shared-mime-info - en to tr translation catalogue (706 entries)

en: ATK inset
tr: ATK iç metni

en: electronic book document
tr: elektronik kitap belgesi

en: Adobe Illustrator document
tr: Adobe Illustrator belgesi

en: Macintosh BinHex-encoded file
tr: Macintosh BinHex-şifreli dosya

en: Mathematica Notebook
tr: Mathematica Defteri

en: MathML document
tr: MathML belgesi

en: mailbox file
tr: posta kutusu dosyası

en: Metalink file
tr: Metalink dosyası

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: Partially downloaded file
tr: Kısmen indirilmiş dosya

en: ODA document
tr: ODA belgesi

en: WWF document
tr: WWF belgesi

en: PDF document
tr: PDF belgesi

en: XSPF playlist
tr: XSPF çalma listesi

en: Microsoft Windows theme pack
tr: Microsoft Windows tema paketi

en: AmazonMP3 download file
tr: AmazonMP3 indirme dosyası

en: GSM 06.10 audio
tr: GSM 06.10 ses dosyası

en: iRiver Playlist
tr: iRiver Çalma Listesini

en: PGP/MIME-encrypted message header
tr: PGP/MIME-şifreli ileti başlığı

en: PGP keys
tr: PGP anahtarları

en: detached OpenPGP signature
tr: müstakil OpenPGP imzası

en: PKCS#7 Message or Certificate
tr: PKCS#7 İletisi veya Sertifikası

en: detached S/MIME signature
tr: müstakil S/MIME imzası

en: PKCS#8 private key
tr: PKCS#8 özel anahtarı

en: PKCS#10 certification request
tr: PKCS#10 sertifika isteği

en: X.509 certificate
tr: X.509 sertifikası

en: Certificate revocation list
tr: Sertifika iptal listesi

en: PkiPath certification path
tr: PkiPath sertifika yolu

en: PS document
tr: PS belgesi

en: Plucker document
tr: Plucker belgesi

en: RAML document
tr: RAML belgesi

en: RELAX NG XML schema
tr: RELAX NG XML şeması

en: RTF document
tr: RTF belgesi

en: Sieve mail filter script
tr: Sieve posta filtre betiği

en: SMIL document
tr: SMIL belgesi

en: WPL playlist
tr: WPL çalma listesi

en: SQLite2 database
tr: SQLite2 veritabanı

en: SQLite3 database
tr: SQLite3 veritabanı

en: GEDCOM family history
tr: GEDCOM aile geçmişi

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
tr: SGF kaydı

en: XLIFF translation file
tr: XLIFF çeviri dosyası

en: YAML document
tr: YAML belgesi

en: Corel Draw drawing
tr: Corel Draw çizimi

en: HPGL file
tr: HPGL dosyası

en: PCL file
tr: PCL dosyası

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
tr: Lotus 1-2-3 hesap tablosu

en: JET database
tr: JET veritabanı

en: Microsoft Cabinet archive
tr: Microsoft Cabinet arşivi

en: Excel spreadsheet
tr: Excel çalışma sayfası

en: Excel add-in
tr: Excel eklentisi

en: Excel 2007 binary spreadsheet
tr: Excel 2007 ikilik çalışma sayfası

en: Excel spreadsheet template
tr: Excel hesap tablosu şablonu

en: PowerPoint presentation
tr: PowerPoint sunumu

en: PowerPoint add-in
tr: PowerPoint eklentisi

en: PowerPoint slide
tr: PowerPoint sunusu

en: PowerPoint presentation template
tr: PowerPoint sunum şablonu

en: Office Open XML Visio Drawing
tr: Office Open XML Visio Çizimi

en: Office Open XML Visio Template
tr: Office Open XML Visio Şablonu

en: Office Open XML Visio Stencil
tr: Office Open XML Visio Kalıbı

en: Word document
tr: Word belgesi

en: Word document template
tr: Word belgesi şablonu

en: XPS document
tr: XPS belgesi

en: Microsoft Works document
tr: Microsoft Works belgesi

en: Microsoft Visio document
tr: Microsoft Visio belgesi

en: Word template
tr: Word şablonu

en: GML document
tr: GML belgesi

en: GNUnet search file
tr: GNUnet arama dosyası

en: TNEF message
tr: TNEF iletisi

en: StarCalc spreadsheet
tr: StarCalc çalışma sayfası

en: StarChart chart
tr: StarChart çizgelgesi

en: StarDraw drawing
tr: StarDraw çizimi

en: StarImpress presentation
tr: StarImpress sunumu

en: StarMail email
tr: StarMail epostası

en: StarMath formula
tr: StarMath formülü

en: StarWriter document
tr: StarWriter belgesi

en: OpenOffice Calc spreadsheet
tr: OpenOffice Calc çalışma sayfası

en: OpenOffice Calc template
tr: OpenOffice Calc şablonu

en: OpenOffice Draw drawing
tr: OpenOffice Draw çizimi

en: OpenOffice Draw template
tr: OpenOffice Draw şablonu

en: OpenOffice Impress presentation
tr: OpenOffice Impress sunumu

en: OpenOffice Impress template
tr: OpenOffice Impress şablonu

en: OpenOffice Math formula
tr: OpenOffice Math formülü

en: OpenOffice Writer document
tr: OpenOffice Writer belgesi

en: OpenOffice Writer global document
tr: OpenOffice Writer global belgesi

en: OpenOffice Writer template
tr: OpenOffice Writer şablonu

en: ODT document
tr: ODT belgesi

en: ODT document (Flat XML)
tr: ODT belgesi (Düz XML)

