shared-mime-info - en to ro translation catalogue (603 entries)

en: ATK inset
ro: Inset ATK

en: electronic book document
ro: document carte electronică

en: Adobe Illustrator document
ro: Document Adobe Illustrator

en: Macintosh BinHex-encoded file
ro: Fișier codat Macintosh BinHex

en: Mathematica Notebook
ro: Carnețel Mathematica

en: MathML document
ro: Document MathML

en: mailbox file
ro: fișier căsuță poștală

en: Metalink file
ro: Fișier Metalink

en: unknown
ro: necunoscut

en: ODA document
ro: Document ODA

en: PDF document
ro: Document PDF

en: XSPF playlist
ro: Listă XSPF

en: Microsoft Windows theme pack
ro: Pachet de teme Microsoft Windows

en: iRiver Playlist
ro: Listă iRiver

en: PGP/MIME-encrypted message header
ro: Antet de mesaj encriptat PGP/MIME

en: PGP keys
ro: Chei PGP

en: detached OpenPGP signature
ro: semnătură OpenPGP detașată

en: detached S/MIME signature
ro: semnătură S/MIME detașată

en: PKCS#8 private key
ro: Cheie privată PKCS#8

en: PKCS#10 certification request
ro: Cerere de certificat PKCS#10

en: X.509 certificate
ro: Certificat X.509

en: Certificate revocation list
ro: Listă de revocare a certificatelor

en: PkiPath certification path
ro: Cale certificare PkiPath

en: PS document
ro: Document PS

en: Plucker document
ro: Document Plucker

en: RELAX NG XML schema
ro: Schemă RELAX NG XML

en: RTF document
ro: Document RTF

en: Sieve mail filter script
ro: Script filtrare email Sieve

en: SMIL document
ro: Document SMIL

en: WPL playlist
ro: Listă redare WPL

en: SQLite2 database
ro: Bază de date SQLite2

en: SQLite3 database
ro: Bază de date SQLite3

en: GEDCOM family history
ro: Tablou genealogic GEDCOM

en: Flash video
ro: Video Flash

en: JavaFX video
ro: Video JavaFX

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
ro: Înregistrare SGF

en: XLIFF translation file
ro: Fișier de traducere XLIFF

en: YAML document
ro: Document YAML

en: Corel Draw drawing
ro: Desen Corel Draw

en: HPGL file
ro: Fișier HPGL

en: PCL file
ro: Fișier PCL

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
ro: Foaie de calcul Lotus 1-2-3

en: JET database
ro: Bază de date JET

en: Microsoft Cabinet archive
ro: Arhivă Microsoft Cabinet

en: Excel spreadsheet
ro: Foaie de calcul Excel

en: PowerPoint presentation
ro: Prezentare PowerPoint

en: Word document
ro: Document Word

en: XPS document
ro: Document XPS

en: Microsoft Works document
ro: Document Microsoft Works

en: Word template
ro: Șablon Word

en: GNUnet search file
ro: Fișier căutare GNUnet

en: TNEF message
ro: Mesaj TNEF

en: StarCalc spreadsheet
ro: Foaie de calcul StarCalc

en: StarChart chart
ro: Diagramă StarChart

en: StarDraw drawing
ro: Desen StarDraw

en: StarImpress presentation
ro: Prezentare StarImpress

en: StarMail email
ro: Email StarEmail

en: StarMath formula
ro: Formulă StarMath

en: StarWriter document
ro: Document StarWriter

en: OpenOffice Calc spreadsheet
ro: Foaie de calcul OpenOffice Calc

en: OpenOffice Calc template
ro: Șablon OpenOffice Calc

en: OpenOffice Draw drawing
ro: Desen OpenOffice Draw

en: OpenOffice Draw template
ro: Șablon OpenOffice Draw

en: OpenOffice Impress presentation
ro: Prezentare OpenOffice Impress

en: OpenOffice Impress template
ro: Șablon OpenOffice Impress

en: OpenOffice Math formula
ro: Formulă OpenOffice Math

en: OpenOffice Writer document
ro: Document OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer global document
ro: Document global OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer template
ro: Șablon OpenOffice Writer

