util-linux-2.30-rc2 - en to da translation catalogue (3713 entries)

en:  %s <disk device> <partition number> <start> <length>
da:  %s <diskenhed> <partitionsnummer> <start> <længde>

en: Tell the kernel about the existence of a specified partition.
da: Fortæl kernen om eksistensen af en specificeret partition.

en: not enough arguments
da: ikke nok parametre

en: cannot open %s
da: kunne ikke åbne %s

en: invalid partition number argument
da: ugyldig parameter for partitionsnummer

en: invalid start argument
da: ugyldig startparameter

en: invalid length argument
da: ugyldig længdeparameter

en: failed to add partition
da: kunne ikke tilføje partition

en: set read-only
da: angiv skrivebeskyttet

en: set read-write
da: angiv læs/skriv

en: get read-only
da: find skrivebeskyttet

en: get discard zeroes support status
da: find understøttelsesstatus for fjern nuller

en: get logical block (sector) size
da: find logisk blokstørrelse (sektorstørrelse)

en: get physical block (sector) size
da: find fysisk blokstørrelse (sektorstørrelse)

en: get minimum I/O size
da: find minimal I/O-størrelse

en: get optimal I/O size
da: find optimal I/O-størrelse

en: get alignment offset in bytes
da: find justeringsforskydning i byte

en: get max sectors per request
da: find maks. sektorer per forespørgsel

en: get blocksize
da: find blokstørrelse

en: set blocksize on file descriptor opening the block device
da: angiv blokstørrelse på filbeskriver der åbner blokenheden

en: get 32-bit sector count (deprecated, use --getsz)
da: find 32-bit sektorantal (forældet, brug --getsz)

en: get size in bytes
da: find størrelse i byte

en: set readahead
da: angiv fremlæsning (»readahead«)

en: get readahead
da: find fremlæsning (»readahead«)

en: set filesystem readahead
da: angiv fremlæsning for filsystem (»readahead«)

en: get filesystem readahead
da: find fremlæsning for filsystem (»readahead«)

en: flush buffers
da: tøm mellemlagre

en: reread partition table
da: genlæs partitionstabellen

en:  %-25s get size in 512-byte sectors
da:  %-25s find størrelse i 512-byte sektorer

en: no device specified
da: ingen enhed angivet

en: could not get device size
da: kunne ikke finde enhedsstørrelse

en: Unknown command: %s
da: Ukendt kommando: %s

en: %s requires an argument
da: %s kræver en parameter

en: ioctl error on %s
da: ioctl-fejl på %s

en: %s failed.
da: %s mislykkedes.

en: %s succeeded.
da: %s lykkedes.

en: %s: failed to initialize sysfs handler
da: %s: kunne ikke initialisere sysfs-håndtering

en: %s: failed to read partition start from sysfs
da: %s: kunne ikke læse partitionsstart fra sysfs

en: RO    RA   SSZ   BSZ   StartSec            Size   Device
da: RO    RA   SST   BST   StartSekt           Størr.  Enhed

en: Bootable
da: Opstartsflag

en: Toggle bootable flag of the current partition
da: Skift opstartsflaget for den aktuelle partition

en: Delete
da: Slet

en: Delete the current partition
da: Slet den aktuelle partition

en: New
da: Ny

en: Create new partition from free space
da: Opret ny partition i frit område

en: Quit
da: Afslut

en: Quit program without writing changes
da: Afslut program uden at skrive ændringer

en: Change the partition type
da: Ændr partitionstypen

en: Help
da: Hjælp

en: Print help screen
da: Vis hjælpeskærm

en: Sort
da: Sorter

en: Fix partitions order
da: Ordn partitionsrækkefølgen

en: Write
da: Skriv

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
da: Skriv partitionstabellen til disk (dette kan ødelægge data)

en: Dump partition table to sfdisk compatible script file
da: Dump partitionstabellen til sfdisk-kompatibel skriptfil

en: internal error: unsupported dialog type %d
da: intern fejl: ej understøttet dialogtype %d

en: %s (mounted)
da: %s (monteret)

en: Partition name:
da: Partitionsnavn:

en: Partition UUID:
da: Partition-UUID:

en: Partition type:
da: Partitionstype:

en: Attributes:
da: Attributter:

en: Filesystem UUID:
da: Filsystem-UUID:

en: Filesystem LABEL:
da: Filsystem-ETIKET:

en: Filesystem:
da: Filsystem:

en: Mountpoint:
da: Monteringspunkt:

en: Label: %s, identifier: %s
da: Etikel: %s, identifikation: %s

en: Label: %s
da: Etiket: %s

en: May be followed by M for MiB, G for GiB, T for TiB, or S for sectors.
da: Kan efterfølges af M for MiB, G for GiB, T for TiB eller S for sektorer.

en: Please, specify size.
da: Angiv venligst størrelse.

en: Failed to parse size.
da: Kunne ikke fortolke størrelse.

en: Select partition type
da: Vælg partitionstype

en: Enter script file name:
da: Indtast skriptfilnavn:

en: The script file will be applied to in-memory partition table.
da: Skriptfilen vil blive anvendt i i-hukommelse partitionstabel.

en: Cannot open %s
da: Kan ikke åbne %s

en: Failed to parse script file %s
da: Kunne ikke fortolke skriptfilen %s

en: Failed to apply script %s
da: Kunne ikke anvende skriptet %s

en: The current in-memory partition table will be dumped to the file.
da: Den nuværende i-hukommelse partitionstabel vil blive dumpet til filen.

en: Failed to allocate script handler
da: Kunne ikke allokere skripthåndtering

en: Failed to read disk layout into script.
da: Kunne ikke læse disklayout ind i skript.

en: Disk layout successfully dumped.
da: Disklayout blev dumpet.

en: Failed to write script %s
da: Kunne ikke skrive skriptet %s

en: Select label type
da: Vælg etikettype

en: Device does not contain a recognized partition table.
da: Enheden indeholder ikke en genkendt partitionstabel.

en: Select a type to create a new label or press 'L' to load script file.
da: Vælg en type til at oprette en ny etiket eller tryk »L« for at indlæse skriptfil.

en: This is cfdisk, a curses-based disk partitioning program.
da: Dette er cfdisk, et curses-baseret diskpartitioneringsprogram.

en: It lets you create, delete, and modify partitions on a block device.
da: Det lader dig oprette, slette eller modificere partitioner på en blokenhed.

en: Command      Meaning
da: Kommando     Betydning

en: -------      -------
da: --------     ---------

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition
da:   b          Skift opstartsflaget for den aktuelle partition

en:   d          Delete the current partition
da:   d          Slet den aktuelle partition

en:   h          Print this screen
da:   h          Vis denne skærm

en:   n          Create new partition from free space
da:   n          Opret ny partition i frit område

en:   q          Quit program without writing partition table
da:   q          Afslut program uden at skrive partitionstabellen

en:   s          Fix partitions order (only when in disarray)
da:   s          Ret partitionsrækkefølge (kun når i uorden)

en:   t          Change the partition type
da:   t          Skift partitionstype

en:   u          Dump disk layout to sfdisk compatible script file
da:   u          Dump disklayout til sfdisk-kompatibel skriptfil

en:   W          Write partition table to disk (you must enter uppercase W);
da:   W          Skriv partitionstabellen til disk (skal være stort W);

en:                since this might destroy data on the disk, you must either
da:                siden dette kan ødelægge data på disken, skal du enten

en:                confirm or deny the write by entering 'yes' or 'no'
da:                bekræfte eller afvise ved at skrive henholdsvis »ja« eller »nej«

en:   x          Display/hide extra information about a partition
da:   x          Vis/skjul ekstra information om en partition

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
da: Pil op       Flyt markøren til forrige partition

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
da: Pil ned      Flyt markøren til næste partition

en: Left Arrow   Move cursor to the previous menu item
da: Venstre pil  Flyt markøren til forrige menupunkt

en: Right Arrow  Move cursor to the next menu item
da: Højre pil    Flyt markøren til næste menupunkt

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
da: Bemærk: Alle kommandoerne kan angives med enten store eller små

en: case letters (except for Write).
da: store bogstaver (undtagen Write).

en: Use lsblk(8) or partx(8) to see more details about the device.
da: Brug lsblk(8) eller partx(8) for at se flere detaljer om enheden.

en: Press a key to continue.
da: Tryk en tast for at fortsætte.

en: Could not toggle the flag.
da: Kunne ikke skifte flaget.

en: Could not delete partition %zu.
da: Kunne ikke slette partition %zu.

en: Partition %zu has been deleted.
da: Partition %zu er blevet slettet.

en: Partition size:
da: Partitionsstørrelse:

en: Changed type of partition %zu.
da: Ændrede systemtypen for partition %zu.

en: The type of partition %zu is unchanged.
da: Systemtypen for partition %zu er uændret.

en: Device is open in read-only mode.
da: Enhed er åben i skrivebeskyttet tilstand.

en: Are you sure you want to write the partition table to disk?
da: Er du sikker på, at du vil skrive partitionstabellen til disken?

en: Type "yes" or "no", or press ESC to leave this dialog.
da: Tast »ja« eller »nej«, eller tryk ESC for at forlade denne dialog.

en: yes
da: ja

en: Did not write partition table to disk.
da: Skrev ikke partitionstabellen til disken.

en: Failed to write disklabel.
da: Kunne ikke skrive disketiket.

en: The partition table has been altered.
da: Partitionstabellen er ændret.

en: Note that partition table entries are not in disk order now.
da: Bemærk at partitionstabellens indgange ikke er i diskrækkefølge nu.

en: Device already contains a %s signature; it will be removed by a write command.
da: Enhed indeholder allerede en %s-signatur; den vil blive fjernet med en write-kommando.

en: failed to create a new disklabel
da: kunne ikke oprette en ny disketiket

en: failed to read partitions
da: kunne ikke læse partitioner

en:  %1$s [options] <disk>
da:  %1$s [tilvalg] <disk>

en: Display or manipulate a disk partition table.
da: Vis eller manipuler en diskpartitionstabel.

en:  -L, --color[=<when>]     colorize output (auto, always or never)
da:  -L, --color[=<hvornår>]  farvelæg uddata (auto, altid eller aldrig)

en:  -z, --zero               start with zeroed partition table
da:  -z, --zero               start med nulstillet partitionstabel

en: unsupported color mode
da: ikke understøttet farvetilstand

en: failed to allocate libfdisk context
da: kunne ikke allokere libfdisk-kontekst

en:  %s <disk device> <partition number>
da:  %s <diskenhed> <partitionsnummer>

en: Tell the kernel to forget about a specified partition.
da: Fortæl kernen at den skal glemme en specificeret partition.

en: failed to remove partition
da: kunne ikke fjerne partition

en: Formatting ...
da: Formaterer ...

en: done
da: færdig

en: Verifying ...
da: Verificerer ...

en: Read:
da: Læs:

en: Problem reading track/head %u/%u, expected %d, read %d
da: Problem ved læsning af spor/hoved %u/%u, ventede %d, læste %d

en: bad data in track/head %u/%u
    Continuing ...
da: ugyldige data i spor/hoved %u/%u
    Fortsætter ...

en:  %s [options] <device>
da:  %s [tilvalg] <enhed>

en: Do a low-level formatting of a floppy disk.
da: Udfør en formatering på lavt niveau for en diskette.

en:  -f, --from <N>    start at the track N (default 0)
da:  -f, --from <N>    start på spor N (standard 0)

en:  -t, --to <N>      stop at the track N
da:  -t, --to <N>      stop ved spor N

en:  -r, --repair <N>  try to repair tracks failed during
                         the verification (max N retries)
da:  -r, --repair <N>  forsøg at reparere spor der mislykkedes
                         under verifikationen (maks. N-forsøg)

en:  -n, --no-verify   disable the verification after the format
da:  -n, --no-verify   deaktiver verifikationen efter formateringen

en: invalid argument - from
da: ugyldig parameter - from (fra)

en: invalid argument - to
da: ugyldig parameter - to (til)

en: invalid argument - repair
da: ugyldig parameter - repair (reparer)

en: stat of %s failed
da: stat for %s mislykkedes

en: %s: not a block device
da: %s: er ikke en blokenhed

en: could not determine current format type
da: kunne ikke bestemme den eksisterende formattype

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
da: %s-sidet, %d spor, %d sekt/spor. Samlet kapacitet %d kB.

en: Double
da: Dobbelt

en: Single
da: Enkelt

en: user defined start track exceeds the medium specific maximum
da: brugerdefineret startspor er højere end det mediumspecificeret maksimum

en: user defined end track exceeds the medium specific maximum
da: brugerdefineret slutspor er højere end det mediumspecificeret maksimum

en: user defined start track exceeds the user defined end track
da: brugerdefineret startspor er højere end det brugerdefineret slutspor

en: close failed
da: close (luk) mislykkedes

en: Select (default %c):
da: Vælg (standard %c):

en: Using default response %c.
da: Bruger standardsvar %c.

en: Value out of range.
da: Værdi uden for området.

en: %s (%s, default %c):
da: %s (%s, standard %c):

en: %s (%s, default %<PRIu64>):
da: %s (%s, standard %<PRIu64>):

en: %s (%c-%c, default %c):
da: %s (%c-%c, standard %c):

en: %s (%<PRIu64>-%<PRIu64>, default %<PRIu64>):
da: %s (%<PRIu64>-%<PRIu64>, standard %<PRIu64>):

en:  [Y]es/[N]o:
da:  [J]a/[N]ej:

en: Hex code (type L to list all codes):
da: Hex-kode (tryk L for en liste over koderne):

en: Partition type (type L to list all types):
da: Partitionstype (tryk L for en liste over alle typer):

en: DOS Compatibility flag is set (DEPRECATED!)
da: DOS-kompatilitetsflag er sat (FORÆLDET!)

en: DOS Compatibility flag is not set
da: DOS-kompatilitetsflag er ikke sat

en: Partition %zu does not exist yet!
da: Partition %zu findes ikke endnu!

en: Unknown
da: Ukendt

en: Changed type of partition '%s' to '%s'.
da: Ændrede systemtypen for partition »%s« til »%s«.

en: Type of partition %zu is unchanged: %s.
da: Systemtypen for partition %zu er uændret: %s

en: 
    %s: offset = %<PRIu64>, size = %zu bytes.
da: 
    %s: forskydning = %<PRIu64>, størrelse = %zu byte.

en: cannot seek
da: kunne ikke søge (seek)

en: cannot read
da: kunne ikke læse

en: First sector
da: Første sektor

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
da: BLKGETSIZE ioctl mislykkedes på %s

en: The old %s signature will be removed by a write command.
da: Den gamle signatur %svil blive fjernet af en en write-kommando.

en: The old %s signature may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or fdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
da: Den gamle signatur %s kan blive på enheden. Det anbefales på det stærkeste at rydde enheden med wipefs(8) eller fisk --wipe, for at undgå mulige kollisioner.

en:  %1$s [options] <disk>      change partition table
     %1$s [options] -l [<disk>] list partition table(s)
da:  %1$s [tilvalg] <disk>      ændr partitionstabel
     %1$s [tilvalg] -l [<disk>] vis partitionstabeller

en:  -b, --sector-size <size>      physical and logical sector size
da:  -b, --sector-size <str>       fysisk og logisk sektorstørrelse

en:  -B, --protect-boot            don't erase bootbits when creating a new label
da:  -B, --protect-boot            slet ikke bootbit når en ny etiket oprettes

en:  -c, --compatibility[=<mode>]  mode is 'dos' or 'nondos' (default)
da:  -c, --compatibility[=<tilstand>] tilstand er »dos« eller »nondos« (standard)

en:  -L, --color[=<when>]          colorize output (auto, always or never)
da:  -L[, --color[=<hvornår>]      farvelæg uddata (auto, altid eller aldrig)

en:  -l, --list                    display partitions and exit
da:  -l, --list                    vis partitioner og afslut

en:  -o, --output <list>           output columns
da:  -o, --output <liste>          resultatkolonner

en:  -t, --type <type>             recognize specified partition table type only
da:  -t, --type <type>             genkend kun specificeret partitionstabeltype

en:  -u, --units[=<unit>]          display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
da:  -u, --units[=<enhed>]         vis enheder: »cylindere« eller »sektorer« (standard)

en:  -s, --getsz                   display device size in 512-byte sectors [DEPRECATED]
da:  -s, --getsz                   vis enhedsstørrelse i 512-byte sektorer [FORÆLDET]

en:      --bytes                   print SIZE in bytes rather than in human readable format
da:      --bytes                   udskriv STØRRELSE i byte frem for i et læsevenligt format

en:  -w, --wipe <mode>             wipe signatures (auto, always or never)
da:  -w, --wipe <tilstand>         fjern signaturer (auto, always eller never)

en:  -W, --wipe-partitions <mode>  wipe signatures from new partitions (auto, always or never)
da:  -W, --wipe-partitions <tilstand> fjern signaturer fra nye partitioner (auto, always eller never)

en:  -C, --cylinders <number>      specify the number of cylinders
da:  -C, --cylinders <antal>       angiv antallet af cylindre

en:  -H, --heads <number>          specify the number of heads
da:  -H, --heads <antal>           angiv hovedantal

en:  -S, --sectors <number>        specify the number of sectors per track
da:  -S, --sectors <antal>         angiv antallet af sektorer per spor

en: invalid sector size argument
da: ugyldig parameter for sektorstørrelse

en: invalid cylinders argument
da: ugyldig parameter for cylindre

en: not found DOS label driver
da: kunne ikke finde driver for DOS-etiket

en: unknown compatibility mode '%s'
da: ukendt kompatibilitetstilstand »%s«

en: invalid heads argument
da: ugyldig parameter for hoveder

en: invalid sectors argument
da: ugyldig parameter for sektorer

en: unsupported disklabel: %s
da: ikke understøttet disketiket: %s

en: unsupported wipe mode
da: ikke understøttet ryd-tilstand

en: The device properties (sector size and geometry) should be used with one specified device only.
da: Enhedsegenskaberne (sektorstørrelse og geometri) kræver at kun en enhed angives.

en: Welcome to fdisk (%s).
da: Velkommen til fdisk (%s).

en: Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
    Be careful before using the write command.
da: Ændringer vil holdes i hukommelsen, indtil du beslutter at gemme dem.
    Vær forsigtig før du bruger kommanden write (skriv).

en: A hybrid GPT was detected. You have to sync the hybrid MBR manually (expert command 'M').
da: En hybrid GPT blev detekteret. Du skal synkronisere den hybride MBR manuelt (ekspertkommando »M«).

en: Disklabel type: %s
da: Disketikettype: %s

en: Disk identifier: %s
da: Diskidentifikation: %s

en: Disk %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
da: Disk %s: %s, %ju byte, %ju sektorer

en: Geometry: %d heads, %llu sectors/track, %llu cylinders
da: Geometri: %d hoveder, %llu sektorer/spor, %llu cylindre

en: Units: %s of %d * %ld = %ld bytes
da: Enheder: %s af %d * %ld = %ld byte

en: Sector size (logical/physical): %lu bytes / %lu bytes
da: Sektorstørrelse (logisk/fysisk): %lu byte / %lu byte

en: I/O size (minimum/optimal): %lu bytes / %lu bytes
da: I/O-størrelse (minimum/optimal): %lu byte / %lu byte

en: Alignment offset: %lu bytes
da: Justeringsforskydning: %lu byte

en: failed to allocate iterator
da: kunne ikke allokere iterator

en: failed to allocate output table
da: kunne ikke allokere uddatatabel

en: failed to allocate output line
da: kunne ikke allokere uddatalinje

en: failed to add output data
da: kunne ikke tilføje data til uddata

en: Partition %zu does not start on physical sector boundary.
da: Partition %zu starter ikke på en fysisk sektorgrænse.

