shared-mime-info - en to nn translation catalogue (540 entries)

en: ATK inset
nn: ATK-innskot

en: electronic book document
nn: elektronisk bok-dokument

en: Adobe Illustrator document
nn: Adobe Illustrator-dokument

en: Macintosh BinHex-encoded file
nn: Macintosh BinHex-koda fil

en: Mathematica Notebook
nn: Mathematica-notatbok

en: MathML document
nn: MathML-dokument

en: mailbox file
nn: mailbox-fil

en: unknown
nn: ukjend

en: ODA document
nn: ODA-dokument

en: PDF document
nn: PDF-dokument

en: XSPF playlist
nn: XSPF-speleliste

en: iRiver Playlist
nn: iRiver speleliste

en: PGP/MIME-encrypted message header
nn: PGP/MIME-kryptert meldingshovud

en: PGP keys
nn: PGP-nøkler

en: detached OpenPGP signature
nn: fråkopla OpenPGP-signatur

en: detached S/MIME signature
nn: fråkopla S/MIME-signatur

en: PKCS#10 certification request
nn: PKCS#10-sertifiseringsførespurnad

en: PS document
nn: PS-dokument

en: Plucker document
nn: Plucker-dokument

en: RTF document
nn: TRF-dokument

en: Sieve mail filter script
nn: Sieve e-postfilterskript

en: SMIL document
nn: SMIL-dokument

en: SQLite2 database
nn: SQLite2-database

en: SQLite3 database
nn: SQLite3-database

en: GEDCOM family history
nn: GEDCOM-familehistorie

en: Flash video
nn: Flash-video

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
nn: SGF-logg

en: XLIFF translation file
nn: XLIFF-omsetjingsfil

en: Corel Draw drawing
nn: Corel Draw-teikning

en: HPGL file
nn: HPGL-fil

en: PCL file
nn: PCL-fil

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
nn: Lotus 1-2-3 rekneark

en: JET database
nn: JET-database

en: Excel spreadsheet
nn: Excel-rekneark

en: PowerPoint presentation
nn: PowerPoint-presentasjon

en: Word document
nn: Word-dokument

en: XPS document
nn: XPS-dokument

en: Microsoft Works document
nn: Microsoft Works-dokument

en: Word template
nn: Word-mal

en: GNUnet search file
nn: GNUnet-søkjefil

en: TNEF message
nn: TNEF-melding

en: StarCalc spreadsheet
nn: StarCalc-rekneark

en: StarChart chart
nn: StarChart-graf

en: StarDraw drawing
nn: StarDraw-teikning

en: StarImpress presentation
nn: StarImpress-presentasjon

en: StarMail email
nn: StarMail-fil

en: StarMath formula
nn: StarMath-formel

en: OpenOffice Calc spreadsheet
nn: OpenOffice Calc-rekneark

en: OpenOffice Calc template
nn: OpenOffice Calc-mal

en: OpenOffice Draw drawing
nn: OpenOffice Draw-teikning

en: OpenOffice Draw template
nn: OpenOffice Draw-mal

en: OpenOffice Impress presentation
nn: OpenOffice Impress-presentasjon

en: OpenOffice Impress template
nn: OpenOffice Impress-mal

en: OpenOffice Math formula
nn: OpenOffice Math-formel

en: OpenOffice Writer document
nn: OpenOffice Writer-dokument

en: OpenOffice Writer global document
nn: OpenOffice Writer globalt dokument

en: OpenOffice Writer template
nn: OpenOffice Writer-mal

en: ODT document
nn: ODT-dokument

en: ODT template
nn: ODT-mal

en: OTH template
nn: OTH-mal

en: ODM document
nn: ODM-dokument

en: ODG drawing
nn: ODG-teikning

en: ODG template
nn: ODG-mal

en: ODP presentation
nn: ODP-presentasjon

en: ODP template
nn: ODP-mal

en: ODS spreadsheet
nn: ODS-rekneark

en: ODS template
nn: ODS-mal

en: ODC chart
nn: ODC-diagram

en: ODF formula
nn: ODF-formel

en: ODB database
nn: ODB-database

en: ODI image
nn: ODI-bilete

en: OpenOffice.org extension
nn: OpenOffice Writer-utviding

en: SIS package
nn: SIS-pakke

en: SISX package
nn: SISX-pakke

en: WordPerfect document
nn: WordPerfect-dokument

en: XBEL bookmarks
nn: XBEL-bokmerker

en: 7-zip archive
nn: 7-zip-arkiv

en: AbiWord document
nn: AbiWord-dokument

en: CD image cuesheet
nn: CD-bilete-indeksfil

en: Lotus AmiPro document
nn: Lotus AmiPro-dokument

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
nn: Applix Spreadsheets-dokument

