shared-mime-info - en to fo translation catalogue (560 entries)

en: ATK inset
fo: ATK innskot

en: electronic book document
fo: elektroniskbóka skjal

en: Adobe Illustrator document
fo: Adobe Illustrator skjal

en: Macintosh BinHex-encoded file
fo: Macintosh BinHex-bronglað fíla

en: Mathematica Notebook
fo: Mathematica skriviblokkur

en: MathML document
fo: MathML skjal

en: mailbox file
fo: postkassafíla

en: Metalink file
fo: Metalink fíla

en: unknown
fo: ókent

en: ODA document
fo: ODA skjal

en: PDF document
fo: PDF skjal

en: XSPF playlist
fo: XSPF avspælingarlisti

en: Microsoft Windows theme pack
fo: Microsoft Windows tema pakki

en: GSM 06.10 audio
fo: GSM 06.10 ljóður

en: iRiver Playlist
fo: iRiver avspælingarlisti

en: PGP/MIME-encrypted message header
fo: PGP/MIME-encrypted boð tekshøvd

en: PGP keys
fo: PGP lyklar

en: detached OpenPGP signature
fo: skild OpenPGP undirskrift

en: detached S/MIME signature
fo: skild S/MIME undirskrift

en: PKCS#8 private key
fo: PKCS#8 privatur lykil

en: PKCS#10 certification request
fo: PKCS#10 váttanarumbøn

en: X.509 certificate
fo: X.509 prógv

en: Certificate revocation list
fo: Prógv afturtøkulisti

en: PkiPath certification path
fo: PkiPath váttanleið

en: PS document
fo: PS skjal

en: Plucker document
fo: Plucker skjal

en: RTF document
fo: RTF skjal

en: SMIL document
fo: SMIL skjal

en: WPL playlist
fo: WPL avspælingarlisti

en: SQLite2 database
fo: SQLite2 dátustovnur

en: SQLite3 database
fo: SQLite3 dátustovnur

en: GEDCOM family history
fo: GEDCOM familjusøga

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
fo: SGF met

en: XLIFF translation file
fo: XLIFF týðingarfíla

en: YAML document
fo: YAML skjal

en: Corel Draw drawing
fo: Corel Draw tekning

en: HPGL file
fo: HPGL fíla

en: PCL file
fo: PCL fíla

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
fo: Lotus 1-2-3 rokniark

en: JET database
fo: JET dátustovnur

en: Microsoft Cabinet archive
fo: Microsoft Cabinet skjalasavn

en: Excel spreadsheet
fo: Excel rokniark

en: PowerPoint presentation
fo: PowerPoint framløga

en: Word document
fo: Word skjal

en: XPS document
fo: XPS skjal

en: Microsoft Works document
fo: Microsoft Works skjal

en: Word template
fo: Word formur

en: GNUnet search file
fo: GNUnet leitifíla

en: TNEF message
fo: TNEF boð

en: StarCalc spreadsheet
fo: StarCalc rokniark

en: StarChart chart
fo: StarChart strikumynd

en: StarDraw drawing
fo: StarDraw tekning

en: StarImpress presentation
fo: StarImpress framløga

en: StarMail email
fo: StarMail t-postur

en: StarMath formula
fo: StarMath frymil

en: StarWriter document
fo: StarWriter skjal

en: OpenOffice Calc spreadsheet
fo: OpenOffice Calc rokniark

en: OpenOffice Calc template
fo: OpenOffice Calc formur

en: OpenOffice Draw drawing
fo: OpenOffice Draw tekning

en: OpenOffice Draw template
fo: OpenOffice Draw formur

en: OpenOffice Impress presentation
fo: OpenOffice Impress framløga

en: OpenOffice Impress template
fo: OpenOffice Impress formur

en: OpenOffice Math formula
fo: OpenOffice Math frymil

en: OpenOffice Writer document
fo: OpenOffice Writer skjal

en: OpenOffice Writer global document
fo: OpenOffice Writer heiltøkt skjal

en: OpenOffice Writer template
fo: OpenOffice Writer formur

en: ODT document
fo: ODT skjal

en: ODT document (Flat XML)
fo: ODT skjal (Flat XML)