en: ODT document
ro: Document ODT

en: ODT document (Flat XML)
ro: Document ODT (XML simplu)

en: ODT template
ro: Șablon ODT

en: OTH template
ro: Șablon OTH

en: ODM document
ro: Document ODM

en: ODG drawing
ro: Desen ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
ro: Desen ODG (XML simplu)

en: ODG template
ro: Șablon ODG

en: ODP presentation
ro: Prezentare ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
ro: Prezentare ODP (XML simplu)

en: ODP template
ro: Șablon ODP

en: ODS spreadsheet
ro: Foaie de calcul ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
ro: Foaie de calcul ODS (XML simplu)

en: ODS template
ro: Șablon ODS

en: ODC chart
ro: Diagramă ODC

en: ODC template
ro: Șablon ODC

en: ODF formula
ro: Formulă ODF

en: ODF template
ro: Șablon ODF

en: ODB database
ro: Bază de date ODB

en: ODI image
ro: Imagine ODI

en: OpenOffice.org extension
ro: Extensie OpenOffice.org

en: SIS package
ro: Pachet SIS

en: SISX package
ro: Pachet SISX

en: WordPerfect document
ro: Document WordPerfect

en: SPSS Portable Data File
ro: Fișier portabil de date SPSS

en: SPSS Data File
ro: Fișier date SPSS

en: XBEL bookmarks
ro: Semne de carte XBEL

en: 7-zip archive
ro: Arhivă 7-zip

en: AbiWord document
ro: Document AbiWord

en: CD image cuesheet
ro: Imagine CD cuesheet

en: Lotus AmiPro document
ro: Document Lotus AmiPro

en: AportisDoc document
ro: Document AportisDoc

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
ro: Foaie de calcul Applix

en: Applix Words document
ro: Document Applix Words

en: ARC archive
ro: Arhivă ARC

en: AR archive
ro: Arhivă AR

en: ARJ archive
ro: Arhivă ARJ

en: ASP page
ro: Pagină ASP

en: AWK script
ro: Script AWK

en: BCPIO document
ro: Document BCPIO

en: BitTorrent seed file
ro: Fișier sursă-completă BitTorrent

en: Blender scene
ro: Scenă Blender

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
ro: Document TeX DVI (comprimat bzip)

en: Bzip archive
ro: Arhivă Bzip

en: Tar archive (bzip-compressed)
ro: Arhivă Tar (comprimată bzip)

en: PDF document (bzip-compressed)
ro: Document PDF (comprimat bzip)

en: PostScript document (bzip-compressed)
ro: Document PostScript (comprimat bzip)

en: comic book archive
ro: arhivă benzi desenate

en: Lrzip archive
ro: Arhivă Lrzip

en: Tar archive (lrzip-compressed)
ro: Arhivă Tar (comprimată lrzip)

en: raw CD image
ro: imagine de CD brută

en: CD Table Of Contents
ro: Tabel conținut CD

en: PGN chess game notation
ro: Notație joc șah PGN

en: CHM document
ro: Document CHM

en: Java byte code
ro: Bytecode Java

en: UNIX-compressed file
ro: Fișier comprimat UNIX

en: Tar archive (gzip-compressed)
ro: Arhivă Tar (comprimată gzip)

en: program crash data
ro: date eroare program

en: CPIO archive
ro: Arhivă CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
ro: Arhivă CPIO (compresie gzip)

en: C shell script
ro: Script C shell

en: Xbase document
ro: Document Xbase

en: ECMAScript program
ro: Program ECMAScript

en: Nintendo DS ROM
ro: ROM Nintendo DS

en: Debian package
ro: Pachet Debian

en: Qt Designer file
ro: Fișier Qt Designer

en: desktop configuration file
ro: fișier de configurare al desktopului

en: FictionBook document
ro: Document FictionBook

en: Dia diagram
ro: Diagramă Dia

en: Dia shape
ro: Figură Dia

en: TeX DVI document
ro: Document Tex DVI

en: Enlightenment theme
ro: Temă Enlightenment

en: Egon Animator animation
ro: Animație Egon Animator

en: executable
ro: executabil

en: FLTK Fluid file
ro: Fișier FLTK Fluid

en: Adobe font metrics
ro: Dimensiuni font Adobe

en: BDF font
ro: Font BDF

en: DOS font
ro: Font DOS

en: Adobe FrameMaker font
ro: Font Adobe FrameMaker

en: LIBGRX font
ro: Font LIBGRX

en: Linux PSF console font
ro: Font consolă Linux PSF

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
ro: Font consolă Linux PSF (compresie gzip)

