shadow - en to da translation catalogue (547 entries)

en: Multiple entries named '%s' in %s. Please fix this with pwck or grpck.
da: Flere punkter med navnet »%s« i %s. Ret venligst dette med pwck eller grpck.

en: crypt method not supported by libcrypt? (%s)
da: cryptmetode er ikke understøttet af libcrypt? (%s)

en: configuration error - cannot parse %s value: '%s'
da: konfigurationsfejl - kan ikke fortolke %s-værdi: »%s«

en: Could not allocate space for config info.
da: Kunne ikke frigøre plads til opsætningsoplysninger.

en: configuration error - unknown item '%s' (notify administrator)
da: opsætningsfejl - ukendt punkt »%s« (informer administrator)

en: %s: nscd did not terminate normally (signal %d)
da: %s: nscd afsluttedes ikke normalt (signal %d)

en: Password:
da: Adgangskode:

en: %s's Password:
da: %s's adgangskode:

en: Cannot create SELinux management handle
da: Kan ikke oprette SELinux-håndteringshåndtag

en: SELinux policy not managed
da: SELinux-politik ikke håndteret

en: Cannot read SELinux policy store
da: Kan ikke læse SELinux-politiklageret

en: Cannot establish SELinux management connection
da: Kan ikke etablere SELinux-håndteringsforbindelse

en: Cannot begin SELinux transaction
da: Kan ikke begynde SELinux-transaktion

en: Could not query seuser for %s
da: Kunne ikke forespørge seuser for %s

en: Could not set serange for %s
da: Kunne ikke angive serange for %s

en: Could not set sename for %s
da: Kunne ikke angive sename for %s

en: Could not modify login mapping for %s
da: Kunne ikke ændre logingkortlægningen for %s

en: Cannot create SELinux login mapping for %s
da: Kan ikke oprette SELinux-logindkortlægning for %s

en: Could not set name for %s
da: Kunne ikke angive navn for %s

en: Could not set SELinux user for %s
da: Kunne ikke angive SELinux-bruger for %s

en: Could not add login mapping for %s
da: Kunne ikke tilføje logindkortlægning for %s

en: Cannot init SELinux management
da: Kan ikke initialisere SELinux-håntering

en: Cannot create SELinux user key
da: Kan ikke oprette SELinux-brugernøgle

en: Cannot verify the SELinux user
da: Kan ikke verificere SELinux-brugeren

en: Cannot modify SELinux user mapping
da: Kan ikke ændre SELinux-brugerkortlægning

en: Cannot add SELinux user mapping
da: Kan ikke tilføje SELinux-brugerkortlægning

en: Cannot commit SELinux transaction
da: Kan ikke indsende SELinux-transaktion

en: Login mapping for %s is not defined, OK if default mapping was used
da: Logindkortlægning for %s er ikke defineret, o.k. hvis standardkortlægning blev brugt

en: Login mapping for %s is defined in policy, cannot be deleted
da: Logindkortlægning for %s er defineret i politik, kan ikke slettes

en: Could not delete login mapping for %s
da: Kunne ikke slette logindkortlægning for %s

en: %s: out of memory
da: %s: Hukommelse opbrugt

en: %s: Cannot stat %s: %s
da: %s: Kan ikke stat %s: %s

en: %s: %s is neither a directory, nor a symlink.
da: %s: %s er hverken en mappe eller en symbolsk henvisning.

en: %s: Cannot read symbolic link %s: %s
da: %s: Kan ikke omdøbe symbolsk henvisning %s: %s

en: %s: Suspiciously long symlink: %s
da: %s: Mistænkelig lang symbolsk henvisning: %s

en: %s: Cannot create directory %s: %s
da: %s: Kan ikke oprette mappen %s: %s

en: %s: Cannot change owner of %s: %s
da: %s: Kan ikke ændre ejer af %s: %s

en: %s: Cannot change mode of %s: %s
da: %s: Kan ikke ændre tilstand for %s: %s

en: %s: unlink: %s: %s
da: %s: Fjern henvisning: %s: %s

en: %s: Cannot remove directory %s: %s
da: %s: Kan ikke fjerne mappen %s: %s

en: %s: Cannot rename %s to %s: %s
da: %s: Kan ikke omdøbe %s til %s: %s

en: %s: Cannot remove %s: %s
da: %s: Kan ikke fjerne %s: %s

en: %s: Cannot create symbolic link %s: %s
da: %s: Kan ikke oprette symbolsk henvisning %s: %s

en: %s: Cannot change owners of %s: %s
da: %s: Kan ibkke ændre ejere af %s: %s

en: %s: Cannot lstat %s: %s
da: %s: Kan ikke lstat %s: %s

en: %s: Warning, user %s has no tcb shadow file.
da: %s: Advarsel, bruger %s har ingen tcb-skyggefil.

en: %s: Emergency: %s's tcb shadow is not a regular file with st_nlink=1.
    The account is left locked.
da: %s: Nødsituation: %s's tcb-skygge er ikke en regulær fil med st_nlink=1.
    Kontoen forbliver låst.

en: %s: Cannot open %s: %s
da: %s: Kan ikke åbne %s: %s

en: Warning: unknown group %s
da: Advarsel: Ukendt gruppe %s

en: Warning: too many groups
da: Advarsel: For mange grupper

en: Your password has expired.
da: Din adgangskode er udløbet.

en: Your password is inactive.
da: Din adgangskode er inaktiv.

en: Your login has expired.
da: Din adgangskode er udløbet.

en:   Contact the system administrator.
da:   Kontakt systemadministratoren.

en:   Choose a new password.
da:   Vælg en ny adgangskode.

en: You must change your password.
da: Du skal ændre din adgangskode.

en: Your password will expire in %ld days.
da: Din adgangskode udløber om %ld dage.

en: Your password will expire tomorrow.
da: Din adgangskode udløber i morgen.

en: Your password will expire today.
da: Din adgangskode udløber i dag.

en: Cannot open audit interface - aborting.
da: Kan ikke åbne overvågningsbrugerflade (audit) - afbryder.

en: Unable to change owner or mode of tty stdin: %s
da: Kan ikke ændre ejer eller tilstand af tty stdin: %s

en: %s: failed to unlock %s
da: %s: Kunne ikke åbne %s

en: Environment overflow
da: Miljøoverløb

en: You may not change $%s
da: Du kan ikke ændre $%s

en: %d failure since last login.
    Last was %s on %s.
     | %d failures since last login.
    Last was %s on %s.
da[0]: %d fejl siden sidste logind.
    Sidst var %s, %s.
da[1]: %d fejl siden sidste logind.
    Sidst var %s, %s.

en: %s: Invalid configuration: GID_MIN (%lu), GID_MAX (%lu)
da: %s: Ugyldig opsætning: GID_MIN (%lu), GID_MAX (%lu)

en: %s: Invalid configuration: SYS_GID_MIN (%lu), GID_MIN (%lu), SYS_GID_MAX (%lu)
da: %s: Ugyldig opsætning: SYS_GID_MIN (%lu), GID_MIN (%lu), SYS_GID_MAX (%lu)

en: %s: failed to allocate memory: %s
da: %s: kunne ikke tildele hukommelse: %s

en: %s: Can't get unique system GID (no more available GIDs)
da: %s: Kan ikke indhente unik system-GID (ikke flere tilgængelige GID'er)

en: %s: Can't get unique GID (no more available GIDs)
da: %s: Kan ikke indhente unik GID (ikke flere tilgængelige GID'er)

en: %s: Invalid configuration: UID_MIN (%lu), UID_MAX (%lu)
da: %s: Ugyldig opsætning: UID_MIN (%lu), UID_MAX (%lu)

en: %s: Invalid configuration: SYS_UID_MIN (%lu), UID_MIN (%lu), SYS_UID_MAX (%lu)
da: %s: Ugyldig opsætning: SYS_UID_MIN (%lu), UID_MIN (%lu), SYS_UID_MAX (%lu)

en: %s: Can't get unique system UID (no more available UIDs)
da: %s: Kan ikke indhente unik system-UIK (ikke flere tilgængelige UID'er)

en: %s: Can't get unique UID (no more available UIDs)
da: %s: Kan ikke indhente unik UID (ikke flere tilgængelige UID'er)

en: Too many logins.
da: Logget på for mange gange.

