en: format %s has too many %% directives
hu: a formátum (%s) túl sok %% direktívát tartalmaz

en: invalid suffix in input %s: %s
hu: érvénytelen utótag a(z) %s bemenetben: %s

en: value/precision too large to be printed: '%Lg/%<PRIuMAX>' (consider using --to)
hu: az érték/pontosság túl nagy a kiíráshoz: „%Lg/%<PRIuMAX>” (használja a --to kapcsolót)

en: value too large to be printed: '%Lg' (consider using --to)
hu: az érték túl nagy a kiíráshoz: „%Lg” (használja a --to kapcsolót)

en: value too large to be printed: '%Lg' (cannot handle values > 999Y)
hu: az érték túl nagy a kiíráshoz: „%Lg” (nem kezelhetők > 999Y értékek)

en: large input value %s: possible precision loss
hu: nagy bemeneti érték: %s: a pontosság csökkenhet

en: invalid padding value %s
hu: érvénytelen kitöltési érték: %s

en: multiple field specifications
hu: többszörös mezőspecifikáció

en: invalid header value %s
hu: érvénytelen fejlécérték: %s

en: --grouping cannot be combined with --format
hu: a --grouping nem kombinálható a --format kapcsolóval

en: failed to set locale
hu: a területi beállítás megadása meghiúsult

en: no conversion option specified
hu: nem adott meg konverziós kapcsolót

en: grouping cannot be combined with --to
hu: a --grouping nem kombinálható a --to kapcsolóval

en: grouping has no effect in this locale
hu: a csoportosításnak nincs hatása ezen területi beállításban

en: --header ignored with command-line input
hu: a --header figyelmen kívül marad parancssori bemenet esetén

en: error reading input
hu: hiba a bemenet olvasása közben

en: failed to convert some of the input numbers
hu: nem sikerült néhány bemeneti szám átalakítása

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [-abcdfilosx]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b]]
      or:  %s --traditional [OPTION]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b] [+][LABEL][.][b]]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [FÁJL]…
      vagy:    %s [-abcdfilosx]… [FÁJL] [[+]ELTOLÁS[.][b]]
      vagy:    %s --traditional [KAPCSOLÓ]… [FÁJL] [[+]ELTOLÁS[.][b]
                  [+][CÍMKE][.][b]]

en: 
    Write an unambiguous representation, octal bytes by default,
    of FILE to standard output.  With more than one FILE argument,
    concatenate them in the listed order to form the input.
hu: 
    A FÁJL egy egyértelmű ábrázolásának kiírása, alapértelmezetten oktális
    bájtokkal, a szabványos kimenetre. Több FÁJL argumentumot összefűz a felsorolás
    sorrendjében a bemenet kialakítása érdekében.

en: 
    If first and second call formats both apply, the second format is assumed
    if the last operand begins with + or (if there are 2 operands) a digit.
    An OFFSET operand means -j OFFSET.  LABEL is the pseudo-address
    at first byte printed, incremented when dump is progressing.
    For OFFSET and LABEL, a 0x or 0X prefix indicates hexadecimal;
    suffixes may be . for octal and b for multiply by 512.
hu: 
    Az első és második hívási alak egyidejű alkalmazása esetén a második alak
    feltételezett, ha az utolsó operandus +-al vagy (2 operandus esetén) számmal
    kezdődik. Az ELTOLÁS operandus a -j ELTOLÁS kapcsolót jelenti. A CÍMKE az első
    kiírandó bájt pszeudo-címe, amely a kiíratás előrehaladásával növekszik. Az
    ELTOLÁS és a CÍMKE esetén egy 0x vagy 0X előtag hexadecimális ábrázolást jelez;
    az utótagok a . (oktális) és b (szorzás 512-vel) lehetnek.

en:   -A, --address-radix=RADIX   output format for file offsets; RADIX is one
                                    of [doxn], for Decimal, Octal, Hex or None
          --endian={big|little}   swap input bytes according the specified order
      -j, --skip-bytes=BYTES      skip BYTES input bytes first
hu:   -A, --address-radix=ALAP    a fájleltolások kiírási formátuma. Az ALAP a
                                    [doxn] egyike: decimális, oktális, hexa vagy
                                    nincs
          --endian={big|little}   a bemeneti bájtok felcserélése a megadott
                                    sorrend szerint
      -j, --skip-bytes=BÁJT       BÁJT darab bemeneti bájt kihagyása először

en:   -N, --read-bytes=BYTES      limit dump to BYTES input bytes
      -S BYTES, --strings[=BYTES]  output strings of at least BYTES graphic chars;
                                    3 is implied when BYTES is not specified
      -t, --format=TYPE           select output format or formats
      -v, --output-duplicates     do not use * to mark line suppression
      -w[BYTES], --width[=BYTES]  output BYTES bytes per output line;
                                    32 is implied when BYTES is not specified
          --traditional           accept arguments in third form above
hu:   -N, --read-bytes=BÁJT       a kiíratás korlátozása BÁJT darab bemeneti bájtra
      -S, --strings[=BÁJT]        a legalább BÁJT darab grafikus karakterből álló
                                    karakterláncok kiírása
      -t, --format=TÍPUS          a kimeneti formátumok kiválasztása
      -v, --output-duplicates     ne használja a * jelet a sorelnyomások jelölésére
      -w[BÁJT], --width[=BÁJT]    BÁJT darab bájt kiírása kimeneti soronként
          --traditional           argumentumok elfogadása a hagyományos formában

en: 
    
    Traditional format specifications may be intermixed; they accumulate:
      -a   same as -t a,  select named characters, ignoring high-order bit
      -b   same as -t o1, select octal bytes
      -c   same as -t c,  select printable characters or backslash escapes
      -d   same as -t u2, select unsigned decimal 2-byte units
hu: 
    
    A hagyományos formátummeghatározások keverhetők, az alábbiak lehetnek:
      -a  ugyanaz, mint -t a,  megnevezett karakterek kiválasztása, a magas
                                 sorrend bit figyelmen kívül hagyása
      -b  ugyanaz, mint -t o1, oktális bájtok kiválasztása
      -c  ugyanaz, mint -t c,  nyomtatható karakterek vagy visszaper escape-ek
                                 kiválasztása
      -d  ugyanaz, mint -t u2, előjel nélküli tízes alapú 2 bájtos egységek
                                 kiválasztása

en:   -f   same as -t fF, select floats
      -i   same as -t dI, select decimal ints
      -l   same as -t dL, select decimal longs
      -o   same as -t o2, select octal 2-byte units
      -s   same as -t d2, select decimal 2-byte units
      -x   same as -t x2, select hexadecimal 2-byte units
hu:   -f  ugyanaz, mint -t fF, lebegőpontosak kiválasztása
      -i  ugyanaz, mint -t dI, decimális egészek kiválasztása
      -l  ugyanaz, mint -t dL, decimális hosszúak kiválasztása
      -o  ugyanaz, mint -t o2, oktális 2 bájtos egységek kiválasztása
      -s  ugyanaz, mint -t d2, tízes alapú 2 bájtos egységek kiválasztása
      -x  ugyanaz, mint -t x2, hexadecimális 2 bájtos egységek kiválasztása

en: 
    
    TYPE is made up of one or more of these specifications:
      a          named character, ignoring high-order bit
      c          printable character or backslash escape
hu: 
    
    A TÍPUST az alábbi specifikációk közül néhány alkothatja:
      a          megnevezett karakter, a magas sorrend bit figyelmen kívül hagyása
      c          nyomtatható karakter vagy visszaper escape

en: 
    SIZE is a number.  For TYPE in [doux], SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
hu: 
    A MÉRET egy szám. A TÍPUS a [doux] egyike, a MÉRET lehet C a
    sizeof(char), S a sizeof(short), I a sizeof(int) vagy L a
    sizeof(long) értékekhez. Ha a TÍPUS f, akkor a MÉRET szintén lehet F a
    sizeof(float), D a sizeof(double) vagy L a sizeof(long double) értékéhez.

en: 
    Adding a z suffix to any type displays printable characters at the end of
    each output line.
hu: 
    Egy z utótag hatására bármely típus esetén a nyomtatható karakterek megjelennek
    a kimeneti sorok végén.

en: 
    
    BYTES is hex with 0x or 0X prefix, and may have a multiplier suffix:
      b    512
      KB   1000
      K    1024
      MB   1000*1000
      M    1024*1024
    and so on for G, T, P, E, Z, Y.
hu: 
    
    A BÁJTOK egy hexadecimális szám 0x vagy 0X előtaggal, és a következő szorzó-
    utótagokkal rendelkezhet:
      b     512
      kB    1000
      K     1024
      MB    1000*1000
      M     1024*1024
    és ugyanígy a G, T, P, E, Z, Y esetén.

en: invalid type string %s
hu: érvénytelen típus-karakterlánc: %s

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
hu: érvénytelen típus-karakterlánc: %s
    ez a rendszer nem biztosít %lu bájtos egész típust

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
hu: érvénytelen típus-karakterlánc: %s
    ez a rendszer nem biztosít %lu bájtos lebegőpontos típust

en: invalid character '%c' in type string %s
hu: a(z) „%c” karakter érvénytelen a(z) %s típus-karakterláncban

en: cannot skip past end of combined input
hu: nem lehet a kombinált bemenet elhagyott végére ugrani

en: invalid output address radix '%c'; it must be one character from [doxn]
hu: „%c” érvénytelen kimeneti cím alap; a [doxn] karakterek egyikének kell lennie

en: no type may be specified when dumping strings
hu: nem adható meg típus karakterláncok kiíratásakor

en: compatibility mode supports at most one file
hu: a kompatibilitási mód legfeljebb egy fájlt támogat

en: skip-bytes + read-bytes is too large
hu: a kihagyandó és beolvasandó bájtok összege túl nagy

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
hu: figyelmeztetés: %lu szélesség érvénytelen, helyette %d kerül felhasználásra

en: %s: invalid signal
hu: %s: érvénytelen szignál

en: standard input is closed
hu: a szabványos bemenet le van zárva

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
hu: Az egyes FÁJLOK sorozatban megfelelő soraiból álló sorok kiírása a
    szabványos kimenetre, tabokkal elválasztva.

en:   -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
hu:   -d, --delimiters=LISTA  a LISTA karaktereinek újrafelhasználása tabok
                                helyett
      -s, --serial            egyszerre egy fájl beillesztése párhuzamos
                                feldolgozás helyett

en: delimiter list ends with an unescaped backslash: %s
hu: az elválasztólista nem escapelt visszaperre végződik: %s

en: Diagnose invalid or unportable file names.
    
      -p                  check for most POSIX systems
      -P                  check for empty names and leading "-"
          --portability   check for all POSIX systems (equivalent to -p -P)
hu: Érvénytelen vagy hordozhatatlan fájlnevek felismerése.
    
      -p                  a legtöbb POSIX rendszer ellenőrzése
      -P                  üres nevek és a kezdő „-” ellenőrzése
          --portability   az összes POSIX rendszer ellenőrzése (azonos a -p -P-vel)

en: leading '-' in a component of file name %s
hu: kezdő „-” jel a(z) %s fájlnév összetevőjében

en: nonportable character %s in file name %s
hu: nem hordozható karakter (%s) a(z) %s fájlnévben

en: empty file name
hu: üres fájlnév

en: %s: unable to determine maximum file name length
hu: %s: a maximális fájlnévhossz nem határozható meg

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name %s
hu: a(z) %1$lu korlát átlépve a(z) %3$s fájlnév %2$lu hossza által

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name component %s
hu: a(z) %1$lu korlát átlépve a(z) %3$s fájlnévösszetevő %2$lu hossza által

en: Login name:
hu: Bejelentkezési név:

en: In real life:
hu: Valójában:

en: Directory:
hu: Könyvtár:

en: Shell:
hu: Parancsértelmező:

en: Project:
hu: Projekt:

en: Plan:
hu: Terv:

en: Login
hu: Bejel.

en: Name
hu: Név

en: Idle
hu: Üresj.

en: When
hu: Mikor

en: Where
hu: Hol

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [FELHASZNÁLÓ]…

en: 
      -l              produce long format output for the specified USERs
      -b              omit the user's home directory and shell in long format
      -h              omit the user's project file in long format
      -p              omit the user's plan file in long format
      -s              do short format output, this is the default
hu: 
      -l              hosszú formátumú kimenet előállítása a megadott
                        FELHASZNÁLÓKHOZ
      -b              a felhasználó saját könyvtárának és parancsértelmezőjének
                        kihagyása a hosszú formátumból
      -h              a felhasználó projektfájljának kihagyása a hosszú
                        formátumból
      -p              a felhasználó tervfájljának kihagyása a hosszú formátumból
      -s              rövid formátumú kimenet előállítása, ez az alapértelmezett

en:   -f              omit the line of column headings in short format
      -w              omit the user's full name in short format
      -i              omit the user's full name and remote host in short format
      -q              omit the user's full name, remote host and idle time
                      in short format
hu:   -f              az oszlopfejlécek sorának kihagyása a rövid formátumban
      -w              a felhasználó teljes nevének kihagyása a rövid formátumban
      -i              a felhasználó teljes nevének és távoli kiszolgálójának
                        kihagyása a rövid formátumban
       -q              a felhasználó teljes nevének, távoli kiszolgálójának és
                         üresjárati idejének kihagyása a rövid formátumban

en: 
    A lightweight 'finger' program;  print user information.
    The utmp file will be %s.
hu: 
    Egy könnyűsúlyú „finger” program, felhasználói információkat ír ki.
    Az utmp fájl a következő lesz: %s.

en: no username specified; at least one must be specified when using -l
hu: nincs megadva felhasználói név; legalább egyet meg kell adni
    a -l használatakor

en: '--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
hu: „--pages=ELSŐ_OLDAL[:UTOLSÓ_OLDAL]” hiányzó argumentum

en: invalid page range %s
hu: érvénytelen oldaltartomány: %s

en: '-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines
hu: „-l OLDALHOSSZ” érvénytelen sorszám

en: '-N NUMBER' invalid starting line number
hu: „-N SZÁM” érvénytelen kezdő sorszám

en: '-o MARGIN' invalid line offset
hu: „-o MARGÓ” érvénytelen soreltolás

en: '-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters
hu: „-w OLDAL_SZÉLESSÉG” érvénytelen karakterszám

en: '-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters
hu: „-W OLDAL_SZÉLESSÉG” érvénytelen karakterszám

en: cannot specify number of columns when printing in parallel
hu: nem adható meg az oszlopok száma párhuzamos nyomtatás esetén

en: cannot specify both printing across and printing in parallel
hu: nem adható meg mind a vízszintes, mind a párhuzamos nyomtatás

en: '-%c' extra characters or invalid number in the argument: %s
hu: „-%c” extra karakterek vagy érvénytelen szám a következő argumentumban:
    %s

en: page width too narrow
hu: az oldalszélesség túl keskeny

en: starting page number %<PRIuMAX> exceeds page count %<PRIuMAX>
hu: a(z) %<PRIuMAX> kezdő oldalszám meghaladja a(z) %<PRIuMAX> oldalszámot

en: page number overflow
hu: oldalszám-túlcsordulás

en: Page %<PRIuMAX>
hu: %<PRIuMAX>. oldal

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
hu: A FÁJLOK oldalakra tördelése vagy oszlopokba rendezése
    nyomtatáshoz.

en:   +FIRST_PAGE[:LAST_PAGE], --pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]
                        begin [stop] printing with page FIRST_[LAST_]PAGE
      -COLUMN, --columns=COLUMN
                        output COLUMN columns and print columns down,
                        unless -a is used. Balance number of lines in the
                        columns on each page
hu:   +ELSŐ_OLDAL[:UTOLSÓ_OLDAL], --pages=ELSŐ_OLDAL[:UTOLSÓ_OLDAL]
                        a nyomtatás elkezdése [befejezése] az ELSŐ_[UTOLSÓ]_OLDALON
      -OSZLOP, --columns=OSZLOP
                        OSZLOP darab oszlop előállítása és az oszlopok nyomtatása,
                        lefelé, hacsak a -a nincs megadva. A sorok számának
                        kiegyensúlyozása az oszlopokban minden egyes oldalon.