en: PCF font
ro: Font PCF

en: OpenType font
ro: Font OpenType

en: Speedo font
ro: Font Speedo

en: SunOS News font
ro: Font SunOS News

en: TeX font
ro: Font TeX

en: TeX font metrics
ro: Dimensiuni font TeX

en: TrueType font
ro: Font TrueType

en: TrueType XML font
ro: Font XML TrueType

en: V font
ro: Font V

en: Adobe FrameMaker document
ro: Document Adobe FrameMaker

en: Game Boy ROM
ro: ROM Game Boy

en: Game Boy Advance ROM
ro: ROM Game Boy Advance

en: GDBM database
ro: Bază de date GDBM

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
ro: ROM Genesis

en: translated messages (machine-readable)
ro: mesaje traduse (citite de calculator)

en: Glade project
ro: Proiect Glade

en: GnuCash financial data
ro: Date financiare GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
ro: Foaie de calcul Gnumeric

en: Gnuplot document
ro: Document Gnuplot

en: Graphite scientific graph
ro: Grafic științific Graphite

en: GTKtalog catalog
ro: Catalog GTKalog

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
ro: Document TeX DVI (comprimat gzip)

en: Gzip archive
ro: Arhivă Gzip

en: PDF document (gzip-compressed)
ro: Document PDF (comprimat gzip)

en: PostScript document (gzip-compressed)
ro: Document PostScript (comprimat gzip)

en: HDF document
ro: Document HDF

en: iPod firmware
ro: Firmware iPod

en: Java archive
ro: Arhivă Java

en: Java class
ro: Clasă Java

en: JNLP file
ro: Fișier JNLP

en: Java keystore
ro: Stocare chei Java

en: Java JCE keystore
ro: Stocare chei Java JCE

en: Pack200 Java archive
ro: Arhivă Java Pack2000

en: JavaScript program
ro: Program JavaScript

en: JBuilder project
ro: Proiect JBuilder

en: Karbon14 drawing
ro: Desen Karbon14

en: KChart chart
ro: Diagramă KChart

en: Kexi settings for database server connection
ro: Configurări Kexi pentru conexiunea la serverul de baze de date

en: shortcut to Kexi project on database server
ro: scurtătură către un proiect Kexi pe un server de baze de date

en: Kexi database file-based project
ro: Proiect bazat pe fișiere al bazei de date Kexi

en: KFormula formula
ro: Formulă KFormula

en: KIllustrator drawing
ro: Desen KIllustrator

en: Kivio flowchart
ro: Diagramă Kivio

en: Kontour drawing
ro: Desen Kontour

en: KPovModeler scene
ro: Scenă KPovModeler

en: KPresenter presentation
ro: Prezentare KPresenter

en: Krita document
ro: Document Krita

en: KSpread spreadsheet
ro: Foaie de calcul KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
ro: Foaie de calcul KSpread (criptat)

en: KSysV init package
ro: Pachet KSysV init

en: Kugar document
ro: Document Kugar

en: KWord document
ro: Document KWord

en: KWord document (encrypted)
ro: Document KWord (criptat)

en: LHA archive
ro: Arhivă LHA

en: LHZ archive
ro: Arhivă LHZ

en: message catalog
ro: catalog de mesaje

en: LyX document
ro: Document LyX

en: Lzip archive
ro: Arhivă Lzip

en: LZMA archive
ro: Arhivă LZMA

en: Tar archive (LZMA-compressed)
ro: Arhivă Tar (comprimată LZMA)