en: ODT template
tr: ODT şablonu

en: OTH template
tr: OTH şablonu

en: ODM document
tr: ODM belgesi

en: ODG drawing
tr: ODG çizimi

en: ODG drawing (Flat XML)
tr: ODG çizimi (Düz XML)

en: ODG template
tr: ODG şablonu

en: ODP presentation
tr: ODP sunumu

en: ODP presentation (Flat XML)
tr: ODP sunumu (Düz XML)

en: ODP template
tr: ODP şablonu

en: ODS spreadsheet
tr: ODS çalışma sayfası

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
tr: ODS sunumu (Düz XML)

en: ODS template
tr: ODS şablonu

en: ODC chart
tr: ODC çizelgesi

en: ODC template
tr: ODC şablonu

en: ODF formula
tr: ODF formülü

en: ODF template
tr: ODF şablonu

en: ODB database
tr: ODB veritabanı

en: ODI image
tr: ODI görüntüsü

en: OpenOffice.org extension
tr: OpenOffice.org eklentisi

en: Android package
tr: Android paketi

en: SIS package
tr: SIS paketi

en: SISX package
tr: SISX paketi

en: Network Packet Capture
tr: Ağ Paket Yakalaması

en: WordPerfect document
tr: WordPerfect belgesi

en: SPSS Portable Data File
tr: SPSS Taşınabilir Veri Dosyası

en: SPSS Data File
tr: SPSS Veri Dosyası

en: XBEL bookmarks
tr: XBEL yer imleri

en: 7-zip archive
tr: 7-Zip arşivi

en: AbiWord document
tr: AbiWord belgesi

en: CD image cuesheet
tr: CD görüntüsü belgesi

en: Lotus AmiPro document
tr: Lotus AmiPro belgesi

en: AportisDoc document
tr: AportisDoc belgesi

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
tr: Applix Spreadsheets çalışma sayfası

en: Applix Words document
tr: Applix Words belgesi

en: ARC archive
tr: ARC arşivi

en: AR archive
tr: AR arşivi

en: ARJ archive
tr: ARJ arşivi

en: ASP page
tr: ASP sayfası

en: AWK script
tr: AWK betiği

en: BCPIO document
tr: BCPIO belgesi

en: BitTorrent seed file
tr: BitTorrent tohum dosyası

en: Blender scene
tr: Blender sahnesi

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
tr: TeX DVI belgesi (bzip ile sıkıştırılmış)

en: Bzip archive
tr: Bzip arşivi

en: Tar archive (bzip-compressed)
tr: Tar arşivi (bzip ile sıkıştırılmış)

en: PDF document (bzip-compressed)
tr: PDF belgesi (bzip ile sıkıştırılmış)

en: PostScript document (bzip-compressed)
tr: PostScript belgesi (bzip ile sıkıştırılmış)

en: comic book archive
tr: çizgi roman arşivi

en: Lrzip archive
tr: Lrzip arşivi

en: Tar archive (lrzip-compressed)
tr: Tar arşivi (lrzip ile sıkıştırılmış)

en: Apple disk image
tr: Apple disk görüntüsü

en: Raw disk image
tr: İşlem görmemiş disk imajı

en: Raw disk image (XZ-compressed)
tr: İşlem görmemiş disk imajı (XZ ile sıkıştırılmış)

en: raw CD image
tr: Ham CD görüntüsü

en: AppImage application bundle
tr: AppImage uygulama paketi

en: CD Table Of Contents
tr: CD İçindekiler Tablosu

en: PGN chess game notation
tr: PGN satranç oyun gösterimi

en: CHM document
tr: CHM belgesi

en: Java byte code
tr: Java derlenmiş kodu

en: UNIX-compressed file
tr: UNIX-sıkıştırılmış dosyası

en: Tar archive (gzip-compressed)
tr: Tar arşivi (gzip ile sıkıştırılmış)

en: program crash data
tr: program çökme verisi

en: CPIO archive
tr: CPIO arşivi

en: CPIO archive (gzip-compressed)
tr: CPIO arşivi (gzip ile sıkıştırılmış)