en: You have new mail.
da: Du har ny post.

en: No mail.
da: Ingen post.

en: You have mail.
da: Du har post.

en: no change
da: ingen ændring

en: a palindrome
da: et palindrom

en: case changes only
da: kun versalændringer

en: too similar
da: for ens

en: too simple
da: for simpelt

en: rotated
da: omrokeret

en: too short
da: for kort

en: Bad password: %s.
da: Ugyldig adgangskode: %s.

en: passwd: pam_start() failed, error %d
da: passwd: pam_start() mislykkedes, fejl %d

en: passwd: password unchanged
da: passwd: Adgangskode uændret

en: passwd: password updated successfully
da: passwd: adgangskoden blev opdateret

en: Incorrect password for %s.
da: Ugyldig adgangskode for %s.

en: %s: multiple --root options
da: %s: flere tilvalg for --root

en: %s: option '%s' requires an argument
da: %s: tilvalg »%s« kræver et argument

en: %s: failed to drop privileges (%s)
da: %s: Kunne ikke afgive rettigheder (%s)

en: %s: invalid chroot path '%s'
da: %s: Ugyldig chroot-sti »%s«

en: %s: cannot access chroot directory %s: %s
da: %s: Kan ikke tilgå chroot-mappe %s: %s

en: %s: unable to chroot to directory %s: %s
da: %s: Kan ikke chroot til mappe %s: %s

en: Invalid ENCRYPT_METHOD value: '%s'.
    Defaulting to DES.
da: Ugyldig ENCRYPT_METHOD-værdi: »%s«.
    Vælger standard DES.

en: Unable to cd to '%s'
da: Kunne ikke skifte mappe til »%s«

en: No directory, logging in with HOME=/
da: Ingen mappe, logger på med HOME=/

en: Cannot execute %s
da: Kan ikke udføre %s

en: Invalid root directory '%s'
da: Ugyldig rodmappe »%s«

en: Can't change root directory to '%s'
da: Kan ikke ændre rodmappen til »%s«

en: Unable to determine your tty name.
da: Kan ikke afgøre dit tty-navn.

en: No
da: Nej

en: Usage: %s [options] LOGIN
    
    Options:
da: Brug: %s [tilvalg] LOGIND
    
    Tilvalg:

en:   -d, --lastday LAST_DAY        set date of last password change to LAST_DAY
da:   -d, --lastday SIDSTE_DAG      sæt seneste adgangskodeændring til SIDSTE_DAG

en:   -E, --expiredate EXPIRE_DATE  set account expiration date to EXPIRE_DATE
da:   -E, --expiredate UDLØBSDATO   sæt kontoens udløbsdato til UDLØBSDATO

en:   -h, --help                    display this help message and exit
da:   -h, --help                    vis denne hjælpetekst og afslut

en:   -I, --inactive INACTIVE       set password inactive after expiration
                                    to INACTIVE
da:   -I, --inactive INAKTIVT       sæt inaktiv adgangskode efter udløb til
                                    INAKTIVT

en:   -l, --list                    show account aging information
da:   -l, --list                    vis forældelsesoplysninger for konto

en:   -m, --mindays MIN_DAYS        set minimum number of days before password
                                    change to MIN_DAYS
da:   -m, --mindays MIN_DAGE        sæt minimalt antal dage inden
                                    adgangskodeændring til MIN_DAGE

en:   -M, --maxdays MAX_DAYS        set maximim number of days before password
                                    change to MAX_DAYS
da:   -M, --maxdays MAKS_DAGE       sæt maksimalt antal dage inden
                                    adgangskodeændring til MAKS_DAGE

en:   -R, --root CHROOT_DIR         directory to chroot into
da:   -R, --root CHROOT_MAPPE       mappe at chroote ind i

en:   -W, --warndays WARN_DAYS      set expiration warning days to WARN_DAYS
da:   -W, --warndays VARSELSDAGE    sæt antallet af udløbsvarselsdage til
                                    VARSELSDAGE

en: Enter the new value, or press ENTER for the default
da: Angiv ny værdi eller tryk RETUR for standardværdien

en: Minimum Password Age
da: Minimal alder for adgangskode

en: Maximum Password Age
da: Maksimal alder for adgangskode

en: Last Password Change (YYYY-MM-DD)
da: Sidste ændring af adgangskode (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: Password Expiration Warning
da: Advarsel om udløb af adgangskode

en: Password Inactive
da: Adgangskode inaktiv

en: Account Expiration Date (YYYY-MM-DD)
da: Udløbsdato for konto (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: Last password change					:
da: Sidste ændring af adgangskode					:

en: never
da: aldrig

en: password must be changed
da: adgangskoden skal ændres

en: Password expires					:
da: Adgangskode udløber					:

en: Password inactive					:
da: Adgangskode inaktiv					:

en: Account expires						:
da: Konto udløber						:

en: Minimum number of days between password change		: %ld
da: Minimalt antal dage mellem ændring af adgangskoden		: %ld

en: Maximum number of days between password change		: %ld
da: Maksimalt antal dage mellem ændring af adgangskoden		: %ld

en: Number of days of warning before password expires	: %ld
da: Antal dages forvarsel om adgangskodens udløb	: %ld

en: %s: invalid date '%s'
da: %s: Ugyldig dato »%s«

en: %s: invalid numeric argument '%s'
da: %s: Ugyldig numerisk parameter »%s«

en: %s: do not include "l" with other flags
da: %s: Medtag ikke »l« med andre flag

en: %s: Permission denied.
da: %s: Adgang nægtet.

en: %s: Cannot determine your user name.
da: %s: Kan ikke afgøre dit brugernavn.

en: %s: cannot lock %s; try again later.
da: %s: Kan ikke låse %s; prøv igen senere.

en: %s: cannot open %s
da: %s: Kan ikke åbne %s

en: %s: failure while writing changes to %s
da: %s: Kunne ikke skrive ændringer til %s

en: %s: failed to prepare the new %s entry '%s'
da: %s: Kunne ikke forberede det nye %s-punkt »%s«

en: %s: the shadow password file is not present
da: %s: Skyggeadgangskodefilen findes ikke

en: %s: user '%s' does not exist in %s
da: %s: Brugeren »%s« findes ikke i %s

en: Changing the aging information for %s
da: Ændrer forældelsesoplysninger for %s

en: %s: error changing fields
da: %s: Fejl ved ændring af felter

en: Usage: %s [options] [LOGIN]
    
    Options:
da: Brug: %s [tilvalg] [LOGIND]
    
    Tilvalg:

en:   -f, --full-name FULL_NAME     change user's full name
da:   -f, --full-name FULDE_NAVN          skift brugers fulde navn

en:   -h, --home-phone HOME_PHONE   change user's home phone number
da:   -h, --home-phone HJEMMETEL.   skift brugers hjemmetelefonnr.

en:   -o, --other OTHER_INFO        change user's other GECOS information
da:   -o, --other ANDEN_INFO        skift brugers andre GECOS-information

en:   -r, --room ROOM_NUMBER        change user's room number
da:   -r, --room VÆRELSESNUMMER     skift brugers værelsesnummer

en:   -u, --help                    display this help message and exit
da:   -u, --help                    vis denne hjælpetekst og afslut

en:   -w, --work-phone WORK_PHONE   change user's office phone number
da:   -w, --work-phone ARBEJDSTEL.  skift brugers kontortelefonnr.

