shared-mime-info - en to oc translation catalogue (696 entries)

en: ATK inset
oc: encart ATK

en: electronic book document
oc: document libre electronic

en: Adobe Illustrator document
oc: document Adobe Illustrator

en: Macintosh BinHex-encoded file
oc: fichièr encodat Macintosh BinHex

en: Mathematica Notebook
oc: quasernet de nòtas Mathematica

en: MathML document
oc: document MathML

en: mailbox file
oc: fichièr bóstia de letras

en: Metalink file
oc: fichièr metalink

en: unknown
oc: desconegut

en: Partially downloaded file
oc: fichièr parcialament telecargat

en: ODA document
oc: document ODA

en: WWF document
oc: document WWF

en: PDF document
oc: document PDF

en: XSPF playlist
oc: lista de lectura XSPF

en: Microsoft Windows theme pack
oc: paquet de tèmas Microsoft Windows

en: AmazonMP3 download file
oc: fichièr telecargat AmazonMP3

en: GSM 06.10 audio
oc: àudio GSM 06.10

en: iRiver Playlist
oc: lista de lectura iRiver

en: PGP/MIME-encrypted message header
oc: entèsta de messatge encodat PGP/MIME

en: PGP keys
oc: claus PGP

en: detached OpenPGP signature
oc: signatura OpenPGP destacada

en: PKCS#7 Message or Certificate
oc: Messatge o certificat PKCS#7

en: detached S/MIME signature
oc: signatura S/MIME destacada

en: PKCS#8 private key
oc: clau privada PKCS#8

en: PKCS#10 certification request
oc: requèsta de certificacion PKCS#10

en: X.509 certificate
oc: certificat X.509

en: Certificate revocation list
oc: lista de revocacion de certificat

en: PkiPath certification path
oc: camin de certificacion PkiPath

en: PS document
oc: document PS

en: Plucker document
oc: document Plucker

en: RAML document
oc: Document RAML

en: RELAX NG XML schema
oc: esquèma XML RELAX NG

en: RTF document
oc: document RTF

en: Sieve mail filter script
oc: escript de filtratge de corrièr electronic Sieve

en: SMIL document
oc: document SMIL

en: WPL playlist
oc: lista de lectura WPL

en: SQLite2 database
oc: banca de donadas SQLite2

en: SQLite3 database
oc: banca de donadas SQLite3

en: GEDCOM family history
oc: genealogia GEDCOM

en: Flash video
oc: vidèo Flash

en: JavaFX video
oc: vidèo JavaFX

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
oc: partida SGF

en: XLIFF translation file
oc: fichièr de traduccion XLIFF

en: YAML document
oc: document YAML

en: Corel Draw drawing
oc: dessenh Corel Draw

en: HPGL file
oc: fichièr HPGL

en: PCL file
oc: fichièr PCL

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
oc: fuèlh de calcul Lotus 1-2-3

en: JET database
oc: banca de donadas JET

en: Microsoft Cabinet archive
oc: archiu Cab Microsoft

en: Excel spreadsheet
oc: fuèlh de calcul Excel

en: Excel add-in
oc: complement Excel

en: Excel 2007 binary spreadsheet
oc: fuèlh de calcul binaire Excel 2007

en: Excel spreadsheet template
oc: Modèl de fuèlh de calcul Excel

en: PowerPoint presentation
oc: presentacion PowerPoint

en: PowerPoint add-in
oc: complement PowerPoint

en: PowerPoint slide
oc: Diapositiva PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
oc: Modèl de presentacion PowerPoint

en: Word document
oc: document Word

en: Word document template
oc: modèl de document Word

en: XPS document
oc: document XPS

en: Microsoft Works document
oc: document Microsoft Works

en: Microsoft Visio document
oc: document Microsoft Visio

en: Word template
oc: modèl Word

en: GML document
oc: document GML

en: GNUnet search file
oc: fichièr de recèrca GNUnet

en: TNEF message
oc: messatge TNEF

en: StarCalc spreadsheet
oc: fuèlh de calcul StarCalc

en: StarChart chart
oc: grafic StarChart

en: StarDraw drawing
oc: dessenh StarDraw

en: StarImpress presentation
oc: presentacion StarImpress

en: StarMail email
oc: corrièr electronic StarMail

en: StarMath formula
oc: formula StarMath

en: StarWriter document
oc: document StarWriter

en: OpenOffice Calc spreadsheet
oc: fuèlh de calcul OpenOffice Calc

en: OpenOffice Calc template
oc: modèl OpenOffice Calc

en: OpenOffice Draw drawing
oc: dessenh OpenOffice Draw

en: OpenOffice Draw template
oc: modèl OpenOffice Draw

en: OpenOffice Impress presentation
oc: presentacion OpenOffice Impress

en: OpenOffice Impress template
oc: modèl OpenOffice Impress

en: OpenOffice Math formula
oc: formula OpenOffice Math

en: OpenOffice Writer document
oc: document OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer global document
oc: document global OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer template
oc: modèl OpenOffice Writer

