shared-mime-info - en to sr translation catalogue (743 entries)

en: Atari 2600
sr: Атари 2600

en: Atari 7800
sr: Атари 7800

en: ATK inset
sr: АТК уметак

en: electronic book document
sr: документ електронске књиге

en: Adobe Illustrator document
sr: документ Адобе илустратора

en: Macintosh BinHex-encoded file
sr: Мекинтошова БинХекс-кодирана датотека

en: Mathematica Notebook
sr: бележница Математике

en: MathML document
sr: МатМЛ документ

en: mailbox file
sr: датотека поштанског сандучета

en: Metalink file
sr: датотека метавезе

en: unknown
sr: непознато

en: Partially downloaded file
sr: делимично преузета датотека

en: ODA document
sr: ОДА документ

en: WWF document
sr: ВВФ документ

en: PDF document
sr: ПДФ документ

en: XSPF playlist
sr: ИксСПФ списак нумера

en: Microsoft Windows theme pack
sr: пакет теме Мајкрософт Виндоуза

en: AmazonMP3 download file
sr: датотека преузимања АмазонаМП3

en: GSM 06.10 audio
sr: ГСМ 06.10 звук

en: iRiver Playlist
sr: иРивер списак нумера

en: PGP/MIME-encrypted message header
sr: ПГП/МИМЕ шифровано заглавље поруке

en: PGP keys
sr: ПГП кључеви

en: detached OpenPGP signature
sr: одвојени ОпенПГП потпис

en: PKCS#7 Message or Certificate
sr: ПКЦС#7 порука или уверење

en: detached S/MIME signature
sr: одвојени С/МИМЕ потпис

en: PKCS#8 private key
sr: ПКЦС#8 лични кључ

en: PKCS#10 certification request
sr: ПКЦС#10 зхатев уверења

en: X.509 certificate
sr: Икс.509 уверење

en: Certificate revocation list
sr: списак повлачења уверења

en: PkiPath certification path
sr: путања уверења ПкиПат-а

en: PS document
sr: ПС документ

en: Plucker document
sr: Плакер документ

en: RAML document
sr: РАМЛ документ

en: RELAX NG XML schema
sr: РЕЛАКС НГ ИксМЛ шема

en: RTF document
sr: РТФ документ

en: Sieve mail filter script
sr: Сјев скрипта пропусника поште

en: SMIL document
sr: СМИЛ документ

en: WPL playlist
sr: ВПЛ списак нумера

en: SQLite2 database
sr: СКуЛајт2 база података

en: SQLite3 database
sr: СКуЛајт3 база података

en: GEDCOM family history
sr: ГЕДКОМ историјат породице

en: Flash video
sr: Флеш видео

en: JavaFX video
sr: ЈаваФИкс видео

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
sr: СГФ запис

en: XLIFF translation file
sr: ИксЛИФФ датотека превода

en: YAML document
sr: ЈАМЛ документ

en: Corel Draw drawing
sr: Корелов цртеж

en: HPGL file
sr: ХПГЛ датотека

en: PCL file
sr: ПЦЛ датотека

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
sr: Лотусова 1-2-3 табела

en: Lotus Word Pro
sr: Лотусов Писац Про

en: JET database
sr: ЈЕТ база података

en: Microsoft Cabinet archive
sr: Мајкрософтова кабинет архива

en: Excel spreadsheet
sr: Екселова табела

en: Excel add-in
sr: Екселов додатак

en: Excel 2007 binary spreadsheet
sr: Ексел 2007 бинарна табела

en: Excel spreadsheet template
sr: Екселов шаблон табеле

en: PowerPoint presentation
sr: Пауер поинт презентација

en: PowerPoint add-in
sr: Пауер поинт додатак

en: PowerPoint slide
sr: Пауер поинт слајд

en: PowerPoint presentation template
sr: Шаблон презентације Пауер поинта

en: Office Open XML Visio Drawing
sr: Офисов отворени ИксМЛ Визио цртеж

en: Office Open XML Visio Template
sr: Офисов отворени ИксМЛ Визио шаблон

en: Office Open XML Visio Stencil
sr: Офисов отворени ИксМЛ Визио шаблон

en: Word document
sr: Ворд документ

en: Word document template
sr: Шаблон Ворд документа

en: XPS document
sr: ИксПС документ

en: Microsoft Works document
sr: документ Мајкрософт Воркса

en: Microsoft Visio document
sr: документ Мајкрософт Визиа

en: Word template
sr: Ворд шаблон

en: GML document
sr: ГМЛ документ

en: GNUnet search file
sr: ГНУнет датотека претраге

en: TNEF message
sr: ТНЕФ порука

en: StarCalc spreadsheet
sr: Стар калк табела

en: StarChart chart
sr: График Стар Графика

en: StarDraw drawing
sr: Цртеж Стар Цртежа

en: StarImpress presentation
sr: Презентација Стар Импреса

en: StarMail email
sr: Ел. пошта Стар Поште

en: StarMath formula
sr: Формула Стар Математике

en: StarWriter document
sr: Документ Стар Писца

en: OpenOffice Calc spreadsheet
sr: Табела Опен Офис Рачуна

en: OpenOffice Calc template
sr: Шаблон Опен Офис Рачуна

en: OpenOffice Draw drawing
sr: Цртеж Опен Офис Цртежа

en: OpenOffice Draw template
sr: Шаблон Опен Офис Цртежа

en: OpenOffice Impress presentation
sr: Презентација Опен Офис Импреса

en: OpenOffice Impress template
sr: Шаблон Опен Офис Импреса

en: OpenOffice Math formula
sr: Формула Опен Офис Математике

en: OpenOffice Writer document
sr: Документ Опен Офис Писца

en: OpenOffice Writer global document
sr: Општи документ Опен Офис Писца

en: OpenOffice Writer template
sr: Шаблон Опен Офис Писца

en: ODT document
sr: ОДТ документ

en: ODT document (Flat XML)
sr: ОДТ документ (Обични ИксМЛ)

