shared-mime-info - en to ga translation catalogue (738 entries)

en: ATK inset
ga: intlis ATK

en: electronic book document
ga: leabhar leictreonach

en: Adobe Illustrator document
ga: cáipéis Adobe Illustrator

en: Macintosh BinHex-encoded file
ga: comhad ionchódaithe le Macintosh BinHex

en: Mathematica Notebook
ga: leabhar nótaí Mathematica

en: MathML document
ga: cáipéis MathML

en: mailbox file
ga: comhad bhosca poist

en: Metalink file
ga: comhad Metalink

en: unknown
ga: anaithnid

en: Partially downloaded file
ga: Comhad leath-íoslódáilte

en: ODA document
ga: cáipéis ODA

en: WWF document
ga: cáipéis WWF

en: PDF document
ga: cáipéis PDF

en: XSPF playlist
ga: seinmliosta XSPF

en: Microsoft Windows theme pack
ga: paca téamaí Microsoft Windows

en: AmazonMP3 download file
ga: comhad íoslódáilte AmazonMP3

en: GSM 06.10 audio
ga: fuaim GSM 06.10

en: iRiver Playlist
ga: seinmliosta iRiver

en: PGP/MIME-encrypted message header
ga: ceanntásc teachtaireachta ionchódaithe le PGP/MIME

en: PGP keys
ga: eochracha PGP

en: detached OpenPGP signature
ga: síniú OpenPGP scartha

en: PKCS#7 Message or Certificate
ga: Teachtaireacht nó Teastas PKCS#7

en: detached S/MIME signature
ga: síniú S/MIME scartha

en: PKCS#8 private key
ga: eochair phríobháideach PKCS#8

en: PKCS#10 certification request
ga: iarratas dheimhniúchán PKCS#10

en: X.509 certificate
ga: teastas X.509

en: Certificate revocation list
ga: Liosta teastas cúlghairmthe

en: PkiPath certification path
ga: conair dheimhniúcháin PkiPath

en: PS document
ga: cáipéis PS

en: Plucker document
ga: cáipéis Plucker

en: RAML document
ga: cáipéis RAML

en: RELAX NG XML schema
ga: scéimre XML RELAX NG

en: RTF document
ga: cáipéis RTF

en: Sieve mail filter script
ga: script scagaire r-phost Sieve

en: SMIL document
ga: cáipéis SMIL

en: WPL playlist
ga: seinmliosta WPL

en: SQLite2 database
ga: bunachar sonraí SQLite2

en: SQLite3 database
ga: bunachar sonraí SQLite3

en: GEDCOM family history
ga: stair theaghlach GEDCOM

en: Flash video
ga: físeán Flash

en: JavaFX video
ga: físeán JavaFX

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
ga: taifead SGF

en: XLIFF translation file
ga: comhad aistriúcháin XLIFF

en: YAML document
ga: cáipéis YAML

en: Corel Draw drawing
ga: líníocht Corel Draw

en: HPGL file
ga: comhad HPGL

en: PCL file
ga: comhad PCL

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
ga: scarbhileog Lotus 1-2-3

en: JET database
ga: bunachar sonraí JET

en: Microsoft Cabinet archive
ga: cartlann Microsoft Cabinet

en: Excel spreadsheet
ga: scarbhileog Excel

en: Excel add-in
ga: breiseán Excel

en: Excel 2007 binary spreadsheet
ga: scarbhileog dhénártha Excel 2007

en: Excel spreadsheet template
ga: teimpléad scarbhileoige Excel

en: PowerPoint presentation
ga: láithreoireacht PowerPoint

en: PowerPoint add-in
ga: breiseán PowerPoint

en: PowerPoint slide
ga: sleamhnán PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
ga: teimpléad láithreoireachta PowerPoint

en: Office Open XML Visio Drawing
ga: Líníocht Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio Template
ga: Teimpléad Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio Stencil
ga: Stionsal Office Open XML Visio

en: Word document
ga: cáipéis Word

en: Word document template
ga: teimpléad Word

en: XPS document
ga: cáipéis XPS

en: Microsoft Works document
ga: cáipéis Microsoft Works

en: Microsoft Visio document
ga: cáipéis Microsoft Visio

en: Word template
ga: teimpléad Word

en: GML document
ga: cáipéis GML

en: GNUnet search file
ga: comhad cuardaigh GNUnet

en: TNEF message
ga: teachtaireacht TNEF

en: StarCalc spreadsheet
ga: scarbhileog StarCalc

en: StarChart chart
ga: cairt StarChart

en: StarDraw drawing
ga: líníocht StarDraw

en: StarImpress presentation
ga: láithreoireacht StarImpress

en: StarMail email
ga: ríomhphost StarMail

en: StarMath formula
ga: foirmle StarMath

en: StarWriter document
ga: cáipéis StarWriter

en: OpenOffice Calc spreadsheet
ga: scarbhileog OpenOffice Calc

en: OpenOffice Calc template
ga: teimpléad OpenOffice Calc

en: OpenOffice Draw drawing
ga: líníocht OpenOffice Draw

en: OpenOffice Draw template
ga: teimpléad OpenOffice Draw

en: OpenOffice Impress presentation
ga: láithreoireacht OpenOffice Impress

en: OpenOffice Impress template
ga: teimpléad OpenOffice Impress

en: OpenOffice Math formula
ga: foirmle OpenOffice Math

en: OpenOffice Writer document
ga: cáipéis OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer global document
ga: cáipéis chomhchoiteann OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer template
ga: teimpléad OpenOffice Writer

