shared-mime-info - en to eo translation catalogue (427 entries)

en: Adobe Illustrator document
eo: dokumento de Adobe Illustrator

en: Macintosh BinHex-encoded file
eo: dosiero kodigita laŭ Macintosh BinHex

en: MathML document
eo: MathML-dokumento

en: Metalink file
eo: Metalink-dosiero

en: unknown
eo: nekonate

en: ODA document
eo: ODA-dokumento

en: WWF document
eo: WWF-dokumento

en: PDF document
eo: PDF-dokumento

en: XSPF playlist
eo: XSPF-ludlisto

en: iRiver Playlist
eo: iRiver-ludlisto

en: PGP/MIME-encrypted message header
eo: PGP/MIME-ĉifrita ĉapo de mesaĝo

en: PGP keys
eo: PGP-ŝlosiloj

en: detached OpenPGP signature
eo: dekroĉa OpenPGP-subskribo

en: detached S/MIME signature
eo: dekroĉa S/MIME-subskribo

en: PS document
eo: PS-dokumento

en: Plucker document
eo: Plucker-dokumento

en: RTF document
eo: RTF-dokumento

en: SMIL document
eo: SMIL-dokumento

en: WPL playlist
eo: WPL-ludlisto

en: SQLite2 database
eo: SQLite2-datumbazo

en: SQLite3 database
eo: SQLite3-datumbazo

en: Flash video
eo: Flash-video

en: JavaFX video
eo: JavaFX-video

en: YAML document
eo: YAML-dokumento

en: Corel Draw drawing
eo: grafikaĵo de Corel Draw

en: HPGL file
eo: HPGL-dosiero

en: PCL file
eo: PCL-dosiero

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
eo: Kalkultabelo de Lotus 1-2-3

en: JET database
eo: JET-datumbazo

en: Excel spreadsheet
eo: Excel-kalkultabelo

en: PowerPoint presentation
eo: PowerPoint-prezentaĵo

en: Word document
eo: Word-dokumento

en: XPS document
eo: XPS-dokumento

en: Word template
eo: Word-ŝablono

en: StarCalc spreadsheet
eo: StarCalc-kalkultabelo

en: StarChart chart
eo: StarChart-diagramo

en: StarDraw drawing
eo: StarDraw-grafikaĵo

en: StarImpress presentation
eo: StarImpress-prezentaĵo

en: StarMail email
eo: StarMail-retpoŝto

en: StarMath formula
eo: StarMath-formulo

en: StarWriter document
eo: StarWriter-dokumento

en: ODT document
eo: ODT-dokumento

en: ODT template
eo: ODT-ŝablono

en: OTH template
eo: OTH-ŝablono

en: ODM document
eo: ODM-dokumento

en: ODG drawing
eo: ODG-desegnaĵo

en: ODG template
eo: ODG-ŝablono

en: ODP presentation
eo: ODP-prezentaĵo

en: ODP template
eo: ODP-ŝablono

en: ODS spreadsheet
eo: ODS-kalkultabelo

en: ODS template
eo: ODS-ŝablono

en: ODC chart
eo: ODC-diagramo

en: ODC template
eo: ODC-ŝablono

en: ODF formula
eo: ODF-formulo

en: ODF template
eo: ODF-ŝablono

en: ODB database
eo: ODB-datumbazo

en: ODI image
eo: ODI-bildo

en: Android package
eo: Android-pakaĵo

en: SIS package
eo: SIS-pakaĵo

en: SISX package
eo: SISX-pakaĵo

en: WordPerfect document
eo: WordPerfect-dokumento

en: XBEL bookmarks
eo: XBEL-legosignoj

en: 7-zip archive
eo: 7z-arkivo

en: AbiWord document
eo: AbiWord-dokumento

en: Lotus AmiPro document
eo: dokumento de Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
eo: AportisDoc-dokumento

