shared-mime-info - en to pt translation catalogue (695 entries)

en: ATK inset
pt: Suplemento ATK

en: electronic book document
pt: documento de livro eletrónico

en: Adobe Illustrator document
pt: documento Adobe Illustrator

en: Macintosh BinHex-encoded file
pt: ficheiro codificado em BinHex de Macintosh

en: Mathematica Notebook
pt: Bloco notas Mathematica

en: MathML document
pt: documento MathML

en: mailbox file
pt: ficheiro de caixa de correio

en: Metalink file
pt: ficheiro Metalink

en: unknown
pt: desconhecido

en: Partially downloaded file
pt: Ficheiro parcialmente transferido

en: ODA document
pt: documento ODA

en: WWF document
pt: documento WWF

en: PDF document
pt: documento PDF

en: XSPF playlist
pt: lista de reprodução XSPF

en: Microsoft Windows theme pack
pt: pacote de tema Microsoft Windows

en: AmazonMP3 download file
pt: ficheiro transferido AmazonMP3

en: GSM 06.10 audio
pt: áudio GSM 06.10

en: iRiver Playlist
pt: lista de reprodução iRiver

en: PGP/MIME-encrypted message header
pt: cabeçalho de mensagem encriptada com PGP/MIME

en: PGP keys
pt: chaves PGP

en: detached OpenPGP signature
pt: assinatura OpenPGP solta

en: PKCS#7 Message or Certificate
pt: Mensagem ou certificado PKCS#7

en: detached S/MIME signature
pt: assinatura S/MIME solta

en: PKCS#8 private key
pt: chave privada PKCS#8

en: PKCS#10 certification request
pt: pedido de certificação PKCS#10

en: X.509 certificate
pt: certificado X.509

en: Certificate revocation list
pt: lista de revogação de certificados

en: PkiPath certification path
pt: caminho de certificação PkiPath

en: PS document
pt: documento PS

en: Plucker document
pt: documento Plucker

en: RELAX NG XML schema
pt: Esquema RELAX NG XML

en: RTF document
pt: documento RTF

en: Sieve mail filter script
pt: Script de filtragem de correio Sieve

en: SMIL document
pt: documento SMIL

en: WPL playlist
pt: lista de reprodução WPL

en: SQLite2 database
pt: base de dados SQLite2

en: SQLite3 database
pt: base de dados SQLite3

en: GEDCOM family history
pt: história familiar GEDCOM

en: Flash video
pt: vídeo Flash

en: JavaFX video
pt: vídeo JavaFX

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
pt: gravação SGF

en: XLIFF translation file
pt: ficheiro de tradução XLIFF

en: YAML document
pt: documento YAML

en: Corel Draw drawing
pt: desenho Corel Drawdesenho Corel Draw

en: HPGL file
pt: ficheiro HPGL

en: PCL file
pt: ficheiro PCL

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
pt: folha de cálculo Lotus 1-2-3

en: JET database
pt: base de dados JET

en: Microsoft Cabinet archive
pt: arquivo Microsoft Cabinet

en: Excel spreadsheet
pt: folha de cálculo Excel

en: Excel add-in
pt: Extensão Excel

en: Excel 2007 binary spreadsheet
pt: folha de cálculo binária Excel 2007

en: Excel spreadsheet template
pt: modelo de folha de cálculo Excel

en: PowerPoint presentation
pt: apresentação PowerPoint

en: PowerPoint add-in
pt: extensão PowerPoint

en: PowerPoint slide
pt: diapositivo PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
pt: modelo de apresentação PowerPoint

en: Office Open XML Visio Drawing
pt: desenho Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio Template
pt: modelo Office Open XML Visio

en: Office Open XML Visio Stencil
pt: Stencil Office Open XML Visio

en: Word document
pt: documento Word

en: Word document template
pt: modelo de documento Word

en: XPS document
pt: documento XPS

en: Microsoft Works document
pt: documento Microsoft Works

en: Microsoft Visio document
pt: documento Microsoft Visio

en: Word template
pt: modelo Word

en: GML document
pt: documento GML

en: GNUnet search file
pt: ficheiro de procura GNUnet

en: TNEF message
pt: mensagem TNEF

en: StarCalc spreadsheet
pt: folha de cálculo do StarCalc

en: StarChart chart
pt: gráfico do StarChart

en: StarDraw drawing
pt: desenho do StarDraw

en: StarImpress presentation
pt: apresentação do StarImpress

en: StarMail email
pt: email do StarMail

en: StarMath formula
pt: fórmula do StarMath

en: StarWriter document
pt: documento do StarWriter

en: OpenOffice Calc spreadsheet
pt: folha de cálculo OpenOffice Calc

en: OpenOffice Calc template
pt: modelo OpenOffice Calc

en: OpenOffice Draw drawing
pt: desenho OpenOffice Draw

en: OpenOffice Draw template
pt: modelo OpenOffice Draw

en: OpenOffice Impress presentation
pt: apresentação OpenOffice Impress

en: OpenOffice Impress template
pt: modelo OpenOffice Impress

en: OpenOffice Math formula
pt: fórmula OpenOffice Math

en: OpenOffice Writer document
pt: documento OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer global document
pt: documento global OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer template
pt: modelo OpenOffice Writer