en: C shell script
tr: C kabuk betiği

en: Xbase document
tr: Xbase belgesi

en: ECMAScript program
tr: ECMAScript programı

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
tr: Sega CD disk kalıbı

en: Sega Saturn disc image
tr: Sega Saturn disk kalıbı

en: Wii disc image
tr: Wii disk görüntüsü

en: WiiWare bundle
tr: WiiWare paketi

en: GameCube disc image
tr: GameCube disk görüntüsü

en: Thomson Mémo7 cartridge
tr: Thomson Mémo7 kartuşu

en: Thomson cassette
tr: Thomson kaset

en: HFE floppy disk image
tr: HFE disket kalıbı

en: SAP Thomson floppy disk image
tr: SAP Thomson disket kalıbı

en: Debian package
tr: Debian paketi

en: Qt Designer file
tr: Qt Tasarımcı dosyası

en: Qt Markup Language file
tr: Qt İşaretleme Dili dosyası

en: desktop configuration file
tr: masa üstü yapılandırma dosyası

en: FictionBook document
tr: FictionBook belgesi

en: Compressed FictionBook document
tr: Sıkıştırılmış KurguKitap belgesi

en: Dia diagram
tr: Dia çizimi

en: Dia shape
tr: Dia şekli

en: TeX DVI document
tr: TeX DVI belgesi

en: Enlightenment theme
tr: Enlightenment teması

en: Egon Animator animation
tr: Egon Animator canlandırması

en: executable
tr: çalıştırılabilir

en: FLTK Fluid file
tr: FLTK Fluid dosyası

en: WOFF font
tr: WOFF yazı tipi

en: PostScript type-1 font
tr: PostScript tip-1 yazı tipi

en: Adobe font metrics
tr: Adobe yazıtipi ölçüleri

en: BDF font
tr: BDF fontu

en: DOS font
tr: DOS fontu

en: Adobe FrameMaker font
tr: Adobe FrameMaker yazı tipi

en: LIBGRX font
tr: LIBGRX fontu

en: Linux PSF console font
tr: Linux PSF konsol fontu

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
tr: Linux PSF konsol fontu (gzip ile sıkıştırılmış)

en: PCF font
tr: PCF fontu

en: OpenType font
tr: OpenType fontu

en: Speedo font
tr: Speedo fontu

en: SunOS News font
tr: SunOS News yazı tipi

en: TeX font
tr: TeX fontu

en: TeX font metrics
tr: TeX yazı tipi ölçüleri

en: TrueType font
tr: TrueType fontu

en: TrueType XML font
tr: TrueType XML fontu

en: V font
tr: V fontu

en: Adobe FrameMaker document
tr: Adobe FrameMaker belgesi

en: Game Boy Advance ROM
tr: Game Boy Gelişmiş ROM

en: GDBM database
tr: GDBM veritabanı

en: translated messages (machine-readable)
tr: çevrilmiş iletiler (makine tarafından okunabilir)

en: GTK+ Builder
tr: GTK+ İnşa Edici

en: Glade project
tr: Glade projesi

en: GnuCash financial data
tr: GnuCash mali verisi

en: Gnumeric spreadsheet
tr: Gnumeric çalışma sayfası

en: Gnuplot document
tr: Gnuplot belgesi

en: Graphite scientific graph
tr: Graphite bilimsel grafiği

en: GTKtalog catalog
tr: Gtktalog kataloğu

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
tr: TeX DVI belgesi (gzip ile sıkıştırılmış)

en: Gzip archive
tr: Gzip arşivi

en: PDF document (gzip-compressed)
tr: PDF belgesi (gzip ile sıkıştırılmış)

en: PostScript document (gzip-compressed)
tr: PostScript belgesi (gzip ile sıkıştırılmış)

en: HDF document
tr: HDF belgesi

en: IFF file
tr: IFF dosyası

en: iPod firmware
tr: iPod üretici yazılımı

en: Java archive
tr: Java arşivi

en: Java class
tr: Java sınıfı

en: JNLP file
tr: JNLP dosyası

en: Java keystore
tr: Java deposu

en: Java JCE keystore
tr: Java JCE deposu

en: Pack200 Java archive
tr: Pack200 Java arşivi

en: JavaScript program
tr: JavaScript programı

en: JSON document
tr: JSON belgesi

en: JRD document
tr: JRD belgesi

en: JSON patch
tr: JSON yaması

en: JSON-LD document
tr: JSON-LD belgesi

en: CoffeeScript document
tr: CoffeeScript belgesi

en: JBuilder project
tr: JBuilder projesi

en: Karbon14 drawing
tr: Karbon14 çizimi

en: KChart chart
tr: KChart çizgesi

en: Kexi settings for database server connection
tr: Veritabanı sunucu bağlantısı için Kexi ayarları

en: shortcut to Kexi project on database server
tr: veritabanı üzerindeki Kexi projesine kısayol

en: Kexi database file-based project
tr: Dosya temelli Kexi veritabanı projesi

en: KFormula formula
tr: KFormula formülü

en: KIllustrator drawing
tr: KIllustrator çizimi

en: Kivio flowchart
tr: Kivio akış şeması

en: Kontour drawing
tr: Kontour çizimi

en: KPovModeler scene
tr: KPovModeler sahnesi

en: KPresenter presentation
tr: KPresenter sunum dosyası

en: Krita document
tr: Krita belgesi

en: KSpread spreadsheet
tr: KSpread çalışma sayfası

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
tr: KSpread çalışma sayfası (şifreli)

en: KSysV init package
tr: KSysV init paketi

en: Kugar document
tr: Kugar belgesi

en: KWord document
tr: KWord belgesi

en: KWord document (encrypted)
tr: KWord belgesi (şifreli)

en: LHA archive
tr: LHA arşivi

en: LHZ archive
tr: LHZ arşivi

en: message catalog
tr: ileti kataloğu

en: LyX document
tr: LyX belgesi

en: LZ4 archive
tr: LZ4 arşivi

en: Tar archive (LZ4-compressed)
tr: Tar arşivi (LZ4 ile sıkıştırılmış)

en: Lzip archive
tr: Lzip arşivi

en: Tar archive (lzip-compressed)
tr: Tar arşivi (lzip ile sıkıştırılmış)

en: PDF document (lzip-compressed)
tr: PDF belgesi (lzip ile sıkıştırılmış)

en: LZMA archive
tr: LZMA arşivi

en: Tar archive (LZMA-compressed)
tr: Tar arşivi (LZMA ile sıkıştırılmış)