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
eo: sterntabelo de Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
eo: dokumento de Applix Words

en: ARC archive
eo: ARC-arkivo

en: AR archive
eo: AR-arkivo

en: ARJ archive
eo: ARJ-arkivo

en: ASP page
eo: ASP-paĝo

en: AWK script
eo: AWK-skripto

en: BCPIO document
eo: BCPIO-dokumento

en: BitTorrent seed file
eo: BitTorrent-semdosiero

en: Blender scene
eo: Blender-sceno

en: Bzip archive
eo: Bzip-arkivo

en: Lrzip archive
eo: Lrzip-arkivo

en: raw CD image
eo: kruda lumdiskbildo

en: CHM document
eo: CHM-dokumento

en: Java byte code
eo: Java-bajtkodo

en: UNIX-compressed file
eo: UNIX-kunpremita dosiero

en: program crash data
eo: datumo pri kraŝo de programo

en: CPIO archive
eo: CPIO-arkivo

en: CPIO archive (gzip-compressed)
eo: CPIO-arkivo (kunpremita per gzip)

en: C shell script
eo: skripto de C-ŝelo

en: Xbase document
eo: Xbase-dokumento

en: Debian package
eo: Debian-pakaĵo

en: Qt Designer file
eo: dosiero de Qt Designer

en: desktop configuration file
eo: dosiero de agordoj de labortablo

en: FictionBook document
eo: FictionBook-dokumento

en: Dia diagram
eo: Dia-diagramo

en: TeX DVI document
eo: DVI-dokumento de TeX

en: Enlightenment theme
eo: etoso de Enlightenment

en: Egon Animator animation
eo: animacio de Egon Animator

en: executable
eo: plenumebla

en: Adobe font metrics
eo: metrikoj de Adobe-tiparo

en: BDF font
eo: BDF-tiparo

en: DOS font
eo: DOS-tiparo

en: Adobe FrameMaker font
eo: Tiparo de Adobe FrameMaker

en: LIBGRX font
eo: LIBGRX-tiparo

en: Linux PSF console font
eo: PSF-tiparo de Linux-konzolo

en: PCF font
eo: PCF-tiparo

en: OpenType font
eo: OpenType-tiparo

en: Speedo font
eo: Speedo-tiparo

en: SunOS News font
eo: tiparo de SunOS News

en: TeX font
eo: TeX-tiparo

en: TeX font metrics
eo: metrikoj de TeX-tiparo

en: TrueType font
eo: TrueType-tiparo

en: V font
eo: V-tiparo

en: Adobe FrameMaker document
eo: Dokumento de Adobe FrameMaker

en: Game Boy ROM
eo: NLM de Game Boy

en: GDBM database
eo: GDBM-datumbazo

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
eo: Genesis-NLM

en: translated messages (machine-readable)
eo: tradukitaj mesaĝoj (maŝinlegebla)

en: Glade project
eo: Glade-projekto

en: Gnumeric spreadsheet
eo: Gnumeric-kalkultabelo

en: Gnuplot document
eo: Gnuplot-dokumento

en: Graphite scientific graph
eo: scienca grafikaĵo de Graphite

en: GTKtalog catalog
eo: katalogo de GTKtalog

en: Gzip archive
eo: Gzip-arkivo

en: PostScript document (gzip-compressed)
eo: PostScript-dokumento (kunpremita per gzip)

en: HDF document
eo: HDF-dokumento

en: iPod firmware
eo: iPod-mikroprogramaro

en: Java archive
eo: Java-arkivo

en: Java class
eo: Java-klaso

en: JNLP file
eo: JNLP-dosiero

en: JavaScript program
eo: JavaScript-programo

en: JBuilder project
eo: JBuilder-projekto

en: Karbon14 drawing
eo: Karbon14-grafikaĵo

en: KChart chart
eo: KChart-diagramo

en: KFormula formula
eo: KFormula-formulo

en: KIllustrator drawing
eo: KIllustrator-grafikaĵo

en: Kivio flowchart
eo: Kivo-fluskemo

en: Kontour drawing
eo: Kontour-grafikaĵo

en: KPovModeler scene
eo: KPovModeler-sceno

en: KPresenter presentation
eo: KPresenter-prezentaĵo

en: Krita document
eo: Krita-dokumento

en: KSpread spreadsheet
eo: KSpread-kalkultabelo

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
eo: KSpread-kalkultabelo (ĉifrita)