en: Filesystem/RAID signature on partition %zu will be wiped.
da: Filsystem/RAID-signatur på partition %zu vil blive ryddet.

en: Partition table entries are not in disk order.
da: Partitionstabellens indgange er ikke i diskrækkefølge.

en: End
da: Slut

en: Sectors
da: Sektorer

en: Size
da: Størrelse

en: Unpartitioned space %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
da: Ikke partitioneret plads %s: %s, %ju byte, %ju sektorer

en: %s unknown column: %s
da: %s ukendt kolonne: %s

en: Generic
da: Generisk

en: delete a partition
da: slet en partition

en: list free unpartitioned space
da: vis fri ikke partitioneret plads

en: list known partition types
da: vis liste over kendte partitionstyper

en: add a new partition
da: tilføj en ny partition

en: print the partition table
da: vis partitionstabellen

en: change a partition type
da: skift en partitionstype

en: verify the partition table
da: verificer partitionstabellen

en: print information about a partition
da: vis information om en partition

en: print the raw data of the first sector from the device
da: vis rådataene fra den første sektor på enheden

en: print the raw data of the disklabel from the device
da: vis rådataene fra disketiketten på enheden

en: fix partitions order
da: ordn partitionsrækkefølgen

en: Misc
da: Div.

en: print this menu
da: vis denne menu

en: change display/entry units
da: skift enheder for visning/indtastning

en: extra functionality (experts only)
da: ekstra funktionalitet (kun for eksperter)

en: Script
da: Skript

en: load disk layout from sfdisk script file
da: indlæs disklayout fra sfdisk-skriptfil

en: dump disk layout to sfdisk script file
da: dump disklayout til sfdisk-skriptfil

en: Save & Exit
da: Gem og afslut

en: write table to disk and exit
da: skriv partitionstabel til disk og afslut

en: write table to disk
da: skriv tabel til disken

en: quit without saving changes
da: afslut uden at gemme ændringerne

en: return to main menu
da: returner til hovedmenuen

en: return from BSD to DOS
da: returner fra BSD til DOS

en: Create a new label
da: Opret en ny etiket

en: create a new empty GPT partition table
da: opret en ny, tom GPT-partitionstabel

en: create a new empty SGI (IRIX) partition table
da: opret en ny, tom SGI (IRIX)-partitionstabel

en: create a new empty DOS partition table
da: opret en ny, tom DOS-partitionstabel

en: create a new empty Sun partition table
da: opret en ny, tom Sun-partitionstabel

en: create an IRIX (SGI) partition table
da: opret en IRIX-partitionstabel (SGI)

en: change number of cylinders
da: ændr antallet af cylindre

en: change number of heads
da: ændr antallet af hoveder

en: change number of sectors/track
da: ændr antallet af sektorer/spor

en: change disk GUID
da: ændr disk-GUID

en: change partition name
da: ændr partitionsnavn

en: change partition UUID
da: ændr partition-UUID

en: change table length
da: ændr tabellængde

en: enter protective/hybrid MBR
da: gå til beskyttede/hybride MBR

en: toggle the legacy BIOS bootable flag
da: skift det forældede BIOS-opstartsflag

en: toggle the no block IO protocol flag
da: skift protokolflaget no block IO

en: toggle the required partition flag
da: skift det krævede partitionsflag

en: toggle the GUID specific bits
da: skift de GUID-specifikke dele

en: toggle the read-only flag
da: skift skrivebeskyttelsesflag

en: toggle the mountable flag
da: skift det monterbare flag

en: change number of alternate cylinders
da: ændr antallet af alternative cylindre

en: change number of extra sectors per cylinder
da: ændr antallet af ekstra sektorer per cylinder

en: change interleave factor
da: ændr interleavefaktor

en: change rotation speed (rpm)
da: ændr rotationshastighed (omdr. per minut)

en: change number of physical cylinders
da: ændr antallet af fysiske cylindre

en: select bootable partition
da: vælg en opstartspartition

en: edit bootfile entry
da: rediger indgang i opstartsfil

en: select sgi swap partition
da: vælg sgi swap-partition

en: create SGI info
da: opret SGI-information

en: toggle a bootable flag
da: skift et opstartsflag (bootable)

en: edit nested BSD disklabel
da: rediger indlejret BSD-disketiket

en: toggle the dos compatibility flag
da: skift DOS-kompatilitetsflaget

en: move beginning of data in a partition
da: flyt starten på data i en partition

en: change the disk identifier
da: skift diskidentifikationen

en: return from protective/hybrid MBR to GPT
da: returner fra beskyttet/hybrid MBR til GPT

en: edit drive data
da: rediger drevdata

en: install bootstrap
da: installer opstartsigangsætter (»bootstrap«)

en: show complete disklabel
da: vis hele disketiketten

en: link BSD partition to non-BSD partition
da: lænk en BSD-partition til en ikke-BSD-partition

en: 
    Help (expert commands):
da: 
    Hjælp (ekspertkommandoer):

en: 
    Help:
da: 
    Hjælp:

en: You're editing nested '%s' partition table, primary partition table is '%s'.
da: Du redigerer en indlejret »%s«-partitionstabel, primær partitionstabel er »%s«.

en: Expert command (m for help):
da: Ekspertkommando (m for hjælp):

en: Command (m for help):
da: Kommando (m for hjælp):

en: 
    Do you really want to quit?
da: 
    Vil du virkelig afslutte?

en: %c: unknown command
da: %c: ukendt kommando

en: Enter script file name
da: Indtast skriptfilnavn

en: Script successfully applied.
da: Skript anvendt.

en: Failed to transform disk layout into script
da: Kunne ikke transformere disklayout til skript

en: Script successfully saved.
da: Skript gemt.

en: Partition #%zu contains a %s signature.
da: Partition #%zu: indeholder en %s-signatur.

en: Do you want to remove the signature?
da: Ønsker du at fjerne signaturen?

en: The signature will be removed by a write command.
da: Signaturen vil blive fjernet af en en write-kommando.

en: failed to write disklabel
da: kunne ikke skrive disketiket

en: Failed to fix partitions order.
da: Kunne ikke rette partitionsrækkefølgen.

en: Partitions order fixed.
da: Partitionsrækkefølge rettet.

en: Could not delete partition %zu
da: Kunne ikke slette partition %zu

en: Changing display/entry units to cylinders (DEPRECATED!).
da: Skifter enheder for visning/indtastning til cylindre (FORÆLDET!).

en: Changing display/entry units to sectors.
da: Skifter enheder for visning/indtastning til sektorer.

en: Leaving nested disklabel.
da: Efterlader indlejret disketiket.

en: New maximum entries
da: Nyt maksimum for poster

en: Entering protective/hybrid MBR disklabel.
da: Går i beskyttet/hybrid MBR-disketiket.

en: New UUID (in 8-4-4-4-12 format)
da: Ny UUID (i 8-4-4-4-12-format)

en: New name
da: Nyt navn

en: Entering nested BSD disklabel.
da: Indtaster indlejret BSD-disketiket.

en: Number of cylinders
da: Antal cylindre

en: Number of heads
da: Antal hoveder

en: Number of sectors
da: Antal sektorer

en: %s is mounted
da: %s er monteret

en: %s is not mounted
da: %s er ikke monteret

en: cannot read %s
da: kan ikke læse %s

en: parse error: %s
da: fortolkningsfejl: %s

en: cannot create directory %s
da: kan ikke oprette mappe %s

en: Locking disk by %s ...
da: Låser disk efter %s ...

en: (waiting)
da: (venter)

note: TRANSLATORS: These are followups to "Locking disk...".
en: succeeded
da: lykkedes

en: failed
da: mislykkedes

en: Unlocking %s.
da: Låser %s op.

en: failed to setup description for %s
da: kunne ikke opsætte beskrivelse for %s

en: %s: parse error at line %d -- ignored
da: %s: fortolk fejl i linje %d - ignoreret

en: %s: failed to parse fstab
da: %s: kunne ikke fortolke fstab

en: fork failed
da: forgrening mislykkedes

en: %s: execute failed
da: %s: kør mislykkedes

en: wait: no more child process?!?
da: vent: Ikke flere underprocesser?!?

en: waitpid failed
da: waitpid mislykkedes

en: Warning... %s for device %s exited with signal %d.
da: Advarsel... %s for enhed %s afsluttede med signal %d.

en: %s %s: status is %x, should never happen.
da: %s %s: status er %x, bør aldrig ske.

en: Finished with %s (exit status %d)
da: Afsluttede med %s (afslutningsstatus %d)

en: error %d (%m) while executing fsck.%s for %s
da: fejl %d (%m) under kørsel af fsck.%s for %s

en: Either all or none of the filesystem types passed to -t must be prefixed
    with 'no' or '!'.
da: Enten alle eller ingen af filsystemtyperne videresendt til -t skal være
    foranstillet med »nej« eller »!«.

en: %s: skipping bad line in /etc/fstab: bind mount with nonzero fsck pass number
da: %s: springer ugyldig linje i /etc/fstab over: bind montering med fcsk-pass-tal der er forskelligt fra nul

en: %s: skipping nonexistent device
da: %s: springer enhed der ikke findes over

en: %s: nonexistent device ("nofail" fstab option may be used to skip this device)
da: %s: ikkeeksisterende enhed (fstab-tilvalget »nofail« kan bruges til at springe denne enhed over)

en: %s: skipping unknown filesystem type
da: %s: springer ukendt filsystemtype over

en: cannot check %s: fsck.%s not found
da: kan ikke tjekke %s: fsck.%s blev ikke fundet

en: Checking all file systems.
da: Kontrollerer alle filsystemer.

en: --waiting-- (pass %d)
da: --venter-- (gennemgang %d)

en:  %s [options] -- [fs-options] [<filesystem> ...]
da:  %s [tilvalg] -- [fs-tilvalg] [<filsystem> ...]

en: Check and repair a Linux filesystem.
da: Kontroller og reparer et Linux-filsystem.

en:  -A         check all filesystems
da:  -A         Kontroller alle filsystemer

en:  -C [<fd>]  display progress bar; file descriptor is for GUIs
da:  -C [<fd>]  vis statusbjælke; filbeskriver er for grafiske brugerflader

en:  -l         lock the device to guarantee exclusive access
da:  -l         lås enheden for at garantere eksklusiv adgang

en:  -M         do not check mounted filesystems
da:  -M         kontroller ikke monterede filsystemer

en:  -N         do not execute, just show what would be done
da:  -N         kør ikke, bare vis hvad der skal gøres

en:  -P         check filesystems in parallel, including root
da:  -P         kontroller filsystemer parallelt, inklusiv root

en:  -R         skip root filesystem; useful only with '-A'
da:  -R         udelad root-filsystem; nyttig kun med »-A«

en:  -r [<fd>]  report statistics for each device checked;
                file descriptor is for GUIs
da:  -r [<fd>]  rapporter statistik for hver kontrolleret enhed;
                filbeskrivelse er for grafiske brugerflader

en:  -s         serialize the checking operations
da:  -s         serialiser de kontrollerende operationer

en:  -T         do not show the title on startup
da:  -T         vis ikke titlen ved opstart

en:  -t <type>  specify filesystem types to be checked;
                <type> is allowed to be a comma-separated list
da:  -t <type>  specificer filsystemtyper for kontrol;
                <type> kan være en kommaadskilt liste

en:  -V         explain what is being done
da:  -V         forklar hvad der sker

en: See the specific fsck.* commands for available fs-options.
da: Se de specifikke fsck.*-kommandoer for tilgængelige fs-tilvalg.

en: too many devices
da: for mange enheder

en: Is /proc mounted?
da: Er /proc monteret?

en: must be root to scan for matching filesystems: %s
da: skal være root (rod) for at skanne for passende filsystemer: %s

en: couldn't find matching filesystem: %s
da: kunne ikke finde filsystem der stemmer overens: %s

en: too many arguments
da: for mange parametre

en: invalid argument of -r
da: ugyldig parameter for -r

en: option '%s' requires an argument
da: tilvalg »%s« kræver en parameter

en: invalid argument of -r: %d
da: ugyldig parameter for -r: %d

en: the -l option can be used with one device only -- ignore
da: tilvalget -l kan kun bruges med en enhed - ignorer

en:  %s [options] <file>
da:  %s [tilvalg] <fil>

en: Check and repair a compressed ROM filesystem.
da: Kontroller og reparer et komprimeret ROM-filsystem.

en:  -a                       for compatibility only, ignored
da:  -a                        kun for kompatibilitet, ignoreret

en:  -v, --verbose            be more verbose
da:  -v, --verbose            vær mere uddybende

en:  -y                       for compatibility only, ignored
da:  -y                       kun for kompatibilitet, ignoreret

en:  -b, --blocksize <size>   use this blocksize, defaults to page size
da:  -b, --blocksize <str>    brug denne blokstørrelse, standard er sidestørrelse

en:      --extract[=<dir>]    test uncompression, optionally extract into <dir>
da:      --extract[=<mappe>]  test udpakning, udtræk valgfri til <mappe>

en: ioctl failed: unable to determine device size: %s
da: ioctl mislykkedes: Kunne ikke bestemme filsystemets størrelse: %s

en: not a block device or file: %s
da: hverken en blokenhed eller fil: %s

en: file length too short
da: fillængde for kort

en: seek on %s failed
da: søgning på %s mislykkedes

en: superblock magic not found
da: magisk superbloktal blev ikke fundet

en: cramfs endianness is %s
da: cramfs endianness er %s

en: big
da: stor

en: little
da: lille

en: unsupported filesystem features
da: filsystemfunktioner er ikke understøttet

en: superblock size (%d) too small
da: superblokstørrelse (%d) er for lille

en: zero file count
da: filtallet er nul

en: file extends past end of filesystem
da: fil når ud over filsystemets slutning

en: old cramfs format
da: gammelt cramfs-format

en: unable to test CRC: old cramfs format
da: kan ikke teste CRC: Gammelt cramfs-format

en: crc error
da: crc-fejl

en: seek failed
da: søgning mislykkedes

en: read romfs failed
da: læsning af romfs mislykkedes

en: root inode is not directory
da: rod-inode er ikke en mappe

en: bad root offset (%lu)
da: ugyldig rodforskydning (%lu)

en: data block too large
da: datablok er for stor

en: decompression error: %s
da: dekomprimeringsfejl: %s

en:   hole at %lu (%zu)
da:   hul ved %lu (%zu)

en:   uncompressing block at %lu to %lu (%lu)
da:   udpakker blok fra %lu til %lu (%lu)

en: non-block (%ld) bytes
da: ikke-blok (%ld) byte

en: non-size (%ld vs %ld) bytes
da: ikke-størrelse (%ld mod %ld) byte

en: write failed: %s
da: skrivning mislykkedes: %s

en: lchown failed: %s
da: lchown mislykkedes: %s

en: chown failed: %s
da: chown mislykkedes: %s

en: utime failed: %s
da: utime mislykkedes: %s

en: directory inode has zero offset and non-zero size: %s
da: mappen inode har nulforskydning og størrelse forskellig fra nul: %s

en: mkdir failed: %s
da: mkdir mislykkedes: %s

en: filename length is zero
da: længden på filnavnet er nul

en: bad filename length
da: ugyldig længde på filnavn

en: bad inode offset
da: ugyldig inode-forskydning

en: file inode has zero offset and non-zero size
da: filen inode har nulforskydning og størrelse forskellig fra nul

en: file inode has zero size and non-zero offset
da: filen inode har nulstørrelse og forskydning forskellig fra nul

en: symbolic link has zero offset
da: symbolsk henvisning har nulforskydning

en: symbolic link has zero size
da: symbolsk henvisning har nulstørrelse

en: size error in symlink: %s
da: størrelsesfejl i symbolsk henvisning: %s

en: symlink failed: %s
da: symbolsk henvisning mislykkedes: %s

en: special file has non-zero offset: %s
da: speciel fil har forskydning forskellig fra nul: %s

en: fifo has non-zero size: %s
da: fifo har størrelse forskellig fra nul: %s

en: socket has non-zero size: %s
da: sokkel har størrelse forskellig fra nul: %s

en: bogus mode: %s (%o)
da: bogustilstand: %s (%o)

en: mknod failed: %s
da: mknod mislykkedes: %s

en: directory data start (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%zu)
da: mappedatastart (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%zu)

en: directory data end (%lu) != file data start (%lu)
da: mappedataslutning (%lu) != start på fildata (%lu)

en: invalid file data offset
da: ugyldig fildataforskydning

en: invalid blocksize argument
da: ugyldig blokstørrelsesparameter

en: %s: OK
da: %s: O.k.

en: Check the consistency of a Minix filesystem.
da: Kontroller konsistensen for et Minix-filsystem.

en:  -l, --list       list all filenames
da:  -l, --list       vis alle filnavne

en:  -a, --auto       automatic repair
da:  -a, --auto       automatisk reparation

en:  -r, --repair     interactive repair
da:  -r, --repair     interaktiv reparation

en:  -v, --verbose    be verbose
da:  -v, --verbose     vær uddybende

en:  -s, --super      output super-block information
da:  -s, --super      vis superblokinformation

en:  -m, --uncleared  activate mode not cleared warnings
da:  -m, --uncleared  aktiver tilstand for ikke ryddede advarsler

en:  -f, --force      force check
da:  -f, --force      fremtving kontrol

note: TRANSLATORS: these yes no questions uses rpmatch(), and should be * translated.
en: %s (y/n)?
da: %s (j/n)?

en: %s (n/y)?
da: %s (n/j)?

en: y
da: j

en: %s is mounted.
da: %s er monteret.

en: Do you really want to continue
da: Vil du virkelig fortsætte

en: check aborted.
da: tjek afbrudt.