en: ODT template
sr: ОДТ шаблон

en: OTH template
sr: ОТХ шаблон

en: ODM document
sr: ОДМ документ

en: ODG drawing
sr: ОДГ цртеж

en: ODG drawing (Flat XML)
sr: ОДГ цртеж (Обичан ИксМЛ)

en: ODG template
sr: ОДГ шаблон

en: ODP presentation
sr: ОДП презентација

en: ODP presentation (Flat XML)
sr: ОДП презентација (Обични ИксМЛ)

en: ODP template
sr: ОДП шаблон

en: ODS spreadsheet
sr: ОДС табела

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
sr: ОДС табела (обични ИксМЛ)

en: ODS template
sr: ОДС шаблон

en: ODC chart
sr: ОДЦ график

en: ODC template
sr: ОДЦ шаблон

en: ODF formula
sr: ОДФ формула

en: ODF template
sr: ОДФ шаблон

en: ODB database
sr: ОДБ база података

en: ODI image
sr: ОДИ слика

en: OpenOffice.org extension
sr: проширење ОпенОфис.орг-а

en: Android package
sr: Андроидов пакет

en: SIS package
sr: СИС пакет

en: SISX package
sr: СИСИкс пакет

en: Network Packet Capture
sr: Снимање мрежног пакета

en: WordPerfect document
sr: документ Ворд перфекта

en: SPSS Portable Data File
sr: СПСС датотека преносних података

en: SPSS Data File
sr: СПСС датотека података

en: XBEL bookmarks
sr: ИксБЕЛ обележивачи

en: 7-zip archive
sr: 7-зип архива

en: AbiWord document
sr: Абиворд документ

en: CD image cuesheet
sr: Кју лист ЦД одраза

en: Lotus AmiPro document
sr: Лотусов Ами Про документ

en: AportisDoc document
sr: Апортис Док документ

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
sr: документ Апликсове Табеле

en: Applix Words document
sr: документ Апликсових Речи

en: ARC archive
sr: АРЦ архива

en: AR archive
sr: АР архива

en: ARJ archive
sr: АРЈ архива

en: ASP page
sr: АСП страница

en: AWK script
sr: АВК скрипта

en: BCPIO document
sr: БЦПИО документ

en: BitTorrent seed file
sr: датотека сејача Бит Торента

en: Blender scene
sr: Блендерова сцена

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
sr: ТеКс ДВИ документ (запакована бзипом)

en: Bzip archive
sr: Бзип архива

en: Tar archive (bzip-compressed)
sr: Тар архива (запакована бзипом)

en: PDF document (bzip-compressed)
sr: ПДФ документ (запакован бзипом)

en: PostScript document (bzip-compressed)
sr: Постскрипт документ (запакован бзипом)

en: comic book archive
sr: архива стрипа

en: Lrzip archive
sr: Лрзип архива

en: Tar archive (lrzip-compressed)
sr: Тар архива (запакована лрзипом)

en: Apple disk image
sr: Еплов одраз диска

en: Raw disk image
sr: сиров одраз диска

en: Raw disk image (XZ-compressed)
sr: сиров одраз диска (запакована ИксЗ-ом)

en: raw CD image
sr: сиров одраз ЦД-а

en: AppImage application bundle
sr: скуп програма Ап-слике

en: CD Table Of Contents
sr: табела садржаја ЦД-а

en: PGN chess game notation
sr: ПГН забелешка шаховске игре

en: CHM document
sr: ЦХМ документ

en: Java byte code
sr: бајтни ко̂д Јаве

en: UNIX-compressed file
sr: датотека запакована ЈУНИКС-ом

en: Tar archive (gzip-compressed)
sr: Тар архива (запакована гзипом)

en: program crash data
sr: подаци о падовима програма

en: CPIO archive
sr: ЦПИО архива

en: CPIO archive (gzip-compressed)
sr: ЦПИО архива (компресована гзип-ом)

en: C shell script
sr: скрипта Ц шкољке

en: Xbase document
sr: документ Иксбазе

en: ECMAScript program
sr: програм ЕЦМАСкрипте

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
sr: одраз диска Сега ЦД-а

note: Translate this to Kids Computer Pico if the console was known as such in your locale Should be Sega Pico in all but Japan: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Pico
en: Sega Pico ROM
sr: Сега Пико РОМ

