kbd 1.08 - en to ro translation catalogue (162 entries)

en: usage: chvt N
ro: folosire: chvt N

en: %s: unknown option
ro: %s: opţiune necunoscută

en: dumpkeys version %s
ro: dumpkeys versiune %s

en: 			    interpret character action codes to be from the
    			    specified character set
ro: 			    interpretează codurile de acţiune ale caracterelor ce vor fi luate
    			    din setul de caractere specificat

en: unknown charset %s - ignoring charset request
ro: set de caractere %s necunoscut - se ignoră cererea de set de caractere

en: Symbols recognized by %s:
    (numeric value, symbol)
ro: Simboluri recunoscute de %s:
    (valoare numerică, simbol)

en: usage: getkeycodes
ro: folosire: getkeycodes

en: Plain scancodes xx (hex) versus keycodes (dec)
ro: Scancodes normale(plain) xx (hex) versus keycodes (dec)

en: 0 is an error; for 1-88 (0x01-0x58) scancode equals keycode
ro: 0 este eroare; pentru 1-88 (0x01-0x58) codul de scan(scancode) egal codul tastei

en: 
    
    Escaped scancodes e0 xx (hex)
ro: 
    
    Coduri scanare de escape e0 xx (hex)

en: The keyboard is in raw (scancode) mode
ro: Tastatura este în mod brut (scancode)

en: The keyboard is in mediumraw (keycode) mode
ro: Tastatura este în mod mediu-brut (keycode)

en: The keyboard is in the default (ASCII) mode
ro: Tastatura este în modul implicit (ASCII)

en: The keyboard is in Unicode (UTF-8) mode
ro: Tastatura este în modul Unicode (UTF-8)

en: The keyboard is in some unknown mode
ro: Tastatura este într-un mod necunoscut

en: Typematic Rate set to %.1f cps (delay = %d ms)
ro: Rata de Tipărire(Typematic) setată la %.1f cps (întârziere = %d ms)

en: Cannot open /dev/port
ro: Nu se poate deschide /dev/port

en: bug: getfont called with count<256
ro: bug: getfont apelat cu număr(count)<256

en: %s: out of memory
ro: %s: memorie plină

en: impossible: not meta?
ro: imposibil: non meta?

en: unknown keysym '%s'
ro: keysym '%s' necunoscut

en: keycode range supported by kernel:           1 - %d
ro: domeniu cod de taste suportat de kernel:           1 - %d

en: max number of actions bindable to a key:         %d
ro: număr maxim de acţiuni legate(bindable) de o tastă:         %d

en: ranges of action codes supported by kernel:
ro: interval de coduri de acţiune suportat de kernel:

en: number of function keys supported by kernel: %d
ro: număr taste de funcţii suportat de kernel: %d.

en: max nr of compose definitions: %d
ro: nr max de definiţii compuse: %d

en: 
    The following synonyms are recognized:
ro: 
    Următoarele sinonime sunt recunoscute:

en: %-15s for %s
ro: %-15s pentru %s

en: 
    Recognized modifier names and their column numbers:
ro: 
    S-au recunoscut numele modificatorilor şi numerele lor de coloane:

en: %s from %s
ro: %s din %s

en: Bad input line: %s
ro: Linie de intrare(input) greşită: %s

en: %s: Glyph number (0x%x) larger than font length
ro: %s: Numărul reprezentării(glyph) (0x%x) mai mare decât fontul

en: %s: Bad end of range (0x%x)
ro: %s: Sfârşit de interval eronat (0x%x)

en: %s: Bad Unicode range corresponding to font position range 0x%x-0x%x
ro: %s: Interval Unicode greşit corespunzător intervalului de poziţie font 0x%x-0x%x

en: %s: Unicode range U+%x-U+%x not of the same length as font position range 0x%x-0x%x
ro: %s: Intervalul Unicode U+%x-U+%x nu are aceeaşi mărime ca intervalul de poziţie al fontului 0x%x-0x%x

en: %s: trailing junk (%s) ignored
ro: %s: gunoiul(junk) de la sfârşit (%s) ignorat

en: Loading unicode map from file %s
ro: Se încarcă maparea unicode din fişierul %s

en: %s: %s: Warning: line too long
ro: %s: %s: Avertisment: linie prea lungă

en: %s: not loading empty unimap
    (if you insist: use option -f to override)
ro: %s: nu s-a încărcat unimap-ul vid
    (dacă inistaţi: folosiţi opţiunea -f pentru suprascriere(override))

en: entry
ro: intrare

en: entries
ro: intrări

en: Saved unicode map on `%s'
ro: S-a salvat maparea unicode în `%s'

