shared-mime-info - en to id translation catalogue (728 entries)

en: ATK inset
id: Inset ATK

en: electronic book document
id: dokumen buku elektronik

en: Adobe Illustrator document
id: dokumen Adobe Illustrator

en: Macintosh BinHex-encoded file
id: berkas tersandi Macintosh BinHex

en: MathML document
id: dokumen MathML

en: mailbox file
id: berkas kotak surat

en: Metalink file
id: berkas Metalink

en: unknown
id: tak diketahui

en: Partially downloaded file
id: Berkas yang terunduh sebagian

en: ODA document
id: Dokumen ODA

en: WWF document
id: Dokumen WWF

en: PDF document
id: Dokumen PDF

en: XSPF playlist
id: Senarai pular XSPF

en: Microsoft Windows theme pack
id: Pak tema Microsoft Windows

en: AmazonMP3 download file
id: Berkas unduh AmazonMP3

en: GSM 06.10 audio
id: Audio GSM 06.10

en: PGP/MIME-encrypted message header
id: Tajuk pesan terenkripsi PGP/MIME

en: PGP keys
id: Kunci PGP

en: detached OpenPGP signature
id: tanda tangan OpenPGP yang terlepas

en: PKCS#7 Message or Certificate
id: Sertifikat atau Pesan PKCS#7

en: detached S/MIME signature
id: tanda tangan S/MIME yang terlepas

en: PKCS#8 private key
id: Kunci privat PKCS#8

en: PKCS#10 certification request
id: Permintaan sertifikasi PKCS#10

en: X.509 certificate
id: Sertifikat X.509

en: Certificate revocation list
id: Daftar pencabutan sertificat (CRL)

en: PkiPath certification path
id: Alamat sertifikasi PkiPath

en: PS document
id: Dokumen PS

en: Plucker document
id: Dokumen Plucker

en: RAML document
id: dokumen RAML

en: RELAX NG XML schema
id: Skema XML RELAX NG

en: RTF document
id: Dokumen RTF

en: Sieve mail filter script
id: Skrip filter surat Sieve

en: SMIL document
id: Dokumen SMIL

en: WPL playlist
id: Senarai putar WPL

en: SQLite2 database
id: Basis data SQLite2

en: SQLite3 database
id: Basis data SQLite3

en: GEDCOM family history
id: Sejarah keluarga GEDCOM

en: Flash video
id: Video Flash

en: JavaFX video
id: Video JavaFX

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
id: Catatan SGF

en: XLIFF translation file
id: Berkas terjemahan XLIFF

en: YAML document
id: Dokumen YAML

en: Corel Draw drawing
id: Gambar Corel Draw

en: HPGL file
id: Berkas HPGL

en: PCL file
id: Berkas PCL

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
id: Lembar sebar Lotus 1-2-3

en: JET database
id: Basis data JET

en: Microsoft Cabinet archive
id: Arsip Microsoft Cabinet

en: Excel spreadsheet
id: Lembar sebar Excel

en: Excel add-in
id: Add-in Excel

en: Excel 2007 binary spreadsheet
id: Lembar kerja biner Excel 2007

en: Excel spreadsheet template
id: Templat lembar kerja Excel

en: PowerPoint presentation
id: Presentasi PowerPoint

en: PowerPoint add-in
id: Add-in PowerPoint

en: PowerPoint slide
id: Salindia PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
id: Templat presentasi PowerPoint

en: Office Open XML Visio Drawing
id: Gambar Visio Office Open XML

en: Office Open XML Visio Template
id: Templat Visio Office Open XML

en: Office Open XML Visio Stencil
id: Stensil Visio Office Open XML

en: Word document
id: Dokumen Word

en: Word document template
id: Templat dokumen Word

en: XPS document
id: Dokumen XPS

en: Microsoft Works document
id: Dokumen Microsoft Works

en: Microsoft Visio document
id: Dokumen Microsoft Visio

en: Word template
id: Templat Word

en: GML document
id: Dokumen GML

en: GNUnet search file
id: Berkas telusur GNUnet

en: TNEF message
id: Pesan TNEF

en: StarCalc spreadsheet
id: Lembar sebar StarCalc

en: StarChart chart
id: Bagan StarChart

en: StarDraw drawing
id: Gambar StarDraw

en: StarImpress presentation
id: Presentasi StarImpress

en: StarMail email
id: Email StarMail

en: StarMath formula
id: Formula StarMath

en: StarWriter document
id: Dokumen StarWriter

en: OpenOffice Calc spreadsheet
id: Lembar sebar OpenOffice Calc

en: OpenOffice Calc template
id: Templat OpenOffice Calc

en: OpenOffice Draw drawing
id: Gambar OpenOffice Draw

en: OpenOffice Draw template
id: Templat OpenOffice Draw

en: OpenOffice Impress presentation
id: Presentasi OpenOffice Impress

en: OpenOffice Impress template
id: Templat OpenOffice Impress

en: OpenOffice Math formula
id: Formula OpenOffice Math

en: OpenOffice Writer document
id: Dokumen OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer global document
id: Dokumen global OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer template
id: Templat OpenOffice Writer