en: Sega Saturn disc image
sr: одраз диска Сега Сатурна

en: Dreamcast GD-ROM
sr: Дримкаст ГД-РОМ

en: Nintendo DS ROM
sr: Нинтендо ДС РОМ

en: PC Engine ROM
sr: ПЦ Енџин РОМ

en: Wii disc image
sr: одраз диска Вии-ја

en: WiiWare bundle
sr: ВииВер комплет

en: GameCube disc image
sr: одраз диска Гејм Коцке

en: Thomson Mémo7 cartridge
sr: Томсон Мемо7 кертриџ

en: Thomson cassette
sr: Томсон касете

en: HFE floppy disk image
sr: ХФЕ слика флопи диска

en: SAP Thomson floppy disk image
sr: САП Томсон слика флопи диска

en: Debian package
sr: Дебијанов пакет

en: Qt Designer file
sr: датотека Кут дизајнера

en: Qt Markup Language file
sr: датотека КуТ-овог језика означавања

en: desktop configuration file
sr: датотека подешавања радне површи

en: FictionBook document
sr: документ Фикшон Књиге

en: Compressed FictionBook document
sr: запаковани документ Фикшон Књиге

en: Dia diagram
sr: дијаграм Дие

en: Dia shape
sr: облик Дие

en: TeX DVI document
sr: ТеКс ДВИ документ

en: Enlightenment theme
sr: тема за Енлајтмент

en: Egon Animator animation
sr: анимација Егон аниматора

en: executable
sr: извршна

en: FLTK Fluid file
sr: датотека ФЛТК Флуида

en: WOFF font
sr: ВОФФ слова

en: PostScript type-1 font
sr: слова Постскрипта врсте-1

en: Adobe font metrics
sr: метрика Адобе слова

en: BDF font
sr: БДФ слова

en: DOS font
sr: ДОС слова

en: Adobe FrameMaker font
sr: слова Адобе Фрејм Мејкера

en: LIBGRX font
sr: ЛИБГРИкс слова

en: Linux PSF console font
sr: слова Линуксове ПСФ конзоле

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
sr: слова Линуксове ПСФ конзоле (запакована гзип-ом)

en: PCF font
sr: ПЦФ слова

en: OpenType font
sr: слова Отворене Врсте

en: Speedo font
sr: Спидо слова

en: SunOS News font
sr: слова СанОС Њуза

en: TeX font
sr: ТеКс слова

en: TeX font metrics
sr: метрика слова ТеКс-а

en: TrueType font
sr: Трутајп слова

en: TrueType XML font
sr: Трутајп ИксМЛ слова

en: V font
sr: В слова

en: Adobe FrameMaker document
sr: документ Адобе Фреј Мејкера

en: Game Boy ROM
sr: Гејм Бој РОМ

en: Game Boy Color ROM
sr: Гејм Бој РОМ боје

en: Game Boy Advance ROM
sr: Гејм Бој Адванс РОМ

en: GDBM database
sr: ГДБМ база података

note: Translate this to Mega Drive if the console was known as such in your locale Should be Mega Drive in all but en_US, Mexico and Canada: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_Genesis#History
en: Genesis ROM
sr: Мегадрајв РОМ

note: Translate this to Super 32X, Mega Drive 32X or Mega 32X if the system was known as such in your locale Should be Super 32X in Japan, Mega Drive 32X in PAL region and Mega 32X in Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/32X
en: Genesis 32X ROM
sr: Џенезис 32X РОМ

en: translated messages (machine-readable)
sr: преведене поруке (машинама читљиве)

en: GTK+ Builder
sr: ГТК+ Градитељ

en: Glade project
sr: Глејдов пројекат

en: GnuCash financial data
sr: финансијски подаци Гнуовог новца

en: Gnumeric spreadsheet
sr: табела Гномовог бројевника

en: Gnuplot document
sr: документ Гнуплота

en: Graphite scientific graph
sr: Графитов научни графикони

en: GTKtalog catalog
sr: каталог ГТКталога

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
sr: ТеКс ДВИ документ (запакован гзип-ом)

en: Gzip archive
sr: Гзип архива

en: PDF document (gzip-compressed)
sr: ПДФ документ (запакован гзип-ом)

en: PostScript document (gzip-compressed)
sr: Постскрипт документ (запакован гзип-ом)

en: HDF document
sr: ХДФ документ

en: IFF file
sr: ИФФ датотека

en: iPod firmware
sr: ајПод-ов уграђени

en: Java archive
sr: архива Јаве

en: Java class
sr: разред Јаве

en: JNLP file
sr: ЈНЛП датотека

en: Java keystore
sr: смештај кључа Јаве

en: Java JCE keystore
sr: смештај ЈЦЕ кључа Јаве

en: Pack200 Java archive
sr: архива Јаве Пак200

en: JavaScript program
sr: програм Јава скрипте

en: JSON document
sr: ЈСОН документ

en: JRD document
sr: ЈРД документ

en: JSON patch
sr: ЈСОН закрпа

en: JSON-LD document
sr: ЈСОН-ЛД документ

en: Jupyter Notebook
sr: Џупитер бележница

en: CoffeeScript document
sr: Кофи скрипт документ

en: JBuilder project
sr: пројекат ЈГрадитеља

en: Karbon14 drawing
sr: цртеж Карбона14

en: KChart chart
sr: графикон К-графика

en: Kexi settings for database server connection
sr: подешавања Кексија за везу са сервером базе података

en: shortcut to Kexi project on database server
sr: пречица до пројекта Кексија на серверу базе података

en: Kexi database file-based project
sr: пројекат Кексијеве базе података на основу датотеке

en: KFormula formula
sr: формула К-формуле

en: KIllustrator drawing
sr: цртеж К-илустратора

en: Kivio flowchart
sr: Кивиов дијаграм тока

en: Kontour drawing
sr: Контуров цртеж

en: KPovModeler scene
sr: сцена КПов Моделера

en: KPresenter presentation
sr: презентација К-представљача

en: Krita document
sr: документ Крите

en: KSpread spreadsheet
sr: табела К-табеле

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
sr: табела К-табеле (шифрована)

en: KSysV init package
sr: КСисВ побудни пакет

en: Kugar document
sr: документ Кугара

en: KWord document
sr: документ К-речи

en: KWord document (encrypted)
sr: документ К-речи (шифровани)

en: LHA archive
sr: ЛХА архива

en: LHZ archive
sr: ЛХЗ архива

en: message catalog
sr: каталог порука

en: LyX document
sr: ЛиКс документ

en: LZ4 archive
sr: ЛЗ4 архива

en: Tar archive (LZ4-compressed)
sr: Тар архива (запакована ЛЗ4-ом)

en: Lzip archive
sr: Лзип архива

en: Tar archive (lzip-compressed)
sr: Тар архива (запакована лзипом)

en: PDF document (lzip-compressed)
sr: ПДФ документ (запакован лзип-ом)