en: Appended Unicode map
ro: S-a adăugat(appended) maparea Unicode

en: mapscrn: cannot open map file _%s_
ro: mapscrn: nu se poate deschide fişierul de mapare _%s_

en: Cannot stat map file
ro: Nu se poate găsi starea(stat) fişierului de mapare

en: Loading binary direct-to-font screen map from file %s
ro: Se încarcă maparea de ecran binară direct-la-font din fişierul %s

en: Error reading map from file `%s'
ro: Eroare în citirea mapării din fişierul `%s'

en: Loading binary unicode screen map from file %s
ro: Se încarcă maparea de ecran binară unicode din fişierul %s

en: Loading symbolic screen map from file %s
ro: Se încarcă maparea de ecran simbolică din fişierul %s

en: Error parsing symbolic map from `%s', line %d
ro: Eroare in analiza(parsing) mapării simbolice din `%s', linia `%d'

en: Error writing map to file
ro: Eroare în scrierea mapării în fişier

en: Cannot read console map
ro: Nu se poate citi maparea consolei

en: Saved screen map in `%s'
ro: S-a salvat maparea ecranului în `%s'

en: %s: short ucs2 unicode table
ro: %s: tabel scurt ucs2 unicode

en: %s: short utf8 unicode table
ro: %s: tabel scurt utf8 unicode

en: %s: bad utf8
ro: %s: utf8 eronat

en: %s: unknown utf8 error
ro: %s: eroare utf8 necunoscută

en: %s: short unicode table
ro: %s: tabel scurt unicode

en: %s: Error reading input font
ro: %s: Eroare în citirea fontului de intrare(input)

en: %s: Bad call of readpsffont
ro: %s: Apelare greşită a readpsffont

en: %s: Unsupported psf file mode (%d)
ro: %s:Mod fişier psf nesuportat (%d)

en: %s: Unsupported psf version (%d)
ro: %s:Versiune fişier psf nesuportată (%d)

en: %s: zero input font length?
ro: %s: intrare(input) zero pentru mărime(length)?

en: %s: zero input character size?
ro: %s: intrare(input) mărime caracter zero?

en: %s: Input file: bad input length (%d)
ro: %s: Fişier intrare(input): mărime intrare(input) eronată (%d)

en: %s: Input file: trailing garbage
ro: %s: Fişier intrare(input): gunoi(garbage) la sfârşit

en: appendunicode: illegal unicode %u
ro: appendunicode: unicode ilegal %u

en: Cannot write font file header
ro: Nu se poate scrie header-ul fişierului de font

en: Cannot write font file
ro: Nu se poate scrie fişierul de font

en: %s: Warning: line too long
ro: %s: Avertisment: linie prea lungă

en: %s: Bad input line: %s
ro: %s: Linie de intrare(input) greşită: %s

en: %s: Glyph number (0x%lx) past end of font
ro: %s: Numărul reprezentării(glyph) (0x%lx) a depăşit sfârşitul fontului

en: %s: Bad end of range (0x%lx)
ro: %s: Sfârşit de domeniu(range) eronat (0x%lx)

en: %s: Corresponding to a range of font positions, there should be a Unicode range
ro: %s: Corespunzător unui interval de poziţii de fonturi, ar trebui să fie un interval (range) Unicode

en: Usage:
    	%s infont intable outfont
ro: Folosire:
    	%s infont intable outfont

en: Usage:
    	%s infont [outtable]
ro: Folosire:
    	%s infont [outtable]

en: Usage:
    	%s infont outfont
ro: Folosire:
    	%s infont outfont

en: Usage:
    	%s [-i infont] [-o outfont] [-it intable] [-ot outtable] [-nt]
ro: Folosire:
    	%s [-i infont] [-o outfont] [-it intable] [-ot outtable] [-nt]

en: %s: Bad magic number on %s
ro: %s: Număr magic greşit în cazul %s

en: %s: psf file with unknown magic
ro: %s: fişier psf cu număr magic necunoscut

en: %s: input font does not have an index
ro: %s: fontul de intrare(input) nu are un index

en: resizecons: cannot find videomode file %s
ro: resizecons: nu se poate găsi fişierul de moduri video %s

en: Invalid number of lines
ro: Număr de linii invalid

en: Old mode: %dx%d  New mode: %dx%d
ro: Mod vechi: %dx%d  Mod nou: %dx%d

en: Old #scanlines: %d  New #scanlines: %d  Character height: %d
ro: Vechi #liniiscan: %d  Nou #liniiscan: %d  Înălţime caracter: %d