en: Applix Words document
nn: Applix Words dokument

en: ARC archive
nn: ARC-arkiv

en: AR archive
nn: AR-arkiv

en: ARJ archive
nn: ARJ-arkiv

en: ASP page
nn: ASP-side

en: AWK script
nn: WAK-skript

en: BCPIO document
nn: BCPIO-dokument

en: BitTorrent seed file
nn: Nedlastingsfil for BitTorrent

en: Blender scene
nn: Blender-scene

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
nn: TeX DVI-dokument (pakka med bzip)

en: Bzip archive
nn: Bzip-arkiv

en: Tar archive (bzip-compressed)
nn: Tar-arkiv (pakka med bzip)

en: PDF document (bzip-compressed)
nn: PDF-dokument (pakka med bzip)

en: PostScript document (bzip-compressed)
nn: PostScript-dokument (pakka med bzip)

en: comic book archive
nn: teikneseriearkiv

en: raw CD image
nn: rått CD-bilete

en: CD Table Of Contents
nn: CD innhaldsliste

en: PGN chess game notation
nn: PGN-sjakkspelnotasjon

en: CHM document
nn: CHM-dokument

en: Java byte code
nn: Jave byte-kode

en: UNIX-compressed file
nn: UNIX-komprimert fil

en: Tar archive (gzip-compressed)
nn: Tar-arkiv (pakka med gzip)

en: program crash data
nn: data om programkrasj

en: CPIO archive
nn: CPIO-arkiv

en: CPIO archive (gzip-compressed)
nn: CPIO-arkiv (gzip-pakka)

en: C shell script
nn: C-skalskript

en: Xbase document
nn: Xbase-dokument

en: ECMAScript program
nn: ECMAScript-program

en: Nintendo DS ROM
nn: Nintendo DS-ROM

en: Debian package
nn: Debian pakke

en: Qt Designer file
nn: Qt Designer-fil

en: desktop configuration file
nn: skrivebordsoppsettfil

en: TeX DVI document
nn: TeX DVI-dokument

en: Enlightenment theme
nn: Enlightenment-tema

en: Egon Animator animation
nn: Egon Animator-animasjon

en: executable
nn: køyrbar

en: FLTK Fluid file
nn: FLTK Fluid-fil

en: Adobe font metrics
nn: Adobe skrifttypemetrikk

en: BDF font
nn: BDF-skrifttype

en: DOS font
nn: DOS-skrifttype

en: Adobe FrameMaker font
nn: Adobe FrameMaker-skrifttype

en: LIBGRX font
nn: LIBGRX skrifttype

en: Linux PSF console font
nn: Linux PSF konsoll-skrifttype

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
nn: Linux PSF konsoll-skrifttype (gzip-pakka)

en: PCF font
nn: PCF-skrifttype

en: OpenType font
nn: OpenType-skrifttype

en: Speedo font
nn: Speedo-skrifttype

en: SunOS News font
nn: SunOS NEWS-skrifttype

en: TeX font
nn: TeX-skrifttype

en: TeX font metrics
nn: TeX skrifttypemetrikk

en: TrueType font
nn: TrueType-skrifttype

en: TrueType XML font
nn: TrueType XML-skrifttype

en: V font
nn: V-skrifttype

en: Adobe FrameMaker document
nn: Adobe FrameMaker-dokument

en: Game Boy ROM
nn: Game Boy-ROM

en: Game Boy Advance ROM
nn: Game Boy Advance-ROM

en: GDBM database
nn: GDBM-database

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
nn: Genesis-ROM

en: translated messages (machine-readable)
nn: oversette meldingar (maskinlesbare)

en: Glade project
nn: Glade prosjekt

en: Gnumeric spreadsheet
nn: Gnumeric-rekneark

en: Gnuplot document
nn: Gnuplot-dokument

en: Graphite scientific graph
nn: Graphite vitskaplege graf

en: GTKtalog catalog
nn: GTKtalog-katalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
nn: TeX DVI-dokument (pakka med gzip)