en:   -a, --across      print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d, --double-space
                        double space the output
hu:   -a, --across      oszlopok kiírása vízszintesen és nem függőlegesen, a
                        -OSZLOP kapcsolóval együtt használatos
      -c, --show-control-chars
                        kalapos (^G) és oktális visszaper jelölés használata
      -d, --double-space
                        a kimenet dupla kitöltése

en:   -D, --date-format=FORMAT
                        use FORMAT for the header date
      -e[CHAR[WIDTH]], --expand-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f, --form-feed
                        use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -F or a 5-line header
                        and trailer without -F)
hu:   -D, --date-format=FORMÁTUM
                        a FORMÁTUM használata a fejléc dátumához
      -e[KAR[SZÉLESSÉG], --expand-tabs[=KAR[SZÉLESSÉG]]
                        a bemeneti KARAKTEREK (TAB-ok) kiterjesztése a tab
                          SZÉLESSÉGÉRE (8)
      -F, -f, --form-feed
                        lapdobások használata új sorok helyett az oldalak
                          elválasztására
                          (egy 3 soros oldalfejléccel a -F vagy egy 5 soros
                          fejléccel és bevezetővel az -F nélkül)

en:   -h, --header=HEADER
                        use a centered HEADER instead of filename in page header,
                        -h "" prints a blank line, don't use -h""
      -i[CHAR[WIDTH]], --output-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        replace spaces with CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -J, --join-lines  merge full lines, turns off -W line truncation, no column
                        alignment, --sep-string[=STRING] sets separators
hu:   -h, --header=FEJLÉC
                        egy középre igazított FEJLÉC használata a fájlnév helyett
                        az oldalfejlécben, a -h "" egy üres sort nyomtat, ne
                        használja a -h"" kapcsolót
      -i[KAR[SZÉLESSÉG], --output-tabs[=KAR[SZÉLESSÉG]]
                        a szóközök cseréje KARAKTEREKRE (TAB-okra) a tab
                          SZÉLESSÉGÉIG (8)
      -J, --join-lines  teljes sorok összefésülése, kikapcsolja a -W sorcsonkítást,
                          nincs oszlopigazítás, a --sep-string[=KARAKTERLÁNC]
                          beállítja az elválasztókat

en:   -l, --length=PAGE_LENGTH
                        set the page length to PAGE_LENGTH (66) lines
                        (default number of lines of text 56, and with -F 63).
                        implies -t if PAGE_LENGTH <= 10
hu:   -l, --length=OLDALHOSSZ
                        beállítja az oldalhosszúságot OLDALHOSSZ (66) sorra
                        (a szövegsorok alapértelmezett száma 56, és a -F esetén 63).
                        a -t használata következik belőle, ha az OLDALHOSSZ <= 10

en:   -m, --merge       print all files in parallel, one in each column,
                        truncate lines, but join lines of full length with -J
hu:   -m, --merge       az összes fájl párhuzamos nyomtatása, egyet minden
                          oszlopba, a sorokat csonkítja, de a teljes hosszúságú
                          sorokat a -J használatakor összekapcsolja

en:   -n[SEP[DIGITS]], --number-lines[=SEP[DIGITS]]
                        number lines, use DIGITS (5) digits, then SEP (TAB),
                        default counting starts with 1st line of input file
      -N, --first-line-number=NUMBER
                        start counting with NUMBER at 1st line of first
                        page printed (see +FIRST_PAGE)
hu:   -n[ELV[SZÁMJEGYEK]], --number-lines[=ELV[SZÁMJEGYEK]]
                        sorok számozása, SZÁMJEGYEK (5) darab számjegy, majd az
                          ELVÁLASZTÓ (TAB) használatával, a számolás
                          alapértelmezésben a bemeneti fájl első sorával kezdődik.
      -N NUMBER, --first-line-number=SZÁM
                        a számolás kezdése a SZÁMMAL az első kinyomtatott oldal
                          első sorában (lásd +ELSŐ_OLDAL)

en:   -o, --indent=MARGIN
                        offset each line with MARGIN (zero) spaces, do not
                        affect -w or -W, MARGIN will be added to PAGE_WIDTH
      -r, --no-file-warnings
                        omit warning when a file cannot be opened
hu:   -o, --indent=MARGÓ
                        minden egyes sor eltolása MARGÓ (nulla) szóközzel, nincs
                        hatással a -w vagy -W kapcsolókra, a MARGÓ az
                        OLDAL_SZÉLESSÉGHEZ lesz hozzáadva.
      -r, --no-file-warnings
                        figyelmeztetés kihagyása, ha egy fájl nem nyitható meg

en:   -s[CHAR], --separator[=CHAR]
                        separate columns by a single character, default for CHAR
                        is the <TAB> character without -w and 'no char' with -w.
                        -s[CHAR] turns off line truncation of all 3 column
                        options (-COLUMN|-a -COLUMN|-m) except -w is set
hu:   -s[KARAKTER],--separator[=KARAKTER]
                        oszlopok elválasztása egyetlen karakterrel, a KARAKTER
    ,                    alapértelmezetten <TAB> karakter a -w nélkül és „semmi”
                        a -w esetén. A -s[KARAKTER] kikapcsolja a sorcsonkítást
                        mind a 3 oszlopkapcsolóhoz (-OSZLOP|-a -OSZLOP|-m),
                        kivéve ha a -w be van állítva

en:   -S[STRING], --sep-string[=STRING]
                        separate columns by STRING,
                        without -S: Default separator <TAB> with -J and <space>
                        otherwise (same as -S" "), no effect on column options
hu:   -S[KARAKTERLÁNC], --sep-string[=KARAKTERLÁNC]
                        az oszlopok elválasztása a KARAKTERLÁNCCAL,
                        a -S nélkül: az alapértelmezett elválasztó a <TAB> a -J
                        kapcsolóval és <szóköz> egyébként (ugyanaz, mint a -S" ")
                        nincs hatással az oszlopkapcsolókra

en:   -t, --omit-header  omit page headers and trailers;
                         implied if PAGE_LENGTH <= 10
hu:   -t, --omit-header oldalfejlécek és befejezők kihagyása
                          használata az OLDALHOSSZ <= 10-ből következik

en:   -T, --omit-pagination
                        omit page headers and trailers, eliminate any pagination
                        by form feeds set in input files
      -v, --show-nonprinting
                        use octal backslash notation
      -w, --width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters for
                        multiple text-column output only, -s[char] turns off (72)
hu:   -T, --omit-pagination
                        oldalfejlécek és befejezők kihagyása, a bemeneti fájlokban
                        található lapdobások által beállított oldalakra tördelés
                        megszüntetése
      -v, --show-nonprinting
                        oktális visszaper jelölés használata
      -w, --width=OLDAL_SZÉLESSÉG
                        az oldalszélesség beállítása OLDAL_SZÉLESSÉG (72)
                        karakterre, csak több szöveges oszlopot tartalmazó
                        kimenethez, az s[karakter] kikapcsolja (72)

en:   -W, --page-width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters always,
                        truncate lines, except -J option is set, no interference
                        with -S or -s
hu:   -W, --page-width=OLDAL_SZÉLESSÉG
                        az oldalszélesség beállítása OLDAL_SZÉLESSÉG (72)
                        karakterre mindig, a sorok csonkítása, kivéve ha a -J
                        kapcsoló be van állítva, nincs interferencia a -S vagy -s
                        kapcsolókkal

en: Usage: %s [OPTION]... [VARIABLE]...
    Print the values of the specified environment VARIABLE(s).
    If no VARIABLE is specified, print name and value pairs for them all.
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [VÁLTOZÓ]…
    A megadott környezeti VÁLTOZÓK értékeinek kiírása.
    Ha nincs megadva környezeti VÁLTOZÓ, akkor az összes név-érték párt kiírja.

en:   -0, --null     end each output line with NUL, not newline
hu:   -0, --null     minden kimeneti sor lezárása NUL-lal új sor helyett

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
hu: figyelmeztetés: %s: a karakteres állandót követő karakterek 
    figyelmen kívül maradtak

en: Usage: %s FORMAT [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
hu: Használat: %s FORMÁTUM [ARGUMENTUM]…
      vagy:    %s KAPCSOLÓ

en: Print ARGUMENT(s) according to FORMAT, or execute according to OPTION:
hu: Az ARGUMENTUMOK kiírása a FORMÁTUMNAK megfelelően vagy végrehajtásuk a
    KAPCSOLÓNAK megfelelően:

en: 
    FORMAT controls the output as in C printf.  Interpreted sequences are:
    
      \"      double quote
hu: 
    A FORMÁTUM vezérli a kimenetet, mint a C printf(). Az értelmezett sorozatok:
    
      \”      dupla idézőjel

en:   \NNN    byte with octal value NNN (1 to 3 digits)
      \xHH    byte with hexadecimal value HH (1 to 2 digits)
      \uHHHH  Unicode (ISO/IEC 10646) character with hex value HHHH (4 digits)
      \UHHHHHHHH  Unicode character with hex value HHHHHHHH (8 digits)
hu:   \NNN    az NNN oktális értékű karakter (1 - 3 számjegy)
      \xHH    a HH hexadecimális értékű bájt (1 - 2 számjegy)
      \uHHHH  a HHHH hexadecimális értékű Unicode (ISO/IEC 10646) karakter
                 (4 számjegy)
      \UHHHHHHHH  a HHHHHHHH hexadecimális értékű Unicode karakter (8 számjegy)

en:   %%      a single %
      %b      ARGUMENT as a string with '\' escapes interpreted,
              except that octal escapes are of the form \0 or \0NNN
      %q      ARGUMENT is printed in a format that can be reused as shell input,
              escaping non-printable characters with the proposed POSIX $'' syntax.
    
    and all C format specifications ending with one of diouxXfeEgGcs, with
    ARGUMENTs converted to proper type first.  Variable widths are handled.
hu:   %%      egy % jel
      %b      az ARGUMENTUM a „\” escape-jelölések értelmezésével,
                kivéve a \0 vagy \0NNN formátumú oktális escape-eket
      %q      Az ARGUMENTUM parancsértelmező-bemenetként értelmezhető formátumban
                kerül kiírásra, a nem nyomtatható karaktereket a javasolt
                POSIX $'' szintaxissal védve.
    
    valamint minden, a diouxXfeEgGcs egyikére végződő C formátumspecifikáció
    az ARGUMENTUMOK megfelelő típusra alakítása után. A változó szélességeket
    kezeli a program.

en: %s: expected a numeric value
hu: %s: a várt érték numerikus

en: %s: value not completely converted
hu: %s: az érték átalakítása nem teljes

en: missing hexadecimal number in escape
hu: hiányzó hexadecimális érték az escape-ben

en: invalid universal character name \%c%0*x
hu: érvénytelen univerzális karakternév: \%c%0*x

en: invalid field width: %s
hu: érvénytelen mezőszélesség: %s

en: invalid precision: %s
hu: érvénytelen pontosság: %s

en: %.*s: invalid conversion specification
hu: %.*s: érvénytelen konverziós specifikáció

en: warning: ignoring excess arguments, starting with %s
hu: figyelmeztetés: a többletargumentumok figyelmen kívül maradnak,
     a következőtől kezdve: %s

en: %s (for regexp %s)
hu: %s (a(z) %s regexphez)

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [BEMENET]…   (-G nélkül)
      vagy:    %s -G [KAPCSOLÓ]… [BEMENET [KIMENET]]

en: Output a permuted index, including context, of the words in the input files.
hu: A bemeneti fájlok szavai permutált indexének kiírása a kontextust is beleértve.

en:   -A, --auto-reference           output automatically generated references
      -G, --traditional              behave more like System V 'ptx'
hu:   -A, --auto-reference           automatikusan előállított hivatkozások kiírása
      -G, --traditional              a System V „ptx”-hez hasonló viselkedés

en:   -F, --flag-truncation=STRING   use STRING for flagging line truncations.
                                     The default is '/'
hu:   -F, --flag-truncation=KARAKTERLÁNC  a KARAKTERLÁNC használata a sorcsonkítások
                                            jelölésére. Alapértelmezett: „/”.

en:   -M, --macro-name=STRING        macro name to use instead of 'xx'
      -O, --format=roff              generate output as roff directives
      -R, --right-side-refs          put references at right, not counted in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   for end of lines or end of sentences
      -T, --format=tex               generate output as TeX directives
hu:   -M, --macro-name=KARAKTERLÁNC  a használandó makrónév az „xx” helyett
      -O, --format=roff              a kimenet előállítása roff irányelvekként
      -R, --right-side-refs          hivatkozások jobb oldalra helyezése, a -w
                                       nem számolja őket
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   sorok vagy mondatok végéhez
      -T, --format=tex               a kimenet előállítása TeX irányelvekként

en:   -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
hu:   -W, --word-regexp=REGEXP       a REGEXP használata minden egyes kulcsszó 
      -b, --break-file=FÁJL          szótörő karakterek ebben a FÁJLBAN
      -f, --ignore-case              kisbetűk nagybetűkké alakítása a rendezéshez
      -g, --gap-size=SZÁM            rés mérete oszlopokban a kimeneti mezők között
      -i, --ignore-file=FÁJL         figyelmen kívül hagyandó szavak listájának
                                       olvasása a FÁJLBÓL
      -o, --only-file=FÁJL           az egyedüli szólista olvasása ebből a FÁJLBÓL

en:   -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
hu:   -r, --references               minden egyes sor első mezője egy hivatkozás
      -t, --typeset-mode               - nincs megvalósítva -
      -w, --width=SZÁM               a kimenet szélessége oszlopokban, a 
                                       hivatkozások kihagyásával

en: invalid gap width: %s
hu: érvénytelen résszélesség: %s

en: invalid line width: %s
hu: érvénytelen sorhossz: %s

en: Print the full filename of the current working directory.
hu: Az aktuális munkakönyvtár teljes fájlnevének kiírása.

en:   -L, --logical   use PWD from environment, even if it contains symlinks
      -P, --physical  avoid all symlinks
hu:   -L, --logical   a környezet PWD-jének használata, még ha szimbolikus
                        linkeket is tartalmaz
      -P, --physical  minden szimbolikus link elkerülése

en: 
    If no option is specified, -P is assumed.
hu: 
    Ha nincs kapcsoló megadva, akkor -P feltételezett.

en: failed to chdir to %s
hu: a következő könyvtárba lépés meghiúsult: %s

en: failed to stat %s
hu: %s elérése meghiúsult

en: couldn't find directory entry in %s with matching i-node
hu: nem található megegyező i-node-dal rendelkező könyvtárbejegyzés a következőben:
    %s

en: ignoring non-option arguments
hu: a nem kapcsoló argumentumok figyelmen kívül hagyva

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… FÁJL…

en: Print value of a symbolic link or canonical file name
hu: Egy szimbolikus link vagy kanonikus fájlnév értékének megjelenítése

en:   -f, --canonicalize            canonicalize by following every symlink in
                                    every component of the given name recursively;
                                    all but the last component must exist
      -e, --canonicalize-existing   canonicalize by following every symlink in
                                    every component of the given name recursively,
                                    all components must exist
hu:   -f, --canonicalize            egyszerűsítés minden szimbolikus link rekurzív
                                    követésével az adott név minden összetevőjében,
                                    az utolsó kivételével minden összetevőnek
                                    léteznie kell
      -e, --canonicalize-existing   egyszerűsítés minden szimbolikus link rekurzív
                                    követésével az adott név minden összetevőjében,
                                    minden összetevőnek léteznie kell

en: ignoring --no-newline with multiple arguments
hu: a --no-newline figyelmen kívül hagyva több argumentum esetén

en: Print the resolved absolute file name;
    all but the last component must exist
hu: A feloldott abszolút fájlnév kiírása
    az utolsó összetevő kivételével mindnek léteznie kell

en: generating relative path
hu: relatív útvonal előállítása

en: %s: descend into write-protected directory %s?
hu: %s: belép a(z) %s írásvédett könyvtárba?

en: %s: descend into directory %s?
hu: %s: belép a(z) %s könyvtárba?

note: TRANSLATORS: In the next two strings the second %s is replaced by the type of the file.  To avoid grammatical problems, it may be more convenient to translate these strings instead as: "%1$s: %3$s is write-protected and is of type '%2$s' -- remove it? ".
en: %s: remove write-protected %s %s?
hu: %1$s: eltávolítja az írásvédett %3$s nevű, „%2$s” típusú elemet?

en: %s: remove %s %s?
hu: %1$s: eltávolítja a(z) %3$s nevű, „%2$s” típusú elemet?

en: removed directory %s
hu: %s könyvtár törölve

en: refusing to remove %s or %s directory: skipping %s
hu: a(z) %s vagy %s könyvtár eltávolítása elutasítva: %s kihagyása

en: skipping %s, since it's on a different device
hu: %s kihagyása, mivel másik eszközön van

en: traversal failed: %s
hu: a bejárás meghiúsult: %s

en: unexpected failure: fts_info=%d: %s
    please report to %s
hu: váratlan hiba: fts_info=%d: %s
    jelentse a következő címen: %s

en: Try '%s ./%s' to remove the file %s.
hu: Próbálja kiadni a(z) „%s ./%s” parancsot a(z) %s eltávolításához.

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -f, --force           ignore nonexistent files and arguments, never prompt
      -i                    prompt before every removal
hu: A FÁJLOK eltávolítása (unlink).
    
      -f, --force           nem létező fájlok és argumentumok kérdés nélküli
                               figyelmen kívül hagyása
      -i                    kérdés minden eltávolítás előtt

en:   -I                    prompt once before removing more than three files, or
                              when removing recursively; less intrusive than -i,
                              while still giving protection against most mistakes
          --interactive[=WHEN]  prompt according to WHEN: never, once (-I), or
                              always (-i); without WHEN, prompt always
hu:   -I                    egyszer kérdez háromnál több fájl eltávolításakor
                              vagy rekurzív törlés esetén. Nem olyan zavaró, mint a
                              -i, de a legtöbb hiba ellen véd
          --interactive[=MIKOR]  a MIKOR-nak megfelelően kérdez: never (soha), once
                                 (egyszer, mint a -I), vagy always (mindig, mint
                                 a -i). A MIKOR megadása nélkül mindig kérdez

en:       --one-file-system  when removing a hierarchy recursively, skip any
                              directory that is on a file system different from
                              that of the corresponding command line argument
hu:       --one-file-system  könyvtárszerkezet rekurzív törlésekor minden olyan
                              könyvtár kihagyása, amely a megfelelő parancssori
                              kapcsoló ban megadottól eltérő fájlrendszeren van

en:       --no-preserve-root  do not treat '/' specially
          --preserve-root   do not remove '/' (default)
      -r, -R, --recursive   remove directories and their contents recursively
      -d, --dir             remove empty directories
      -v, --verbose         explain what is being done
hu:       --no-preserve-root ne kezelje a „/” könyvtárat különlegesen
                               (alapértelmezett)
          --preserve-root   a rekurzív működés visszautasítása a „/” könyvtáron
      -r, -R, --recursive   könyvtárak és tartalmuk rekurzív törlése
      -d, --dir             üres könyvtárak törlése
      -v, --verbose         elmagyarázza, mi történik

en: 
    By default, rm does not remove directories.  Use the --recursive (-r or -R)
    option to remove each listed directory, too, along with all of its contents.
hu: 
    Alapértelmezésben az rm nem töröl könyvtárakat. A --recursive (-r vagy -R)
    használatával minden egyes felsorolt könyvtár és azok tartalma is törölhető.

en: 
    To remove a file whose name starts with a '-', for example '-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
hu: 
    Ha „-” jellel kezdődik a törlendő fájl, például „-foo”, akkor
    használja a következő parancsok egyikét:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo

en: 
    Note that if you use rm to remove a file, it might be possible to recover
    some of its contents, given sufficient expertise and/or time.  For greater
    assurance that the contents are truly unrecoverable, consider using shred.
hu: 
    Megjegyzés: az rm paranccsal törölt fájl tartalma megfelelő tapasztalat és/vagy
    idő esetén visszaállítható. A tartalom biztosabb végleges törléséhez fontolja
    meg a shred parancs használatát.

en: %s: remove %<PRIuMAX> argument recursively?  | %s: remove %<PRIuMAX> arguments recursively?
hu[0]: %s: rekurzívan eltávolít %<PRIuMAX> argumentumot?
hu[1]: %s: rekurzívan eltávolít %<PRIuMAX> argumentumot?

en: %s: remove %<PRIuMAX> argument?  | %s: remove %<PRIuMAX> arguments?
hu[0]: %s: eltávolít %<PRIuMAX> argumentumot?
hu[1]: %s: eltávolít %<PRIuMAX> argumentumot?