en: LZO archive
ro: Arhivă LZO

en: MagicPoint presentation
ro: Prezentare MagicPoint

en: Macintosh MacBinary file
ro: Fișier Macintosh MacBinary

en: Matroska stream
ro: Flux Matroska

en: Matroska video
ro: Video Matroska

en: Matroska audio
ro: Audio Matroska

en: WebM video
ro: Video WebM

en: WebM audio
ro: Audio WebM

en: MXF video
ro: Video MXF

en: OCL file
ro: Fișier OCL

en: Adobe FrameMaker MIF document
ro: Document Adobe FrameMaker MIF

en: Mozilla bookmarks
ro: Semne de carte Mozilla

en: DOS/Windows executable
ro: Executabil DOS/Windows

en: Internet shortcut
ro: Scurtătură Internet

en: WRI document
ro: Document WRI

en: MSX ROM
ro: ROM MSX

en: M4 macro
ro: Macro M4

en: Nintendo64 ROM
ro: ROM Nintendo64

en: Nautilus link
ro: Legătură Nautilus

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
ro: ROM NES

en: Unidata NetCDF document
ro: Document Unidata NetCDF

en: object code
ro: cod sursă obiect

en: Annodex exchange format
ro: Format schimb Annodex

en: Annodex Video
ro: Video Annodex

en: Annodex Audio
ro: Audio Annodex

en: Ogg multimedia file
ro: Fișier multimedia Ogg

en: Ogg Audio
ro: Audio Ogg

en: Ogg Video
ro: Video Ogg

en: Ogg Vorbis audio
ro: Audio Ogg Vorbis

en: Ogg FLAC audio
ro: Audio Ogg FLAC

en: Ogg Speex audio
ro: Audio Ogg Speex

en: Speex audio
ro: Audio Speex

en: Ogg Theora video
ro: Video Ogg Theora

en: OGM video
ro: Video OGM

en: OLE2 compound document storage
ro: Document de stocare compus OLE2

en: Windows Installer package
ro: Pachet instalator Windows

en: GNU Oleo spreadsheet
ro: Foaie de calcul GNU Oleo

en: PAK archive
ro: Arhivă PAK

en: Palm OS database
ro: Bază de date Palm OS

en: Parchive archive
ro: Arhivă Parchive

en: PEF executable
ro: Executabil PEF

en: Perl script
ro: Script Perl

en: PHP script
ro: Script PHP

en: PKCS#7 certificate bundle
ro: Pachet certificat PKCS#7

en: PKCS#12 certificate bundle
ro: Certificat împachetat PKCS#12

en: PlanPerfect spreadsheet
ro: Foaie de calcul PlanPerfect

en: Pocket Word document
ro: Document Pocket Word

en: profiler results
ro: rezultate profiler

en: Pathetic Writer document
ro: Document Pathetic Writer

en: Python bytecode
ro: Bytecode Python

en: Quattro Pro spreadsheet
ro: Foaie de calcul Quattro Pro

en: QuickTime metalink playlist
ro: Listă cu metalegături QuickTime

en: Quicken document
ro: Document Quicken

en: RAR archive
ro: Arhivă RAR

en: DAR archive
ro: Arhivă DAR

en: Alzip archive
ro: Arhivă Alzip

en: rejected patch
ro: petec respsins

en: RPM package
ro: Pachet RPM

en: Ruby script
ro: Script Ruby

en: Markaby script
ro: Script Markaby

en: SC/Xspread spreadsheet
ro: Foaie de calcul SC/Xspread

en: shell archive
ro: arhivă shell

en: libtool shared library
ro: bibliotecă partajată libtool

en: shared library
ro: bibliotecă partajată

en: shell script
ro: script shell

en: Shockwave Flash file
ro: Fișier Shockwave Flash

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
ro: Audio Shorten

en: Siag spreadsheet
ro: Foaie de calcul Siag

en: Skencil document
ro: Document Skencil

en: Stampede package
ro: Pachet Stampede

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
ro: ROM Super Nintendo

en: StuffIt archive
ro: Arhivă StuffIt

en: SubRip subtitles
ro: Subtitrare SubRip

en: SAMI subtitles
ro: Subtitrări SAMI

en: MicroDVD subtitles
ro: Subtitrări MicroDVD

en: MPSub subtitles
ro: Subtitrări MPSub

en: SSA subtitles
ro: Subtitrări SSA

en: SubViewer subtitles
ro: Subtitrare SubViewer

en: iMelody ringtone
ro: Sonerie iMelody

en: SMAF audio
ro: Audio SMAF

en: MRML playlist
ro: Listă redare MRML

en: XMF audio
ro: Audio XMF

en: SV4 CPIO archive
ro: Arhivă SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
ro: Arhivă SV4 CPIO (cu CRC)