en: Gzip archive
nn: Gzip-arkiv

en: PDF document (gzip-compressed)
nn: PDF-dokument (pakka med gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
nn: PostScript-dokument (pakka med gzip)

en: HDF document
nn: HDF-dokument

en: iPod firmware
nn: iPod-firmvare

en: Java archive
nn: Java-arkiv

en: Java class
nn: Java-klasse

en: JNLP file
nn: JNLP-fil

en: Pack200 Java archive
nn: Pack200 Java-arkiv

en: JavaScript program
nn: JavaScript-program

en: JBuilder project
nn: JBuilder-prosjekt

en: Karbon14 drawing
nn: Karbon14-teikning

en: KChart chart
nn: KChart-diagram

en: KFormula formula
nn: KFormula-formel

en: KIllustrator drawing
nn: KIllustrator-teikning

en: Kivio flowchart
nn: Kivio-flytdiagram

en: Kontour drawing
nn: Kontour-teikning

en: KPovModeler scene
nn: KPovModeler-scene

en: KPresenter presentation
nn: KPresenter-presentasjon

en: Krita document
nn: Krita-dokument

en: KSpread spreadsheet
nn: KSpread-rekneark

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
nn: Kryptert KSpread-rekneark

en: KSysV init package
nn: KSysV init-pakke

en: Kugar document
nn: Kugar-dokument

en: KWord document
nn: KWord-dokument

en: KWord document (encrypted)
nn: Kryptert KWord-dokument

en: LHA archive
nn: LHA-arkiv

en: LHZ archive
nn: LHZ-arkiv

en: message catalog
nn: meldingskatalog

en: LyX document
nn: LyX-dokument

en: LZMA archive
nn: LZMA-arkiv

en: Tar archive (LZMA-compressed)
nn: Tar-arkiv (pakka med LZMA)