en: LZO archive
tr: LZO arşivi

en: Qpress archive
tr: Qpress arşivi

en: XAR archive
tr: XAR arşivi

en: Zlib archive
tr: Zlib arşivi

en: MagicPoint presentation
tr: MagicPoint sunumu

en: Macintosh MacBinary file
tr: Macintosh MacBinary dosyası

en: Matroska stream
tr: Matroska akışı

en: Matroska 3D video
tr: Matroska 3B video

en: Matroska audio
tr: Matroska ses

en: WebM audio
tr: WebM sesi

en: MHTML web archive
tr: MHTML web arşivi

en: OCL file
tr: OCL dosyası

en: COBOL source file
tr: COBOL kaynak dosyası

en: Mobipocket e-book
tr: Mobipocket e-kitap

en: Adobe FrameMaker MIF document
tr: Adobe FrameMaker MIF belgesi

en: Mozilla bookmarks
tr: Mozilla yer imleri

en: DOS/Windows executable
tr: DOS/Windows çalıştırılabilir

en: Internet shortcut
tr: İnternet kısayolu

en: WRI document
tr: WRI belgesi

en: M4 macro
tr: M4 makrosu

en: Nautilus link
tr: Nautilus bağlantısı

en: Unidata NetCDF document
tr: Unidata NetCDF belgesi

en: NewzBin usenet index
tr: NewzBin usenet dizini

en: object code
tr: nesne kodu

en: Annodex exchange format
tr: Annodex değişim biçimi

en: Annodex Audio
tr: Annodex Sesi

en: Ogg multimedia file
tr: Ogg çokluortam dosyası

en: Ogg Audio
tr: Ogg Sesi

en: Ogg Vorbis audio
tr: Ogg Vorbis sesi

en: Ogg FLAC audio
tr: Ogg FLAC sesi

en: Opus audio
tr: Opus sesi

en: Ogg Speex audio
tr: Ogg Speex sesi

en: Speex audio
tr: Speex sesi

en: OLE2 compound document storage
tr: OLE2 bileşik belge depolama

en: Microsoft Publisher document
tr: Microsoft Publisher belgesi

en: Windows Installer package
tr: Windows Installer paketi

en: GNU Oleo spreadsheet
tr: GNU Oleo çalışma sayfası

en: PAK archive
tr: PAK arşivi

en: Palm OS database
tr: Palm OS veritabanı

en: Parchive archive
tr: Parchive arşivi

en: PEF executable
tr: PEF çalıştırılabilir

en: Perl script
tr: Perl betiği

en: PHP script
tr: PHP betiği

en: PKCS#7 certificate bundle
tr: PKCS#7 sertifika paketi

en: PKCS#12 certificate bundle
tr: PKCS#12 sertifika paketi

en: PlanPerfect spreadsheet
tr: PlanPerfect çalışma sayfası

en: Pocket Word document
tr: Pocket Word belgesi

en: profiler results
tr: profil sonuçları

en: Pathetic Writer document
tr: Pathetic Writer belgesi

en: Python bytecode
tr: Python bayt kodu

en: QtiPlot document
tr: QtiPlot belgesi

en: Quattro Pro spreadsheet
tr: Quattro Pro çalışma sayfası

en: QuickTime metalink playlist
tr: QuickTime metalink çalma listesi

en: Quicken document
tr: Quicken belgesi

en: RAR archive
tr: RAR arşivi

en: DAR archive
tr: DAR arşivi

en: Alzip archive
tr: Alzip arşivi

en: rejected patch
tr: reddedilmiş yama

en: RPM package
tr: RPM paketi

en: Source RPM package
tr: Kaynak RPM paketi

en: Ruby script
tr: Ruby betiği

en: Markaby script
tr: Markaby betiği

en: Rust source code
tr: Rust kaynak kodu

en: SC/Xspread spreadsheet
tr: SC/Xspread çalışma sayfası

en: shell archive
tr: kabuk arşivi

en: libtool shared library
tr: libtool paylaşımlı kitaplığı

en: shared library
tr: paylaşımlı kitaplık

en: shell script
tr: kabuk betiği

en: Shockwave Flash file
tr: Shockwave Flash dosyası

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
tr: Kısaltılmış ses

en: Siag spreadsheet
tr: Siag çalışma sayfası

en: Skencil document
tr: Skencil belgesi

en: Stampede package
tr: Stampede paketi

en: StuffIt archive
tr: StuffIt arşivi

en: SubRip subtitles
tr: SubRip altyazıları

en: WebVTT subtitles
tr: WebVTT altyazıları

en: SAMI subtitles
tr: SAMI altyazıları

en: MicroDVD subtitles
tr: MicroDVD altyazısı

en: MPSub subtitles
tr: MPSub altyazıları

en: SSA subtitles
tr: SSA altyazıları

en: SubViewer subtitles
tr: SubViewer altyazıları

en: iMelody ringtone
tr: iMelody melodisi

en: SMAF audio
tr: SMAF sesi

en: MRML playlist
tr: MRML oynatma listesi

en: XMF audio
tr: XMF sesi

en: SV4 CPIO archive
tr: SV4 CPIO arşivi

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
tr: SV4 CPIO arşivi (CRC ile)

en: Tar archive
tr: Tar arşivi

en: Tar archive (compressed)
tr: Tar arşivi (sıkıştırılmış)

en: generic font file
tr: genel yazı tipi dosyası

en: packed font file
tr: paketlenmiş yazı tipi dosyası

en: TGIF document
tr: TGIF belgesi

en: theme
tr: tema

en: ToutDoux document
tr: ToutDoux belgesi

en: backup file
tr: yedek dosyası

en: Troff document
tr: Troff belgesi

en: Manpage manual document
tr: Man sayfası el kitabı belgesi

en: manual page (compressed)
tr: kılavuz dosyası (sıkıştırılmış)