en: ODT document
oc: document ODT

en: ODT document (Flat XML)
oc: document ODT (XML plat)

en: ODT template
oc: modèl ODT

en: OTH template
oc: modèl OTH

en: ODM document
oc: document ODM

en: ODG drawing
oc: dessenh ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
oc: dessenh ODG (XML plat)

en: ODG template
oc: modèl ODG

en: ODP presentation
oc: presentacion ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
oc: presentacion ODP (XML plat)

en: ODP template
oc: modèl ODP

en: ODS spreadsheet
oc: fuèlh de calcul ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
oc: fuèlh de calcul ODS (XML plat)

en: ODS template
oc: modèl ODS

en: ODC chart
oc: grafic ODC

en: ODC template
oc: modèl ODC

en: ODF formula
oc: formula ODF

en: ODF template
oc: modèl ODF

en: ODB database
oc: banca de donadas ODB

en: ODI image
oc: imatge ODI

en: OpenOffice.org extension
oc: extension OpenOffice.org

en: Android package
oc: paquet Android

en: SIS package
oc: paquet SIS

en: SISX package
oc: paquet SISX

en: Network Packet Capture
oc: captura de paquet ret

en: WordPerfect document
oc: document WordPerfect

en: SPSS Portable Data File
oc: fichièr portable de donadas SPSS

en: SPSS Data File
oc: fichièr de donadas SPSS

en: XBEL bookmarks
oc: marcapaginas XBEL

en: 7-zip archive
oc: archiu 7-zip

en: AbiWord document
oc: document AbiWord

en: CD image cuesheet
oc: indèx de pistas de CD

en: Lotus AmiPro document
oc: document Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
oc: document AportisDoc

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
oc: fuèlh de calcul Applix

en: Applix Words document
oc: document Applix Words

en: ARC archive
oc: archiu ARC

en: AR archive
oc: archiu AR

en: ARJ archive
oc: archiu ARJ

en: ASP page
oc: pagina ASP

en: AWK script
oc: escript AWK

en: BCPIO document
oc: document BCPIO

en: BitTorrent seed file
oc: fichièr grana BitTorrent

en: Blender scene
oc: scèna Blender

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
oc: document DVI TeX (compressat bzip)

en: Bzip archive
oc: archiu bzip

en: Tar archive (bzip-compressed)
oc: archiu tar (compressat bzip)

en: PDF document (bzip-compressed)
oc: document PDF (compressat bzip)

en: PostScript document (bzip-compressed)
oc: document PostEscript (compressat bzip)

en: comic book archive
oc: archiu Comic Book

en: Lrzip archive
oc: archiu lrzip

en: Tar archive (lrzip-compressed)
oc: archiu tar (compressat lrzip)

en: Apple disk image
oc: imatge disc Apple

en: Raw disk image
oc: imatge disc Raw

en: Raw disk image (XZ-compressed)
oc: imatge disc Raw (compression XZ)

en: raw CD image
oc: imatge CD brut

en: CD Table Of Contents
oc: ensenhador de CD

en: PGN chess game notation
oc: notacion de jòc d'escacs PGN

en: CHM document
oc: document CHM

en: Java byte code
oc: còde Java binari

en: UNIX-compressed file
oc: fichièr compressat UNIX

en: Tar archive (gzip-compressed)
oc: archiu tar (compressat gzip)

en: program crash data
oc: donadas de plantage de programa

en: CPIO archive
oc: archiu CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
oc: archiu CPIO (compressat gzip)

en: C shell script
oc: escript C shell

en: Xbase document
oc: document Xbase

en: ECMAScript program
oc: programa ECMAEscript

en: Sega Saturn disc image
oc: imatge disc Sega Saturn

en: Dreamcast GD-ROM
oc: GD-ROM Dreamcast

en: Nintendo DS ROM
oc: ROM Nintendo DS

en: PC Engine ROM
oc: ROM PC Engine

en: Wii disc image
oc: imatge disc Wii

en: WiiWare bundle
oc: lòt WiiWare

en: GameCube disc image
oc: imatge disc GameCube

en: Debian package
oc: paquet Debian

en: Qt Designer file
oc: fichièr Qt Designer

en: Qt Markup Language file
oc: fichièr Qt Markup Language

en: desktop configuration file
oc: fichièr de configuracion desktop

en: FictionBook document
oc: document FictionBook

en: Compressed FictionBook document
oc: document FictionBook compressat

en: Dia diagram
oc: diagrama Dia

en: Dia shape
oc: forma Dia

en: TeX DVI document
oc: document TeX DVI

en: Enlightenment theme
oc: tèma Enlightenment

en: Egon Animator animation
oc: animacion Egon Animator

en: FLTK Fluid file
oc: fichièr Fluid FLTK

en: WOFF font
oc: poliça WOFF

en: Adobe font metrics
oc: metricas de poliça Adobe

en: BDF font
oc: poliça BDF

en: DOS font
oc: poliça DOS

en: Adobe FrameMaker font
oc: poliça Adobe FrameMaker

en: LIBGRX font
oc: poliça LIBGRX

en: Linux PSF console font
oc: poliça consòla Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
oc: poliça consòla Linux PSF (compressat gzip)