en: LZO archive
nn: LZO-arkiv

en: MagicPoint presentation
nn: MagicPoint-presentasjon

en: Macintosh MacBinary file
nn: Macintosh MacBinary-fil

en: Matroska stream
nn: Matroska-straum

en: Matroska video
nn: Matroska-video

en: Matroska audio
nn: Matroska-lyd

en: OCL file
nn: OCL-fil

en: Adobe FrameMaker MIF document
nn: Adobe FrameMaker MIF-dokument

en: Mozilla bookmarks
nn: Mozilla-bokmerker

en: DOS/Windows executable
nn: DOS/Windows køyrbar fil

en: Internet shortcut
nn: Internett-snarveg

en: WRI document
nn: WRI-dokument

en: MSX ROM
nn: MSX-ROM

en: M4 macro
nn: M4-makro

en: Nintendo64 ROM
nn: Nintendo64-ROM

en: Nautilus link
nn: Nautilus-lenke

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
nn: NES-ROM

en: Unidata NetCDF document
nn: Unidata netCDF-dokument

en: object code
nn: objektkode

en: Ogg multimedia file
nn: Ogg multimediafil

en: Ogg Audio
nn: Ogg-lyd

en: Ogg Video
nn: Ogg-video

en: Ogg Vorbis audio
nn: Ogg Vorbis-lyd

en: Ogg FLAC audio
nn: Ogg FLAC-lyd

en: Ogg Speex audio
nn: Ogg Speex-lyd

en: Speex audio
nn: Speex-lyd

en: Ogg Theora video
nn: Ogg Theora-video

en: OGM video
nn: OGM-video

en: OLE2 compound document storage
nn: OLE2 lager for samansett dokument

en: Windows Installer package
nn: Windows Installer-pakke

en: GNU Oleo spreadsheet
nn: GNU Oleo-rekneark

en: PAK archive
nn: PAK-arkiv

en: Palm OS database
nn: Palm OS-database

en: Parchive archive
nn: Parchive-arkiv

en: PEF executable
nn: Køyrbar PEF-fil

en: Perl script
nn: Perl-skript

en: PHP script
nn: PHP-skript

en: PKCS#12 certificate bundle
nn: PKCS#12-sertifikatbunt

en: PlanPerfect spreadsheet
nn: PlanPerfect-rekneark

en: profiler results
nn: profileringsresultat

en: Pathetic Writer document
nn: Pathetic Writer-dokument

en: Python bytecode
nn: Python-bytekode

en: Quattro Pro spreadsheet
nn: Quattro Pro-rekneark

en: QuickTime metalink playlist
nn: QuickTime metalink-speleliste

en: Quicken document
nn: Quicken-dokument

en: RAR archive
nn: RAR-arkiv

en: DAR archive
nn: DAR-arkiv

en: Alzip archive
nn: Alzip-arkiv

en: rejected patch
nn: avvist programfiks

en: RPM package
nn: RPM-pakke

en: Ruby script
nn: Ruby-skript

en: Markaby script
nn: Markaby-skript

en: SC/Xspread spreadsheet
nn: SC/Xspread-rekneark

en: shell archive
nn: skal-arkiv

en: libtool shared library
nn: libtool delt bibliotek

en: shared library
nn: delt bibliotek

en: shell script
nn: skalskript

en: Shockwave Flash file
nn: Shockwave Flash-fil

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
nn: Shorten-lyd

en: Siag spreadsheet
nn: Siag-rekneark

en: Skencil document
nn: Skencil-dokument

en: Stampede package
nn: Stampede-pakke

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
nn: Super NES-ROM

en: StuffIt archive
nn: StuffIt-arkiv

en: SubRip subtitles
nn: SubRip-teksting

en: SAMI subtitles
nn: SAMI teksting

en: MicroDVD subtitles
nn: MicroDVD-teksting

en: MPSub subtitles
nn: MPSub-undertekstar

en: SSA subtitles
nn: SSA-teksting

en: SubViewer subtitles
nn: SubViewer-teksting

en: iMelody ringtone
nn: iMelody-ringetone

en: SMAF audio
nn: SMAF-lyd

en: MRML playlist
nn: MRML-speleliste

en: XMF audio
nn: XMF-lyd

en: SV4 CPIO archive
nn: SV4 CPIO-arkiv

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
nn: SV4 CPIO arkiv (med CRC)

en: Tar archive
nn: Tar-arkiv

en: Tar archive (compressed)
nn: Tar-arkiv (pakka)

en: generic font file
nn: vanleg skrifttypefil

en: packed font file
nn: pakka skrifttypefil

en: TGIF document
nn: TGIF-dokument

en: theme
nn: drakt

en: ToutDoux document
nn: ToutDoux-dokument

en: backup file
nn: tryggleikskopi

en: Troff document
nn: Troff-dokument

en: manual page (compressed)
nn: manualside (pakka)

en: Tar archive (LZO-compressed)
nn: Tar-arkiv (pakka med LZO)

en: Ustar archive
nn: Ustar-arkiv

en: WAIS source code
nn: WAIS-kjeldekode

en: WordPerfect/Drawperfect image
nn: WordPerfect/DrawPerfect-bilete

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
nn: DER/PEM/Netscape-koda X.509-sertifikat