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Room Number
da: Værelsesnummer

en: Work Phone
da: Arbejdstelefon

en: Home Phone
da: Telefon

en: Other
da: Andet

en: Cannot change ID to root.
da: Kan ikke ændre id til root.

en: %s: name with non-ASCII characters: '%s'
da: %s: Navn med ikke-ASCII-tegn: »%s«

en: %s: invalid name: '%s'
da: %s: Ugyldigt navn: »%s«

en: %s: room number with non-ASCII characters: '%s'
da: %s: Værelsesnummer med ikke-ASCII-tegn: »%s«

en: %s: invalid room number: '%s'
da: %s: Ugyldigt værelsesnummer: »%s«

en: %s: invalid work phone: '%s'
da: %s: Ugyldig arbejdstelefon: »%s«

en: %s: invalid home phone: '%s'
da: %s: Ugyldig hjemmetelefon: »%s«

en: %s: '%s' contains non-ASCII characters
da: %s: »%s« indeholder ikke-ASCII-tegn

en: %s: '%s' contains illegal characters
da: %s: »%s« indeholder ugyldige tegn

en: %s: user '%s' does not exist
da: %s: Brugeren »%s« findes ikke

en: %s: cannot change user '%s' on NIS client.
da: %s: Kan ikke ændre brugeren »%s« på NIS-klienten.

en: %s: '%s' is the NIS master for this client.
da: %s: »%s« er NIS-masteren for denne klient.

en: Changing the user information for %s
da: Ændrer brugeroplysninger for %s

en: %s: fields too long
da: %s: Felter for lange

en: Usage: %s [options]
    
    Options:
da: Brug: %s [tilvalg]
    
    Tilvalg:

en:   -c, --crypt-method METHOD     the crypt method (one of %s)
da:   -c, --crypt-method METODE     crypt-metoden (en af %s)

en:   -e, --encrypted               supplied passwords are encrypted
da:   -e, --encrypted               angivne adgangskoder er krypterede

en:   -m, --md5                     encrypt the clear text password using
                                    the MD5 algorithm
da:   -m, --md5                     krypter adgangskoden med klartekst med brug af
                                    MD5-algoritmen

en:   -s, --sha-rounds              number of SHA rounds for the SHA*
                                    crypt algorithms
da:   -s, --sha-rounds              antal SHA-runder for SHA*
                                    crypt-algoritmerne

en: %s: %s flag is only allowed with the %s flag
da: %s: Flaget %s er kun tilladt med flaget %s

en: %s: the -c, -e, and -m flags are exclusive
da: %s: Flagene -c, -e og -m udelukker hinanden

en: %s: unsupported crypt method: %s
da: %s: Crypt-metode er ikke understøttet: %s

en: %s: line %d: line too long
da: %s: Linje %d: Linjen er for lang

en: %s: line %d: missing new password
da: %s: Linje %d: Mangler ny adgangskode

en: %s: line %d: group '%s' does not exist
da: %s: Linje %d: Gruppe »%s« findes ikke

en: %s: line %d: failed to prepare the new %s entry '%s'
da: %s: Linje %d: Kunne ikke forberede det nye %s-punkt »%s«

en: %s: error detected, changes ignored
da: %s: Fejl opdaget, ændringerne blev ignoreret

en: %s: (line %d, user %s) password not changed
da: %s: (Linje %d, bruger %s) adgangskode ikke ændret

en: %s: line %d: user '%s' does not exist
da: %s: Linje %d: Bruger »%s« findes ikke

en:   -s, --shell SHELL             new login shell for the user account
da:   -s, --shell SKAL              ny logindskal for brugerkontoen

en: Login Shell
da: Logindskal

en: You may not change the shell for '%s'.
da: Du kan ikke ændre skallen for »%s«.

en: Changing the login shell for %s
da: Ændrer logindskallen for %s

en: %s: Invalid entry: %s
da: %s: Ugyldigt punkt: %s

en: %s: %s is an invalid shell
da: %s: %s er en ugyldig skal

en: %s: Warning: %s does not exist
da: %s: Advarsel: %s findes ikke

en: %s: Warning: %s is not executable
da: %s: Advarsel: %s er ikke kørbar

en:   -c, --check                   check the user's password expiration
da:   -c, --check                   kontroller udløb for brugerens adgangskode

en:   -f, --force                   force password change if the user's password
                                    is expired
da:   -f, --force                   fremtving ændring af adgangskode hvis brugerens adgangskode
                                    er udløbet

en: %s: options %s and %s conflict
da: %s: Tilvalg %s og %s er i konflikt

en: %s: unexpected argument: %s
da: %s: Uventet argument: %s

en:   -a, --all                     display faillog records for all users
da:   -a, --all                     vis faillog-poster for alle brugere

en:   -l, --lock-secs SEC           after failed login lock account for SEC seconds
da:   -l, --lock-secs SEK           efter mislykket logind lås konto for SEK sekunder

en:   -m, --maximum MAX             set maximum failed login counters to MAX
da:   -m, --maximum MAKS            angiv maksimum for mislykkede logind til MAKS

en:   -r, --reset                   reset the counters of login failures
da:   -r, --reset                   nulstil tælleren for mislykkede logind

en:   -t, --time DAYS               display faillog records more recent than DAYS
da:   -t, --time DAGE               vis faillog-poster nyere end DAGE

en:   -u, --user LOGIN/RANGE        display faillog record or maintains failure
                                    counters and limits (if used with -r, -m,
                                    or -l) only for the specified LOGIN(s)
da:   -u, --user LOGIN/RANGE        vis kun faillog-poster eller fejltællere for
                                    vedligehold og begrænsninger (hvis brugt med -r,
                                     -m, eller -l) for de angivne LOGIND'ER

en: %s: Failed to get the entry for UID %lu
da: %s: Kunne ikke indhente punktet for UID %lu

en: Login       Failures Maximum Latest                   On
da: Logind      Fejl     Maksimum Seneste                 Tid

en:  [%lus left]
da:  [%lus tilbage]

en:  [%lds lock]
da:  [%lds lås]

en: %s: Failed to reset fail count for UID %lu
da: %s: Kunne ikke nulstille fejlantal for UID %lu

en: %s: Failed to set max for UID %lu
da: %s: Kunne ikke angive maks for UID %lu

en: %s: Failed to set locktime for UID %lu
da: %s: Kunne ikke angive låsetid for UID %lu

en: %s: Unknown user or range: %s
da: %s: Ukendt bruger eller interval: %s

en: %s: Cannot get the size of %s: %s
da: %s: Kan ikke indhente størrelsen for %s: %s

en: %s: Failed to write %s: %s
da: %s: Kunne ikke skrive %s: %s

en: Usage: %s [option] GROUP
    
    Options:
da: Brug: %s [tilvalg] GRUPPE
    
    Tilvalg:

en:   -a, --add USER                add USER to GROUP
da:   -a, --add BRUGER              tilføj BRUGER til GRUPPE

en:   -d, --delete USER             remove USER from GROUP
da:   -d, --delete BRUGER           fjern BRUGER fra GRUPPE

en:   -Q, --root CHROOT_DIR         directory to chroot into
da:   -Q, --root CHROOT_MAPPE       mappe at chroote ind i

en:   -r, --remove-password         remove the GROUP's password
da:   -r, --remove-password         fjern GRUPPENS adgangskode

en:   -R, --restrict                restrict access to GROUP to its members
da:   -R, --restrict                begræns adgang til GRUPPE til gruppens medlemmer

en:   -M, --members USER,...        set the list of members of GROUP
da:   -M, --members BRUGER,...      angiv medlemslisten for GRUPPE

en:   -A, --administrators ADMIN,...
                                    set the list of administrators for GROUP
da:   -A, --administrators ADMIN,...
                                    angiv administratorlisten for GRUPPE

en: Except for the -A and -M options, the options cannot be combined.
da: Med undtagelse af tilvalgene -A og -M kan tilvalgene ikke kombineres.