en: ODT template
fo: ODT formur

en: OTH template
fo: OTH formur

en: ODM document
fo: ODM skjal

en: ODG drawing
fo: ODG tekning

en: ODG drawing (Flat XML)
fo: ODG tekning (Flat XML)

en: ODG template
fo: ODG formur

en: ODP presentation
fo: ODP framløga

en: ODP presentation (Flat XML)
fo: ODP framløga (Flat XML)

en: ODP template
fo: ODP formur

en: ODS spreadsheet
fo: ODS rokniark

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
fo: ODS rokniark (Flat XML)

en: ODS template
fo: ODS formur

en: ODC chart
fo: ODC strikumynd

en: ODC template
fo: ODC formur

en: ODF formula
fo: ODF frymil

en: ODF template
fo: ODF formur

en: ODB database
fo: ODB dátustovnur

en: ODI image
fo: ODI mynd

en: OpenOffice.org extension
fo: OpenOffice.org víðkan

en: SIS package
fo: SIS pakki

en: SISX package
fo: SISX pakki

en: WordPerfect document
fo: WordPerfect skjal

en: SPSS Portable Data File
fo: SPSS flytifør dátufíla

en: SPSS Data File
fo: SPSS dátufíla

en: XBEL bookmarks
fo: XBEL bókamerki

en: 7-zip archive
fo: 7-zip skjalasavn

en: AbiWord document
fo: AbiWord skjal

en: Lotus AmiPro document
fo: Lotus AmiPro skjal

en: AportisDoc document
fo: AportisDoc skjal

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
fo: Applix Spreadsheets rokniark

en: Applix Words document
fo: Applix Words skjal

en: ARC archive
fo: ARC skjalasavn

en: AR archive
fo: AR skjalasavn

en: ARJ archive
fo: ARJ skjalasavn

en: ASP page
fo: ASP síða

en: AWK script
fo: AWK boðrøð

en: BCPIO document
fo: BCPIO skjal

en: BitTorrent seed file
fo: BitTorrent seed fíla

en: Blender scene
fo: Blender leikmynd

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
fo: TeX DVI skjal (bzip-stappað)

en: Bzip archive
fo: Bzip skjalasavn

en: Tar archive (bzip-compressed)
fo: Tar skjalasavn (bzip-stappað)

en: PDF document (bzip-compressed)
fo: PDF skjal (bzip-stappað)

en: PostScript document (bzip-compressed)
fo: PostScript skjal (bzip-stappað)

en: comic book archive
fo: teknisøgubóka skjalasavn

en: Lrzip archive
fo: Lrzip skjalasavn

en: Tar archive (lrzip-compressed)
fo: Tar skjalasavn (lrzip-stappað)

en: raw CD image
fo: rá CD mynd

en: CD Table Of Contents
fo: CD innihaldsyvurlit

en: PGN chess game notation
fo: PGN talv teknskipan

en: CHM document
fo: CHM skjal

en: Java byte code
fo: Java býtkota

en: UNIX-compressed file
fo: UNIX-stappað fíla

en: Tar archive (gzip-compressed)
fo: Tar skjalasavn (gzip-stappað)

en: program crash data
fo: forrits sordáta

en: CPIO archive
fo: CPIO skjalasavn

en: CPIO archive (gzip-compressed)
fo: CPIO skjalasavn (gzip-stappað)

en: C shell script
fo: C skel boðrøð

en: Xbase document
fo: Xbase skjal

en: ECMAScript program
fo: ECMAScript forrit

en: Debian package
fo: Debian pakki

en: Qt Designer file
fo: Qt Designer fíla

en: desktop configuration file
fo: skriviborðssamansetingarfíla

en: FictionBook document
fo: FictionBook skjal

en: Dia diagram
fo: Dia ritmynd

en: Dia shape
fo: Dia skapur

en: TeX DVI document
fo: TeX DVI skjal

en: Enlightenment theme
fo: Enlightenment tema

en: Egon Animator animation
fo: Egon Animator teknimyndagerð

en: executable
fo: inningarfør

en: FLTK Fluid file
fo: FLTK Fluid fíla

en: BDF font
fo: BDF stavasnið

en: DOS font
fo: DOS stavasnið

en: Adobe FrameMaker font
fo: Adobe FrameMaker stavasnið

en: LIBGRX font
fo: LIBGRX stavasnið

en: Linux PSF console font
fo: Linux PSF stýristøðs stavasnið

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
fo: Linux PSF stýristøðs stavasnið (gzip-stappað)