en: ODT document
ga: cáipéis ODT

en: ODT document (Flat XML)
ga: cáipéis ODT (XML cothrom)

en: ODT template
ga: teimpléad ODT

en: OTH template
ga: teimpléad OTH

en: ODM document
ga: cáipéis ODM

en: ODG drawing
ga: líníocht ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
ga: líníocht ODG (XML cothrom)

en: ODG template
ga: teimpléad ODG

en: ODP presentation
ga: láithreoireacht ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
ga: láithreoireacht ODP (XML cothrom)

en: ODP template
ga: teimpléad ODP

en: ODS spreadsheet
ga: scarbhileog ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
ga: scarbhileog ODS (XML cothrom)

en: ODS template
ga: teimpléad ODS

en: ODC chart
ga: cairt ODC

en: ODC template
ga: teimpléad ODC

en: ODF formula
ga: foirmle ODF

en: ODF template
ga: teimpléad ODF

en: ODB database
ga: bunachar sonraí ODB

en: ODI image
ga: íomhá ODI

en: OpenOffice.org extension
ga: eisínteacht OpenOffice.org

en: Android package
ga: pacáiste Android

en: SIS package
ga: pacáiste SIS

en: SISX package
ga: pacáiste SISX

en: Network Packet Capture
ga: Gabháltas Paicéid Líonra

en: WordPerfect document
ga: cáipéis WordPerfect

en: SPSS Portable Data File
ga: comhad iniompartha sonraí SPSS

en: SPSS Data File
ga: comhad sonraí SPSS

en: XBEL bookmarks
ga: leabharmharcanna XBEL

en: 7-zip archive
ga: cartlann 7-zip

en: AbiWord document
ga: cáipéis AbiWord

en: CD image cuesheet
ga: bileog chiúála íomhá CD

en: Lotus AmiPro document
ga: cáipéis Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
ga: cáipéis AportisDoc

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
ga: scarbhileog Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
ga: cáipéis Applix Words

en: ARC archive
ga: cartlann ARC

en: AR archive
ga: cartlann AR

en: ARJ archive
ga: cartlann ARJ

en: ASP page
ga: leathanach ASP

en: AWK script
ga: script AWK

en: BCPIO document
ga: cáipéis BCPIO

en: BitTorrent seed file
ga: comhad síl BitTorrent

en: Blender scene
ga: radharc Blender

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
ga: cáipéis DVI TeX (comhbhrúite le bzip)

en: Bzip archive
ga: cartlann Bzip

en: Tar archive (bzip-compressed)
ga: cartlann Tar (comhbhrúite le bzip)

en: PDF document (bzip-compressed)
ga: cáipéis PDF (comhbhrúite le bzip)

en: PostScript document (bzip-compressed)
ga: cáipéis PostScript (comhbhrúite le bzip)

en: comic book archive
ga: cartlann chartúin

en: Lrzip archive
ga: cartlann Lrzip

en: Tar archive (lrzip-compressed)
ga: cartlann Tar (comhbhrúite le lrzip)

en: Apple disk image
ga: íomhá diosca Apple

en: Raw disk image
ga: Amhíomha diosca

en: Raw disk image (XZ-compressed)
ga: Amhíomhá (comhbhrúite le XZ)

en: raw CD image
ga: amhíomhá dhlúthdhiosca

en: AppImage application bundle
ga: burla feidhmchláir AppImage

en: CD Table Of Contents
ga: clár ábhar dlúthdhiosca

en: PGN chess game notation
ga: nodaireacht chluiche ficheall PGN

en: CHM document
ga: cáipéis CHM

en: Java byte code
ga: beartchód Java

en: UNIX-compressed file
ga: comhad UNIX-comhbhrúite

en: Tar archive (gzip-compressed)
ga: cartlann Tar (comhbhrúite le gzip)

en: program crash data
ga: sonraí tuairte ríomhchláir

en: CPIO archive
ga: cartlann CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
ga: cartlann CPIO (comhbhrúite le gzip)

en: C shell script
ga: script bhlaoisce C

en: Xbase document
ga: cáipéis Xbase

en: ECMAScript program
ga: ríomhchlár ECMAScript

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
ga: íomhá dlúthdhiosca Sega

note: Translate this to Kids Computer Pico if the console was known as such in your locale Should be Sega Pico in all but Japan: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Pico
en: Sega Pico ROM
ga: ROM Sega Pico

en: Sega Saturn disc image
ga: íomhá diosca Sega Saturn

en: Dreamcast GD-ROM
ga: GD-ROM Dreamcast

en: Nintendo DS ROM
ga: ROM Nintendo DS

en: PC Engine ROM
ga: ROM PC Engine

en: Wii disc image
ga: íomhá diosca Wii

en: WiiWare bundle
ga: burla WiiWare

en: GameCube disc image
ga: íomhá diosca GameCube

en: Thomson Mémo7 cartridge
ga: cartús Thomson Mémo7

en: Thomson cassette
ga: caiséad Thomson

en: HFE floppy disk image
ga: íomhá diosca fhlapaigh HFE

en: SAP Thomson floppy disk image
ga: íomhá diosca fhlapaigh SAP Thomson

en: Debian package
ga: pacáiste Debian

en: Qt Designer file
ga: comhad Qt Designer

en: Qt Markup Language file
ga: comhad teanga mharcála Qt

en: desktop configuration file
ga: comhad cumraíochta deisce

en: FictionBook document
ga: cáipéis FictionBook

en: Compressed FictionBook document
ga: cáipéis chomhbhrúite FictionBook

en: Dia diagram
ga: léaráid Dia

en: Dia shape
ga: cruth Dia

en: TeX DVI document
ga: cáipéis DVI TeX

en: Enlightenment theme
ga: téama Enlightenment

en: Egon Animator animation
ga: beochan Egon Animator

en: executable
ga: comhad inrite

en: FLTK Fluid file
ga: comhad FLTK Fluid

en: WOFF font
ga: cló WOFF

en: PostScript type-1 font
ga: cló PostScript type-1

en: Adobe font metrics
ga: meadarachtaí cló Adobe

en: BDF font
ga: cló BDF

en: DOS font
ga: cló DOS

en: Adobe FrameMaker font
ga: cló Adobe FrameMaker

en: LIBGRX font
ga: cló LIBGRX

en: Linux PSF console font
ga: cló consóil Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
ga: cló consóil Linux PSF (comhbhrúite le gzip)

