shared-mime-info - en to cy translation catalogue (148 entries)

en: Macintosh BinHex-encoded file
cy: Ffeil BinHex-amgodwyd Macintosh

en: MathML document
cy: Dogfen MathML

en: ODA document
cy: Dogfen ODA

en: PDF document
cy: Dogfen PDF

en: PGP keys
cy: Allweddi PGP

en: Corel Draw drawing
cy: Darlun Corel Draw

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
cy: Taenlen Lotus 1-2-3

en: StarCalc spreadsheet
cy: Taenlen StarCalc

en: StarChart chart
cy: Siart StarChart

en: StarDraw drawing
cy: Darlun StarDraw

en: StarImpress presentation
cy: Cyflwyniad StarImpress

en: StarWriter document
cy: Dogfen StarWriter

en: OpenOffice Impress presentation
cy: Cyflwyniad OpenOffice (Impress)

en: OpenOffice Writer document
cy: Dogfen OpenOffice (Writer)

en: OpenOffice Writer global document
cy: Dogfen eang OpenOffice (Writer)

en: OpenOffice Writer template
cy: Templed OpenOffice (Writer)

en: WordPerfect document
cy: Dogfen WordPerfect

en: Lotus AmiPro document
cy: Dogfen Lotus AmiPro

en: Applix Words document
cy: Dogfen Applix Words

en: ARJ archive
cy: Archif ARJ

en: AWK script
cy: Sgript AWK

en: BCPIO document
cy: Dogfen BCPIO

en: BitTorrent seed file
cy: Ffeil hadu BitTorrent

en: Java byte code
cy: Côd beit Java

en: CPIO archive
cy: Archif CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
cy: Archif CPIO (gywasgwyd drwy gzip)

en: C shell script
cy: Sgript plisgyn C

en: Debian package
cy: Pecyn Debian

en: Dia diagram
cy: Diagram Dia

en: Enlightenment theme
cy: Thema Enlightenment

en: Adobe font metrics
cy: Metrigau Ffont Adobe

en: BDF font
cy: Ffont BDF

en: DOS font
cy: Ffont DOS

en: Adobe FrameMaker font
cy: Ffont Adobe FrameMaker

en: LIBGRX font
cy: Ffont LIBGRX

en: Linux PSF console font
cy: Ffont Linux PSF

en: PCF font
cy: Ffont PCF

en: OpenType font
cy: Ffont OpenType

en: Speedo font
cy: Ffont Speedo

en: SunOS News font
cy: Ffont SunOS News

en: TeX font
cy: Ffont TeX

en: TeX font metrics
cy: Metrigau Ffont TeX

en: V font
cy: Ffont V

en: Glade project
cy: Prosiect Glade

en: HDF document
cy: Dogfen HDF

en: KWord document
cy: Dogfen KWord

en: LHA archive
cy: Archif LHA

en: MagicPoint presentation
cy: Cyflwyniad MagicPoint

en: MSX ROM
cy: ROM MSX

en: Nautilus link
cy: Cyswllt Nautilus

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
cy: ROM NES

en: Ogg Vorbis audio
cy: Sain Ogg Vorbis

en: Palm OS database
cy: Cronfa Ddata Palm OS

en: Perl script
cy: Sgript Perl

en: PHP script
cy: Sgript PHP

en: profiler results
cy: canlyniadau proffeilio

en: Python bytecode
cy: Côd beit Python

en: Quicken document
cy: Dogfen Quicken

en: RAR archive
cy: Archif RAR

en: shell archive
cy: archif plisgyn

en: shared library
cy: llyfrgell wedi ei rhannu

en: shell script
cy: sgript plisgyn

en: Stampede package
cy: Pecyn Stampede

en: SV4 CPIO archive
cy: Archif CPIO SV4

en: Tar archive
cy: Archif tar

en: theme
cy: thema

en: ToutDoux document
cy: Dogfen ToutDoux

en: Troff document
cy: Dogfen troff

en: manual page (compressed)
cy: tudalen llawlyfr (wedi ei gywasgu)

en: WAIS source code
cy: Ffynhonnell Rhaglen WAIS

en: Zoo archive
cy: Archif zoo

en: Zip archive
cy: Archif ZIP

en: Dolby Digital audio
cy: Sain Dolby Digital

en: ULAW (Sun) audio
cy: Sain ULAW (Sun)