en: removing directory, %s
hu: %s könyvtár törlése

en: failed to remove directory %s
hu: a(z) %s könyvtár eltávolítása meghiúsult

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                        is non-empty
hu: Törli a KÖNYVTÁRAKAT, ha ezek üresek.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      figyelmen kívül hagyja a hibákat, amelyek egyetlen
                      oka, hogy a könyvtár nem üres

en:   -p, --parents   remove DIRECTORY and its ancestors; e.g., 'rmdir -p a/b/c' is
                        similar to 'rmdir a/b/c a/b a'
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
hu:   -p, --parents   törli a KÖNYVTÁRAT és szülőkönyvtárait.
                        Például, az „rmdir -p a/b/c” ugyanaz, mint
                        az „rmdir a/b/c a/b a”.
      -v, --verbose   minden feldolgozott könyvtár után diagnosztikai üzenetet ír ki

en: failed to remove %s
hu: %s eltávolítása meghiúsult

en: Usage: %s CONTEXT COMMAND [args]
      or:  %s [ -c ] [-u USER] [-r ROLE] [-t TYPE] [-l RANGE] COMMAND [args]
hu: Használat: %s KONTEXTUS PARANCS [argumentumok]
      vagy:    %s [ -c ] [-u FELHASZNÁLÓ] [-r SZEREP] [-t TÍPUS] [-l TARTOMÁNY]
                 PARANCS [argumentumok]

en: Run a program in a different SELinux security context.
    With neither CONTEXT nor COMMAND, print the current security context.
hu: Egy program futtatása másik SELinux biztonsági kontextusban.
    Ha sem a KONTEXTUS, sem a PARANCS nincs megadva, akkor kiírja a jelenlegi
    biztonsági kontextust.

en:   CONTEXT            Complete security context
      -c, --compute      compute process transition context before modifying
      -t, --type=TYPE    type (for same role as parent)
      -u, --user=USER    user identity
      -r, --role=ROLE    role
      -l, --range=RANGE  levelrange
hu:   KONTEXTUS          Teljes biztonsági kontextus
      -c, --compute      folyamatátmeneti kontextus kiszámítása a módosítás előtt
      -t, --type=TÍPUS   típus (a szülővel egyező szerephez)
      -u, --user=FELHASZNÁLÓ  felhasználói személyazonosság
      -r, --role=SZEREP  szerep
      -l, --range=TARTOMÁNY  szinttartomány

en: multiple roles
hu: több szerep

en: multiple types
hu: több típus

en: multiple users
hu: több felhasználó

en: multiple levelranges
hu: több szinttartomány

en: failed to get current context
hu: a jelenlegi kontextus lekérése meghiúsult

en: you must specify -c, -t, -u, -l, -r, or context
hu: meg kell adnia a -c, -t, -u, -l, -r egyikét vagy a kontextust

en: no command specified
hu: nincs megadva parancs

en: %s may be used only on a SELinux kernel
hu: a(z) %s csak SELinux rendszermagon használható

en: failed to compute a new context
hu: az új kontextus kiszámítása meghiúsult

en: failed to set new user: %s
hu: %s új felhasználó beállítása meghiúsult

en: failed to set new type: %s
hu: %s új típus beállítása meghiúsult

en: failed to set new range: %s
hu: %s új tartomány beállítása meghiúsult

en: failed to set new role: %s
hu: %s új szerep beállítása meghiúsult

en: unable to set security context %s
hu: %s biztonsági kontextus nem állítható be

en: Usage: %s [OPTION]... LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST INCREMENT LAST
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… UTOLSÓ
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… ELSŐ UTOLSÓ
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]… ELSŐ NÖVEKMÉNY UTOLSÓ

en: Print numbers from FIRST to LAST, in steps of INCREMENT.
hu: Számok kiírása az ELSŐTŐL az UTOLSÓIG, NÖVEKMÉNY lépésenként.

en:   -f, --format=FORMAT      use printf style floating-point FORMAT
      -s, --separator=STRING   use STRING to separate numbers (default: \n)
      -w, --equal-width        equalize width by padding with leading zeroes
hu:   -f, --format=FORMÁTUM    printf stílusú lebegőpontos FORMÁTUM használata
      -s, --separator=KARAKTERLÁNC  a KARAKTERLÁNC használata a számok
                                    elválasztására (alapértelmezett: \n)
      -w, --equal-width        szélesség kiegyenlítése bevezető nullákkal való
                                 kitöltéssel.

en: FORMAT must be suitable for printing one argument of type 'double';
    it defaults to %.PRECf if FIRST, INCREMENT, and LAST are all fixed point
    decimal numbers with maximum precision PREC, and to %g otherwise.
hu: A FORMÁTUM argumentumnak alkalmasnak kell lennie egy duplapontos típusú
    argumentum nyomtatására; az alapértelmezés a %.PONTOSSÁGf, ha az ELSŐ,
    NÖVEKMÉNY és UTOLSÓ fixpontos decimális számok pontossága legfeljebb PONTOSSÁG,
    ellenkező esetben %g

en: invalid floating point argument: %s
hu: érvénytelen lebegőpontos argumentum: %s

en: format %s has unknown %%%c directive
hu: a formátum (%s) ismeretlen %%%c direktívát tartalmaz

en: format string may not be specified when printing equal width strings
hu: a formátum-karakterlánc nem használható egyenlő szélességű
    karakterláncok kiírásakor

en: invalid byte or character range
hu: érvénytelen bájt- vagy karaktertartomány

en: invalid field range
hu: érvénytelen mezőtartomány

en: byte/character positions are numbered from 1
hu: a bájt- és karakterpozíciók számozása 1-től kezdődik

en: fields are numbered from 1
hu: a mezők számozása 1-től kezdődik

en: invalid range with no endpoint: -
hu: érvénytelen tartomány végpont nélkül: -

en: invalid decreasing range
hu: érvénytelen csökkenő tartomány

en: byte/character offset %s is too large
hu: a(z) %s bájt- vagy karaktereltolás túl nagy

en: field number %s is too large
hu: a(z) %s mezőszám túl nagy

en: invalid byte/character position %s
hu: érvénytelen bájt- vagy karakterpozíció: %s

en: invalid field value %s
hu: érvénytelen mezőérték: %s

en: missing list of byte/character positions
hu: a bájt- vagy karakterpozíciók listája hiányzik

en: missing list of fields
hu: a mezőlista hiányzik

en: Overwrite the specified FILE(s) repeatedly, in order to make it harder
    for even very expensive hardware probing to recover the data.
hu: A megadott FÁJLT többször egymás után felülírja, így még nagyon költséges
    hardver megoldásokkal sem lehet könnyen visszaállítani az adatokat.

en: 
    If FILE is -, shred standard output.
hu: 
    Ha a FÁJL a -, akkor a szabványos kimenetet semmisíti meg.

en:   -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  overwrite N times instead of the default (%d)
          --random-source=FILE  get random bytes from FILE
      -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like K, M, G accepted)
hu:   -f, --force    jogosultságok megváltoztatása, ha akadályozzák az írást
      -n, --iterations=N  N-szer írja felül az alapértelmezett %d helyett
          --random-source=FÁJL  véletlenszerű bájtok olvasása a FÁJLBÓL
      -s, --size=N   ennyi bájt megsemmisítése (a k, M, G utótagok megengedettek)

en: 
    Delete FILE(s) if --remove (-u) is specified.  The default is not to remove
    the files because it is common to operate on device files like /dev/hda,
    and those files usually should not be removed.
    The optional HOW parameter indicates how to remove a directory entry:
    'unlink' => use a standard unlink call.
    'wipe' => also first obfuscate bytes in the name.
    'wipesync' => also sync each obfuscated byte to disk.
    The default mode is 'wipesync', but note it can be expensive.
hu: 
    Csak akkor törli a FÁJLOKAT, ha megadja a --remove (-u) kapcsolót.
    Alapértelmezésben nem törli a fájlokat, mert gyakran használatos
    eszközfájlokon (például /dev/hda), és ezeket a fájlokat általában nem kell
    törölni.
    Az elhagyható ÍGY paraméter jelzi a könyvtárbejegyzés törlésének módját:
    „unlink” => szabványos unlink hívás használata.
    „wipe” => ezen kívül először a név bájtjainak olvashatatlanná tétele.
    „wipesync” => ezen kívül minden olvashatatlan bájt szinkronizálása a lemezre.
    Az alapértelmezett mód a „wipesync”, de ne feledje, hogy ez költséges lehet.

en: CAUTION: Note that shred relies on a very important assumption:
    that the file system overwrites data in place.  This is the traditional
    way to do things, but many modern file system designs do not satisfy this
    assumption.  The following are examples of file systems on which shred is
    not effective, or is not guaranteed to be effective in all file system modes:
hu: VIGYÁZAT: A shred működése egy fontos feltételezésen alapul:
    azon, hogy a fájlrendszer azonnal felülírja az adatokat. Ez a hagyományos
    eljárás, de sok korszerű fájlrendszer eltér ettől. A következő 
    fájlrendszereken nem, vagy nem minden fájlrendszermód esetén garantált a shred
    hatásossága:

en: * log-structured or journaled file systems, such as those supplied with
    AIX and Solaris (and JFS, ReiserFS, XFS, Ext3, etc.)
    
    * file systems that write redundant data and carry on even if some writes
    fail, such as RAID-based file systems
    
    * file systems that make snapshots, such as Network Appliance's NFS server
hu: * naplózó fájlrendszerek, ilyen az AIX és a Solaris fájlrendszere (valamint
      a JFS, a ReiserFS, az XFS, az Ext3 stb.)
    
    * azon fájlrendszerek, amelyek redundánsan írják az adatokat és akkor is
      továbbhaladnak az írással, ha valamelyik írás sikertelen, ilyenek a
      RAID alapú fájlrendszerek.
    
    * pillanatfelvételeket alkalmazó fájlrendszerek, ilyen a Network Appliance
      NFS kiszolgálója

en: * file systems that cache in temporary locations, such as NFS
    version 3 clients
    
    * compressed file systems
hu: * azon fájlrendszerek, amelyek gyorsítótárai átmeneti helyen találhatók,
      ilyen az NFS kliens 3-as verziója
    
    * tömörített fájlrendszerek

en: In the case of ext3 file systems, the above disclaimer applies
    (and shred is thus of limited effectiveness) only in data=journal mode,
    which journals file data in addition to just metadata.  In both the
    data=ordered (default) and data=writeback modes, shred works as usual.
    Ext3 journaling modes can be changed by adding the data=something option
    to the mount options for a particular file system in the /etc/fstab file,
    as documented in the mount man page (man mount).
hu: Az ext3 fájlrendszerek esetén csak data=journal módban érvényes a fenti
    figyelmeztetés (és így a shred csak korlátozott hatékonyságú), amely a
    fájladatokat is naplózza a metaadatokon kívül. Mind a data=ordered
    (alapértelmezett) és data=writeback módokban a shred a szokásos módon működik.
    Az Ext3 naplózási módjai megváltoztathatók a data=valami kapcsoló felvételével
    egy adott fájlrendszer csatlakoztatási kapcsolói közé az /etc/fstab fájlban,
    ahogyan az a mount kézikönyvoldalában dokumentálva van (man mount).

en: In addition, file system backups and remote mirrors may contain copies
    of the file that cannot be removed, and that will allow a shredded file
    to be recovered later.
hu: Ezen kívül a törölni kívánt fájlnak lehetnek példányai fájlrendszermentésben
    vagy egy távoli tükörkiszolgálón. Ezek alapján vissza lehet állítani a
    megsemmisített fájlt.

en: %s: fdatasync failed
hu: %s: az fdatasync meghiúsult

en: %s: fsync failed
hu: %s: az fsync meghiúsult

en: %s: cannot rewind
hu: %s: nem lehet visszacsévélni

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
hu: %s: %lu/%lu menet (%s)…

en: %s: error writing at offset %s
hu: %s: írási hiba a következő eltolásnál: %s

en: %s: lseek failed
hu: %s: az lseek meghiúsult

en: %s: file too large
hu: %s: a fájl túl nagy

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
hu: %s: %lu/%lu menet (%s)…%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
hu: %s: %lu/%lu menet (%s)…%s/%s %d%%

en: %s: fstat failed
hu: %s: az elérés meghiúsult

en: %s: invalid file type
hu: %s: érvénytelen fájltípus

en: %s: file has negative size
hu: %s: a fájl mérete negatív

en: %s: error truncating
hu: %s: hiba a csonkításnál

en: %s: fcntl failed
hu: %s: az fcntl meghiúsult

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
hu: %s: nem lehet a megsemmisíteni a csak hozzáfűzésre megnyitott fájlleírót

en: %s: removing
hu: %s: törlés alatt

en: %s: renamed to %s
hu: %s: átnevezve a következőre: %s

en: %s: failed to remove
hu: %s: az eltávolítás meghiúsult

en: %s: removed
hu: %s: törölve

en: %s: failed to close
hu: %s: a bezárás meghiúsult

en: %s: failed to open for writing
hu: %s: az írásra megnyitás meghiúsult

en: invalid number of passes
hu: érvénytelen menetszám

en: multiple random sources specified
hu: több véletlen forrás van megadva

en: invalid file size
hu: érvénytelen fájlméret

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
      or:  %s -e [OPTION]... [ARG]...
      or:  %s -i LO-HI [OPTION]...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [FÁJL]
      vagy:    %s -e [KAPCSOLÓ]… [ARG]…
      vagy:    %s -i LO-HI [KAPCSOLÓ]…

en: Write a random permutation of the input lines to standard output.
hu: A bemeneti sorok véletlen permutációjának kiírása a szabványos kimenetre.

en:   -e, --echo                treat each ARG as an input line
      -i, --input-range=LO-HI   treat each number LO through HI as an input line
      -n, --head-count=COUNT    output at most COUNT lines
      -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
          --random-source=FILE  get random bytes from FILE
      -r, --repeat              output lines can be repeated
hu:   -e, --echo                minden egyes ARG bemeneti sorként való kezelése
      -i, --input-range=LO-HI   LO és HI közötti számok kezelése bemeneti sorként
      -n, --head-count=SZÁM     legfeljebb SZÁM darab sor kiírása
      -o, --output=FÁJL         az eredmény kiírása FÁJLBA a szabványos kimenet
                                  helyett
          --random-source=FÁJL  véletlen bájtok olvasása a FÁJLBÓL
      -r, --repeat              a kimeneti sorok ismétlődhetnek

en: too many input lines
hu: túl sok bemeneti sor

en: multiple -i options specified
hu: több -i kapcsolót adott meg

en: invalid input range
hu: érvénytelen bemeneti tartomány

en: invalid line count: %s
hu: érvénytelen sorszám: %s

en: multiple output files specified
hu: több kimeneti fájl van megadva

en: cannot combine -e and -i options
hu: a -e és -i kapcsolók nem kombinálhatók

en: no lines to repeat
hu: nincsenek ismétlendő sorok

en: Usage: %s NUMBER[SUFFIX]...
      or:  %s OPTION
    Pause for NUMBER seconds.  SUFFIX may be 's' for seconds (the default),
    'm' for minutes, 'h' for hours or 'd' for days.  Unlike most implementations
    that require NUMBER be an integer, here NUMBER may be an arbitrary floating
    point number.  Given two or more arguments, pause for the amount of time
    specified by the sum of their values.
hu: Használat: %s SZÁM[UTÓTAG]…
      vagy:    %s KAPCSOLÓ
    Szünet SZÁM másodpercre. Az UTÓTAG lehet „s” a másodpercekhez,
    (alapértelmezett) „m” percekhez, „h” órákhoz vagy „d” napokhoz. A legtöbb
    megvalósítással ellentétben, amelyek megkövetelik a SZÁM egész voltát, itt a
    SZÁM egy tetszőleges lebegőpontos szám lehet. Két vagy több argumentum megadása esetén a szünet az értékeik összege által megadott időtartamig tart

en: invalid time interval %s
hu: érvénytelen időtartam: %s

en: cannot read realtime clock
hu: a valósidejű óra nem olvasható

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
hu: Az összes FÁJL rendezett konkatenációjának kiírása a szabványos kimenetre.

en: Ordering options:
hu: Rendezési lehetőségek:

en:   -b, --ignore-leading-blanks  ignore leading blanks
      -d, --dictionary-order      consider only blanks and alphanumeric characters
      -f, --ignore-case           fold lower case to upper case characters
hu:   -b, --ignore-leading-blanks  kezdő üreshelyek figyelmen kívül hagyása
      -d, --dictionary-order      csak üres és alfanumerikus karakterek figyelembe
                                    vétele
      -f, --ignore-case           kisbetűk nagybetűkké alakítása

en:   -g, --general-numeric-sort  compare according to general numerical value
      -i, --ignore-nonprinting    consider only printable characters
      -M, --month-sort            compare (unknown) < 'JAN' < ... < 'DEC'
hu:   -g, --general-numeric-sort  összehasonlítás az általános számérték szerint
      -i, --ignore-nonprinting    csak nyomtatható karakterek figyelembe vétele
      -M, --month-sort            összehasonlítás: (ismeretlen) < „JAN” < … < „DEC”

en:   -h, --human-numeric-sort    compare human readable numbers (e.g., 2K 1G)
hu:   -h, --human-numeric-sort    közérthető számok összehasonlítása (például:
                                    2K 1G)

en:   -n, --numeric-sort          compare according to string numerical value
      -R, --random-sort           shuffle, but group identical keys.  See shuf(1)
          --random-source=FILE    get random bytes from FILE
      -r, --reverse               reverse the result of comparisons
hu:   -n, --numeric-sort          karakterláncok számértéke szerinti
                                    összehasonlítás
      -R, --random-sort           keverés az azonos kulcsok csoportosításával.
                                    Lásd még: shuf(1)
          --random-source=FÁJL    véletlen bájtok a FÁJLBÓL
      -r, --reverse               az összehasonlítások eredményének megfordítása

en:       --sort=WORD             sort according to WORD:
                                    general-numeric -g, human-numeric -h, month -M,
                                    numeric -n, random -R, version -V
      -V, --version-sort          natural sort of (version) numbers within text
hu:       --sort=SZÓ              rendezés a SZÓ szerint:
                                    general-numeric -g, human-numeric -h, month -M,
                                    numeric -n, random -R, version -V
      -V, --version-sort          (verzió)számok természetes rendezése a szövegen
                                    belül

en: Other options:
hu: Egyéb kapcsolók:

en:       --batch-size=NMERGE   merge at most NMERGE inputs at once;
                                for more use temp files
hu:       --batch-size=NMERGE   egyszerre legfeljebb NMERGE bemenet összefésülése,
                                  többhöz használjon ideiglenes fájlokat

en:   -c, --check, --check=diagnose-first  check for sorted input; do not sort
      -C, --check=quiet, --check=silent  like -c, but do not report first bad line
          --compress-program=PROG  compress temporaries with PROG;
                                  decompress them with PROG -d
hu:   -c, --check, --check=diagnose-first
                               a bemenet rendezettségének ellenőrzése; ne rendezzen
      -C, --check=quiet, --check=silent
                               mint a -c, de nem jelenti az első hibás sort
          --compress-program=PROG  ideiglenes fájlok tömörítése a PROG,
                                   kibontása a PROG -d segítségével