en: Tar archive (LZO-compressed)
tr: Tar arşivi (LZO ile sıkıştırılmış)

en: XZ archive
tr: XZ arşivi

en: Tar archive (XZ-compressed)
tr: Tar arşivi (XZ ile sıkıştırılmış)

en: PDF document (XZ-compressed)
tr: PDF belgesi (XZ ile sıkıştırılmış)

en: Ustar archive
tr: Ustar arşivi

en: WAIS source code
tr: WAIS kaynak kodu

en: WordPerfect/Drawperfect image
tr: WordPerfect/DrawPerfect görüntüsü

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
tr: DER/PEM/Netscape-kodlanmış X.509 sertfikası

en: empty document
tr: boş belge

en: Zoo archive
tr: Zoo arşivi

en: XHTML page
tr: XHTML sayfası

en: Zip archive
tr: Zip arşivi

en: WIM disk Image
tr: WIM disk kalıbı

en: Dolby Digital audio
tr: Dolby Digital sesi

en: DTS audio
tr: DTS sesi

en: DTSHD audio
tr: DTSHD sesi

en: AMR audio
tr: AMR sesi

en: AMR-WB audio
tr: AMR-WB sesi

en: ULAW (Sun) audio
tr: ULAW (Sun) sesi

en: Commodore 64 audio
tr: Commodore 64 sesi

en: PCM audio
tr: PCM sesi

en: AIFC audio
tr: AIFC sesi

en: AIFF/Amiga/Mac audio
tr: AIFF/Amiga/Mac sesi

en: Monkey's audio
tr: Monkey's sesi

en: Impulse Tracker audio
tr: Impulse Tracker sesi

en: FLAC audio
tr: FLAC sesi

en: WavPack audio
tr: WavPack sesi

en: WavPack audio correction file
tr: WavPack ses düzeltme dosyası

en: MIDI audio
tr: MIDI sesi

en: compressed Tracker audio
tr: sıkıştırılmış Tracker sesi

en: AAC audio
tr: AAC sesi

en: MPEG-4 audio
tr: MPEG-4 sesi

en: MPEG-4 audio book
tr: MPEG-4 sesli kitabı

en: 3GPP multimedia file
tr: 3GPP multimedya dosyası

en: 3GPP2 multimedia file
tr: 3GPP2 multimedya dosyası

en: Amiga SoundTracker audio
tr: Amiga SoundTracker sesi

en: MP2 audio
tr: MP2 sesi

en: MP3 audio
tr: MP3 sesi

en: MP3 audio (streamed)
tr: MP3 sesi (akış)

en: HTTP Live Streaming playlist
tr: HTTP Canlı Akış çalma listesi

en: Microsoft ASX playlist
tr: Microsoft ASX çalma listesi

en: PSF audio
tr: PSF sesi

en: MiniPSF audio
tr: MiniPSF sesi

en: PSFlib audio library
tr: PSFlib ses kitaplığı

en: Windows Media audio
tr: Windows Media sesi

en: Musepack audio
tr: Musepack sesi

en: RealAudio document
tr: RealAudio belgesi

en: RealMedia Metafile
tr: RealMedia Meta Dosyası

en: RealVideo document
tr: RealAudio belgesi

en: RealMedia document
tr: RealMedia belgesi

en: RealPix document
tr: RealPix belgesi

en: RealText document
tr: RealText belgesi

en: RIFF audio
tr: RIFF sesi

en: RIFF container
tr: RIFF deposu

en: Scream Tracker 3 audio
tr: Scream Tracker 3 sesi

en: MP3 ShoutCast playlist
tr: MP3 ShoutCast çalma listesi

en: Scream Tracker audio
tr: Scream Tracker sesi

en: VOC audio
tr: VOC sesi

en: WAV audio
tr: WAV sesi

en: Scream Tracker instrument
tr: Scream Tracker çalgısı

en: FastTracker II audio
tr: FastTracker II sesi

en: TrueAudio audio
tr: TrueAudio sesi

en: Windows BMP image
tr: Windows BMP görüntüsü

en: WBMP image
tr: WBMP görüntüsü

en: Computer Graphics Metafile
tr: Computer Graphics Meta dosyası

en: CCITT G3 fax
tr: CCITT G3 faksı

en: G3 fax image
tr: G3 fax görüntüsü

en: GIF image
tr: GIF görüntüsü

en: IEF image
tr: IEF görüntüsü

en: JPEG image
tr: JPEG görüntüsü

en: JPEG-2000 image
tr: JPEG-2000 görüntüsü

en: OpenRaster archiving image
tr: OpenRaster arşivleme görüntüsü

en: DirectDraw surface
tr: DirectDraw yüzeyi

en: X11 cursor
tr: X11 imleci

en: EXR image
tr: EXR görüntüsü

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
tr: Macintosh Quickdraw/PICT çizimi