en: empty document
nn: tomt dokument

en: Zoo archive
nn: Zoo-arkiv

en: XHTML page
nn: XHTML-side

en: Zip archive
nn: Zip-arkiv

en: Dolby Digital audio
nn: Dolby Digital lyd

en: AMR audio
nn: AMR-lyd

en: AMR-WB audio
nn: AMR-WB-lyd

en: ULAW (Sun) audio
nn: ULAW (Sun)-lyd

en: Commodore 64 audio
nn: Commodore 64-lyd

en: PCM audio
nn: PCM-lyd

en: AIFC audio
nn: AIFC-lyd

en: AIFF/Amiga/Mac audio
nn: AIFF/Amiga/Mac-lyd

en: Monkey's audio
nn: Monkey's Audio-lyd

en: Impulse Tracker audio
nn: Impulse Tracker lyd

en: FLAC audio
nn: FLAC-lyd

en: WavPack audio
nn: WavPack-lyd

en: WavPack audio correction file
nn: WawPack lydopprettingsfil

en: MIDI audio
nn: MIDI-lyd

en: compressed Tracker audio
nn: komprimert Tracker-lyd

en: MPEG-4 audio
nn: MPEG-4-lyd

en: MPEG-4 video
nn: MPEG-4-video

en: MPEG-4 audio book
nn: MPEG-4-lydbok

en: 3GPP multimedia file
nn: 3GPP-multimediafil

en: Amiga SoundTracker audio
nn: Amiga soundtracker-lyd

en: MP2 audio
nn: MP2-lyd

en: MP3 audio
nn: MP3-lyd

en: MP3 audio (streamed)
nn: Strauma MP3-lyd

en: Microsoft ASX playlist
nn: Microsoft ASX-speleliste

en: PSF audio
nn: PSF-lyd

en: MiniPSF audio
nn: MiniPSF-lyd

en: PSFlib audio library
nn: PSFlib lydbibliotek

en: Windows Media audio
nn: Windows Media-lyd

en: Musepack audio
nn: Musepack-lyd

en: RealAudio document
nn: RealAudio-dokument

en: RealMedia Metafile
nn: RealMedia-metafil

en: RealVideo document
nn: RealVideo-dokument

en: RealMedia document
nn: RealMedia-dokument

en: RealPix document
nn: RealPix-dokument

en: RealText document
nn: RealText-dokument

en: RIFF audio
nn: RIFF-lyd

en: Scream Tracker 3 audio
nn: Sream Tracker 3 lyd

en: MP3 ShoutCast playlist
nn: MP3 ShoutCast-speleliste

en: Scream Tracker audio
nn: Scream Tracker lyd

en: VOC audio
nn: VOC-lyd

en: WAV audio
nn: WAV-lyd

en: FastTracker II audio
nn: FastTracker II lyd

en: TrueAudio audio
nn: TrueAudio-lyd

en: Windows BMP image
nn: Windows BMP-bilete

en: WBMP image
nn: WBMP-bilete

en: CCITT G3 fax
nn: CCITT G3-fax

en: G3 fax image
nn: G3 faksbilete

en: GIF image
nn: GIF-bilete

en: IEF image
nn: IEF-bilete

en: JPEG image
nn: JPEG-bilete

en: JPEG-2000 image
nn: JPEG-2000-bilete

en: DirectDraw surface
nn: DirectDraw-overflate

en: X11 cursor
nn: X11-peikar

en: EXR image
nn: EXR-bilete

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
nn: Macintosh Quickdraw/PICT-teikning

en: UFRaw ID image
nn: UFRaw ID-bilete

en: digital raw image
nn: digitalt råbilete

en: Adobe DNG negative
nn: Adobe DNG-negativ

en: Canon CRW raw image
nn: Canon CRW råbilete

en: Canon CR2 raw image
nn: Canon CR2 råbilete

en: Fuji RAF raw image
nn: Fuji RAF rått bilete

en: Kodak DCR raw image
nn: Kodak DCR råbilete

en: Kodak K25 raw image
nn: Kodak K25 råbilete

en: Kodak KDC raw image
nn: Kodak KDC råbilete

en: Minolta MRW raw image
nn: Minolta MRW råbilete

en: Nikon NEF raw image
nn: Nikon NEF råbilete

en: Olympus ORF raw image
nn: Olympus ORF råbilete

en: Panasonic raw image
nn: Panasonic råbilete

en: Pentax PEF raw image
nn: Pentax PEF råbilete

en: Sigma X3F raw image
nn: Sigma X3F råbilete

en: Sony SRF raw image
nn: Sony SRF råbilete

en: Sony SR2 raw image
nn: Sony SR2 råbilete

en: Sony ARW raw image
nn: Sony ARW råbilete

en: PNG image
nn: PNG-bilete

en: Run Length Encoded bitmap image
nn: Run Length Encoded punktgrafikk

en: SVG image
nn: SVG-bilete

en: compressed SVG image
nn: komprimert SVG-bilete

en: TIFF image
nn: TIFF-bilete

en: AutoCAD image
nn: AutoCAD-bilete

en: DXF vector image
nn: DXF-vektorgrafikk

en: 3D Studio image
nn: 3D Studio-bilete

en: Applix Graphics image
nn: Applix Graphics-dokument

en: EPS image (bzip-compressed)
nn: EPS-bilete (pakka med bzip)

en: CMU raster image
nn: CMU rasterbilete

en: compressed GIMP image
nn: komprimert GIMP-bilete

en: DICOM image
nn: DICOM-bilete

en: DocBook document
nn: DocBook-dokument

en: DIB image
nn: DIB-bilete

en: DjVu image
nn: DjVu-bilete

en: DPX image
nn: DPX-bilete

en: EPS image
nn: EPS-bilete

en: FITS document
nn: FITS-dokument

en: FPX image
nn: FPX-bilete

en: EPS image (gzip-compressed)
nn: EPS-bilete (pakka med gzip)