en: ODT document
id: Dokumen ODT

en: ODT document (Flat XML)
id: Dokumen ODT (Flat XML)

en: ODT template
id: Templat ODT

en: OTH template
id: Templat OTH

en: ODM document
id: Dokumen ODM

en: ODG drawing
id: Gambar ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
id: Gambar ODG (FLAT XML)

en: ODG template
id: Templat ODG

en: ODP presentation
id: Presentasi ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
id: Presentasi ODP (Flat XML)

en: ODP template
id: Templat ODP

en: ODS spreadsheet
id: Lembar sebar ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
id: Lembar sebar ODS (Flat XML)

en: ODS template
id: Templat ODS

en: ODC chart
id: Bagan ODC

en: ODC template
id: Templat ODC

en: ODF formula
id: Formula ODF

en: ODF template
id: Templat ODF

en: ODB database
id: Basis data ODB

en: ODI image
id: Citra ODI

en: OpenOffice.org extension
id: Ekstensi OpenOffice.org

en: Android package
id: Paket Android

en: SIS package
id: Paket SIS

en: SISX package
id: Paket SISX

en: Network Packet Capture
id: Tangkapan Paket Jaringan

en: WordPerfect document
id: Dokumen WordPerfect

en: SPSS Portable Data File
id: Berkas Data Portabel SPSS

en: SPSS Data File
id: Berkas Data SPSS

en: XBEL bookmarks
id: Bookmark XBEL

en: 7-zip archive
id: Arsip 7-zip

en: AbiWord document
id: Dokumen AbiWord

en: CD image cuesheet
id: Citra cuesheet CD

en: Lotus AmiPro document
id: Dokumen Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
id: Dokumen AportisDoc

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
id: Lembar sebar Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
id: Dokumen Applix Words

en: ARC archive
id: Arsip ARC

en: AR archive
id: Arsip AR

en: ARJ archive
id: Arsip ARJ

en: ASP page
id: Halaman ASP

en: AWK script
id: Skrip AWK

en: BCPIO document
id: Dokumen BCPIO

en: BitTorrent seed file
id: Berkas benih BitTorrent

en: Blender scene
id: Scene Blender

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
id: Dokumen TeX DVI (terkompresi bzip)

en: Bzip archive
id: Arsip Bzip

en: Tar archive (bzip-compressed)
id: Arsip Tar (terkompresi bzip)

en: PDF document (bzip-compressed)
id: Dokumen PDF (terkompresi bzip)

en: PostScript document (bzip-compressed)
id: Dokumen PostScript (terkompresi bzip)

en: comic book archive
id: arsip buku komik

en: Lrzip archive
id: Arsip Lrzip

en: Tar archive (lrzip-compressed)
id: Arsip Tar (terkompresi lrzip)

en: Apple disk image
id: Image disk Apple

en: Raw disk image
id: Image disk mentah

en: Raw disk image (XZ-compressed)
id: Image disk mentah (terkompresi XZ)

en: raw CD image
id: citra CD mentah

en: AppImage application bundle
id: bundel aplikasi AppImage

en: CD Table Of Contents
id: Tabel Isi CD

en: PGN chess game notation
id: Notasi permainan catur PGN

en: CHM document
id: Dokumen CHM

en: Java byte code
id: Kode bita Java

en: UNIX-compressed file
id: Berkas terkompresi UNIX

en: Tar archive (gzip-compressed)
id: Arsip Tar (terkompresi gzip)

en: program crash data
id: data program macet

en: CPIO archive
id: Arsip CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
id: Arsip CPIO (terkompresi gzip)

en: C shell script
id: Skrip shell C

en: Xbase document
id: Dokumen Xbase

en: ECMAScript program
id: Program ECMAScript

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
id: image cakram CD Sega

note: Translate this to Kids Computer Pico if the console was known as such in your locale Should be Sega Pico in all but Japan: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Pico
en: Sega Pico ROM
id: ROM Sega Pico