en:       --debug               annotate the part of the line used to sort,
                                  and warn about questionable usage to stderr
          --files0-from=F       read input from the files specified by
                                NUL-terminated names in file F;
                                If F is - then read names from standard input
hu:       --debug               a rendezésre használt sorszakasz jelzése, és
                                  figyelmeztetés a megkérdőjelezhető használatról a
                                  szabványos kimenetre
          --files0-from=F       bemenet olvasása az F fájlban található, NULL-végű
                                  nevek által megadott fájlokból;
                                  Ha az F a -, akkor a szabványos bemenetről olvas

en:   -k, --key=KEYDEF          sort via a key; KEYDEF gives location and type
      -m, --merge               merge already sorted files; do not sort
hu:   -k, --key=KULCSDEF        rendezés kulccsal; a KULCSDEF megadja a helyet és
                                  típust
      -m, --merge               a már rendezett fájlok összefésülése; ne rendezzen

en:   -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
      -s, --stable              stabilize sort by disabling last-resort comparison
      -S, --buffer-size=SIZE    use SIZE for main memory buffer
hu:   -o, --output=FÁJL         az eredmény írása a FÁJLBA a szabványos kimenet
                                  helyett
      -s, --stable              a rendezés stabilizálása az utolsó újrarendezési
                                  összehasonlítás letiltásával
      -S, --buffer-size=MÉRET   a MÉRET használata a fő memóriapufferhez

en:   -t, --field-separator=SEP  use SEP instead of non-blank to blank transition
      -T, --temporary-directory=DIR  use DIR for temporaries, not $TMPDIR or %s;
                                  multiple options specify multiple directories
          --parallel=N          change the number of sorts run concurrently to N
      -u, --unique              with -c, check for strict ordering;
                                  without -c, output only the first of an equal run
hu:   -t, --field-separator=ELV  az ELV használata a nem üresről üresre áttérés
                                  helyett
      -T, --temporary-directory=KÖNYVTÁR
                                a KÖNYVTÁR használata az átmeneti fájlokhoz a
                                  $TMPDIR vagy a(z) %s helyett;
                                  több kapcsolóval több könyvtár adható meg
          --parallel=N          a párhuzamosan futó rendezések számának módosítása
                                  N-re
      -u, --unique              a -c esetén szigorú rendezés ellenőrzése, a
                                  -c nélkül csak az elsőt írja ki egy egyenlő
                                  menetből

en: 
    KEYDEF is F[.C][OPTS][,F[.C][OPTS]] for start and stop position, where F is a
    field number and C a character position in the field; both are origin 1, and
    the stop position defaults to the line's end.  If neither -t nor -b is in
    effect, characters in a field are counted from the beginning of the preceding
    whitespace.  OPTS is one or more single-letter ordering options [bdfgiMhnRrV],
    which override global ordering options for that key.  If no key is given, use
    the entire line as the key.  Use --debug to diagnose incorrect key usage.
    
    SIZE may be followed by the following multiplicative suffixes:
hu: 
    A KULCSDEF M[.K][KAPCS][,M[.K][KAPCS]] alakú a kezdő és befejező pozícióhoz,
    ahol az M a mező száma és a K a karakterpozíció a mezőben, mindkettő 1-ről
    indul, és a befejező alapértelmezése a sor vége. Ha sem a -t, sem a -b kapcsoló
    nincs megadva, akkor a mező karakterei a megelőző üreshely karaktertől lesznek
    számolva. A KAPCS néhány egybetűs rendezési kapcsoló lehet: [bdfgiMhnRrV],
    amelyek felülbírálják az adott kulcsra vonatkozó globális rendezési kapcsolókat.
    Ha nincs kulcs megadva, akkor a teljes sort használja kulcsként.
    Használja a --debug kapcsolót a helytelen kulcshasználat felismerésére.
    
    A MÉRETET a következő többszöröző utótagok követhetik:

en: % 1% of memory, b 1, K 1024 (default), and so on for M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    *** WARNING ***
    The locale specified by the environment affects sort order.
    Set LC_ALL=C to get the traditional sort order that uses
    native byte values.
hu: % 1% a memóriából, b 1, K 1024 (alapértelmezett), és ugyanígy M, G, T, P, E, Z, Y
    
    *** FIGYELMEZTETÉS ***
    A környezet által megadott területi beállítások befolyásolják a rendezési
    sorrendet. Az LC_ALL=C beállításával megkapható a hagyományos rendezési
    sorrend, amely a natív bájtértékeket használja.

en: waiting for %s [-d]
hu: várakozás a következőre: %s [-d]

en: %s [-d] terminated abnormally
hu: A(z) %s [-d] váratlanul befejeződött

en: cannot create temporary file in %s
hu: nem hozható létre ideiglenes fájl itt: %s

en: open failed
hu: a megnyitás meghiúsult

en: fflush failed
hu: az fflush meghiúsult

en: close failed
hu: a lezárás meghiúsult

en: couldn't create temporary file
hu: nem hozható létre ideiglenes fájl

en: couldn't create process for %s -d
hu: nem hozható létre folyamat a következőhöz: %s -d

en: warning: cannot remove: %s
hu: figyelmeztetés: a(z) %s nem távolítható el

en: invalid --%s argument %s
hu: érvénytelen --%s argumentum: %s

en: minimum --%s argument is %s
hu: a minimális --%s argumentum: %s

en: --%s argument %s too large
hu: a --%s %s argumentuma túl nagy

en: maximum --%s argument with current rlimit is %s
hu: a minimális --%s argumentum a jelenlegi rlimittel: %s

en: number in parallel must be nonzero
hu: a párhuzamos rendezések száma nem lehet nulla

en: stat failed
hu: az elérés meghiúsult

en: read failed
hu: az olvasás meghiúsult

en: string transformation failed
hu: a karakterlánc-átalakítás sikertelen

en: the untransformed string was %s
hu: az átalakítatlan karakterlánc: %s

en: ^ no match for key
hu: ^ nincs illeszkedés a kulcsra

en: obsolescent key %s used; consider %s instead
hu: a használt %s kulcs elavult, használja inkább ezt: %s

en: key %lu has zero width and will be ignored
hu: a(z) %lu. kulcs nulla hosszú és figyelmen kívül marad

en: leading blanks are significant in key %lu; consider also specifying 'b'
hu: a kezdő üres helyeknek jelentőségük van a(z) %lu. kulcsban, adja meg a „b”-t is

en: key %lu is numeric and spans multiple fields
hu: a(z) %lu. kulcs numerikus és több mezőbe is átnyúlik

en: option '-%s' is ignored | options '-%s' are ignored
hu[0]: a következő kapcsoló figyelmen kívül marad: „-%s”
hu[1]: a következő kapcsolók figyelmen kívül maradnak: „-%s”

en: option '-r' only applies to last-resort comparison
hu: a „-r” kapcsoló csak az utolsó újrarendezéses összehasonlításra érvényes

en: write failed
hu: az írás meghiúsult

en: %s: %s:%s: disorder:
hu: %s: %s:%s: rendezetlenség:

en: standard error
hu: szabványos hibakimenet

en: cannot read
hu: nem olvasható

en: %s: invalid field specification %s
hu: %s: érvénytelen mezőspecifikáció: %s

en: options '-%s' are incompatible
hu: a következő kapcsolók inkompatibilisek: „-%s”

en: %s: invalid count at start of %s
hu: %s: érvénytelen szám a(z) %s kezdetén

en: invalid number after '-'
hu: érvénytelen szám a „-” után

en: invalid number after '.'
hu: érvénytelen szám a „.” után

en: stray character in field spec
hu: véletlen karakter a mezőspecifikációban

en: multiple compress programs specified
hu: több tömörítőprogram van megadva

en: invalid number at field start
hu: érvénytelen szám a mező kezdeténél

en: field number is zero
hu: a mezőszám nulla

en: character offset is zero
hu: karaktereltolás nulla

en: invalid number after ','
hu: érvénytelen szám a „,” után

en: empty tab
hu: üres tab

en: cannot read file names from %s
hu: nem olvashatók fájlnevek a következőből: %s

en: %s:%lu: invalid zero-length file name
hu: %s:%lu: érvénytelen nulla hosszúságú fájlnév

en: no input from %s
hu: nincs bemenet ebből: %s

en: using %s sorting rules
hu: %s rendezési szabályok használata

en: using simple byte comparison
hu: egyszerű bájt-összehasonlítás használata

en: extra operand %s not allowed with -%c
hu: a(z) %s extra operandus nem engedélyezett a -%c kapcsolóval

en: the suffix length needs to be at least %<PRIuMAX>
hu: az utótag hossza legalább %<PRIuMAX> kell legyen

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE [PREFIX]]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [FÁJL [ELŐTAG]]

en: Output pieces of FILE to PREFIXaa, PREFIXab, ...;
    default size is 1000 lines, and default PREFIX is 'x'.
hu: A FÁJL darabjainak kiírása az ELŐTAGaa, ELŐTAGab, …; fájlokba,
    az alapértelmezett méret 1000 sor, és az alapértelmezett ELŐTAG az „x”.

en:       --verbose           print a diagnostic just before each
                                output file is opened
hu:       --verbose           diagnosztikai üzenet kiírása minden egyes kimeneti
                                fájl megnyitása előtt

en: 
    CHUNKS may be:
      N       split into N files based on size of input
      K/N     output Kth of N to stdout
      l/N     split into N files without splitting lines/records
      l/K/N   output Kth of N to stdout without splitting lines/records
      r/N     like 'l' but use round robin distribution
      r/K/N   likewise but only output Kth of N to stdout
hu: 
    A DARABOK lehet:
    N       N fájlra osztás a bemenet mérete alapján
    K/N     az N K. részének szabványos kimenetre írása
    l/N     N fájlra osztás a sorok/rekordok megosztása nélkül
    l/K/N   az N K. részének szabványos kimenetre írása, sorok/rekordok megosztása
              nélkül
    r/N     mint az „l”, de körbeforgó elosztás használatával
    r/K/N   hasonló, de csak az N K. részének szabványos kimenetre írása

en: output file suffixes exhausted
hu: a kimenetifájl-utótagok elfogytak

en: creating file %s
hu: %s fájl létrehozása

en: %s would overwrite input; aborting
hu: %s felülírná a bemenetet, megszakítás

en: failed to set FILE environment variable
hu: a FÁJL környezeti változó beállítása meghiúsult

en: executing with FILE=%s
hu: végrehajtás a FÁJL=%s használatával

en: failed to create pipe
hu: az adatcsatorna létrehozása meghiúsult

en: closing prior pipe
hu: korábbi adatcsatorna bezárása

en: closing output pipe
hu: kimeneti adatcsatorna lezárása

en: moving input pipe
hu: bemeneti adatcsatorna mozgatása

en: closing input pipe
hu: bemeneti adatcsatorna lezárása

en: failed to run command: "%s -c %s"
hu: a parancs futtatása meghiúsult: „%s -c %s”

en: failed to close input pipe
hu: a bemeneti adatcsatorna bezárása meghiúsult

en: waiting for child process
hu: várakozás a gyermekfolyamatra

en: with FILE=%s, signal %s from command: %s
hu: a FÁJL=%s mellett %s szignál ettől a parancstól: %s

en: with FILE=%s, exit %d from command: %s
hu: a FÁJL=%s mellett %d kilépés ettől a parancstól: %s

en: unknown status from command (0x%X)
hu: ismeretlen állapot a parancstól (0x%X)

en: cannot split in more than one way
hu: egynél több módon nem lehet darabolni

en: invalid number of chunks
hu: a darabok száma érvénytelen

en: invalid chunk number
hu: érvénytelen darabszám

en: invalid suffix length
hu: érvénytelen utótaghossz

en: empty record separator
hu: üres rekordelválasztó

en: multi-character separator %s
hu: többkarakteres elválasztó: %s

en: multiple separator characters specified
hu: több elválasztó karakter lett megadva

en: line count option -%s%c... is too large
hu: a -%s%c… sorszámolási kapcsoló túl nagy

en: %s: invalid start value for numerical suffix
hu: %s: érvénytelen kezdőérték a numerikus utótaghoz

en: invalid IO block size
hu: érvénytelen IO-blokkméret

en: --filter does not process a chunk extracted to stdout
hu: a --filter nem dolgozza fel a kinyert adatdarabot a szabványos kimenetre

en: numerical suffix start value is too large for the suffix length
hu: a numerikus utótag kezdőértéke túl nagy az utótag hosszához

en: %s: cannot determine file size
hu: %s: a fájlméret nem határozható meg

en: failed to canonicalize %s
hu: %s kanonikalizálása meghiúsult

en: warning: unrecognized escape '\%c'
hu: figyelmeztetés: fel nem ismert védés „\%c”

en: %s: invalid directive
hu: %s: érvénytelen direktíva

en: warning: backslash at end of format
hu: figyelmeztetés: fordított osztásjel a formátum végén

en: using %s to denote standard input does not work in file system mode
hu: %s használata a szabványos bemenet jelzésére nem működik fájlrendszer módban

en: cannot read file system information for %s
hu: nem lehet fájlrendszer-információkat beolvasni a következőhöz: %s

en: cannot stat standard input
hu: a szabványos bemenet nem érhető el

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' with --file-system, and NOT from printf.
en:   File: "%n"
        ID: %-8i Namelen: %-7l Type: %T
    Block size: %-10s Fundamental block size: %S
    Blocks: Total: %-10b Free: %-10f Available: %a
    Inodes: Total: %-10c Free: %d
hu:      Fájl: „%n”
           ID: %-8i névhossz: %-7l típus: %T
    Blokkméret: %-10s alapvető blokkméret: %S
      Blokkok: összes: %-10b szabad: %-10f elérhető: %a
     Inode-ok: összes: %-10c szabad: %d

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' without --file-system, and NOT from printf.
en:   File: %N
      Size: %-10s	Blocks: %-10b IO Block: %-6o %F
hu:      Fájl: %N
        Méret: %-10s	blokkok: %-10b IO-blokk: %-6o %F

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' without --file-system, and NOT from printf.
en: Device: %Dh/%dd	Inode: %-10i  Links: %-5h Device type: %t,%T
hu:    Eszköz: %Dh/%dd	I-node: %-10i  linkek: %-5h eszköztípus: %t,%T

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' without --file-system, and NOT from printf.
en: Device: %Dh/%dd	Inode: %-10i  Links: %h
hu:    Eszköz: %Dh/%dd	I-node: %-10i  linkek: %h

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' without --file-system, and NOT from printf.
en: Access: (%04a/%10.10A)  Uid: (%5u/%8U)   Gid: (%5g/%8G)
hu: Hozzáférés: (%04a/%10.10A)  Uid: (%5u/%8U)   Gid: (%5g/%8G)

note: TRANSLATORS: This string uses format specifiers from 'stat --help' without --file-system, and NOT from printf.
en: Context: %C
hu: Kontextus: %C

en: Access: %x
    Modify: %y
    Change: %z
     Birth: %w
hu:    Elérés: %x
    Módosítás: %y
     Változás: %z
     Születés: %w

en: Display file or file system status.
hu: Kijelzi a fájl vagy fájlrendszer állapotát.

en:   -L, --dereference     follow links
      -f, --file-system     display file system status instead of file status
hu:   -L, --dereference     kövesse a linkeket
      -f, --file-system     a fájlrendszer, és nem a fájl állapotát jelzi ki

en:   -c  --format=FORMAT   use the specified FORMAT instead of the default;
                              output a newline after each use of FORMAT
          --printf=FORMAT   like --format, but interpret backslash escapes,
                              and do not output a mandatory trailing newline;
                              if you want a newline, include \n in FORMAT
      -t, --terse           print the information in terse form
hu:   -c  --format=FORMÁTUM a megadott FORMÁTUMOT használja az alapértelmezett helyett;
                              minden FORMÁTUM után új sor
          --printf=FORMÁTUM mint a --format, de értelmezi a fordított osztásjeles
                              védelmet és nem tesz kötelezően befejező új sort.
                              Új sorhoz a FORMÁTUMBAN használja a \n jelölést.
      -t, --terse           információk kiírása tömör formátumban

en: 
    The valid format sequences for files (without --file-system):
    
      %a   access rights in octal (note '#' and '0' printf flags)
      %A   access rights in human readable form
      %b   number of blocks allocated (see %B)
      %B   the size in bytes of each block reported by %b
      %C   SELinux security context string
hu: 
    Az érvényes formátumsorozatok fájlokhoz: (a --file-system nélkül):
    
      %a   hozzáférési jogok oktálisan (figyeljen a „#” és „0” printf jelzőkre)
      %A   hozzáférési jogok ember által olvasható formában
      %b   a lefoglalt blokkok száma (lásd %B)
      %B   a „%b” által jelentett egyes blokkok mérete bájtokban
      %C   SELinux biztonsági kontextus karakterlánc

en:   %d   device number in decimal
      %D   device number in hex
      %f   raw mode in hex
      %F   file type
      %g   group ID of owner
      %G   group name of owner
hu:   %d   eszközszám decimálisan
      %D   eszközszám hexadecimálisan
      %f   nyers mód hexadecimálisan
      %F   fájltípus
      %g   a tulajdonos csoportazonosítója
      %G   a tulajdonos csoportneve

en:   %h   number of hard links
      %i   inode number
      %m   mount point
      %n   file name
      %N   quoted file name with dereference if symbolic link
      %o   optimal I/O transfer size hint
      %s   total size, in bytes
      %t   major device type in hex, for character/block device special files
      %T   minor device type in hex, for character/block device special files
hu:   %h   hard linkek száma
      %i   I-node szám
      %m   csatolási pont
      %n   fájlnév
      %N   idézőjelek közé tett fájlnév, követéssel, ha szimbolikus link
      %o   optimális I/O átviteli méret tipp
      %s   teljes méret, bájtokban
      %t   major eszköztípus hexadecimálisan, a karakteres/blokkos eszközfájlokhoz
      %T   minor eszköztípus hexadecimálisan, a karakteres/blokkos eszközfájlokhoz

en:   %u   user ID of owner
      %U   user name of owner
      %w   time of file birth, human-readable; - if unknown
      %W   time of file birth, seconds since Epoch; 0 if unknown
      %x   time of last access, human-readable
      %X   time of last access, seconds since Epoch
      %y   time of last data modification, human-readable
      %Y   time of last data modification, seconds since Epoch
      %z   time of last status change, human-readable
      %Z   time of last status change, seconds since Epoch
hu:   %u   a tulajdonos felhasználói azonosítója
      %U   a tulajdonos felhasználóneve
      %w   a fájl ember által olvasható születési ideje, - ha ismeretlen
      %W   a fájl születési ideje az Epoch óta eltelt másodpercekként,
             0 ha ismeretlen
      %x   utolsó hozzáférés ember által olvasható ideje
      %X   utolsó hozzáférés ideje az Epoch óta eltelt másodpercekként
      %y   utolsó módosítás ember által olvasható ideje
      %Y   utolsó módosítás ideje az Epoch óta eltelt másodpercekként
      %z   utolsó változtatás ember által olvasható ideje
      %Z   utolsó változtatás ideje az Epoch óta eltelt másodpercekként

en: Valid format sequences for file systems:
    