en: UFRaw ID image
tr: UFRaw ID görüntüsü

en: digital raw image
tr: sayısal ham görüntü

en: Adobe DNG negative
tr: Adobe DNG negatifi

en: Canon CRW raw image
tr: Canon CRW ham görüntüsü

en: Canon CR2 raw image
tr: Canon CR2 ham görüntüsü

en: Fuji RAF raw image
tr: Fuji RAF ham görüntüsü

en: Kodak DCR raw image
tr: Kodak DCR ham görüntüsü

en: Kodak K25 raw image
tr: Kodak K25 ham görüntüsü

en: Kodak KDC raw image
tr: Kodak KDC ham görüntüsü

en: Minolta MRW raw image
tr: Minolta MRW ham görüntüsü

en: Nikon NEF raw image
tr: Nikon NEF ham görüntüsü

en: Olympus ORF raw image
tr: Olympus ORF ham görüntüsü

en: Panasonic raw image
tr: Panasonic ham görüntüsü

en: Panasonic raw2 image
tr: Panasonic raw2 görüntüsü

en: Pentax PEF raw image
tr: Pentax PEF ham görüntüsü

en: Sigma X3F raw image
tr: Sigma X3F ham görüntüsü

en: Sony SRF raw image
tr: Sony SRF ham görüntüsü

en: Sony SR2 raw image
tr: Sony SR2 ham görüntüsü

en: Sony ARW raw image
tr: Sony ARW ham görüntüsü

en: PNG image
tr: PNG görüntüsü

en: Run Length Encoded bitmap image
tr: Run Length Encoded bit eşlem görüntüsü

en: SVG image
tr: SVG görüntüsü

en: compressed SVG image
tr: sıkıştırılmış SVG görüntüsü

en: TIFF image
tr: TIFF görüntüsü

en: Multi-page TIFF image
tr: Çok sayfalı TIFF görüntüsü

en: AutoCAD image
tr: AutoCAD görüntüsü

en: DXF vector image
tr: DXF vektör görüntüsü

en: Microsoft Document Imaging format
tr: Microsoft Belge Görüntüleme biçimi

en: WebP image
tr: WebP görüntüsü

en: 3D Studio image
tr: 3D Studio görüntüsü

en: Applix Graphics image
tr: Applix Graphics görüntüsü

en: EPS image (bzip-compressed)
tr: EPS görüntüsü (bzip ile sıkıştırılmış)

en: CMU raster image
tr: CMU tarama görüntüsü

en: compressed GIMP image
tr: sıkıştırılmış GIMP görüntüsü

en: DICOM image
tr: DICOM görüntüsü

en: DocBook document
tr: DocBook belgesi

en: DIB image
tr: DIB görüntüsü

en: DjVu image
tr: DjVu görüntüsü

en: DjVu document
tr: DjVu belgesi

en: DPX image
tr: DPX görüntüsü

en: EPS image
tr: EPS görüntüsü

en: FITS document
tr: FITS belgesi

en: FPX image
tr: FPX görüntüsü

en: EPS image (gzip-compressed)
tr: EPS görüntüsü (gzip ile sıkıştırılmış)

en: Windows icon
tr: Windows simgesi

en: MacOS X icon
tr: MacOS X simgesi

en: ILBM image
tr: ILBM görüntüsü

en: JNG image
tr: JNG görüntüsü

en: LightWave object
tr: LightWave nesnesi

en: LightWave scene
tr: LightWave sahnesi

en: MacPaint Bitmap image
tr: MacPaint bit eşlem görüntüsü

en: Office drawing
tr: Ofis çizimi

en: NIFF image
tr: NIFF görüntüsü

en: PCX image
tr: PCX görüntüsü

en: PCD image
tr: PCD görüntüsü

en: PNM image
tr: PNM görüntüsü

en: PBM image
tr: PBM görüntüsü

en: PGM image
tr: PGM görüntüsü

en: PPM image
tr: PPM görüntüsü

en: Photoshop image
tr: Photoshop görüntüsü

en: RGB image
tr: RGB görüntüsü

en: SGI image
tr: SGI görüntüsü

en: Sun raster image
tr: Sun raster görüntüsü

en: TGA image
tr: TGA görüntüsü

en: Windows cursor
tr: Windows imleci

en: Windows animated cursor
tr: Windows canlandırmalı imleci

en: EMF image
tr: EMF görüntüsü

en: WMF image
tr: WMF görüntüsü

en: XBM image
tr: XBM görüntüsü

en: GIMP image
tr: GIMP görüntüsü

en: XFig image
tr: XFig görüntüsü

en: XPM image
tr: XPM görüntüsü

en: X window image
tr: X pencere görüntüsü

en: block device
tr: blok aygıtı

en: character device
tr: karakter aygıtı

en: folder
tr: dizin

en: pipe
tr: boru

en: mount point
tr: bağlama noktası

en: socket
tr: soket

en: symbolic link
tr: sembolik bağlantı

en: mail delivery report
tr: posta iletim raporu

en: mail disposition report
tr: posta silinme raporu

en: reference to remote file
tr: uzaktaki dosyaya başvuru

en: Usenet news message
tr: Usenet haber iletisi

en: partial email message
tr: kısmi eposta iletisi

en: email message
tr: eposta iletisi

en: GNU mail message
tr: GNU posta iletisi

en: IGES document
tr: IGES belgesi

en: VRML document
tr: VRML belgesi

en: message in several formats
tr: farklı biçimlerde ileti

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
tr: Macintosh AppleDouble-şifreli dosyası

en: message digest
tr: mesaj özeti

en: encrypted message
tr: şifrelenmiş mesaj

en: compound documents
tr: birleşik belgeleri

en: compound document
tr: bileşik belge

en: mail system report
tr: posta sistem raporu

en: signed message
tr: imzalı ileti

en: stream of data (server push)
tr: veri akışı (sunucudan gönderilen)