en: The options cannot be combined.
da: Tilvalgene kan ikke kombineres.

en: %s: shadow group passwords required for -A
da: %s: Adgangskode for shadowgruppe er krævet for -A

en: %s: group '%s' does not exist in %s
da: %s: Gruppen »%s« findes ikke i %s

en: %s: failure while closing read-only %s
da: %s: Fejl under lukning af skrivebeskyttet %s

en: Changing the password for group %s
da: Ændrer adgangskoden for gruppen %s

en: New Password:
da: Ny adgangskode:

en: Re-enter new password:
da: Gentag ny adgangskode:

en: They don't match; try again
da: De er ikke ens. Prøv igen

en: %s: Try again later
da: %s: Prøv igen senere

en: Adding user %s to group %s
da: Tilføjer brugeren %s til gruppen %s

en: Removing user %s from group %s
da: Fjerner brugeren %s fra gruppen %s

en: %s: user '%s' is not a member of '%s'
da: %s: Brugeren »%s« er ikke medlem af »%s«

en: %s: Not a tty
da: %s: Ikke en tty

en: Usage: %s [options] GROUP
    
    Options:
da: Brug: %s [tilvalg] GRUPPE
    
    Tilvalg:

en:   -f, --force                   exit successfully if the group already exists,
                                    and cancel -g if the GID is already used
da:   -f, --force                   afslut hvis gruppen allerede findes,
                                     og afbryd -g hvis GID'en allerede bruges

en:   -g, --gid GID                 use GID for the new group
da:   -g, --gid GID                 anvend GID for den nye gruppe

en:   -K, --key KEY=VALUE           override /etc/login.defs defaults
da:   -K, --key NØGLE=VÆRDI         overskriv /etc/login.defs-standarder

en:   -o, --non-unique              allow to create groups with duplicate
                                    (non-unique) GID
da:   -o, --non-unique              tillad at oprette grupper med den samme
                                    (ikke unikke) GID

en:   -p, --password PASSWORD       use this encrypted password for the new group
da:   -p, --password ADGANGSKODE     brug denne krypterede adgangskode for den nye gruppe

en:   -r, --system                  create a system account
da:   -r, --system                  opret en systemkonto

en: %s: '%s' is not a valid group name
da: %s: »%s« er ikke et gyldigt gruppenavn

en: %s: invalid group ID '%s'
da: %s: Ugyldigt gruppe-id »%s«

en: %s: -K requires KEY=VALUE
da: %s: -K kræver NØGLE=VÆRDI

en: %s: group '%s' already exists
da: %s: gruppen »%s« findes allerede

en: %s: GID '%lu' already exists
da: %s: GID »%lu« findes allerede

en: %s: Cannot setup cleanup service.
da: %s: Kan ikke opsætte tjenesten cleanup.

en: %s: cannot remove entry '%s' from %s
da: %s: Kan ikke fjerne punkt »%s« fra %s

en: %s: cannot remove the primary group of user '%s'
da: %s: Kan ikke fjerne den primære gruppe for bruger »%s«.

en: %s: group '%s' does not exist
da: %s: Gruppe »%s« findes ikke

en: %s: group '%s' is a NIS group
da: %s: Gruppe »%s« er en NIS-gruppe.

en: %s: %s is the NIS master
da: %s: %s er NIS-masteren

en: %s: user '%s' is already a member of '%s'
da: %s: Bruger »%s« er allerede medlem af »%s«

en: %s: Out of memory. Cannot update %s.
da: %s: Ikke nok hukommelse. Kan ikke opdatere %s.

en: Usage: %s [options] [action]
    
    Options:
da: Brug: %s [tilvalg] [handling]
    
    Tilvalg:

en:   -g, --group groupname         change groupname instead of the user's group
                                    (root only)
da:   -g, --group groupname         ændr gruppenavn i stedet for brugerens gruppe
                                    (kun root)

en: Actions:
da: Handlinger:

en:   -a, --add username            add username to the members of the group
da:   -a, --add brugernavn          tilføj brugernavn til medlemmer af gruppen

en:   -d, --delete username         remove username from the members of the group
da:   -d, --delete brugernavn       fjern brugernavn fra medlemmer af gruppen

en:   -p, --purge                   purge all members from the group
da:   -p, --purge                   afinstaller alle medlemmer fra gruppen

en:   -l, --list                    list the members of the group
da:   -l, --list                    vis medlemmer af gruppen

en: %s: your groupname does not match your username
da: %s: Dit gruppenavn svarer ikke overens med dit brugernavn

en: %s: only root can use the -g/--group option
da: %s: Kun root kan bruge tilvalget -g/--group

en:   -g, --gid GID                 change the group ID to GID
da:   -g, --gid GID                 ændr gruppe-id'et til GID

en:   -n, --new-name NEW_GROUP      change the name to NEW_GROUP
da:   -n, --new-name NY_GRUPPE      ændr navnet til NY_GRUPPE

en:   -o, --non-unique              allow to use a duplicate (non-unique) GID
da:   -o, --non-unique              tillad at bruge en tilsvarende (der ikke er unik) GID

en:   -p, --password PASSWORD       change the password to this (encrypted)
                                    PASSWORD
da:   -p, --password ADGANGSKODE    ændr adgangskoden til denne (krypteret)
                                    ADGANGSKODE

en: %s: invalid group name '%s'
da: %s: Ugyldigt gruppenavn »%s«

en: %s: group %s is a NIS group
da: %s: Gruppen %s er en NIS-gruppe

en: %s: unknown user %s
da: %s: Ukendt bruger %s

en: Usage: %s [options] [group [gshadow]]
    
    Options:
da: Brug: %s [tilvalg] [gruppe [gskygge]]
    
    Tilvalg:

en: Usage: %s [options] [group]
    
    Options:
da: Brug: %s [tilvalg] [gruppe]
    
    Tilvalg:

en:   -r, --read-only               display errors and warnings
                                    but do not change files
da:   -r, --read-only               vis fejl og advarsler
                                    men ændr ikke filer

en:   -s, --sort                    sort entries by UID
da:   -s, --sort                    sorter punkter efter UID

en: %s: -s and -r are incompatible
da: %s: -s og -r er ikke kompatible

en: invalid group file entry
da: ugyldig gruppefilspunkt

en: delete line '%s'?
da: slet linjen »%s«?

en: duplicate group entry
da: gruppepunktet er en dublet

en: invalid group name '%s'
da: ugyldigt gruppenavn »%s«

en: invalid group ID '%lu'
da: ugyldigt gruppe-id »%lu«

en: group %s: no user %s
da: gruppe %s: ingen bruger %s

en: delete member '%s'?
da: slet medlemmet »%s«?

en: no matching group file entry in %s
da: intet tilsvarende gruppefilspunkt i %s

en: add group '%s' in %s?
da: tilføj gruppe »%s« i %s?