en: ODT document
pt: documento ODT

en: ODT document (Flat XML)
pt: documento ODT (XML plano)

en: ODT template
pt: modelo ODT

en: OTH template
pt: modelo OTH

en: ODM document
pt: documento ODM

en: ODG drawing
pt: desenho ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
pt: desenho ODG (XML plano)

en: ODG template
pt: modelo ODG

en: ODP presentation
pt: apresentação ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
pt: apresentação ODP (XML plano)

en: ODP template
pt: modelo ODP

en: ODS spreadsheet
pt: folha de cálculo ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
pt: folha de cálculo ODS (XML plano)

en: ODS template
pt: modelo ODS

en: ODC chart
pt: gráfico ODC

en: ODC template
pt: modelo ODC

en: ODF formula
pt: fórmula ODF

en: ODF template
pt: modelo ODF

en: ODB database
pt: base de dados ODB

en: ODI image
pt: imagem ODI

en: OpenOffice.org extension
pt: extensão OpenOffice.org

en: Android package
pt: pacote Android

en: SIS package
pt: pacote SIS

en: SISX package
pt: pacote SISX

en: Network Packet Capture
pt: captura Network Packet

en: WordPerfect document
pt: documento WordPerfect

en: SPSS Portable Data File
pt: ficheiro de dados portátil SPSS

en: SPSS Data File
pt: ficheiro de dados SPSS

en: XBEL bookmarks
pt: marcadores XBEL

en: 7-zip archive
pt: arquivo 7-zip

en: AbiWord document
pt: documento AbiWord

en: CD image cuesheet
pt: índice de CD de imagem

en: Lotus AmiPro document
pt: documento Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
pt: documento AportisDoc

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
pt: folha de cálculo Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
pt: documento Applix Words

en: ARC archive
pt: arquivo ARC

en: AR archive
pt: arquivo AR

en: ARJ archive
pt: arquivo ARJ

en: ASP page
pt: página ASP

en: AWK script
pt: script AWK

en: BCPIO document
pt: documento BCPIO

en: BitTorrent seed file
pt: ficheiro de semente BitTorrent

en: Blender scene
pt: cenário Blender

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
pt: documento TeX DVI (compressão bzip)

en: Bzip archive
pt: arquivo Bzip

en: Tar archive (bzip-compressed)
pt: arquivo Tar (compressão bzip)

en: PDF document (bzip-compressed)
pt: documento PDF (compressão bzip)

en: PostScript document (bzip-compressed)
pt: documento PostScript (compressão bzip)

en: comic book archive
pt: arquivo de banda desenhada

en: Lrzip archive
pt: arquivo Lrzip

en: Tar archive (lrzip-compressed)
pt: arquivo Tar (compressão Lrzip)

en: Apple disk image
pt: imagem de disco Apple

en: Raw disk image
pt: imagem de disco Raw

en: Raw disk image (XZ-compressed)
pt: imagem de disco Raw (compressão XZ)

en: raw CD image
pt: imagem em bruto de CD

en: CD Table Of Contents
pt: Tabela de conteúdos de CD

en: PGN chess game notation
pt: notação de jogo de xadrez PGN

en: CHM document
pt: documento CHM

en: Java byte code
pt: byte-code Java

en: UNIX-compressed file
pt: ficheiro comprimido UNIX

en: Tar archive (gzip-compressed)
pt: arquivo Tar (compressão gzip)

en: program crash data
pt: dados de rebentamento de aplicação

en: CPIO archive
pt: arquivo CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
pt: arquivo CPIO (compressão gzip)