en: Tar archive
ro: Arhivă Tar

en: Tar archive (compressed)
ro: Arhivă Tar (comprimată)

en: generic font file
ro: fișier de font generic

en: packed font file
ro: fișier font împachetat

en: TGIF document
ro: Document TGIF

en: theme
ro: temă

en: ToutDoux document
ro: Document ToutDoux

en: backup file
ro: fișier de backup

en: Troff document
ro: Document Troff

en: manual page (compressed)
ro: pagină de manual (comprimată)

en: Tar archive (LZO-compressed)
ro: Arhivă Tar (comprimată LZO)

en: XZ archive
ro: Arhivă XZ

en: Tar archive (XZ-compressed)
ro: Arhivă Tar (comprimată XZ)

en: Ustar archive
ro: Arhivă Ustar

en: WAIS source code
ro: Cod sursă WAIS

en: WordPerfect/Drawperfect image
ro: Imagine WordPerfect/Drawperfect

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
ro: Certificat DER/PEM/Netscape-codat X.509

en: empty document
ro: document gol

en: Zoo archive
ro: Arhivă Zoo

en: XHTML page
ro: Pagină XHTML

en: Zip archive
ro: Arhivă zip

en: Dolby Digital audio
ro: Audio Dolby Digital

en: AMR audio
ro: Audio AMR

en: AMR-WB audio
ro: Audio AMR-WB

en: ULAW (Sun) audio
ro: Fișier audio ULAW (Sun)

en: Commodore 64 audio
ro: Audio Commodore 64

en: PCM audio
ro: Audio PCM

en: AIFC audio
ro: Fișier audio AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
ro: Audio AIFF/Amiga/Mac

en: Monkey's audio
ro: Audio Monkey's

en: Impulse Tracker audio
ro: Audio Impulse Tracker

en: FLAC audio
ro: Audio FLAC

en: WavPack audio
ro: Audio WavPack

en: WavPack audio correction file
ro: Fișier audio de corecție WavPack

en: MIDI audio
ro: Audio MIDI

en: compressed Tracker audio
ro: Tracker audio comprimat

en: MPEG-4 audio
ro: Audio MPEG-4

en: MPEG-4 video
ro: Video MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
ro: Carte audio MPEG-4

en: 3GPP multimedia file
ro: Fișier multimedia 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
ro: Fișier multimedia 3GPP2

en: Amiga SoundTracker audio
ro: Audio Amiga SoundTracker

en: MP2 audio
ro: Audio MP2

en: MP3 audio
ro: Audio MP3

en: MP3 audio (streamed)
ro: Audio MP3 (flux)