en: PCF font
fo: PCF stavasnið

en: OpenType font
fo: OpenType stavasnið

en: Speedo font
fo: Speedo stavasnið

en: SunOS News font
fo: SunOS News stavasnið

en: TeX font
fo: TeX stavasnið

en: TrueType font
fo: TrueType stavasnið

en: TrueType XML font
fo: TrueType XML stavasnið

en: V font
fo: V stavasnið

en: Adobe FrameMaker document
fo: Adobe FrameMaker skjal

en: GDBM database
fo: GDBM dátustovnur

en: translated messages (machine-readable)
fo: týdd boð (maskin-lesifør)

en: Glade project
fo: Glade verkætlan

en: GnuCash financial data
fo: GnuCash fíggjarligar dátur

en: Gnumeric spreadsheet
fo: Gnumeric rokniark

en: Gnuplot document
fo: Gnuplot skjal

en: Graphite scientific graph
fo: Grapite vísindarlig ritmynd

en: GTKtalog catalog
fo: GTKtalog skrá

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
fo: TeX DVI skjal (gzip-stappað)

en: Gzip archive
fo: Gzip skjalasavn

en: PDF document (gzip-compressed)
fo: PDF skjal (gzip-stappað)

en: PostScript document (gzip-compressed)
fo: PostScript skjal (gzip-stappað)

en: HDF document
fo: HDF skjal

en: iPod firmware
fo: iPod fastbúnaður

en: Java archive
fo: Java skjalasavn

en: Java class
fo: Java flokkur

en: JNLP file
fo: JNLP fíla

en: Java keystore
fo: Java lyklagoymsla

en: Java JCE keystore
fo: Java JCE lyklagoymsla

en: Pack200 Java archive
fo: Pack200 Java skjalasavn

en: JavaScript program
fo: JavaScript forrit

en: JBuilder project
fo: JBuilder verkætlan

en: Karbon14 drawing
fo: Karbon14 tekning

en: KChart chart
fo: KChart strikumynd

en: Kexi settings for database server connection
fo: Kexi stillingar fyri dátustovnsambætara sambinding

en: shortcut to Kexi project on database server
fo: snarvegur til Kexi verkætlan á dátustovnsambætara

en: Kexi database file-based project
fo: Kexi dátustovns fílugrundað verkætlan

en: KFormula formula
fo: KFormula frymil

en: KIllustrator drawing
fo: KIllustrator tekning

en: Kivio flowchart
fo: Kivio leiðarit

en: Kontour drawing
fo: Kontour tekning

en: KPovModeler scene
fo: KPovModeler leikmynd

en: KPresenter presentation
fo: KPresenter framløga

en: Krita document
fo: Krita skjal

en: KSpread spreadsheet
fo: KSpread rokniark

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
fo: KSpread rokniark (bronglað)

en: KSysV init package
fo: KSysV init pakki

en: Kugar document
fo: Kugar skjal

en: KWord document
fo: KWord skjal

en: KWord document (encrypted)
fo: KWord skjal (bronglað)

en: LHA archive
fo: LHA skjalasavn

en: LHZ archive
fo: LHZ skjalasavn

en: message catalog
fo: boðskrá

en: LyX document
fo: LyX skjal

en: Lzip archive
fo: Lzip skjalasavn

en: LZMA archive
fo: LZMA skjalasavn

en: Tar archive (LZMA-compressed)
fo: Tar skjalasavn (LZMA-stappað)