en: C shell script
pt: script de terminal C

en: Xbase document
pt: documento Xbase

en: ECMAScript program
pt: programa ECMAScript

en: Sega Saturn disc image
pt: imagem de disco Sega Saturn

en: Dreamcast GD-ROM
pt: GD-ROM Dreamcast

en: Nintendo DS ROM
pt: ROM Nintendo DS

en: PC Engine ROM
pt: ROM PC Engine

en: Wii disc image
pt: imagem de disco Wii

en: WiiWare bundle
pt: pacote WiiWare

en: GameCube disc image
pt: imagem de disco GameCube

en: Debian package
pt: pacote Debian

en: Qt Designer file
pt: ficheiro do Qt Designer

en: Qt Markup Language file
pt: ficheiro de linguagem Qt Markup

en: desktop configuration file
pt: ficheiro de configuração de área de trabalho

en: FictionBook document
pt: documento FictionBook

en: Compressed FictionBook document
pt: documento comprimido FictionBook

en: Dia diagram
pt: diagrama Dia

en: Dia shape
pt: forma Dia

en: TeX DVI document
pt: documento TeX DVI

en: Enlightenment theme
pt: tema Enlightenment

en: Egon Animator animation
pt: animação Egon Animator

en: executable
pt: executável

en: FLTK Fluid file
pt: ficheiro FLTK Fluid

en: WOFF font
pt: letra WOFF

en: Adobe font metrics
pt: métrica de letras Adobe

en: BDF font
pt: letra BDF

en: DOS font
pt: letra DOS

en: Adobe FrameMaker font
pt: letra Adobe FrameMaker

en: LIBGRX font
pt: letra LIBGRX

en: Linux PSF console font
pt: letra de consola Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
pt: letra de consola Linux PSF (compressão gzip)

en: PCF font
pt: letra PCF

en: OpenType font
pt: letra OpenType

en: Speedo font
pt: letra Speedo

en: SunOS News font
pt: letra SunOS News

en: TeX font
pt: letra TeX

en: TeX font metrics
pt: métricas de letra TeX

en: TrueType font
pt: letra TrueType

en: TrueType XML font
pt: letra TrueType XML

en: V font
pt: letra V

en: Adobe FrameMaker document
pt: documento Adobe FrameMaker

en: Game Boy ROM
pt: ROM Game Boy

en: Game Boy Advance ROM
pt: ROM Game Boy Advance

en: GDBM database
pt: base de dados GDMB

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
pt: ROM Mega Drive

en: translated messages (machine-readable)
pt: mensagens traduzidas (leitura pelo computador)

en: GTK+ Builder
pt: Construtor GTK+

en: Glade project
pt: projecto Glade

en: GnuCash financial data
pt: dados financeiros GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
pt: folha de cálculo Gnumeric

en: Gnuplot document
pt: documento Gnuplot

en: Graphite scientific graph
pt: gráfico científico Graphite

en: GTKtalog catalog
pt: catálogo GTKtalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
pt: documento TeX DVI (compressão gzip)

en: Gzip archive
pt: arquivo Gzip

en: PDF document (gzip-compressed)
pt: documento PDF (compressão gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
pt: documento PostScript (compressão gzip)

en: HDF document
pt: documento HDF

en: IFF file
pt: ficheiro IFF

en: iPod firmware
pt: firmware iPod

en: Java archive
pt: arquivo Java

en: Java class
pt: classe Java

en: JNLP file
pt: ficheiro JNLP

en: Java keystore
pt: armazém de chaves Java

en: Java JCE keystore
pt: armazém de chaves JavaJCE

en: Pack200 Java archive
pt: arquivo Java Pack200

en: JavaScript program
pt: programa JavaScript

en: JSON document
pt: documento JSON

en: JRD document
pt: doxumento JRD

en: JSON patch
pt: patch JSON

en: JSON-LD document
pt: documento JSON-LD

en: CoffeeScript document
pt: documento CoffeeScript

en: JBuilder project
pt: projecto JBuilder

en: Karbon14 drawing
pt: desenho Karbon14

en: KChart chart
pt: gráfico KChart

en: Kexi settings for database server connection
pt: definições Kexi para ligação de servidor de base de dados

en: shortcut to Kexi project on database server
pt: atalho para projeto Kexi em servidor de base de dados

en: Kexi database file-based project
pt: projeto Kexi em base de dados baseada em ficheiros

en: KFormula formula
pt: fórmula KFormula

en: KIllustrator drawing
pt: desenho KIllustrator

en: Kivio flowchart
pt: gráfico de fluxo Kivio

en: Kontour drawing
pt: desenho Kontour

en: KPovModeler scene
pt: cenário KPovModeler

en: KPresenter presentation
pt: apresentação KPresenter

en: Krita document
pt: documento Krita

en: KSpread spreadsheet
pt: folha de cálculo KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
pt: folha de cálculo KSpread (encriptada)

en: KSysV init package
pt: pacote inicial KSysV

en: Kugar document
pt: documento Kugar

en: KWord document
pt: documento KWord

en: KWord document (encrypted)
pt: documento KWord (encriptado)

en: LHA archive
pt: arquivo LHA

en: LHZ archive
pt: arquivo LHZ

en: message catalog
pt: catálogo de mensagens

en: LyX document
pt: documento LyX

en: LZ4 archive
pt: arquivo LZ4

en: Lzip archive
pt: arquivo LZip

en: LZMA archive
pt: arquivo LZMA

en: Tar archive (LZMA-compressed)
pt: arquivo Tar (compressão LZMA)