      %a   free blocks available to non-superuser
      %b   total data blocks in file system
      %c   total file nodes in file system
      %d   free file nodes in file system
      %f   free blocks in file system
hu: Az érvényes formátumsorozatok fájlrendszerekhez:
    
      %a   a nem rendszergazda számára elérhető szabad blokkok
      %b   adatblokkok összesen a fájlrendszeren
      %c   fájlcsomópontok összesen a fájlrendszeren
      %d   szabad fájlcsomópontok a fájlrendszeren
      %f   szabad blokkok a fájlrendszeren

en:   %i   file system ID in hex
      %l   maximum length of filenames
      %n   file name
      %s   block size (for faster transfers)
      %S   fundamental block size (for block counts)
      %t   file system type in hex
      %T   file system type in human readable form
hu:   %i   fájlrendszer-azonosító hexadecimálisan
      %l   fájlnevek maximális hossza
      %n   fájlnév
      %s   blokkméret (gyorsabb átvitelekhez)
      %S   alapvető blokkméret (blokkszámokhoz)
      %t   fájlrendszer típusa hexadecimálisan
      %T   fájlrendszer ember által olvasható formában

en: Usage: %s OPTION... COMMAND
hu: Használat: %s KAPCSOLÓ… PARANCS

en: Run COMMAND, with modified buffering operations for its standard streams.
hu: A PARANCS futtatása módosított pufferelési műveletekkel a szabványos adatfolyamaihoz.

en:   -i, --input=MODE   adjust standard input stream buffering
      -o, --output=MODE  adjust standard output stream buffering
      -e, --error=MODE   adjust standard error stream buffering
hu:   -i, --input=MÓD   Szabványos bemenet adatfolyam pufferelésének módosítása
      -o, --output=MÓD  Szabványos kimenet adatfolyam pufferelésének módosítása
      -e, --error=MÓD   Szabványos hibakimenet adatfolyam pufferelésének módosítása

en: 
    If MODE is 'L' the corresponding stream will be line buffered.
    This option is invalid with standard input.
hu: 
    Ha a MÓD az „L”, akkor a megfelelő adatfolyam sorpufferelt lesz.
    Ez a beállítás érvénytelen a szabványos bemenettel.

en: 
    If MODE is '0' the corresponding stream will be unbuffered.
hu: 
    Ha a MÓD „0”, akkor a megfelelő adatfolyam nem lesz pufferelve.

en: 
    Otherwise MODE is a number which may be followed by one of the following:
    KB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, and so on for G, T, P, E, Z, Y.
    In this case the corresponding stream will be fully buffered with the buffer
    size set to MODE bytes.
hu: 
    Egyébként a MÓD egy szám, amelyet a következők egyike követhet:
    KB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024 és ugyanígy G, T, P, E, Z, Y.
    Ebben az esetben a megfelelő adatfolyam teljesen pufferelt lesz, MÓD bájt
    méretű puffer használatával.

en: 
    NOTE: If COMMAND adjusts the buffering of its standard streams ('tee' does
    for example) then that will override corresponding changes by 'stdbuf'.
    Also some filters (like 'dd' and 'cat' etc.) don't use streams for I/O,
    and are thus unaffected by 'stdbuf' settings.
hu: 
    MEGJEGYZÉS: Ha a PARANCS módosítja a szabványos adatfolyamai pufferelését
    (mint például a „tee”), akkor az felülbírálja az „stdbuf” általi megfelelő
    módosításokat. Egyes szűrők (mint a „dd” és „cat”) nem használnak
    adatfolyamokat az I/O-hoz, így az „stdbuf” beállításai nem hatnak rájuk.

en: failed to find %s
hu: %s keresése meghiúsult

en: failed to update the environment with %s
hu: a környezet frissítése meghiúsult a következővel: %s

en: line buffering stdin is meaningless
hu: a szabványos bemenet sorpufferelése értelmetlen

en: you must specify a buffering mode option
hu: meg kell adnia egy pufferelésimód-beállítást

en: Usage: %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [SETTING]...
      or:  %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [-a|--all]
      or:  %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [-g|--save]
hu: Használat: %s [-F ESZKÖZ | --file=ESZKÖZ] [BEÁLLÍTÁS]…
      vagy:    %s [-F ESZKÖZ | --file=ESZKÖZ] [-a|--all]
      vagy:    %s [-F ESZKÖZ | --file=ESZKÖZ] [-g|--save]

en: Print or change terminal characteristics.
hu: A terminál jellemzőinek kiírása vagy megváltoztatása.

en:   -a, --all          print all current settings in human-readable form
      -g, --save         print all current settings in a stty-readable form
      -F, --file=DEVICE  open and use the specified DEVICE instead of stdin
hu:   -a, --all          az összes aktuális beállítás kiírása ember által olvasható
                           formában.
      -g, --save         az összes aktuális beállítás kiírása az stty által
                           olvasható formában.
      -F, --file=ESZKÖZ  a megadott ESZKÖZ használata a szabványos bemenet helyett

en: 
    Optional - before SETTING indicates negation.  An * marks non-POSIX
    settings.  The underlying system defines which settings are available.
hu: 
    A BEÁLLÍTÁSOK előtti elhagyható - tagadást jelöl. A * nem POSIX beállításokat
    jelöl. Az alapul szolgáló rendszer határozza meg az elérhető beállításokat.

en: 
    Special characters:
hu: 
    Speciális karakterek:

en:  * discard CHAR  CHAR will toggle discarding of output
hu:  * discard KAR  a KAR átváltja a kimenet eldobását

en:  * dsusp CHAR    CHAR will send a terminal stop signal once input flushed
hu:  * dsusp KAR    a KAR egy terminál leállítása szignált fog küldeni a bemenet
                      kiürítésekor

en:    eof CHAR      CHAR will send an end of file (terminate the input)
       eol CHAR      CHAR will end the line
hu:    eof KAR      a KAR egy fájl végét fog küldeni (a bemenet befejeztetése)
       eol KAR      a KAR lezárja a sort

en:  * eol2 CHAR     alternate CHAR for ending the line
hu:  * eol2 KAR     alternatív KAR a sor lezárására

en:    erase CHAR    CHAR will erase the last character typed
       intr CHAR     CHAR will send an interrupt signal
       kill CHAR     CHAR will erase the current line
hu:    erase KAR    a KAR törli az utoljára beírt karaktert
       intr KAR     a KAR egy megszakítási szignált fog küldeni
       kill KAR     a KAR törli az aktuális sort

en:  * lnext CHAR    CHAR will enter the next character quoted
hu:  * lnext KAR    a KAR hatására a következő karakter idézőjelek között kerül
                      bevitelre

en:  * status CHAR   CHAR will send an info signal
hu:  * status KAR   a KAR egy info szignált fog küldeni

en:    quit CHAR     CHAR will send a quit signal
hu:    quit KAR     a KAR egy kilépési szignált fog küldeni

en:  * rprnt CHAR    CHAR will redraw the current line
hu:  * rprnt KAR    a KAR újrarajzolja az aktuális sort

en:    start CHAR    CHAR will restart the output after stopping it
       stop CHAR     CHAR will stop the output
       susp CHAR     CHAR will send a terminal stop signal
hu:    start KAR    a KAR újraindítja a kimenetet annak leállítása után
       stop KAR     a KAR leállítja a kimenetet
       susp KAR     a KAR egy terminál leállítása szignált küld

en:  * swtch CHAR    CHAR will switch to a different shell layer
hu:  * swtch KAR    a KAR egy másik parancsértelmező-rétegre fog váltani

en:  * werase CHAR   CHAR will erase the last word typed
hu:  * werase KAR   a KAR törli az utoljára begépelt szót

en: 
    Special settings:
       N             set the input and output speeds to N bauds
hu: 
    Speciális beállítások:
       N             beállítja a bemeneti és kimeneti sebességeket N baudra

en:  * cols N        tell the kernel that the terminal has N columns
     * columns N     same as cols N
hu:  * cols N        közli a kernellel, hogy a terminál N oszloppal rendelkezik
     * columns N     ugyanaz, mint a cols N

en:  * [-]drain      wait for transmission before applying settings (%s by default)
hu:  * [-]drain     várjon az átvitelre a beállítások alkalmazása előtt
                      (alapesetben: %s)

en: on
hu: be

en: off
hu: ki

en:    ispeed N      set the input speed to N
hu:    ispeed N      beállítja a bemeneti sebességet N-re

en:  * line N        use line discipline N
hu:  * line N         az N vonalmódszer használata

en:    min N         with -icanon, set N characters minimum for a completed read
       ospeed N      set the output speed to N
hu:    min N        az -icanon használatakor N karakteres minimumot állít be egy
                      befejezett olvasáshoz
       ospeed N     beállítja a kimeneti sebességet N-re

en:  * rows N        tell the kernel that the terminal has N rows
     * size          print the number of rows and columns according to the kernel
hu:  * rows N       közli a kernellel, hogy a terminál N sorral rendelkezik
     * size         kiírja a sorok és oszlopok számát a kernellel összhangban

en:    speed         print the terminal speed
       time N        with -icanon, set read timeout of N tenths of a second
hu:    speed         kiírja a terminál sebességét
       time N        az -icanon használatakor beállítja az olvasási időtúllépést
                       N tizedmásodpercre

en: 
    Control settings:
       [-]clocal     disable modem control signals
       [-]cread      allow input to be received
hu: 
    Vezérlőbeállítások:
       [-]clocal    modem vezérlőszignálok letiltása
       [-]cread     engedélyezi a bemenet fogadását

en:  * [-]crtscts    enable RTS/CTS handshaking
hu:  * [-]crtscts   engedélyezi az RTS/CTS kézfogást

en:  * [-]cdtrdsr    enable DTR/DSR handshaking
hu:  * [-]cdtrdsr   engedélyezi a DTR/DSR kézfogást

en:    csN           set character size to N bits, N in [5..8]
hu:    csN          beállítja a karakterméretet N bitre, N értéke [5..8] lehet

en:    [-]cstopb     use two stop bits per character (one with '-')
       [-]hup        send a hangup signal when the last process closes the tty
       [-]hupcl      same as [-]hup
       [-]parenb     generate parity bit in output and expect parity bit in input
       [-]parodd     set odd parity (or even parity with '-')
hu:    [-]cstopb     két stop bit használata karakterenként (egy, ha „-”)
       [-]hup        egy hangup szignál küldése amikor az utolsó folyamat lezárja
                       a tty-t
       [-]hupcl      ugyanaz, mint a [-]hup
       [-]parenb     paritásbit előállítása a kimenetben és paritásbit
                       feltételezése a bemenetben
       [-]parodd     páratlan paritás beállítása (vagy páros, ha „-”)

en:  * [-]cmspar     use "stick" (mark/space) parity
hu:  * [-]cmspar    „stick” (jel/szóköz) paritás használata

en: 
    Input settings:
       [-]brkint     breaks cause an interrupt signal
       [-]icrnl      translate carriage return to newline
       [-]ignbrk     ignore break characters
       [-]igncr      ignore carriage return
       [-]ignpar     ignore characters with parity errors
hu: 
    Bemeneti beállítások:
       [-]brkint     a sortörés megszakítás szignált okoz
       [-]icrnl      a kocsivissza új sorrá fordítása
       [-]ignbrk     sortörés karakterek figyelmen kívül hagyása
       [-]igncr      kocsivissza figyelmen kívül hagyása
       [-]ignpar     paritáshibás karakterek figyelmen kívül hagyása

en:  * [-]imaxbel    beep and do not flush a full input buffer on a character
hu:  * [-]imaxbel    hangjelzés és ne ürítse a teli bemeneti puffert karakter
                       érkezésekor

en:    [-]inlcr      translate newline to carriage return
       [-]inpck      enable input parity checking
       [-]istrip     clear high (8th) bit of input characters
hu:    [-]inlcr      új sor fordítása kocsivissza karakterré
       [-]inpck      bemeneti paritás-ellenőrzés engedélyezése
       [-]istrip     bemeneti karakterek magas (8.) bitjének törlése

en:  * [-]iutf8      assume input characters are UTF-8 encoded
hu:  * [-]iutf8      a bemeneti karakterek UTF-8 kódolásának feltételezése

en:  * [-]iuclc      translate uppercase characters to lowercase
hu:  * [-]iuclc      nagybetűs karakterek kisbetűssé alakítása

en:  * [-]ixany      let any character restart output, not only start character
hu:  * [-]ixany      bármely karakter újrakezdheti a kimenetet, nem csak a start

en:    [-]ixoff      enable sending of start/stop characters
       [-]ixon       enable XON/XOFF flow control
       [-]parmrk     mark parity errors (with a 255-0-character sequence)
       [-]tandem     same as [-]ixoff
hu:    [-]ixoff      start/stop karakterek küldésének engedélyezése
       [-]ixon       XON/XOFF folyamvezérlés engedélyezése
       [-]parmrk     paritáshibák jelölése (egy 255-0 karaktersorozattal)
       [-]tandem     ugyanaz, mint a [-]ixoff

en: 
    Output settings:
hu: 
    Kimeneti beállítások:

en:  * bsN           backspace delay style, N in [0..1]
hu:  * bsN           a backspace késleltetési stílusa, N lehet [0..1]

en:  * crN           carriage return delay style, N in [0..3]
hu:  * crN           a kocsivissza késleltetési stílusa, N lehet [0..3]

en:  * ffN           form feed delay style, N in [0..1]
hu:  * ffN           lapdobás késleltetési stílusa, N lehet [0..1]

en:  * nlN           newline delay style, N in [0..1]
hu:  * nlN           új sor késleltetési stílusa, N lehet [0..1]

en:  * [-]ocrnl      translate carriage return to newline
hu:  * [-]ocrnl      a kocsivissza új sorrá fordítása

en:  * [-]ofdel      use delete characters for fill instead of NUL characters
hu:  * [-]ofdel      delete karakterek használata kitöltéshez NULL karakterek
                       helyett

en:  * [-]ofill      use fill (padding) characters instead of timing for delays
hu:  * [-]ofill      kitöltő karakterek használata időzítés helyett a
                       késleltetésekhez

en:  * [-]olcuc      translate lowercase characters to uppercase
hu:  * [-]olcuc      kisbetűs karakterek nagybetűssé alakítása

en:  * [-]onlcr      translate newline to carriage return-newline
hu:  * [-]onlcr      új sor karakterek kocsivissza - új sorrá alakítása

en:  * [-]onlret     newline performs a carriage return
hu:  * [-]onlret     az új sor kocsivisszát hajt végre

en:  * [-]onocr      do not print carriage returns in the first column
hu:  * [-]onocr      ne írjon ki kocsivissza karaktereket az első oszlopba

en:    [-]opost      postprocess output
hu:    [-]opost      kimenet utófeldolgozása

en:  * tabN          horizontal tab delay style, N in [0..3]
     * tabs          same as tab0
     * -tabs         same as tab3
hu:  * tabN          vízszintes tab késleltetési stílus, N lehet [0..3]
     * tabs          ugyanaz, mint a tab0
     * -tabs         ugyanaz, mint a tab3

en:  * vtN           vertical tab delay style, N in [0..1]
hu:  * vtN           függőleges tab késleltetési stílus, N lehet [0..1]

en: 
    Local settings:
       [-]crterase   echo erase characters as backspace-space-backspace
hu: 
    Helyi beállítások:
       [-]crterase   az erase karakterek visszaadása mint backspace-szóköz-backspace

en:  * crtkill       kill all line by obeying the echoprt and echoe settings
     * -crtkill      kill all line by obeying the echoctl and echok settings
hu:  * crtkill       az összes vonal kilövése az echoprt és echoe beállítások
                       alkalmazásával
     * -crtkill      az összes vonal kilövése az echoctl és echok beállítások
                       alkalmazásával

en:  * [-]ctlecho    echo control characters in hat notation ('^c')
hu:  * [-]ctlecho    vezérlőkarakterek visszaadása kalapos jelöléssel („^c”)

en:    [-]echo       echo input characters
hu:    [-]echo       bemeneti karakterek visszaadása

en:  * [-]echoctl    same as [-]ctlecho
hu:  * [-]echoctl    ugyanaz, mint a [-]ctlecho

en:    [-]echoe      same as [-]crterase
       [-]echok      echo a newline after a kill character
hu:    [-]echoe      ugyanaz, mint a [-]crterase
       [-]echok      új sor visszaadása egy kill karakter után

en:  * [-]echoke     same as [-]crtkill
hu:  * [-]echoke     ugyanaz, mint a [-]crtkill

en:    [-]echonl     echo newline even if not echoing other characters
hu:    [-]echonl     új sor visszaadása akkor is, ha más karaktereket nem ad vissza

en:  * [-]echoprt    echo erased characters backward, between '\' and '/'
hu:  * [-]echoprt    törölt karakterek visszaadása visszafelé, „\” és „/” között

en:  * [-]extproc    enable "LINEMODE"; useful with high latency links
hu:  * [-]extproc    „LINEMODE” engedélyezése, nagy késleltetésű kapcsolatoknál
                       hasznos

en:  * [-]flusho     discard output
hu:  * [-]flusho     kimenet eldobása

en:    [-]icanon     enable special characters: %s
       [-]iexten     enable non-POSIX special characters
hu:    [-]icanon     különleges karakterek bekapcsolása:
                       %s
       [-]iexten     a nem POSIX különleges karakterek bekapcsolása

en:    [-]isig       enable interrupt, quit, and suspend special characters
       [-]noflsh     disable flushing after interrupt and quit special characters
hu:    [-]isig       a interrupt, quit és suspend különleges karakterek
                       bekapcsolása
       [-]noflsh     az ürítés kikapcsolása az interrupt és quit különleges
                       karakterek után

en:  * [-]prterase   same as [-]echoprt
hu:  * [-]prterase   ugyanaz, mint a [-]echoprt

en:  * [-]tostop     stop background jobs that try to write to the terminal
hu:  * [-]tostop     azon háttérfolyamatok leállítása, amelyek a terminálra
                       próbálnak írni