en: VCS/ICS calendar
tr: VCS/ICS takvimi

en: CSS stylesheet
tr: CSS stil kağıdı

en: electronic business card
tr: elektronik iş kartı

en: Turtle document
tr: Turtle belgesi

en: txt2tags document
tr: txt2tags belgesi

en: Verilog source code
tr: Verilog kaynak kodu

en: SystemVerilog header
tr: SystemVerilog başlığı

en: SystemVerilog source code
tr: SystemVerilog kaynak kodu

en: VHDL source code
tr: VHDL kaynak kodu

en: enriched text document
tr: zenginleştirilmiş metin belgesi

en: help page
tr: yardım sayfası

en: plain text document
tr: düz metin belgesi

en: RDF file
tr: RDF dosyası

en: OWL XML file
tr: OWL XML dosyası

en: email headers
tr: eposta başlığı

en: rich text document
tr: zengin metin belgesi

en: RSS summary
tr: RSS özeti

en: Atom syndication feed
tr: Atom besleme kaynağı

en: OPML syndication feed
tr: OPML besleme kaynağı

en: SGML document
tr: SGML belgesi

en: spreadsheet interchange document
tr: hesap tablosu değişim belgesi

en: TSV document
tr: TSV belgesi

en: Graphviz DOT graph
tr: Graphviz DOT grafiği

en: JAD document
tr: JAD belgesi

en: WML document
tr: WML belgesi

en: WMLScript program
tr: WMLScript programı

en: ACE archive
tr: ACE arşivi

en: Ada source code
tr: Ada kaynak kodu

en: author list
tr: yazar listesi

en: BibTeX document
tr: BibTeX belgesi

en: C++ header
tr: C++ başlığı

en: C++ source code
tr: C++ kaynak kodu

en: ChangeLog document
tr: Değişim Günlüğü belgesi

en: C header
tr: C başlığı

en: CMake source code
tr: CMake kaynak kodu

en: CSV document
tr: CSV belgesi

en: CSV Schema document
tr: CSV Şeması belgesi

en: license terms
tr: lisans koşulları

en: author credits
tr: yazar bilgileri

en: C source code
tr: C kaynak kodu

en: C# source code
tr: C# kaynak kodu

en: Vala source code
tr: Vala kaynak kodu

en: OOC source code
tr: OOC kaynak kodu

en: DCL script
tr: DCL betiği

en: DSSSL document
tr: DSSSL belgesi

en: D source code
tr: D kaynak kodu

en: DTD file
tr: DTD dosyası

en: Eiffel source code
tr: Eiffel kaynak kodu

en: Emacs Lisp source code
tr: Emacs Lisp kaynak kodu

en: Erlang source code
tr: Erlang kaynak kodu

en: Fortran source code
tr: Fortran kaynak kodu

en: Genie source code
tr: Genie kaynak kodu

en: translation file
tr: çeviri dosyası

en: translation template
tr: çeviri şablonu

en: feature specification in Gherkin format
tr: Gherkin biçiminde özellik belirtimi