en: Kugar document
eo: Kugar-dokumento

en: KWord document
eo: KWord-dokumento

en: KWord document (encrypted)
eo: KWord-dokumento (ĉifrita)

en: LHA archive
eo: LHA-arkivo

en: LHZ archive
eo: LHZ-arkivo

en: message catalog
eo: katalogo de mesaĝoj

en: LyX document
eo: LyX-dokumento

en: Lzip archive
eo: Lzip-arkivo

en: LZMA archive
eo: LZMA-arkivo

en: LZO archive
eo: LZO-arkivo

en: MagicPoint presentation
eo: MagicPoint-prezentaĵo

en: Macintosh MacBinary file
eo: MacBinary-dosiero de Macintosh

en: Matroska video
eo: Matroska-video

en: Matroska audio
eo: Matroska-sondosiero

en: WebM video
eo: WebM-video

en: WebM audio
eo: WebM-sondosiero

en: MXF video
eo: MXF-video

en: OCL file
eo: OCL-dosiero

en: COBOL source file
eo: COBOL-fontdosiero

en: Adobe FrameMaker MIF document
eo: MIF-dokumento de Adobe FrameMaker

en: Mozilla bookmarks
eo: Mozilla-legosignoj

en: DOS/Windows executable
eo: DOS/Windows-plenumebla

en: WRI document
eo: WRI-dokumento

en: MSX ROM
eo: MSX-NLM

en: Nintendo64 ROM
eo: Nintendo64-NLM

en: Nautilus link
eo: Nautilus-ligilo

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
eo: NES-NLM

en: Unidata NetCDF document
eo: dokumento en NetCDF-formato de Unidata

en: object code
eo: celkodo

en: Annodex Video
eo: Annodex-video

en: Annodex Audio
eo: Annodex-sondosiero

en: Ogg Vorbis audio
eo: Ogg-Vorbis-sondosiero

en: OGM video
eo: OGM-video

en: OLE2 compound document storage
eo: OLE2-deponejo de parentezaj dokumentoj

en: GNU Oleo spreadsheet
eo: Kalkultabelo de GNU Oleo

en: PAK archive
eo: PAK-arkivo

en: Palm OS database
eo: datumbazo de Palm OS

en: PEF executable
eo: PEF-plenumebla

en: Perl script
eo: Perl-skripto

en: PHP script
eo: PHP-skripto

en: PKCS#12 certificate bundle
eo: ligaĵo de PKCS#12-atestiloj

en: profiler results
eo: resultoj de profililo

en: Pathetic Writer document
eo: dokumento de Pathetic Writer

en: Python bytecode
eo: Python-bajtkodo

en: Quattro Pro spreadsheet
eo: sterntabelo de Quattro Pro

en: Quicken document
eo: Quicken-dokumento

en: RAR archive
eo: RAR-arkivo

en: DAR archive
eo: DAR-arkivo

en: Alzip archive
eo: Alzip-arkivo

en: rejected patch
eo: reĵeta flikaĵo

en: RPM package
eo: RPM-pakaĵo

en: Ruby script
eo: Ruby-skripto

en: Markaby script
eo: Markaby-skripto

en: SC/Xspread spreadsheet
eo: SC/Xspread-kalkultabelo

en: shell archive
eo: ŝel-arkivo

en: shared library
eo: dinamike bindebla biblioteko

en: shell script
eo: ŝelskripto

en: Shockwave Flash file
eo: dosiero de Shockwave Flash

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
eo: Shorten-sondosiero

en: Siag spreadsheet
eo: Siag-kalkultabelo

en: Skencil document
eo: Skencil-dokumento

en: Stampede package
eo: Stampede-pakaĵo

en: StuffIt archive
eo: StuffIt-arkivo

en: SubRip subtitles
eo: SubRip-subtekstoj

en: SAMI subtitles
eo: SAMI-subtekstoj

en: MicroDVD subtitles
eo: MicroDVD-subtekstoj

en: MPSub subtitles
eo: MPSub-subtekstoj

en: SSA subtitles
eo: SSA-subtekstoj

en: SubViewer subtitles
eo: SubViewer-subtekstoj

en: SMAF audio
eo: SMAF-sondosiero

en: MRML playlist
eo: MRML-ludlisto

en: XMF audio
eo: XMF-sondosiero

en: SV4 CPIO archive
eo: SV4-CPIO-arkivo

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
eo: SV4-CPIO-arkivo (kun CRC)