en: Sega Saturn disc image
id: Image cakram Sega Saturn

en: Dreamcast GD-ROM
id: GD-ROM Dreamcast

en: Nintendo DS ROM
id: Memori baca-saja Nintendo DS

en: PC Engine ROM
id: ROM PC Engine

en: Wii disc image
id: Image disk Wii

en: WiiWare bundle
id: Bundel WiiWare

en: GameCube disc image
id: Image disk GameCube

en: Thomson Mémo7 cartridge
id: cartridge Thomson Mémo7

en: Thomson cassette
id: kaset Thomson

en: HFE floppy disk image
id: image disk floppy HFE

en: SAP Thomson floppy disk image
id: image disk floppy SAP Thomson

en: Debian package
id: Paket Debian

en: Qt Designer file
id: Berkas Qt Designer

en: Qt Markup Language file
id: Berkas Bahasa Markup Qt

en: desktop configuration file
id: berkas konfigurasi destop

en: FictionBook document
id: Dokumen FictionBook

en: Compressed FictionBook document
id: Dokumen FictionBook terkompresi

en: Dia diagram
id: Diagram Dia

en: Dia shape
id: Shape Dia

en: TeX DVI document
id: Dokumen TeX DVI

en: Enlightenment theme
id: Tema Enlightenment

en: Egon Animator animation
id: Animasi Egon Animator

en: executable
id: dapat dieksekusi

en: FLTK Fluid file
id: Berkas FLTK Fluid

en: WOFF font
id: Fonta WOFF

en: PostScript type-1 font
id: fonta PostScript type-1

en: Adobe font metrics
id: Metrik fonta Adobe

en: BDF font
id: Fonta BDF

en: DOS font
id: Fonta DOS

en: Adobe FrameMaker font
id: Fonta Adobe FrameMaker

en: LIBGRX font
id: Fonta LIBGRX

en: Linux PSF console font
id: Fonta konsol Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
id: Fonta konsol Linux PSF (terkompresi gzip)

en: PCF font
id: Fonta PCF

en: OpenType font
id: Fonta OpenType

en: Speedo font
id: Fonta Speedo

en: SunOS News font
id: Fonta SunOS News

en: TeX font
id: Fonta TeX

en: TeX font metrics
id: Fonta metrik TeX

en: TrueType font
id: Fonta TrueType

en: TrueType XML font
id: Fonta TrueType XML

en: V font
id: Fonta V

en: Adobe FrameMaker document
id: Dokumen Adobe FrameMaker

en: Game Boy ROM
id: Memori baca-saja Game Boy

en: Game Boy Color ROM
id: ROM Game Boy Color

en: Game Boy Advance ROM
id: Memori baca-saja Game Boy Advance

en: GDBM database
id: Basis data GDBM

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
id: Memori baca-saja Genesis

note: Translate this to Super 32X, Mega Drive 32X or Mega 32X if the system was known as such in your locale Should be Super 32X in Japan, Mega Drive 32X in PAL region and Mega 32X in Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/32X
en: Genesis 32X ROM
id: ROM Genesis 32X

en: translated messages (machine-readable)
id: pesan diterjemahkan (dapat dibaca mesin)

en: Glade project
id: Proyek Glade

en: GnuCash financial data
id: Data keuangan GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
id: Lembar sebar Gnumeric

en: Gnuplot document
id: Dokumen Gnuplot

en: Graphite scientific graph
id: Grafik sains Graphite

en: GTKtalog catalog
id: Katalog GTKtalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
id: Dokumen TeX DVI (terkompresi gzip)

en: Gzip archive
id: Arsip Gzip

en: PDF document (gzip-compressed)
id: Dokumen PDF (terkompresi gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
id: Dokumen PostScript (terkompresi gzip)

en: HDF document
id: Dokumen HDF

en: IFF file
id: Berkas IFF

en: iPod firmware
id: peranti tegar iPod

en: Java archive
id: Arsip Java

en: Java class
id: Kelas Java

en: JNLP file
id: Berkas JNLP

en: Java keystore
id: Penyimpanan kunci Java

en: Java JCE keystore
id: Penyimpanan kunci Java JCE

en: Pack200 Java archive
id: Arsip Pack200 Java

en: JavaScript program
id: Program JavaScript

en: JSON document
id: Dokumen JSON

en: JRD document
id: Dokumen JRD

en: JSON patch
id: Patch JSON

en: JSON-LD document
id: Dokumen JSON-LD

en: Jupyter Notebook
id: Notebook Jupyter

en: CoffeeScript document
id: Dokumen CoffeeScript

en: JBuilder project
id: Proyek JBuilder

en: Karbon14 drawing
id: Gambar Karbon14

en: KChart chart
id: Bagan KChart

en: Kexi settings for database server connection
id: Tatanan Kexi bagi koneksi server basis data

en: shortcut to Kexi project on database server
id: pintasan ke projek Kexi pada server basis data

en: Kexi database file-based project
id: Projek berbasis berkas basis data Kexi

en: KFormula formula
id: Formula KFormula

en: KIllustrator drawing
id: Gambar KIllustrator

en: Kivio flowchart
id: Bagan Kivio

en: Kontour drawing
id: Gambar Kontour

en: KPovModeler scene
id: Scene KPovModeler

en: KPresenter presentation
id: Presentasi KPresenter

en: Krita document
id: Dokumen Krita

en: KSpread spreadsheet
id: Lembar sebar KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
id: Lembar sebar KSpread (terenkripsi)

en: KSysV init package
id: Paket init KSysV

en: Kugar document
id: Dokumen Kugar

en: KWord document
id: Dokumen KWord

en: KWord document (encrypted)
id: Dokumen KWord (terenkripsi)

en: LHA archive
id: Arsip LHA

en: LHZ archive
id: Arsip LHZ

en: message catalog
id: katalog pesan

en: LyX document
id: Dokumen LyX

en: LZ4 archive
id: Arsip LZ4

en: Tar archive (LZ4-compressed)
id: arsip tar (terkompresi LZ4)

en: Lzip archive
id: Arsip Lzip

en: Tar archive (lzip-compressed)
id: arsip tar (terkompresi lzip)