en: PCF font
oc: poliça PCF

en: OpenType font
oc: poliça OpenType

en: Speedo font
oc: poliça Speedo

en: SunOS News font
oc: poliça SunOS News

en: TeX font
oc: poliça TeX

en: TeX font metrics
oc: metricas de poliça TeX

en: TrueType font
oc: poliça Truetype

en: TrueType XML font
oc: poliça Truetype XML

en: V font
oc: poliça V

en: Adobe FrameMaker document
oc: document Adobe FrameMaker

en: Game Boy ROM
oc: ROM Game Boy

en: Game Boy Advance ROM
oc: ROM Game Boy Advance

en: GDBM database
oc: banca de donadas GDBM

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
oc: ROM Mega Drive/Genesis

en: translated messages (machine-readable)
oc: messatges tradusits (legibles per maquina)

en: Glade project
oc: projècte Glade

en: GnuCash financial data
oc: donadas financières GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
oc: fuèlh de calcul Gnumeric

en: Gnuplot document
oc: document Gnuplot

en: Graphite scientific graph
oc: graphe Graphite scientific

en: GTKtalog catalog
oc: catalòg Gtktalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
oc: document DVI TeX (compressat gzip)

en: Gzip archive
oc: archiu gzip

en: PDF document (gzip-compressed)
oc: document PDF (compressat gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
oc: document PostEscript (compressat gzip)

en: HDF document
oc: document HDF

en: IFF file
oc: fichièr IFF

en: iPod firmware
oc: firmware iPod

en: Java archive
oc: archiu Java

en: Java class
oc: classa Java

en: JNLP file
oc: fichièr JNLP

en: Java keystore
oc: emmagazinatge de claus Java

en: Java JCE keystore
oc: emmagazinatge de claus Java JCE

en: Pack200 Java archive
oc: archiu Java Pack200

en: JavaScript program
oc: programa JavaEscript

en: JSON document
oc: document JSON

en: JRD document
oc: document JRD

en: JSON patch
oc: correctiu JSON

en: JSON-LD document
oc: Document JSON-LD

en: CoffeeScript document
oc: Document CoffeScript

en: JBuilder project
oc: projècte JBuilder

en: Karbon14 drawing
oc: dessenh Karbon14

en: KChart chart
oc: grafic KChart

en: Kexi settings for database server connection
oc: paramètres Kexi per connexion al servidor de banca de donadas

en: shortcut to Kexi project on database server
oc: acorchi cap a projècte Kexi sus servidor de banca de donadas

en: Kexi database file-based project
oc: projècte de banca de donadas Kexi en mòde fichièr

en: KFormula formula
oc: formula KFormula

en: KIllustrator drawing
oc: dessenh KIllustrator

en: Kivio flowchart
oc: diagrama de flux Kivio

en: Kontour drawing
oc: dessenh Kontour

en: KPovModeler scene
oc: scène KPovModeler

en: KPresenter presentation
oc: presentacion KPresenter

en: Krita document
oc: document Krita

en: KSpread spreadsheet
oc: fuèlh de calcul KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
oc: fuèlh de calcul KSpread (chifrada)

en: KSysV init package
oc: paquet d'initializacion KSysV

en: Kugar document
oc: document Kugar

en: KWord document
oc: document KWord

en: KWord document (encrypted)
oc: document KWord (chifrat)

en: LHA archive
oc: archiu LHA

en: LHZ archive
oc: archiu LHZ

en: message catalog
oc: catalòg de messatges

en: LyX document
oc: document LyX

en: LZ4 archive
oc: archiu LZ4

en: Lzip archive
oc: archiu lzip

en: LZMA archive
oc: archiu LZMA

en: Tar archive (LZMA-compressed)
oc: archiu tar (compression LZMA)