en: resizecons: the command `%s' failed
ro: resizecons: comanda `%s' a eşuat

en: resizecons: don't forget to change TERM (maybe to con%dx%d or linux-%dx%d)
ro: resizecons: nu uitaţi să schimbaţi TERM (poate în con%dx%d sau în linux-%dx%d)

en: resizecons:
    call is:  resizecons COLSxROWS  or:  resizecons COLS ROWS
    or: resizecons -lines ROWS, with ROWS one of 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60
ro: resizecons:
    apelarea este:  resizecons COLOANExRÂNDURI  sau:  resizecons COLOANEx
    RÂNDURI
    sau: resizecons -lines RÂDURI, cu RÂNDURI unul din numerele 25, 28, 30, 34,
    36, 40, 44, 50, 60

en: resizecons: cannot get I/O permissions.
ro: resizecons: nu se pot primi(get) permisiile I/O.

en: usage: screendump [n]
ro: folosire: screendump [n]

en: couldn't read %s, and cannot ioctl dump
ro: nu s-a putut citi %s, şi nu se poate face dump ioctl

en: couldn't read %s
ro: nu s-a putut citi %s

en: Strange ... screen is both %dx%d and %dx%d ??
ro: Ciudat ... ecranul este şi %dx%d şi %dx%d ??

en: Error writing screendump
ro: Eroare în scrierea dump-ului de ecran

en: setfont: too many input files
ro: setfont: prea multe fişiere de intrare(input)

en: setfont: cannot both restore from character ROM and from file. Font unchanged.
ro: setfont: nu se poate reveni(restore) şi din caracterul ROM şi din fişier. Font neschimbat.

en: Bad character height %d
ro: Înălţime de caracter greşită: %d

en: Bad character width %d
ro: Lăţime de caracter greşită: %d

en: %s: font position 32 is nonblank
ro: %s: poziţia font 32 este nonblank

en: %s: wiped it
ro: %s: a fost şters(wiped)

en: %s: background will look funny
ro: %s: fundalul va arăta nostim

en: Loading %d-char %dx%d font from file %s
ro: Se încarcă %d-char fontul %dx%d din fişierul %s

en: Loading %d-char %dx%d font
ro: Se încarcă %d-char fontul %dx%d

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font from file %s
ro: Se încarcă %d-char fontul %dx%d(%d) din fişierul %s

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font
ro: Se încarcă %d-char fontul %dx%d(%d)

en: %s: bug in do_loadtable
ro: %s: bug în do_loadtable

en: Loading Unicode mapping table...
ro: Se încarcă tabela de mapare Unicode...

en: Cannot open font file %s
ro: Nu se poate deschide fişierul de font %s

en: When loading several fonts, all must be psf fonts - %s isn't
ro: Când se încarcă mai multe fonturi, toate trebuie să fie fonturi psf. - %s nu este

en: Read %d-char %dx%d font from file %s
ro: S-a citit %d-char fontul %dx%d din fişierul %s

en: When loading several fonts, all must have the same height
ro: Când se încarcă mai multe fonturi, toate trebuie să aibă aceeaşi înălţime

en: When loading several fonts, all must have the same width
ro: Când se încarcă mai multe fonturi, toate trebuie să aibă aceeaşi lăţime

en: Cannot find default font
ro: Nu se poate găsi fontul implicit

en: Cannot find %s font
ro: Nu se poate găsi fontul %s

en: Reading font file %s
ro: Se citeşte fişierul de font %s

en: No final newline in combine file
ro: Nu există marcaj_linie_nouă(newline) final în fişierul combinat

en: Too many files to combine
ro: Prea multe fişiere de combinat

en: Hmm - a font from restorefont? Using the first half.
ro: Hmm - un font din restorefont? Se foloseşte prima jumătate.

en: Bad input file size
ro: Mărime fişier intrare(input) invalidă

en: This file contains 3 fonts: 8x8, 8x14 and 8x16. Please indicate
    using an option -8 or -14 or -16 which one you want loaded.
ro: Acest fişier conţine 3 fonturi: 8x8, 8x14 şi 8x16. Vă rugăm indicaţi
    folosind o opţiune -8 or -14 or -16 pentru a-l selecta pe cel dorit.

en: You asked for font size %d, but only 8, 14, 16 are possible here.
ro: Aţi cerut o mărime de font %d, dar doar 8, 14, 16 sunt posibile aici.