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
da: Zone-nr < FIRSTZONE i filen »%s«.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
da: Zone nr >= ZONES i filen »%s«.

en: Remove block
da: Fjern blok

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
da: Læsefejl: kunne ikke søge til blok i filen »%s«

en: Read error: bad block in file '%s'
da: Læsefejl: ugyldig blok i filen »%s«

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
da: Intern fejl: forsøger at skrive ugyldig blok
    Skriveforsøg ignoreret

en: seek failed in write_block
da: søgning mislykkedes i write_block

en: Write error: bad block in file '%s'
da: Skrivefejl: ugyldig blok i fil »%s«

en: Warning: block out of range
da: Advarsel: blok er uden for interval

en: seek failed in write_super_block
da: søgning mislykkedes i write_super_block

en: unable to write super-block
da: kunne ikke skrive super-blok

en: Unable to write inode map
da: Kunne ikke skrive inode-oversigten

en: Unable to write zone map
da: Kunne ikke skrive zone-oversigten

en: Unable to write inodes
da: Kunne ikke skrive inoder

en: unable to alloc buffer for superblock
da: kunne ikke allokere mellemlagre for superblok

en: unable to read super block
da: kunne ikke læse super-blok

en: bad magic number in super-block
da: ugyldigt magisk nummer i super-blok

en: Only 1k blocks/zones supported
da: Kun 1k blokke/zoner understøttes

en: bad s_ninodes field in super-block
da: ugyldigt s_ninodes-felt i super-blok

en: bad s_imap_blocks field in super-block
da: ugyldigt s_imap_blocks-felt i super-blok

en: bad s_firstdatazone field in super-block
da: ugyldigt s_firstdatazone-felt i super-blok

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
da: ugyldigt s_zmap_blocks-felt i super-blok

en: Unable to allocate buffer for inode map
da: Kunne ikke allokere mellemlager til inode-oversigt

en: Unable to allocate buffer for zone map
da: Kunne ikke allokere mellemlager til zoneoversigt

en: Unable to allocate buffer for inodes
da: Kunne ikke allokere mellemlager til inoder

en: Unable to allocate buffer for inode count
da: Kunne ikke allokere mellemlager til inode-optælling

en: Unable to allocate buffer for zone count
da: Kunne ikke allokere mellemlager til zoneoptælling

en: Unable to read inode map
da: Kunne ikke læse inode-oversigt

en: Unable to read zone map
da: Kunne ikke læse zoneoversigt

en: Unable to read inodes
da: Kunne ikke læse inoder

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
da: Advarsel: Firstzone != Norm_firstzone

en: %ld inodes
da: %ld inoder

en: %ld blocks
da: %ld blokke

en: Firstdatazone=%jd (%jd)
da: Førstedatazone=%jd (%jd)

en: Zonesize=%d
da: Zonestørrelse=%d

en: Maxsize=%zu
da: Maksstørrelse=%zu

en: Filesystem state=%d
da: Filsystem-tilstand=%d

en: namelen=%zd
da: navnelængde=%zd

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
da: Inode %d er markeret som ubrugt, men bruges af filen »%s«

en: Mark in use
da: Marker i brug

en: The file `%s' has mode %05o
da: Filen »%s« har tilstand %05o

en: Warning: inode count too big.
da: Advarsel: Antal inoder er for stort.

en: root inode isn't a directory
da: rod-inode er ikke en mappe

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
da: Blok blev brugt tidligere. Nu i filen »%s«.

en: Clear
da: Slet

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
da: Blok %d i filen »%s« er markeret som ubrugt.

en: Correct
da: Korriger

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
da: Mappen »%s« indeholder forkert inode-antal for filen »%.*s«.

en:  Remove
da:  Fjern

en: %s: bad directory: '.' isn't first
da: %s: ugyldig mappe: ».« er ikke først

en: %s: bad directory: '..' isn't second
da: %s: ugyldig mappe: »..« er ikke nummer to

en: internal error
da: intern fejl

en: %s: bad directory: size < 32
da: %s: ugyldig mappe: størrelse < 32

en: %s: bad directory: invalid i_zone, use --repair to fix
da: %s: ugyldig mappe: ugyldig i_zone, brug --repair til at rette

en: seek failed in bad_zone
da: mislykket søgning i bad_zone

en: Inode %lu mode not cleared.
da: Inode %lu-tilstand ikke slettet.

en: Inode %lu not used, marked used in the bitmap.
da: Inode %lu ikke brugt, markeret som brugt i bitoversigten.

en: Inode %lu used, marked unused in the bitmap.
da: Inode %lu i brug, markeret som ubrugt i bitoversigten.

en: Set
da: Sæt

en: Inode %lu (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
da: Inode %lu (tilstand = %07o), i_nlinks=%d, optalt=%d.

en: Set i_nlinks to count
da: Sæt i_nlinks til det optalte

en: Zone %lu: marked in use, no file uses it.
da: Zone %lu: markeret som brugt, ingen filer bruger den.

en: Unmark
da: Afmarker

en: Zone %lu: in use, counted=%d
da: Zone %lu: i brug, optalt=%d

en: Zone %lu: not in use, counted=%d
da: Zone %lu: ikke i brug, optalt=%d

en: bad inode size
da: ugyldig inode-størrelse

en: bad v2 inode size
da: ugyldig v2 inode-størrelse

en: need terminal for interactive repairs
da: kræver terminal til interaktive reparationer

en: cannot open %s: %s
da: kunne ikke åbne %s: %s

en: %s is clean, no check.
da: %s er i orden, tjekkes ikke.

en: Forcing filesystem check on %s.
da: Gennemtvinger tjek af filsystem på %s.

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
da: Filsystem på %s er måske ikke i orden, kræver et tjek.

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
da: 
    %6ld inoder brugt (%ld%%)

en: %6ld zones used (%ld%%)
da: %6ld zoner brugt (%ld%%)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
da: 
    %6d regulære filer
    %6d mapper
    %6d tegn-enhedsfiler
    %6d blok-enhedsfiler
    %6d henvisninger
    %6d symbolske henvisninger
    ------
    %6d filer

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
da: ----------------------------
    -FILSYSTEM BLEV MODIFICERET-
    ----------------------------

en: write failed
da: skrivning mislykkedes

en: %s: might not be an ISO filesystem
da: %s: må ikke være et ISO-filsystem

en: read error on %s
da: læsefejl på %s

en: sector count: %d, sector size: %d
da: sektorantal: %d, sektorstørrelse: %d

en: Show the length of an ISO-9660 filesystem.
da: Vis længden for et ISO-9660-filsystem.

en:  -d, --divisor=<number>  divide the amount of bytes by <number>
da:  -d, --divisor=<tal>  divider antallet af byte med <tal>

en:  -x, --sectors           show sector count and size
da:  -x, --sectors           vis sektorantal og størrelse

en: invalid divisor argument
da: ugyldig parameter for nævner

en: Usage: %s [options] device [block-count]
da: Brug: %s [tilvalg] enhed [blokantal]

en: Make an SCO bfs filesystem.
da: Lav et SCO bfs-filsystem.

en: invalid number of inodes
da: ugyldigt antal inoder

en: volume name too long
da: navn på diskenhed er for langt

en: fsname name too long
da: filsystemnavn er for langt

en: invalid block-count
da: ugyldigt blokantal

en: cannot get size of %s
da: kan ikke indhente størrelsen af %s

en: blocks argument too large, max is %llu
da: blokparameter er for stor, maks. er %llu

en: too many inodes - max is 512
da: for mange inoder - øvre grænse er 512

en: not enough space, need at least %llu blocks
da: ikke plads nok, kræver mindst %llu blokke

en: Device: %s
da: Enhed: %s

en: Volume: <%-6s>
da: Diskenhed: <%-6s>

en: FSname: <%-6s>
da: FSnavn: <%-6s>

en: BlockSize: %d
da: Blokstørrelse: %d

en: Inodes: %ld (in 1 block)
da: Inoder: %ld (i en blok)

en: Inodes: %ld (in %llu blocks)
da: Inoder: %ld (i %llu blokke)

en: Blocks: %llu
da: Blokke: %llu

en: Inode end: %d, Data end: %d
da: Inode-slut: %d, data-slut: %d

en: error writing superblock
da: fejl under skrivning af superblok

en: error writing root inode
da: fejl under skrivning af rod-inode

en: error writing inode
da: fejl under skrivning af inode

en: seek error
da: søgefejl

en: error writing . entry
da: fejl under skrivning af .-indgang

en: error writing .. entry
da: fejl under skrivning af ..-indgang

en: error closing %s
da: fejl under lukning af %s

en:  %s [options] [-t <type>] [fs-options] <device> [<size>]
da:  %s [tilvalg] [-t <type>] [fs-tilvalg] <enhed> [<størrelse>]

en: Make a Linux filesystem.
da: Lav et Linux-filsystem.

en:  -t, --type=<type>  filesystem type; when unspecified, ext2 is used
da:  -t, --type=<type>  filsystemtype; når uspecificeret bruges ext2

en:      fs-options     parameters for the real filesystem builder
da:      fs-options     parametre for den reelle filsystembygger

en:      <device>       path to the device to be used
da:      <enhed>        sti til enheden som skal bruges

en:      <size>         number of blocks to be used on the device
da:      <størrelse>    antal blokke der skal bruges på enheden

en:  -V, --verbose      explain what is being done;
                          specifying -V more than once will cause a dry-run
da:  -V, --verbose      forklar hvad der sker;
                          specificering af -V mere end en gang vil medføre et tørløb

en: failed to execute %s
da: kunne ikke køre %s

en: readlink failed: %s
da: readlink mislykkedes: %s

en: could not read directory %s
da: kunne ikke læse mappe %s

en: filesystem too big.  Exiting.
da: for stort filsystem.  Afslutter.

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
da: AAARGH: blok blev »komprimeret« til > 2*bloklængden (%ld)

en: %6.2f%% (%+ld bytes)	%s
da: %6.2f%% (%+ld byte)	%s

en: cannot close file %s
da: kunne ikke lukke filen »%s«

en: invalid edition number argument
da: ugyldig parameter for editionsnummer

en: invalid endianness given; must be 'big', 'little', or 'host'
da: ugyldig endianness angivet. Skal være »big«, »little« eller »host«

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %lldMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
da: advarsel: et gæt på den nødvendige størrelse (øvre grænse) er %lldMB, men den maksimale aftryksstørrelse er %uMB.  Vi bliver muligvis ikke færdige.

en: ROM image map
da: ROM-aftrykskort

en: Including: %s
da: Medtager: %s

en: Directory data: %zd bytes
da: Mappedata: %zd byte

en: Everything: %zd kilobytes
da: Alt: %zd kilobyte

en: Super block: %zd bytes
da: Superblok: %zd byte

en: not enough space allocated for ROM image (%lld allocated, %zu used)
da: der er tildelt for lidt plads til ROM-aftrykket (%lld tildelt, %zu brugt)

en: ROM image write failed (%zd %zd)
da: Skrivning af ROM-aftryk mislykkedes (%zd %zd)

en: ROM image
da: ROM-aftryk

en: warning: filenames truncated to %u bytes.
da: advarsel: filnavne afkortet til %u byte.

en: warning: files were skipped due to errors.
da: advarsel: filer oversprunget pga. fejl.

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
da: advarsel: filstørrelser afkortet til %luMB (minus 1 byte).

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
da: advarsel: uids forkortet til %u bit. (Dette kan være et sikkerhedsproblem.)

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
da: advarsel: gids forkortet til %u bit. (Dette kan være et sikkerhedsproblem.)

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
da: ADVARSEL: enhedsnumre er afkortet til %u bit. Det betyder næsten med
    sikkerhed, at nogle af enhedsfilerne vil være fejlbehæftede.

en:  %s [options] /dev/name [blocks]
da:  %s [tilvalg] /dev/name [blokke]

en:  -1                      use Minix version 1
da:  -1                      brug Minix-version 1

en:  -2, -v                  use Minix version 2
da:  -2, -v                  brug Minix-version 2

en:  -3                      use Minix version 3
da:  -3                      brug Minix-version 3

en:  -n, --namelength <num>  maximum length of filenames
da:  -n, --namelength <antal> maksimal længde for filnavne

en:  -i, --inodes <num>      number of inodes for the filesystem
da:  -i, --inodes <antal>    antallet af inoder for filsystemet

en:  -c, --check             check the device for bad blocks
da:  -c, --check             kontroller enheden for ugyldige blokke

en:  -l, --badblocks <file>  list of bad blocks from file
da:  -l, --badblocks <fil>   liste med ugyldige blokke fra fil

en: %s: seek to boot block failed  in write_tables
da: %s: mislykket søgning til opstartsblok i write_tables

en: %s: unable to clear boot sector
da: %s: kunne ikke slette opstartssektor

en: %s: seek failed in write_tables
da: %s: søgning mislykkedes i write_tables

en: %s: unable to write super-block
da: %s: kunne ikke skrive super-blok

en: %s: unable to write inode map
da: %s: kunne ikke skrive inode-oversigt

en: %s: unable to write zone map
da: %s: kunne ikke skrive zoneoversigt

en: %s: unable to write inodes
da: %s: kunne ikke skrive inoder

en: %s: seek failed in write_block
da: %s: søgning mislykkedes i write_block

en: %s: write failed in write_block
da: %s: mislykket skrivning i write_block

en: %s: too many bad blocks
da: %s: for mange ugyldige blokke

en: %s: not enough good blocks
da: %s: ikke nok gyldige blokke

en: First data block at %jd, which is too far (max %d).
    Try specifying fewer inodes by passing --inodes <num>
da: Første datablok ved %jd, hvilket er for langt væk (maks. %d).
    Prøv at angive færre inoder ved at sende --inodes <antal>

en: %lu inode
     | %lu inodes
da[0]: %lu inode
da[1]: %lu inoder

en: %lu block
     | %lu blocks
da[0]: %lu blok
da[1]: %lu blokke

en: Zonesize=%zu
da: Zonestørrelse=%zu

en: Maxsize=%zu
da: Maksstørrelse=%zu

en: %s: seek failed during testing of blocks
da: %s: søgning mislykkedes under test af blokke

en: Weird values in do_check: probably bugs
da: Mystiske værdier i do_check: sandsynligvis programfejl

en: %s: seek failed in check_blocks
da: %s: søgning mislykkedes i check_blocks

en: %s: bad blocks before data-area: cannot make fs
da: %s: ugyldige blokke før dataområde: kan ikke oprette filsystem

en: %d bad block
     | %d bad blocks
da[0]: %d ugyldige blok
da[1]: %d ugyldige blokke

en: %s: can't open file of bad blocks
da: %s: kan ikke åbne fil med ugyldige blokke

en: badblock number input error on line %d
da: talinddatafejl af typen badblock på linje %d

en: %s: cannot read badblocks file
da: %s: kan ikke læse badblocks-fil

en: block size smaller than physical sector size of %s
da: blokstørrelse mindre end fysisk sektorstørrelse på %s

en: cannot determine size of %s
da: kan ikke bestemme størrelse på %s

en: %s: requested blocks (%llu) exceeds available (%llu) blocks
da: %s: anmodte blokke (%llu) overstiger tilgængelige (%llu) blokke

en: %s: number of blocks too small
da: %s: for lille antal blokke

en: unsupported name length: %d
da: ikke understøttet navnelængde: %d

en: unsupported minix file system version: %d
da: ikke understøttet minix-filsystemversion: %d

en: -v is ambiguous, use '-2' instead
da: -v er tvetydig, brug »-2« i stedet

en: failed to parse maximum length of filenames
da: kunne ikke fortolke maksimal længde for filnavne

en: failed to parse number of inodes
da: kunne ikke fortolke antal inoder

en: failed to parse number of blocks
da: kunne ikke fortolke antallet af blokke

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
da: %s er monteret; vil ikke oprette et filsystem her!

en: Bad user-specified page size %u
da: Ugyldig sidestørrelse %u angivet af bruger

en: Using user-specified page size %d, instead of the system value %d
da: Benytter brugerbestemt sidestørrelse %d i stedet for systemværdien %d

en: Label was truncated.
da: Etiket blev afkortet.

en: no label,
da: ingen etiket,

en: no uuid
da: ingen uuid

en: 
    Usage:
     %s [options] device [size]
da: 
    Brug:
     %s [tilvalg] enhed [størrelse]

en: Set up a Linux swap area.
da: Opsæt et Linux-swapområde.

en: too many bad pages: %lu
da: for mange ugyldige sider: %lu

en: seek failed in check_blocks
da: søgning mislykkedes i check_blocks

en: %lu bad page
     | %lu bad pages
da[0]: %lu ugyldig side
da[1]: %lu ugyldige sider

en: unable to alloc new libblkid probe
da: kunne ikke allokere ny libblkid-probe

en: unable to assign device to libblkid probe
da: kunne ikke tildele enhed til libblkid-probe

en: warning: checking bad blocks from swap file is not supported: %s
da: advarsel: kontrol af ødelagte blokke fra swapfil er ikke understøttet: %s

en: unable to rewind swap-device
da: kunne ikke spole tilbage på swap-enheden

en: unable to erase bootbits sectors
da: kunne ikke slette opstartsbit-sektorer

en: %s: warning: wiping old %s signature.
da: %s: advarsel: fjerner gammel %s-signatur.

en: %s: warning: don't erase bootbits sectors
da: %s: advarsel: slet ikke opstartsbit-sektorer

en:         (%s partition table detected).
da:         (%s-partitionstabel detekteret).

en:         (compiled without libblkid).
da:         (kompileret uden libblkid).

en: Use -f to force.
da: Brug -f for at fremtvinge kontrol

en: %s: unable to write signature page
da: %s: kunne ikke skrive signaturside

en: parsing page size failed
da: kunne ikke fortolke sidestørrelse

en: parsing version number failed
da: kunne ikke fortolke versionsnummer

en: swapspace version %d is not supported
da: swapområdeversion %d er ikke understøttet

en: warning: ignoring -U (UUIDs are unsupported by %s)
da: advarsel: ignorer -U (UUID'er er ikke understøttet af %s)

en: only one device argument is currently supported
da: kun en enhedsparameter er understøttet i øjeblikket

en: error: parsing UUID failed
da: fejl: UUID-fortolkning mislykkedes

en: error: Nowhere to set up swap on?
da: fejl: Ingen steder at opsætte swap?

en: invalid block count argument
da: ugyldig parameter for blokantal

en: error: size %llu KiB is larger than device size %<PRIu64> KiB
da: fejl: størrelsen %llu KiB er større end enhedsstørrelsen %<PRIu64> KiB

en: error: swap area needs to be at least %ld KiB
da: fejl: swap-område skal mindst være på %ld KiB

en: warning: truncating swap area to %llu KiB
da: fejl: afkorter swap-området til %llu KiB

en: error: %s is mounted; will not make swapspace
da: fejl: %s er monteret; vil ikke oprette swapområde

en: %s: insecure permissions %04o, %04o suggested.
da: %s: usikre tilladelser %04o, %04o anbefales.

en: %s: insecure file owner %d, 0 (root) suggested.
da: %s: usikker filejer %d, 0 (root) anbefales.

en: Unable to set up swap-space: unreadable
da: Kunne ikke klargøre swap-område: ulæseligt

en: Setting up swapspace version %d, size = %s (%<PRIu64> bytes)
da: Klargør swap-område version %d, størrelse = %s (%<PRIu64> byte)

en: %s: unable to obtain selinux file label
da: %s: kunne ikke indhente selinux' filetiket

en: unable to matchpathcon()
da: kunne ikke matchpathcon()

en: unable to create new selinux context
da: kunne ikke oprette ny selinuxkontekst

en: couldn't compute selinux context
da: kunne ikke beregne selinuxkontekst

en: unable to relabel %s to %s
da: kunne ikke omdøbe %s til %s

en: partition number
da: partitionsnummer

en: start of the partition in sectors
da: start på partitionen i sektorer

en: end of the partition in sectors
da: slutning på partitionen i sektorer

en: number of sectors
da: antal sektorer

en: human readable size
da: læsevenlig størrelse

en: partition name
da: partitionsnavn

en: partition UUID
da: partition-UUID

en: partition table type (dos, gpt, ...)
da: partitionstabeltype (dos, gpt ...)