en: LZO archive
oc: archiu LZO

en: Qpress archive
oc: Archiu Qpress

en: XAR archive
oc: Archiu XAR

en: Zlib archive
oc: Archiu Zlib

en: MagicPoint presentation
oc: presentacion MagicPoint

en: Macintosh MacBinary file
oc: fichièr Macintosh MacBinary

en: Matroska stream
oc: flux Matroska

en: Matroska video
oc: vidèo Matroska

en: Matroska 3D video
oc: vidèo Matroska 3D

en: Matroska audio
oc: àudio Matroska

en: WebM video
oc: vidèo WebM

en: WebM audio
oc: àudio WebM

en: MHTML web archive
oc: archiu web MHTML

en: MXF video
oc: vidèo MXF

en: OCL file
oc: fichièr OCL

en: COBOL source file
oc: fichièr font COBOL

en: Mobipocket e-book
oc: libre numeric Mobipocket

en: Adobe FrameMaker MIF document
oc: document MIF Adobe FrameMaker

en: Mozilla bookmarks
oc: marcapaginas Mozilla

en: DOS/Windows executable
oc: executable DOS/Windows

en: Internet shortcut
oc: acorchi Internet

en: WRI document
oc: document WRI

en: MSX ROM
oc: ROM MSX

en: M4 macro
oc: macro M4

en: Nintendo64 ROM
oc: ROM Nintendo64

en: Nautilus link
oc: ligam Nautilus

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
oc: ROM NES

en: Unidata NetCDF document
oc: document Unidata NetCDF

en: NewzBin usenet index
oc: indèx usenet NewzBin

en: object code
oc: còde objet

en: Annodex exchange format
oc: format d'escambi Annodex

en: Annodex Video
oc: vidèo Annodex

en: Annodex Audio
oc: àudio Annodex

en: Ogg multimedia file
oc: fichièr multimèdia Ogg

en: Ogg Audio
oc: àudio Ogg

en: Ogg Video
oc: vidèo Ogg

en: Ogg Vorbis audio
oc: àudio Ogg Vorbis

en: Ogg FLAC audio
oc: àudio Ogg FLAC

en: Opus audio
oc: àudio Opus

en: Ogg Speex audio
oc: àudio Ogg Speex

en: Speex audio
oc: àudio Speex

en: Ogg Theora video
oc: vidèo Ogg Theora

en: OGM video
oc: vidèo OGM

en: OLE2 compound document storage
oc: document d'emmagazinatge compausat OLE2

en: Microsoft Publisher document
oc: document Microsoft Publisher

en: Windows Installer package
oc: paquet d'installacion Windows

en: GNU Oleo spreadsheet
oc: fuèlh de calcul GNU Oleo

en: PAK archive
oc: archiu PAK

en: Palm OS database
oc: banca de donadas Palm OS

en: Parchive archive
oc: archiu Parchive

en: PEF executable
oc: executable PEF

en: Perl script
oc: escript Perl

en: PHP script
oc: escript PHP

en: PKCS#7 certificate bundle
oc: lòt de certificats PKCS#7

en: PKCS#12 certificate bundle
oc: lòt de certificats PKCS#12

en: PlanPerfect spreadsheet
oc: fuèlh de calcul PlanPerfect

en: Pocket Word document
oc: document Pocket Word

en: profiler results
oc: resultats de perfilador

en: Pathetic Writer document
oc: document Pathetic Writer

en: Python bytecode
oc: bytecode Python

en: QtiPlot document
oc: document QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
oc: fuèlh de calcul Quattro Pro

en: QuickTime metalink playlist
oc: lista de lectura metalink QuickTime

en: Quicken document
oc: document Quicken

en: RAR archive
oc: archiu RAR

en: DAR archive
oc: archiu DAR

en: Alzip archive
oc: archiu alzip

en: rejected patch
oc: correctiu regetat

en: RPM package
oc: paquet RPM

en: Source RPM package
oc: paquet font RPM

en: Ruby script
oc: escript Ruby

en: Markaby script
oc: escript Markaby

en: Rust source code
oc: còde font Rust

en: SC/Xspread spreadsheet
oc: fuèlh de calcul SC/Xspread

en: shell archive
oc: archiu shell

en: libtool shared library
oc: bibliotèca partejada libtool

en: shared library
oc: bibliotèca partejada

en: shell script
oc: escript shell

en: Shockwave Flash file
oc: fichièr Shockwave Flash

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
oc: àudio Shorten

en: Siag spreadsheet
oc: fuèlh de calcul Siag

en: Skencil document
oc: document Skencil

en: Stampede package
oc: paquet Stampede

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
oc: ROM Super Nintendo

en: StuffIt archive
oc: archiu StuffIt

en: SubRip subtitles
oc: sostítols SubRip

en: WebVTT subtitles
oc: sostítols WebVTT

en: SAMI subtitles
oc: sostítols SAMI

en: MicroDVD subtitles
oc: sostítols MicroDVD

en: MPSub subtitles
oc: sostítols MPSub

en: SSA subtitles
oc: sostítols SSA

en: SubViewer subtitles
oc: sostítols SubViewer

en: iMelody ringtone
oc: sonariá iMelody

en: SMAF audio
oc: àudio SMAF

en: MRML playlist
oc: lista de lectura MRML

en: XMF audio
oc: àudio XMF

en: SV4 CPIO archive
oc: archiu SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
oc: archiu SV4 CPIO (avec CRC)