en: generic font file
eo: genera tipara dosiero

en: packed font file
eo: pakigita tipara dosiero

en: TGIF document
eo: TGIF-dokumento

en: theme
eo: etoso

en: ToutDoux document
eo: ToutDoux-dokumento

en: backup file
eo: restaŭrkopio

en: Troff document
eo: Troff-dokumento

en: manual page (compressed)
eo: manpaĝo (kunpremita)

en: XZ archive
eo: XZ-arkivo

en: Ustar archive
eo: Ustar-arkivo

en: WAIS source code
eo: WAIS-fontkodo

en: WordPerfect/Drawperfect image
eo: WordPerfect/Drawperfect-bildo

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
eo: DER/PEM/Netscape-kodigita X.509-atestilo

en: empty document
eo: malplena dokumento

en: Zoo archive
eo: Zoo-arkivo

en: XHTML page
eo: XHTML-paĝo

en: Zip archive
eo: Zip-arkivo

en: Dolby Digital audio
eo: Sondosiero en Dolby Digital

en: AMR audio
eo: AMR-sondosiero

en: AMR-WB audio
eo: AMR-WB-sondosiero

en: ULAW (Sun) audio
eo: ULAW-sondosiero (Sun)

en: Commodore 64 audio
eo: Sondosiero de Commodore 64

en: PCM audio
eo: PCM-sondosiero

en: AIFC audio
eo: AIFC-sondosiero

en: AIFF/Amiga/Mac audio
eo: AIFF/Amiga/Mac-sondosiero

en: Impulse Tracker audio
eo: Sondosiero de Impulse Tracker

en: FLAC audio
eo: FLAC-sondosiero

en: WavPack audio
eo: WavPack-sondosiero

en: MIDI audio
eo: MIDI-sondosiero

en: MPEG-4 audio
eo: MPEG4-sondosiero

en: MPEG-4 video
eo: MPEG-4-video

en: MPEG-4 audio book
eo: MPEG-4-sonlibro

en: Amiga SoundTracker audio
eo: Sondosiero de Amiga SoundTracker

en: MP2 audio
eo: MP2-sondosiero

en: MP3 audio
eo: MP3-sondosiero

en: MP3 audio (streamed)
eo: MP3-sondosiero (fluigate)

en: PSF audio
eo: PSF-sondosiero

en: MiniPSF audio
eo: MiniPSF-sondosiero

en: RealAudio document
eo: RealAudio-dokumento

en: RealVideo document
eo: RealVideo-dokumento

en: RealMedia document
eo: RealMedia-dokumento

en: RealPix document
eo: RealPix-dokumento

en: RealText document
eo: RealText-dokumento

en: RIFF audio
eo: RIFF-sondosiero

en: Scream Tracker 3 audio
eo: Sondosiero de Scream Tracker 3

en: MP3 ShoutCast playlist
eo: MP3-ludlisto de ShoutCast

en: Scream Tracker audio
eo: Sondosiero de Scream Tracker

en: VOC audio
eo: VOC-sondosiero

en: WAV audio
eo: WAV-sonkodo

en: Scream Tracker instrument
eo: instrumento de Scream Tracker

en: FastTracker II audio
eo: Sondosiero de FastTracker II

en: TrueAudio audio
eo: TrueAudio-sondosiero

en: Windows BMP image
eo: BMP-bildo de Vindozo

en: WBMP image
eo: WBMP-bildo

en: CCITT G3 fax
eo: G3-fakso de CCITT

en: G3 fax image
eo: G3-faksbildo

en: GIF image
eo: GIF-bildo

en: IEF image
eo: IEF-bildo

en: JPEG image
eo: JPEG-bildo

en: JPEG-2000 image
eo: JPEG-2000-bildo

en: EXR image
eo: EXR-bildo

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
eo: Quickdraw/PICT-grafikaĵo de Macintosh