en: PCM audio
cy: Sain PCM

en: AIFC audio
cy: Sain AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
cy: Sain AIFF/Amiga/Mac

en: Impulse Tracker audio
cy: Sain Impulse Tracker

en: MIDI audio
cy: Sain MIDI

en: MP3 audio
cy: Sain MP3

en: RIFF audio
cy: Sain RIFF

en: Scream Tracker 3 audio
cy: Sain Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
cy: Sain Scream Tracker

en: VOC audio
cy: Sain VOC

en: WAV audio
cy: Sain WAV

en: Scream Tracker instrument
cy: Offeryn Scream Tracker

en: FastTracker II audio
cy: Sain FastTracker II

en: Windows BMP image
cy: Delwedd BMP Windows

en: Computer Graphics Metafile
cy: Delwedd ffurf CGM

en: G3 fax image
cy: Delwedd Ffacs G3

en: GIF image
cy: Delwedd GIF

en: IEF image
cy: Delwedd IEF

en: JPEG image
cy: Delwedd JPEG

en: PNG image
cy: Delwedd PNG

en: AutoCAD image
cy: Delwedd AutoCAD

en: 3D Studio image
cy: Delwedd "3D Studio"

en: CMU raster image
cy: Delwedd raster CMU

en: ILBM image
cy: Delwedd ILBM

en: JNG image
cy: Delwedd JNG

en: LightWave object
cy: Gwrthrych LightWave

en: LightWave scene
cy: Golygfa LightWave

en: PNM image
cy: Delwedd PNM

en: PBM image
cy: Delwedd PBM

en: PGM image
cy: Delwedd PGM

en: PPM image
cy: Delwedd PPM

en: RGB image
cy: Delwedd RGB

en: XPM image
cy: Delwedd XPM

en: X window image
cy: Delwedd ffenest X

en: symbolic link
cy: cyswllt symbolaidd

en: mail delivery report
cy: Adroddiad trosgludo post

en: mail disposition report
cy: adroddiad ffurf post

en: reference to remote file
cy: cyfeiriad at ffeil bell

en: Usenet news message
cy: Neges newyddion Usenet

en: partial email message
cy: darn o neges e-bost

en: GNU mail message
cy: Neges E-Bost GNU

en: VRML document
cy: Dogfen VRML

en: message in several formats
cy: neges mewn sawl fformat

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
cy: Ffeil AppleDouble-amgodedig Macintosh

en: message digest
cy: crynodeb negeseuon

en: encrypted message
cy: Neges wedi ei hamgryptio

en: compound document
cy: dogfen gyfansawdd

en: mail system report
cy: adroddiad system bost

en: signed message
cy: neges lofnodwyd

en: enriched text document
cy: Dogfen testun wedi ei gyfoethogi

en: help page
cy: tudalen gymorth

en: email headers
cy: penawdau e-bost

en: rich text document
cy: dogfen testun gyfoethog (rtf)

en: SGML document
cy: Dogfen SGML

en: WML document
cy: Dogfen WML

en: DCL script
cy: Sgript DCL

en: DSSSL document
cy: Dogfen DSSSL

en: Emacs Lisp source code
cy: Ffynhonnell rhaglen EMACS LISP

en: Fortran source code
cy: Ffynhonnell rhaglen FORTRAN

en: Haskell source code
cy: Ffynhonnell rhaglen Haskell

en: IDL document
cy: Dogfen IDL

en: Makefile
cy: Ffeil "make"

en: README document
cy: Dogfen README

en: Scheme source code
cy: Ffynhonnell Rhaglen Scheme

en: Setext document
cy: Dogfen Setext

en: SQL code
cy: Côd SQL

en: TeX document
cy: Dogfen TeX

en: TeXInfo document
cy: Dogfen TeXInfo

en: ISI video
cy: Fideo ISI

en: Vivo video
cy: Fideo Vivo

en: Wavelet video
cy: Fideo Wavelet

en: ANIM animation
cy: Animeiddiad ANIM

en: AVI video
cy: Fideo AVI

en: SGI video
cy: Video SGI