en: PDF document (lzip-compressed)
id: dokumen PDF (termkompresi lzip)

en: LZMA archive
id: Arsip LZMA

en: Tar archive (LZMA-compressed)
id: Arsip Tar (terkompresi LZMA)

en: LZO archive
id: Arsip LZO

en: Qpress archive
id: Arsip Qpress

en: XAR archive
id: Arsip XAR

en: Zlib archive
id: Arsip Zlib

en: MagicPoint presentation
id: Presentasi MagicPoint

en: Macintosh MacBinary file
id: Berkas Macintosh MacBinary

en: Matroska stream
id: Stream Matroska

en: Matroska video
id: Video Matroska

en: Matroska 3D video
id: Video 3D Matroska

en: Matroska audio
id: Audio Matroska

en: WebM video
id: Video WebM

en: WebM audio
id: Audio WebM

en: MHTML web archive
id: Arsip web MHTML

en: MXF video
id: Video MXF

en: OCL file
id: Berkas OCL

en: COBOL source file
id: Berkas sumber COBOL

en: Mobipocket e-book
id: e-book Mobipocket

en: Adobe FrameMaker MIF document
id: Dokumen Adobe FrameMaker MIF

en: Mozilla bookmarks
id: Bookmark Mozilla

en: DOS/Windows executable
id: DOS/Windows dapat dieksekusi

en: Internet shortcut
id: Jalan pintas Internet

en: WRI document
id: Dokumen WRI

en: MSX ROM
id: Memori baca-saja MSX

en: M4 macro
id: Makro M4

en: Nintendo64 ROM
id: Memori baca-saja Nintendo64

en: Nautilus link
id: Taut Nautilus

en: Neo-Geo Pocket ROM
id: ROM Neo-Geo Pocket

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
id: Memori baca-saja NES

en: Unidata NetCDF document
id: Dokumen Unidata NetCDF

en: NewzBin usenet index
id: Indeks usenet NewzBin

en: object code
id: kode object

en: Annodex exchange format
id: Format pertukaran Annodex

en: Annodex Video
id: Video Annodex

en: Annodex Audio
id: Audio Annodex

en: Ogg multimedia file
id: Berkas multimedia Ogg

en: Ogg Audio
id: Audio Ogg

en: Ogg Video
id: Video Ogg

en: Ogg Vorbis audio
id: Audio Ogg Vorbis

en: Ogg FLAC audio
id: Audio Ogg FLAC

en: Opus audio
id: Audio Opus

en: Ogg Speex audio
id: Audio Ogg Speex

en: Speex audio
id: Audio Speex

en: Ogg Theora video
id: Video Ogg Theora

en: OGM video
id: Video OGM

en: OLE2 compound document storage
id: penyimpan dokumen kompon OLE2

en: Microsoft Publisher document
id: Dokumen Microsoft Publisher

en: Windows Installer package
id: Paket Windows Installer

en: GNU Oleo spreadsheet
id: Lembar sebar GNU Oleo

en: PAK archive
id: Arsip PAK

en: Palm OS database
id: Basis data Palm OS

en: Parchive archive
id: Arsip Parchive

en: PEF executable
id: PEF dapat dieksekusi

en: Perl script
id: Skrip Perl

en: PHP script
id: Skrip PHP

en: PKCS#7 certificate bundle
id: Bundel sertifikat PKCS#7

en: PKCS#12 certificate bundle
id: Bundel sertifikat PKCS#12

en: PlanPerfect spreadsheet
id: Lembar sebar PlanPerfect

en: Pocket Word document
id: Dokumen Pocket Word

en: profiler results
id: hasil profiler

en: Pathetic Writer document
id: Dokumen Pathetic Writer

en: Python bytecode
id: Kode bita Python

en: QtiPlot document
id: Dokumen QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
id: Lembar sebar Quattro Pro

en: QuickTime metalink playlist
id: Senarai berkas taut meta QuickTime

en: Quicken document
id: Dokumen Quicken

en: RAR archive
id: Arsip RAR

en: DAR archive
id: Arsip DAR

en: Alzip archive
id: Arsip Alzip

en: rejected patch
id: patch ditolak

en: RPM package
id: Paket RPM

en: Source RPM package
id: Paket RPM sumber

en: Ruby script
id: Skrip Ruby

en: Markaby script
id: Skrip Markaby

en: Rust source code
id: Kode program Rust

en: SC/Xspread spreadsheet
id: Lembar sebar SC/Xspread

en: shell archive
id: arsip shell

en: libtool shared library
id: pustaka bersama libtool

en: shared library
id: pustaka bersama

en: shell script
id: skrip shell

en: Shockwave Flash file
id: Berkas Shockwave Flash

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
id: Audio Shorten

en: Siag spreadsheet
id: Lembar sebar Siag

en: Skencil document
id: Dokumen Skencil

en: Stampede package
id: Paket Stampede

en: SG-1000 ROM
id: ROM SG-1000

note: Translate this to "Master System/Mark III" if the console was known as such in your locale (probably only in Japan)
en: Master System ROM
id: ROM Master System