en: PNG image
eo: PNG-bildo

en: SVG image
eo: SVG-bildo

en: TIFF image
eo: TIFF-bildo

en: AutoCAD image
eo: AutoCAD-bildo

en: DXF vector image
eo: vektora DXF-bildo

en: 3D Studio image
eo: bildo de 3D Studio

en: Applix Graphics image
eo: bildo de Applix Graphics

en: CMU raster image
eo: rastruma bildo de CMU

en: DICOM image
eo: DICOM-bildo

en: DocBook document
eo: DocBook-dokumento

en: DIB image
eo: DIB-bildo

en: DjVu image
eo: DjVu-bildo

en: DPX image
eo: DPX-bildo

en: EPS image
eo: EPS-bildo

en: FITS document
eo: FITS-dokumento

en: FPX image
eo: FPX-bildo

en: MacOS X icon
eo: MacOS-X-piktogramo

en: ILBM image
eo: ILBM-bildo

en: JNG image
eo: JNG-bildo

en: LightWave object
eo: LightWave-objekto

en: LightWave scene
eo: LightWave-sceno

en: NIFF image
eo: NIFF-bildo

en: PCX image
eo: PCX-bildo

en: PCD image
eo: PCD-bildo

en: PNM image
eo: PNM-bildo

en: PBM image
eo: PBM-bildo

en: PGM image
eo: PGM-bildo

en: PPM image
eo: PPM-bildo

en: Photoshop image
eo: Photoshop-bildo

en: RGB image
eo: RGB-bildo

en: SGI image
eo: SGI-bildo

en: TGA image
eo: TGA-bildo

en: Windows cursor
eo: Windows-kursoro

en: EMF image
eo: EMF-bildo

en: WMF image
eo: WMF-bildo

en: XBM image
eo: XBM-bildo

en: GIMP image
eo: GIMP-bildo

en: XFig image
eo: XFig-bildo

en: XPM image
eo: XPM-bildo

en: X window image
eo: bildo de X window

en: block device
eo: bloka disponaĵo

en: character device
eo: signa disponaĵo

en: folder
eo: dosierujo

en: pipe
eo: dukto

en: mount point
eo: surmetingo

en: socket
eo: kontaktoskatolo

en: symbolic link
eo: simbola ligilo

en: mail delivery report
eo: raporto pri transdono de retpoŝto

en: mail disposition report
eo: raporto pri dispono de retpoŝto

en: reference to remote file
eo: referenco al fora dosiero

en: Usenet news message
eo: novaĵmesaĝo de Usenet

en: partial email message
eo: parta retpoŝta mesaĝo

en: email message
eo: retpoŝta mesaĝo

en: GNU mail message
eo: mesaĝo de GNU mail

en: VRML document
eo: VRML-dokumento

en: message in several formats
eo: mesaĝo en pluraj formatoj

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
eo: dosiero kodigita laŭ Macintosh AppleDouble

en: message digest
eo: mesaĝaro

en: encrypted message
eo: ĉifrita mesaĝo

en: compound documents
eo: parentezaj dokumentoj

en: compound document
eo: parenteza dokumento

en: mail system report
eo: raporto de retpoŝta sistemo

en: signed message
eo: pruvita mesaĝo

en: stream of data (server push)
eo: datumstrio (puŝata per servilo)