en: Tar archive
oc: archiu tar

en: Tar archive (compressed)
oc: archiu tar (compressat)

en: generic font file
oc: fichièr de poliças generic

en: packed font file
oc: fichièr de poliças empaquetadas

en: TGIF document
oc: document TGIF

en: theme
oc: tèma

en: ToutDoux document
oc: document ToutDoux

en: backup file
oc: fichièr de salvament

en: Troff document
oc: document Troff

en: Manpage manual document
oc: document de manual Manpage

en: manual page (compressed)
oc: pagina de manual (compressat)

en: Tar archive (LZO-compressed)
oc: archiu tar (compression LZO)

en: XZ archive
oc: archiu XZ

en: Tar archive (XZ-compressed)
oc: archiu tar (compression XZ)

en: PDF document (XZ-compressed)
oc: document PDF (compressat XZ)

en: Ustar archive
oc: archiu Ustar

en: WAIS source code
oc: còde font WAIS

en: WordPerfect/Drawperfect image
oc: imatge WordPerfect/DrawPerfect

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
oc: certificat X.509 encodat DER/PEM/Netscape

en: empty document
oc: document void

en: Zoo archive
oc: archiu zoo

en: XHTML page
oc: pagina XHTML

en: Zip archive
oc: archiu zip

en: WIM disk Image
oc: imatge disc WIM

en: Dolby Digital audio
oc: àudio Dolby Digital

en: DTS audio
oc: àudio DTS

en: DTSHD audio
oc: àudio DTSHD

en: AMR audio
oc: àudio AMR

en: AMR-WB audio
oc: àudio AMR-WB

en: ULAW (Sun) audio
oc: àudio ULAW (Sun)

en: Commodore 64 audio
oc: àudio Commodore 64

en: PCM audio
oc: àudio PCM

en: AIFC audio
oc: àudio AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
oc: àudio AIFF/Amiga/Mac

en: Monkey's audio
oc: àudio Monkey

en: Impulse Tracker audio
oc: àudio Impulse Tracker

en: FLAC audio
oc: àudio FLAC

en: WavPack audio
oc: àudio WavPack

en: WavPack audio correction file
oc: fichièr de correccion àudio WavPack

en: MIDI audio
oc: àudio MIDI

en: compressed Tracker audio
oc: àudio Tracker compressat

en: AAC audio
oc: àudio AAC

en: MPEG-4 audio
oc: àudio MPEG-4

en: MPEG-4 video
oc: vidèo MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
oc: libre àudio MPEG-4

en: 3GPP multimedia file
oc: fichièr multimèdia 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
oc: fichièr multimèdia 3GPP2

en: Amiga SoundTracker audio
oc: àudio SoundTracker Amiga

en: MP2 audio
oc: àudio MP2

en: MP3 audio
oc: àudio MP3

en: MP3 audio (streamed)
oc: àudio MP3 (flux)

en: HTTP Live Streaming playlist
oc: lista de lectura de flux HTTP Live

en: Microsoft ASX playlist
oc: lista de lectura Microsoft ASX

en: PSF audio
oc: àudio PSF

en: MiniPSF audio
oc: àudio MiniPSF

en: PSFlib audio library
oc: bibliotèca àudio PSFlib

en: Windows Media audio
oc: àudio Windows Media

en: Musepack audio
oc: àudio Musepack

en: RealAudio document
oc: document RealAudio

en: RealMedia Metafile
oc: metafichièr RealMedia

en: RealVideo document
oc: document RealVideo

en: RealMedia document
oc: document RealMedia

en: RealPix document
oc: document RealPix

en: RealText document
oc: document RealText

en: RIFF audio
oc: àudio RIFF

en: RIFF container
oc: contenidor RIFF

en: Scream Tracker 3 audio
oc: àudio Scream Tracker 3

en: MP3 ShoutCast playlist
oc: lista de lectura MP3 ShoutCast

en: Scream Tracker audio
oc: àudio Scream Tracker

en: VOC audio
oc: àudio VOC

en: WAV audio
oc: àudio WAV

en: Scream Tracker instrument
oc: instrument Scream Tracker

en: FastTracker II audio
oc: àudio FastTracker II

en: TrueAudio audio
oc: àudio TrueAudio

en: Windows BMP image
oc: imatge Windows BMP

en: WBMP image
oc: imatge WBMP

en: Computer Graphics Metafile
oc: metafichièr Computer Graphics

en: CCITT G3 fax
oc: telecòpia G3 CCITT

en: G3 fax image
oc: imatge de telecòpia G3

en: GIF image
oc: imatge GIF

en: IEF image
oc: imatge IEF

en: JPEG image
oc: imatge JPEG

en: JPEG-2000 image
oc: imatge JPEG-2000

en: OpenRaster archiving image
oc: imatge d'archiu OpenRaster

en: DirectDraw surface
oc: surfàcia DirectDraw

en: X11 cursor
oc: cursor X11

en: EXR image
oc: imatge EXR

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
oc: dessenh Macintosh Quickdraw/PICT