en: HTTP Live Streaming playlist
ro: Listă de redare difuzată ca flux HTTP

en: Microsoft ASX playlist
ro: Listă redare Microsoft ASX

en: PSF audio
ro: Audio PSF

en: MiniPSF audio
ro: Audio MiniPSF

en: PSFlib audio library
ro: Bibliotecă audio PSFlib

en: Windows Media audio
ro: Audio Windows Media

en: Musepack audio
ro: Audio Musepack

en: RealAudio document
ro: Document RealAudio

en: RealMedia Metafile
ro: Metafișier RealMedia

en: RealVideo document
ro: Document RealVideo

en: RealMedia document
ro: Document RealMedia

en: RealPix document
ro: Document RealPix

en: RealText document
ro: Document RealText

en: RIFF audio
ro: Audio RIFF

en: Scream Tracker 3 audio
ro: Audio Scream Tracker 3

en: MP3 ShoutCast playlist
ro: Listă MP3 ShoutCast

en: Scream Tracker audio
ro: Audio Scream Tracker

en: VOC audio
ro: Audio VOC

en: WAV audio
ro: Audio WAV

en: Scream Tracker instrument
ro: Instrument Scream Tracker

en: FastTracker II audio
ro: Audio FastTracker II

en: TrueAudio audio
ro: Audio TrueAudio

en: Windows BMP image
ro: Imagine Windows BMP

en: WBMP image
ro: Imagine WBMP

en: Computer Graphics Metafile
ro: Metafișier Computer Graphics

en: CCITT G3 fax
ro: Fax CCITT G3

en: G3 fax image
ro: Imagine fax G3

en: GIF image
ro: Imagine GIF

en: IEF image
ro: Imagine IEF

en: JPEG image
ro: Imagine JPEG

en: JPEG-2000 image
ro: Imagine JPEG-2000

en: OpenRaster archiving image
ro: Arhivă imagine OpenRaster

en: DirectDraw surface
ro: Suprafață DirectDraw

en: X11 cursor
ro: Cursor X11

en: EXR image
ro: Imagine EXR

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
ro: Desen Macintosh Quickdraw/PICT

en: UFRaw ID image
ro: ID imagine UFRaw

en: digital raw image
ro: imagine digitală brută

en: Adobe DNG negative
ro: Negativ Adobe DNG

en: Canon CRW raw image
ro: Imagine brută Canon CRW

en: Canon CR2 raw image
ro: Imagine brută Canon CR2

en: Fuji RAF raw image
ro: Imagine brută Fuji RAF

en: Kodak DCR raw image
ro: Imagine brută Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
ro: Imagine brută Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
ro: Imagine brută Kodak KDC

en: Minolta MRW raw image
ro: Imagine brută Minolta MRW

en: Nikon NEF raw image
ro: Imagine brută Nikon NEF

en: Olympus ORF raw image
ro: Imagine brută Olympus ORF

en: Panasonic raw image
ro: Imagine brută Panasonic

en: Pentax PEF raw image
ro: Imagine brută Pentax PEF

en: Sigma X3F raw image
ro: Imagine brută Sigma X3F

en: Sony SRF raw image
ro: Imagine brută Sony SRF

en: Sony SR2 raw image
ro: Imagine brută Sony SR2

en: Sony ARW raw image
ro: Imagine brută Sony ARW

en: PNG image
ro: Imagine PNG

en: Run Length Encoded bitmap image
ro: Imagine bitmap codată RLE

en: SVG image
ro: Imagine SVG

en: compressed SVG image
ro: imagine comprimată SVG

en: TIFF image
ro: Imagine TIFF

en: AutoCAD image
ro: Imagine AutoCAD

en: DXF vector image
ro: Imagine vectorială DXF

en: Microsoft Document Imaging format
ro: Format Microsoft Document Imaging

en: 3D Studio image
ro: Imagine 3D Studio

en: Applix Graphics image
ro: Imagine Applix Graphics

en: EPS image (bzip-compressed)
ro: Imagine EPS (compresie bzip)

en: CMU raster image
ro: Imagine raster CMU

en: compressed GIMP image
ro: imagine comprimată GIMP

en: DICOM image
ro: Imagine DICOM

en: DocBook document
ro: Document DocBook

en: DIB image
ro: Imagine DIB

en: DjVu image
ro: Imagine DjVu

en: DPX image
ro: Imagine DPX

en: EPS image
ro: Imagine EPS

en: FITS document
ro: Document FITS

en: FPX image
ro: Imagine FPX

en: EPS image (gzip-compressed)
ro: Imagine EPS (compresie gzip)