en: LZO archive
fo: LZO skjalasavn

en: MagicPoint presentation
fo: MagicPoint framløga

en: Macintosh MacBinary file
fo: Macintosh MacBinary fíla

en: Matroska stream
fo: Matroska streymur

en: Matroska audio
fo: Matroska ljóður

en: WebM audio
fo: WebM ljóður

en: OCL file
fo: OCL fíla

en: Adobe FrameMaker MIF document
fo: Adobe FrameMaker MIF skjal

en: Mozilla bookmarks
fo: Mozilla bókamerki

en: DOS/Windows executable
fo: DOS/Windows inningarfør

en: Internet shortcut
fo: Alnetssnarvegur

en: WRI document
fo: WRI skjal

en: M4 macro
fo: M4 fjølvi

en: Nautilus link
fo: Nautilus leinkja

en: Unidata NetCDF document
fo: Unidata NetCDF skjal

en: Annodex exchange format
fo: Annodex umbýtingarsnið

en: Annodex Video
fo: Annodex video

en: Annodex Audio
fo: Annodex ljóður

en: Ogg multimedia file
fo: Ogg margmiðlafíla

en: Ogg Audio
fo: Ogg ljóður

en: Ogg Vorbis audio
fo: Ogg Vorbis ljóður

en: Ogg FLAC audio
fo: Ogg FLAC ljóður

en: Ogg Speex audio
fo: Ogg Speex ljóður

en: Speex audio
fo: Speex ljóður

en: OLE2 compound document storage
fo: OLE2 samansett skjalagoymsla

en: Windows Installer package
fo: Windows innleggingarpakki

en: GNU Oleo spreadsheet
fo: GNU Oleo rokniark

en: PAK archive
fo: PAK skjalasavn

en: Palm OS database
fo: Palm OS dátustovnur

en: Parchive archive
fo: Parchive skjalasavn

en: PEF executable
fo: PEF inningarfør

en: Perl script
fo: Perl boðrøð

en: PHP script
fo: PHP boðrøð

en: PKCS#7 certificate bundle
fo: PKCS#7 váttanar bundi

en: PKCS#12 certificate bundle
fo: PKCS#12 váttanar bundi

en: PlanPerfect spreadsheet
fo: PlanPerfect rokniark

en: Pocket Word document
fo: Pocket Word skjal

en: Pathetic Writer document
fo: Pathetic Writer skjal

en: Python bytecode
fo: Python býtkota

en: Quattro Pro spreadsheet
fo: Quattro Pro rokniark

en: QuickTime metalink playlist
fo: QuickTime metaleinkju avspælingarlisti

en: Quicken document
fo: Quicken skjal

en: RAR archive
fo: RAR skjalasavn

en: DAR archive
fo: DAR skjalasavn

en: Alzip archive
fo: Alsip skjalasavn

en: rejected patch
fo: vrakað rætting

en: RPM package
fo: RPM pakki

en: Ruby script
fo: Ruby boðrøð

en: Markaby script
fo: Markaby boðrøð

en: SC/Xspread spreadsheet
fo: SC/Xspread rokniark

en: shell archive
fo: skel savn

en: libtool shared library
fo: libtool felagssavn

en: shared library
fo: felagssavn

en: shell script
fo: skel boðrøð

en: Shockwave Flash file
fo: Shockwave Flash fíla

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
fo: Shorten ljóður

en: Siag spreadsheet
fo: Siag rokniark

en: Skencil document
fo: Skencil skjal

en: Stampede package
fo: Stampede pakki

en: StuffIt archive
fo: StuffIt skjalasavn

en: SubRip subtitles
fo: SubRip undirtekstir

en: SAMI subtitles
fo: SAMI undirtekstir

en: MicroDVD subtitles
fo: MicroDVD undirtekstir

en: MPSub subtitles
fo: MPSub undirtekstir

en: SSA subtitles
fo: SSA undirtekstir

en: SubViewer subtitles
fo: SubViewer undirtekstir

en: iMelody ringtone
fo: iMelody ringitóni

en: SMAF audio
fo: SMAF ljóður

en: MRML playlist
fo: MRML avspælingarlisti

en: XMF audio
fo: XMF ljóður

en: SV4 CPIO archive
fo: SV4 CPIO skjalasavn

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
fo: SV4 CPIO skjalasavn (við CRC)