en: LZO archive
pt: arquivo LZO

en: Qpress archive
pt: arquivo Qpress

en: Zlib archive
pt: arquivo Zlib

en: MagicPoint presentation
pt: apresentação MagicPoint

en: Macintosh MacBinary file
pt: ficheiro MacBinary de Macintosh

en: Matroska stream
pt: fluxo Matroska

en: Matroska video
pt: vídeo Matroska

en: Matroska 3D video
pt: vídeo 3D Matroska

en: Matroska audio
pt: áudio Matroska

en: WebM video
pt: vídeo WebM

en: WebM audio
pt: áudio WebM

en: MHTML web archive
pt: arquivo web MHTML

en: MXF video
pt: vídeo MXF

en: OCL file
pt: ficheiro OCL

en: COBOL source file
pt: ficheiro origem COBOL

en: Mobipocket e-book
pt: ebook Mobipocket

en: Adobe FrameMaker MIF document
pt: documento Adobe FrameMaker MIF

en: Mozilla bookmarks
pt: marcadores do Mozilla

en: DOS/Windows executable
pt: executável DOS/Windows

en: Internet shortcut
pt: atalho da Internet

en: WRI document
pt: documento WRI

en: MSX ROM
pt: ROM MSX

en: M4 macro
pt: macro M4

en: Nintendo64 ROM
pt: ROM Nintendo64

en: Nautilus link
pt: atalho Nautilus

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
pt: ROM NES

en: Unidata NetCDF document
pt: documento Unidata NetCDF

en: NewzBin usenet index
pt: índice usenet NewzBin

en: object code
pt: código de objeto

en: Annodex exchange format
pt: formato de troca Annodex

en: Annodex Video
pt: vídeo Annodex

en: Annodex Audio
pt: áudio Annodex

en: Ogg multimedia file
pt: ficheiro multimédia Ogg

en: Ogg Audio
pt: áudio Ogg

en: Ogg Video
pt: vídeo Ogg

en: Ogg Vorbis audio
pt: áudio Ogg Vorbis

en: Ogg FLAC audio
pt: áudio Ogg FLAC

en: Opus audio
pt: áudio Opus

en: Ogg Speex audio
pt: áudio Ogg Speex

en: Speex audio
pt: áudio Speex

en: Ogg Theora video
pt: vídeo Ogg Theora

en: OGM video
pt: vídeo OGM

en: OLE2 compound document storage
pt: armazenamento de documento composto OLE2

en: Microsoft Publisher document
pt: documento Microsoft Publisher

en: Windows Installer package
pt: pacote de instalação Windows

en: GNU Oleo spreadsheet
pt: folha de cálculo GNU Oleo

en: PAK archive
pt: arquivo PAK

en: Palm OS database
pt: base de dados Palm OS

en: Parchive archive
pt: arquivo Parchive

en: PEF executable
pt: executável PEF

en: Perl script
pt: script Perl

en: PHP script
pt: script PHP

en: PKCS#7 certificate bundle
pt: pacote de certificação PKCS#7

en: PKCS#12 certificate bundle
pt: pacote de certificação PKCS#12

en: PlanPerfect spreadsheet
pt: folha de cálculo PlanPerfect

en: Pocket Word document
pt: documento Pocket Word

en: profiler results
pt: resultados de análise de perfil

en: Pathetic Writer document
pt: documento do Pathetic Writer

en: Python bytecode
pt: código binário Python

en: QtiPlot document
pt: documento QtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
pt: folha de cálculo Quattro Pro

en: QuickTime metalink playlist
pt: lista de reprodução QuickTime metalink

en: Quicken document
pt: documento Quicken

en: RAR archive
pt: arquivo RAR

en: DAR archive
pt: arquivo DAR

en: Alzip archive
pt: arquivo Alzip

en: rejected patch
pt: patch rejeitado

en: RPM package
pt: pacote RPM

en: Source RPM package
pt: pacote origem RPM

en: Ruby script
pt: script Ruby

en: Markaby script
pt: script Markaby

en: Rust source code
pt: código origem Rust

en: SC/Xspread spreadsheet
pt: folha de cálculo SC/Xspread

en: shell archive
pt: arquivo de terminal

en: libtool shared library
pt: biblioteca partilhada libtool

en: shared library
pt: biblioteca partilhada

en: shell script
pt: script de terminal

en: Shockwave Flash file
pt: ficheiro Shockwave Flash

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
pt: áudio Shorten

en: Siag spreadsheet
pt: folha de cálculo Siag

en: Skencil document
pt: documento Skencil

en: Stampede package
pt: pacote Stampede

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
pt: ROM Super Nintendo

en: StuffIt archive
pt: arquivo StuffIt

en: SubRip subtitles
pt: legendas SubRip

en: WebVTT subtitles
pt: legendas WebVTT

en: SAMI subtitles
pt: legendas SAMI

en: MicroDVD subtitles
pt: legendas MicroDVD

en: MPSub subtitles
pt: legendas MPSub

en: SSA subtitles
pt: legendas SSA

en: SubViewer subtitles
pt: legendas SubViewer

en: iMelody ringtone
pt: toque iMelody

en: SMAF audio
pt: áudio SMAF

en: MRML playlist
pt: lista de reprodução MRML

en: XMF audio
pt: aúdio XMF

en: SV4 CPIO archive
pt: arquivo SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
pt: arquivo SV4 CPIO (com CRC)