en: VCS/ICS calendar
eo: VCS/ICS-kalendaro

en: CSS stylesheet
eo: CSS-stilfolio

en: electronic business card
eo: elektronika vizitkarto

en: txt2tags document
eo: txt2tags-dokumento

en: Verilog source code
eo: Verilog-fontkodo

en: VHDL source code
eo: VHDL-fontkodo

en: enriched text document
eo: riĉigita teksta dokumento

en: help page
eo: help-paĝo

en: plain text document
eo: plata teksta dokumento

en: RDF file
eo: RDF-dosiero

en: email headers
eo: retpoŝtaj ĉapoj

en: rich text document
eo: riĉteksta dokumento

en: SGML document
eo: SGML-dokumento

en: JAD document
eo: JAD-dokumento

en: WML document
eo: WML-dokumento

en: ACE archive
eo: ACE-arkivo

en: Ada source code
eo: Ada-fontkodo

en: author list
eo: listo de aŭtoroj

en: BibTeX document
eo: BibTeX-dokumento

en: C++ source code
eo: C++-fontkodo

en: CMake source code
eo: CMake-fontkodo

en: CSV document
eo: CSV-dokumento

en: C source code
eo: C-fontkodo

en: C# source code
eo: C#-fontkodo

en: Vala source code
eo: Vala-fontkodo

en: OOC source code
eo: OOC-fontkodo

en: DCL script
eo: DCL-skripto

en: DSSSL document
eo: DSSSL-dokumento

en: D source code
eo: D-fontkodo

en: DTD file
eo: DTD-dosiero

en: Eiffel source code
eo: Eiffel-fontkodo

en: Emacs Lisp source code
eo: fontkodo en Emacs Lisp

en: Erlang source code
eo: Erlang-fontkodo

en: Fortran source code
eo: Fotran-fontkodo

en: translation file
eo: tradukad-dosiero

en: translation template
eo: tradukad-ŝablono

en: HTML document
eo: HTML-dokumento

en: Haskell source code
eo: Haskell-fontkodo

en: IDL document
eo: IDL-dokumento

en: Java source code
eo: Java-fontkodo

en: LDIF address book
eo: LDIF-adresaro

en: LHS source code
eo: LHS-fontkodo

en: application log
eo: protokolo de aplikaĵo

en: Makefile
eo: Muntodosiero

en: Objective-C source code
eo: fontkodo en Objective-C

en: OCaml source code
eo: OCaml-fontkodo

en: Pascal source code
eo: Pascal-fontkodo

en: differences between files
eo: diferencoj inter dosieroj

en: Go source code
eo: Go-fontkodo

en: Python script
eo: Python-skripto

en: Lua script
eo: Lua-skripto

en: README document
eo: README-dokumento

en: NFO document
eo: NFO-dokumento

en: Scheme source code
eo: Scheme-fontkodo

en: Setext document
eo: Setext-dokumento

en: SQL code
eo: SQL-kodo

en: Tcl script
eo: Tcl-skripto

en: TeX document
eo: TeX-dokumento

en: TeXInfo document
eo: TeXInfo-dokumento

en: Troff ME input document
eo: eniga dokumento de Troff ME

en: Troff MM input document
eo: eniga dokumento de Troff MM

en: Troff MS input document
eo: eniga dokumento de Troff MS

en: resource location
eo: loko de risurco

en: XMI file
eo: XMI-dosiero

en: XSL FO file
eo: XSL-FO-dosiero

en: XSLT stylesheet
eo: XSLT-stilfolio

en: XML document
eo: XML-dokumento

en: DV video
eo: DV-video

en: ISI video
eo: ISI-video

en: MPEG video
eo: MPEG-video

en: QuickTime video
eo: QuickTime-video

en: QuickTime image
eo: QuickTime-bildo

en: Vivo video
eo: Vivo-video

en: Wavelet video
eo: Wavelet-video

en: ANIM animation
eo: ANIM-animacio

en: MNG animation
eo: MNG-animacio

en: ASF video
eo: ASF-video

en: AVI video
eo: AVI-video

en: NullSoft video
eo: NullSoft-video

en: SGI video
eo: SGI-video

en: T602 document
eo: T602-dokumento

en: ICC profile
eo: ICC-profilo

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
eo: Video-KD

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Video_CD http://everything2.com/index.pl?node_id=1009222
en: Super Video CD
eo: Super-Video-KD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: video DVD
eo: video-DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: audio CD
eo: Son-KD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: audio DVD
eo: Son-DVD