en: partition flags
da: partitionsflag

en: partition type (a string, a UUID, or hex)
da: partitionstype (en streng, en UUID eller hex)

en: failed to initialize loopcxt
da: kunne ikke initialisere loopcxt

en: %s: failed to find unused loop device
da: %s: kunne ikke finde ledig løkkeenhed (loop device)

en: Trying to use '%s' for the loop device
da: Forsøger at bruge »%s« for løkkeenheden

en: %s: failed to set backing file
da: %s: Kunne ikke angive reservefil

en: %s: failed to set up loop device
da: %s: klargøring af løkkeenhed mislykkedes

en: unknown column: %s
da: ukendt kolonne: %s

en: %s: failed to get partition number
da: %s: kunne ikke indhente partitionsnummer

en: specified range <%d:%d> does not make sense
da: det angivet interval <%d:%d> giver ikke mening

en: range recount: max partno=%d, lower=%d, upper=%d
da: ny tælling af interval: maks. partno=%d, nedre=%d, øvre=%d

en: %s: error deleting partition %d
da: %s: fejl under sletning af partition %d

en: %s: error deleting partitions %d-%d
da: %s: fejl under sletning af partitionerne %d-%d

en: %s: partition #%d removed
da: %s: partition #%d fjernet

en: %s: partition #%d doesn't exist
da: %s: partition #%d findes ikke

en: %s: deleting partition #%d failed
da: %s: sletning af partition #%d mislykkedes

en: %s: error adding partition %d
da: %s: fejl under tilføjelse af partition %d

en: %s: error adding partitions %d-%d
da: %s: fejl under tilføjelse af partitioner %d-%d

en: %s: partition #%d added
da: %s: partition #%d tilføjet

en: %s: adding partition #%d failed
da: %s: tilføjelse af partition #%d mislykkedes

en: %s: error updating partition %d
da: %s: fejl under opdatering af partition %d

en: %s: error updating partitions %d-%d
da: %s: fejl under opdatering af partitionerne %d-%d

en: %s: no partition #%d
da: %s: ingen partition #%d

en: %s: partition #%d resized
da: %s: partition #%d har fået ændret størrelse

en: %s: updating partition #%d failed
da: %s: opdatering af partition #%d mislykkedes

en: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sector, %6ju MB)
     | #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sectors, %6ju MB)
da[0]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sektor, %6ju MB)
da[1]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sektorer, %6ju MB)

en: failed to allocate output column
da: kunne ikke allokere uddatakolonne

en: failed to initialize blkid filter for '%s'
da: kunne ikke initialisere blkid-filter for »%s«

en: %s: failed to read partition table
da: %s: kunne ikke læse partitionstabel

en: %s: partition table type '%s' detected
da: %s: partitionstabeltype »%s« detekteret

en: %s: partition table with no partitions
da: %s: partitionstabel uden partitioner

en: Tell the kernel about the presence and numbering of partitions.
da: Fortæl kernen om tilstedeværelsen og antallet af partitioner.

en:  -a, --add            add specified partitions or all of them
da:  -a, --add            tilføj specificerede partitioner eller dem alle

en:  -d, --delete         delete specified partitions or all of them
da:  -d --delete          slet specificerede partitioner eller dem alle

en:  -u, --update         update specified partitions or all of them
da:  -u, --update         opdater specificerede partitioner eller dem alle

en:  -s, --show           list partitions
da:  -s, --show           vis partitioner

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes rather than in human readable format
da:  -b, --bytes          udskriv STØRRELSE i byte frem for i et læsevenligt format

en:  -g, --noheadings     don't print headings for --show
da:  -g, --noheadings     udskriv ikke overskrifter for --show

en:  -n, --nr <n:m>       specify the range of partitions (e.g. --nr 2:4)
da:  -n, --nr <n:m>       angiv interval for partitionerne (f.eks. --nr 2:4

en:  -o, --output <list>  define which output columns to use
da:  -o, --output <liste> definer hvilken resultatkolonne, der skal bruges

en:  -P, --pairs          use key="value" output format
da:  -P, --pairs          brug uddataformat for nøgle=»værdi«

en:  -r, --raw            use raw output format
da:  -r, --raw            brug rå uddataformat

en:  -S, --sector-size <num>  overwrite sector size
da:  -S, --sector-size <antal> overksiv sektorstørrelse

en:  -t, --type <type>    specify the partition type
da:  -t, --type <type>    angiv partitionstypen

en:      --list-types     list supported partition types and exit
da:      --list-types     vis understøttede partitionstyper og afslut

en:  -v, --verbose        verbose mode
da:  -v, --verbose        uddybende tilstand

en: failed to parse --nr <M-N> range
da: kunne ikke fortolke --nr <M-N>-interval

en: partition and disk name do not match
da: partition og disknavn matcher ikke

en: --nr and <partition> are mutually exclusive
da: --nr og <partition> udelukker hinanden

en: partition: %s, disk: %s, lower: %d, upper: %d
da: partition: %s, disk: %s, nedre: %d, øvre: %d

en: %s: cannot delete partitions
da: %s: kan ikke slette partitioner

en: %s: partitioned loop devices unsupported
da: %s: partitionerede løkkenheder er ikke understøttet

en: %s: failed to initialize blkid prober
da: %s: kunne ikke initialisere blkid-testprogram

en:  %1$s %2$srawN <major> <minor>
     %1$s %2$srawN /dev/<blockdevice>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa
da:  %1$s %2$srawN <hovednummer> <undernummer>
     %1$s %2$srawN /dev/<blokenhed>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa

en: Bind a raw character device to a block device.
da: Bind en rå tegnenhed til en blokenhed.

en:  -q, --query    set query mode
da:  -q, --query    angiv forespørgselstilstand

en:  -a, --all      query all raw devices
da:  -a, --all      forespørg alle rå enheder

en: Device '%s' is the control raw device (use raw<N> where <N> is greater than zero)
da: Enhed »%s« er control raw dev (brug raw<N> hvor <N> er større end nul)

en: Cannot locate block device '%s'
da: Kunne ikke finde blokenhed »%s«

en: Device '%s' is not a block device
da: Enhed »%s« er ikke en blokenhed

en: failed to parse argument
da: kunne ikke fortolke parameter

en: Cannot open master raw device '%s'
da: Kan ikke åbne master raw-enhed »%s«

en: Cannot locate raw device '%s'
da: Kan ikke lokalisere raw-enhed »%s«

en: Raw device '%s' is not a character dev
da: Raw-enhed »%s« er ikke en tegnenhed

en: Device '%s' is not a raw dev
da: Enhed »%s« er ikke en raw-enhed

en: Error querying raw device
da: Fejl under forespørgsel til raw-enhed (%s)

en: %sraw%d:  bound to major %d, minor %d
da: %sraw%d: bundet til hovednummer %d, undernummer %d

en: Error setting raw device
da: Fejl under indstilling af raw-enhed

en:  %s <disk device> <partition number> <length>
da:  %s <diskenhed> <partitionsnummer> <længde>

en: Tell the kernel about the new size of a partition.
da: Fortæl kernen om den nye størrelse for en partition.

en: %s: failed to get start of the partition number %s
da: %s: kunne ikke indhente begyndelse på partitionsnummer %s

en: failed to resize partition
da: kunne ikke ændre størrelse på partition

en: failed to allocate nested libfdisk context
da: kunne ikke allokere indlejret libfdisk-kontekst

en: cannot seek %s
da: kan ikke søge (seek) %s

en: cannot write %s
da: kan ikke skrive (write) %s

en: %12s (offset %5ju, size %5ju): %s
da: %12s (forskydning %5ju, størrelse %5ju): %s

en: %s: failed to create a backup
da: %s: kunne ikke oprette en sikkerhedskopi

en: failed to create a backup file, $HOME undefined
da: kunne ikke oprette en sikkerhedskopifil, $HOME er ikke defineret

en: Backup files:
da: Lav sikkerhedskopi af filer:

en: failed to read new partition from device; ignoring --move-data
da: kunne ikke læse ny partition fra enhed; ignorerer --move-data

en: failed to get size of the new partition; ignoring --move-data
da: kunne ikke indhente størrelsen på den nye partition; ignorerer --move-data

en: failed to get start of the new partition; ignoring --move-data
da: kunne ikke indhente begyndelse på den nye partition; ignorerer --move-data

en: failed to get size of the old partition; ignoring --move-data
da: kunne ikke indhente størrelse på den gamle partition; ignorerer --move-data

en: failed to get start of the old partition; ignoring --move-data
da: kunne ikke indhente begyndelse på den gamle partition; ignorerer --move-data

en: start of the partition has not been moved; ignoring --move-data
da: begyndelsen af partitionen er blevet flyttet; ignorerer --move-data

en: new partition is smaller than original; ignoring --move-data
da: ny partition er mindre end originalen; ignorerer --move-data

en: Data move:
da: Dataflyt:

en:  typescript file: %s
da:  typescript-fil: %s

en:  old start: %ju, new start: %ju (move %ju sectors)
da:  gammel begyndelse: %ju, ny begyndelse: %ju (flyt %ju sektorer)

en: Do you want to move partition data?
da: Vil du flytte partitionsdata?

en: Leaving.
da: Forlader.

en: %s: failed to move data
da: %s: kunne ikke flytte data

en: The partition table is unchanged (--no-act).
da: Partitionstabellen er uændret (--no-act).

en: 
    The partition table has been altered.
da: 
    Partitionstabellen er ændret.

en: unsupported label '%s'
da: ikke understøttet etiket »%s«

en: Id  Name
da: Id  Navn

en: unrecognized partition table type
da: ukendt partitionstabeltype

en: Cannot get size of %s
da: Kan ikke få størrelsen %s

en: total: %ju blocks
da: i alt: %ju blokke

en: no disk device specified
da: ingen diskenhed angivet

en: failed to parse partition number
da: kunne ikke fortolke partitionsnummer

en: %s: partition %d: failed to toggle bootable flag
da: %s: partition %d: kunne ikke skifte opstartsbart flag

en: %s: partition %zu: failed to delete
da: %s: partition %zu: kunne ikke slette

en: %s: does not contain a recognized partition table
da: %s: indeholder ikke en genkendt partitionstabel

en: failed to allocate dump struct
da: kunne ikke allokere dump struct

en: %s: failed to dump partition table
da: %s: kunne ikke dumpe partitionstabel

en: %s: no partition table found
da: %s: der blev ikke fundet en partitionstabel

en: %s: partition %zu: partition table contains only %zu partitions
da: %s: partition %zu: partitionstabel indeholder kun %zu partitioner

en: %s: partition %zu: partition is unused
da: %s: partition %zu: partition er ubrugt

en: no partition number specified
da: intet partitionsnummer angivet

en: unexpected arguments
da: uventede argumenter

en: %s: partition %zu: failed to get partition type
da: %s: partition %zu: kunne ikke indhente partitionstype

en: failed to parse %s partition type '%s'
da: kunne ikke fortolke %s partitionstype »%s«

en: %s: partition %zu: failed to set partition type
da: %s: partition %zu: kunne ikke angive partitionstype

en: %s: partition %zu: failed to get partition UUID
da: %s: partition %zu: kunne ikke indhente partition-UUID

en: failed to allocate partition object
da: kunne ikke allokere partitionsobjekt

en: %s: partition %zu: failed to set partition UUID
da: %s: partition %zu: kunne ikke angive partition-UUID

en: %s: partition %zu: failed to get partition name
da: %s: partition %zu: kunne ikke indhente partitionsnavn

en: %s: partition %zu: failed to set partition name
da: %s: partition %zu: kunne ikke angive partitionsnavn

en: %s: partition %zu: failed to set partition attributes
da: %s: partition %zu: kunne ikke angive partitionsattributter

en:  Commands:
da:  Kommandoer:

en:    write    write table to disk and exit
da:    skriv    skriv tabel til disk og afslut

en:    quit     show new situation and wait for user's feedback before write
da:    quit     vis ny situation og vent på brugers tilbagemelding før skrivning

en:    abort    exit sfdisk shell
da:    abort    afslut sfdisk-skal

en:    print    display the partition table
da:    print    vis partitionstabellen

en:    help     show this help text
da:    help     vis denne hjælpetekst

en:    Ctrl-D   the same as 'quit'
da:    Ctrl-D   det samme som kommandoen »quit«

en:  Input format:
da:  Inddataformat:

en:    <start>  Beginning of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is the first free space.
da:    <start>  Begyndelsen for partitionen i sektorer eller byte hvis angivet
                i formatet <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}. Standarden er
                den første ledige plads.

en:    <size>   Size of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is all available space.
da:    <size>   Størrelse for partitionen i sektorer, eller byte hvis
                angivet i formatet <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                Standarden er al tilgængelig plads.

en:    <type>   The partition type.  Default is a Linux data partition.
da:    <type>   Partitionstypen. Standarden er Linux-datapartition.

en:    <bootable>  Use '*' to mark an MBR partition as bootable.
da:    <bootable>  Brug »*« for at markere en MBR-partition som opstartsbar.

en:  Example:
da:  Eksempel:

en:    , 4G     Creates a 4GiB partition at default start offset.
da:    , 4G     Opretter 4 GiB partition på standardens startforskydning.

en: unsupported command
da: ikke understøttet kommando

en: line %d: unsupported command
da: linje %d: ikke understøttet kommando

en: The old %s signature may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or sfdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
da: Den gamle signatur %s kan blive på enheden. Det anbefales på det stærkeste at rydde enheden med wipefs(8) eller sfdisk --wipe, for at undgå mulige kollisioner.

en: failed to allocate partition name
da: kunne ikke allokere partitionsnavn

en: failed to allocate script handler
da: kunne ikke allokere skripthåndtering

en: %s: cannot modify partition %d: no partition table was found
da: %s: kan ikke ændre partition %d: ingen partitiontabel blev fundet

en: %s: cannot modify partition %d: partition table contains only %zu partitions
da: %s: kan ikke ændre partition %d: partitiontabel indeholder kun %zu partitioner

en: warning: %s: partition %d is not defined yet
da: advarsel: %s: partitionen %d er endnu ikke defineret

en: 
    Welcome to sfdisk (%s).
da: 
    Velkommen til sfdisk (%s).

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
da: Kontroller at ingen benytter denne disk for øjeblikket ...

en:  FAILED
da:  MISLYKKEDES

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
da: Denne disk er for øjeblikket i brug - genpartitionering er nok en dårlig ide.
    Afmonter alle filsystemer og swapoff alle swappartitioner på denne disk.
    Brug flaget --no-reread for at undertrykke dette tjek.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
da: Brug flaget --force for at undertrykke alle tjek.

en:  OK
da:  O.k.

en: 
    Old situation:
da: 
    Gammel situation:

en: 
    sfdisk is going to create a new '%s' disk label.
    Use 'label: <name>' before you define a first partition
    to override the default.
da: 
    sfdisk er ved at oprette en ny »%s«-disketiket.
    Brug »etiket: <navn>« før du definerer en første partition
    for at overskrive standarden.

en: 
    Type 'help' to get more information.
da: 
    Brug »help« for yderligere information.

en: All partitions used.
da: Alle partitioner brugt.

en: Done.
da: Færdig.

en: Ignoring partition.
da: Ignorerer partition.

en: Failed to apply script headers, disk label not created.
da: Kunne ikke anvende skriptteksthoved, disketikel blev ikke oprettet.

en: Failed to add #%d partition
da: Kunne ikke tilføje #%d-partition

en: Script header accepted.
da: Skriptteksthoved accepteret.

en: 
    New situation:
da: 
    Ny situation:

en: Do you want to write this to disk?
da: Vil du virkelig skrive dette til disken?

en: Leaving.
da: Forlader.

en:  %1$s [options] <dev> [[-N] <part>]
     %1$s [options] <command>
da:  %1$s [tilvalg] <dev> [[-N] <part>]
     %1$s [tilvalg] <kommando>

en:  -d, --dump <dev>                  dump partition table (usable for later input)
da:  -d, --dump <dev>                  dump partitionstabel (nyttig for senere inddata)

en:  -J, --json <dev>                  dump partition table in JSON format
da:  -J, --json <dev>                  dump partitionstabel i JSON-format

en:  -g, --show-geometry [<dev> ...]   list geometry of all or specified devices
da:  -g, --show-geometry [<dev> ...]   vis geometri for alle eller specificerede enheder

en:  -l, --list [<dev> ...]            list partitions of each device
da:  -l, --list [<dev> ...]            vis partitioner for hver enhed

en:  -F, --list-free [<dev> ...]       list unpartitioned free areas of each device
da:  -F, --list-free [<dev> ...]       vis upartitionerede ledige områder for hver enhed

en:  -r, --reorder <dev>               fix partitions order (by start offset)
da:  -r, --reorder <dev>               ret partitionsrækkefølgen (ved startforskydning)

en:  -s, --show-size [<dev> ...]       list sizes of all or specified devices
da:  -s, --show-size [<dev> ...]       vis størrelser for alle eller specificerede enheder

en:  -T, --list-types                  print the recognized types (see -X)
da:  -T, --list-types                  vis de genkendte typer (se -X)

en:  -V, --verify [<dev> ...]          test whether partitions seem correct
da:  -V, --verify [<dev> ...]          test om partitioner ser korrekte ud

en:      --delete <dev> [<part> ...]   delete all or specified partitions
da:      --deltete <dev> [<part> ...]  slet alle eller specificerede partitioner

en:  --part-label <dev> <part> [<str>] print or change partition label
da:  --part-label <dev> <part> [<str>]  vis eller ændr partitionsetiket

en:  --part-type <dev> <part> [<type>] print or change partition type
da:  --part-type <dev> <part> [<type>]  vis eller ændr partitionstype

en:  --part-uuid <dev> <part> [<uuid>] print or change partition uuid
da:  --part-uuid <dev> <part> [<uuid>] vis eller ændr partitions-uuid

en:  --part-attrs <dev> <part> [<str>] print or change partition attributes
da:  --part-attrs <dev> <part> [<str>] vis eller ændr partitionsattributter

en:  <dev>                     device (usually disk) path
da:  <dev>                     enhedssti (normalt disk)

en:  <part>                    partition number
da:  <part>                    partitionsnummer

en:  <type>                    partition type, GUID for GPT, hex for MBR
da:  <type>                    partitionstype, GUID for GPT, hex for MBR

en:  -a, --append              append partitions to existing partition table
da:  -a, --append              tilføj partitioner til eksisterende partitionstabel

en:  -b, --backup              backup partition table sectors (see -O)
da:  -b, --backup              lav sikkerhedskopi af partitionstabels sektorer (se -O)

en:      --bytes               print SIZE in bytes rather than in human readable format
da:      --bytes               udskriv STØRRELSE i byte frem for i et læsevenligt format

en:      --move-data[=<typescript>] move partition data after relocation (requires -N)
da:      --move-data[=<typescript>] flyt partitionsdata efter ny placering (kræver -N)

en:  -f, --force               disable all consistency checking
da:  -f, --force               deaktiver al konsistenskontrol

en:      --color[=<when>]      colorize output (auto, always or never)
da:      --color[=<hvornår>]   farvelæg uddata (auto, altid eller aldrig)

en:  -N, --partno <num>        specify partition number
da:  -N, --partno <antal>      angiv partitionsnummer

en:  -n, --no-act              do everything except write to device
da:  -n, --no-act              gør alt undtagen at skrive til enhed

en:      --no-reread           do not check whether the device is in use
da:      --no-reread           kontroller ikke om enheden er i brug

en:      --no-tell-kernel      do not tell kernel about changes
da:      --no-tell-kernel      fortæl ikke kernen om ændringer

en:  -O, --backup-file <path>  override default backup file name
da:  -O, --backup-file <sti>   overskriv standardnavn for sikkerhedskopifilen

en:  -o, --output <list>       output columns
da:  -o, --output <liste>      resultatkolonner

en:  -q, --quiet               suppress extra info messages
da:  -q, --quiet               undertryk ekstra informationsbeskeder

en:  -w, --wipe <mode>         wipe signatures (auto, always or never)
da:  -w, --wipe <tilstand>]    ryd signaturer (auto, altid elle aldrig)

en:  -X, --label <name>        specify label type (dos, gpt, ...)
da:  -X, --label <navn>        angiv etikettype (dos, gpt, ...)

en:  -Y, --label-nested <name> specify nested label type (dos, bsd)
da:  -Y, --label-nested <navn> angiv indlejret etikettype (dos, bsd)

en:  -G, --show-pt-geometry    deprecated, alias to --show-geometry
da:  -G, --show-pt-geometry    forældet, svarer til --show-geometry

en:  -L, --Linux               deprecated, only for backward compatibility
da:  -L, --Linux               forældet, kun for baglæns kompatibilitet

en:  -u, --unit S              deprecated, only sector unit is supported
da:  -u, --unit S              forældet, kun sektorenhed er understøttet

en: %s is deprecated in favour of --part-type
da: %s er forældet til fordel for --part-type

en: --id is deprecated in favour of --part-type
da: --id er forældet til fordel for --part-type

en: --show-pt-geometry is no more implemented. Using --show-geometry.
da: --show-pt-geometry er ikke længere implementeret. Bruger --show-geometry.