en: Tar archive
pt: arquivo Tar

en: Tar archive (compressed)
pt: arquivo Tar (comprimido)

en: generic font file
pt: ficheiro genérico de letra

en: packed font file
pt: ficheiro de letras empacotadas

en: TGIF document
pt: documento TGIF

en: theme
pt: tema

en: ToutDoux document
pt: documento ToutDoux

en: backup file
pt: cópia de segurança

en: Troff document
pt: documento Troff

en: Manpage manual document
pt: documento de ajuda Manpage

en: manual page (compressed)
pt: página de manual (comprimida)

en: Tar archive (LZO-compressed)
pt: arquivo Tar (compressão LZO)

en: XZ archive
pt: arquivo XZ

en: Tar archive (XZ-compressed)
pt: arquivo Tar (compressão XZ)

en: PDF document (XZ-compressed)
pt: documento PDF (compressão XZ)

en: Ustar archive
pt: arquivo Ustar

en: WAIS source code
pt: código origem WAIS

en: WordPerfect/Drawperfect image
pt: imagem do WordPerfect/Drawperfect

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
pt: certificado X.509 codificado com DER/PEM/Netscape

en: empty document
pt: documento vazio

en: Zoo archive
pt: arquivo Zoo

en: XHTML page
pt: página XHTML

en: Zip archive
pt: arquivo Zip

en: WIM disk Image
pt: imagem de disco WIM

en: Dolby Digital audio
pt: áudio Dolby Digital

en: DTS audio
pt: aúdio DTS

en: DTSHD audio
pt: áudio DTSHD

en: AMR audio
pt: áudio AMR

en: AMR-WB audio
pt: áudio AMR-WB

en: ULAW (Sun) audio
pt: áudio ULAW (Sun)

en: Commodore 64 audio
pt: áudio Commodore 64

en: PCM audio
pt: áudio PCM

en: AIFC audio
pt: áudio AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
pt: áudio AIFF/Amiga/Mac

en: Monkey's audio
pt: áudio Monkey

en: Impulse Tracker audio
pt: áudio Impulse Tracker

en: FLAC audio
pt: áudio FLAC

en: WavPack audio
pt: áudio WavPack

en: WavPack audio correction file
pt: ficheiro de correção áudio WavPack

en: MIDI audio
pt: áudio MIDI

en: compressed Tracker audio
pt: áudio comprimido Tracker

en: AAC audio
pt: áudio AAC

en: MPEG-4 audio
pt: áudio MPEG-4

en: MPEG-4 video
pt: vídeo MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
pt: livro áudio MPEG-4

en: 3GPP multimedia file
pt: ficheiro multimédia 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
pt: ficheiro multimédia 3GPP2

en: Amiga SoundTracker audio
pt: áudio SoundTracker do Amiga

en: MP2 audio
pt: áudio MP2

en: MP3 audio
pt: áudio MP3

en: MP3 audio (streamed)
pt: áudio MP3 (em fluxo)