en: HTML document
tr: HTML belgesi

en: Web application cache manifest
tr: Web uygulama önbelleği bildirimi

en: Google Video Pointer
tr: Google Video İşaretçisi

en: Haskell source code
tr: Haskell kaynak kodu

en: IDL document
tr: IDL belgesi

en: installation instructions
tr: kurulum yönergeleri

en: Java source code
tr: Java kaynak kodu

en: LDIF address book
tr: LDIF adres defteri

en: Lilypond music sheet
tr: Lilypond müzik sayfası

en: LHS source code
tr: LHS kaynak kodu

en: application log
tr: uygulama günlüğü

en: Markdown document
tr: Markdown belgesi

en: Qt MOC file
tr: Qt MOC dosyası

en: Windows Registry extract
tr: Windows Kayıt Defteri özü

en: Managed Object Format
tr: Yönetilen Nesne Biçimi

en: Mup publication
tr: Mup uygulaması

en: Objective-C source code
tr: Objective-C kaynak kodu

en: OCaml source code
tr: OCaml kaynak kodu

en: MATLAB script/function
tr: MATLAB betiği/fonksiyonu

en: Meson source code
tr: Meson kaynak kodu

en: Modelica model
tr: Modelica modeli

en: Pascal source code
tr: Pascal kaynak kodu

en: differences between files
tr: dosyalar arasındaki fark

en: Go source code
tr: Go kaynak kodu

en: SCons configuration file
tr: SCons yapılandırma dosyası

en: Python script
tr: Python betiği

en: Lua script
tr: Lua betiği

en: README document
tr: BENİOKU belgesi

en: NFO document
tr: NFO belgesi

en: RPM spec file
tr: RPM spec dosyası

en: Sass CSS pre-processor file
tr: Sass CSS önişlemci dosyası

en: Scala source code
tr: Scala kaynak kodu

en: Scheme source code
tr: Scheme kaynak kodu

en: Setext document
tr: Setext belgesi

en: SQL code
tr: SQL kodu

en: Tcl script
tr: Tcl betiği

en: TeX document
tr: TeX belgesi

en: TeXInfo document
tr: TeXInfo belgesi

en: Troff ME input document
tr: Troff ME girdi belgesi

en: Troff MM input document
tr: Troff MM girdi belgesi

en: Troff MS input document
tr: Troff MS girdi belgesi

en: Twig template
tr: Twig şablonu

en: X-Motif UIL table
tr: X-Motif UIL tablosu

en: resource location
tr: kaynak ayırma

en: uuencoded file
tr: uuencoded dosyası

en: XMI file
tr: XMI dosyası

en: XSL FO file
tr: XSL FO dosyası

en: iptables configuration file
tr: iptables yapılandırma dosyası

en: D-Bus service file
tr: D-Bus hizmeti dosyası

en: systemd unit file
tr: systemd birim dosyası

en: XSLT stylesheet
tr: XSLT çalışma sayfası

en: XMCD CD database
tr: XMCD CD veritabanı

en: XML document
tr: XML belgesi

en: XML entities document
tr: XML varlıklar belgesi

en: ISI video
tr: ISI videosu

en: MPEG-2 transport stream
tr: MPEG-2 aktarım akışı

en: MPEG video
tr: MPEG videosu

en: MPEG video (streamed)
tr: MPEG videosu (akış)

en: QuickTime video
tr: QuickTime videosu

en: QuickTime image
tr: QuickTime görüntüsü

en: Khronos texture image
tr: Khronos kaplama görüntüsü

en: Vivo video
tr: Vivo videosu

en: Wavelet video
tr: Wavelet videosu

en: ANIM animation
tr: ANIM canlandırması

en: FLIC animation
tr: FLIC animasyonu

en: Haansoft Hangul document
tr: Haansoft Hangul belgesi

en: Haansoft Hangul document template
tr: Haansoft Hangul belge şablonu

en: MNG animation
tr: MNG canlandırması

en: ASF video
tr: ASF videosu

en: Windows Media Station file
tr: Windows Media Station dosyası

en: Windows Media video
tr: Windows Media videosu

en: AVI video
tr: AVI videosu

en: NullSoft video
tr: Nullsoft videosu

en: SDP multicast stream file
tr: SDP çoklu yayın akışı dosyası

en: SGI video
tr: SGI videosu

en: eMusic download package
tr: eMusic indirme paketi

en: KML geographic data
tr: KML coğrafi verisi

en: KML geographic compressed data
tr: KML sıkıştırılmış coğrafi verisi

en: GeoJSON geospatial data
tr: GeoJSON coğrafi veriler

en: GPX geographic data
tr: GPX coğrafi verileri

en: Citrix ICA settings file
tr: Citrix ICA ayar dosyası

en: XUL interface document
tr: XUL arayüz belgesi

en: XPInstall installer module
tr: XPInstall kurulum modülü

en: Word 2007 document
tr: Word 2007 belgesi

en: Word 2007 document template
tr: Word 2007 belge şablonu

en: PowerPoint 2007 presentation
tr: PowerPoint 2007 sunumu

en: PowerPoint 2007 slide
tr: PowerPoint 2007 slaytı

en: PowerPoint 2007 show
tr: PowerPoint 2007 gösterisi

en: PowerPoint 2007 presentation template
tr: PowerPoint 2007 sunum şablonu

en: Excel 2007 spreadsheet
tr: Excel 2007 çalışma sayfası

en: Excel 2007 spreadsheet template
tr: Excel 2007 çalışma sayfası şablonu

en: T602 document
tr: T602 belgesi

en: Cisco VPN Settings
tr: Cisco VPN Ayarları

en: ICC profile
tr: ICC profili

en: IT 8.7 color calibration file
tr: IT 8.7 renk kalibrasyon dosyası

en: CCMX color correction file
tr: CCMX renk düzeltme dosyası

en: WinHelp help file
tr: WinHelp yardım dosyası

en: binary differences between files
tr: dosyalar arasındaki ikilik farklar

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: digital photos
tr: sayısal fotoğraflar

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: audio CD
tr: Müzik CD'si

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: blank CD disc
tr: boş CD diski

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: blank DVD disc
tr: boş DVD diski

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: blank Blu-ray disc
tr: boş Blue-ray diski

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: blank HD DVD disc
tr: boş HD DVD diski

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: audio DVD
tr: Müzik DVD'si

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
tr: Blu-ray video diski

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
tr: HD DVD vidyo diski

note: see fd.o hal spec
en: e-book reader
tr: e-kitap okuyucu

note: TRANSLATORS: This is a brand-name, not a generic term. Please see http://en.wikipedia.org/wiki/Picture_CD http://www.re.org/kristin/picturecd.html
en: Picture CD
tr: Resim CD'si

note: see fd.o hal spec
en: portable audio player
tr: taşınabilir ses oynatıcısı

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: software
tr: yazılım

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
tr: UNIX yazılımı

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
tr: Windows yazılımı

note: http://www4.wiwiss.fu-berlin.de/bizer/TriG/
en: TriG RDF document
tr: TriG RDF belgesi

en: Apple Keynote 5 presentation
tr: Apple Keynote 5 sunumu

en: Amiga disk image
tr: Amiga disk kalıbı

en: Flatpak application bundle
tr: Flatpak uygulama paketi

en: Flatpak repository description
tr: Flatpak depo açıklaması

en: Flatpak repository reference
tr: Flatpak depo başvurusu

en: Squashfs filesystem
tr: Squashfs dosya sistemi

en: Snap package
tr: Snap paketi

en: STL 3D model (binary)
tr: STL 3D modeli (ikili)

en: STL 3D model (ASCII)
tr: STL 3D modeli (ASCII)

en: G-code file
tr: G-code dosyası

en: Nintendo FDS disk image
tr: Nintendo FDS disk kalıbı