en: Game Gear ROM
id: ROM Game Gear

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
id: Memori baca-saja Super Nintendo

en: StuffIt archive
id: Arsip StuffIt

en: SubRip subtitles
id: Subjudul SubRip

en: WebVTT subtitles
id: Subtitel WebVTT

en: SAMI subtitles
id: Subjudul SAMI

en: MicroDVD subtitles
id: Subjudul MicroDVD

en: MPSub subtitles
id: Subjudul MPSub

en: SSA subtitles
id: Subjudul SSA

en: SubViewer subtitles
id: Subjudul SubViewer

en: iMelody ringtone
id: nada dering iMelody

en: SMAF audio
id: Audio SMAF

en: MRML playlist
id: Senarai putar MRML

en: XMF audio
id: Audio XMF

en: SV4 CPIO archive
id: Arsip SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
id: Arsip SV4 CPIO (dengan CRC)

en: Tar archive
id: Arsip Tar

en: Tar archive (compressed)
id: Arsip Tar (terkompresi)

en: generic font file
id: berkas fonta generik

en: packed font file
id: berkas fonta terkemas

en: TGIF document
id: Dokumen TGIF

en: theme
id: tema

en: ToutDoux document
id: Dokumen ToutDoux

en: backup file
id: berkas cadangan

en: Troff document
id: Dokumen Troff

en: Manpage manual document
id: Dokumen manual manpage

en: manual page (compressed)
id: halaman manual (terkompresi)

en: Tar archive (LZO-compressed)
id: Arsip Tar (terkompresi LZO)

en: XZ archive
id: Arsip XZ

en: Tar archive (XZ-compressed)
id: Arsip Tar (terkompresi XZ)

en: PDF document (XZ-compressed)
id: Dokumen PDF (terkompresi XZ)

en: Ustar archive
id: Arsip Ustar

en: WAIS source code
id: Kode program WAIS

en: WordPerfect/Drawperfect image
id: Gambar WordPerfect/Drawperfect

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
id: Sertifikat DER/PEM/Netscape-tersandi X.509

en: empty document
id: dokumen kosong

en: Zoo archive
id: Arsip Zoo

en: XHTML page
id: Halaman XHTML

en: Zip archive
id: Arsip Zip

en: WIM disk Image
id: Image disk WIM

en: Dolby Digital audio
id: Audio Dolby Digital

en: DTS audio
id: Audio DTS

en: DTSHD audio
id: Audio DTSHD

en: AMR audio
id: Audio AMR

en: AMR-WB audio
id: Audio AMR-WB

en: ULAW (Sun) audio
id: Audio ULAW (Sun)

en: Commodore 64 audio
id: Audio Commodore 64

en: PCM audio
id: Audio PCM

en: AIFC audio
id: Audio AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
id: Audio AIFF/Amiga/Mac

en: Monkey's audio
id: Audio Monkey

en: Impulse Tracker audio
id: Audio Impulse Tracker

en: FLAC audio
id: Audio FLAC

en: WavPack audio
id: Audio WavPack

en: WavPack audio correction file
id: Berkas koreksi audio WavPack

en: MIDI audio
id: Audio MIDI

en: compressed Tracker audio
id: audio Tracker terkompresi

en: AAC audio
id: Audio AAC

en: MPEG-4 audio
id: Audio MPEG-4

en: MPEG-4 video
id: Video MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
id: Buku audio MPEG-4

en: 3GPP multimedia file
id: Berkas multimedia 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
id: Berkas multimedia 3GPP2

en: Amiga SoundTracker audio
id: Audio Amida SoundTracker

en: MP2 audio
id: Audio MP2

en: MP3 audio
id: Audio MP3

en: MP3 audio (streamed)
id: Audio MP3 (stream)

en: HTTP Live Streaming playlist
id: Daftar putar HTTP Live Streaming

en: Microsoft ASX playlist
id: Senarai putar Microsoft ASX

en: PSF audio
id: Audio PSF

en: MiniPSF audio
id: Audio MiniPSF

en: PSFlib audio library
id: Pustaka audio PSFlib

en: Windows Media audio
id: Audio Windows Media

en: Musepack audio
id: Audio Musepack

en: RealAudio document
id: Dokumen RealAudio

en: RealVideo document
id: Dokumen RealVideo

en: RealMedia document
id: Dokumen RealMedia

en: RealPix document
id: Dokumen RealPix

en: RealText document
id: Dokumen RealText

en: RIFF audio
id: Audio RIFF

en: RIFF container
id: Wadah RIFF

en: Scream Tracker 3 audio
id: Audio Scream Tracker 3

en: MP3 ShoutCast playlist
id: Senarai putar MP3 ShoutCast

en: Scream Tracker audio
id: Audio Scream Tracker

en: VOC audio
id: Audio VOC

en: WAV audio
id: Audio WAV

en: Scream Tracker instrument
id: Instrumen Scream Tracker

en: FastTracker II audio
id: Audio FastTracker II

en: TrueAudio audio
id: Audio TrueAudio

en: Windows BMP image
id: Citra Windows BMP

en: WBMP image
id: Citra WBMP

en: CCITT G3 fax
id: Faks CCITT G3

en: G3 fax image
id: Citra faks G3

en: GIF image
id: Citra GIF

en: IEF image
id: Citra IEF

en: JPEG image
id: Citra JPEG

en: JPEG-2000 image
id: Citra JPEG-2000

en: OpenRaster archiving image
id: Gambar pengarsipan OpenRaster

en: DirectDraw surface
id: Permukaan DirectDraw

en: X11 cursor
id: Kursor X11

en: EXR image
id: Citra EXR

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
id: Gambar Macintosh Quickdraw/PICT