en: PCF font
ga: cló PCF

en: OpenType font
ga: cló OpenType

en: Speedo font
ga: cló Speedo

en: SunOS News font
ga: cló SunOS News

en: TeX font
ga: cló TeX

en: TeX font metrics
ga: meadarachtaí cló TeX

en: TrueType font
ga: cló TrueType

en: TrueType XML font
ga: cló XML TrueType

en: V font
ga: cló V

en: Adobe FrameMaker document
ga: cáipéis Adobe FrameMaker

en: Game Boy ROM
ga: ROM Game Boy

en: Game Boy Color ROM
ga: ROM Game Boy Color

en: Game Boy Advance ROM
ga: ROM Game Boy Advance

en: GDBM database
ga: bunachar sonraí GDBM

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
ga: ROM Genesis

note: Translate this to Super 32X, Mega Drive 32X or Mega 32X if the system was known as such in your locale Should be Super 32X in Japan, Mega Drive 32X in PAL region and Mega 32X in Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/32X
en: Genesis 32X ROM
ga: ROM Genesis 32X

en: translated messages (machine-readable)
ga: teachtaireachtaí aistrithe (inléite ag meaisín)

en: GTK+ Builder
ga: Tógálaí GTK+

en: Glade project
ga: tionscadal Glade

en: GnuCash financial data
ga: sonraí airgeadúla GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
ga: scarbhileog Gnumeric

en: Gnuplot document
ga: cáipéis Gnuplot

en: Graphite scientific graph
ga: graf eolaíochta Graphite

en: GTKtalog catalog
ga: catalóg GTKtalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
ga: cáipéis DVI TeX (comhbhrúite le gzip)

en: Gzip archive
ga: cartlann Gzip

en: PDF document (gzip-compressed)
ga: cáipéis PDF (comhbhrúite le gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
ga: cáipéis PostScript (comhbhrúite le gzip)

en: HDF document
ga: cáipéis HDF

en: IFF file
ga: comhad IFF

en: iPod firmware
ga: dochtearraí iPod

en: Java archive
ga: cartlann Java

en: Java class
ga: aicme Java

en: JNLP file
ga: comhad JNLP

en: Java keystore
ga: eochairstór Java

en: Java JCE keystore
ga: eochairstór Java JCE

en: Pack200 Java archive
ga: cartlann Java Pack200

en: JavaScript program
ga: ríomhchlár JavaScript

en: JSON document
ga: cáipéis JSON

en: JRD document
ga: cáipéis JRD

en: JSON patch
ga: paiste JSON

en: JSON-LD document
ga: cáipéis JSON-LD

en: Jupyter Notebook
ga: Leabhar nótaí Jupyter

en: CoffeeScript document
ga: cáipéis CoffeeScript

en: JBuilder project
ga: tionscadal JBuilder

en: Karbon14 drawing
ga: líníocht Karbon14

en: KChart chart
ga: cairt KChart

en: Kexi settings for database server connection
ga: socruithe Kexi do cheangal le freastalaí bunachair sonraí

en: shortcut to Kexi project on database server
ga: aicearra go tionscadal Kexi ar fhreastalaí bunachair sonraí

en: Kexi database file-based project
ga: tionscadal bunachair sonraí Kexi bunaithe ar chomhaid

en: KFormula formula
ga: foirmle KFormula

en: KIllustrator drawing
ga: líníocht KIllustrator

en: Kivio flowchart
ga: sreabhchairt Kivio

en: Kontour drawing
ga: líníocht Kontour

en: KPovModeler scene
ga: radharc KPovModeler

en: KPresenter presentation
ga: láithreoireacht KPresenter

en: Krita document
ga: cáipéis Krita

en: KSpread spreadsheet
ga: scarbhileog KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
ga: scarbhileog KSpread (criptithe)

en: KSysV init package
ga: pacáiste túsaithe KSysV

en: Kugar document
ga: cáipéis Kugar

en: KWord document
ga: cáipéis KWord

en: KWord document (encrypted)
ga: cáipéis KWord (criptithe)

en: LHA archive
ga: cartlann LHA

en: LHZ archive
ga: cartlann LHZ

en: message catalog
ga: catalóg theachtaireachtaí

en: LyX document
ga: cáipéis LyX

en: LZ4 archive
ga: Cartlann LZ4

en: Tar archive (LZ4-compressed)
ga: cartlann Tar (comhbhrúite le LZ4)

en: Lzip archive
ga: cartlann Lzip

en: Tar archive (lzip-compressed)
ga: cartlann Tar (comhbhrúite le lzip)

en: PDF document (lzip-compressed)
ga: cáipéis PDF (comhbhrúite le lzip)

en: LZMA archive
ga: cartlann LZMA

en: Tar archive (LZMA-compressed)
ga: cartlann Tar (comhbhrúite le LZMA)