en: LZMA archive
sr: ЛЗМА архива

en: Tar archive (LZMA-compressed)
sr: Тар архива (запакована ЛЗМА-ом)

en: LZO archive
sr: ЛЗО архива

en: Qpress archive
sr: Купрес архива

en: XAR archive
sr: ИксАР архива

en: Zlib archive
sr: Злиб архива

en: MagicPoint presentation
sr: презентација Меџик Поинта

en: Macintosh MacBinary file
sr: Мекинтош Мек Бинари датотека

en: Matroska stream
sr: Матрошкин ток

en: Matroska video
sr: Матрошкин видео

en: Matroska 3D video
sr: Матрошкин 3Д видео

en: Matroska audio
sr: Матрошкин звук

en: WebM video
sr: ВебМ видео

en: WebM audio
sr: ВебМ звук

en: MHTML web archive
sr: МХТМЛ веб архива

en: MXF video
sr: МИксФ видео

en: OCL file
sr: ОЦЛ датотека

en: COBOL source file
sr: изворна датотека КОБОЛ-а

en: Mobipocket e-book
sr: Мобипокет ел. књига

en: Adobe FrameMaker MIF document
sr: Адобе Фрејм Мејкер МИФ документ

en: Mozilla bookmarks
sr: Мозилини обележивачи

en: DOS/Windows executable
sr: ДОС/Виндоуз извршна

en: Internet shortcut
sr: интернет пречица

en: WRI document
sr: ВРИ документ

en: MSX ROM
sr: МСИкс РОМ

en: M4 macro
sr: М4 макро

en: Nintendo64 ROM
sr: Нинтендо64 РОМ

en: Nautilus link
sr: Наутилусова веза

en: Neo-Geo Pocket ROM
sr: Нео-Гео Покет РОМ

note: Translate this to Famicom if the console was known as such in your locale
en: NES ROM
sr: НЕС РОМ

en: Unidata NetCDF document
sr: документ Унидата НетЦДФ-а

en: NewzBin usenet index
sr: Њузбин попис јузнета

en: object code
sr: објектни ко̂д

en: Annodex exchange format
sr: Анодексов запис размене

en: Annodex Video
sr: Анодекс видео

en: Annodex Audio
sr: Анодекс аудио

en: Ogg multimedia file
sr: Огг мултимедијална датотека

en: Ogg Audio
sr: Огг звук

en: Ogg Video
sr: Огг снимак

en: Ogg Vorbis audio
sr: Огг Ворбис звук

en: Ogg FLAC audio
sr: Огг ФЛАЦ звук

en: Opus audio
sr: Опус звук

en: Ogg Speex audio
sr: Огг Спикс звук

en: Speex audio
sr: Спикс звук

en: Ogg Theora video
sr: Огг Теора видео

en: OGM video
sr: ОГМ видео

en: OLE2 compound document storage
sr: смештај ОЛЕ2 сједињеног документа

en: Microsoft Publisher document
sr: документ Мајкрософтовог Издавача

en: Windows Installer package
sr: пакет Виндоузовог инсталатера

en: GNU Oleo spreadsheet
sr: ГНУ Олео табела

en: PAK archive
sr: ПАК архива

en: Palm OS database
sr: база података Палм ОС-а

en: Parchive archive
sr: архива Пархива

en: PEF executable
sr: ПЕФ извршна

en: Perl script
sr: Перл скрипта

en: PHP script
sr: ПХП скрипта

en: PKCS#7 certificate bundle
sr: ПКЦС#7 пакет уверења

en: PKCS#12 certificate bundle
sr: ПКЦС#12 пакет уверења

en: PlanPerfect spreadsheet
sr: табела План Перфекта

en: Pocket Word document
sr: документ Покет Ворда

en: profiler results
sr: резултати профилатора

en: Pathetic Writer document
sr: документ Патетичног Писца

en: Python bytecode
sr: Питонов бајтни ко̂д

en: QtiPlot document
sr: КутиПлот документ

en: Quattro Pro spreadsheet
sr: Кватро Про табела

en: QuickTime metalink playlist
sr: списак нумера мета везе Квик Тајма

en: Quicken document
sr: Квикен документ

en: RAR archive
sr: РАР архива

en: DAR archive
sr: ДАР архива

en: Alzip archive
sr: Алзип архива

en: rejected patch
sr: одбијена закрпа

en: RPM package
sr: РПМ пакет

en: Source RPM package
sr: изворни РПМ пакет

en: Ruby script
sr: Руби скрипта

en: Markaby script
sr: Маркаби скрипта

en: Rust source code
sr: Раст изворни ко̂д

en: SC/Xspread spreadsheet
sr: табела СЦ/Икс-табеле

en: shell archive
sr: архива љуске

en: libtool shared library
sr: дељена библиотека библ-алата

en: shared library
sr: дељена библиотека

en: shell script
sr: скрипта љуске

en: Shockwave Flash file
sr: Шоквејв Флеш датотека

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
sr: Шортен звук

en: Siag spreadsheet
sr: Сјаг табела

en: Skencil document
sr: Скенцил документ

en: Stampede package
sr: Стампеде пакет

en: SG-1000 ROM
sr: СГ-1000 РОМ

note: Translate this to "Master System/Mark III" if the console was known as such in your locale (probably only in Japan)
en: Master System ROM
sr: Мастер Систем РОМ

en: Game Gear ROM
sr: Гејм Гир РОМ

note: Translate this as Super Famicom (in Far East Asia) or Super Nintendo (in Europe) if the console was known as such in your locale
en: Super NES ROM
sr: Супер НЕС РОМ