en: UFRaw ID image
oc: imatge ID UFRaw

en: digital raw image
oc: imatge brut numeric

en: Adobe DNG negative
oc: négatif DNG Adobe

en: Canon CRW raw image
oc: imatge brut CRW Canon

en: Canon CR2 raw image
oc: imatge brut CR2 Canon

en: Fuji RAF raw image
oc: imatge brut RAF Fuji

en: Kodak DCR raw image
oc: imatge brut DCR Kodak

en: Kodak K25 raw image
oc: imatge brut K25 Kodak

en: Kodak KDC raw image
oc: imatge brut KDC Kodak

en: Minolta MRW raw image
oc: imatge brut MRW Minolta

en: Nikon NEF raw image
oc: imatge brut NEF Nikon

en: Olympus ORF raw image
oc: imatge brut ORF Olympus

en: Panasonic raw image
oc: imatge brut Panasonic

en: Panasonic raw2 image
oc: imatge raw2 Panasonic

en: Pentax PEF raw image
oc: imatge brut PEF Pentax

en: Sigma X3F raw image
oc: imatge brut X3F Sigma

en: Sony SRF raw image
oc: imatge brut SRF Sony

en: Sony SR2 raw image
oc: imatge brut SR2 Sony

en: Sony ARW raw image
oc: imatge brut ARW Sony

en: PNG image
oc: imatge PNG

en: Run Length Encoded bitmap image
oc: imatge matriciala Run Length Encoded

en: SVG image
oc: imatge SVG

en: compressed SVG image
oc: imatge SVG compressat

en: TIFF image
oc: imatge TIFF

en: Multi-page TIFF image
oc: Imatge TIFF multipagina

en: AutoCAD image
oc: imatge AutoCAD

en: DXF vector image
oc: imatge vectorial DXF

en: Microsoft Document Imaging format
oc: format Document Imaging Microsoft

en: WebP image
oc: imatge WebP

en: 3D Studio image
oc: imatge 3D Studio

en: Applix Graphics image
oc: imatge Applix Graphics

en: EPS image (bzip-compressed)
oc: imatge EPS (compressat bzip)

en: CMU raster image
oc: imatge raster CMU

en: compressed GIMP image
oc: imatge GIMP compressat

en: DICOM image
oc: imatge DICOM

en: DocBook document
oc: document DocBook

en: DIB image
oc: imatge DIB

en: DjVu image
oc: imatge DjVu

en: DjVu document
oc: document DjVu

en: DPX image
oc: imatge DPX

en: EPS image
oc: imatge EPS

en: FITS document
oc: document FITS

en: FPX image
oc: imatge FPX

en: EPS image (gzip-compressed)
oc: imatge EPS (compressat gzip)

en: Windows icon
oc: icòna Windows

en: MacOS X icon
oc: icòna MacOS X

en: ILBM image
oc: imatge ILBM

en: JNG image
oc: imatge JNG

en: LightWave object
oc: objècte LightWave

en: LightWave scene
oc: scèna LightWave

en: MacPaint Bitmap image
oc: imatge matricial MacPaint

en: Office drawing
oc: dessenh Office

en: NIFF image
oc: imatge NIFF

en: PCX image
oc: imatge PCX

en: PCD image
oc: imatge PCD

en: PNM image
oc: imatge PNM

en: PBM image
oc: imatge PBM

en: PGM image
oc: imatge PGM

en: PPM image
oc: imatge PPM

en: Photoshop image
oc: imatge Photoshop

en: RGB image
oc: imatge RGB

en: SGI image
oc: imatge SGI

en: Sun raster image
oc: imatge raster Sun

en: TGA image
oc: imatge TGA

en: Windows cursor
oc: cursor Windows

en: Windows animated cursor
oc: cursor animat Windows

en: EMF image
oc: imatge EMF

en: WMF image
oc: imatge WMF

en: XBM image
oc: imatge XBM

en: GIMP image
oc: imatge GIMP

en: XFig image
oc: imatge XFig

en: XPM image
oc: imatge XPM

en: X window image
oc: imatge X window

en: block device
oc: periferic de blòts

en: character device
oc: periferic de caractèrs

en: folder
oc: dorsièr

en: pipe
oc: tub

en: mount point
oc: punt d'accès

en: socket
oc: connector ret

en: symbolic link
oc: ligam simbolic

en: mail delivery report
oc: rapòrt de liurason de corrièrs electronics

en: mail disposition report
oc: rapòrt de disposicion de corrièrs electronics

en: reference to remote file
oc: referéncia al fichièr distant

en: Usenet news message
oc: messatge de grop d'escambi Usenet

en: partial email message
oc: messatge parcial de corrièr electronic

en: email message
oc: messatge de corrièr electronic

en: GNU mail message
oc: messatge de corrièr electronic GNU

en: VRML document
oc: document VRML

en: message in several formats
oc: messatge en formats divèrses

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
oc: fichièr encodat Macintosh AppleDouble