en: Found nothing to save
ro: Nu am găsit nimic de salvat

en: Saved %d-char %dx%d font file on %s
ro: S-a salvat fişierul %d-char fontul %dx%d în %s

en: usage: setkeycode scancode keycode ...
     (where scancode is either xx or e0xx, given in hexadecimal,
      and keycode is given in decimal)
ro: folosire: setkeycode scancode keycode ...
     (unde scancode este fie xx sau e0xx, dat în hexazecimal,
     şi keycode este dat în zecimal)

en: even number of arguments expected
ro: număr par de argumente aşteptat

en: error reading scancode
ro: eroare în citirea codului de scan(scancode)

en: code outside bounds
ro: cod în afara limitelor(bounds)

en: Usage:
    	setleds [-v] [-L] [-D] [-F] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]
    Thus,
    	setleds +caps -num
    will set CapsLock, clear NumLock and leave ScrollLock unchanged.
    The settings before and after the change (if any) are reported
    when the -v option is given or when no change is requested.
    Normally, setleds influences the vt flag settings
    (and these are usually reflected in the leds).
    With -L, setleds only sets the leds, and leaves the flags alone.
    With -D, setleds sets both the flags and the default flags, so
    that a subsequent reset will not change the flags.
ro: Folosire:
    	setleds [-v] [-L] [-D] [-F] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]
    Astfel,
    	setleds +caps -num
    va seta CapsLock, şterge NumLock şi va lăsa ScrollLock neschimbat.
    Setările de dinainte şi de după schimbare(dacă există) sunt raportate
    când opţiunea -v este furnizată sau când nu este cerută nici o schimbare.
    În mod normal, setleds influenţează setările marcajului(flag) vt
    (şi acestea sunt de obicei reflectate în leduri).
    Cu -L, setleds doar va seta ledurile, nechimbând marcajele(flag).
    Cu -D, setleds setează atât marcajele(flags), cât şi marcajele implicite,
    pentru ca o resetare ulterioară nu va schimba marcajele.

en: on
ro: activat(on)

en: off
ro: dezactivat(off)

en: KIOCGLED unavailable?
ro: KIOCGLED indisponibil?

en: KIOCSLED unavailable?
ro: KIOCSLED indisponibil?

en: Error resetting ledmode
ro: Eroare în resetarea modurilor ledului

en: Current default flags:
ro: Marcajele(flags) implicite curente:

en: Current flags:
ro: Marcajele(flags) curente:

en: Current leds:
ro: Leduri curente:

en: unrecognized argument: _%s_
ro: argument necunoscut: _%s_

en: Old default flags:
ro: Marcaje(flags) implicite vechi:

en: New default flags:
ro: Marcaje(flags) implicite noi:

en: Old flags:
ro: Marcaje(flags) vechi:

en: New flags:
ro: Marcaje(flags) noi:

en: Old leds:
ro: Leduri vechi:

en: New leds:
ro: Leduri noi:

en: Usage:
    	setmetamode [ metabit | meta | bit | escprefix | esc | prefix ]
    Each vt has his own copy of this bit. Use
    	setmetamode [arg] < /dev/ttyn
    to change the settings of another vt.
    The setting before and after the change are reported.
ro: Folosire:
    	setmetamode [ metabit | meta | bit | escprefix | esc | prefix ]
    Fiecare vt are propria copie a acestui bit. Folosiţi
    	setmetamode [arg] < /dev/ttyn
    pentru a schimba setările altui vt.
    Setările de dinainte şi de după schimbări sunt raportate.

en: Meta key sets high order bit
ro: Tasta Meta setează bitul de ordine înaltă

en: Meta key gives Esc prefix
ro: Tasta Meta furnizează prefix Esc

en: Strange mode for Meta key?
ro: Mod ciudat pentru tasta Meta?

en: old state:
ro: stare veche:

en: new state:
ro: stare nouă:

en: usage: %s
ro: folosire: %s

en: failed to restore original translation table
ro: eroare în restaurarea(restore) tabelei de traduceri originale

en: failed to restore original unimap
ro: eroare în restaurarea unimap-ului original

en: cannot change translation table
ro: nu se poate schimba tabela de traduceri

en: ?UNKNOWN?
ro: ?NECUNOSCUT?

en: kb mode was %s
ro: modul kb a fost %s

en: [ if you are trying this under X, it might not work
    since the X server is also reading /dev/console ]
ro: [ Dacă încercaţi asta sub X, s-ar putea să nu funcţioneze
    atâta timp cât şi serverul X citeşte /dev/console ]

en: caught signal %d, cleaning up...
ro: s-a primit semnal %d, se face curăţenie...

en: 
    Press any keys - Ctrl-D will terminate this program
ro: 
    Apăsaţi orice taste - Ctrl-D va termina acest program

en: press any key (program terminates 10s after last keypress)...
ro: aspăsaţi orice tastă (programul se termină la 10s după ultima apăsare de tastă)...

en: release
ro: eliberare

en: press
ro: apăsare

en: keycode %3d %s
ro: cod tastă %3d %s