en: MacOS X icon
ro: Iconiță MacOS X

en: ILBM image
ro: Imagine ILBM

en: JNG image
ro: Imagine JNG

en: LightWave object
ro: Obiect LightWave

en: LightWave scene
ro: Scenă LightWave

en: MacPaint Bitmap image
ro: Imagine MacPaint Bitmap

en: Office drawing
ro: Desen Office

en: NIFF image
ro: Imagine NIF

en: PCX image
ro: Imagine PCX

en: PCD image
ro: Imagine PCD

en: PNM image
ro: Imagine PNM

en: PBM image
ro: Imagine PBM

en: PGM image
ro: Imagine PGM

en: PPM image
ro: Imagine PPM

en: Photoshop image
ro: Imagine Photoshop

en: RGB image
ro: Imagine RGB

en: SGI image
ro: Imagine SGI

en: Sun raster image
ro: Imagine rasterizată Sun

en: TGA image
ro: Imagine TGA

en: Windows cursor
ro: Cursor Windows

en: Windows animated cursor
ro: Cursor animat Windows

en: EMF image
ro: Imagine EMF

en: WMF image
ro: Imagine WMF

en: XBM image
ro: Imagine XBM

en: GIMP image
ro: Imagine GIMP

en: XFig image
ro: Imagine XFig

en: XPM image
ro: Imagine XPM

en: X window image
ro: Imagine X window

en: block device
ro: dispozitiv bloc

en: character device
ro: dispozitiv caracter

en: folder
ro: dosar

en: pipe
ro: canal pipe

en: mount point
ro: loc montare

en: symbolic link
ro: legătură simbolică

en: mail delivery report
ro: raport de trimitere email

en: mail disposition report
ro: confirmare primire email

en: reference to remote file
ro: referință fișier la distanță

en: Usenet news message
ro: Mesaj Usenet de știri

en: partial email message
ro: mesaj de email parțial

en: email message
ro: mesaj email

en: GNU mail message
ro: Mesaj GNU mail

en: VRML document
ro: Document VRML

en: message in several formats
ro: mesaj în diferite formate

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
ro: Fișier codat Macintosh AppleDouble

en: message digest
ro: colecție mesaje email

en: encrypted message
ro: mesaj criptat

en: compound documents
ro: documente compuse

en: compound document
ro: document compus

en: mail system report
ro: raport sistem email

en: signed message
ro: mesaj semnat

en: stream of data (server push)
ro: flux de date (de la server)