en: UFRaw ID image
id: Citra UFRaw ID

en: digital raw image
id: citra mentah digital

en: Adobe DNG negative
id: Negatif Adobe DNG

en: Canon CRW raw image
id: Citra mentah Canon CRW

en: Canon CR2 raw image
id: Citra mentah Canon CR2

en: Fuji RAF raw image
id: Citra mentah Fuji RAF

en: Kodak DCR raw image
id: Citra mentah Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
id: Citra mentah Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
id: Citra mentah Kodak KDC

en: Minolta MRW raw image
id: Citra mentah Minolta MRW

en: Nikon NEF raw image
id: Citra mentah Nikon NEF

en: Olympus ORF raw image
id: Citra mentah Olympus ORF

en: Panasonic raw image
id: Citra mentah Panasonic

en: Panasonic raw2 image
id: Image Panasonic raw2

en: Pentax PEF raw image
id: Citra mentah Pentax PEF

en: Sigma X3F raw image
id: Citra mentah Sigma X3F

en: Sony SRF raw image
id: Citra mentah Sony SRF

en: Sony SR2 raw image
id: Citra mentah Sony SR2

en: Sony ARW raw image
id: Citra mentah Sony ARW

en: PNG image
id: Citra PNG

en: Run Length Encoded bitmap image
id: Citra peta bit Run Length Encoded

en: SVG image
id: Citra SVG

en: compressed SVG image
id: Citra SVG terkompresi

en: TIFF image
id: Citra TIFF

en: Multi-page TIFF image
id: Citra TIFF multi halaman

en: AutoCAD image
id: Citra AutoCAD

en: DXF vector image
id: Citra vektor DXF

en: Microsoft Document Imaging format
id: Format Microsoft Document Imaging

en: WebP image
id: Citra WebP

en: 3D Studio image
id: Citra 3D Studio

en: Applix Graphics image
id: Citra Applix Graphics

en: EPS image (bzip-compressed)
id: Citra EPS (terkompresi bzip)

en: CMU raster image
id: Citra raster CMU

en: compressed GIMP image
id: Citra GIMP terkompresi

en: DICOM image
id: Citra DICOM

en: DocBook document
id: Dokumen DocBook

en: DIB image
id: Citra DIB

en: DjVu image
id: Citra DjVu

en: DjVu document
id: Dokumen DjVu

en: DPX image
id: Citra DPX

en: EPS image
id: Citra EPS

en: FITS document
id: Dokumen FITS

en: FPX image
id: Citra FPX

en: EPS image (gzip-compressed)
id: Citra EPS (terkompresi gzip)

en: Windows icon
id: Ikon Windows

en: MacOS X icon
id: Ikon MacOS X

en: ILBM image
id: Citra ILBM

en: JNG image
id: Citra JNG

en: LightWave object
id: Proyek LightWave

en: LightWave scene
id: Scene LightWave

en: MacPaint Bitmap image
id: Citra MacPaint Bitmap

en: Office drawing
id: Gambar Office

en: NIFF image
id: Citra NIFF

en: PCX image
id: Citra PCX

en: PCD image
id: Citra PCD

en: PNM image
id: Citra PNM

en: PBM image
id: Citra PBM

en: PGM image
id: Citra PGM

en: PPM image
id: Citra PPM

en: Photoshop image
id: Citra Photoshop

en: RGB image
id: Citra RGB

en: SGI image
id: Citra SGI

en: Sun raster image
id: Citra raster Sun

en: TGA image
id: Citra TGA

en: Windows cursor
id: Kursor Windows

en: Windows animated cursor
id: Kursor animasi Windows

en: EMF image
id: Citra EMF

en: WMF image
id: Citra WMF

en: XBM image
id: Citra XBM

en: GIMP image
id: Citra GIMP

en: XFig image
id: Citra XFig

en: XPM image
id: Citra XPM

en: X window image
id: Citra X window

en: block device
id: blok divais

en: character device
id: karakter divais

en: pipe
id: pipa

en: mount point
id: titik mount

en: socket
id: soket

en: symbolic link
id: taut simbolik

en: mail delivery report
id: laporan pengantaran surat

en: mail disposition report
id: laporan disposisi surat

en: reference to remote file
id: referensi ke berkas jarak jauh

en: Usenet news message
id: Pesan berita Usenet

en: partial email message
id: pesan email sebagian

en: email message
id: pesan email

en: GNU mail message
id: Pesan surat GNU

en: IGES document
id: dokumen IGES

en: VRML document
id: Dokumen VRML

en: message in several formats
id: pesan dalam beberapa format

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
id: Berkas tersandi Macintosh AppleDouble