en: --Linux option is unnecessary and deprecated
da: --Linux tilvalg er unødvendigt og forældet

en: unsupported unit '%c'
da: ikke understøttet enhed »%c«

en: %s from %s
da: %s fra %s

en: --movedata requires -N
da: --movedata kræver -N

en: failed to parse UUID: %s
da: kunne ikke fortolke UUID: %s

en: %s: failed to seek to swap UUID
da: %s: Kunne ikke søge (seek) UUID for swap

en: %s: failed to write UUID
da: %s: Kunne ikke skrive UUID

en: %s: failed to seek to swap label
da: %s: Kunne ikke søge (seek) til swap-etiket

en: label is too long. Truncating it to '%s'
da: etiket er for lang. Forkorter den til »%s«

en: %s: failed to write label
da: %s: kunne ikke skrive etiket

en: Display or change the label or UUID of a swap area.
da: Vis eller ændr etiketten eller UUID for et swapområde.

en:  -L, --label <label> specify a new label
     -U, --uuid <uuid>   specify a new uuid
da:  -L, --label <etiket> angiv en ny etiket
     -U, --uuid <uuid>    angiv en ny uuid

en: ignore -U (UUIDs are unsupported)
da: ignorer -U (UUID'er er ikke understøttet)

en: Try '%s --help' for more information.
da: Brug »%s --help« for yderligere detaljer.

en: 
    Usage:
da: 
    Brug:

en: 
    Options:
da: 
    Tilvalg:

en: 
    Functions:
da: 
    Funktioner:

en: 
    Commands:
da: 
    Kommandoer:

en: 
    For more details see %s.
da: 
    For yderligere detaljer se %s.

en: write error
da: skrivefejl

en: colors are enabled by default
da: farver er aktiveret som standard

en: colors are disabled by default
da: farver er deaktiveret som standard

en: failed to set the %s environment variable
da: kunne ikke angive miljøvariablen %s

en: %s: mutually exclusive arguments:
da: %s: parametre udelukker hinanden:

en: Empty
da: Tom

en: Extended
da: Udvidet

en: AIX bootable
da: AIX opstartbar

en: OS/2 Boot Manager
da: OS/2-opstartshåndtering

en: W95 Ext'd (LBA)
da: W95 udvidet (LBA)

en: Hidden FAT12
da: Skjult FAT12

en: Compaq diagnostics
da: Compaq diagnosticering

en: Hidden FAT16 <32M
da: Skjult FAT16 <32M

en: Hidden FAT16
da: Skjult FAT16

en: Hidden HPFS/NTFS
da: Skjult HPFS/NTFS

en: Hidden W95 FAT32
da: Skjult W95 FAT32

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
da: Skjult W95 FAT32 (LBA)

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
da: Skjult W95 FAT16 (LBA)

en: Hidden NTFS WinRE
da: Skjult NTFS WinRE

en: PartitionMagic recovery
da: PartitionMagic redning

en: PPC PReP Boot
da: PPC PReP Opstart

en: QNX4.x 2nd part
da: QNX4.x 2. part

en: QNX4.x 3rd part
da: QNX4.x 3. part

en: EZ-Drive
da: EZ-Drev

en: GNU HURD or SysV
da: GNU HURD eller SysV

en: Old Minix
da: Gammel Minix

en: Minix / old Linux
da: Minix / gammel Linux

en: OS/2 hidden or Intel hibernation
da: OS/2-skjult eller Intel hibernation

en: Linux extended
da: Linux udvidet

en: NTFS volume set
da: NTFS diskenhedssæt

en: Linux plaintext
da: Linux råtekst

en: IBM Thinkpad hibernation
da: IBM Thinkpad dvale

en: Darwin boot
da: Darwin opstart

en: Boot Wizard hidden
da: Boot Wizard skjult

en: Solaris boot
da: Solaris opstart

en: Non-FS data
da: Ikke-filsystemdata

en: Dell Utility
da: Dell-værktøj

en: Rufus alignment
da: Rufus-justering

en: Linux/PA-RISC boot
da: Linux/PA-RISC opstart

en: DOS secondary
da: DOS sekundær

en: Linux raid autodetect
da: Linux raid autodetekt

en: warning: %s is misaligned
da: advarsel: %s er ikke korrekt justeret

en: Selected partition %ju
da: Valgt partition %ju

en: No partition is defined yet!
da: Ingen partitioner defineret!

en: No free partition available!
da: Ingen tilgængelige frie sektorer!

en: Partition number
da: Partitionsnummer

en: Created a new partition %d of type '%s' and of size %s.
da: Partition %d af type %s og størrelse %s er oprettet.

en: Partition %zd: has invalid starting sector 0.
da: Partition %zd har en ugyldig startsektor 0.

en: There is no *BSD partition on %s.
da: Der er ingen *BSD-partitioner på %s.

en: First cylinder
da: Første cylinder

en: Last cylinder, +cylinders or +size{K,M,G,T,P}
da: Seneste cylinder, +cylindere eller +størrelse{K,M,G,T,P}

en: Last sector, +sectors or +size{K,M,G,T,P}
da: Seneste sektor, +sektorer eller +størrelse{K,M,G,T,P}

en: The device %s does not contain BSD disklabel.
da: Enheden %s har ingen BSD-disketiket.

en: Do you want to create a BSD disklabel?
da: Vil du oprette en BSD-disketiket?

en: Flags
da: Flag

en:  removable
da:  flytbar

en:  badsect
da:  fejlsekt

en: Bytes/Sector
da: Byte/sektor

en: Tracks/Cylinder
da: Spor/cylinder

en: Sectors/Cylinder
da: Sektorer/cylinder

en: Cylinders
da: Cylindre

en: Rpm
da: Omdr. per minut

en: Trackskew
da: Sporafvigelse

en: Cylinderskew
da: Cylinderafvigelse

en: Headswitch
da: Hovedskift

en: Track-to-track seek
da: Spor-til-spor søgning

en: bytes/sector
da: byte/sektor

en: sectors/track
da: sektorer/spor

en: tracks/cylinder
da: spor/cylinder

en: cylinders
da: cylindre

en: sectors/cylinder
da: sektorer/cylinder

en: rpm
da: omdr. per minut

en: trackskew
da: sporafvigelse

en: cylinderskew
da: cylinderafvigelse

en: headswitch
da: hovedskift

en: track-to-track seek
da: spor-til-spor søgning

en: The bootstrap file %s successfully loaded.
da: Bootstrapfilen %s indlæst.

en: Bootstrap: %1$sboot -> boot%1$s (default %1$s)
da: Opstartsigangsætter: %1$sopstart -> opstart%1$s (standard %1$s)

en: Bootstrap overlaps with disklabel!
da: Opstartsigangsætter overlapper med disketiket!

en: Bootstrap installed on %s.
da: Opstartsigangsætter installeret på %s.

en: Disklabel written to %s.  (Don't forget to write the %s disklabel too.)
da: Disketiket skrevet til %s. (Glem ikke også at skrive disketiketten %s).

en: Disklabel written to %s.
da: Disketiket skrevet til %s.

en: Syncing disks.
da: Synkroniserer diske.

en: BSD label is not nested within a DOS partition.
da: BSD-etiket er ikke indlejret i en DOS-partition.

en: BSD partition '%c' linked to DOS partition %zu.
da: BSD-partition »%c« er lænket til DOS-partition %zu.

en: Slice
da: Skive

en: Fsize
da: Fstørrelse

en: Bsize
da: Bstørrelse

en: %s: close device failed
da: %s: luk enhed mislykkedes

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
da: Kalder ioctl() for at genindlæse partitionstabellen.

en: Re-reading the partition table failed.
da: Genindlæsning af partitionstabellen mislykkedes.

en: The kernel still uses the old table. The new table will be used at the next reboot or after you run partprobe(8) or kpartx(8).
da: Denne kerne bruger stadig den gamle tabel. Den nye tabel vil blive brugt fra næste genstart, eller efter du kører partprobe(8) eller kpartx(8).

en: cylinder | cylinders
da[0]: cylinder
da[1]: cylindre

en: sector | sectors
da[0]: sektor
da[1]: sektorer

en: Incomplete geometry setting.
da: Ufuldstændig geometriindstilling.

en: All primary partitions have been defined already.
da: Alle primære partitioner er allerede definerede.

en: Failed to read extended partition table (offset=%ju)
da: Kunne ikke læse udvidet partitionstabel (forskydning=%ju)

en: You can set geometry from the extra functions menu.
da: Du kan sætte geometri fra menuen med ekstra funktioner.

en: DOS-compatible mode is deprecated.
da: DOS-kompatibel tilstand er forældet.

en: The device presents a logical sector size that is smaller than the physical sector size. Aligning to a physical sector (or optimal I/O) size boundary is recommended, or performance may be impacted.
da: Enheden viser en logisk sektorstørrelse, som er mindre end den fysiske sektorstørrelse. Justering til en størrelsesgrænse for en fysisk sektor (eller valgfri I/O) anbefales, ellers kan ydelsen blive påvirket.

en: Cylinders as display units are deprecated.
da: Cylindere som visningsenhed er forældet.

en: The size of this disk is %s (%ju bytes). DOS partition table format cannot be used on drives for volumes larger than %lu bytes for %lu-byte sectors. Use GUID partition table format (GPT).
da: Størrelsen på disken er %s (%ju byte). DOS-partitionstabelformatet kan ikke bruges på drev for diskenheder større end %lu byte for %lu-byte sektorer. Brug GUID's partitionstabelformat (GPT).

en: Bad offset in primary extended partition.
da: Ugyldig forskydning i primær udvidet partition.

en: Omitting partitions after #%zu. They will be deleted if you save this partition table.
da: Udelader partitioner efter #%zu. De vil blive slettet, hvis du gemmer denne partitionstabel.

en: Extra link pointer in partition table %zu.
da: Ekstra henvisningspeger (link pointer) i partitionstabel %zu.

en: Ignoring extra data in partition table %zu.
da: Ignorerer ekstra data i partitionstabel %zu.

en: omitting empty partition (%zu)
da: udelader tom partition (%zu)

en: Created a new DOS disklabel with disk identifier 0x%08x.
da: Oprettede en ny DOS-disketiket med diskidentifikation 0x%08x.

en: Enter the new disk identifier
da: Indtast den nye diskidentifikation

en: Incorrect value.
da: Ugyldig værdi.

en: Disk identifier changed from 0x%08x to 0x%08x.
da: Diskidentifikation ændret fra 0x%08x til 0x%08x.

en: Ignoring extra extended partition %zu
da: Ignorerer ekstra udvidet partition %zu

en: Invalid flag 0x%02x%02x of EBR (for partition %zu) will be corrected by w(rite).
da: Ugyldigt flag 0x%02x%02x for EBR (for partition %zu) vil blive rettet med »w« (forkortelse for write; dansk=skriv)

en: Start sector %ju out of range.
da: Startsektor %ju uden for området.

en: Partition %zu is already defined.  Delete it before re-adding it.
da: Partition %zu er allerede defineret. Slet den før du tilføjer den igen.

en: Sector %llu is already allocated.
da: Sektor %llu er allerede allokeret.

en: No free sectors available.
da: Ingen tilgængelige frie sektorer.

en: Adding logical partition %zu
da: Tilføjer logisk partition %zu

en: Partition %zu: contains sector 0
da: Partition %zu: indeholder sektor 0

en: Partition %zu: head %d greater than maximum %d
da: Partition %zu: hovedet %d er større end de maksimale %d

en: Partition %zu: sector %d greater than maximum %llu
da: Partition %zu: sektor %d er større end de maksimale %llu

en: Partition %zu: cylinder %d greater than maximum %llu
da: Partitionerne %zu: cylinder %d større end de maksimale %llu

en: Partition %zu: previous sectors %u disagrees with total %u
da: Partition %zu: forrige sektorer %u stemmer ikke med totalen %u

en: Partition %zu: different physical/logical beginnings (non-Linux?): phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
da: Partition %zu har forskellig fysisk/logisk begyndelse (ikke-Linux?): fysik=(%d, %d, %d), logik=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: different physical/logical endings: phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
da: Partition %zu har forskellig fysisk/logisk endelse: fysik=(%d, %d, %d), logik=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: does not end on cylinder boundary.
da: Partition %zu slutter ikke på en cylindergrænse.

en: Partition %zu: bad start-of-data.
da: Partition %zu ugyldig start på data.

en: Partition %zu: overlaps partition %zu.
da: Partition %zu: overlapper med partition %zu.

en: Partition %zu: empty.
da: Partition %zu: tom.

en: Logical partition %zu: not entirely in partition %zu.
da: Logisk partition %zu: ikke fuldstændigt inden for partition %zu.

en: Total allocated sectors %llu greater than the maximum %llu.
da: Det totale antal allokerede sektorer %llu er større end de maksimale %llu.

en: Remaining %lld unallocated %ld-byte sectors.
da: Tilbageværende %lld ikke-allokerede %ld-byte sektorer.

en: Extended partition already exists.
da: Udvidet partition findes allerede.

en: The maximum number of partitions has been created.
da: Det maksimale antal partitioner er blevet oprettet.

en: All primary partitions are in use.
da: Samtlige primære partitioner er i brug.

en: All space for primary partitions is in use.
da: Al plads for primære partitioner er i brug.

note: TRANSLATORS: Try to keep this within 80 characters.
en: To create more partitions, first replace a primary with an extended partition.
da: For at oprette flere part., så skal du først erstatte en primær med en udvid.

en: All logical partitions are in use. Adding a primary partition.
da: Samtlige logiske partitioner er i brug. Tilføjer en primær partition.

en: Partition type
da: Partitionstype

en: %zu primary, %d extended, %zu free
da: %zu primær, %d udvidet, %zu fri

en: primary
da: primær

en: extended
da: udvidet

en: container for logical partitions
da: container for logiske partitioner

en: logical
da: logisk

en: numbered from 5
da: nummereret fra 5

en: Invalid partition type `%c'.
da: Ugyldig partitionstype »%c«.

en: Cannot write sector %jd: seek failed
da: Kan ikke skrive sektor %jd: søgning mislykkedes

en: Disk identifier
da: Diskidentifikation

en: Type 0 means free space to many systems. Having partitions of type 0 is probably unwise.
da: Type 0 betyder fri plads for mange systemer. At have partitioner med type 0 er sandsynligvis uklogt.

en: Cannot change type of the extended partition which is already used by logical partitions. Delete logical partitions first.
da: Kan ikke ændre typen for den udvidede partition, som allerede er brugt af logiske partitioner. Slet logiske partitioner først.

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
da: Intet at gøre. Rækkefølgen er allerede korrekt.

en: Partition %zu: no data area.
da: Partition %zu: intet dataområde.

en: New beginning of data
da: Ny begyndelse på data

en: Partition %zu: is an extended partition.
da: Partition %zu: er en udvidet partition.

en: The bootable flag on partition %zu is enabled now.
da: Opstartsflaget på partition %zu er nu aktiveret.

en: The bootable flag on partition %zu is disabled now.
da: Opstartsflaget på partition %zu er nu deaktiveret.

en: Device
da: Enhed

en: Boot
da: Opstart

en: End-C/H/S
da: Slut-C/H/S

en: EFI System
da: EFI-system

en: MBR partition scheme
da: MBR-partitionsskema

en: BIOS boot
da: BIOS-opstart

en: Sony boot partition
da: Sony-opstartspartition

en: Lenovo boot partition
da: Lenovo-opstartspartition

en: PowerPC PReP boot
da: PowerPC PReP-opstart

en: ONIE boot
da: ONIE-opstart

en: ONIE config
da: ONIE-konfig.

en: Microsoft reserved
da: Microsoft reserveret

en: Microsoft basic data
da: Microsoft basisdata

en: Microsoft LDM metadata
da: Microsoft LDM-metadata

en: Microsoft LDM data
da: Microsoft LDM-data

en: Windows recovery environment
da: Windows-gendannelsesmiljø

en: IBM General Parallel Fs
da: IBM generelt parallelt fs

en: HP-UX data
da: HP-UX-data

en: HP-UX service
da: HP-UX-tjeneste

en: Linux filesystem
da: Linux-filsystem

en: Linux server data
da: Linux-serverdata

en: Linux reserved
da: Linux-reserverede

en: Linux extended boot
da: Linux udvidet opstart

en: FreeBSD data
da: FreeBSD-data

en: FreeBSD boot
da: FreeBSD-opstart

en: FreeBSD swap
da: FreeBSD-swap

en: FreeBSD UFS
da: FreeBSD-UFS

en: FreeBSD ZFS
da: FreeBSD-ZFS

en: Apple RAID offline
da: Apple RAID-frakoblet

en: Apple boot
da: Apple-opstart

en: Apple label
da: Apple-etiket

en: Apple TV recovery
da: Apple TV-gendannelse

en: Apple Core storage
da: Apple Core-lager

en: Solaris swap
da: Solaris-swap

en: Solaris backup
da: Solaris-sikkerhedskopi

en: Solaris alternate sector
da: Solaris' alternativ sektor

en: Solaris reserved 1
da: Solaris-reserverede 1

en: Solaris reserved 2
da: Solaris-reserverede 2

en: Solaris reserved 3
da: Solaris-reserverede 3

en: Solaris reserved 4
da: Solaris-reserverede 4

en: Solaris reserved 5
da: Solaris-reserverede 5

en: NetBSD swap
da: NetBSD-swap

en: NetBSD concatenated
da: NetBSD-sammenkædet

en: NetBSD encrypted
da: NetBSD-krypteret

en: ChromeOS kernel
da: ChromeOS-kerne

en: ChromeOS reserved
da: ChromeOS-reserverede

en: MidnightBSD data
da: MidnightBSD-data

en: MidnightBSD boot
da: MidnightBSD-opstart

en: MidnightBSD swap
da: MidnightBSD-swap

en: Ceph Journal
da: Ceph-journal

en: Ceph Encrypted Journal
da: Ceph-krypteret journal

en: Ceph OSD
da: Ceph-OSD

en: Ceph crypt OSD
da: Ceph-krypteret OSD

en: Ceph disk in creation
da: Ceph-disk under oprettelse

en: Ceph crypt disk in creation
da: Ceph crypt-disk under oprettelse

en: OpenBSD data
da: OpenBSD-data

en: QNX6 file system
da: QNX6-filsystem

en: Plan 9 partition
da: Plan 9-partition

en: failed to allocate GPT header
da: kunne ikke allokere GPT-teksthoved

en: First LBA specified by script is out of range.
da: Første LBA specificeret af skript er uden for interval.

en: Last LBA specified by script is out of range.
da: Sidste LBA specificeret af skript er uden for interval.

en: gpt: stat() failed
da: gpt: stat() mislykkedes

en: gpt: cannot handle files with mode %o
da: gpt: kan ikke håndtere filer med tilstand %o

en: GPT Header
da: GPT-hoved

en: GPT Entries
da: GPT-punkter

en: First LBA
da: Første LBA

en: Last LBA
da: Sidste LBA

note: TRANSLATORS: The LBA (Logical Block Address) of the backup GPT header.
en: Alternative LBA
da: Alternativ LBA

note: TRANSLATORS: The start of the array of partition entries.
en: Partition entries LBA
da: Partitionspunkter LBA

en: Allocated partition entries
da: Allokerede partitionspunkter

en: The backup GPT table is corrupt, but the primary appears OK, so that will be used.
da: Sikkerhedstabellen for GPT er ødelagt, men den primære ser ud til at være o.k., så den bliver brugt.