en: group %s has an entry in %s, but its password field in %s is not set to 'x'
da: gruppe %s har et punkt i %s, men dennes adgangskodefelt i %s er ikke angivet til »x«

en: invalid shadow group file entry
da: ugyldigt skyggegruppefilspunkt

en: duplicate shadow group entry
da: skyggegruppepunkt er en dublet

en: shadow group %s: no administrative user %s
da: skyggegruppen %s: ingen administratorbruger %s

en: delete administrative member '%s'?
da: slet administratormedlemmet »%s«?

en: shadow group %s: no user %s
da: skyggegruppen %s: Ingen bruger %s

en: %s: the files have been updated
da: %s: Filerne er blevet opdateret

en: %s: no changes
da: %s: Ingen ændringer

en: %s: cannot delete %s
da: %s: Kan ikke slette %s

en: Usage: id [-a]
da: Brug: id [-a]

en: Usage: id
da: Brug: id

en:  groups=
da:  grupper=

en:   -b, --before DAYS             print only lastlog records older than DAYS
da:   -b, --before DAGE             vis kun lastlog-poster, der er ældre
                                    end DAGE

en:   -t, --time DAYS               print only lastlog records more recent than DAYS
da:   -t, --time DAGE               vis kun lastlog-poster, der er nyere
                                    end DAGE

en:   -u, --user LOGIN              print lastlog record of the specified LOGIN
da:   -u, --user LOGIND             vis lastlog-poster for brugeren med
                                    det angivne LOGIND

en: Username         Port     From             Latest
da: Brugernavn       Port     Fra              Seneste

en: Username                Port     Latest
da: Brugernavn              Port     Seneste

en: **Never logged in**
da: **Har aldrig logget på**

en: Usage: %s [-p] [name]
da: Brug: %s [-p] [navn]

en:        %s [-p] [-h host] [-f name]
da:        %s [-p] [-h vært] [-f navn]

en:        %s [-p] -r host
da:        %s [-p] -r vært

en: configuration error - cannot parse %s value: '%d'
da: konfigurationsfejl - kan ikke fortolke %s-værdi: »%d«

en: Invalid login time
da: Ugyldig logindtid

en: 
    System closed for routine maintenance
da: 
    Systemet er lukket for rutinemæssig vedligehold

en: 
    [Disconnect bypassed -- root login allowed.]
da: 
    [Afbrød ikke forbindelsen - root-logind er tilladt.]

en: 
    Login timed out after %u seconds.
da: 
    Logind udløb efter %u sekunder.

en: %s: Cannot possibly work without effective root
da: %s: Kan umuligt arbejde uden effektiv root

en: No utmp entry.  You must exec "login" from the lowest level "sh"
da: Intet utmp-punkt. Du skal køre »login« fra det laveste »sh-niveau«

en: login: PAM Failure, aborting: %s
da: login: PAM-fejl, afbryder: %s

en: %s login:
da: %s logind:

en: login:
da: logind:

en: Maximum number of tries exceeded (%u)
da: Maksimalt antal forsøg overgået (%u)

en: login: abort requested by PAM
da: login: PAM har anmodet om afbrydelse

en: Login incorrect
da: Forkert logind

en: Cannot find user (%s)
da: Kan ikke finde bruger (%s)

en: 
    %s login:
da: 
    %s logind:

en: %s: failure forking: %s
da: %s: Fejl under forgrening: %s

en: TIOCSCTTY failed on %s
da: TIOCSCTTY mislykkedes på %s

en: Warning: login re-enabled after temporary lockout.
da: Advarsel: Logind genetableret efter midlertidig udelukkelse.

en: Last login: %s on %s
da: Sidst logget på: %s på %s

en: Last login: %.19s on %s
da: Sidst logget på: %.19s på %s

en:  from %.*s
da:  fra %.*s

en: login time exceeded
da: logindtid overskredet

en: Usage: logoutd
da: Brug: logoutd

en: Usage: newgrp [-] [group]
da: Brug: newgrp [-] [gruppe]

en: Usage: sg group [[-c] command]
da: Brug: sg gruppe [[-c] kommando]

en: Invalid password.
da: Ugyldig adgangskode.

en: %s: failure forking: %s
da: %s: fejl under forgrening: %s

en: %s: GID '%lu' does not exist
da: %s: GID »%lu« findes ikke

en: too many groups
da: for mange grupper

en:   -r, --system                  create system accounts
da:   -r, --system                  opret systemkontoer

en: %s: group '%s' is a shadow group, but does not exist in /etc/group
da: %s: gruppe »%s« er en skyggegruppe, men findes ikke i /etc/group

en: %s: invalid user ID '%s'
da: %s: Ugyldigt bruger-id »%s«

en: %s: invalid user name '%s'
da: %s: Ugyldigt brugernavn »%s«

en: %s: line %d: invalid line
da: %s: Linje %d: Ugyldig linje

en: %s: cannot update the entry of user %s (not in the passwd database)
da: %s: Kan ikke opdatere punktet for brugeren %s (ikke i passwd-databasen)

en: %s: line %d: can't create user
da: %s: Linje %d: Kan ikke oprette bruger

en: %s: line %d: can't create group
da: %s: Linje %d: Kan ikke oprette gruppe

en: %s: line %d: user '%s' does not exist in %s
da: %s: Linje %d: Bruger »%s« findes ikke i %s

en: %s: line %d: can't update password
da: %s: Linje %d: Kan ikke opdatere adgangskode

en: %s: line %d: mkdir %s failed: %s
da: %s: Linje %d: mkdir %s fejlede: %s

en: %s: line %d: chown %s failed: %s
da: %s: Linje %d: chown %s fejlede: %s

en: %s: line %d: can't update entry
da: %s: Linje %d: Kan ikke opdatere punktet

en:   -a, --all                     report password status on all accounts
da:   -a, --all                     rapporter alle kontis adgangskodestatus

en:   -d, --delete                  delete the password for the named account
da:   -d, --delete                  slet den navngivne kontos adgangskode

en:   -e, --expire                  force expire the password for the named account
da:   -e, --expire                  gennemtving udløb af den navngivne kontos
                                    adgangskode

en:   -k, --keep-tokens             change password only if expired
da:   -k, --keep-tokens             skift kun adgangskode, hvis den er udløbet

en:   -i, --inactive INACTIVE       set password inactive after expiration
                                    to INACTIVE
da:   -i, --inactive INAKTIVE       set udløbne adgangskoder til INAKTIVE

en:   -l, --lock                    lock the password of the named account
da:   -l, --lock                    læs den navngivne konto

en:   -n, --mindays MIN_DAYS        set minimum number of days before password
                                    change to MIN_DAYS
da:   -n, --mindays MIN_DAGE        angiv minimale antal dage inden skift af
                                    adgangskode til MIN_DAGE

en:   -q, --quiet                   quiet mode
da:   -q, --quiet                   tavs tilstand

en:   -r, --repository REPOSITORY   change password in REPOSITORY repository
da:   -r, --repository SAMLING      skift adgangskode i samlingen SAMLING

en:   -S, --status                  report password status on the named account
da:   -S, --status                  raporter den navngivne kontos
                                    adgangskodestatus

en:   -u, --unlock                  unlock the password of the named account
da:   -u, --unlock                  åbn adgangskoden på den navngivne konto

en:   -w, --warndays WARN_DAYS      set expiration warning days to WARN_DAYS
da:   -w, --warndays ADVAR_DAGE     advar om udløb i ADVAR_DAGE dage

en:   -x, --maxdays MAX_DAYS        set maximum number of days before password
                                    change to MAX_DAYS
da:   -x, --maxdays MAKS_DAGE       sæt det maksimale antal dage inden skift af
                                    adgangskode til MAKS_DAGE

en: Old password:
da: Gammel adgangskode:

en: Enter the new password (minimum of %d characters)
    Please use a combination of upper and lower case letters and numbers.
da: Angiv ny adgangskode (mindst %d tegn)
    Brug en kombination af små og store bogstaver samt tal.