en: message digest
id: pesan digest

en: encrypted message
id: pesan terenkripsi

en: compound documents
id: dokumen kompon

en: compound document
id: dokumen kompon

en: mail system report
id: laporan sistem surat

en: signed message
id: pesan ditandatangani

en: stream of data (server push)
id: arus data (dorongan server)

en: VCS/ICS calendar
id: Kalender VCS/ICS

en: CSS stylesheet
id: Lembar gaya CSS

en: electronic business card
id: kartu bisnis elektronik

en: Turtle document
id: Dokumen Turtle

en: txt2tags document
id: dokumen txt2tags

en: Verilog source code
id: Kode sumber Verilog

en: SystemVerilog header
id: Header SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
id: Kode sumber SystemVerilog

en: VHDL source code
id: Kode sumber VHDL

en: enriched text document
id: dokumen teks diperkaya

en: help page
id: halaman bantuan

en: plain text document
id: dokumen teks biasa

en: RDF file
id: Arsip RDF

en: OWL XML file
id: Berkas XML OWL

en: email headers
id: tajuk email

en: rich text document
id: dokumen teks kaya

en: RSS summary
id: Ringkasan RSS

en: Atom syndication feed
id: Umpan sindikasi Atom

en: OPML syndication feed
id: Umpan sindikasi OPML

en: SGML document
id: Dokumen SGML

en: spreadsheet interchange document
id: dokumen lembar sebar saling tukar

en: TSV document
id: Dokumen TSV

en: Graphviz DOT graph
id: Grafik Graphviz DOT

en: JAD document
id: Dokumen JAD

en: WML document
id: Dokumen WML

en: WMLScript program
id: Program WMLScript

en: ACE archive
id: Arsip ACE

en: Ada source code
id: Kode program Ada

en: author list
id: senarai penulis

en: BibTeX document
id: Dokumen BibTeX

en: C++ header
id: Tajuk C++

en: C++ source code
id: Kode program C++

en: ChangeLog document
id: Dokumen ChangeLog

en: C header
id: Tajuk C

en: CMake source code
id: Kode program CMake

en: CSV document
id: Dokumen CSV

en: CSV Schema document
id: Dokumen Skema CSV

en: license terms
id: persyaratan lisensi

en: author credits
id: kredit penulis

en: C source code
id: Kode program C

en: C# source code
id: Kode program C#

en: Vala source code
id: Kode program Vala

en: OOC source code
id: Kode sumber OOC

en: DCL script
id: Skrip DCL

en: DSSSL document
id: Dokumen DSSSL

en: D source code
id: Kode program D

en: DTD file
id: Berkas DTD

en: Eiffel source code
id: Kode program Eiffel

en: Emacs Lisp source code
id: Kode sumber Emacs Lisp

en: Erlang source code
id: Kode program Erlang

en: Fortran source code
id: Kode program Fortran

en: Genie source code
id: Kode program Genie

en: translation file
id: berkas terjemahan

en: translation template
id: templat terjemahan

en: feature specification in Gherkin format
id: spesifikasi fitur dalam format Gherkin