en: The primary GPT table is corrupt, but the backup appears OK, so that will be used.
da: Den primære GPT-tabel er ødelagt, men sikkerhedskopien ser o.k. ud, så den vil blive brugt.

en: unsupported GPT attribute bit '%s'
da: ikke understøttet GPT-attributbit »%s«

en: failed to parse GPT attribute string '%s'
da: kunne ikke fortolke GPT-attributstreng »%s«

en: Partition UUID changed from %s to %s.
da: Partition UUID ændret fra %s til %s.

en: Partition name changed from '%s' to '%.*s'.
da: Partitionsnavn ændret fra »%s« til »%.*s«.

en: The start of the partition understeps FirstUsableLBA.
da: Begyndelsen på partitionen understeps FirstUsableLBA.

en: The end of the partition oversteps LastUsableLBA.
da: Slutningen på partitionen oversteps LastUsableLBA.

en: The device contains hybrid MBR -- writing GPT only. You have to sync the MBR manually.
da: Enheden indeholder hybrid MBR - skriver kun GPT. Du skal synkronisere MBR'en manuelt.

en: Disk does not contain a valid backup header.
da: Disk indeholder ikke et gyldigt sikkerhedskopihoved.

en: Invalid primary header CRC checksum.
da: Ugyldig primær teksthoved-CRC-kontrolsum.

en: Invalid backup header CRC checksum.
da: Ugyldig teksthoved-CRC-kontrolsum for sikkerhedskopi.

en: Invalid partition entry checksum.
da: Ugyldig kontrolsum for partitionspunkt.

en: Invalid primary header LBA sanity checks.
da: Ugyldige LBA-sanitetskontroller for primær teksthoved

en: Invalid backup header LBA sanity checks.
da: Ugyldige LBA-sanitetskontroller for sikkerhedsteksthoved

en: MyLBA mismatch with real position at primary header.
da: MyLBA-forskel til reel position på primært teksthoved.

en: MyLBA mismatch with real position at backup header.
da: MyLBA-forskel til reel position på sikkerhedsteksthoved.

en: Disk is too small to hold all data.
da: Disken er for lille til alle disse data.

en: Primary and backup header mismatch.
da: Forskel på primær- og sikkerhedsteksthoved

en: Partition %u overlaps with partition %u.
da: Partition %u overlapper med partition %u.

en: Partition %u is too big for the disk.
da: Partition %u er for stor for disken.

en: Partition %u ends before it starts.
da: Partition %u slutter før den starter.

en: No errors detected.
da: Ingen fejl detekteret.

en: Header version: %s
da: Teksthovedversion: %s

en: Using %zu out of %zu partitions.
da: Bruger %zu ud af %zu partitioner.

en: A total of %ju free sectors is available in %u segment. | A total of %ju free sectors is available in %u segments (the largest is %s).
da[0]: Et antal af %ju frie sektorer er tilgængelige i %u segment.
da[1]: Et antal af %ju frie sektorer er tilgængelige i %u segmenter (den største er %s).

en: %d error detected. | %d errors detected.
da[0]: Ingen fejl detekteret
da[1]: %d fejl detekteret

en: All partitions are already in use.
da: Alle partitioner er allerede i brug.

en: Sector %ju already used.
da: Sektor %ju er allerede brugt.

en: Could not create partition %zu
da: Kunne ikke oprette partition %zu

en: The last usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
da: Den sidste brugbare GPT-sektor er %ju, men %ju kræves.

en: The first usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
da: Den første brugbare GPT-sektor er %ju, men %ju er krævet.

en: Created a new GPT disklabel (GUID: %s).
da: Oprettede en ny GPT-disketiket (GUID: %s).

en: Enter new disk UUID (in 8-4-4-4-12 format)
da: Indtast ny disk-UUID (i 8-4-4-4-12-format)

en: Failed to parse your UUID.
da: Kunne ikke fortolke din UUID.

en: Disk identifier changed from %s to %s.
da: Diskidentifikation ændret fra %s til %s.

en: Not enough space for new partition table!
da: Ikke nok plads til ny partitionstabel!

en: Partition #%zu out of range (minimal start is %<PRIu64> sectors)
da: Partitionen #%zu er uden for interval (mindste start er %<PRIu64> sektorer)

en: Partition #%zu out of range (maximal end is %<PRIu64> sectors)
da: Partitionen #%zu er uden for interval (største slutning er %<PRIu64> sektorer)

en: Cannot allocate memory!
da: Kan ikke allokere hukommelse!

en: Partition table length changed from %<PRIu32> to %<PRIu64>.
da: Partitionstabellens længde blev ændret fra %<PRIu32> til %<PRIu64>.

en: The attributes on partition %zu changed to 0x%016<PRIx64>.
da: Attributterne på partitionen %zu blev ændredet til 0x%016<PRIx64>.

en: Enter GUID specific bit
da: Indtast GUID-specifik bit

en: failed to toggle unsupported bit %lu
da: kunne ikke skifte ej understøttet bit %lu

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is enabled now.
da: GUIDs specifikationsbit %d på partition %zu er aktiveret nu.

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is disabled now.
da: GUIDs specifikationsbit %d på partition %zu er deaktiveret nu.

en: The %s flag on partition %zu is enabled now.
da: %s-flaget på partition %zu er aktiveret nu.

en: The %s flag on partition %zu is disabled now.
da: %s-flaget på partition %zu er deaktiveret nu.

en: Name
da: Navn

en: Free space
da: Frit område

en: Failed to resize partition #%zu.
da: Kunne ikke ændre størrelse på partitionen #%zu.

en: unknown
da: ukendt

en: SGI trkrepl
da: SGI sprrepl

en: SGI secrepl
da: SGI sekrepl

en: Linux native
da: Linux' egen

en: SGI info created on second sector.
da: SGI-information oprettet på 2. sektor.

en: Detected an SGI disklabel with wrong checksum.
da: Detekterede SGI-disketiket med forkert tjeksum.

en: Physical cylinders
da: Fysiske cylindre

en: Extra sects/cyl
da: Ekstra sektorer/cyl.

en: Bootfile
da: Opstartsfil

en: Invalid bootfile!  The bootfile must be an absolute non-zero pathname, e.g. "/unix" or "/unix.save".
da: Ugyldig opstartsfil! Opstartsfilen skal være et absolut, ikke-tomt stinavn, f.eks. »/unix« eller »/unix.save«.

en: Name of bootfile is too long: %zu byte maximum. | Name of bootfile is too long: %zu bytes maximum.
da[0]: For langt navn på opstartsfil: højst %zu byte.
da[1]: For langt navn på opstartsfil: højst %zu byte.

en: Bootfile must have a fully qualified pathname.
da: Opstartsfil skal have et komplet stinavn.

en: Be aware that the bootfile is not checked for existence.  SGI's default is "/unix", and for backup "/unix.save".
da: Bemærk, at der ikke tjekkes for opstartsfilens eksistens. SGIs standard er »/unix« og som sikkerhedskopi »/unix.save«.

en: The current boot file is: %s
da: Den nuværende opstartsfil er: %s

en: Enter of the new boot file
da: Angiv venligt navnet på den nye opstartsfil

en: Boot file is unchanged.
da: Opstartsfilen er uændret.

en: Bootfile has been changed to "%s".
da: Opstartsfilen er ændret til »%s«.

en: More than one entire disk entry present.
da: Der er mere end én fuldstændig diskindgang.

en: No partitions defined.
da: Ingen partitioner defineret.

en: IRIX likes it when partition 11 covers the entire disk.
da: IRIX kan lide, når partition 11 fylder hele disken.

en: The entire disk partition should start at block 0, not at block %d.
da: Hele diskpartitionen bør starte ved blok 0, ikke ved diskblok %d.

en: Partition 11 should cover the entire disk.
da: Partition 11 bør fylde hele disken.

en: Partitions %d and %d overlap by %d sector. | Partitions %d and %d overlap by %d sectors.
da[0]: Partitionerne %d og %d overlapper hinanden i %d sektor.
da[1]: Partitionerne %d og %d overlapper hinanden i %d sektorer.

en: Unused gap of %8u sector: sector %8u | Unused gap of %8u sectors: sectors %8u-%u
da[0]: Ubenyttet hul på %8u sektor - sektor %8u
da[1]: Ubenyttet hul på %8u sektorer: sektorerne %8u-%u

en: The boot partition does not exist.
da: Opstartspartitionen findes ikke.

en: The swap partition does not exist.
da: Swappartitionen findes ikke.

en: The swap partition has no swap type.
da: Swappartitionen har ikke nogen swaptype.

en: You have chosen an unusual bootfile name.
da: Du har valgt et usædvanligt navn på opstartsfilen.

en: Partition overlap on the disk.
da: Partitionsoverlap på disken.

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
da: Forsøger at generere hele-diskindgang automatisk.

en: The entire disk is already covered with partitions.
da: Hele disken er allerede fyldt med partitioner.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
da: Du har overlappende partitioner på disken. Ret det først!

en: First %s
da: Første %s

en: It is highly recommended that the eleventh partition covers the entire disk and is of type 'SGI volume'.
da: Det anbefales kraftigt, at den ellevte partition fylder hele disken og er af typen »SGI volume«.

en: Last %s or +%s or +size{K,M,G,T,P}
da: Seneste %s eller %s eller +størrelse{K,M,G,T,P}

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s. Using geometry cylinder value of %llu. This value may be truncated for devices > 33.8 GB.
da: BLKGETSIZE ioctl mislykkedes på %s. Benytter geometricylinderværdien %llu. Denne værdi kan blive afkortet på enheder, der er større end 33,8 GB.

en: Created a new SGI disklabel.
da: Oprettede en ny SGI-disketiket.

en: Sorry, only for non-empty partitions you can change the tag.
da: Beklager, du kan kun ændre mærket for tomme partitioner.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0), and partition 11 as entire volume (6), as IRIX expects it.
da: Overvej at lade partition 9 være disk-hoved (volume header) (0), og partition 11 som »entire volume« (6), da IRIX forventer det.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0 is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to retrieve from its directory standalone tools like sash and fx. Only the "SGI volume" entire disk section may violate this. Are you sure about tagging this partition differently?
da: Det anbefales kraftigt, at partitionen på forskydning 0 er af typen »SGI volhdr«. IRIX-systemet vil bruge den til at hente fra dets mappeværktøjer som sash og fx. Kun »SGI volume« hele-disksektionen kan bryde dette. Er du sikker på, at du vil mærke partitionen anderledes?

en: Unassigned
da: Ikke tildelt

en: Whole disk
da: Hele disken

en: SunOS alt sectors
da: SunOS alt-sektorer

en: SunOS reserved
da: SunOS-reserverede

en: Detected sun disklabel with wrong checksum. Probably you'll have to set all the values, e.g. heads, sectors, cylinders and partitions or force a fresh label (s command in main menu)
da: Opdagede SUN-disketiket med forkert tjeksum. Du er nok nødt til at angive alle værdierne f.eks. hoveder, sektorer, cylindre og partitioner eller gennemtvinge en helt nyt etiket (kommandoen s i hovedmenuen)

en: Detected sun disklabel with wrong version [%d].
da: Detekterede sun-disketiket med forkert version [%d].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.sanity [0x%08x].
da: Detekterede sun-disketiket med forkert vtoc.sanity [0x%08x].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.nparts [%u].
da: Detekterede sun-disketiket med forkert vtoc.nparts [%u]

en: Warning: Wrong values need to be fixed up and will be corrected by w(rite)
da: Advarsel: Forkerte værdier kræver at blive rettet og vil blive rettet af w(rite)

en: Heads
da: Hoveder

en: Sectors/track
da: Sektorer/spor

en: Created a new Sun disklabel.
da: Oprettede en ny Sun-disketiket.

en: Partition %u doesn't end on cylinder boundary.
da: Partition %u slutter ikke på en cylindergrænse.

en: Partition %u overlaps with others in sectors %u-%u.
da: Partition %u overlapper med andre i sektorerne %u-%u.

en: Unused gap - sectors 0-%u.
da: Ubenyttet hul - sektorerne 0­-%u.

en: Unused gap - sectors %u-%u.
da: Ubenyttet hul - sektorerne %u­-%u.

en: Other partitions already cover the whole disk. Delete some/shrink them before retry.
da: Disken er allerede helt udfyldt med andre partitioner. Slet eller formindsk nogle af dem, før du prøver igen.

en: It is highly recommended that the third partition covers the whole disk and is of type `Whole disk'
da: Det anbefales kraftigt, at den tredje partition dækker hele disken og er af typen »Hele disken«

en: Aligning the first sector from %u to %u to be on cylinder boundary.
da: Justerer den første sektor fra %u til %u til at være på cylindergrænsen.

en: Sector %d is already allocated
da: Sektor %d er allerede allokeret

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %lu %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %lu %s
da: Du har ikke udfyldt hele disken med tredje partition, men din værdi
    %lu %s dækker en anden partition. Din indgang er blevet ændret til
    %lu %s

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
da: Hvis du vil beholde SunOS/Solaris-kompatilitet, bør du beholde denne partition som »Hele disken« (5), der begynder på 0, med %u sektorer

en: Label ID
da: Etiket-id

en: Volume ID
da: Diskenhed-id

en: Alternate cylinders
da: Alternative cylindre

en: Number of alternate cylinders
da: Antal alternative cylindre

en: Extra sectors per cylinder
da: Ekstra sektorer per cylinder

en: Interleave factor
da: Interleavefaktor

en: Rotation speed (rpm)
da: Rotationshastighed (omdr. per minut)

en: Number of physical cylinders
da: Antal fysiske cylindre

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
da: Overvej at lade partition 3 være »Hele disken« (5), da
    SunOS/Solaris forventer det og selv Linux foretrækker det.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Are you sure you want to tag the partition as Linux swap?
da: Det anbefales kraftigt, at partitionen med forskydningen 0
    er et UFS-, EXT2FS-filsystem eller en SunOS-swap. Ved at
    lægge en Linux-swap der, kan du ødelægge din partitionstabel
    og opstartsblok. Er du er helt sikker på, at du vil
    markere den partition som Linux-swap?

en: operation failed: %m
da: operation mislykkedes: %m

en: WARNING: failed to apply propagation flags
da: ADVARSEL: kunne ikke anvende propagationsflag

en: WARNING: device write-protected, mounted read-only
da: ADVARSEL: enheden er skrivebeskyttet, monterer skrivebeskyttet

en: operation permitted for root only
da: operation tilladt kun for root (administrator)

en: %s is already mounted
da: %s er allerede monteret

en: can't find in %s
da: kan ikke finde i %s

en: can't find mount point in %s
da: kan ikke finde monteringspunkt i %s

en: can't find mount source %s in %s
da: kan ikke finde monteringskilde %s i %s

en: more filesystems detected on %s; use -t <type> or wipefs(8)
da: flere filsystemer registreret på %s; brug -t <type> eller wipefs(8)

en: failed to determine filesystem type
da: kan ikke bestemme filsystemtype

en: no filesystem type specified
da: ingen filsystemtype angivet

en: can't find %s
da: kan ikke finde %s

en: no mount source specified
da: ingen monteringskilde angivet

en: failed to parse mount options: %m
da: kunne ikke fortolke monteringsindstillinger: %m

en: failed to parse mount options
da: kunne ikke fortolke monteringsindstillinger

en: failed to setup loop device for %s
da: kunne ikke opsætte løkkeenhed for %s

en: overlapping loop device exists for %s
da: der er overlappende løkkenheder for %s

en: mount failed: %m
da: montering mislykkedes: %m

en: filesystem was mounted, but any subsequent operation failed: %m
da: filsystem blev monteret, men efterfølgende operationer mislykkedes: %m

en: mount point is not a directory
da: monteringspunkt er ikke en mappe

en: permission denied
da: adgang nægtet

en: must be superuser to use mount
da: skal være superbruger for at bruge mount

en: mount point is busy
da: monteringspunkt er optaget

en: %s already mounted on %s
da: %s er allerede monteret på %s

en: %s already mounted or mount point busy
da: %s er allerede monteret eller monteringspunkt er optaget

en: mount point does not exist
da: monteringspunkt findes ikke

en: mount point is a symbolic link to nowhere
da: monteringspunkt er en symbolsk henvisning ud i ingenting

en: special device %s does not exist
da: specielenhed %s findes ikke

en: mount(2) system call failed: %m
da: mount(2)-systemkald mislykkedes: %m

en: special device %s does not exist (a path prefix is not a directory)
da: specielenhed %s findes ikke (et stipræfiks er ikke en mappe)

en: mount point not mounted or bad option
da: monteringspunkt er ikke monteret, eller forkert tilvalg

en: not mount point or bad option
da: ikke et monteringspunkt, eller forkert tilvalg

en: bad option; moving a mount residing under a shared mount is unsupported
da: forkert tilvalg. Bemærk at flytning af en montering under en delt montering
    ikke er understøttet.

en: bad option; for several filesystems (e.g. nfs, cifs) you might need a /sbin/mount.<type> helper program
da: forkert tilvalg. For flere filsystemer (f.eks. nfs, cifs) skal du måske bruge et
    /sbin/mount.<type>-hjælpeprogram

en: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s, missing codepage or helper program, or other error
da: forkert filsystemtype, forkert tilvalg, ugyldig superblok på %s, manglende tegnsæt,
    hjælpeprogram eller anden fejl

en: mount table full
da: monteringstabellen er fuld

en: can't read superblock on %s
da: kan ikke læse superblokken på %s

en: unknown filesystem type '%s'
da: ukendt filsystemtype »%s«

en: unknown filesystem type
da: ukendt filsystemtype

en: %s is not a block device, and stat(2) fails?
da: %s er ikke en blokenhed, og stat(2) fejler?

en: the kernel does not recognize %s as a block device; maybe "modprobe driver" is necessary
da: kernen genkender ikke %s som en blokenhed;  måske er »modprobe driver« nødvendig

en: %s is not a block device; try "-o loop"
da: %s er ikke en blokenhed; prøv »-o loop«

en: %s is not a block device
da: %s er ikke en blokenhed

en: %s is not a valid block device
da: %s er ikke en gyldig blokenhed

en: cannot mount %s read-only
da: kan ikke montere %s skrivebeskyttet

en: %s is write-protected but explicit read-write mode requested
da: %s er skrivebeskyttet, men eksplicit skriv/læs-tilstand er angivet

en: cannot remount %s read-write, is write-protected
da: kan ikke montere %s læs/skriv igen, er skrivebeskyttet

en: bind %s failed
da: bind %s mislykkedes

en: no medium found on %s
da: intet medie fundet på %s

en: not mounted
da: ikke monteret

en: umount failed: %m
da: umount mislykkedes: %m

en: filesystem was unmounted, but any subsequent operation failed: %m
da: filsystem blev afmonteret, men efterfølgende operationer mislykkedes: %m

en: invalid block device
da: ugyldig blokenhed

en: can't write superblock
da: kan ikke skrive superblok

en: target is busy
da: mål er optaget

en: no mount point specified
da: intet monteringspunkt angivet

en: must be superuser to unmount
da: skal være superbruger for at afmontere

en: block devices are not permitted on filesystem
da: blokenheder tillades ikke på dette filsystem

en: umount(2) system call failed: %m
da: mount(2)-systemkald mislykkedes: %m

en: waitpid failed (%s)
da: waitpid mislykkedes (%s)

en: failed to callocate cpu set
da: kunne ikke udføre calloc for cpu-sæt

en: failed to parse CPU list %s
da: kunne ikke fortolke CPU-liste %s

en: failed to parse CPU mask %s
da: kunne ikke fortolke CPU-maske %s

en: cannot open UNIX socket
da: kan ikke åbne UNIX-sokkel

en: cannot set option for UNIX socket
da: kan ikke angive tilvalg for UNIX-sokkel

en: cannot connect on UNIX socket
da: kan ikke forbinde på UNIX-sokkel

en: the plymouth request %c is not implemented
da: plymouth-forespørgslen %c er ikke implementeret

en: getrandom() function
da: getrandom()-funktion

en: libc pseudo-random functions
da: libc pseudo-vilkårlige funktioner

en: %s: unable to probe device
da: %s: Kan ikke teste enhed

en: %s: ambiguous probing result; use wipefs(8)
da: %s: Ambivalent undersøgelsesresultat; brug wipefs(8)

en: %s: not a valid swap partition
da: %s: Ikke en gyldig swap-partition

en: %s: unsupported swap version '%s'
da: %s: Understøtter ikke swap-version »%s«

en:  %s [options] [<username>]
da:  %s [tilvalg] [<brugernavn>]

en: Change your finger information.
da: Ændr din fingerinformation.