en: LZO archive
ga: cartlann LZO

en: Qpress archive
ga: cartlann Qpress

en: XAR archive
ga: cartlann XAR

en: Zlib archive
ga: cartlann Zlib

en: MagicPoint presentation
ga: láithreoireacht MagicPoint

en: Macintosh MacBinary file
ga: comhad Macintosh MacBinary

en: Matroska stream
ga: sruth Matroska

en: Matroska video
ga: físeán Matroska

en: Matroska 3D video
ga: físeán Matroska 3D

en: Matroska audio
ga: fuaim Matroska

en: WebM video
ga: físeán WebM

en: WebM audio
ga: fuaim WebM

en: MHTML web archive
ga: cartlann ghréasáin MHTML

en: MXF video
ga: físeán MXF

en: OCL file
ga: comhad OCL

en: COBOL source file
ga: cód foinseach COBOL

en: Mobipocket e-book
ga: r-leabhar Mobipocket

en: Adobe FrameMaker MIF document
ga: cáipéis MIF Adobe FrameMaker

en: Mozilla bookmarks
ga: leabharmharcanna Mozilla

en: DOS/Windows executable
ga: comhad inrite DOS/Windows

en: Internet shortcut
ga: aicearra Idirlín

en: WRI document
ga: cáipéis WRI

en: MSX ROM
ga: ROM MSX

en: M4 macro
ga: macra M4

en: Nintendo64 ROM
ga: ROM Nintendo64

en: Nautilus link
ga: nasc Nautilus

en: Neo-Geo Pocket ROM
ga: ROM Neo-Geo Pocket

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
ga: ROM NES

en: Unidata NetCDF document
ga: cáipéis Unidata NetCDF

en: NewzBin usenet index
ga: innéacs usenet NewzBin

en: object code
ga: cód réada

en: Annodex exchange format
ga: formáid mhalairte Annodex

en: Annodex Video
ga: Físeán Annodex

en: Annodex Audio
ga: Fuaim Annodex

en: Ogg multimedia file
ga: comhad ilmheán Ogg

en: Ogg Audio
ga: Fuaim Ogg

en: Ogg Video
ga: Físeán Ogg

en: Ogg Vorbis audio
ga: fuaim Ogg Vorbis

en: Ogg FLAC audio
ga: fuaim Ogg FLAC

en: Opus audio
ga: fuaim Opus

en: Ogg Speex audio
ga: fuaim Ogg Speex

en: Speex audio
ga: fuaim Speex

en: Ogg Theora video
ga: físeán Ogg Theora

en: OGM video
ga: físeán OGM

en: OLE2 compound document storage
ga: stóras cáipéisí comhshuite OLE2

en: Microsoft Publisher document
ga: cáipéis Microsoft Publisher

en: Windows Installer package
ga: pacáiste Windows Installer

en: GNU Oleo spreadsheet
ga: scarbhileog GNU Oleo

en: PAK archive
ga: cartlann PAK

en: Palm OS database
ga: bunachar sonraí Palm OS

en: Parchive archive
ga: cartlann Parchive

en: PEF executable
ga: comhad inrite PEF

en: Perl script
ga: script Perl

en: PHP script
ga: script PHP

en: PKCS#7 certificate bundle
ga: burla teastas PKCS#7

en: PKCS#12 certificate bundle
ga: burla teastas PKCS#12

en: PlanPerfect spreadsheet
ga: scarbhileog PlanPerfect

en: Pocket Word document
ga: cáipéis Pocket Word

en: profiler results
ga: torthaí próifíleora

en: Pathetic Writer document
ga: cáipéis Pathetic Writer

en: Python bytecode
ga: beartchód Python

en: QtiPlot document
ga: cáipéis QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
ga: scarbhileog Quattro Pro

en: QuickTime metalink playlist
ga: seinmliosta meiteanasc QuickTime

en: Quicken document
ga: cáipéis Quicken

en: RAR archive
ga: cartlann RAR

en: DAR archive
ga: cartlann DAR

en: Alzip archive
ga: cartlann Alzip

en: rejected patch
ga: paiste diúltaithe

en: RPM package
ga: pacáiste RPM

en: Source RPM package
ga: pacáiste foinse RPM

en: Ruby script
ga: script Ruby

en: Markaby script
ga: script Markaby

en: Rust source code
ga: cód foinseach Rust

en: SC/Xspread spreadsheet
ga: scarbhileog SC/Xspread

en: shell archive
ga: cartlann bhlaoisce

en: libtool shared library
ga: comhleabharlann libtool

en: shared library
ga: comhleabharlann

en: shell script
ga: script bhlaoisce

en: Shockwave Flash file
ga: comhad Shockwave Flash

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
ga: fuaim Shorten

en: Siag spreadsheet
ga: scarbhileog Siag

en: Skencil document
ga: cáipéis Skencil

en: Stampede package
ga: pacáiste Stampede

en: SG-1000 ROM
ga: ROM SG-1000

note: Translate this to "Master System/Mark III" if the console was known as such in your locale (probably only in Japan)
en: Master System ROM
ga: ROM Master System

en: Game Gear ROM
ga: ROM Game Gear

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
ga: ROM Super NES

en: StuffIt archive
ga: cartlann StuffIt

en: SubRip subtitles
ga: fotheidil SubRip

en: WebVTT subtitles
ga: fotheidil WebVTT

en: SAMI subtitles
ga: fotheidil SAMI

en: MicroDVD subtitles
ga: fotheidil MicroDVD

en: MPSub subtitles
ga: fotheidil MPSub

en: SSA subtitles
ga: fotheidil SSA

en: SubViewer subtitles
ga: fotheidil SubViewer

en: iMelody ringtone
ga: ton buailte iMelody

en: SMAF audio
ga: fuaim SMAF

en: MRML playlist
ga: seinmliosta MRML

en: XMF audio
ga: fuaim XMF

en: SV4 CPIO archive
ga: cartlann SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
ga: cartlann SV4 CPIO (le CRC)