en: HTTP Live Streaming playlist
pt: lista de reprodução HTTP Live Streaming

en: Microsoft ASX playlist
pt: lista de reprodução Microsoft ASX

en: PSF audio
pt: áudio PSF

en: MiniPSF audio
pt: áudio MiniPSF

en: PSFlib audio library
pt: biblioteca áudio PSFlib

en: Windows Media audio
pt: áudio Windows Media

en: Musepack audio
pt: áudio Musepack

en: RealAudio document
pt: documento RealAudio

en: RealMedia Metafile
pt: metaficheiro RealMedia

en: RealVideo document
pt: documento RealVideo

en: RealMedia document
pt: documento RealMedia

en: RealPix document
pt: documento RealPix

en: RealText document
pt: documento RealText

en: RIFF audio
pt: áudio RIFF

en: RIFF container
pt: contentor RIFF

en: Scream Tracker 3 audio
pt: áudio Scream Tracker 3

en: MP3 ShoutCast playlist
pt: lista de reprodução MP3 ShoutCast

en: Scream Tracker audio
pt: áudio Scream Tracker

en: VOC audio
pt: áudio VOC

en: WAV audio
pt: áudio WAV

en: Scream Tracker instrument
pt: instrumento Scream Tracker

en: FastTracker II audio
pt: áudio FastTracker II

en: TrueAudio audio
pt: áudio TrueAudio

en: Windows BMP image
pt: imagem BMP Windows

en: WBMP image
pt: imagem WBMP

en: Computer Graphics Metafile
pt: metaficheiro Computer Graphics

en: CCITT G3 fax
pt: fax CCITT G3

en: G3 fax image
pt: imagem de fax G3

en: GIF image
pt: imagem GIF

en: IEF image
pt: imagem IEF

en: JPEG image
pt: imagem JPEG

en: JPEG-2000 image
pt: imagem JPEG-2000

en: OpenRaster archiving image
pt: imagem arquivo OpenRaster

en: DirectDraw surface
pt: superfície DirectDraw

en: X11 cursor
pt: cursor X11

en: EXR image
pt: imagem EXR

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
pt: desenho Quickdraw/PICT de Macintosh

en: UFRaw ID image
pt: imagem UFRaw ID

en: digital raw image
pt: imagem digital em bruto

en: Adobe DNG negative
pt: negativo Adobe DNG

en: Canon CRW raw image
pt: imagem em bruto Canon CRW

en: Canon CR2 raw image
pt: imagem em bruto Canon CR2

en: Fuji RAF raw image
pt: imagem em bruto Fuji RAF

en: Kodak DCR raw image
pt: imagem em bruto Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
pt: imagem em bruto Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
pt: imagem em bruto Kodak KDC

en: Minolta MRW raw image
pt: imagem em bruto Minolta MRW

en: Nikon NEF raw image
pt: imagem em bruto Nikon NEF

en: Olympus ORF raw image
pt: imagem em bruto Olympus ORF

en: Panasonic raw image
pt: imagem em bruto Panasonic

en: Panasonic raw2 image
pt: imagem em bruto Panasonic

en: Pentax PEF raw image
pt: imagem em bruto Pentax PEF

en: Sigma X3F raw image
pt: imagem em bruto Sigma X3F

en: Sony SRF raw image
pt: imagem em bruto Sony SRF

en: Sony SR2 raw image
pt: imagem em bruto Sony SR2

en: Sony ARW raw image
pt: imagem em bruto Sony ARW

en: PNG image
pt: imagem PNG

en: Run Length Encoded bitmap image
pt: mapa de bitas Run Length Encoded

en: SVG image
pt: imagem SVG

en: compressed SVG image
pt: imagem SVG comprimida

en: TIFF image
pt: imagem TIFF

en: Multi-page TIFF image
pt: imagem TIFF multipágina

en: AutoCAD image
pt: imagem AutoCAD

en: DXF vector image
pt: imagem de vectores DXF

en: Microsoft Document Imaging format
pt: formato Microsoft Document Imaging

en: WebP image
pt: imagem WebP

en: 3D Studio image
pt: imagem 3D Studio

en: Applix Graphics image
pt: imagem Applix Graphics

en: EPS image (bzip-compressed)
pt: imagem EPS (compressão bzip)

en: CMU raster image
pt: imagem raster CMU

en: compressed GIMP image
pt: imagem GIMP comprimida

en: DICOM image
pt: imagem DICOM

en: DocBook document
pt: documento DocBook

en: DIB image
pt: imagem DIB

en: DjVu image
pt: imagem DjVu

en: DjVu document
pt: documento DjVu

en: DPX image
pt: imagem DPX

en: EPS image
pt: imagem EPS

en: FITS document
pt: documento FITS

en: FPX image
pt: imagem FPX

en: EPS image (gzip-compressed)
pt: imagem EPS (compressão gzip)