en: message digest
oc: condensé de messatge

en: encrypted message
oc: messatge chifrat

en: compound documents
oc: documents compausats

en: compound document
oc: document compausat

en: mail system report
oc: rapòrt sistèma de corrièrs electronics

en: signed message
oc: messatge signat

en: stream of data (server push)
oc: flux de donadas (emés pel servidor)

en: VCS/ICS calendar
oc: calendièr VCS/ICS

en: CSS stylesheet
oc: fuèlh d'estil CSS

en: electronic business card
oc: carta de visita electronica

en: Turtle document
oc: document Turtle

en: txt2tags document
oc: document txt2tags

en: Verilog source code
oc: còde font Verilog

en: SystemVerilog header
oc: entèsta SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
oc: còde font SystemVerilog

en: VHDL source code
oc: còde font VHDL

en: enriched text document
oc: document tèxte enriquit

en: help page
oc: pagina d'ajuda

en: plain text document
oc: document tèxte brut

en: RDF file
oc: fichièr RDF

en: OWL XML file
oc: fichièr OWL XML

en: email headers
oc: entèstas de corrièr electronic

en: rich text document
oc: document « rich text »

en: RSS summary
oc: resumit RSS

en: Atom syndication feed
oc: fial de sindicacion Atom

en: OPML syndication feed
oc: fial de sindicacion OPML

en: SGML document
oc: document SGML

en: spreadsheet interchange document
oc: document d'escambi de fuèlhs de calcul

en: TSV document
oc: document TSV

en: Graphviz DOT graph
oc: graf Graphviz DOT

en: JAD document
oc: document JAD

en: WML document
oc: document WML

en: WMLScript program
oc: programa WMLEscript

en: ACE archive
oc: archiu ACE

en: Ada source code
oc: còde font Ada

en: author list
oc: lista d'autors

en: BibTeX document
oc: document BibTeX

en: C++ header
oc: entèsta C++

en: C++ source code
oc: còde font C++

en: ChangeLog document
oc: document ChangeLog

en: C header
oc: entèsta C

en: CMake source code
oc: còde font CMake

en: CSV document
oc: document CSV

en: license terms
oc: tèrmes de licéncia

en: author credits
oc: mercejaments

en: C source code
oc: còde font C

en: C# source code
oc: còde font C#

en: Vala source code
oc: còde font Vala

en: OOC source code
oc: font còde OOC

en: DCL script
oc: escript DCL

en: DSSSL document
oc: document DSSSL

en: D source code
oc: còde font D

en: DTD file
oc: fichièr DTD

en: Eiffel source code
oc: còde font Eiffel

en: Emacs Lisp source code
oc: còde font Emacs Lisp

en: Erlang source code
oc: còde font Erlang

en: Fortran source code
oc: còde font Fortran

en: Genie source code
oc: còde font Genie

en: translation file
oc: fichièr de traduccion

en: translation template
oc: modèl de traduccion

en: HTML document
oc: document HTML

en: Web application cache manifest
oc: manifèste d'escondedor d'aplicacion Web

en: Google Video Pointer
oc: puntador vidèo Google

en: Haskell source code
oc: còde font Haskell

en: IDL document
oc: document IDL

en: installation instructions
oc: instructions d'installacion

en: Java source code
oc: còde font Java

en: LDIF address book
oc: quasernet d'adreças LDIF

en: Lilypond music sheet
oc: particion musicala Lilypond

en: LHS source code
oc: còde font LHS

en: application log
oc: jornal d'aplicacion

en: Makefile
oc: makefile

en: Markdown document
oc: document Markdown

en: Qt MOC file
oc: fichièr Qt MOC

en: Windows Registry extract
oc: extrait de registre Windows

en: Managed Object Format
oc: format Managed Object

en: Mup publication
oc: publication Mup

en: Objective-C source code
oc: còde font Objective-C

en: OCaml source code
oc: còde font OCaml

en: MATLAB script/function
oc: escript/fonction MATLAB

en: Meson source code
oc: còde font Meson

en: Modelica model
oc: modèl Modelica

en: Pascal source code
oc: còde font Pascal

en: differences between files
oc: différences entre fichièrs

en: Go source code
oc: còde font Go

en: SCons configuration file
oc: fichièr de configuracion SCons

en: Python script
oc: escript Python

en: Lua script
oc: escript Lua

en: README document
oc: document LISEZ-MOI

en: NFO document
oc: document NFO

en: RPM spec file
oc: fichièr d'especificacion RPM

en: Scala source code
oc: còde font Scala

en: Scheme source code
oc: còde font Scheme

en: Setext document
oc: document Setext

en: SQL code
oc: còde SQL

en: Tcl script
oc: escript Tcl

en: TeX document
oc: document TeX

en: TeXInfo document
oc: document TeXInfo

en: Troff ME input document
oc: document d'entrada Troff ME

en: Troff MM input document