en: Tar archive
ga: cartlann Tar

en: Tar archive (compressed)
ga: cartlann Tar (comhbhrúite)

en: generic font file
ga: comhad cló ginearálta

en: packed font file
ga: comhad cló pacáilte

en: TGIF document
ga: cáipéis TGIF

en: theme
ga: téama

en: ToutDoux document
ga: cáipéis ToutDoux

en: backup file
ga: comhad cúltaca

en: Troff document
ga: cáipéis Troff

en: Manpage manual document
ga: cáipéis lámhleabhair Man

en: manual page (compressed)
ga: leathanach lámhleabhair (comhbhrúite)

en: Tar archive (LZO-compressed)
ga: cartlann Tar (comhbhrúite le LZO)

en: XZ archive
ga: cartlann XZ

en: Tar archive (XZ-compressed)
ga: cartlann Tar (comhbhrúite le XZ)

en: PDF document (XZ-compressed)
ga: cáipéis PDF (comhbhrúite le XZ)

en: Ustar archive
ga: cartlann Ustar

en: WAIS source code
ga: cód foinseach WAIS

en: WordPerfect/Drawperfect image
ga: íomhá WordPerfect/Drawperfect

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
ga: teastas X.509 ionchódaithe le DER/PEM/Netscape

en: empty document
ga: cáipéis fholamh

en: Zoo archive
ga: cartlann Zoo

en: XHTML page
ga: leathanach XHTML

en: Zip archive
ga: cartlann Zip

en: WIM disk Image
ga: íomhá diosca WIM

en: Dolby Digital audio
ga: fuaim Dolby Digital

en: DTS audio
ga: fuaim DTS

en: DTSHD audio
ga: fuaim DTSHD

en: AMR audio
ga: fuaim AMR

en: AMR-WB audio
ga: fuaim AMR-WB

en: ULAW (Sun) audio
ga: fuaim ULAW (Sun)

en: Commodore 64 audio
ga: fuaim Commodore 64

en: PCM audio
ga: fuaim PCM

en: AIFC audio
ga: fuaim AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
ga: fuaim AIFF/Amiga/Mac

en: Monkey's audio
ga: fuaim Monkey's

en: Impulse Tracker audio
ga: fuaim Impulse Tracker

en: FLAC audio
ga: fuaim FLAC

en: WavPack audio
ga: fuaim WavPack

en: WavPack audio correction file
ga: comhad ceartúchán fuaime WavPack

en: MIDI audio
ga: fuaim MIDI

en: compressed Tracker audio
ga: fuaim chomhbhrúite Tracker

en: AAC audio
ga: fuaim AAC

en: MPEG-4 audio
ga: fuaim MPEG-4

en: MPEG-4 video
ga: físeán MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
ga: closleabhar MPEG-4

en: 3GPP multimedia file
ga: comhad ilmheán 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
ga: comhad ilmheán 3GPP2

en: Amiga SoundTracker audio
ga: fuaim Amiga SoundTracker

en: MP2 audio
ga: fuaim MP2

en: MP3 audio
ga: fuaim MP3

en: MP3 audio (streamed)
ga: fuaim MP3 (sruthaithe)

en: HTTP Live Streaming playlist
ga: seinmliosta sruthaithe bheo HTTP

en: Microsoft ASX playlist
ga: seinmliosta Microsoft ASX

en: PSF audio
ga: fuaim PSF

en: MiniPSF audio
ga: fuaim MiniPSF

en: PSFlib audio library
ga: leabharlann fhuaime PSFlib

en: Windows Media audio
ga: fuaim Windows Media

en: Musepack audio
ga: fuaim Musepack

en: RealAudio document
ga: cáipéis RealAudio

en: RealMedia Metafile
ga: Meiteachomhad RealMedia

en: RealVideo document
ga: cáipéis RealVideo

en: RealMedia document
ga: cáipéis RealMedia

en: RealPix document
ga: cáipéis RealPix

en: RealText document
ga: cáipéis RealText

en: RIFF audio
ga: fuaim RIFF

en: RIFF container
ga: coimeádán RIFF

en: Scream Tracker 3 audio
ga: fuaim Scream Tracker 3

en: MP3 ShoutCast playlist
ga: seinmliosta MP3 ShoutCast

en: Scream Tracker audio
ga: fuaim Scream Tracker

en: VOC audio
ga: fuaim VOC

en: WAV audio
ga: fuaim WAV

en: Scream Tracker instrument
ga: ionstraim Scream Tracker

en: FastTracker II audio
ga: fuaim FastTracker II

en: TrueAudio audio
ga: fuaim TrueAudio

en: Windows BMP image
ga: íomhá BMP Windows

en: WBMP image
ga: íomhá WBMP

en: Computer Graphics Metafile
ga: Meiteachomhad Grafaicí Ríomhaire

en: CCITT G3 fax
ga: facs CCITT G3

en: G3 fax image
ga: íomhá fhacs G3

en: GIF image
ga: íomhá GIF

en: IEF image
ga: íomhá IEF

en: JPEG image
ga: íomhá JPEG

en: JPEG-2000 image
ga: íomhá JPEG-2000

en: OpenRaster archiving image
ga: íomhá chartlannaithe OpenRaster

en: DirectDraw surface
ga: dromchla DirectDraw

en: X11 cursor
ga: cúrsóir X11

en: EXR image
ga: íomhá EXR

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
ga: líníocht Macintosh Quickdraw/PICT