en:  -f, --full-name <full-name>  real name
da:  -f, --full-name <fulde-navn>  navn

en:  -o, --office <office>        office number
da:  -o, --office <kontor>        kontor-nr.

en:  -p, --office-phone <phone>   office phone number
da:  -p, --office-phone <telefon> kontortelefon

en:  -h, --home-phone <phone>     home phone number
da:  -h, --home-phone <telefon>   telefonnummer

en: field %s is too long
da: felt %s er for langt

en: %s: has illegal characters
da: %s: har illegale tegn

en: login.defs forbids setting %s
da: login.defs forbyder indstilling %s

en: Office
da: Kontor

en: Office Phone
da: Kontortelefon

en: Home Phone
da: Telefon

en: Aborted.
da: Afbrudt.

en: %s: CHFN_RESTRICT has unexpected value: %s
da: %s: CHFN_RESTRICT har en uventet værdi: %s

en: %s: CHFN_RESTRICT does not allow any changes
da: %s: CHFN_RESTRICT tillader ikke nogen ændringer

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
da: Fingerinformationer *IKKE* ændret. Prøv igen senere.

en: Finger information changed.
da: Fingerinformationer ændret.

en: you (user %d) don't exist.
da: du (bruger %d) findes ikke.

en: user "%s" does not exist.
da: bruger »%s« findes ikke.

en: can only change local entries
da: kan kun ændre lokale indgange

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
da: %s er ikke autoriseret til at ændre fingeroplysninger for %s

en: Unknown user context
da: Ukendt fejl i brugerkontekst

en: can't set default context for %s
da: kan ikke sætte standardkontekst for %s

en: running UID doesn't match UID of user we're altering, change denied
da: den kørende UID svarer ikke til den UID, vi udfører ændringer for; ændring nægtes

en: Changing finger information for %s.
da: Ændrer fingerinformation for %s.

en: Finger information not changed.
da: Fingerinformationer ikke ændret.

en: Change your login shell.
da: Udskift din logindskal.

en:  -s, --shell <shell>  specify login shell
da:  -s, --shell <skal>  angiv logindskal

en:  -l, --list-shells    print list of shells and exit
da:  -l, --list-shells    udskriv skalliste og afslut

en: shell must be a full path name
da: skallen skal angives med hel sti

en: "%s" does not exist
da: »%s« findes ikke

en: "%s" is not executable
da: »%s« er ikke kørbar

en: Warning: "%s" is not listed in %s.
da: Advarsel: »%s« er ikke med i %s.

en: "%s" is not listed in %s.
    Use %s -l to see list.
da: »%s« er ikke med i %s.
    Brug %s -l for at se listen.

en: %s is not authorized to change the shell of %s
da: %s er ikke autoriseret til at ændre skallen for %s

en: running UID doesn't match UID of user we're altering, shell change denied
da: den kørende UID svarer ikke til den UID, vi udfører ændringer for; skalændring nægtes

en: your shell is not in %s, shell change denied
da: din skal er ikke i %s, udskiftning af skal afvist

en: Changing shell for %s.
da: Udskifter skal for %s.

en: New shell
da: Ny skal

en: Shell not changed.
da: Skal ikke udskiftet.

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
da: Skal *IKKE* udskiftet. Prøv igen senere.

en: setpwnam failed
    Shell *NOT* changed.  Try again later.
da: setpwnam mislykkedes
    Skal *IKKE* udskiftet. Prøv igen senere.

en: Shell changed.
da: Skal udskiftet.

en: Usage: %s <passwordfile> <username>...
da: Brug: %s <adgangsordfil> <brugernavn> ...

en: unknown time format: %s
da: ukendt tidsformat: %s

en: Interrupted %s
da: Afbrudt %s

en: preallocation size exceeded
da: størrelse for præallokering er overskredet

en:  %s [options] [<username>...] [<tty>...]
da:  %s [tilvalg] <bruger> ...] [<tty> ...]

en: Show a listing of last logged in users.
da: Vis en oplistning af sidste indloggede brugere.

en:  -<number>            how many lines to show
da:  -<antal>             hvor mange linjer skal vises

en:  -a, --hostlast       display hostnames in the last column
da:  -a, --hostlast       vis værtsnavne i den sidste kolonne

en:  -d, --dns            translate the IP number back into a hostname
da:  -d, --dns            oversæt IP-nummeret tilbage til et værtsnavn

en:  -f, --file <file>    use a specific file instead of %s
da:  -f, --file <fil>     brug en specifik fil i stedet for %s

en:  -F, --fulltimes      print full login and logout times and dates
da:  -F, --fulltimes      udskriv fulde logind- og logud-tidspunkter og datoer

en:  -i, --ip             display IP numbers in numbers-and-dots notation
da:  -i, --ip             vis IP-tal i tal og punktum-notation

en:  -n, --limit <number> how many lines to show
da:  -n, --limit <antal>  hvor mange linjer skal vises

en:  -R, --nohostname     don't display the hostname field
da:  -R, --nohostname     vis ikke værtsnavnfeltet

en:  -s, --since <time>   display the lines since the specified time
da:  -s, --since <tid>    vis linjerne siden det angivne tidspunkt

en:  -t, --until <time>   display the lines until the specified time
da:  -t, --until <tid>    vis linjerne indtil den angivne tidspunkt

en:  -p, --present <time> display who were present at the specified time
da:  -p, --present <tid>  vis hvem som var til stede på det angivne tidspunkt

en:  -w, --fullnames      display full user and domain names
da:  -w, --fullnames      vis fulde bruger- og domænenavne

en:  -x, --system         display system shutdown entries and run level changes
da:  -x, --system         vis systemets nedlukningspunkter og ændring for kørselsniveau

en:      --time-format <format>  show timestamps in the specified <format>:
                                   notime|short|full|iso
da:      --time-format <format>  vis tidsstempler i det specificerede <format>:
                                   notime|short|full|iso

en: 
    %s begins %s
da: 
    %s starter %s

en: failed to parse number
da: kunne ikke fortolke antal

en: invalid time value "%s"
da: ugyldig tidsværdi »%s«

en: Couldn't drop group privileges
da: Kunne ikke droppe gruppeprivilegier

en: libuser initialization failed: %s.
da: libuser-initialisering mislykkedes: %s.

en: changing user attribute failed
da: ændring af brugerattribut mislykkedes

en: user attribute not changed: %s
da: brugerattribut blev ikke ændret: %s

en: FATAL: can't reopen tty: %m
da: FATALT: kunne ikke genåbne tty: %m

en: FATAL: %s is not a terminal
da: FATALT: %s er ikke en terminal

en: chown (%s, %lu, %lu) failed: %m
da: chown (%s, %lu, %lu) mislykkedes: %m

en: chmod (%s, %u) failed: %m
da: chmod (%s, %u) mislykkedes: %m

en: FATAL: bad tty
da: FATALT: ugyldig tty

en: FATAL: %s: change permissions failed: %m
da: FATALT: %s: ændring af rettigheder mislykkedes: %m

en: Last login: %.*s
da: Sidste logind: %.*s

en: from %.*s
da: fra %.*s

en: on %.*s
da: på %.*s

en: write lastlog failed
da: skrivning til lastlog mislykkedes

en: DIALUP AT %s BY %s
da: OPRINGNING KLOKKEN %s AF %s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
da: ROOT-LOGIND PÅ %s FRA %s

en: ROOT LOGIN ON %s
da: ROOT-LOGIND PÅ %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
da: LOGIND PÅ %s AF %s FRA %s

en: LOGIN ON %s BY %s
da: LOGIND PÅ %s AF %s

en: login:
da: logind:

en: PAM failure, aborting: %s
da: PAM-fejl, afbryder: %s

en: Couldn't initialize PAM: %s
da: Kunne ikke klargøre PAM: %s

en: FAILED LOGIN %u FROM %s FOR %s, %s
da: MISLYKKET LOGIND %u FRA %s FOR %s, %s

en: Login incorrect
da: Logind ugyldigt

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%u) FROM %s FOR %s, %s
da: FOR MANGE LOGINDFORSØG (%u) FRA %s FOR %s, %s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
da: MISLYKKET LOGINDSESSION FRA %s FOR %s, %s

en: 
    Login incorrect
da: 
    Logind ugyldigt

en: 
    Session setup problem, abort.
da: 
    Problem med sessionsopsætning, afbryder.

en: NULL user name in %s:%d. Abort.
da: TOMT brugernavn i %s:%d. Afbryder.

en: TIOCSCTTY failed: %m
da: TIOCSCTTY mislykkedes: %m

en: Begin a session on the system.
da: Begynd en session på systemet.

en: login: -h is for superuser only
da: login: -h er kun for superbrugeren

en: Invalid user name "%s" in %s:%d. Abort.
da: Ugyldigt brugernavn »%s« i %s:%d. Afbryder.

en: groups initialization failed: %m
da: gruppeinitialisering mislykkedes: %m

en: setgid() failed
da: setgid() mislykkedes

en: You have new mail.
da: Du har ny post.

en: You have mail.
da: Du har post.

en: setuid() failed
da: setuid() mislykkedes

en: %s: change directory failed
da: %s: Kunne ikke ændre mappe

en: Logging in with home = "/".
da: Logger ind med hjemmemappe = "/".

en: couldn't exec shell script
da: kunne ikke køre skal-skript

en: no shell
da: ingen skal

en: %s: %s contains invalid numerical value: %s
da: %s: %s indeholder ugyldig numerisk værdi: %s

en: hush login status: restore original IDs failed
da: hush-logindstatus: gendan af oprindelige id'er mislykkedes

en: no
da: nej

en: user name
da: brugernavn

en: Username
da: Brugernavn

en: user ID
da: bruger-id

en: password not required
da: adgangskode ikke krævet

en: Password not required
da: Adgangskode ikke krævet

en: login by password disabled
da: logind med adgangskode deaktiveret

en: Login by password disabled
da: Logind med adgangskode deaktiveret

en: password defined, but locked
da: adgangskode defineret, men låst

en: Password is locked
da: Adgangskoden er låst

en: log in disabled by nologin(8) or pam_nologin(8)
da: logind er deaktiveret af nologin(8) eller pam_nologin(8)

en: No login
da: Intet logind

en: primary group name
da: primær gruppenavn

en: Primary group
da: Primær gruppe

en: primary group ID
da: primær gruppe-id

en: supplementary group names
da: supplementære gruppenavne

en: Supplementary groups
da: Supplementære grupper

en: supplementary group IDs
da: supplementære gruppe-id'er

en: Supplementary group IDs
da: Supplementære gruppe-id'er

en: home directory
da: hjemmemappe

en: Home directory
da: Hjemmemappe

en: login shell
da: logindskal

en: Shell
da: Skal

en: full user name
da: fuld brugernavn

en: Gecos field
da: Gecos-felt

en: date of last login
da: dato for første logind

en: Last login
da: Sidste logind

en: last tty used
da: sidste tty brugt

en: Last terminal
da: Sidste terminal

en: hostname during the last session
da: værtsnavn under den sidste session

en: Last hostname
da: Sidste værtsnavn

en: date of last failed login
da: dato for det sidst mislykkedes logind

en: Failed login
da: Mislykket logind

en: where did the login fail?
da: hvor mislykkedes logindet?

en: Failed login terminal
da: Mislykket logind via terminal

en: user's hush settings
da: brugers hush-indstillinger

en: Hushed
da: Hush'et

en: days user is warned of password expiration
da: dage bruger advares om udløb for adgangskoden

en: Password expiration warn interval
da: Advarselsinterval for udløb af adgangskode

en: password expiration date
da: adgangskodens udløbsdato

en: Password expiration
da: Adgangskodens udløb

en: date of last password change
da: dato for sidste ændring af adgangskode

en: Password changed
da: Adgangskode ændret

en: number of days required between changes
da: antallet af dage krævet mellem ændringer

en: Minimum change time
da: Minimumsændringstid

en: max number of days a password may remain unchanged
da: maks antal dage en adgangskode kan være uændret

en: Maximum change time
da: Maksimumsændringstid

en: the user's security context
da: brugerens sikkerhedskontekst

en: Selinux context
da: Selinux-kontekst

en: number of processes run by the user
da: antal processer kørt af brugeren

en: Running processes
da: Kørende processer

en: too many columns specified, the limit is %zu columns
da: for mange kolonner specificeret, begrænsningen er %zu kolonner

en: unsupported time type
da: ikke understøttet tidstype

en: failed to compose time string
da: kunne ikke oprette tidsstreng

en: failed to get supplementary groups
da: kunne ikke hente supplementære grupper

en: internal error: unknown column
da: intern fejl: ukendt kolonne

en: 
    Last logs:
da: 
    Sidste logge:

en:  %s [options]
da:  %s [tilvalg]

en: Display information about known users in the system.
da: Vis information om kendte brugere i systemet.

en:  -a, --acc-expiration     display info about passwords expiration
da:  -a, --acc-expiration     vis information om adgangskodernes udløb

en:  -c, --colon-separate     display data in a format similar to /etc/passwd
da:  -c, --colon-separate     vis data i et format der svarer til /etc/passwd

en:  -e, --export             display in an export-able output format
da:  -e, --export             vis i et uddataformat egnet for eksport

en:  -f, --failed             display data about the users' last failed logins
da:  -f, --failed             vis data om brugerens sidste mislykkede forsøg på logind

en:  -G, --supp-groups        display information about groups
da:  -G, --supp-groups        vis information om grupper

en:  -g, --groups=<groups>    display users belonging to a group in <groups>
da:  -g, --groups=<grupper>   vis brugere tilhørende en gruppe i <gruppe>

en:  -L, --last               show info about the users' last login sessions
da:  -L, --last               vis information om brugerens sidste logindsessioner

en:  -l, --logins=<logins>    display only users from <logins>
da:  -l, --logins=<logind>    vis kun brugere fra <logind>

en:  -n, --newline            display each piece of information on a new line
da:  -n, --newline            vis hver stykke information på en ny linje

en:      --noheadings         don't print headings
da:      --noheadings         vis ikke teksthoveder

en:      --notruncate         don't truncate output
da:      --notruncate         afkort ikke uddata

en:  -o, --output[=<list>]    define the columns to output
da:  -o, --output[=<liste>]   definer kolonnerne i uddata

en:  -p, --pwd                display information related to login by password.
da:  -p, --pwd                vis information relateret til logind efter adgangskode.

en:  -r, --raw                display in raw mode
da:  -r, --raw                vis i rå tilstand

en:  -s, --system-accs        display system accounts
da:  -s, --system-accs        vis systemkonti

en:      --time-format=<type> display dates in short, full or iso format
da:      --time-format=<type> vis datoer i kort, fuld eller iso-format

en:  -u, --user-accs          display user accounts
da:  -u, --user-accs          vis brugerkonti

en:  -Z, --context            display SELinux contexts
da:  -Z, --context            vis SELinux-kontekts

en:  -z, --print0             delimit user entries with a nul character
da:  -z, --print0             afgræns brugerposter med et nul-tegn

en:      --wtmp-file <path>   set an alternate path for wtmp
da:      --wtmp-file <sti>    angiv en alternativ sti for wtmp

en:      --btmp-file <path>   set an alternate path for btmp
da:      --btmp-file <sti>    angiv en alternativ sti for btmp

en: failed to request selinux state
da: kunne ikke anmode om selinux-tilstand

en: Only one user may be specified. Use -l for multiple users.
da: Kun en bruger kan specificeres. Brug -l for flere brugere.

en: could not set terminal attributes
da: kunne ikke angive terminalattributter

en: getline() failed
da: getline() mislykkedes

en: Password:
da: Adgangskode:

en: crypt failed
da: crypt mislykkedes

en:  %s <group>
da:  %s <gruppe>

en: Log in to a new group.
da: Log ind til en ny gruppe.

en: who are you?
da: hvem er du?

en: setgid failed
da: setgid mislykkedes

en: no such group
da: ingen sådan gruppe

en: setuid failed
da: setuid mislykkedes

en: Politely refuse a login.
da: Nægt venligt et logind.

en: This account is currently not available.
da: Denne konto er i brug for øjeblikket.

en:  (core dumped)
da:  (kerne dumpet)

en: failed to get terminal attributes
da: kunne ikke indhente terminalattributter

en: cannot block signals
da: kunne ikke læse bloksignaler

en: poll failed
da: poll mislykkedes

en: may not be used by non-root users
da: må ikke bruges af brugere der ikke er rod (root)

en: incorrect password
da: ugyldig adgangskode

en: cannot open session: %s
da: kunne ikke åbne session: %s

en: cannot set signal handler
da: kunne ikke sætte signalhåndteringen

en: cannot create child process
da: kunne ikke oprette underproces

en: cannot change directory to %s
da: kunne ikke ændre mappe til %s

en: 
    Session terminated, killing shell...
da: 
    Session afsluttet, dræber skal ...

en:  ...killed.
da:  ...dræbt.

en: cannot set groups
da: kan ikke angive grupper

en: cannot set group id
da: kan ikke angive gruppe-id

en: cannot set user id
da: kan ikke angive bruger-id

en:  -m, -p, --preserve-environment  do not reset environment variables
da:  -m, -p, --preserve-environment  nulstill ikke miljøvariabler

en:  -g, --group <group>             specify the primary group
da:  -g, --group <gruppe>            specificer den primære gruppe

en:  -, -l, --login                  make the shell a login shell
da:  -, -l, --login                  gør skallen til en logindskal

en:  -c, --command <command>         pass a single command to the shell with -c
da:  -c, --command <kommando>        send en enkelt kommando til skallen med -c

en:  --session-command <command>     pass a single command to the shell with -c
                                       and do not create a new session
da:  --session-command <kommando>    send en enkelt kommando til skallen med -c
                                       og opret ikke en ny session

en:  -f, --fast                      pass -f to the shell (for csh or tcsh)
da:  -f, --fast                      send -f til skallen (for csh eller tcsh)

en:  -s, --shell <shell>             run <shell> if /etc/shells allows it
da:  -s, --shell <skal>              kør <skal> hvis /etc/shells tillader det

en:  %s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
da:  %s [tilvalg] [-] [<bruger> [<parametre> ...]]

en: specifying more than %d supplemental group is not possible | specifying more than %d supplemental groups is not possible
da[0]: angivelse af mere end %d supplementær gruppe er ikke muligt
da[1]: angivelse af mere end %d supplementære grupper er ikke muligt

en: group %s does not exist
da: gruppe %s findes ikke

en: ignoring --preserve-environment, it's mutually exclusive with --login
da: ignorerer --preserve-environment, som ikke kan bruges sammen med --login

en: options --{shell,fast,command,session-command,login} and --user are mutually exclusive
da: tilvalg --{shell,fast,command,session-command,login} og --user udelukker hinanden

en: no command was specified
da: ingen kommando blev angivet

en: only root can specify alternative groups
da: kun root (administrator) kan angive alternative grupper

en: user %s does not exist
da: bruger »%s« findes ikke

en: using restricted shell %s
da: bruger begrænset skal %s

en: warning: cannot change directory to %s
da: advarsel: kan ikke ændre mappe til %s

en: tcgetattr failed
da: tcgetattr mislykkedes

en: tcsetattr failed
da: tcsetattr mislykkedes

en: %s: no entry for root
da: %s: ingen indgang for root

en: %s: no entry for root
da: %s: ingen indgang for root

en: %s: root password garbled
da: %s: rodadgangskode ulæselig

en: 
    Cannot open access to console, the root account is locked.
    See sulogin(8) man page for more details.
    