en: StuffIt archive
sr: Стаф Ит архива

en: SubRip subtitles
sr: Суб Рип преводи

en: WebVTT subtitles
sr: Веб ВТТ преводи

en: SAMI subtitles
sr: САМИ преводи

en: MicroDVD subtitles
sr: Микро ДВД преводи

en: MPSub subtitles
sr: МПСуб преводи

en: SSA subtitles
sr: ССА преводи

en: SubViewer subtitles
sr: Суб Вјивер преводи

en: iMelody ringtone
sr: звоно ајМелодије

en: SMAF audio
sr: СМАФ звук

en: MRML playlist
sr: МРМЛ списак нумера

en: XMF audio
sr: ИксМФ звук

en: SV4 CPIO archive
sr: СВ4 ЦПИО архива

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
sr: СВ4 ЦПИО архива (са ЦРЦ-ом)

en: Tar archive
sr: Тар архива

en: Tar archive (compressed)
sr: Тар архива (запакована)

en: generic font file
sr: општа датотека слова

en: packed font file
sr: пакована датотека слова

en: TGIF document
sr: ТГИФ документ

en: theme
sr: тема

en: ToutDoux document
sr: Туду документ

en: backup file
sr: датотека резерве

en: Troff document
sr: Трофф документ

en: Manpage manual document
sr: документ упутства странице упутства

en: manual page (compressed)
sr: страница упутства (запакована)

en: Tar archive (LZO-compressed)
sr: Тар архива (запакована ЛЗО-ом)

en: XZ archive
sr: ИксЗ архива

en: Tar archive (XZ-compressed)
sr: Тар архива (запакована ИксЗ-ом)

en: PDF document (XZ-compressed)
sr: ПДФ документ (запакован ИксЗ-ом)

en: Ustar archive
sr: Устар архива

en: WAIS source code
sr: ВАИС изворни ко̂д

en: WordPerfect/Drawperfect image
sr: Ворд Перфект/Дров Перфект слика

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
sr: ДЕР/ПЕМ/Нетскејп кодирано уверење Икс.509

en: empty document
sr: празан документ

en: Zoo archive
sr: Зoo архива

en: XHTML page
sr: ИксХТМЛ страница

en: Zip archive
sr: Зип архива

en: WIM disk Image
sr: слика диска ВИМ-а

en: Dolby Digital audio
sr: Дигитални Долби звук

en: DTS audio
sr: ДТС звук

en: DTSHD audio
sr: ДТСХД звук

en: AMR audio
sr: АМР звук

en: AMR-WB audio
sr: АМР-ВБ звук

en: ULAW (Sun) audio
sr: УЛАВ (Сан) звук

en: Commodore 64 audio
sr: звук Комодора 64

en: PCM audio
sr: ПЦМ звук

en: AIFC audio
sr: АИФЦ звук

en: AIFF/Amiga/Mac audio
sr: АИФФ/Амига/Мекинтош звук

en: Monkey's audio
sr: Монкијев звук

en: Impulse Tracker audio
sr: звук Пратиоца Импулса

en: FLAC audio
sr: ФЛАЦ звук

en: WavPack audio
sr: Вејвпак звук

en: WavPack audio correction file
sr: датотека поправке Вејвпак звука

en: MIDI audio
sr: МИДИ звук

en: compressed Tracker audio
sr: запаковани звук Пратиоца

en: AAC audio
sr: ААЦ звук

en: MPEG-4 audio
sr: МПЕГ-4 звук

en: MPEG-4 video
sr: МПЕГ-4 видео

en: MPEG-4 audio book
sr: МПЕГ-4 звукотека

en: 3GPP multimedia file
sr: 3ГПП мултимедијална датотека

en: 3GPP2 multimedia file
sr: 3ГПП2 мултимедијална датотека

en: Amiga SoundTracker audio
sr: звук Амигиног Пратиоца Звука

en: MP2 audio
sr: МП2 звук

en: MP3 audio
sr: МП3 звук

en: MP3 audio (streamed)
sr: МП3 звук (проточан)

en: HTTP Live Streaming playlist
sr: ХТТП списак нумера Живог Протока

en: Microsoft ASX playlist
sr: Мајкрософтов АСИкс списак нумера

en: PSF audio
sr: ПСФ звук

en: MiniPSF audio
sr: Мини ПСФ звук

en: PSFlib audio library
sr: библиотека звука ПСФ библиотеке

en: Windows Media audio
sr: Виндоуз Медија звук

en: Musepack audio
sr: звук Мјузпака

en: RealAudio document
sr: документ Рил Аудиа

en: RealMedia Metafile
sr: метадатотека Рил Медија

en: RealVideo document
sr: документ Рил Видеа

en: RealMedia document
sr: документ Рил Медија

en: RealPix document
sr: документ Рил Пикса

en: RealText document
sr: документ Рил Текста

en: RIFF audio
sr: РИФФ звук

en: RIFF container
sr: РИФФ садржалац

en: Scream Tracker 3 audio
sr: звук Скрим Тракера 3

en: MP3 ShoutCast playlist
sr: списак МП3 песама Шаут Каста

en: Scream Tracker audio
sr: звук Скрим Тракера

en: VOC audio
sr: ВОЦ звук

en: WAV audio
sr: ВАВ звук

en: Scream Tracker instrument
sr: инструмент Скрим Тракера

en: FastTracker II audio
sr: звук Фаст Тракера ИИ

en: TrueAudio audio
sr: Тру Аудио звук

en: Windows BMP image
sr: Виндоузова БМП слика

en: WBMP image
sr: ВБМП слика

en: Computer Graphics Metafile
sr: Метадатотека рачунарске графике

en: CCITT G3 fax
sr: ЦЦИТТ Г3 факс

en: G3 fax image
sr: слика Г3 факса

en: GIF image
sr: ГИФ слика

en: IEF image
sr: ИЕФ слика

en: JPEG image
sr: ЈПЕГ слика

en: JPEG-2000 image
sr: ЈПЕГ-2000 слика

en: OpenRaster archiving image
sr: слика Опен Растер архивирања

en: DirectDraw surface
sr: Директ Дров површина

en: X11 cursor
sr: Икс11 курсор

en: EXR image
sr: ЕИксР слика

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
sr: Мекинтошов Квикдров/ПИЦТ цртеж