en: UFRaw ID image
ga: íomhá aitheantais UFRaw

en: digital raw image
ga: amhíomhá dhigiteach

en: Adobe DNG negative
ga: claonchló DNG Adobe

en: Canon CRW raw image
ga: amhíomhá Canon CRW

en: Canon CR2 raw image
ga: amhíomhá Canon CR2

en: Fuji RAF raw image
ga: amhíomhá Fuji RAF

en: Kodak DCR raw image
ga: amhíomhá Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
ga: amhíomhá Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
ga: amhíomhá Kodak KDC

en: Minolta MRW raw image
ga: amhíomhá Minolta MRW

en: Nikon NEF raw image
ga: amhíomhá Nikon NEF

en: Olympus ORF raw image
ga: amhíomhá Olympus ORF

en: Panasonic raw image
ga: amhíomhá Panasonic

en: Panasonic raw2 image
ga: íomhá raw2 Panasonic

en: Pentax PEF raw image
ga: amhíomhá Pentax PEF

en: Sigma X3F raw image
ga: amhíomhá Sigma X3F

en: Sony SRF raw image
ga: amhíomhá Sony SRF

en: Sony SR2 raw image
ga: amhíomhá Sony SR2

en: Sony ARW raw image
ga: amhíomhá Sony ARW

en: PNG image
ga: íomhá PNG

en: Run Length Encoded bitmap image
ga: íomhá ghiotánmhapach ionchódaithe fad reatha

en: SVG image
ga: íomhá SVG

en: compressed SVG image
ga: íomhá SVG comhbhrúite

en: TIFF image
ga: íomhá TIFF

en: Multi-page TIFF image
ga: íomhá il-leathanach TIFF

en: AutoCAD image
ga: íomhá AutoCAD

en: DXF vector image
ga: íomhá veicteoireach DXF

en: Microsoft Document Imaging format
ga: formáid Microsoft Document Imaging

en: WebP image
ga: íomhá WebP

en: 3D Studio image
ga: íomhá 3D Studio

en: Applix Graphics image
ga: íomhá Applix Graphics

en: EPS image (bzip-compressed)
ga: íomhá EPS (comhbhrúite le bzip)

en: CMU raster image
ga: íomhá rastar CMU

en: compressed GIMP image
ga: íomhá GIMP comhbhrúite

en: DICOM image
ga: íomhá DICOM

en: DocBook document
ga: cáipéis DocBook

en: DIB image
ga: íomhá DIB

en: DjVu image
ga: íomhá DjVu

en: DjVu document
ga: cáipéis DjVu

en: DPX image
ga: íomhá DPX

en: EPS image
ga: íomhá EPS

en: FITS document
ga: cáipéis FITS

en: FPX image
ga: íomhá FPX

en: EPS image (gzip-compressed)
ga: íomhá EPS (comhbhrúite le gzip)

en: Windows icon
ga: deilbhín Windows

en: MacOS X icon
ga: deilbhín MacOS X

en: ILBM image
ga: íomhá ILBM

en: JNG image
ga: íomhá JNG

en: LightWave object
ga: réad LightWave

en: LightWave scene
ga: radharc LightWave

en: MacPaint Bitmap image
ga: íomhá ghiotánmhapach MacPaint

en: Office drawing
ga: líníocht Office

en: NIFF image
ga: íomhá NIFF

en: PCX image
ga: íomhá PCX

en: PCD image
ga: íomhá PCD

en: PNM image
ga: íomhá PNM

en: PBM image
ga: íomhá PBM

en: PGM image
ga: íomhá PGM

en: PPM image
ga: íomhá PPM

en: Photoshop image
ga: íomhá Photoshop

en: RGB image
ga: íomhá RGB

en: SGI image
ga: íomhá SGI

en: Sun raster image
ga: íomhá rastar Sun

en: TGA image
ga: íomhá TGA

en: Windows cursor
ga: cúrsóir Windows

en: Windows animated cursor
ga: cúrsóir beoite Windows

en: EMF image
ga: íomhá EMF

en: WMF image
ga: íomhá WMF

en: XBM image
ga: íomhá XBM

en: GIMP image
ga: íomhá GIMP

en: XFig image
ga: íomhá XFig

en: XPM image
ga: íomhá XPM

en: X window image
ga: íomhá X-windows

en: block device
ga: gléas bloc

en: character device
ga: gléas carachtar

en: folder
ga: fillteán

en: pipe
ga: píopa

en: mount point
ga: pointe feistithe

en: socket
ga: soicéad

en: symbolic link
ga: nasc siombalach

en: mail delivery report
ga: tuairisc sheachadta r-phoist

en: mail disposition report
ga: tuairisc chóirithe r-phoist

en: reference to remote file
ga: tagairt do chomhad cianda

en: Usenet news message
ga: teachtaireacht nuachta Usenet

en: partial email message
ga: teachtaireacht ríomhphoist neamhiomlán

en: email message
ga: teachtaireacht ríomhphoist

en: GNU mail message
ga: teachtaireacht r-phoist GNU

en: IGES document
ga: cáipéis IGES

en: VRML document
ga: cáipéis VRML

en: message in several formats
ga: teachtaireacht i bhformáidí éagsúla

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
ga: comhad ionchódaithe le Macintosh AppleDouble