en: HTML document
id: Dokumen HTML

en: Web application cache manifest
id: Manifes singgahan aplikasi web

en: Haskell source code
id: Kode program Haskell

en: IDL document
id: Dokumen IDL

en: installation instructions
id: instruksi instalasi

en: Java source code
id: Kode program Java

en: LDIF address book
id: Buku alamat LDIF

en: Lilypond music sheet
id: Lembar musik Lilypond

en: LHS source code
id: Kode program LHS

en: application log
id: log aplikasi

en: Markdown document
id: Dokumen markdown

en: Qt MOC file
id: Berkas Qt MOC

en: Windows Registry extract
id: Ekstrak Windows Registry

en: Mup publication
id: Publikasi Mup

en: Objective-C source code
id: Kode program Objective-C

en: OCaml source code
id: Kode program OCaml

en: MATLAB script/function
id: Skrip/fungsi MATLAB

en: Meson source code
id: Kode program Meson

en: Modelica model
id: Model Modelica

en: Pascal source code
id: Kode program Pascal

en: differences between files
id: perbedaan diantara berkas

en: Go source code
id: Kode sumber Go

en: SCons configuration file
id: Berkas konfigurasi SCons

en: Python script
id: Skrip Python

en: Lua script
id: Skrip Lua

en: README document
id: Dokumen README

en: NFO document
id: Dokumen NFO

en: RPM spec file
id: Berkas spesifikasi RPM

en: Sass CSS pre-processor file
id: berkas pre-processor Sass CSS

en: Scala source code
id: Kode sumber Scala

en: Scheme source code
id: Kode program Scheme

en: Setext document
id: Dokumen Setext

en: SQL code
id: Kode SQL

en: Tcl script
id: Skrip Tcl

en: TeX document
id: Dokumen TeX

en: TeXInfo document
id: Dokumen TeXInfo

en: Troff ME input document
id: Dokumen masukan Troff ME

en: Troff MM input document
id: Dokumen masukan Troff MM

en: Troff MS input document
id: Dokumen masukan Troff MS

en: Twig template
id: templat Twig

en: X-Motif UIL table
id: Tabel X-Motif UIL

en: resource location
id: lokasi sumber daya

en: uuencoded file
id: Berkas ter-uuencode

en: XMI file
id: Berkas XMI

en: XSL FO file
id: Berkas XSL FO

en: iptables configuration file
id: berkas konfigurasi iptables

en: D-Bus service file
id: berkas layanan D-Bus

en: systemd unit file
id: berkas unit systemd

en: XSLT stylesheet
id: Lembar gaya XSLT

en: XMCD CD database
id: Basis data XMCD CD

en: XML document
id: Dokumen XML

en: XML entities document
id: Dokumen entitas XML

en: DV video
id: Video DV

en: ISI video
id: Video ISI

en: MPEG-2 transport stream
id: Stream transport MPEG-2

en: MPEG video
id: Video MPEG

en: MPEG video (streamed)
id: Video MPEG (di-stream-kan)

en: QuickTime video
id: Video QuickTime

en: QuickTime image
id: Citra QuickTime

en: Khronos texture image
id: citra tekstur Khronos

en: Vivo video
id: Video Vivo

en: Wavelet video
id: Video Wavelet

en: ANIM animation
id: Animasi ANIM

en: FLIC animation
id: Animasi FLIC

en: Haansoft Hangul document
id: Dokumen Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
id: Templat dokumen Haansoft Hangul

en: MNG animation
id: Animasi MNG

en: ASF video
id: Video ASF

en: Windows Media Station file
id: Berkas Windows Media Station

en: Windows Media video
id: Video Windows Media

en: AVI video
id: Video AVI

en: NullSoft video
id: Video NullSoft

en: SDP multicast stream file
id: Berkas SDP multicast stream

en: SGI video
id: Video SGI

en: eMusic download package
id: paket unduh eMusic

en: KML geographic data
id: Data geografis KML

en: KML geographic compressed data
id: Data geografis KML terkompresi

en: GeoJSON geospatial data
id: Data geospasial GeoJSON

en: GPX geographic data
id: Data geografis GPX

en: Citrix ICA settings file
id: Berkas penataan Citrix ICA

en: XUL interface document
id: Dokumen antarmuka XUL

en: XPInstall installer module
id: Modul installer XPInstall

en: Word 2007 document
id: Dokumen Word 2007

en: Word 2007 document template
id: Templat dokumen Word 2007

en: PowerPoint 2007 presentation
id: Presentasi PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
id: Slide PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
id: Presentasi PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
id: Templat presentasi PowerPoint 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
id: Lembar sebar Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
id: Templat lembar kerja Excel 2007

en: T602 document
id: Dokumen T602

en: Cisco VPN Settings
id: Penataan Cisco VPN

en: ICC profile
id: Profil ICC

en: IT 8.7 color calibration file
id: Berkas kalibrasi warna IT 8.7

en: CCMX color correction file
id: Berkas koreksi warna CCMX

en: WinHelp help file
id: Berkas bantuan WinHelp

en: binary differences between files
id: perbedaan biner antar berkas

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: digital photos
id: foto digital

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: video DVD
id: DVD video

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: audio CD
id: CD audio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: blank CD disc
id: cakram CD kosong

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: blank DVD disc
id: cakram DVD kosong

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: blank Blu-ray disc
id: cakram Blu-ray kosong

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: blank HD DVD disc
id: cakram HD DVD kosong

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: audio DVD
id: DVD audio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
id: Cakram video Blu-ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
id: Cakram video HD DVD

note: see fd.o hal spec
en: e-book reader
id: Pembaca e-book

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
id: CD Gambar

note: see fd.o hal spec
en: portable audio player
id: pemutar audio portable

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: software
id: peranti lunak

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
id: Peranti lunak UNIX

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
id: Piranti lunak Windows

note: http://www4.wiwiss.fu-berlin.de/bizer/TriG/
en: TriG RDF document
id: Dokumen TriG RDF

en: Apple Keynote 5 presentation
id: Presentasi Apple Keynote 5

en: Doom WAD
id: WAD Doom

en: Amiga disk image
id: Image disk Amiga

en: Flatpak application bundle
id: bundel aplikasi Flatpak

en: Flatpak repository description
id: deskripsi repositori Flatpak

en: Flatpak repository reference
id: acuan repositori Flatpak

en: Squashfs filesystem
id: sistem berkas Squashfs

en: Snap package
id: paket Snap

en: STL 3D model (binary)
id: model STL 3D (biner)

en: STL 3D model (ASCII)
id: model STL 3D (ASCII)

en: G-code file
id: berkas G-code

en: Nintendo FDS disk image
id: image disk Nintendo FDS