en: UFRaw ID image
sr: УФ сирова ИД слика

en: digital raw image
sr: дигитална сирова слика

en: Adobe DNG negative
sr: Адобов ДНГ негатив

en: Canon CRW raw image
sr: Кенон ЦРВ сирова слика

en: Canon CR2 raw image
sr: Кенон ЦР2 сирова слика

en: Fuji RAF raw image
sr: Фуџи РАФ сирова слика

en: Kodak DCR raw image
sr: Кодак ДЦР сирова слика

en: Kodak K25 raw image
sr: Кодак К25 сирова слика

en: Kodak KDC raw image
sr: Кодак КДЦ сирова слика

en: Minolta MRW raw image
sr: Минолта МРВ сирова слика

en: Nikon NEF raw image
sr: Никон НЕФ сирова слика

en: Olympus ORF raw image
sr: Олимпус ОРФ сирова слика

en: Panasonic raw image
sr: Панасоник сирова слика

en: Panasonic raw2 image
sr: Панасоник сирова2 слика

en: Pentax PEF raw image
sr: Пентакс ПЕФ сирова слика

en: Sigma X3F raw image
sr: Сигма Икс3Ф сирова слика

en: Sony SRF raw image
sr: Сони СРФ сирова слика

en: Sony SR2 raw image
sr: Сони СР2 сирова слика

en: Sony ARW raw image
sr: Сони АРВ сирова слика

en: PNG image
sr: ПНГ слика

en: Run Length Encoded bitmap image
sr: битмап слика кодирана дужином скупине

en: SVG image
sr: СВГ слика

en: compressed SVG image
sr: запакована СВГ слика

en: TIFF image
sr: ТИФФ слика

en: Multi-page TIFF image
sr: Вишестранична ТИФФ слика

en: AutoCAD image
sr: АутоКАД слика

en: DXF vector image
sr: ДИксФ векторска графика

en: Microsoft Document Imaging format
sr: запис слика Мајкрософтовог документа

en: WebP image
sr: ВебП слика

en: 3D Studio image
sr: слика 3Д Студија

en: Applix Graphics image
sr: Апликсов графички документ

en: EPS image (bzip-compressed)
sr: ЕПС слика (запакована бзип-ом)

en: CMU raster image
sr: ЦМУ растерска слика

en: compressed GIMP image
sr: запакована ГИМП слика

en: DICOM image
sr: ДИКОМ слика

en: DocBook document
sr: Док Бук документ

en: DIB image
sr: ДИБ слика

en: DjVu image
sr: ДјВу слика

en: DjVu document
sr: ДјВу документ

en: DPX image
sr: ДПИкс слика

en: EPS image
sr: ЕПС слика

en: FITS document
sr: ФИТС документ

en: FPX image
sr: ФПИкс слика

en: EPS image (gzip-compressed)
sr: ЕПС слика (запакована гзип-ом)

en: Windows icon
sr: Иконица Виндоуза

en: MacOS X icon
sr: МекОС Икс иконица

en: ILBM image
sr: ИЛБМ слика

en: JNG image
sr: ЈНГ слика

en: LightWave object
sr: Лајт Вејв објекат

en: LightWave scene
sr: Лајт Вејв сцена

en: MacPaint Bitmap image
sr: Мек Пеинт битмап слика

en: Office drawing
sr: Канцеларијски цртеж

en: NIFF image
sr: НИФФ слика

en: PCX image
sr: ПЦИкс слика

en: PCD image
sr: ПЦД слика

en: PNM image
sr: ПНМ слика

en: PBM image
sr: ПБМ слика

en: PGM image
sr: ПГМ слика

en: PPM image
sr: ППМ слика

en: Photoshop image
sr: Фотошоп слика

en: RGB image
sr: РГБ слика

en: SGI image
sr: СГИ слика

en: Sun raster image
sr: слика Сановог растера

en: TGA image
sr: ТГА слика

en: Windows cursor
sr: Виндоузов курсор

en: Windows animated cursor
sr: Виндоузов анимирани курсор

en: EMF image
sr: ЕМФ слика

en: WMF image
sr: ВМФ слика

en: XBM image
sr: ИксБМ слика

en: GIMP image
sr: Гимпова слика

en: XFig image
sr: ИксФиг слика

en: XPM image
sr: ИксПМ слика

en: X window image
sr: слика Икс прозора

en: block device
sr: блок уређај

en: character device
sr: знаковни уређај

en: folder
sr: фасцикла

en: pipe
sr: спојка

en: mount point
sr: тачка прикључења

en: socket
sr: прикључница

en: symbolic link
sr: симболичка веза

en: mail delivery report
sr: извештај доставе поруке

en: mail disposition report
sr: извештај слања поруке

en: reference to remote file
sr: упута на удаљену датотеку

en: Usenet news message
sr: Порука новости Јузнета

en: partial email message
sr: делимична порука ел. поште

en: email message
sr: порука ел. поште

en: GNU mail message
sr: порука Гнуове поште

en: IGES document
sr: ИГЕС документ

en: VRML document
sr: ВРМЛ документ

en: message in several formats
sr: порука у неколико записа

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
sr: Мекинтошова датотека кодирана Епл Дуплим