en: message digest
ga: achoimre theachtaireachtaí

en: encrypted message
ga: teachtaireacht chriptithe

en: compound documents
ga: cáipéisí comhshuite

en: compound document
ga: cáipéis comhshuite

en: mail system report
ga: tuairisc chórais r-phoist

en: signed message
ga: teachtaireacht sínithe

en: stream of data (server push)
ga: sruth sonraí (brú freastalaí)

en: VCS/ICS calendar
ga: féilire VCS/ICS

en: CSS stylesheet
ga: stílbhileog CSS

en: electronic business card
ga: cárta gnó leictreonach

en: Turtle document
ga: cáipéis Turtle

en: txt2tags document
ga: cáipéis txt2tags

en: Verilog source code
ga: cód foinseach Verilog

en: SystemVerilog header
ga: ceanntásc SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
ga: cód foinseach SystemVerilog

en: VHDL source code
ga: cód foinseach VHDL

en: enriched text document
ga: cáipéis téacs saibhrithe

en: help page
ga: leathanach cabhrach

en: plain text document
ga: cáipéis ghnáth-théacs

en: RDF file
ga: comhad RDF

en: OWL XML file
ga: comhad XML OWL

en: email headers
ga: ceanntásca ríomhphoist

en: rich text document
ga: cáipéis mhéith-théacs

en: RSS summary
ga: achoimre RSS

en: Atom syndication feed
ga: fotha sindeacáitithe Atom

en: OPML syndication feed
ga: fotha sindeacáitithe OPML

en: SGML document
ga: cáipéis SGML

en: spreadsheet interchange document
ga: cáipéis idirmhalartaithe scarbhileog

en: TSV document
ga: cáipéis TSV

en: Graphviz DOT graph
ga: graf DOT Graphviz

en: JAD document
ga: cáipéis JAD

en: WML document
ga: cáipéis WML

en: WMLScript program
ga: ríomhchlár WMLScript

en: ACE archive
ga: cartlann ACE

en: Ada source code
ga: cód foinseach Ada

en: author list
ga: liosta údar

en: BibTeX document
ga: cáipéis BibTeX

en: C++ header
ga: ceanntásc C++

en: C++ source code
ga: cód foinseach C++

en: ChangeLog document
ga: cáipéis ChangeLog

en: C header
ga: ceanntásc C

en: CMake source code
ga: cód foinseach CMake

en: CSV document
ga: cáipéis CSV

en: CSV Schema document
ga: cáipéis scéimre CSV

en: license terms
ga: téarmaí ceadúnais

en: author credits
ga: admhálacha údar

en: C source code
ga: cód foinseach C

en: C# source code
ga: cód foinseach C#

en: Vala source code
ga: cód foinseach Vala

en: OOC source code
ga: cód foinseach OOC

en: DCL script
ga: script DCL

en: DSSSL document
ga: cáipéis DSSSL

en: D source code
ga: cód foinseach D

en: DTD file
ga: comhad DTD

en: Eiffel source code
ga: cód foinseach Eiffel

en: Emacs Lisp source code
ga: cód foinseach Emacs Lisp

en: Erlang source code
ga: cód foinseach Erlang

en: Fortran source code
ga: cód foinseach Fortran

en: Genie source code
ga: cód foinseach Genie

en: translation file
ga: comhad aistriúcháin

en: translation template
ga: teimpléad aistriúcháin

en: feature specification in Gherkin format
ga: sonraíocht gnéithe i bhformáid Gherkin