en: Tar archive
fo: Tar skjalasavn

en: Tar archive (compressed)
fo: Tar skjalasavn (stappað)

en: generic font file
fo: felagsstavasniðsfíla

en: packed font file
fo: pakkað stavasniðsfíla

en: TGIF document
fo: TGIF skjal

en: theme
fo: tema

en: ToutDoux document
fo: ToutDoux skjal

en: backup file
fo: trygdarritsfíla

en: Troff document
fo: Troff skjal

en: manual page (compressed)
fo: handbókasíða (stappað)

en: Tar archive (LZO-compressed)
fo: Tar skjalasavn (LZO-stappað)

en: XZ archive
fo: XZ skjalasavn

en: Tar archive (XZ-compressed)
fo: Tar skjalasavn(XZ-stappað)

en: Ustar archive
fo: Ustar skjalasavn

en: WAIS source code
fo: WAIS keldukota

en: WordPerfect/Drawperfect image
fo: WordPerfect/Drawperfect mynd

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
fo: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 váttan

en: empty document
fo: tómt skjal

en: Zoo archive
fo: Zoo skjalasavn

en: XHTML page
fo: XHTML síða

en: Zip archive
fo: Zip skjalasavn

en: Dolby Digital audio
fo: Dolby Digital ljóður

en: AMR audio
fo: AMR ljóður

en: AMR-WB audio
fo: AMR-WB ljóður

en: ULAW (Sun) audio
fo: ULAW (Sun) ljóður

en: Commodore 64 audio
fo: Commodore 64 ljóð

en: PCM audio
fo: PCM ljóður

en: AIFC audio
fo: AIFC ljóður

en: AIFF/Amiga/Mac audio
fo: AIFF/Amiga/Mac ljóður

en: Monkey's audio
fo: Monkey's ljóður

en: Impulse Tracker audio
fo: Impulse Tracker ljóður

en: FLAC audio
fo: FLAC ljóður

en: WavPack audio
fo: WavPack ljóður

en: WavPack audio correction file
fo: WavPack ljóðrættingarfíla

en: MIDI audio
fo: MIDI ljóður

en: compressed Tracker audio
fo: stappað Tracker ljóður

en: MPEG-4 audio
fo: MPEG-4 ljóður

en: MPEG-4 audio book
fo: MPEG-4 ljóðbók

en: 3GPP multimedia file
fo: 3GGP margmiðlafíla

en: 3GPP2 multimedia file
fo: 3GGP2 margmiðlafíla

en: Amiga SoundTracker audio
fo: Amiga SoundTracker ljóður

en: MP2 audio
fo: MP2 ljóður

en: MP3 audio
fo: MP3 ljóður

en: MP3 audio (streamed)
fo: MP3 ljóður (streymað)