en:  * [-]xcase      with icanon, escape with '\' for uppercase characters
hu:  * [-]xcase      az icanon használatakor escape-elés a „\” karakterekkel
                       nagybetűs karakterekhez

en: 
    Combination settings:
hu: 
    Kombinációs beállítások:

en:  * [-]LCASE      same as [-]lcase
hu:  * [-]LCASE      ugyanaz, mint a [-]lcase

en:    cbreak        same as -icanon
       -cbreak       same as icanon
hu:    cbreak        ugyanaz, mint a -icanon
       -cbreak       ugyanaz, mint az icanon

en:    cooked        same as brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                     icanon, eof and eol characters to their default values
       -cooked       same as raw
hu:    cooked        ugyanaz, mint a brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                       icanon, eof és eol karakterek beállítása az alapértelmezett
                       értékeikre
       -cooked       ugyanaz, mint a raw

en:    crt           same as %s
hu:    crt           ugyanaz, mint az %s

en:    dec           same as %s intr ^c erase 0177
                     kill ^u
hu:    dec           ugyanaz, mint az %s -ixany intr ^c erase 0177
                       kill ^u

en:  * [-]decctlq    same as [-]ixany
hu:  * [-]decctlq    ugyanaz, mint a [-]ixany

en:    ek            erase and kill characters to their default values
       evenp         same as parenb -parodd cs7
       -evenp        same as -parenb cs8
hu:    ek            erase és kill karakterek beállítása az alapértelmezett
                       értékeikre
       evenp         ugyanaz, mint a parenb -parodd cs7
       -evenp        ugyanaz, mint a -parenb cs8

en:  * [-]lcase      same as xcase iuclc olcuc
hu:  * [-]lcase      ugyanaz, mint az xcase iuclc olcuc

en:    litout        same as -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       same as parenb istrip opost cs7
hu:    litout        ugyanaz, mint a -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       ugyanaz, mint a parenb istrip opost cs7

en:    nl            same as %s
       -nl           same as %s
hu:    nl            ugyanaz, mint az %s
       -nl           ugyanaz, mint az %s

en:    oddp          same as parenb parodd cs7
       -oddp         same as -parenb cs8
       [-]parity     same as [-]evenp
       pass8         same as -parenb -istrip cs8
       -pass8        same as parenb istrip cs7
hu:    oddp          ugyanaz, mint a parenb parodd cs7
       -oddp         ugyanaz, mint a -parenb cs8
       [-]parity     ugyanaz, mint a [-]evenp
       pass8         ugyanaz, mint a -parenb -istrip cs8
       -pass8        ugyanaz, mint a parenb istrip cs7

en:    raw           same as -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl -ixon -ixoff -icanon -opost
                     -isig%s min 1 time 0
       -raw          same as cooked
hu:    raw           ugyanaz, mint az -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                       -inlcr -igncr -icrnl -ixon -ixoff -icanon -opost
                       -isig%s min 1 time 0
       -raw          ugyanaz, mint a cooked

en:    sane          same as cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl
                     icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                     %s
                     %s
                     %s,
                     all special characters to their default values
hu:    sane          ugyanaz, mint a  cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl
                       icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                       %s
                       %s
                       %s,
                       az összes különleges karakter beállítása az
                       alapértelmezett értékeikre

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
hu: 
    A szabványos bemenetre kötött tty vonalat kezeli. Argumentumok nélkül kiírja
    a baud sebességet, vonalmódszert és az eltéréseket az stty sane beállítástól. A
    beállításokban a KAR literálisan lesz értelmezve, vagy kódolva mint a ^c, 0x37,
    0177 vagy 127; a ^- vagy undef különleges értékek a különleges karakterek
    letiltására használatosak.

en: missing argument to %s
hu: a(z) %s argumentuma hiányzik

en: invalid argument %s
hu: érvénytelen argumentum: %s

en: %s: error setting %s
hu: %s: hiba %s beállításakor

en: invalid line discipline %s
hu: érvénytelen vonalmódszer: %s

en: only one device may be specified
hu: csak egyetlen eszköz adható meg

en: the options for verbose and stty-readable output styles are
    mutually exclusive
hu: a részletes és az stty-által olvasható kimeneti stílusok
    kapcsolói egymást kölcsönösen kizárják

en: when specifying an output style, modes may not be set
hu: egy kimeneti stílus megadásakor nem állíthatók be módok

en: %s: couldn't reset non-blocking mode
hu: %s: nem állítható vissza a nem blokkoló mód

en: %s: unable to perform all requested operations
hu: %s: nem hajtható végre az össze kért művelet

en: %s: no size information for this device
hu: %s: nincsenek méretinformációk ehhez az eszközhöz

en: invalid integer argument
hu: érvénytelen egész argumentum

en: Print checksum and block counts for each FILE.
hu: Minden egyes FÁJL ellenőrzőösszegének és blokkjai számának kiírása.

en: 
      -r              use BSD sum algorithm, use 1K blocks
      -s, --sysv      use System V sum algorithm, use 512 bytes blocks
hu: 
      -r              a BSD sum algoritmus és 1K blokkok használata
      -s, --sysv      a System V sum algoritmus és 512 bájtos blokkok használata

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ] [FÁJL]…

en: Synchronize cached writes to persistent storage
    
    If one or more files are specified, sync only them,
    or their containing file systems.
hu: Gyorsítótárazott írások tartós tárolóra szinkronizálása
    
    Ha meg vannak adva fájlok, csak azok vagy az azokat tartalmazó fájlrendszerek
    szinkronizálása.

en:   -d, --data             sync only file data, no unneeded metadata
hu:   -d, --data             csak fájladatok szinkronizálása, metaadatok nélkül

en:   -f, --file-system      sync the file systems that contain the files
hu:   -f, --file-system      a fájlokat tartalmazó fájlrendszerek szinkronizálása

en: error opening %s
hu: hiba %s megnyitása közben

en: couldn't reset non-blocking mode %s
hu: nem állítható vissza a nem blokkoló %s mód

en: error syncing %s
hu: hiba %s szinkronizálása közben

en: cannot specify both --data and --file-system
hu: nem adható meg a --data és a --file-system is

en: --data needs at least one argument
hu: a --data legalább egy argumentumot igényel

en: 
    NOTE: your shell may have its own version of %s, which usually supersedes
    the version described here.  Please refer to your shell's documentation
    for details about the options it supports.
hu: 
    MEGJEGYZÉS: a parancsértelmező rendelkezhet a(z) %s egy saját
    változatával, amely általában helyettesíti az itt leírt változatot. Az az által
    támogatott kapcsolókkal kapcsolatos részletekért forduljon a parancsértelmező
    dokumentációjához.

en:       --help     display this help and exit
hu:       --help     ezen súgó megjelenítése és kilépés

en:       --version  output version information and exit
hu:       --version  verzióinformációk megjelenítése és kilépés

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
hu: 
    Ha a FÁJL nincs megadva, vagy -, akkor a szabványos bemenetet olvassa.

en: 
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
hu: 
    A hosszú kapcsolók kötelező argumentumai a rövid kapcsolókhoz is kötelezők.

en: 
    The SIZE argument is an integer and optional unit (example: 10K is 10*1024).
    Units are K,M,G,T,P,E,Z,Y (powers of 1024) or KB,MB,... (powers of 1000).
hu: 
    A MÉRET argumentum egy egész és elhagyható egység (például: 10K = 10*1024).
    Az egységek K,M,G,T,P,E,Z,Y (1024 hatványai) vagy KB,MB,… (1000 hatványai)

en: 
    Display values are in units of the first available SIZE from --block-size,
    and the %s_BLOCK_SIZE, BLOCK_SIZE and BLOCKSIZE environment variables.
    Otherwise, units default to 1024 bytes (or 512 if POSIXLY_CORRECT is set).
hu: 
    A megjelenített értékek a --block-size és a %s_BLOCK_SIZE, BLOCK_SIZE és
    BLOCKSIZE környezeti változók első elérhető MÉRET egységében vannak. Ellenkező
    esetben az egység alapértelmezése 1024 bájt (vagy 512, ha a POSIXLY_CORRECT
    változó be van állítva).

en: 
    The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
hu: 
    A biztonsági másolat kiterjesztése „~”, hacsak nincs megadva a --suffix vagy
    a SIMPLE_BACKUP_SUFFIX használatával. A verziókövetés módját megválaszthatod a
    --backup kapcsolóval vagy a VERSION_CONTROL környezeti változó segítségével.
    Az érvényes értékek a következők:

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
hu:   none, off       nem készít mentést (még a --backup megadása esetén sem)
      numbered, t     számozott mentést készít
      existing, nil   számozott, ha már létezik számozott változat, egyébként
                      egyszerű
      simple, never   mindig egyszerű biztonsági mentés

en: 
    %s online help: <%s>
hu: 
    A(z) %s online súgója: <%s>

en: Full documentation at: <%s%s>
hu: Teljes dokumentáció itt: <%s%s>

en: or available locally via: info '(coreutils) %s%s'
hu: vagy helyileg elérhető: info '(coreutils) %s%s'

en: Try '%s --help' for more information.
hu: További információkért adja ki a(z) „%s --help” parancsot.

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following directory is part of the cycle:
      %s
hu: FIGYELMEZTETÉS: körkörös könyvtárszerkezet.
    Ez majdnem biztosan azt jelenti, hogy a fájlrendszer sérült.
    ÉRTESÍTSD A RENDSZERGAZDÁT.
    A következő könyvtár része a körnek:
      %s

en: Write each FILE to standard output, last line first.
hu: Minden egyes FÁJL kiírása a szabványos kimenetre, az utolsó sorral kezdve.

en:   -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
hu:   -b, --before             az elválasztó elé és nem utána kerül csatolásra
      -r, --regex              az elválasztó értelmezése szabályos kifejezésként
      -s, --separator=KARAKTERLÁNC a KARAKTERLÁNC használata elválasztóként az
                                     új sor helyett

en: %s: seek failed
hu: %s: a keresés meghiúsult

en: record too large
hu: a rekord túl nagy

en: failed to create temporary file in %s
hu: nem hozható létre ideiglenes fájl itt: %s

en: failed to open %s for writing
hu: %s megnyitása írásra meghiúsult

en: failed to rewind stream for %s
hu: az adatfolyam visszaállítása meghiúsult erre: %s

en: %s: write error
hu: %s: íráshiba

en: failed to open %s for reading
hu: %s megnyitása olvasásra meghiúsult

en: separator cannot be empty
hu: az elválasztó nem lehet üres

en: Print the last %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
hu: Minden egyes FÁJL utolsó %d sorának kiírása a szabványos kimenetre.
    Több FÁJL esetén mindegyiket megelőzi egy fejléc, amely megadja a fájlnevet.

en:   -c, --bytes=[+]NUM       output the last NUM bytes; or use -c +NUM to
                                 output starting with byte NUM of each file
hu:   -c, --bytes=SZÁM         az utolsó SZÁM bájt kiírása, vagy használható a
                                 -c +SZÁM a bájtok kiíratására minden fájl SZÁM.
                                 bájtjától kezdve

en:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               output appended data as the file grows;
                                 an absent option argument means 'descriptor'
      -F                       same as --follow=name --retry
hu:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               a fájl növekedése során hozzáfűzött adatok kiírása;
                                 a hiányzó argumentum jelentése „descriptor”
      -F                       ugyanaz, mint a --follow=name --retry

en:   -n, --lines=[+]NUM       output the last NUM lines, instead of the last %d;
                                 or use -n +NUM to output starting with line NUM
          --max-unchanged-stats=N
                               with --follow=name, reopen a FILE which has not
                                 changed size after N (default %d) iterations
                                 to see if it has been unlinked or renamed
                                 (this is the usual case of rotated log files);
                                 with inotify, this option is rarely useful
hu:   -n, --lines=SZÁM         az utolsó SZÁM sor kiírása az utolsó %d helyett, vagy
                                 a -n +SZÁM segítségével a SZÁM.-tól kezdődően
                                 írathatók ki
          --max-unchanged-stats=N
                               a --follow=name kapcsolóval újranyit egy FÁJLT,
                                 amely mérete nem változott N (alapértelmezett: %d)
                                 ismétlés után, annak kiderítése érdekében, hogy az
                                 törlésre vagy átnevezésre került-e (ez a megszokott
                                 eset forgatott naplófájlok esetén).
                                 Az inotify használatakor ez ritkán hasznos

en:       --pid=PID            with -f, terminate after process ID, PID dies
      -q, --quiet, --silent    never output headers giving file names
          --retry              keep trying to open a file if it is inaccessible
hu:       --pid=PID            a -f kapcsolóval, befejeződik, ha a PID
                                 folyamatazonosító megszűnik
      -q, --quiet, --silent    ne írja ki a fájlneveket megadó fejléceket
          --retry              próbáljon megnyitni egy fájlt akkor is, ha az
                                 nem érhető el

en:   -s, --sleep-interval=N   with -f, sleep for approximately N seconds
                                 (default 1.0) between iterations;
                                 with inotify and --pid=P, check process P at
                                 least once every N seconds
      -v, --verbose            always output headers giving file names
hu:   -s, --sleep-interval=N   a -f kapcsolóval, aludjon körülbelül N másodpercig
                                 (alapértelmezett: 1.0) az ismétlések között
                                 Az inotify és a --pid=P használatakor a P folyamat
                                 ellenőrzése N másodpercenként legalább egyszer
      -v, --verbose            mindig írja ki a fájlneveket megadó fejléceket

en: 
    NUM may have a multiplier suffix:
    b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
hu: 
    A SZÁM a következő szorzó-utótagokkal rendelkezhet:
    b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, és ugyanígy T, P, E, Z, Y.

en: With --follow (-f), tail defaults to following the file descriptor, which
    means that even if a tail'ed file is renamed, tail will continue to track
    its end.  This default behavior is not desirable when you really want to
    track the actual name of the file, not the file descriptor (e.g., log
    rotation).  Use --follow=name in that case.  That causes tail to track the
    named file in a way that accommodates renaming, removal and creation.
hu: A --follow (-f) kapcsolóval a tail alapértelmezésben a fájlleírót követi, ez
    azt jelenti, hogy a tail a fájl végét még a fájl átnevezése után is követi.
    Ez az alapértelmezett viselkedés nem fogadható el, ha valójában a fájlnevet
    és nem a fájlleírót akarja követni (például naplóforgatás esetén). Ebben az
    esetben használja a --follow=name kapcsolót. Ennek hatására a tail a megadott
    nevű fájlt úgy követi, hogy az átnevezést, eltávolítást és létrehozást kezelje.

en: closing %s (fd=%d)
hu: %s lezárása (fd=%d)

en: %s: cannot seek to end-relative offset %s
hu: %s: nem lehet a(z) %s befejező relatív eltolásra keresni

en: cannot determine location of %s. reverting to polling
hu: %s helye nem határozható meg, visszatérés a lekérdezésre

en: %s has become inaccessible
hu: %s elérhetetlenné vált

en: %s has become accessible
hu: %s elérhetővé vált

en: %s has appeared;  following new file
hu: %s megjelent; a program az új fájlt követi

en: %s has been replaced;  following new file
hu: %s helyettesítésre került; a program az új fájlt követi

en: %s: cannot change nonblocking mode
hu: %s: nem módosítható a nem blokkoló mód

en: %s: file truncated
hu: %s: a fájl csonkítva

en: no files remaining
hu: nem maradtak fájlok

en: cannot watch parent directory of %s
hu: nem lehet %s szülőkönyvtárát figyelni

en: inotify resources exhausted
hu: az inotify-erőforrások elfogytak

en: cannot watch %s
hu: %s nem figyelhető

en: %s was replaced
hu: %s helyettesítésre került

en: error reading inotify event
hu: hiba az inotify esemény olvasásakor

en: invalid maximum number of unchanged stats between opens
hu: a változatlan statok maximális száma érvénytelen a megnyitások között

en: invalid PID
hu: érvénytelen PID

en: invalid number of seconds: %s
hu: a másodpercek száma érvénytelen: %s

en: option used in invalid context -- %c
hu: a kapcsoló érvénytelen kontextusban került felhasználásra: -- %c

en: warning: --retry ignored; --retry is useful only when following
hu: figyelmeztetés: a --retry figyelmen kívül marad; a --retry csak követés esetén hasznos

en: warning: --retry only effective for the initial open
hu: figyelmeztetés: a --retry csak a kezdeti megnyitáshoz hatásos

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
hu: figyelmeztetés: a PID figyelmen kívül marad; a --pid=PID csak követés
    esetén hasznos

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
hu: figyelmeztetés: ez a rendszer nem támogatja a --pid=PID kapcsolót

en: cannot follow %s by name
hu: %s nem követhető név szerint

en: warning: following standard input indefinitely is ineffective
hu: figyelmeztetés: a szabványos bemenet korlátlan követése nem hatékony

en: inotify cannot be used, reverting to polling
hu: az inotify nem használható, visszatérés a lekérdezésre

en: Copy standard input to each FILE, and also to standard output.
    
      -a, --append              append to the given FILEs, do not overwrite
      -i, --ignore-interrupts   ignore interrupt signals
hu: A szabványos bemenet másolása minden egyes FÁJLBA, valamint a
    szabványos kimenetre is.
    