en: Enter the new password (minimum of %d, maximum of %d characters)
    Please use a combination of upper and lower case letters and numbers.
da: Angiv ny adgangskode (mindst %d, højst %d tegn)
    Brug en kombination af små og store bogstaver samt tal.

en: New password:
da: Ny adgangskode:

en: Try again.
da: Prøv igen.

en: 
    Warning: weak password (enter it again to use it anyway).
da: 
    Advarsel: Svag adgangskode (skriv den igen for at bruge den alligevel).

en: They don't match; try again.
da: De er ikke ens; prøv igen.

en: The password for %s cannot be changed.
da: Adgangskoden for %s kan ikke ændres.

en: The password for %s cannot be changed yet.
da: Adgangskoden for %s kan endnu ikke ændres.

en: %s: unlocking the password would result in a passwordless account.
    You should set a password with usermod -p to unlock the password of this account.
da: %s: Åbning af adgangskode vil medføre en konto uden adgangskode.
    Du bør angive en adgangskode med usermod -p for at åbne adgangskoden for denne konto.

en: %s: repository %s not supported
da: %s: Arkiv %s understøttes ikke

en: %s: %s is not authorized to change the password of %s
da: %s: %s er ikke godkendt til at ændre adgangskoden på %s

en: %s: You may not view or modify password information for %s.
da: %s: Du har ikke lov til at se adgangskodeoplysninger for %s.

en: Changing password for %s
da: Ændrer adgangskode for %s

en: The password for %s is unchanged.
da: Adgangskoden for %s er uændret.

en: %s: password changed.
da: %s: Adgangskode ændret.

en: %s: password expiry information changed.
da: %s: Information om udløb af adgangskode blev ændret.

en: Usage: %s [options] [passwd]
    
    Options:
da: Brug: %s [tilvalg] [adgangskode]
    
    Tilvalg:

en: Usage: %s [options] [passwd [shadow]]
    
    Options:
da: Brug: %s [tilvalg] [adgangskode [skygge]]
    
    Tilvalg:

en:   -q, --quiet                   report errors only
da:   -q, --quiet                   rapporter kun fejl

en: %s: no alternative shadow file allowed when USE_TCB is enabled.
da: %s: Ingen alternativ skyggefil er tilladt, når USE_TCB er aktiveret.

en: invalid password file entry
da: ugyldig linje i adgangskodepunkt

en: duplicate password entry
da: adgangskodepunkt er en dublet

en: invalid user name '%s'
da: ugyldigt brugernavn »%s«

en: invalid user ID '%lu'
da: ugyldigt bruger-id »%lu«

en: user '%s': no group %lu
da: bruger »%s«: Ingen gruppe %lu

en: user '%s': directory '%s' does not exist
da: bruger »%s«: Mappen »%s« findes ikke

en: user '%s': program '%s' does not exist
da: bruger »%s«: Programmet »%s« findes ikke

en: no tcb directory for %s
da: ingen tcb-mappe for %s

en: create tcb directory for %s?
da: opret tcb-mappe for %s?

en: failed to create tcb directory for %s
da: kan ikke oprette tcb-mappe for %s

en: %s: cannot lock %s.
da: %s: Kan ikke låse %s.

en: no matching password file entry in %s
da: intet tilsvarende adgangskodepunkt i %s

en: add user '%s' in %s?
da: tilføj brugeren »%s« i %s?

en: user %s has an entry in %s, but its password field in %s is not set to 'x'
da: bruger %s har et punkt i %s, men dets adgangskodefelt i %s er ikke angivet til »x«

en: invalid shadow password file entry
da: ugyldigt punkt i skyggeadgangskodefil

en: duplicate shadow password entry
da: skyggeadgangskodepunkt er en dublet

en: user %s: last password change in the future
da: bruger %s: seneste ændring af adgangskoden skete i fremtiden

en: %s: cannot sort entries in %s
da: %s: Kan ikke sortere punkter i %s

en: %s: can't work with tcb enabled
da: %s: Kan ikke arbejde med tcb aktiveret

en: %s: failed to change the mode of %s to 0600
da: %s: Kunne ikke ændre tilstanden for %s til 0600

en: Access to su to that account DENIED.
da: Adgang til at udføre su til den konto er NÆGTET.

en: Password authentication bypassed.
da: Gik uden om adgangskodegodkendelse.

en: Please enter your OWN password as authentication.
da: Angiv din EGEN adgangskode som godkendelse.

en:  ...killed.
da:  ...dræbt.

en:  ...waiting for child to terminate.
da:  ...venter på at underproces termineres.

en: %s: Cannot fork user shell
da: %s: Kan ikke forgrene brugerskal

en: %s: signal malfunction
da: %s: Forkert signal

en: %s: signal masking malfunction
da: %s: Forkert signalmasking

en: Session terminated, terminating shell...
da: Session termineret, terminerer skal...

en:  ...terminated.
da:  ...termineret.

en: Usage: su [options] [LOGIN]
    
    Options:
      -c, --command COMMAND         pass COMMAND to the invoked shell
      -h, --help                    display this help message and exit
      -, -l, --login                make the shell a login shell
      -m, -p,
      --preserve-environment        do not reset environment variables, and
                                    keep the same shell
      -s, --shell SHELL             use SHELL instead of the default in passwd
da: Brug: su [tilvalg] [LOGIND]
    
    Tilvalg:
      -c, --command KOMMANDO        videregiv KOMMANDO til den startede skal
      -h, --help                    vis denne hjælpebesked og afslut
      -, -l, --login                gør skallen til en logind-skal
      -m, -p,
      --preserve-environment        nulstil ikke miljøvariable, og behold
                                    den samme skal
      -s, --shell SKAL              benyt SKAL i stedet for standard-skallen
                                    i passwd

en: %s: %s
    (Ignored)
da: %s: %s
    (Ignoreret)

en: You are not authorized to su %s
da: Du er ikke autoriseret til at su %s

en: (Enter your own password)
da: (Angiv din adgangskode)

en: %s: Authentication failure
da: %s: Godkendelse mislykkedes

en: %s: You are not authorized to su at that time
da: %s: Du er ikke autoriseret til at su på det tidspunkt

en: No passwd entry for user '%s'
da: Intet adgangskodepunkt for bruger »%s«

en: %s: must be run from a terminal
da: %s: Skal køres fra en terminal

en: %s: pam_start: error %d
da: %s: pam_start: Fejl %d

en: %s: Cannot drop the controlling terminal
da: %s: Kan ikke fjerne den kontrollerende terminal

en: Cannot execute %s
da: Kan ikke udføre %s

en: No password file
da: Ingen adgangskodefil

en: TIOCSCTTY failed
da: TIOCSCTTY mislykkedes

en: No password entry for 'root'
da: Intet adgangskodepunkt for »root«

en: 
    Type control-d to proceed with normal startup,
    (or give root password for system maintenance):
da: 
    Tryk control-d for at fortsætte den normale opstart,
    (eller angiv root-adgangskoden for systemvedligehold):

en: Entering System Maintenance Mode
da: Går i systemvedligeholdelsestilstand

en: %s: %s was created, but could not be removed
da: %s: %s blev oprettet, men kunne ikke fjernes

en: %s: the %s configuration in %s will be ignored
da: %s: Konfigurationen %s i %s vil blive ignoreret

en: %s: cannot create new defaults file
da: %s: Kan ikke oprette ny standardværdifil

en: %s: cannot open new defaults file
da: %s: Kan ikke åbne ny standardværdifil

en: %s: line too long in %s: %s...
da: %s: Linje for lang i %s: %s...