en: HTTP Live Streaming playlist
fo: HTTP beinleiðis streymaður avspælingarlisti

en: Microsoft ASX playlist
fo: Microsoft ASX avspælingarlisti

en: PSF audio
fo: PSF ljóður

en: MiniPSF audio
fo: MiniPSF ljóður

en: PSFlib audio library
fo: PSFlib ljóðsavn

en: Windows Media audio
fo: Windows Media ljóður

en: Musepack audio
fo: Musepack ljóður

en: RealAudio document
fo: RealAudio skjal

en: RealMedia Metafile
fo: RealMedia metafíla

en: RealVideo document
fo: RealVideo skjal

en: RealMedia document
fo: RealMedia skjal

en: RealPix document
fo: RealPix skjal

en: RealText document
fo: RealText skjal

en: RIFF audio
fo: RIFF ljóð

en: Scream Tracker 3 audio
fo: Scream Tracker 3 ljóður

en: MP3 ShoutCast playlist
fo: MP3 ShoutCast avspælingarlisti

en: Scream Tracker audio
fo: Scream Tracker ljóður

en: VOC audio
fo: VOC ljóður

en: WAV audio
fo: WAV ljóður

en: Scream Tracker instrument
fo: Scream Tracker ljóðføri

en: FastTracker II audio
fo: FastTracker II ljóður

en: TrueAudio audio
fo: TrueAudio ljóður

en: Windows BMP image
fo: Windows BMP mynd

en: WBMP image
fo: WBMP mynd

en: Computer Graphics Metafile
fo: Teldugrafikk metafíla

en: CCITT G3 fax
fo: CCITT G3 telefaks

en: G3 fax image
fo: G3 fax mynd

en: GIF image
fo: GIF mynd

en: IEF image
fo: IEF mynd

en: JPEG image
fo: JPEG mynd

en: JPEG-2000 image
fo: JPEG-2000 mynd

en: OpenRaster archiving image
fo: OpenRaster goymslumynd

en: DirectDraw surface
fo: DirectDraw yvirflata

en: X11 cursor
fo: X11 vísi

en: EXR image
fo: EXR mynd

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
fo: Macintosh Quickdraw/PICT tekning

en: UFRaw ID image
fo: UFRaw ID mynd

en: digital raw image
fo: talgild rámynd

en: Adobe DNG negative
fo: Adobe DNG negativ

en: Canon CRW raw image
fo: Canon CRW rámynd

en: Canon CR2 raw image
fo: Canon CR2 rámynd

en: Fuji RAF raw image
fo: Fuji RAF raw mynd

en: Kodak DCR raw image
fo: Kodak DCR rámynd

en: Kodak K25 raw image
fo: Kodak K25 rámynd

en: Kodak KDC raw image
fo: Kodak KDC rámynd

en: Minolta MRW raw image
fo: Minolta MRW rámynd

en: Nikon NEF raw image
fo: Nikon NEF rámynd

en: Olympus ORF raw image
fo: Olympus ORF rámynd

en: Panasonic raw image
fo: Panasonic rámynd

en: Pentax PEF raw image
fo: Pentax PEF rámynd

en: Sigma X3F raw image
fo: Sigma X3F rámynd

en: Sony SRF raw image
fo: Sony SRF rámynd

en: Sony SR2 raw image
fo: Sony SR2 rámynd

en: Sony ARW raw image
fo: Sony ARW rámynd

en: PNG image
fo: PNG mynd

en: SVG image
fo: SVG mynd

en: compressed SVG image
fo: stappað SVG mynd

en: TIFF image
fo: TIFF mynd

en: AutoCAD image
fo: AutoCAD mynd

en: DXF vector image
fo: DXF vektormynd

en: Microsoft Document Imaging format
fo: Microsoft Document Imaging snið

en: 3D Studio image
fo: 3D Studio mynd

en: Applix Graphics image
fo: Applix Graphics mynd

en: EPS image (bzip-compressed)
fo: EPS mynd (bzip-stappað)

en: CMU raster image
fo: CMU raster mynd

en: compressed GIMP image
fo: stappað GIMP mynd

en: DICOM image
fo: DICOM mynd

en: DocBook document
fo: DocBook skjal

en: DIB image
fo: DIB mynd

en: DjVu image
fo: DjVu mynd

en: DPX image
fo: DPX mynd

en: EPS image
fo: EPS mynd

en: FITS document
fo: FITS skjal

en: FPX image
fo: FPX mynd

en: EPS image (gzip-compressed)
fo: EPS mynd (gzip-stappað)