en: message digest
sr: гомила порука

en: encrypted message
sr: шифрована порука

en: compound documents
sr: сједињени документи

en: compound document
sr: сједињени документ

en: mail system report
sr: извештај поштанског система

en: signed message
sr: потписана порука

en: stream of data (server push)
sr: ток података (гурање са сервера)

en: VCS/ICS calendar
sr: ВЦС/ИЦС календар

en: CSS stylesheet
sr: ЦСС стилски лист

en: electronic business card
sr: електронска пословна картица

en: Turtle document
sr: Тартл документ

en: txt2tags document
sr: документ текста-у-ознаке

en: Verilog source code
sr: изворни код Верилога

en: SystemVerilog header
sr: заглавље Система Верилога

en: SystemVerilog source code
sr: изворни код Система Верилога

en: VHDL source code
sr: ВХДЛ изворни код

en: enriched text document
sr: обогаћени текстуални документ

en: help page
sr: страница помоћи

en: plain text document
sr: обичан текстуални документ

en: RDF file
sr: РДФ датотека

en: OWL XML file
sr: ОВЛ ИксМЛ датотека

en: email headers
sr: заглавља ел. поште

en: rich text document
sr: богат текстуални документ

en: RSS summary
sr: РСС сажетак

en: Atom syndication feed
sr: Атомов довод синдикализације

en: OPML syndication feed
sr: ОМПЛ довод синдикализације

en: SGML document
sr: СГМЛ документ

en: spreadsheet interchange document
sr: документ размене табеле

en: TSV document
sr: ТСВ документ

en: Graphviz DOT graph
sr: график Графвиз ДОТ-а

en: JAD document
sr: ЈАД документ

en: WML document
sr: ВМЛ документ

en: WMLScript program
sr: програм ВМЛ скрипте

en: ACE archive
sr: АЦЕ архива

en: Ada source code
sr: Ада изворни ко̂д

en: author list
sr: списак аутора

en: BibTeX document
sr: Биб ТеКс документ

en: C++ header
sr: Ц++ заглавље

en: C++ source code
sr: Ц++ изворни ко̂д

en: ChangeLog document
sr: документ дневника измена

en: C header
sr: Ц заглавље

en: CMake source code
sr: Ц Мејк изворни ко̂д

en: CSV document
sr: ЦСВ документ

en: CSV Schema document
sr: документ ЦСВ шеме

en: license terms
sr: услови коришћења

en: author credits
sr: заслуге аутора

en: C source code
sr: Ц изворни ко̂д

en: C# source code
sr: Ц# изворни ко̂д

en: Vala source code
sr: Вала изворни ко̂д

en: OOC source code
sr: ООЦ изворни ко̂д

en: DCL script
sr: ДЦЛ скрипта

en: DSSSL document
sr: ДСССЛ документ

en: D source code
sr: Д изворни ко̂д

en: DTD file
sr: ДТД датотека

en: Eiffel source code
sr: Ајфел изворни ко̂д

en: Emacs Lisp source code
sr: Емакс Лисп изворни ко̂д

en: Erlang source code
sr: Ерланг изворни ко̂д

en: Fortran source code
sr: Фортран изворни ко̂д

en: Genie source code
sr: Гение изворни ко̂д

en: translation file
sr: датотека превода

en: translation template
sr: шаблон превода

en: feature specification in Gherkin format
sr: одредба функције у запису Геркина