en: Windows icon
pt: ícone Windows

en: MacOS X icon
pt: ćone MacOS X

en: ILBM image
pt: imagem ILBM

en: JNG image
pt: imagem JNG

en: LightWave object
pt: Objecto LightWave

en: LightWave scene
pt: cenário LightWave

en: MacPaint Bitmap image
pt: imagem MacPaint Bitmap

en: Office drawing
pt: desenho Office

en: NIFF image
pt: imagem NIFF

en: PCX image
pt: imagem PCX

en: PCD image
pt: imagem PCD

en: PNM image
pt: imagem PNM

en: PBM image
pt: imagem PBM

en: PGM image
pt: imagem PGM

en: PPM image
pt: imagem PPM

en: Photoshop image
pt: imagem Photoshop

en: RGB image
pt: imagem RGB

en: SGI image
pt: imagem SGI

en: Sun raster image
pt: imagem raster Sun

en: TGA image
pt: imagem TGA

en: Windows cursor
pt: cursor Windows

en: Windows animated cursor
pt: cursor animado Windows

en: EMF image
pt: imagem EMF

en: WMF image
pt: imagem WMF

en: XBM image
pt: imagem XBM

en: GIMP image
pt: imagem GIMP

en: XFig image
pt: imagem XFig

en: XPM image
pt: imagem XPM

en: X window image
pt: imagem de janela X

en: block device
pt: dispositivo de bloco

en: character device
pt: dispositivo de caracteres

en: folder
pt: pasta

en: pipe
pt: canal

en: mount point
pt: ponto de montagem

en: socket
pt: tomada

en: symbolic link
pt: ligação simbólica

en: mail delivery report
pt: relatório de entrega de email

en: mail disposition report
pt: relatório de disposição de email

en: reference to remote file
pt: referência a um ficheiro remoto

en: Usenet news message
pt: mensagem de notícias Usenet

en: partial email message
pt: mensagem parcial de email

en: email message
pt: mensagem de email

en: GNU mail message
pt: mensagem de email GNU

en: VRML document
pt: documento VRML

en: message in several formats
pt: mensagem em vários formatos

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
pt: ficheiro codificado em AppleDouble de Macintosh

en: message digest
pt: grupo de mensagens

en: encrypted message
pt: mensagem encriptada

en: compound documents
pt: documentos compostos

en: compound document
pt: documento composto

en: mail system report
pt: relatório de sistema de email

en: signed message
pt: mensagem assinada

en: stream of data (server push)
pt: fluxo de dados (empurrados pelo servidor)

en: VCS/ICS calendar
pt: calendário VCS/ICS

en: CSS stylesheet
pt: folha de estilos CSS

en: electronic business card
pt: cartão de visita eletrónico

en: Turtle document
pt: documento Turtle

en: txt2tags document
pt: documento txt2tags

en: Verilog source code
pt: código origem Verilog

en: SystemVerilog header
pt: cabeçalho SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
pt: código origem SystemVerilog

en: VHDL source code
pt: código origem VHDL

en: enriched text document
pt: documento de texto rico

en: help page
pt: página de ajuda

en: plain text document
pt: documento em texto simples

en: RDF file
pt: ficheiro RDF

en: OWL XML file
pt: ficheiro OWL XML

en: email headers
pt: cabeçalhos de email

en: rich text document
pt: documento em texto rico

en: RSS summary
pt: resumo RSS

en: Atom syndication feed
pt: feed Atom

en: OPML syndication feed
pt: feed OPML

en: SGML document
pt: documento SGML

en: spreadsheet interchange document
pt: documento de troca interna de folhas de cálculo