oc: document d'entrada Troff MM

en: Troff MS input document
oc: document d'entrada Troff MS

en: X-Motif UIL table
oc: taula X-Motif UIL

en: resource location
oc: localizacion de ressorsa

en: uuencoded file
oc: fichièr uuencodat

en: XMI file
oc: fichièr XMI

en: XSL FO file
oc: fichièr XSL FO

en: iptables configuration file
oc: fichièr de configuracion iptables

en: XSLT stylesheet
oc: fuèlh d'estil XSLT

en: XMCD CD database
oc: banca de donadas de CD XMCD

en: XML document
oc: document XML

en: XML entities document
oc: document d'entitats XML

en: DV video
oc: vidèo DV

en: ISI video
oc: vidèo ISI

en: MPEG-2 transport stream
oc: flux de transpòrt MPEG-2

en: MPEG video
oc: vidèo MPEG

en: MPEG video (streamed)
oc: vidèo MPEG (flux)

en: QuickTime video
oc: vidèo QuickTime

en: QuickTime image
oc: imatge QuickTime

en: Vivo video
oc: vidèo Vivo

en: Wavelet video
oc: vidèo Wavelet

en: ANIM animation
oc: animacion ANIM

en: FLIC animation
oc: animacion FLIC

en: Haansoft Hangul document
oc: document Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
oc: modèl de document Haansoft Hangul

en: MNG animation
oc: animacion MNG

en: ASF video
oc: vidèo ASF

en: Windows Media Station file
oc: fichièr Windows Media Station

en: Windows Media video
oc: vidèo Windows Media

en: AVI video
oc: vidèo AVI

en: NullSoft video
oc: vidèo NullSoft

en: SDP multicast stream file
oc: fichièr de flux multidifusion SDP

en: SGI video
oc: vidèo SGI

en: eMusic download package
oc: paquet de telecargament eMusic

en: KML geographic data
oc: donadas geograficas KML

en: KML geographic compressed data
oc: donadas geograficas KML compressats

en: GPX geographic data
oc: Donadas geograficas GPX

en: Citrix ICA settings file
oc: fichièr de paramètres ICA Citrix

en: XUL interface document
oc: document d'interfàcia XUL

en: XPInstall installer module
oc: modul d'installacion XPInstall

en: Word 2007 document
oc: document Word 2007

en: Word 2007 document template
oc: modèl de document Word 2007

en: PowerPoint 2007 presentation
oc: presentacion PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
oc: diapositive PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
oc: diaporama PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
oc: modèl de presentacion PowerPoint 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
oc: fuèlh de calcul Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
oc: modèl de fuèlh de calcul Excel 2007

en: T602 document
oc: document T602

en: Cisco VPN Settings
oc: paramètres VPN Cisco

en: ICC profile
oc: perfil ICC

en: IT 8.7 color calibration file
oc: fichièr de calibracion color IT 8.7

en: CCMX color correction file
oc: fichièr de correccion colorimetrica CCMX

en: WinHelp help file
oc: fichièr d'ajuda WinHelp

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: digital photos
oc: fòtos numericas

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
oc: CD vidèo

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Video_CD http://everything2.com/index.pl?node_id=1009222
en: Super Video CD
oc: Super VCD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: video DVD
oc: DVD vidèo

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: audio CD
oc: CD àudio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: blank CD disc
oc: CD verge

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: blank DVD disc
oc: DVD verge

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: blank Blu-ray disc
oc: disc Blu-Ray verge

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: blank HD DVD disc
oc: disc HD-DVD verge

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: audio DVD
oc: DVD àudio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
oc: disc vidèo Blu-Ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
oc: disc vidèo HD DVD

note: see fd.o hal spec
en: e-book reader
oc: lector de libre numeric

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
oc: CD Picture

note: see fd.o hal spec
en: portable audio player
oc: lector àudio portable

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: software
oc: logicial

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
oc: logicial UNIX

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
oc: logicial Windows

note: http://www4.wiwiss.fu-berlin.de/bizer/TriG/
en: TriG RDF document
oc: document RDF TriG

en: Apple Keynote 5 presentation
oc: presentacion Apple Keynote 5

en: Amiga disk image
oc: imatge disc Amiga
