libidn 1.29 - en to da translation catalogue (49 entries)

en: Success
da: Lykkedes

en: String preparation failed
da: Dannelse af tekststreng mislykkedes

en: Punycode failed
da: Punycode mislykkedes

en: Non-digit/letter/hyphen in input
da: Ikke-ciffer/bogstav/bindestreg i inddata

en: Forbidden leading or trailing minus sign (`-')
da: Må ikke begynde eller slutte med minustegn ("-")

en: Output would be too large or too small
da: Mængden af uddata ville blive for stor eller lille

en: Input does not start with ACE prefix (`xn--')
da: Inddata begynder ikke med et ACE-præfiks ("xn--")

en: String not idempotent under ToASCII
da: Tekststreng er ikke idempotent under ToASCII

en: Input already contain ACE prefix (`xn--')
da: Inddata indeholder allerede et ACE-præfiks ("xn--")

en: Cannot allocate memory
da: Kan ikke tildele hukommelse

en: System dlopen failed
da: Systemkald til dlopen mislykkedes

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: String not idempotent under Unicode NFKC normalization
da: Tekststreng er ikke idempotent under Unicode NFKC-normalisering

en: Invalid input
da: Ugyldige inddata

en: Output would exceed the buffer space provided
da: Størrelse på uddata ville overstige tildelt plads i buffer

en: String size limit exceeded
da: Grænse for størrelse på tekststreng overskredet

en: Forbidden unassigned code points in input
da: Der er forbudte, ikke-tildelte kodepunkter i inddata

en: Prohibited code points in input
da: Der er forbudte kodepunkter i inddata

en: Conflicting bidirectional properties in input
da: Konflikter mellem tovejsegenskaber i inddata

en: Malformed bidirectional string
da: Misdannet tovejstekststreng

en: Prohibited bidirectional code points in input
da: Forbudte tovejskodepunkter i inddata

en: Error in stringprep profile definition
da: Fejl i definition af stringprep-profil

en: Flag conflict with profile
da: Konflikt mellem flag og profil

en: Unknown profile
da: Ukendt profil

en: Unicode normalization failed (internal error)
da: Normalisering af unicode mislykkedes (intern fejl)

en: Code points prohibited by top-level domain
da: Kodepunkter tillades ikke af domæne på øverste niveau

en: Missing input
da: Manglende inddata

en: System iconv failed
da: Systemkald til iconv mislykkedes

en: No top-level domain found in input
da: Fandt ikke et top-domæne i inddata

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv "%s --help" for yderligere information.

en: Usage: %s [OPTION]... [STRINGS]...
da: Brug: %s [TILVALG]... [STRENGE]...

en: Internationalized Domain Name (IDN) convert STRINGS, or standard input.
da: Internationalized Domain Name (IDN) - omdan STRENGE, eller standardinddata.

en: Command line interface to the internationalized domain name library.
    
    All strings are expected to be encoded in the preferred charset used
    by your locale.  Use `--debug' to find out what this charset is.  You
    can override the charset used by setting environment variable CHARSET.
    
    To process a string that starts with `-', for example `-foo', use `--'
    to signal the end of parameters, as in `idn --quiet -a -- -foo'.
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
da: Kommandolinje-brugerflade til IDN-programbiblioteket.
    
    Alle tekststrenge forventes at være indkodet i det foretrukne tegnsæt,
    der følger af dine lokaliseringsindstillnger. Brug "--debug" for at
    finde ud af hvilket tegnsæt det er. Du kan tilsidesætte dette tegnsæt
    ved at sætte miljøvariablen CHARSET.
    
    For at behandle en tekststreng der begynder med "-", f.eks. "-foo", så
    brug "--" for at signalere at der ikke følger flere parametre, som i
    "idn --quiet -a -- -foo".
    
    Obligatoriske parametre som gælder for langforms-tilvalg er ligeledes
    obligatoriske for kortforms-tilvalg.

en:   -h, --help               Print help and exit
      -V, --version            Print version and exit
da:   -h, --help               Udskriv hjælp og afslut
      -V, --version            Udskriv version og afslut

en:   -s, --stringprep         Prepare string according to nameprep profile
      -d, --punycode-decode    Decode Punycode
      -e, --punycode-encode    Encode Punycode
      -a, --idna-to-ascii      Convert to ACE according to IDNA (default mode)
      -u, --idna-to-unicode    Convert from ACE according to IDNA
da:   -s, --stringprep         Forbered tekststreng ifølge nameprep-profil
      -d, --punycode-decode    Afkod Punycode
      -e, --punycode-encode    Indkod Punycode
      -a, --idna-to-ascii      Omdan til ACE ifølge IDNA (standardtilstand)
      -u, --idna-to-unicode    Omdan fra ACE ifølge IDNA

en:       --allow-unassigned   Toggle IDNA AllowUnassigned flag (default off)
          --usestd3asciirules  Toggle IDNA UseSTD3ASCIIRules flag (default off)
da:       --allow-unassigned   Slå IDNA AllowUnassigned til/fra (standard fra)
          --usestd3asciirules  Slå IDNA UseSTD3ASCIIRules til/fra (standard fra)

en:       --no-tld             Don't check string for TLD specific rules
                                 Only for --idna-to-ascii and --idna-to-unicode
da:       --no-tld             Kontroller ikke tekststring for TLD-specifikke regler
                                 Gælder kun --idna-to-ascii og --idna-to-unicode

en:   -n, --nfkc               Normalize string according to Unicode v3.2 NFKC
da:   -n, --nfkc               Normalisér tekststreng i.h.t. Unicode v3.2 NFKC

en:   -p, --profile=STRING     Use specified stringprep profile instead
                                 Valid stringprep profiles: `Nameprep',
                                 `iSCSI', `Nodeprep', `Resourceprep', 
                                 `trace', `SASLprep'
da:   -p, --profile=STRENG     Brug angivet stringprep-profil i stedet
                                 Gyldige stringprep-profiler: "Nameprep",
                                 "iSCSI", "Nodeprep", "Resourceprep", 
                                 "trace", "SASLprep"

en:       --debug              Print debugging information
          --quiet              Silent operation
da:       --debug              Udskriv fejlsøgnings-information
          --quiet              Ingen uddata under udførelse

en: only one of -s, -e, -d, -a, -u or -n can be specified
da: Kun ét af argumenterne -s, -e, -d, -a, -u eller -n kan angives

en: Charset `%s'.
da: Tegnsæt "%s".

en: Type each input string on a line by itself, terminated by a newline character.
da: Indtast hver streng på en særskilt linje, afsluttet med et nylinje-tegn.

en: input error
da: fejl i inddata

en: could not convert from %s to UTF-8
da: kunne ikke omdanne fra %s til UTF-8

en: could not convert from UTF-8 to UCS-4
da: kunne ikke omdanne fra UTF-8 til UCS-4

en: could not convert from UTF-8 to %s
da: kunne ikke omdanne fra UTF-8 til %s

en: could not convert from UCS-4 to UTF-8
da: kunne ikke omdanne fra UCS-4 til UTF-8

en: could not do NFKC normalization
da: kunne ikke udføre NFKC-normalisering