en: MacOS X icon
fo: MacOS X ímynd

en: ILBM image
fo: ILBM mynd

en: JNG image
fo: JNG mynd

en: LightWave object
fo: LightWave lutur

en: LightWave scene
fo: LightWave leikmynd

en: MacPaint Bitmap image
fo: MacPaint Bitmap mynd

en: Office drawing
fo: Office tekning

en: NIFF image
fo: NIFF mynd

en: PCX image
fo: PCX mynd

en: PCD image
fo: PCD mynd

en: PNM image
fo: PNM mynd

en: PBM image
fo: PBM mynd

en: PGM image
fo: PGM mynd

en: PPM image
fo: PPM mynd

en: Photoshop image
fo: Photoshop mynd

en: RGB image
fo: RGB mynd

en: SGI image
fo: SGI mynd

en: Sun raster image
fo: Sun raster mynd

en: TGA image
fo: TGA mynd

en: Windows cursor
fo: Windows vísi

en: Windows animated cursor
fo: Windows livindaigjørdur vísi

en: EMF image
fo: EMF mynd

en: WMF image
fo: WMF mynd

en: XBM image
fo: XBM mynd

en: GIMP image
fo: GIMP mynd

en: XFig image
fo: XFig mynd

en: XPM image
fo: XPM mynd

en: X window image
fo: X vindeyga mynd

en: block device
fo: blokka tóleind

en: character device
fo: stavatóleind

en: folder
fo: mappa

en: pipe
fo: rør

en: mount point
fo: ísetingarpunkt

en: socket
fo: sokkul

en: symbolic link
fo: tykislig leinkja

en: mail delivery report
fo: post útberingarfrásøgn

en: mail disposition report
fo: post avhendingarfrásøgn

en: reference to remote file
fo: tilvísing til fjarfílu

en: Usenet news message
fo: Usenet news boð

en: email message
fo: t-post boð

en: GNU mail message
fo: GNU mail boð

en: VRML document
fo: VRML skjal

en: message in several formats
fo: boð í fleiri sniðum

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
fo: Macintosh AppleDouble-bronglað fíla

en: message digest
fo: boð samandráttur

en: encrypted message
fo: bronglað boð

en: compound documents
fo: samansett skjøl

en: compound document
fo: samansett skjal

en: mail system report
fo: postkervisfrásøgn

en: signed message
fo: undirskrivað boð

en: stream of data (server push)
fo: streymur av dáta (ambætara skump)