en: TSV document
pt: documento TSV

en: Graphviz DOT graph
pt: gráfico Graphviz DOT

en: JAD document
pt: documento JAD

en: WML document
pt: documento WML

en: WMLScript program
pt: programa WMLScript

en: ACE archive
pt: arquivo ACE

en: Ada source code
pt: código origem Ada

en: author list
pt: lista de autores

en: BibTeX document
pt: documento BibTeX

en: C++ header
pt: cabeçalho C++

en: C++ source code
pt: código origem C++

en: ChangeLog document
pt: documento ChangeLog

en: C header
pt: cabeçalho C

en: CMake source code
pt: código origem CMake

en: CSV document
pt: documento CSV

en: CSV Schema document
pt: documento CSV Schema

en: license terms
pt: termos de licença

en: author credits
pt: créditos de autor

en: C source code
pt: código origem C

en: C# source code
pt: código origem C#

en: Vala source code
pt: código origem Vala

en: OOC source code
pt: código origem OOC

en: DCL script
pt: script DCL

en: DSSSL document
pt: documento DSSSL

en: D source code
pt: código origem D

en: DTD file
pt: ficheiro DTD

en: Eiffel source code
pt: código origem Eiffel

en: Emacs Lisp source code
pt: código origem Emacs Lisp

en: Erlang source code
pt: código origem Erlang

en: Fortran source code
pt: código origem Fortran

en: Genie source code
pt: código origem Genie

en: translation file
pt: ficheiro de tradução

en: translation template
pt: modelo de tradução

en: HTML document
pt: documento HTML

en: Web application cache manifest
pt: manifesto de cache de aplicação web

en: Google Video Pointer
pt: Ponteiro Google Video

en: Haskell source code
pt: código origem Haskell

en: IDL document
pt: documento IDL

en: installation instructions
pt: instruções de instalação

en: Java source code
pt: código origem Java

en: LDIF address book
pt: livro de endereços LDIF

en: Lilypond music sheet
pt: folha de música Lilypond

en: LHS source code
pt: código origem LHS

en: application log
pt: diário de aplicação

en: Markdown document
pt: documento Markdown

en: Qt MOC file
pt: ficheiro Qt MOC

en: Windows Registry extract
pt: extrato do registo do Windows

en: Managed Object Format
pt: formato Managed Object

en: Mup publication
pt: publicação Mup

en: Objective-C source code
pt: código origem Objective-C

en: OCaml source code
pt: código origem OCaml

en: MATLAB script/function
pt: script/função MATLAB

en: Meson source code
pt: código origem Meson

en: Modelica model
pt: modelo Modelica

en: Pascal source code
pt: código origem Pascal

en: differences between files
pt: diferenças entre ficheiros

en: Go source code
pt: cigo origem Go

en: SCons configuration file
pt: ficheiro de configuração SCons

en: Python script
pt: script Python

en: Lua script
pt: script Lua

en: README document
pt: documento LEIA-ME

en: NFO document
pt: documento NFO

en: RPM spec file
pt: ficheiro de especificações RPM

en: Scala source code
pt: código origem Scala

en: Scheme source code
pt: código origem Scheme

en: Setext document
pt: documento Setext

en: SQL code
pt: código SQL

en: Tcl script
pt: script Tcl

en: TeX document
pt: documento TeX

en: TeXInfo document
pt: documento TeXInfo

en: Troff ME input document
pt: documento origem Troff ME

en: Troff MM input document
pt: documento origem Troff MM

en: Troff MS input document
pt: documento origem Troff MS

en: X-Motif UIL table
pt: tabela UIL do X-Motif

en: resource location
pt: localização de recurso

en: uuencoded file
pt: ficheiro uuencoded

en: XMI file
pt: ficheiro XMI

en: XSL FO file
pt: ficheiro XSL FO

en: iptables configuration file
pt: ficheiro de configuração iptables

en: XSLT stylesheet
pt: folha de estilos XSLT

en: XMCD CD database
pt: base de dados XMCD CD

en: XML document
pt: documento XML

en: XML entities document
pt: documento de entidades XML

en: DV video
pt: vídeo DV

en: ISI video
pt: vídeo ISI

en: MPEG-2 transport stream
pt: fluxo de transporte MPEG-2

en: MPEG video
pt: vídeo MPEG

en: MPEG video (streamed)
pt: vídeo MPEG (em fluxo)

en: QuickTime video
pt: vídeo QuickTime

en: QuickTime image
pt: imagem QuickTime

en: Vivo video
pt: vídeo Vivo

en: Wavelet video
pt: vídeo Wavelet

en: ANIM animation
pt: animação ANIM

en: FLIC animation
pt: animação FLIC

en: Haansoft Hangul document
pt: documento Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
pt: modelo de documento Haansoft Hangul

en: MNG animation
pt: animação MNG

en: ASF video
pt: vídeo ASF

en: Windows Media Station file
pt: ficheiro Windows Media Station

en: Windows Media video
pt: vídeo Windows Media

en: AVI video
pt: vídeo AVI

en: NullSoft video
pt: vídeo NullSoft

en: SDP multicast stream file
pt: ficheiro de fluxo SDP multicast

en: SGI video
pt: vídeo SGI

en: eMusic download package
pt: pacote transferido eMusic

en: KML geographic data
pt: dados geográficos KML

en: KML geographic compressed data
pt: dados geográficos comprimidos KML

en: Citrix ICA settings file
pt: ficheiro de definições Citrix ICA

en: XUL interface document
pt: documento de ambiente XUL

en: XPInstall installer module
pt: módulo de instalador XPInstall

en: Word 2007 document
pt: documento Word 2007

en: Word 2007 document template
pt: modelo de documento Word 2007

en: PowerPoint 2007 presentation
pt: apresentação PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
pt: diapositivo PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
pt: espetáculo PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
pt: modelo de apresentação PowerPoint 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
pt: folha de cálculo Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
pt: modelo de folha de cálculo Excel 2007

en: T602 document
pt: documento T602

en: Cisco VPN Settings
pt: definições de Cisco VPN

en: ICC profile
pt: perfil ICC

en: IT 8.7 color calibration file
pt: ficheiro de calibração de cor IT 8.7

en: CCMX color correction file
pt: ficheiro de correção de cor CCMX

en: WinHelp help file
pt: ficheiro de ajuda WinHelp

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: digital photos
pt: fotografias digitais

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: video DVD
pt: DVD vídeo

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: audio CD
pt: CD áudio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: blank CD disc
pt: CD vazio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: blank DVD disc
pt: DVD vazio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: blank Blu-ray disc
pt: Blu-Ray vazio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: blank HD DVD disc
pt: HD DVD vazio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: audio DVD
pt: DVD áudio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
pt: Blu-ray de vídeo

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
pt: HD DVD de vídeo

note: see fd.o hal spec
en: e-book reader
pt: leitor de ebooks

note: see fd.o hal spec
en: portable audio player
pt: reprodutor áudio portátil

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: software
pt: programa

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
pt: programa UNIX

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
pt: programa Windows

note: http://www4.wiwiss.fu-berlin.de/bizer/TriG/
en: TriG RDF document
pt: documento TriG RDF

en: Apple Keynote 5 presentation
pt: apresentação Apple Keynote 5

en: Amiga disk image
pt: imagem de disco Amiga