en: MacOS X icon
nn: MacOS X-ikon

en: ILBM image
nn: ILMB-bilete

en: JNG image
nn: JNG-bilete

en: LightWave object
nn: LightWave-objekt

en: LightWave scene
nn: LightWave-scene

en: MacPaint Bitmap image
nn: MacPaint punktbilete

en: Office drawing
nn: Office-teikning

en: NIFF image
nn: NIFF-bilete

en: PCX image
nn: PCX-bilete

en: PCD image
nn: PCD-bilete

en: PNM image
nn: PNM-bilete

en: PBM image
nn: PBM-bilete

en: PGM image
nn: PGM-bilete

en: PPM image
nn: PPM-bilete

en: RGB image
nn: RGB-bilete

en: SGI image
nn: SGI-bilete

en: Sun raster image
nn: Sun rasterbilete

en: TGA image
nn: TGA-bilete

en: Windows cursor
nn: Windows-peikar

en: Windows animated cursor
nn: Windows animert peikar

en: EMF image
nn: EMF-bilete

en: WMF image
nn: WMF-bilete

en: XBM image
nn: XBM-bilete

en: GIMP image
nn: GIMP-bilete

en: XFig image
nn: XFig-bilete

en: XPM image
nn: XPM-bilete

en: X window image
nn: X window bilete

en: block device
nn: blokk-eining

en: character device
nn: teikneining

en: folder
nn: mappe

en: pipe
nn: røyr

en: mount point
nn: monteringspunkt

en: socket
nn: sokkel

en: symbolic link
nn: symbolsk lenkje

en: mail delivery report
nn: e-post-leveringsrapport

en: mail disposition report
nn: e-post-disposisjonsrapport

en: reference to remote file
nn: referanse til fil over nettverk

en: Usenet news message
nn: USENET diskusjonsmelding

en: partial email message
nn: del av e-post-melding

en: email message
nn: e-postmelding

en: GNU mail message
nn: GNU e-postmelding

en: VRML document
nn: VRML-dokument

en: message in several formats
nn: melding i fleire format

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
nn: Macintosh AppleDouble-koda fil

en: message digest
nn: meldingsamandrag

en: encrypted message
nn: kryptert melding

en: compound documents
nn: samansette dokument

en: compound document
nn: samansett dokument

en: mail system report
nn: e-post-systemrapport

en: signed message
nn: signert melding

en: stream of data (server push)
nn: datastraum (dytta av tenaren)