en: VCS/ICS calendar
fo: VCS/ICS kalendari

en: CSS stylesheet
fo: CSS sniðark

en: electronic business card
fo: elektroniskt handilskort

en: txt2tags document
fo: txt2tags skjal

en: enriched text document
fo: ríkað tekstskjal

en: help page
fo: hjálparsíða

en: RDF file
fo: RDF fíla

en: email headers
fo: t-post tekshøvd

en: RSS summary
fo: RSS samandráttur

en: SGML document
fo: SGML skjal

en: spreadsheet interchange document
fo: rokniarks umbýtisskjal

en: TSV document
fo: TSV skjal

en: Graphviz DOT graph
fo: Graphviz DOT ritmynd

en: JAD document
fo: JAD skjal

en: WML document
fo: WML skjal

en: WMLScript program
fo: WMLScript forrit

en: ACE archive
fo: ACE skjalasavn

en: Ada source code
fo: Ada keldukota

en: author list
fo: høvundalisti

en: BibTeX document
fo: BibTeX skjal

en: C++ header
fo: C++ tekshøvd

en: C++ source code
fo: C++ keldukota

en: ChangeLog document
fo: ChangeLog skjal

en: C header
fo: C tekshøvd

en: CMake source code
fo: CMake keldukota

en: CSV document
fo: CSV skjal

en: license terms
fo: loyvistreytir

en: author credits
fo: høvundaheiður

en: C source code
fo: C keldukota

en: C# source code
fo: C# keldukota

en: Vala source code
fo: Vala keldukota

en: DCL script
fo: DCL boðrøð

en: DSSSL document
fo: DSSSL skjal

en: D source code
fo: D keldukota

en: DTD file
fo: DTD fíla

en: Eiffel source code
fo: Eiffel keldukota

en: Emacs Lisp source code
fo: Emacs Lisp keldukota

en: Erlang source code
fo: Erlang keldukota

en: Fortran source code
fo: Fortran keldukota

en: translation file
fo: týðingarfíla

en: translation template
fo: týðingarformur

en: HTML document
fo: HTML skjal

en: Web application cache manifest
fo: Net nýtsluskipanarkova manifest

en: Haskell source code
fo: Haskell keldukota

en: IDL document
fo: IDL skjal

en: installation instructions
fo: innleggingar vegleiðing

en: Java source code
fo: Java keldukota

en: LDIF address book
fo: LDIF adressubók

en: Lilypond music sheet
fo: Lilypond tónleika ark

en: LHS source code
fo: LHS keld

en: application log
fo: nýtsluskipan logg

en: Qt MOC file
fo: Qt MOC fíla

en: Windows Registry extract
fo: Windows Registry úrdráttur

en: Mup publication
fo: Mup útgáva

en: Objective-C source code
fo: Objective-C keldukota

en: OCaml source code
fo: OCaml keldukota

en: MATLAB script/function
fo: MATLAB boðrøð/funka

en: Pascal source code
fo: Pascal keldukota

en: differences between files
fo: munur millum fílur

en: Python script
fo: Python boðrøð

en: Lua script
fo: Lua boðrøð

en: README document
fo: README skjal

en: NFO document
fo: NFO skjal

en: RPM spec file
fo: RPM tøknilýsingarfíla

en: Scheme source code
fo: Scheme keldukota

en: Setext document
fo: Setext skjal

en: SQL code
fo: SQL kota

en: Tcl script
fo: Tcl boðrøð

en: TeX document
fo: TeX skjal

en: TeXInfo document
fo: TeXInfo skjal

en: Troff ME input document
fo: Troff ME inntaksskjal

en: Troff MM input document
fo: Troff MM inntaksskjal

en: Troff MS input document
fo: Troff MS inntaksskjal

en: X-Motif UIL table
fo: X-Motif UIL talva

en: resource location
fo: tilfeingisstaður

en: XMI file
fo: XMI fíla

en: XSL FO file
fo: XSL FO fíla

en: iptables configuration file
fo: iptables samansetingarfíla

en: XSLT stylesheet
fo: XSLT sniðark

en: XMCD CD database
fo: XMCD fløgu dátustovnur

en: XML document
fo: XML skjal

en: XML entities document
fo: XML einindisskjal

en: MPEG-2 transport stream
fo: MPEG-2 flutningsstreymur

en: QuickTime image
fo: QuickTime mynd

en: ANIM animation
fo: ANIM teknmyndagerð

en: FLIC animation
fo: FLIC teknimyndagerð

en: Haansoft Hangul document
fo: Haansoft Hangul skjal

en: Haansoft Hangul document template
fo: Haansoft Hangul skjalaformur

en: MNG animation
fo: MNG teknimyndagerð

en: Windows Media Station file
fo: Windows Media Station fíla

en: SDP multicast stream file
fo: SDP margvarpað streymafíla

en: eMusic download package
fo: eMusic niðurtøkupakki

en: KML geographic data
fo: KML landafrøðilig dáta

en: KML geographic compressed data
fo: KML landafrøðilig stappað dáta

en: Citrix ICA settings file
fo: Citrix ICA stillingarfíla

en: XUL interface document
fo: XUL markamótsskjal

en: XPInstall installer module
fo: XPInstall innleggjaramótul

en: Word 2007 document
fo: Word 2007 skjal

en: PowerPoint 2007 presentation
fo: PowerPoint 2007 framløga

en: PowerPoint 2007 show
fo: PowerPoint 2007 framsýning

en: Excel 2007 spreadsheet
fo: Excel 2007 rokniark

en: T602 document
fo: T602 skjal

en: Cisco VPN Settings
fo: Cisco VPN stillingar

en: ICC profile
fo: ICC umhvarv

en: IT 8.7 color calibration file
fo: IT 8.7 litstillingarfíla

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: digital photos
fo: talgildar myndir

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: blank CD disc
fo: blonk fløga

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: blank DVD disc
fo: blonk margfløga

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: blank Blu-ray disc
fo: blankur Blu-ray diskur

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: blank HD DVD disc
fo: blankur HD DVD diskur

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: audio DVD
fo: Ljóð DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
fo: Blu-ray diskur

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
fo: HD DVD video diskur

note: see fd.o hal spec
en: portable audio player
fo: leysur ljóðavspælari

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: software
fo: ritbúnaður

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
fo: UNIX ritbúnaður

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
fo: Windows ritbúnaður