en: %s: rename: %s: %s
da: %s: Omdøb: %s: %s

en: %s: group '%s' is a NIS group.
da: %s: Gruppen »%s« er en NIS-gruppe.

en: %s: too many groups specified (max %d).
da: %s: Der er angivet for mange grupper (højst %d).

en: Usage: %s [options] LOGIN
           %s -D
           %s -D [options]
    
    Options:
da: Brug: %s [tilvalg] LOGIND
          %s -D
          %s -D [tilvalg]
    
    Tilvalg:

en:   -b, --base-dir BASE_DIR       base directory for the home directory of the
                                    new account
da:   -b, --base-dir BASIS_MAP      basismappe for hjemmemappen på den nye
                                    konto

en:   -c, --comment COMMENT         GECOS field of the new account
da:   -c, --comment KOMMENTAR       GECOS-felt på den nye konto

en:   -d, --home-dir HOME_DIR       home directory of the new account
da:   -d, --home-dir HJEMMEMAPPE    hjemmemappe på den nye konto

en:   -D, --defaults                print or change default useradd configuration
da:   -D, --defaults                udskriv eller ændr standard for konfigurationen af useradd

en:   -e, --expiredate EXPIRE_DATE  expiration date of the new account
da:   -e, --expiredate UDLØBSDATO   udløbsdato på den nye konto

en:   -f, --inactive INACTIVE       password inactivity period of the new account
da:   -f, --inactive INAKTIVE       inaktiv periode for adgangskode på den nye konto

en:   -g, --gid GROUP               name or ID of the primary group of the new
                                    account
da:   -g, --gid GRUPPE              navn eller id på den primære gruppe på den nye
                                    konto

en:   -G, --groups GROUPS           list of supplementary groups of the new
                                    account
da:   -G, --groups GROUPS           liste af suplementære grupper for den nye
                                    konto

en:   -k, --skel SKEL_DIR           use this alternative skeleton directory
da:   -k, --skel SKEL_DIR           brug denne alternative skeletmappe

en:   -l, --no-log-init             do not add the user to the lastlog and
                                    faillog databases
da:   -l, --no-log-init             tilføj ikke brugeren til lastlog- og 
                                    faillog-databaserne

en:   -m, --create-home             create the user's home directory
da:   -m, --create-home             opret brugerens hjemmemappe

en:   -M, --no-create-home          do not create the user's home directory
da:   -M, --no-create-home          opret ikke brugerens hjemmemappe

en:   -N, --no-user-group           do not create a group with the same name as
                                    the user
da:   -N, --no-user-group           opret ikke en gruppe med det samme navn som
                                    brugeren

en:   -o, --non-unique              allow to create users with duplicate
                                    (non-unique) UID
da:   -o, --non-unique              tillad oprettelse af brugere med ens
                                    (der ikke er unik) UID

en:   -p, --password PASSWORD       encrypted password of the new account
da:   -p, --password ADGANGSKODE    krypteret adgangskode for den nye konto

en:   -s, --shell SHELL             login shell of the new account
da:   -s, --shell SKAL              logindskal for den nye konto

en:   -u, --uid UID                 user ID of the new account
da:   -u, --uid UID                 bruger-id for den nye konto

en:   -U, --user-group              create a group with the same name as the user
da:   -U, --user-group              opret en gruppe med det samme navn som brugeren

en:   -Z, --selinux-user SEUSER     use a specific SEUSER for the SELinux user mapping
da:   -Z, --selinux-user SE_BRUGER   brug en specifik SE_BRUGER for kortlægningen af SELinux-brugere

en: %s: invalid base directory '%s'
da: %s: Ugyldig basismappe »%s«

en: %s: invalid comment '%s'
da: %s: Ugyldig kommentar »%s«

en: %s: invalid home directory '%s'
da: %s: Ugyldig hjemmemappe »%s«

en: %s: shadow passwords required for -e
da: %s: Der kræves skyggeadgangskoder for -e

en: %s: shadow passwords required for -f
da: %s: Der kræves skyggeadgangskoder for -f

en: %s: invalid field '%s'
da: %s: Ugyldigt felt »%s«

en: %s: invalid shell '%s'
da: %s: Ugyldig skal »%s«

en: %s: -Z requires SELinux enabled kernel
da: %s: -Z kræver SELinux-aktiveret kerne

en: %s: failed to reset the faillog entry of UID %lu: %s
da: %s: Kunne ikke nulstille faillog-punktet for UID %lu: %s

en: %s: failed to reset the lastlog entry of UID %lu: %s
da: %s: Kunne ikke nulstille lastlog-punktet for UID %lu: %s

en: %s: cannot create directory %s
da: %s: Kan ikke oprette mappen %s

en: Creating mailbox file
da: Opretter postboksfil

en: Group 'mail' not found. Creating the user mailbox file with 0600 mode.
da: Gruppen »mail« blev ikke fundet. Opretter brugerens postboksfil med tilstanden 0600.

en: Setting mailbox file permissions
da: Indstiller postboksfilens rettigheder

en: %s: user '%s' already exists
da: %s: Brugeren »%s« findes allerede

en: %s: group %s exists - if you want to add this user to that group, use -g.
da: %s: Gruppen %s findes - brug -g hvis du vil tilføje denne bruger til den gruppe.

en: %s: can't create user
da: %s: Kan ikke oprette bruger

en: %s: UID %lu is not unique
da: %s: UID %lu er ikke unik

en: %s: Failed to create tcb directory for %s
da: %s: Kan ikke oprette tcv-mappe for %s

en: %s: can't create group
da: %s: Kan ikke oprette gruppe

en: %s: warning: the home directory already exists.
    Not copying any file from skel directory into it.
da: %s: Advarsel: Hjemmemappen findes allerede.
    Kopierer ikke nogen filer til den fra skelet-mappen.

en: %s: warning: the user name %s to %s SELinux user mapping failed.
da: %s: Advarsel: Brugernavnet %s til %s SELinux-brugerkortlægning mislykkedes.

en:   -f, --force                   force removal of files,
                                    even if not owned by user
da:   -f, --force                   gennemtving fjernelse af filer,
                                    selvom de ikke ejers af brugeren

en:   -r, --remove                  remove home directory and mail spool
da:   -r, --remove                  fjern home-mappen og postkøen

en:   -Z, --selinux-user            remove any SELinux user mapping for the user
da:   -Z, --selinux-user            fjern alle SELinux-brugerkortlægninger for brugeren

en: %s: group %s not removed because it is not the primary group of user %s.
da: %s: Gruppe %s er ikke fjernet, da den ikke er den primære gruppe for bruger %s.

en: %s: group %s not removed because it has other members.
da: %s: Gruppe %s er ikke fjernet da gruppen har andre medlemmer.

en: %s: group %s is the primary group of another user and is not removed.
da: %s: Gruppe %s er den primære gruppe for en anden bruger og fjernes ikke.

en: %s: %s mail spool (%s) not found
da: %s: %s postkø (%s) er ikke fundet

en: %s: warning: can't remove %s: %s
da: %s: Advarsel: Kan ikke fjerne %s: %s

en: %s: %s not owned by %s, not removing
da: %s: %s ejes ikke af %s, fjerner ikke

en: %s: Can't allocate memory, tcb entry for %s not removed.
da: %s: Kan ikke allokere hukommelse, tcb-punkt for %s blev ikke fjernet.