en: HTML document
sr: ХТМЛ документ

en: Web application cache manifest
sr: проглас оставе Веб програма

en: Google Video Pointer
sr: Гуглов видео показивач

en: Haskell source code
sr: Хаскел изворни ко̂д

en: IDL document
sr: ИДЛ документ

en: installation instructions
sr: упутства инсталације

en: Java source code
sr: Јава изворни ко̂д

en: LDIF address book
sr: ЛДИФ адресар

en: Lilypond music sheet
sr: Лилипонд музички лист

en: LHS source code
sr: ЛХС изворни ко̂д

en: application log
sr: дневник програма

en: Makefile
sr: датотека стварања

en: Markdown document
sr: Маркдаун документ

en: Qt MOC file
sr: Кут МОЦ датотека

en: Windows Registry extract
sr: исцедак Виндоузовог регистра

en: Managed Object Format
sr: запис управљаног објекта

en: Mup publication
sr: Муп објава

en: Objective-C source code
sr: Објектни-Ц изворни ко̂д

en: OCaml source code
sr: Окемл изворни ко̂д

en: MATLAB script/function
sr: скрипта/функција МАТЛАБ-а

en: Meson source code
sr: Месон изворни ко̂д

en: Modelica model
sr: модел Моделике

en: Pascal source code
sr: Паскалов изворни ко̂д

en: differences between files
sr: разлике између датотека

en: Go source code
sr: Гоу изворни ко̂д

en: SCons configuration file
sr: СКонс датотека подешавања

en: Python script
sr: Питонова скрипта

en: Lua script
sr: Луа скрипта

en: README document
sr: документ ПРОЧИТАЈМЕ

en: NFO document
sr: документ НФО

en: RPM spec file
sr: РПМ посебна датотека

en: Sass CSS pre-processor file
sr: датотека Сас ЦСС пре-процесора

en: Scala source code
sr: Скала изворни ко̂д

en: Scheme source code
sr: Шемски изворни ко̂д

en: Setext document
sr: Сетекст документ

en: SQL code
sr: СКуЛ ко̂д

en: Tcl script
sr: Тцл скрипта

en: TeX document
sr: ТеКс документ

en: TeXInfo document
sr: ТеКсинфо документ

en: Troff ME input document
sr: Трофф МЕ улазни документ

en: Troff MM input document
sr: Трофф ММ улазни документ

en: Troff MS input document
sr: Трофф МС улазни документ

en: Twig template
sr: Твиг шаблон

en: X-Motif UIL table
sr: Икс-Мотиф УИЛ табела

en: resource location
sr: путања изворишта

en: uuencoded file
sr: уукодирана датотека

en: XMI file
sr: ИксМИ датотека

en: XSL FO file
sr: ИксСЛ ФО датотека

en: iptables configuration file
sr: датотека подешавања иптабела

en: D-Bus service file
sr: датотека услуге Д-сабирнице

en: systemd unit file
sr: датотека јединице системд-а

en: XSLT stylesheet
sr: ИксСЛТ стилски лист

en: XMCD CD database
sr: ИксМЦД ЦД база података

en: XML document
sr: ИксМЛ документ

en: XML entities document
sr: документ ИксМЛ ставки

en: DV video
sr: ДВ видео

en: ISI video
sr: ИСИ видео

en: MPEG-2 transport stream
sr: МПЕГ-2 ток преноса

en: MPEG video
sr: МПЕГ видео

en: MPEG video (streamed)
sr: МПЕГ видео (проточни)

en: QuickTime video
sr: Квик Тајм видео

en: QuickTime image
sr: Квик Тајм слика

en: Khronos texture image
sr: слика Кронос текстуре

en: Vivo video
sr: Виво видео

en: Wavelet video
sr: Вејвелет видео

en: ANIM animation
sr: АНИМ анимација

en: FLIC animation
sr: ФЛИЦ анимација

en: Haansoft Hangul document
sr: Хансофт Хангул документ

en: Haansoft Hangul document template
sr: шаблон Хансофт Хангул документа

en: MNG animation
sr: МНГ анимација

en: ASF video
sr: АСФ видео

en: Windows Media Station file
sr: датотека станице Виндоузовог Медија

en: Windows Media video
sr: Виндоуз Медија видео

en: AVI video
sr: АВИ видео

en: NullSoft video
sr: Нул Софт видео

en: SDP multicast stream file
sr: СДП датотека тока вишеструког емитовања

en: SGI video
sr: СГИ видео

en: eMusic download package
sr: пакет преузимања еМузике

en: KML geographic data
sr: КМЛ географски подаци

en: KML geographic compressed data
sr: КМЛ географски запаковани подаци

en: GeoJSON geospatial data
sr: ГеоЈСОН геопросторни подаци

en: GPX geographic data
sr: ГПИкс географски подаци

en: Citrix ICA settings file
sr: датотека подешавања Цитрикс ИЦА-а

en: XUL interface document
sr: документ ИксУЛ сучеља

en: XPInstall installer module
sr: модул инсталатера Инсталирања ИксПе-а

en: Word 2007 document
sr: документ Ворда 2007

en: Word 2007 document template
sr: шаблон документа Ворда 2007

en: PowerPoint 2007 presentation
sr: презентација Пауер Поинта 2007

en: PowerPoint 2007 slide
sr: слајд Пауер Поинта 2007

en: PowerPoint 2007 show
sr: приказ Пауер Поинта 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
sr: шаблон презентације Пауер Поинта 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
sr: табела Ексела 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
sr: шаблон табеле Ексела 2007

en: T602 document
sr: Т602 документ

en: Cisco VPN Settings
sr: подешавања Циско ВПН-а

en: ICC profile
sr: ИЦЦ профил

en: IT 8.7 color calibration file
sr: ИТ 8.7 датотека калибрације боје

en: CCMX color correction file
sr: ЦЦМИкс датотека поправке боје

en: WinHelp help file
sr: датотека помоћи Вин хелпа

en: binary differences between files
sr: бинарне разлике датотека

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: digital photos
sr: дигиталне фотографије

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Video_CD http://www.herongyang.com/CD-DVD/VCD-Movie-File-Directory-Structure.html
en: Video CD
sr: Видео ЦД

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Video_CD http://everything2.com/index.pl?node_id=1009222
en: Super Video CD
sr: Супер видео ЦД

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Video
en: video DVD
sr: видео ДВД

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: audio CD
sr: звучни ЦД

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: blank CD disc
sr: празан ЦД диск

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: blank DVD disc
sr: празан ДВД диск

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: blank Blu-ray disc
sr: празан Блу-реј диск

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: blank HD DVD disc
sr: празан ХД ДВД диск

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: audio DVD
sr: звучни ДВД

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
sr: Блу-реј видео диск

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
sr: ХД ДВД видео диск

note: see fd.o hal spec
en: e-book reader
sr: читач ел. књига

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
sr: ЦД са сликама

note: see fd.o hal spec
en: portable audio player
sr: преносна музичка справица

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: software
sr: софтвер

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
sr: ЈУНИКС-ов софтвер

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
sr: Виндоузов софтвер

note: http://www4.wiwiss.fu-berlin.de/bizer/TriG/
en: TriG RDF document
sr: ТриГ РДФ документ

en: Apple Keynote 5 presentation
sr: презентација Епл Кинота 5

en: Adobe PageMaker
sr: Адобе Пејџ Мејкер

en: Doom WAD
sr: Дум ВАД

en: Amiga disk image
sr: слика диска Амиге

en: Flatpak application bundle
sr: скуп програма Флатпака

en: Flatpak repository description
sr: опис ризнице Флатпака

en: Flatpak repository reference
sr: упута ризнице Флатпака

en: Squashfs filesystem
sr: систем датотека Сквошфс

en: Snap package
sr: Снап пакет

en: STL 3D model (binary)
sr: СТЛ 3Д модел (извршна)

en: STL 3D model (ASCII)
sr: СТЛ 3Д модел (АСКРИ)

en: G-code file
sr: датотека Г-ко̂да

en: Nintendo FDS disk image
sr: Нинтендо ФДС слика диска