      -a, --append              hozzáfűzés a megadott FÁJLOKHOZ, felülírás helyett
      -i, --ignore-interrupts   megszakítási szignálok figyelmen kívül hagyása.

en:   -p                        diagnose errors writing to non pipes
          --output-error[=MODE]   set behavior on write error.  See MODE below
hu:   -p                        nem adatcsatornákba írás hibáinak diagnosztizálása
          --output-error[=MÓD]    viselkedés írási hiba esetén. Lásd alább a MÓDOT

en: 
    MODE determines behavior with write errors on the outputs:
      'warn'         diagnose errors writing to any output
      'warn-nopipe'  diagnose errors writing to any output not a pipe
      'exit'         exit on error writing to any output
      'exit-nopipe'  exit on error writing to any output not a pipe
    The default MODE for the -p option is 'warn-nopipe'.
    The default operation when --output-error is not specified, is to
    exit immediately on error writing to a pipe, and diagnose errors
    writing to non pipe outputs.
hu: 
    A MÓD megadja a viselkedést kimeneti írási hiba esetén:
      'warn'         hibák diagnosztizálása bármely kimenetre íráskor
      'warn-nopipe'  hibák diagnosztizálása nem adatcsatorna kimenetre íráskor
      'exit'         kilépés bármely kimenetre íráskor
      'exit-nopipe'  kilépés nem adatcsatorna kimenetre íráskor
    A -p kapcsoló alapértelmezett MÓDJA a 'warn-nopipe'.
    Az alapértelmezett művelet, ha az --output-error nincs megadva az azonnali
    kilépés adatcsatornába írási hiba esetén, és hibák diagnosztizálása
    nem adatcsatornába írási hiba esetén.

en: missing argument after %s
hu: a(z) %s utáni argumentum hiányzik

en: invalid integer %s
hu: érvénytelen egész: %s

en: %s expected
hu: várt: %s

en: %s expected, found %s
hu: várt: %s, talált: %s

en: %s: unary operator expected
hu: %s: a program egyoperandusú operátort várt

en: -nt does not accept -l
hu: a -nt nem fogadja el a -l kapcsolót

en: -ef does not accept -l
hu: a -ef nem fogadja el a -l kapcsolót

en: -ot does not accept -l
hu: a -ot nem fogadja el a -l kapcsolót

en: %s: unknown binary operator
hu: %s: ismeretlen bináris operátor

en: %s: binary operator expected
hu: %s: a program bináris operátort várt

en: Usage: test EXPRESSION
      or:  test
      or:  [ EXPRESSION ]
      or:  [ ]
      or:  [ OPTION
hu: Használat: test KIFEJEZÉS
      vagy:    test
      vagy:    [ KIFEJEZÉS ]
      vagy:    [ ]
      vagy:    [ KAPCSOLÓ

en: Exit with the status determined by EXPRESSION.
hu: Kilépés a KIFEJEZÉS által meghatározott állapottal.

en: 
    An omitted EXPRESSION defaults to false.  Otherwise,
    EXPRESSION is true or false and sets exit status.  It is one of:
hu: 
    Egy kihagyott KIFEJEZÉS alapértelmezett értéke hamis. Egyébként a KIFEJEZÉS
    igaz vagy hamis és beállítja a kilépési állapotot. A KIFEJEZÉS az alábbiak
    egyike:

en: 
      ( EXPRESSION )               EXPRESSION is true
      ! EXPRESSION                 EXPRESSION is false
      EXPRESSION1 -a EXPRESSION2   both EXPRESSION1 and EXPRESSION2 are true
      EXPRESSION1 -o EXPRESSION2   either EXPRESSION1 or EXPRESSION2 is true
hu: 
      ( KIFEJEZÉS )              a KIFEJEZÉS igaz
      ! KIFEJEZÉS                a KIFEJEZÉS hamis
      KIFEJEZÉS1 -a KIFEJEZÉS2   mind a KIFEJEZÉS1, mind a KIFEJEZÉS2 igaz
      KIFEJEZÉS1 -o KIFEJEZÉS2   vagy a KIFEJEZÉS1, vagy a KIFEJEZÉS2 igaz

en: 
      -n STRING            the length of STRING is nonzero
      STRING               equivalent to -n STRING
      -z STRING            the length of STRING is zero
      STRING1 = STRING2    the strings are equal
      STRING1 != STRING2   the strings are not equal
hu: 
      -n KARAKTERLÁNC            a KARAKTERLÁNC hossza nem nulla
      KARAKTERLÁNC               azonos a -n KARAKTERLÁNCCAL
      -z KARAKTERLÁNC            a KARAKTERLÁNC hossza nulla
      KARAKTERLÁNC1 = KARAKTERLÁNC2    a karakterláncok azonosak
      KARAKTERLÁNC1 != KARAKTERLÁNC2   a karakterláncok nem azonosak

en: 
      INTEGER1 -eq INTEGER2   INTEGER1 is equal to INTEGER2
      INTEGER1 -ge INTEGER2   INTEGER1 is greater than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -gt INTEGER2   INTEGER1 is greater than INTEGER2
      INTEGER1 -le INTEGER2   INTEGER1 is less than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -lt INTEGER2   INTEGER1 is less than INTEGER2
      INTEGER1 -ne INTEGER2   INTEGER1 is not equal to INTEGER2
hu: 
      EGÉSZ1 -eq EGÉSZ2   az EGÉSZ1 egyenlő az EGÉSZ2-vel
      EGÉSZ1 -ge EGÉSZ2   az EGÉSZ1 nagyobb vagy egyenlő, mint az EGÉSZ2
      EGÉSZ1 -gt EGÉSZ2   az EGÉSZ1 nagyobb, mint az EGÉSZ2
      EGÉSZ1 -le EGÉSZ2   az EGÉSZ1 kisebb vagy egyenlő, mint az EGÉSZ2
      EGÉSZ1 -lt EGÉSZ2   az EGÉSZ1 kisebb, mint az EGÉSZ2
      EGÉSZ1 -ne EGÉSZ2   az EGÉSZ1 nem egyenlő az EGÉSZ2-vel

en: 
      FILE1 -ef FILE2   FILE1 and FILE2 have the same device and inode numbers
      FILE1 -nt FILE2   FILE1 is newer (modification date) than FILE2
      FILE1 -ot FILE2   FILE1 is older than FILE2
hu: 
      FÁJL1 -ef FÁJL2   a FÁJL1 és a FÁJL2 azonos eszköz- és inode számokkal
                          rendelkeznek
      FÁJL1 -nt FÁJL2   a FÁJL1 újabb (a módosítás dátuma szerint), mint a FÁJL2
      FÁJL1 -ot FÁJL2   a FÁJL1 régebbi, mint a FÁJL2

en: 
      -b FILE     FILE exists and is block special
      -c FILE     FILE exists and is character special
      -d FILE     FILE exists and is a directory
      -e FILE     FILE exists
hu: 
      -b FÁJL     a FÁJL létezik és speciális blokkfájl
      -c FÁJL     a FÁJL létezik és speciális karakterfájl
      -d FÁJL     a FÁJL létezik és könyvtár
      -e FÁJL     a FÁJL létezik

en:   -f FILE     FILE exists and is a regular file
      -g FILE     FILE exists and is set-group-ID
      -G FILE     FILE exists and is owned by the effective group ID
      -h FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -L)
      -k FILE     FILE exists and has its sticky bit set
hu:   -f FÁJL     a FÁJL létezik és szabályos fájl
      -g FÁJL     a FÁJL létezik és a setgid bit be van állítva
      -G FÁJL     a FÁJL létezik és a hatásos csoportazonosító tulajdona
      -h FÁJL     a FÁJL létezik és szimbolikus link (ugyanaz, mint a -L)
      -k FÁJL     a FÁJL létezik és a ragadós bit be van állítva

en:   -L FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -h)
      -O FILE     FILE exists and is owned by the effective user ID
      -p FILE     FILE exists and is a named pipe
      -r FILE     FILE exists and read permission is granted
      -s FILE     FILE exists and has a size greater than zero
hu:   -L FÁJL     a FÁJL létezik és szimbolikus link (ugyanaz, mint a -h)
      -O FÁJL     a FÁJL létezik és a hatásos felhasználói azonosító tulajdona
      -p FÁJL     a FÁJL létezik és egy névvel rendelkező adatcsatorna
      -r FÁJL     a FÁJL létezik és olvasható
      -s FÁJL     a FÁJL létezik és mérete nagyobb, mint nulla

en:   -S FILE     FILE exists and is a socket
      -t FD       file descriptor FD is opened on a terminal
      -u FILE     FILE exists and its set-user-ID bit is set
      -w FILE     FILE exists and write permission is granted
      -x FILE     FILE exists and execute (or search) permission is granted
hu:   -S FÁJL     a FÁJL létezik és az egy foglalat
      -t [FD]     az FD fájlleíró (alapértelmezésben a szabványos kimenet) meg van
                    nyitva egy terminálon
      -u FÁJL     a FÁJL létezik és a setuid bitje be van állítva
      -w FÁJL     a FÁJL létezik és írható
      -x FÁJL     a FÁJL létezik és végrehajtható (vagy kereshető)

en: 
    Except for -h and -L, all FILE-related tests dereference symbolic links.
    Beware that parentheses need to be escaped (e.g., by backslashes) for shells.
    INTEGER may also be -l STRING, which evaluates to the length of STRING.
hu: 
    A -h és -L kivételével az összes, a FÁJLLAL kapcsolatos teszt követi a
    szimbolikus hivatkozásokat. Ne feledje, hogy a zárójeleket escapelni kell
    (például visszaper jelekkel) a parancsértelmezők számára.
    Az EGÉSZ lehet -l KARAKTERLÁNC is, ez a KARAKTERLÁNC hosszát veszi fel értékül.

en: 
    NOTE: [ honors the --help and --version options, but test does not.
    test treats each of those as it treats any other nonempty STRING.
hu: 
    MEGJEGYZÉS: A [ figyelembe veszi a --help és --version kapcsolókat, de a test
    nem. A test ezeket bármely más nem üres KARAKTERLÁNCHOZ hasonlóan kezeli.

en: test and/or [
hu: test és/vagy [

en: missing %s
hu: hiányzó %s

en: extra argument %s
hu: extra argumentum: %s

en: warning: timer_settime
hu: figyelmeztetés: timer_settime

en: warning: timer_create
hu: figyelmeztetés: timer_create

en: Usage: %s [OPTION] DURATION COMMAND [ARG]...
      or:  %s [OPTION]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ] IDŐTARTAM PARANCS [ARGUMENTUM]…
      vagy:    %s [KAPCSOLÓ]

en: Start COMMAND, and kill it if still running after DURATION.
hu: A PARANCS elindítása, és ha az IDŐTARTAM után még mindig fut, akkor kilövése.

en:       --preserve-status
                     exit with the same status as COMMAND, even when the
                       command times out
          --foreground
                     when not running timeout directly from a shell prompt,
                       allow COMMAND to read from the TTY and get TTY signals;
                       in this mode, children of COMMAND will not be timed out
      -k, --kill-after=DURATION
                     also send a KILL signal if COMMAND is still running
                       this long after the initial signal was sent
      -s, --signal=SIGNAL
                     specify the signal to be sent on timeout;
                       SIGNAL may be a name like 'HUP' or a number;
                       see 'kill -l' for a list of signals
hu:       --preserve-status
                     kilépés ugyanazzal az állapottal, mint a PARANCS, még ha a
                     parancs túl is lépi az időkorlátot
          --foreground
                     ha a timeout nem közvetlenül a parancsértelmező promptból fut,
                       akkor a PARANCS olvashat a TTY-ról és TTY szignálokat
                       kaphat. Ebben a módban a PARANCS gyermekei nem lépik túl az
                       időkorlátot.
      -k, --kill-after=IDŐTARTAM
                     KILL szignál küldése, ha a PARANCS az első szignál elküldése
                       után ennyi idővel még mindig fut
      -s, --signal=SZIGNÁL
                     az időtúllépéskor küldendő szignál megadása
                       a SZIGNÁL lehet név, mint például a „HUP”, vagy egy szám
                       a szignálok listájáért lásd a „kill -l” kimenetét

en: 
    DURATION is a floating point number with an optional suffix:
    's' for seconds (the default), 'm' for minutes, 'h' for hours or 'd' for days.
hu: 
    Az IDŐTARTAM egy lebegőpontos szám, és egy elhagyható UTÓTAG követheti:
    „s” (másodperc, alapértelmezett), „m” (perc), „h” (óra) vagy „d” (nap).

en: 
    If the command times out, and --preserve-status is not set, then exit with
    status 124.  Otherwise, exit with the status of COMMAND.  If no signal
    is specified, send the TERM signal upon timeout.  The TERM signal kills
    any process that does not block or catch that signal.  It may be necessary
    to use the KILL (9) signal, since this signal cannot be caught, in which
    case the exit status is 128+9 rather than 124.
hu: 
    Ha a parancs túllépi az időkorlátot, akkor a 124-es állapottal lép ki.
    Egyébként a PARANCS állapotával lép ki. Ha nincs megadva szignál, akkor a TERM
    szignált küldi el időtúllépéskor. A TERM szignál kilövi a szignált nem blokkoló
    vagy el nem kapó folyamatokat. Más folyamatok esetén a KILL (9) szignál
    használandó, mivel ez nem kapható el; ebben az esetben a kilépési állapot
    124 helyett 128+9.

en: warning: sigprocmask
hu: figyelmeztetés: sigprocmask

en: warning: disabling core dumps failed
hu: figyelmeztetés: a magkiíratások letiltása meghiúsult

en: error waiting for command
hu: hiba a parancsra várakozás közben

en: the monitored command dumped core
hu: a megfigyelt parancs hibakeresési kimenetet adott vissza

en: unknown status from command (%d)
hu: ismeretlen állapot a parancstól (%d)

en: invalid date format %s
hu: érvénytelen dátumformátum: %s

en: cannot touch %s
hu: %s elérése sikertelen

en: setting times of %s
hu: %s idejének beállítása

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
    
    A FILE argument that does not exist is created empty, unless -c or -h
    is supplied.
    
    A FILE argument string of - is handled specially and causes touch to
    change the times of the file associated with standard output.
hu: Frissíti mindegyik FÁJL elérési és módosítási idejét a jelenlegi időre.
    
    A nem létező FÁJL üresen kerül létrehozásra, kivéve a -c vagy -h megadásakor.
    
    A - FÁJL argumentum jelentése speciális, és hatására a touch
    a szabványos kimenethez társított fájl időit módosítja.

en:   -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
hu:   -a                   csak az elérési időt módosítja
      -c, --no-create      nem hoz létre fájlt
      -d, --date=KARAKTERLÁNC  a KARAKTERLÁNC feldolgozása és használata a
                                 jelenlegi idő helyett
      -f                   (figyelmen kívül marad)

en:   -h, --no-dereference   affect each symbolic link instead of any referenced
                             file (useful only on systems that can change the
                             timestamps of a symlink)
      -m                     change only the modification time
hu:   -h, --no-dereference  nem a fájl, hanem a rá mutató szimbolikus link
                              csoportját állítja át (csak olyan rendszereken,
                              ahol a szimbolikus link időbélyege módosítható)
      -m                   csak a módosítási időt módosítja

en:   -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
          --time=WORD        change the specified time:
                               WORD is access, atime, or use: equivalent to -a
                               WORD is modify or mtime: equivalent to -m
hu:   -r, --reference=FÁJL a FÁJL dátumát használja a jelenlegi idő helyett
      -t IDŐ               a [[CC]ÉÉ]HHNNóópp[.ss] formátumot használja a 
                             jelenlegi idő helyett
      --time=SZÓ           a megadott időt módosítja. A SZÓ lehet:
                             access atime use: ugyanaz, mint a -a
                             modify mtime: ugyanaz, mint a -m

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
hu: 
    Megjegyzés: a -d és -t kapcsolókhoz megadandó dátum- és időformátumok
    különböznek.

en: cannot specify times from more than one source
hu: az idők nem adhatók meg több forrásból

en: warning: 'touch %s' is obsolete; use 'touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'
hu: figyelmeztetés: a „touch %s” elavult; helyette használja a
    „touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d” alakot.

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… HALMAZ1 [HALMAZ2]

en: Translate, squeeze, and/or delete characters from standard input,
    writing to standard output.
    
      -c, -C, --complement    use the complement of SET1
      -d, --delete            delete characters in SET1, do not translate
      -s, --squeeze-repeats   replace each sequence of a repeated character
                                that is listed in the last specified SET,
                                with a single occurrence of that character
      -t, --truncate-set1     first truncate SET1 to length of SET2
hu: Karakterek fordítása, összenyomása és/vagy törlése a szabványos bemenetről
    és kiírás a szabványos kimenetre.
    
      -c, -C, --complement    a HALMAZ1 komplemensének használata
      -d, --delete            a HALMAZ1 karaktereinek törlése, nincs fordítás
      -s, --squeeze-repeats   az utoljára megadott HALMAZBAN felsorolt bemeneti
                                karakter ismétlődő sorozatainak helyettesítése a
                                karakter egyetlen előfordulásával
      -t, --truncate-set1     a HALMAZ1 csonkítása a HALMAZ2 hosszára

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
hu: 
    A HALMAZOK karakterláncokként vannak meghatározva. A legtöbb saját magát
    képviseli. Az értelmezett sorozatok:
    
      \NNN    az NNN oktális értékű karakter (1-3 számjegy)
      \\      fordított osztásjel
      \a      riadó (BEL)
      \b      visszaper
      \f      lapdobás
      \n      új sor
      \r      kocsivissza
      \t      vízszintes tab

en:   \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
hu:   \v      függőleges tab
      KAR1-KAR2       az összes karakter KAR1 és KAR2 között növekvő sorrendben
      [KAR*]          a HALMAZ2-ben, a KAR másolatai a HALMAZ1 hosszáig
      [KAR*ISMÉTLÉS]  a KAR ISMÉTLÉS darab másolata, az ISMÉTLÉS oktális, ha 0-val
                        kezdődik
      [:alnum:]       az összes betű és számjegy
      [:alpha:]       az összes betű
      [:blank:]       az összes vízszintes üreshely
      [:cntrl:]       az összes vezérlőkarakter
      [:digit:]       az összes számjegy

en:   [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
hu:   [:graph:]       az összes nyomtatható karakter, kivéve a szóközt
      [:lower:]       az összes kisbetű
      [:print:]       az összes nyomtatható karakter, beleértve a szóközt
      [:punct:]       az összes központozó karakter
      [:space:]       az összes vízszintes vagy függőleges üreshely
      [:upper:]       az összes nagybetű
      [:xdigit:]      az összes hexadecimális számjegy
      [=KAR=]         az összes karakter, amely azonos a KAR karakterrel

en: 
    Translation occurs if -d is not given and both SET1 and SET2 appear.
    -t may be used only when translating.  SET2 is extended to length of
    SET1 by repeating its last character as necessary.  Excess characters
    of SET2 are ignored.  Only [:lower:] and [:upper:] are guaranteed to
    expand in ascending order; used in SET2 while translating, they may
    only be used in pairs to specify case conversion.  -s uses the last
    specified SET, and occurs after translation or deletion.
hu: 
    A fordítás akkor következik be, ha a -d nincs megadva, és a HALMAZ1 és HALMAZ2
    is jelen van. A -t csak fordításkor használható. A HALMAZ2 szükség esetén az
    utolsó karakterének ismétlésével kiterjesztésre kerül a HALMAZ1 hosszára.
    A HALMAZ2 fölösleges karakterei figyelmen kívül maradnak. Csak a [:lower:]
    és [:upper:] növekvő sorrendű feloldása garantált; a HALMAZ2-ben fordításkor
    csak párban használhatók kis- és nagybetűk átalakításának megadásához.
    A -s az utoljára megadott HALMAZT használja, és fordítás vagy törlés után
    következik be.