en: %s: Cannot drop privileges: %s
da: %s: Kan ikke smide privilegier: %s

en: %s: Cannot remove the content of %s: %s
da: %s: Kan ikke fjerne indholdet af %s: %s

en: %s: Cannot remove tcb files for %s: %s
da: %s: Kan ikke fjerne tcb-filer for %s: %s

en: %s: user %s is a NIS user
da: %s: Brugeren %s er en NIS-bruger

en: %s: %s home directory (%s) not found
da: %s: %s hjemmemappe (%s) er ikke fundet

en: %s: not removing directory %s (would remove home of user %s)
da: %s: Fjerner ikke mappen %s (det ville fjerne hjemmemappen for brugeren %s)

en: %s: error removing directory %s
da: %s: Fejl under fjernelse af mappen %s

en: %s: warning: the user name %s to SELinux user mapping removal failed.
da: %s: Advarsel: Brugernavnet %s for fjernelse af SELinux-brugerkortlægning mislykkedes.

en:   -c, --comment COMMENT         new value of the GECOS field
da:   -c, --comment KOMMENTAR       ny værdi til GECOS-feltet

en:   -d, --home HOME_DIR           new home directory for the user account
da:   -d, --home-dir HJEMMEMAPPE    den nye brugerkontos hjemmemappe

en:   -e, --expiredate EXPIRE_DATE  set account expiration date to EXPIRE_DATE
da:   -e, --expiredate UDLØBSDATO   sæt kontoens udløbsdato til UDLØBSDATO

en:   -f, --inactive INACTIVE       set password inactive after expiration
                                    to INACTIVE
da:   -f, --inactive INAKTIV        sæt inaktiv adgangskode til INAKTIV efter
                                    udløb

en:   -g, --gid GROUP               force use GROUP as new primary group
da:   -g, --gid GRUPPE              gennemtving brugen af GRUPPE til den nye
                                    primære gruppe

en:   -G, --groups GROUPS           new list of supplementary GROUPS
da:   -G, --groups GRUPPER          ny liste med supplerende grupper

en:   -a, --append                  append the user to the supplemental GROUPS
                                    mentioned by the -G option without removing
                                    him/her from other groups
da:   -a, --append                  tilføj brugeren til de supplementære GRUPPER
                                    nævnt af tilvalget -G uden at fjerne personen
                                    fra andre grupper

en:   -l, --login NEW_LOGIN         new value of the login name
da:   -l, --login NYT_LOGIND        ny værdi til logindnavnet

en:   -L, --lock                    lock the user account
da:   -L, --lock                    lås brugerkontoen

en:   -m, --move-home               move contents of the home directory to the
                                    new location (use only with -d)
da:   -m, --move-home               flyt indholdet af hjemmemappen til den nye
                                    placering (brug kun sammen med -d)

en:   -o, --non-unique              allow using duplicate (non-unique) UID
da:   -o, --non-unique              tillad oprettelse af ens (der ikke er unik) UID

en:   -p, --password PASSWORD       use encrypted password for the new password
da:   -p, --password ADGANGSKODE    brug krypteret adgangskode til den nye
                                    adgangskode

en:   -u, --uid UID                 new UID for the user account
da:   -u, --uid UID                 ny UID til brugerkontoen

en:   -U, --unlock                  unlock the user account
da:   -U, --unlock                  åbn brugerkontoen

en:   -Z, --selinux-user SEUSER     new SELinux user mapping for the user account
da:   -Z, --selinux-user SEUSER     ny SELinux-brugerkortlægning for brugerkontoen

en: %s: unlocking the user's password would result in a passwordless account.
    You should set a password with usermod -p to unlock this user's password.
da: %s: Fjernelse af lås på brugerens adgangskode vil medføre en konto uden adgangskode.
    Du bør angive en adgangskode med usermod -p for at åbne lås for denne brugers adgangskode.

en: %s: user '%s' already exists in %s
da: %s: Brugeren »%s« findes allerede i %s

en: %s: no options
da: %s: Ingen tilvalg

en: %s: the -L, -p, and -U flags are exclusive
da: %s: Flagene -L, -p og -U udelukker hinanden

en: %s: shadow passwords required for -e and -f
da: %s: Skyggeadgangskoder kræves for -e og -f

en: %s: UID '%lu' already exists
da: %s: UID »%lu« findes allerede

en: %s: directory %s exists
da: %s: Mappen %s findes

en: %s: The previous home directory (%s) was not a directory. It is not removed and no home directories are created.
da: %s: Den tidligere hjemmemappe (%s) var ikke en mappe. Den fjernes ikke og ingen hjemmemappe oprettes.

en: %s: Failed to change ownership of the home directory
da: %s: Kunne ikke ændre ejerskab af hjemmemappen

en: %s: warning: failed to completely remove old home directory %s
da: %s: Advarsel: Kunne ikke fjerne den gamle hjemmemappe %s fuldstændigt

en: %s: cannot rename directory %s to %s
da: %s: Kan ikke omdøbe mappen %s til %s

en: %s: failed to copy the lastlog entry of user %lu to user %lu: %s
da: %s: Kunne ikke kopiere lastlog-punktet for bruger %lu til bruger %lu: %s

en: %s: failed to copy the faillog entry of user %lu to user %lu: %s
da: %s: Kunne ikke kopiere faillog-punktet for bruger %lu til bruger %lu: %s

en: %s: warning: %s not owned by %s
da: %s: Advarsel: %s ejes ikke af %s

en: failed to change mailbox owner
da: kunne ikke ændre postkassens ejer

en: failed to rename mailbox
da: kunne ikke omdøbe postkasse

en: You have modified %s.
    You may need to modify %s for consistency.
    Please use the command '%s' to do so.
da: Du har ændret %s.
    Du skal måske ændre %s for konsistens.
    Brug venligst kommandoen »%s« til dette.

en:   -g, --group                   edit group database
da:   -g, --group                   rediger gruppedatabase

en:   -p, --passwd                  edit passwd database
da:   -p, --passwd                  rediger passwd-database

en:   -s, --shadow                  edit shadow or gshadow database
da:   -s, --shadow                  rediger skygge- eller gskyggedatabase

en:   -u, --user                    which user's tcb shadow file to edit
da:   -u, --user                    hvilken brugers tcb-skyggefil at redigere

en: %s: failed to remove %s
da: %s: Kunne ikke fjerne %s

en: %s: %s is unchanged
da: %s: %s er uændret

en: failed to create scratch directory
da: kunne ikke oprette scratch-mappe

en: failed to drop privileges
da: kunne ikke afgive rettigheder

en: Couldn't get file context
da: Kunne ikke indhente filkontekst

en: setfscreatecon () failed
da: setfscreatecon () mislykkedes

en: failed to gain privileges
da: kunne ikke opnå rettigheder

en: Couldn't lock file
da: Kunne ikke låse filen

en: Couldn't make backup
da: Kunne ikke lave sikkerhedskopi

en: failed to open scratch file
da: kunne ikke åbne scratch-fil

en: failed to unlink scratch file
da: kunne ikke fjerne henvisning for scratch-fil

en: failed to stat edited file
da: kunne ikke stat redigeret fil

en: failed to allocate memory
da: kunne ikke tildele hukommelse

en: failed to create backup file
da: kunne ikke oprette sikkerhedskopifil

en: %s: can't restore %s: %s (your changes are in %s)
da: %s: Kan ikke gendanne %s: %s (dine ændringer er i %s)

en: %s: failed to find tcb directory for %s
da: %s: Kunne ikke finde tcb-mappe for %s