en: VCS/ICS calendar
nn: VCS/ICS-kalender

en: CSS stylesheet
nn: CSS-stilark

en: electronic business card
nn: elektronisk visittkort

en: txt2tags document
nn: txt2tags-dokument

en: enriched text document
nn: rik tekst tekstdokument

en: help page
nn: hjelpeside

en: plain text document
nn: vanleg tekstdokument

en: RDF file
nn: RDF-fil

en: email headers
nn: e-post-hovud

en: rich text document
nn: rik tekst-dokument

en: RSS summary
nn: RSS-samandrag

en: Atom syndication feed
nn: Atom-kjelde

en: OPML syndication feed
nn: OPML-kjelde

en: SGML document
nn: SGML-dokument

en: spreadsheet interchange document
nn: Utvekslingsdokument for rekneark

en: TSV document
nn: TSV-dokument

en: JAD document
nn: JAD-dokument

en: WML document
nn: WML-dokument

en: WMLScript program
nn: WMLScript-program

en: ACE archive
nn: ACE-arkiv

en: Ada source code
nn: Ada-kjeldekode

en: author list
nn: forfattarliste

en: BibTeX document
nn: BibTeX-dokument

en: C++ header
nn: C++-kjeldekode-hovud

en: C++ source code
nn: C++-kjeldekode

en: ChangeLog document
nn: ChangeLog-dokument

en: C header
nn: C-kjeldekode-hovud

en: CMake source code
nn: CMake-kjeldekode

en: CSV document
nn: CSV-dokument

en: license terms
nn: lisensvilkår

en: author credits
nn: forfattarliste

en: C source code
nn: C-kjeldekode

en: C# source code
nn: C#-kjeldekode

en: Vala source code
nn: Vala-kjeldekode

en: DCL script
nn: DCL-skript

en: DSSSL document
nn: DSSSL-dokument

en: D source code
nn: D-kjeldekode

en: DTD file
nn: DTD-fil

en: Eiffel source code
nn: Eiffel-kjeldekode

en: Emacs Lisp source code
nn: Emacs Lisp kjeldekode

en: Erlang source code
nn: Erlang-kjeldekode

en: Fortran source code
nn: Fortran-kjeldekode

en: translation file
nn: omsetjingsfil

en: translation template
nn: omsetjingsmal

en: HTML document
nn: HTML-dokument

en: Google Video Pointer
nn: Google Video-peikar

en: Haskell source code
nn: Haskell-kjeldekode

en: IDL document
nn: IDL-dokument

en: installation instructions
nn: installasjonsinstruksjonar

en: Java source code
nn: Java-kjeldekode

en: LDIF address book
nn: LDIF-adressebok

en: Lilypond music sheet
nn: Lilypond noteark

en: LHS source code
nn: LHS-kjeldekode

en: application log
nn: programlogg

en: Qt MOC file
nn: Qt MOC-fil

en: Windows Registry extract
nn: Windows Registry-utdrag

en: Mup publication
nn: Mup-publikasjon

en: Objective-C source code
nn: Objective-C-kjeldekode

en: OCaml source code
nn: OCaml-kjeldekode

en: MATLAB script/function
nn: MATLAB-skript/funksjon

en: Pascal source code
nn: Pascal-kjeldekode

en: differences between files
nn: skilnader mellom filer

en: Python script
nn: Python-skript

en: Lua script
nn: Lua-skript

en: README document
nn: README-dokument

en: NFO document
nn: NFO-dokument

en: RPM spec file
nn: RPM spec-fil

en: Scheme source code
nn: Scheme-kjeldekode

en: Setext document
nn: Setext-dokument

en: SQL code
nn: SQL-kode

en: Tcl script
nn: Tcl-skript

en: TeX document
nn: TeX-dokument

en: TeXInfo document
nn: TeXInfo-dokument

en: Troff ME input document
nn: Troff ME inndata-dokument

en: Troff MM input document
nn: Troff MM inndata-dokument

en: Troff MS input document
nn: Troff MS inndata-dokument

en: X-Motif UIL table
nn: X-Motif UIL-tabell

en: resource location
nn: ressursplassering

en: XMI file
nn: XMI-fil

en: XSL FO file
nn: XSL FO-fil

en: iptables configuration file
nn: iptables oppsettfil

en: XSLT stylesheet
nn: XSLT-stilark

en: XMCD CD database
nn: XMCD CD-database

en: XML document
nn: XML-dokument

en: XML entities document
nn: XML-entitet-dokument

en: DV video
nn: DV-video

en: MPEG video
nn: MPEG-video

en: QuickTime video
nn: QuickTime-video

en: QuickTime image
nn: QuickTime-bilete

en: Vivo video
nn: Vivo-film

en: ANIM animation
nn: ANIM-animasjon

en: FLIC animation
nn: FLIC-animasjon

en: Haansoft Hangul document
nn: Haansoft Hangul-dokument

en: Haansoft Hangul document template
nn: Haansoft Hangul-dokumentmal

en: MNG animation
nn: MNG-animasjon

en: ASF video
nn: ASF-video

en: Windows Media Station file
nn: Windows Media Station-fil

en: Windows Media video
nn: Windows Media-video

en: AVI video
nn: AVI-video

en: NullSoft video
nn: NullSoft-video

en: SDP multicast stream file
nn: SDP multicast straumfil

en: SGI video
nn: SGI-video

en: eMusic download package
nn: eMusic nedlastingspakke

en: Citrix ICA settings file
nn: Citrix ICA-innstillingsfil

en: XUL interface document
nn: XUL-grensesnitt-dokument

en: T602 document
nn: T602-dokument

en: Cisco VPN Settings
nn: Cisco VPN-innstillingar

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: digital photos
nn: digitale fotografi

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
nn: Video-CD

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Video_CD http://everything2.com/index.pl?node_id=1009222
en: Super Video CD
nn: Super Video-CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: video DVD
nn: Video-DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: audio CD
nn: lyd-CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: blank CD disc
nn: tom CD-plate

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: blank DVD disc
nn: tom DVD-plate

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: blank Blu-ray disc
nn: tom Blu-Ray-plate

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: blank HD DVD disc
nn: tom HD-DVD-plate

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: audio DVD
nn: lyd-DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
nn: Blu-Ray videoplate

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
nn: HD-DVD-videodisk

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
nn: Bilete-CD

note: see fd.o hal spec
en: portable audio player
nn: portable audio layer

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: software
nn: programvare