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, %c
hu: figyelmeztetés: a nem egyértelmű oktális \%c%c%c sorozat
    	a következőképpen lesz értelmezve: \0%c%c, %c

en: warning: an unescaped backslash at end of string is not portable
hu: figyelmeztetés: a karakterlánc végén a nem escape-elt fordított osztásjel
    nem portolható

en: range-endpoints of '%s-%s' are in reverse collating sequence order
hu: a(z) „%s-%s” tartományvégpontok fordított rendezési sorrendben vannak

en: invalid repeat count %s in [c*n] construct
hu: %s ismétlési szám érvénytelen a [c*n] szerkezetben

en: missing character class name '[::]'
hu: hiányzó karakterosztály-név: „[::]”

en: missing equivalence class character '[==]'
hu: hiányzó egyenlőségosztály-karakter: „[==]”

en: invalid character class %s
hu: érvénytelen karakterosztály: %s

en: %s: equivalence class operand must be a single character
hu: %s: az egyenlőségosztály operandusnak egyetlen karakternek kell lennie

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
hu: hibásan igazított [:upper:] és/vagy [:lower:] szerkezet

en: too many characters in set
hu: túl sok karakter a halmazban

en: when translating with string1 longer than string2,
    the latter string must not end with a character class
hu: ha a karakterlánc1 fordításkor hosszabb, mint a karakterlánc2,
    akkor az utóbbi nem végződhet karakterosztállyal

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
hu: a [c*] ismétlési szerkezet nem jelenhet meg az 1. karakterláncban

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
hu: csak egy [c*] ismétlési szerkezet jelenhet meg a 2. karakterláncban

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
hu: [=c=] kifejezések nem jelenhetnek meg a 2. karakterláncban fordításkor

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are 'upper' and 'lower'
hu: fordításkor a 2. karakterláncban csak az „upper” és a „lower”
    karakterosztályok jelenhetnek meg

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
hu: a halmaz1 csonkításakor a 2. karakterlánc nem lehet üres

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
hu: kiegészítő karakterosztályokkal való fordításkor a 2. karakterláncnak
    a tartomány összes karakterét egyre kell leképeznie

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
hu: a [c*] szerkezet a 2. karakterláncban csak fordításkor jelenhet meg

en: Two strings must be given when both deleting and squeezing repeats.
hu: Két karakterláncot kell megadni az ismétlések egyidejű törlésekor és összenyomásakor.

en: Two strings must be given when translating.
hu: Fordításkor meg kell adni két karakterláncot.

en: Only one string may be given when deleting without squeezing repeats.
hu: Csak egy karakterlánc adható meg az ismétlések összenyomása nélküli törlésnél.

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
hu: Használat: %s [figyelmen kívül hagyott parancssori argumentumok]
      vagy:    %s KAPCSOLÓ

en: Exit with a status code indicating success.
hu: Kilépés egy sikert jelző állapotkóddal.

en: Exit with a status code indicating failure.
hu: Kilépés egy hibát jelző állapotkóddal.

en: Usage: %s OPTION... FILE...
hu: Használat: %s KAPCSOLÓ… FÁJL…

en: Shrink or extend the size of each FILE to the specified size
    
    A FILE argument that does not exist is created.
    
    If a FILE is larger than the specified size, the extra data is lost.
    If a FILE is shorter, it is extended and the extended part (hole)
    reads as zero bytes.
hu: Az egyes FÁJLOK méretének csökkentése vagy növelése a megadott méretre
    
    A nem létező FÁJL paraméter létrehozásra kerül.
    
    Ha egy FÁJL nagyobb a megadott méretnél, akkor a további adatok elvesznek.
    Ha egy FÁJL kisebb, akkor nulla bájtokkal megnövelésre kerül.

en:   -c, --no-create        do not create any files
hu:   -c, --no-create        ne hozzon létre fájlokat

en:   -o, --io-blocks        treat SIZE as number of IO blocks instead of bytes
hu:   -o, --io-blocks        A MÉRET bájtok helyett IO blokkok számaként való kezelése

en:   -r, --reference=RFILE  base size on RFILE
      -s, --size=SIZE        set or adjust the file size by SIZE bytes
hu:   -r, --reference=RFÁJL  ezen RFÁJL méretének használata
      -s, --size=MÉRET       fájlméret beállítása vagy módosítása MÉRET bájtra

en: 
    SIZE may also be prefixed by one of the following modifying characters:
    '+' extend by, '-' reduce by, '<' at most, '>' at least,
    '/' round down to multiple of, '%' round up to multiple of.
hu: 
    A MÉRETET megelőzheti a következő módosítókarakterek egyike:
    „+” növelés, „-” csökkentés, „<” legfeljebb, „>” legalább,
    „/” lekerekítés a többszörösére, „%” felkerekítés a többszörösére.

en: overflow in %<PRIdMAX> * %<PRIdMAX> byte blocks for file %s
hu: túlcsordulás %<PRIdMAX> * %<PRIdMAX> bájtos blokkokban a(z) %s fájlhoz

en: %s has unusable, apparently negative size
hu: %s használhatatlan, nyilvánvalóan negatív mérettel rendelkezik

en: cannot get the size of %s
hu: %s mérete nem kérhető le

en: overflow rounding up size of file %s
hu: túlcsordulás a(z) %s fájl méretének felkerekítése közben

en: overflow extending size of file %s
hu: túlcsordulás a(z) %s fájl méretének növelése közben

en: failed to truncate %s at %<PRIdMAX> bytes
hu: %s csonkítása meghiúsult a(z) %<PRIdMAX>. bájtnál

en: multiple relative modifiers specified
hu: több relatív módosító van megadva

en: Invalid number
hu: Érvénytelen szám

en: you must specify either %s or %s
hu: meg kell adnia a következők egyikét: %s vagy %s

en: you must specify a relative %s with %s
hu: meg kell adnia egy relatív %s értéket ezzel: %s

en: %s was specified but %s was not
hu: %s meg lett adva, de %s nem

en: cannot open %s for writing
hu: %s nem nyitható meg olvasásra

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Write totally ordered list consistent with the partial ordering in FILE.
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ] [FÁJL]
    Teljesen rendezett lista kiírása a FÁJLBAN található részleges rendezéssel
    összhangban.

en: %s: input contains an odd number of tokens
hu: %s: a bemenet páratlan számú jelsort tartalmaz

en: %s: input contains a loop:
hu: %s: bemenet hurkot tartalmaz:

en: Print the file name of the terminal connected to standard input.
    
      -s, --silent, --quiet   print nothing, only return an exit status
hu: A szabványos bemenetre kapcsolt terminál fájlnevének kiírása.
    
      -s, --silent, --quiet   nem ír ki semmit, csak a kilépési állapotot adja
                                vissza

en: not a tty
hu: nem tty

en: Print certain system information.  With no OPTION, same as -s.
    
      -a, --all                print all information, in the following order,
                                 except omit -p and -i if unknown:
      -s, --kernel-name        print the kernel name
      -n, --nodename           print the network node hostname
      -r, --kernel-release     print the kernel release
hu: Bizonyos rendszerinformációkat ír ki. KAPCSOLÓ nélkül ugyanaz, mint a -s.
    
      -a, --all                az össze információ kiírása a következő sorrendben:
                                 kivéve a -p és -i kihagyását, ha ismeretlenek:
      -s, --kernel-name        a kernel nevének kiírása
      -n, --nodename           a hálózati csomópont gépnevének kiírása
      -r, --kernel-release     a kernel kiadásának kiírása

en:   -v, --kernel-version     print the kernel version
      -m, --machine            print the machine hardware name
      -p, --processor          print the processor type (non-portable)
      -i, --hardware-platform  print the hardware platform (non-portable)
      -o, --operating-system   print the operating system
hu:   -v, --kernel-version     a kernel verziójának kiírása
      -m, --machine            a gép hardvere nevének kiírása
      -p, --processor          a processzor típusának kiírása (nem hordozható)
      -i, --hardware-platform  a hardverplatform kiírása (nem hordozható)
      -o, --operating-system   az operációs rendszer kiírása

en: Print machine architecture.
hu: A gép architektúrájának kiírása.

en: cannot get system name
hu: nem kérhető le a rendszer neve

en: Convert blanks in each FILE to tabs, writing to standard output.
hu: Szóközök átalakítása minden egyes FÁJLBAN tabokká és kiírás a szabványos
    kimenetre.

en: tab stop value is too large
hu: a tab méret túl nagy

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [BEMENET [KIMENET]]

en: Filter adjacent matching lines from INPUT (or standard input),
    writing to OUTPUT (or standard output).
    
    With no options, matching lines are merged to the first occurrence.
hu: Szomszédos egyező sorok szűrése a BEMENETBŐL (vagy szabványos bemenetből),
    kiírás a KIMENETRE (vagy szabványos kimenetre).
    
    Kapcsolók nélkül az egyező sorok az első előfordulásba lesznek egyesítve.

en:   -c, --count           prefix lines by the number of occurrences
      -d, --repeated        only print duplicate lines, one for each group
hu:   -c, --count           a sorok elé az előfordulások számának kiírása
      -d, --repeated        csak a kettőzött sorok kiírása, csoportonként egyet

en:   -D                    print all duplicate lines
          --all-repeated[=METHOD]  like -D, but allow separating groups
                                     with an empty line;
                                     METHOD={none(default),prepend,separate}
hu:   -D                    minden többször szereplő sor kiírása
          --all-repeated[=MÓD]  mint a -D, de a csoportok üres sorral választhatók
                                  el. MÓD={none(alapértelmezett),prepend,separate}

en:   -f, --skip-fields=N   avoid comparing the first N fields
hu:   -f, --skip-fields=N   az első N mező összehasonlításának elkerülése

en:       --group[=METHOD]  show all items, separating groups with an empty line;
                              METHOD={separate(default),prepend,append,both}
hu:       --group[=MÓD]     minden elem megjelenítése, a csoportok elválasztása
                              üres sorral. MÓD={separate(alapértelmezett),prepend,
                              append,both}

en:   -i, --ignore-case     ignore differences in case when comparing
      -s, --skip-chars=N    avoid comparing the first N characters
      -u, --unique          only print unique lines
hu:   -i, --ignore-case     kis- és nagybetűk nem különböznek összehasonlításkor
      -s, --skip-chars=N    az első N karakter összehasonlításának elkerülése
      -u, --unique          csak az egyedi sorok kiírása

en:   -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
hu:   -w, --check-chars=N   a sorokban N-től ne hasonlítson össze több karaktert

en: 
    A field is a run of blanks (usually spaces and/or TABs), then non-blank
    characters.  Fields are skipped before chars.
hu: 
    Egy mező üreshely karakterek (szóközök és/vagy tabok) sorozata, amelyet nem
    üreshely karakterek követnek. A mezők karakterek előtti része ki lesz hagyva.

en: 
    Note: 'uniq' does not detect repeated lines unless they are adjacent.
    You may want to sort the input first, or use 'sort -u' without 'uniq'.
    Also, comparisons honor the rules specified by 'LC_COLLATE'.
hu: 
    Megjegyzés: A „uniq” nem ismeri fel az ismétlődő sorokat, hacsak nem állnak
    egymás után. Először rendezze a bemenetet, vagy használja a „sort -u”
    parancsot a „uniq” nélkül. Az összehasonlítások figyelembe veszik az
    „LC_COLLATE” által megadott szabályokat.

en: too many repeated lines
hu: túl sok ismétlődő sor

en: invalid number of fields to skip
hu: a kihagyandó mezők száma érvénytelen

en: invalid number of bytes to skip
hu: a kihagyandó bájtok száma érvénytelen

en: invalid number of bytes to compare
hu: az összehasonlítandó bájtok száma érvénytelen

en: --group is mutually exclusive with -c/-d/-D/-u
hu: a --group és a -c/-d/-D/-u kapcsolók kölcsönösen kizárják egymást

en: grouping and printing repeat counts is meaningless
hu: a csoportosítás és az ismétlődések számának kiírása értelmetlen

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
hu: az összes kettőzött sor és az ismétlődések kiírása értelmetlen

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
hu: Használat: %s FÁJL
      vagy:    %s KAPCSOLÓ

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
hu: Az unlink függvény meghívása a megadott FÁJL törlése érdekében.

en: couldn't get boot time
hu: a rendszerindítás ideje nem kérhető le

en: up ???? days ??:??,
hu: fut ???? nap ??.??,

en: up %ld day %2d:%02d,   | up %ld days %2d:%02d,
hu[0]: fut %ld nap %2d.%02d,
hu[1]: fut %ld nap %2d.%02d,

en: up  %2d:%02d,
hu: fut %2d.%02d,

en: %lu user | %lu users
hu[0]: %lu felhasználó
hu[1]: %lu felhasználó

en: ,  load average: %.2f
hu: ,  átlagos terh.: %.2f

en: Print the current time, the length of time the system has been up,
    the number of users on the system, and the average number of jobs
    in the run queue over the last 1, 5 and 15 minutes.
hu: Az aktuális idő, a rendszer futásidejének, a rendszer felhasználói számának és a
    futási sorban található feladatok átlagos számának kiírása az elmúlt 1, 5 és 15
    percre vonatkozóan.

en:   Processes in
    an uninterruptible sleep state also contribute to the load average.
hu:   A megszakíthatatlan
    alvási állapotban lévő folyamatok is hozzájárulnak az átlagos terheléshez.

en: If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
hu: Ha a FÁJL nincs megadva, akkor a(z) %s fájlt használja.
    A(z) %s használata általános

en: Output who is currently logged in according to FILE.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
hu: Kiírja, hogy a FÁJL szerint ki van bejelentkezve.
    Ha a FÁJL nincs megadva, akkor a %s fájlt használja.
    A %s használata általános

en: Print newline, word, and byte counts for each FILE, and a total line if
    more than one FILE is specified.  A word is a non-zero-length sequence of
    characters delimited by white space.
hu: Új sor, szó- és bájtszámokat ír ki minden egyes FÁJLHOZ, és a sorok számának
    összesítését, ha több FÁJL van megadva. A szó egy nem nulla hosszú
    karaktersorozat, amelyet üres hely karakterek határolnak.

en: 
    The options below may be used to select which counts are printed, always in
    the following order: newline, word, character, byte, maximum line length.
      -c, --bytes            print the byte counts
      -m, --chars            print the character counts
      -l, --lines            print the newline counts
hu: 
    Az alábbi kapcsolókkal kiválaszthatók a kinyomtatandó számok, mindig a
    következő sorrendben: újsor, szó, karakter, bájt, maximális sorhossz.
      -c, --bytes            a bájtok számának kiírása
      -m, --chars            a karakterek számának kiírása
      -l, --lines            az új sorok számának kiírása

en:       --files0-from=F    read input from the files specified by
                               NUL-terminated names in file F;
                               If F is - then read names from standard input
      -L, --max-line-length  print the maximum display width
      -w, --words            print the word counts
hu:       --files0-from=F    bemenet olvasása az F fájlban található, NULL végű
                               nevek által megadott fájlokból. Ha az F a -, akkor
                               a szabványos bemenetről olvassa a neveket
      -L, --max-line-length  a maximális megjelenítési szélesség kiírása
      -w, --words            szószámok kiírása

en:  old
hu:  régi

en: system boot
hu: rendszerindulás

en: exit=
hu: kilép=

en: LOGIN
hu: BEJELENTK.

en: clock change
hu: óraváltozás

en: run-level
hu: futási szint

en: last=
hu: utolsó=

en: 
    # users=%lu
hu: 
    # felhasználók=%lu

en: NAME
hu: NÉV

en: LINE
hu: VONAL

en: TIME
hu: IDŐ

en: IDLE
hu: ÜRES

en: COMMENT
hu: MEGJEGYZÉS

en: EXIT
hu: KILÉP

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE | ARG1 ARG2 ]
hu: Használat: %s [KAPCSOLÓ]… [ FÁJL | ARG1 ARG2 ]

en: Print information about users who are currently logged in.
hu: Információk kiírása az éppen bejelentkezett felhasználókról.

en: 
      -a, --all         same as -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        time of last system boot
      -d, --dead        print dead processes
      -H, --heading     print line of column headings
hu: 
      -a, --all         ugyanaz, mint -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        az utolsó rendszerindítás ideje
      -d, --dead        döglött folyamatok kiírása
      -H, --heading     oszlopfejléceket tartalmazó sor kiírása

en:   -l, --login       print system login processes
hu:   -l, --login       kiírja a rendszer bejelentkezési folyamatait

en:       --lookup      attempt to canonicalize hostnames via DNS
      -m                only hostname and user associated with stdin
      -p, --process     print active processes spawned by init
hu:       --lookup      kísérlet a gépnevek egyszerűsítésére a DNS használatával
      -m                csak a szabványos bemenethez társított gépnév és felhasználó
      -p, --process     az init által indított aktív folyamatok kiírása

en:   -q, --count       all login names and number of users logged on
      -r, --runlevel    print current runlevel
      -s, --short       print only name, line, and time (default)
      -t, --time        print last system clock change
hu:   -q, --count       az összes bejelentkezési név és a bejelentkezett 
                          felhasználók számának kiírása
      -r, --runlevel    a jelenlegi futási szint
      -s, --short       csak a név, vonal és idő kiírása (alapértelmezett)
      -t, --time        az utolsó rendszeróra-változás kiírása

en:   -T, -w, --mesg    add user's message status as +, - or ?
      -u, --users       list users logged in
          --message     same as -T
          --writable    same as -T
hu:   -T, -w, --mesg    a felhasználó üzenetállapotának hozzáadása mint +, - vagy ?
      -u, --users       bejelentkezett felhasználók felsorolása
          --message     ugyanaz, mint a -T
          --writable    ugyanaz, mint a -T

en: 
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
    If ARG1 ARG2 given, -m presumed: 'am i' or 'mom likes' are usual.
hu: 
    Ha a FÁJL nincs megadva, akkor a %s fájlt használja.
    A %s használata általános a FÁJLKÉNT. Az ARG1 ARG2 hatása azonos
    a -m kapcsolóval; funkciója csupán a „who am i” vagy a „who mom likes” és
    hasonló parancsok értelmes megválaszolása.

en: Print the user name associated with the current effective user ID.
    Same as id -un.
hu: Az aktuális hatásos felhasználói azonosítóhoz társított felhasználónév kiírása.
    Ugyanaz, mint az id -un.

en: cannot find name for user ID %lu
hu: nem található a név a(z) %lu felhasználói azonosítóhoz

en: Usage: %s [STRING]...
      or:  %s OPTION
hu: Használat: %s [KARAKTERLÁNC]…
      vagy:    %s KAPCSOLÓ

en: Repeatedly output a line with all specified STRING(s), or 'y'.
hu: Az összes megadott KARAKTERLÁNCOT vagy az „y”-t tartalmazó sor ismételt kiírása.