en: HTML document
ga: cáipéis HTML

en: Web application cache manifest
ga: lastliosta taisce d'fheidhmchlár Gréasáin

en: Google Video Pointer
ga: pointeoir Google Video

en: Haskell source code
ga: cód foinseach Haskell

en: IDL document
ga: cáipéis IDL

en: installation instructions
ga: treoracha suiteála

en: Java source code
ga: cód foinseach Java

en: LDIF address book
ga: leabhar seoltaí LDIF

en: Lilypond music sheet
ga: bileog cheoil Lilypond

en: LHS source code
ga: cód foinseach LHS

en: application log
ga: logchomhad feidhmchláir

en: Markdown document
ga: cáipéis Markdown

en: Qt MOC file
ga: comhad MOC Qt

en: Windows Registry extract
ga: sliocht as Clárlann Windows

en: Managed Object Format
ga: formáid réada bainistithe

en: Mup publication
ga: foilseachán Mup

en: Objective-C source code
ga: cód foinseach Objective-C

en: OCaml source code
ga: cód foinseach OCaml

en: MATLAB script/function
ga: script/feidhm MATLAB

en: Meson source code
ga: cód foinseach Meson

en: Modelica model
ga: samhail Modelica

en: Pascal source code
ga: cód foinseach Pascal

en: differences between files
ga: difríochtaí idir chomhaid

en: Go source code
ga: cód foinseach Go

en: SCons configuration file
ga: comhad cumraíochta SCons

en: Python script
ga: script Python

en: Lua script
ga: script Lua

en: README document
ga: cáipéis README

en: NFO document
ga: cáipéis NFO

en: RPM spec file
ga: comhad spec RPM

en: Sass CSS pre-processor file
ga: comhad réamhphróiseálaí CSS Sass

en: Scala source code
ga: cód foinseach Scala

en: Scheme source code
ga: cód foinseach Scheme

en: Setext document
ga: cáipéis Setext

en: SQL code
ga: cód SQL

en: Tcl script
ga: script Tcl

en: TeX document
ga: cáipéis TeX

en: TeXInfo document
ga: cáipéis TeXInfo

en: Troff ME input document
ga: cáipéis ionchurtha Troff ME

en: Troff MM input document
ga: cáipéis ionchurtha Troff MM

en: Troff MS input document
ga: cáipéis ionchurtha Troff MS

en: Twig template
ga: teimpléad Twig

en: X-Motif UIL table
ga: tábla X-Motif UIL

en: resource location
ga: suíomh acmhainne

en: uuencoded file
ga: comhad uuencoded

en: XMI file
ga: comhad XMI

en: XSL FO file
ga: comhad XSL FO

en: iptables configuration file
ga: comhad cumraíochta iptables

en: D-Bus service file
ga: comhad seirbhíse D-Bus

en: systemd unit file
ga: comhad aonaid systemd

en: XSLT stylesheet
ga: stílbhileog XSLT

en: XMCD CD database
ga: bunachar sonraí XMCD CD

en: XML document
ga: cáipéis XML

en: XML entities document
ga: cáipéis aonán XML

en: DV video
ga: físeán DV

en: ISI video
ga: físeán ISI

en: MPEG-2 transport stream
ga: sruth aistrithe MPEG-2

en: MPEG video
ga: físeán MPEG

en: MPEG video (streamed)
ga: físeán MPEG (sruthaithe)

en: QuickTime video
ga: físeán QuickTime

en: QuickTime image
ga: íomhá QuickTime

en: Khronos texture image
ga: íomhá uigeachta Khronos

en: Vivo video
ga: físeán Vivo

en: Wavelet video
ga: físeán Wavelet

en: ANIM animation
ga: beochan ANIM

en: FLIC animation
ga: beochan FLIC

en: Haansoft Hangul document
ga: cáipéis Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
ga: teimpléad cháipéis Haansoft Hangul

en: MNG animation
ga: beochan MNG

en: ASF video
ga: físeán ASF

en: Windows Media Station file
ga: comhad Windows Media Station

en: Windows Media video
ga: físeán Windows Media

en: AVI video
ga: físeán AVI

en: NullSoft video
ga: físeán NullSoft

en: SDP multicast stream file
ga: comhad shruth ilchraolacháin SDP

en: SGI video
ga: físeán SGI

en: eMusic download package
ga: pacáiste íosluchtú eMusic

en: KML geographic data
ga: sonraí geografacha KML

en: KML geographic compressed data
ga: sonraí comhbhrúite geografacha KML

en: GeoJSON geospatial data
ga: sonraí geospásúla GeoJSON

en: GPX geographic data
ga: sonraí geografacha GPX

en: Citrix ICA settings file
ga: comhad socruithe Citrix ICA

en: XUL interface document
ga: cáipéis chomhéadan XUL

en: XPInstall installer module
ga: modúl suiteála XPInstall

en: Word 2007 document
ga: cáipéis Word 2007

en: Word 2007 document template
ga: teimpléad cháipéis Word 2007

en: PowerPoint 2007 presentation
ga: láithreoireacht PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
ga: sleamhnán PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
ga: taispeántas PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
ga: teimpléad láithreoireachta PowerPoint 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
ga: scarbhileog Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
ga: teimpléad scarbhileoige Excel 2007

en: T602 document
ga: cáipéis T602

en: Cisco VPN Settings
ga: socruithe VPN Cisco

en: ICC profile
ga: próifíl ICC

en: IT 8.7 color calibration file
ga: comhad calabraithe dathanna IT 8.7

en: CCMX color correction file
ga: comhad ceartúchán dathanna CCMX

en: WinHelp help file
ga: comhad cabhrach WinHelp

en: binary differences between files
ga: difríochtaí dénártha idir comhaid

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: digital photos
ga: grianghraif dhigiteacha

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
ga: dlúthdhiosca físe

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Video_CD http://everything2.com/index.pl?node_id=1009222
en: Super Video CD
ga: dlúthdhiosca Super Video

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: video DVD
ga: DVD físe

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: audio CD
ga: dlúthdhiosca fuaime

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: blank CD disc
ga: dlúthdhiosca folamh

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: blank DVD disc
ga: DVD folamh

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: blank Blu-ray disc
ga: diosca folamh Blu-Ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: blank HD DVD disc
ga: HD DVD folamh

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: audio DVD
ga: DVD fuaime

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
ga: diosca físe Blu-Ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
ga: diosca físe HD DVD

note: see fd.o hal spec
en: e-book reader
ga: léitheoir r-leabhair

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
ga: dlúthdhiosca grianghraf

note: see fd.o hal spec
en: portable audio player
ga: seinnteoir iniompartha fuaime

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: software
ga: bogearraí

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
ga: bogearraí UNIX

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
ga: bogearraí Windows

note: http://www4.wiwiss.fu-berlin.de/bizer/TriG/
en: TriG RDF document
ga: cáipéis RDF TriG

en: Apple Keynote 5 presentation
ga: láithreoireacht Apple Keynote 5

en: Doom WAD
ga: WAD Doom

en: Amiga disk image
ga: íomhá diosca Amiga

en: Flatpak application bundle
ga: burla feidhmchláir Flatpak

en: Flatpak repository description
ga: cur síos ar stórlann Flatpak

en: Flatpak repository reference
ga: tagairt do stórlann Flatpak

en: Squashfs filesystem
ga: córas comhad Squashfs

en: Snap package
ga: pacáiste Snap

en: STL 3D model (binary)
ga: samhail 3T STL (dénártha)

en: STL 3D model (ASCII)
ga: samhail 3T STL (ASCII)

en: G-code file
ga: comhad G-code

en: Nintendo FDS disk image
ga: íomhá diosca Nintendo FDS