en: VCS/ICS calendar
ro: Calendar VCS/ICS

en: CSS stylesheet
ro: Pagină de stil CSS

en: electronic business card
ro: carte de vizită electronică

en: txt2tags document
ro: document txt2tags

en: enriched text document
ro: document text îmbogățit

en: help page
ro: pagină de ajutor

en: plain text document
ro: document text simplu

en: RDF file
ro: Fișier RDF

en: email headers
ro: antete email

en: rich text document
ro: document text îmbogățit

en: RSS summary
ro: Rezumat RSS

en: Atom syndication feed
ro: Flux agregare Atom

en: OPML syndication feed
ro: Flux OPML syndication

en: SGML document
ro: Document SGML

en: spreadsheet interchange document
ro: document schimb filă de calcul

en: TSV document
ro: Document TSV

en: Graphviz DOT graph
ro: Grafic Graphviz DOT

en: JAD document
ro: Document JAD

en: WML document
ro: Document WML

en: WMLScript program
ro: Program WMLScript

en: ACE archive
ro: Arhivă ACE

en: Ada source code
ro: Cod sursă Ada

en: author list
ro: listă autori

en: BibTeX document
ro: Document BibTeX

en: C++ header
ro: Antet C++

en: C++ source code
ro: Cod sursă C++

en: ChangeLog document
ro: Document ChangeLog

en: C header
ro: Antet C

en: CMake source code
ro: Cod sursă CMake

en: CSV document
ro: Document CSV

en: license terms
ro: termeni de licență

en: author credits
ro: mulțumiri autori

en: C source code
ro: Cod sursă C

en: C# source code
ro: Cod sursă C#

en: Vala source code
ro: Cod sursă Vala

en: DCL script
ro: Script DCL

en: DSSSL document
ro: Document DSSSL

en: D source code
ro: Cod sursă D

en: DTD file
ro: Fișier DTD

en: Eiffel source code
ro: Cod sursă Eiffel

en: Emacs Lisp source code
ro: Cod sursă Emacs Lisp

en: Erlang source code
ro: Cod sursă Erlang

en: Fortran source code
ro: Cod sursă Fortran

en: translation file
ro: fișier traducere

en: translation template
ro: șablon de traducere

en: HTML document
ro: Document HTML

en: Web application cache manifest
ro: Manifest de cache pentru aplicații web

en: Google Video Pointer
ro: Indicator Google Video

en: Haskell source code
ro: Cod sursă Haskell

en: IDL document
ro: Document IDL

en: installation instructions
ro: instrucțiuni de instalare

en: Java source code
ro: Cod sursă Java

en: LDIF address book
ro: Agendă LDIF

en: Lilypond music sheet
ro: Fișă muzică Lilypond

en: LHS source code
ro: Cod sursă LHS

en: application log
ro: înregistrare aplicație

en: Qt MOC file
ro: Fișier Qt MOC

en: Windows Registry extract
ro: Extras al registrului Windows

en: Mup publication
ro: Publicație Mup

en: Objective-C source code
ro: Cod sursă Objective-C

en: OCaml source code
ro: Cod sursă OCaml

en: MATLAB script/function
ro: Funcție/script MATLAB

en: Pascal source code
ro: Cod sursă Pascal

en: differences between files
ro: diferențe între fișiere

en: Python script
ro: Script Python

en: Lua script
ro: Script Lua

en: README document
ro: Document README

en: NFO document
ro: Document NFO

en: RPM spec file
ro: Fișier RPM spec

en: Scheme source code
ro: Cod sursă Scheme

en: Setext document
ro: Document Setext

en: SQL code
ro: Cod SQL

en: Tcl script
ro: Script Tcl

en: TeX document
ro: Document TeX

en: TeXInfo document
ro: Document TexInfo

en: Troff ME input document
ro: Document intrare Troff ME

en: Troff MM input document
ro: Document intrare Troff MM

en: Troff MS input document
ro: Document intrare Troff MS

en: X-Motif UIL table
ro: Tabel X-Motif UIL

en: resource location
ro: locație de resursă

en: XMI file
ro: Fișier XMI

en: XSL FO file
ro: Fișier XSL FO

en: iptables configuration file
ro: fișier configurare iptables

en: XSLT stylesheet
ro: Fișă de stil XSLT

en: XMCD CD database
ro: Bază de date XMCD CD

en: XML document
ro: Document XML

en: XML entities document
ro: Document entități XML

en: DV video
ro: Video DV

en: ISI video
ro: Video ISI

en: MPEG-2 transport stream
ro: Flux transport MPEG-2

en: MPEG video
ro: Video MPEG

en: QuickTime video
ro: Video QuickTime

en: QuickTime image
ro: Imagine QuickTime

en: Vivo video
ro: Video Vivo

en: Wavelet video
ro: Video Wavelet

en: ANIM animation
ro: Animație ANIM

en: FLIC animation
ro: Animație FLIC

en: Haansoft Hangul document
ro: Document Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
ro: Document șablon Haansoft Hangul

en: MNG animation
ro: Animație MNG

en: ASF video
ro: Video ASF

en: Windows Media Station file
ro: Fișier Windows Media Station

en: Windows Media video
ro: Video Windows Media

en: AVI video
ro: Video AVI

en: NullSoft video
ro: Video NullSoft

en: SDP multicast stream file
ro: Fișier flux multicast SDP

en: SGI video
ro: Video SGI

en: eMusic download package
ro: pachet descărcare eMusic

en: KML geographic data
ro: Date geografice KML

en: KML geographic compressed data
ro: Date geografice comprimate KML

en: Citrix ICA settings file
ro: Fișier de configurări Citrix ICA

en: XUL interface document
ro: Document interfață XUL

en: XPInstall installer module
ro: Modul de instalare XPInstall

en: Word 2007 document
ro: Document Word 2007

en: PowerPoint 2007 presentation
ro: Prezentare PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
ro: Prezentare PowerPoint 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
ro: Foaie de calcul Excel 2007

en: T602 document
ro: Document T602

en: Cisco VPN Settings
ro: Configurări VPN Cisco

en: ICC profile
ro: Profil ICC

en: IT 8.7 color calibration file
ro: Fișier de calibrare a culorii IT 8.7

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: digital photos
ro: fotografii digitale

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
ro: CD video

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: video DVD
ro: DVD video

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: audio CD
ro: CD audio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: blank CD disc
ro: disc gol CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: blank DVD disc
ro: disc gol DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: blank Blu-ray disc
ro: disc gol Blu-ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: blank HD DVD disc
ro: disc gol HD DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: audio DVD
ro: DVD audio

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
ro: Disc video Blu-ray

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
ro: Disc video HD DVD

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
ro: CD cu fotografii

note: see fd.o hal spec
en: portable audio player
ro: player audio portabil

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
ro: Software UNIX

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
ro: Software Windows