    Press Enter to continue.
da: 
    Kan ikke åbne adgang til konsol, root-kontoen er låst.
    Se manualsiden for sulogin(8) for yderligere detaljer.
    
    Tryk Retur for at fortsætte.

en: Give root password for login:
da: Giv administratoradgangskode (root) for logind:

en: Press Enter for login:
da: Tryk Retur for at logge ind:

en: Give root password for maintenance
da: Giv rodadgangskode for vedligeholdelse

en: Press Enter for maintenance
da: Tryk Retur for vedligeholdelse

en: (or press Control-D to continue):
da: (eller tast Kontrol-D for at fortsætte):

en: change directory to system root failed
da: ændring af mappe til systemrod mislykkedes

en: setexeccon failed
da: setexeccon mislykkedes

en:  %s [options] [tty device]
da:  %s [tilvalg] {tty-enhed]

en: Single-user login.
da: Enkelbruger-logind.

en:  -p, --login-shell        start a login shell
     -t, --timeout <seconds>  max time to wait for a password (default: no limit)
     -e, --force              examine password files directly if getpwnam(3) fails
da:  -p, --login-shell        start en logindskal
     -t, --timeout <sekunder>  maks. ventetid for en adgangskode (standard: ingen begrænsning)
     -e, --force              undersøg adgangskodefiler direkte hvis getpwnam(3) mislykkes

en: invalid timeout argument
da: ugyldig parameter for tidsudløb

en: only superuser can run this program
da: kun en superbruger kan køre dette program

en: cannot open console
da: kan ikke åbne konsol

en: cannot open password database
da: kan ikke åbne adgangskodedatabase

en: cannot execute su shell
da: kan ikke køre su shell

en: Timed out
da: Tidsudløb

en: cannot wait on su shell
da: kan ikke vente på su shell

en: %s: cannot add inotify watch.
da: %s: kan ikke tilføje inotify-overvågning.

en: %s: cannot read inotify events
da: %s: kan ikke læse inotifyhændelser

en: Extraneous newline in file. Exiting.
da: Uvedkommende ny linje i fil. Afslutter.

en:  %s [options] [filename]
da:  %s [tilvalg] [filnavn]

en: Dump UTMP and WTMP files in raw format.
da: Dump UTMP- og WTMP-filer i rå format.

en:  -f, --follow         output appended data as the file grows
da:  -f, --follow         vis tilføjet data efterhånden som filen vokser

en:  -r, --reverse        write back dumped data into utmp file
da:  -r, --reverse        skriv dumpede data tilbage til utmp-fil

en:  -o, --output <file>  write to file instead of standard output
da:  -o, --output <fil>   skriv til fil i stedet for til standarduddata

en: following standard input is unsupported
da: at følge standardinddata understøttes ikke

en: Utmp undump of %s
da: Utmp undump af %s

en: Utmp dump of %s
da: Utmp dump af %s

en: can't open temporary file
da: kunne ikke åbne midlertidig fil

en: %s: create a link to %s failed
da: %s: oprettelse af en henvisning til %s mislykkedes

en: Can't get context for %s
da: Kan ikke få kontekst for %s

en: Can't set context for %s
da: Kan ikke sætte kontekst for %s

en: %s unchanged
da: %s: uændret

en: cannot get lock
da: kan ikke indhente lås

en: no changes made
da: intet ændret

en: cannot chmod file
da: kan ikke chmod fil

en: Edit the password or group file.
da: Rediger adgangskoden eller gruppefilen.

en: You are using shadow groups on this system.
da: Du bruger skyggegrupper (shadow groups) på dette system.

en: You are using shadow passwords on this system.
da: Du bruger skyggeadgangskoder (shadow passwords) på dette system.

note: TRANSLATORS: this program uses for y and n rpmatch(3), * which means they can be translated.
en: Would you like to edit %s now [y/n]?
da: Vil du redigere %s nu [y/n]?

en: %s from %s  (libblkid %s, %s)
da: %s fra %s (libblkid %s, %s)

en:  %s --label <label> | --uuid <uuid>
da:  %s --label <etiket> | --uuid <uuid>

en:  %s [--cache-file <file>] [-ghlLv] [--output <format>] [--match-tag <tag>] 
           [--match-token <token>] [<dev> ...]
da:  %s [--cache-file <fil>] [-ghlLv] [--output <format>] [--match-tag <mærke>] 
           [--match-token <symbol>] [<enhed> ...]

en:  %s -p [--match-tag <tag>] [--offset <offset>] [--size <size>] 
           [--output <format>] <dev> ...
da:  %s -p [--match-tag <mærke>] [--offset <forskydning>] [--size <str>] 
           [--output <format>] <enhed> ...

en:  %s -i [--match-tag <tag>] [--output <format>] <dev> ...
da:  %s -i [--match-tag <mærke>] [--output <format>] <enhed> ...

en:  -c, --cache-file <file>    read from <file> instead of reading from the default
                                  cache file (-c /dev/null means no cache)
da:  -c, --cache-file <fil>     læst fra <fil> i stedet for at læse fra mellemlagerets
                                  standardfil (-c /dev/null betyder intet mellemlager)

en:  -d, --no-encoding          don't encode non-printing characters
da:  -d, --no-encoding          kod ikke ikke-udskrivende tegn

en:  -g, --garbage-collect      garbage collect the blkid cache
da:  -g, --garbage-collect      affaldsindsaml blkid-mellemlageret

en:  -o, --output <format>      output format; can be one of:
                                  value, device, export or full; (default: full)
da:  -o, --output <format>      uddataformat; kan være en af:
                                  value, device, export eller full; (standard: full)

en:  -k, --list-filesystems     list all known filesystems/RAIDs and exit
da:  -k, --list-filesystems     vis alle kendte filsystemer/RAID'er og afslut

en:  -s, --match-tag <tag>      show specified tag(s) (default show all tags)
da:  -s, --match-tag <mærke>    vis specificerede mærker (som standard vises alle mærker)

en:  -t, --match-token <token>  find device with a specific token (NAME=value pair)
da:  -t, --match-token <symbol> find enhed med et specifikt symbol (NAVN=værdipar)

en:  -l, --list-one             look up only first device with token specified by -t
da:  -l, --list-one              slå kun første enhed op med symbol angivet af -t

en:  -L, --label <label>        convert LABEL to device name
da:  -L, --label <etiket>       konverter ETIKET til enhedsnavn

en:  -U, --uuid <uuid>          convert UUID to device name
da:  -U, --uuid <uuid>          konverter UUID til enhedsnavn

en:  <dev>                      specify device(s) to probe (default: all devices)
da:  <dev>                      angiv enheder at teste (standard: alle enheder)

en: Low-level probing options:
da: Indstillinger for test på lavt niveau:

en:  -p, --probe                low-level superblocks probing (bypass cache)
da:  -p, --probe                test på lavt niveau for superblokke (omgå mellemlager)

en:  -i, --info                 gather information about I/O limits
da:  -i, --info                 indsaml information om I/O-grænser

en:  -S, --size <size>          overwrite device size
da:  -S, --size <størrelse>     overskriv enhedstørrelse

en:  -O, --offset <offset>      probe at the given offset
da:  -O, --offset <forskydning> test den givne forskydning

en:  -u, --usages <list>        filter by "usage" (e.g. -u filesystem,raid)
da:  -u, --usages <liste>       filtrer efter »usage« (f.eks. -u filesystem,raid)

en:  -n, --match-types <list>   filter by filesystem type (e.g. -n vfat,ext3)
da:  -n, --match-typers <liste> begræns efter filsystemtype (f.eks. -n vfat,ext)

en: (mounted, mtpt unknown)
da: (monteret, mtpt ukendt)

en: (in use)
da: (i brug)

en: (not mounted)
da: (ikke monteret)

en: error: %s
da: fejl: %s

en: %s: ambivalent result (probably more filesystems on the device, use wipefs(8) to see more details)
da: %s: tvetydigt resultat (sandsynligvis flere filsystemer på enheden, brug wipefs(8) for flere detaljer)

en: unknown keyword in -u <list> argument: '%s'
da: ukendt nøgleord i -u <liste> parameter: »%s«

en: error: -u <list> argument is empty
da: fejl: -u <liste> parameter er tom

en: unsupported output format %s
da: ikke understøttet uddataformat %s

en: invalid offset argument
da: ugyldig forskydningsparameter

en: Too many tags specified
da: For mange mærker angivet

en: invalid size argument
da: ugyldig størrelsesparameter

en: Can only search for one NAME=value pair
da: Kan kun søge efter et NAVN=værdipar

en: -t needs NAME=value pair
da: -t kræver NAVN=værdipar

en: The low-level probing mode does not support 'list' output format
da: Testtilstanden på lavt niveau understøtter ikke uddataformatet »list«

en: The low-level probing mode requires a device
da: Testtilstanden på lavt niveau kræver en enhed

en: The lookup option requires a search type specified using -t
da: Opslagstilvalget kræver en søgetype angivet med -t

en: invalid month argument
da: ugyldig monteringsparamter

en: invalid week argument
da: ugyldig ugeparameter

en: illegal week value: use 1-54
da: ugyldig ugeværdi: brug 1-54

en: failed to parse timestamp or unknown month name: %s
da: kunne ikke fortolke tidsstempel eller ukendt månedsnavn: %s

en: illegal day value
da: ugyldig dagsværdi

en: illegal day value: use 1-%d
da: ugyldig dagsværdi: brug 1-%d

en: illegal month value: use 1-12
da: ugyldig månedsværdi: brug 1-12

en: unknown month name: %s
da: ukendt månedsnavn: %s

en: illegal year value
da: ugyldig årsværdi

en: illegal year value: use positive integer
da: ugyldig årsværdi: brug positive heltal

en: illegal week value: year %d doesn't have week %d
da: ugyldig ugeværdi: år %d har ikke uge %d

en:  %s [options] [[[day] month] year]
da:  %s [tilvalg] [[[dag] måned] år]

en:  %s [options] <timestamp|monthname>
da:  %s [tilvalg] <tidsstempel|månedsnavn>

en: Display a calendar, or some part of it.
da: Vis en kalender, eller noget af den.

en: Without any arguments, display the current month.
da: Uden nogen parametre, vis den aktuelle måned.

en:  -1, --one             show only a single month (default)
da:  -1, --one             vis kun en enkelt måned (standard)

en:  -3, --three           show three months spanning the date
da:  -3, --three           vis tre måneder omkring datoen

en:  -n, --months <num>    show num months starting with date's month
da:  -n, --months <antal>  vis antal måneder startende med datoens måned

en:  -S, --span            span the date when displaying multiple months
da:  -S, --span            omspænd datoen når flere måneder vises

en:  -s, --sunday          Sunday as first day of week
da:  -s, --sunday          Søndag som første dag i ugen

en:  -m, --monday          Monday as first day of week
da:  -m, --monday          Mandag som første dag i ugen

en:  -y, --year            show the whole year
da:  -y, --year            vis hele året

en:  -Y, --twelve          show the next twelve months
da:  -Y, --twelve          vis de næste tolv måneder

en:  -w, --week[=<num>]    show US or ISO-8601 week numbers
da:  -w, --week[=<num>]    vis US eller ISO-8601 ugenumre

en:      --color[=<when>]  colorize messages (auto, always or never)
da:      --color[=<når>]   farvelæg beskeder (auto, always (altid) eller never (aldrig))

en: size of the file
da: størrelse på filen

en: file name
da: filnavn

en: failed to do mincore: %s
da: kunne ikke udføre mincore: %s

en: failed to do mmap: %s
da: kunne ikke udføre mmap: %s

en: failed to open: %s
da: kunne ikke åbne: %s

en: failed to do fstat: %s
da: kunne ikke udføre fstat: %s

en:  %s [options] file...
da:  %s [tilvalg] fil ...

en:  -J, --json            use JSON output format
da:  -J, --json            brug JSON-uddataformat

en:  -b, --bytes           print sizes in bytes rather than in human readable format
da:  -b, --bytes           vis størrelser i byte frem for i et læsevenligt format

en:  -n, --noheadings      don't print headings
da:  -n, --noheadings      udskriv ikke teksthoveder

en:  -o, --output <list>   output columns
da:  -o, --output <liste>    vis kolonner

en:  -r, --raw             use raw output format
da:  -r, --raw             brug rå uddataformat

en: no file specified
da: ingen fil angivet

en:  %s [options] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<value>
da:  %s [tilvalg] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<værdi>

en: Find a filesystem by label or UUID.
da: Find et filsystem efter etiket eller UUID.

en: unable to resolve '%s'
da: kunne ikke slå »%s« op

en: source device
da: kildeenhed

en: mountpoint
da: monteringspunkt

en: filesystem type
da: filsystemtype

en: all mount options
da: alle monteringstilvalg

en: VFS specific mount options
da: VFS-specifikke monteringstilvalg

en: FS specific mount options
da: FS-specifikke monteringstilvalg

en: filesystem label
da: etiket for filsystem

en: filesystem UUID
da: filsystem-UUID

en: partition label
da: partitionsetiket

en: major:minor device number
da: major:minor-enhedsnummer

en: action detected by --poll
da: handling detekteret af --poll

en: old mount options saved by --poll
da: gamle monteringstilvalg gemt af --poll

en: old mountpoint saved by --poll
da: gammelt monteringspunkt gemt af --poll

en: filesystem size
da: størrelse på filsystem

en: filesystem size available
da: tilgængelig størrelse for filsystem

en: filesystem size used
da: brugt størrelse for filsystem

en: filesystem use percentage
da: brugt procent for filsystem

en: filesystem root
da: root for filsystem

en: task ID
da: opgave-id

en: mount ID
da: monterings-id

en: optional mount fields
da: valgfrie monteringsfelter

en: VFS propagation flags
da: VFS-propagationsflag

en: dump(8) period in days [fstab only]
da: dump(8)-periode i dage [kun fstab]

en: pass number on parallel fsck(8) [fstab only]
da: antal gennemløb på parallel fsck(8) [kun fstab]

en: unknown action: %s
da: ukendt handling: %s

en: mount
da: monter

en: umount
da: afmonter

en: remount
da: genmonter

en: move
da: flyt

en: failed to initialize libmount table
da: kunne ikke initialisere libmount-tabel

en: can't read %s
da: kan ikke læse %s

en: failed to initialize libmount iterator
da: kunne ikke initialisere libmount-iterator

en: failed to initialize libmount tabdiff
da: kunne ikke initialisere libmount-tabelforskel

en: poll() failed
da: poll() mislykkedes

en:  %1$s [options]
     %1$s [options] <device> | <mountpoint>
     %1$s [options] <device> <mountpoint>
     %1$s [options] [--source <device>] [--target <path> | --mountpoint <dir>]
da:  %1$s [tilvalg]
     %1$s [tilvalg] <enhed> | <monteringspunkt>
     %1$s [tilvalg] <enhed> <monteringspunkt>
     %1$s [tilvalg] [--source <enhed>] [--target <sti> | --mountpoint <mappe>]

en: Find a (mounted) filesystem.
da: Find et (monteret) filsystem.

en:  -s, --fstab            search in static table of filesystems
da:  -s, --fstab            søg i statisk tabel for filsystemerne

en:  -m, --mtab             search in table of mounted filesystems
                              (includes user space mount options)
da:  -m, --mtab             søg i tabellen med monterede filsystemer
                              (inkluderer monteringsindstil. for brugerum)

en:  -k, --kernel           search in kernel table of mounted
                              filesystems (default)
da:  -k, --kernel           søg i kernetabellen for monterede
                              filsystemer (standard)

en:  -p, --poll[=<list>]    monitor changes in table of mounted filesystems
da:  -p, --poll[=<liste>]   overvåg ændringer i tabellen for monterede filsystemer

en:  -w, --timeout <num>    upper limit in milliseconds that --poll will block
da:  -w, --timeout <antal>  øvre begræning i millisekunder som --poll vil blokere

en:  -A, --all              disable all built-in filters, print all filesystems
da:  -A, --all              deaktiver alle indbyggede filtre, udskriv alle filsystemer

en:  -a, --ascii            use ASCII chars for tree formatting
da:  -a, --ascii            brug ASCII-tegn for træinformation

en:  -b, --bytes            print sizes in bytes rather than in human readable format
da:  -b, --bytes           vis størrelser i byte frem for i et læsevenligt format

en:  -C, --nocanonicalize   don't canonicalize when comparing paths
da:  -C, --nocanonicalize   kanoniser ikke når stier sammenlignes

en:  -c, --canonicalize     canonicalize printed paths
da:  -c, --canonicalize     kanoniser viste stier

en:  -D, --df               imitate the output of df(1)
da:  -D, --df               imiter resultatet af df(1)

en:  -d, --direction <word> direction of search, 'forward' or 'backward'
da:  -d, --direction <ord>  retning for søg, »fremad« eller »baglæns«

en:  -e, --evaluate         convert tags (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL) 
                              to device names
da:  -e, --evaluate         konverter mærker (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL) 
                              til enhedsnavne

en:  -F, --tab-file <path>  alternative file for -s, -m or -k options
da:  -F --tab-file <sti>    alternativ fil for tilvalgene -s, -m eller -k

en:  -f, --first-only       print the first found filesystem only
da:  -f, --first-only       vis kun det først fundet filsystem

en:  -i, --invert           invert the sense of matching
da:  -i, --invert           vend fornemmelsen for match om

en:  -J, --json             use JSON output format
da:  -J, --json             brug JSON-uddataformat

en:  -l, --list             use list format output
da:  -l, --list             brug listeformat

en:  -N, --task <tid>       use alternative namespace (/proc/<tid>/mountinfo file)
da:  -N, --task <tid>       brug alternativt navnerum (/proc/<tid>/mountinfo file)

en:  -n, --noheadings       don't print column headings
da:  -n, --noheadings       udskriv ikke kolonneoverskrifter

en:  -O, --options <list>   limit the set of filesystems by mount options
da:  -o, --options <liste>  begræns sættet for filsystemer med monteringsindstillinger

en:  -o, --output <list>    the output columns to be shown
da:  -o, --output <liste>     resultatkolonne, der skal vises

en:  -P, --pairs            use key="value" output format
da:  -P, --pairs            brug key"value" resultatformat

en:  -R, --submounts        print all submounts for the matching filesystems
da:  -R, --submounts        vis alle undermonteringer for de matchende filsystemer

en:  -r, --raw              use raw output format
da:  -r, --raw              brug rå uddataformat

en:  -S, --source <string>  the device to mount (by name, maj:min, 
                              LABEL=, UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)
da:  -S, --source <streng>  enheden at montere (efter navn, maj:min, 
                              LABEL=, UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)

en:  -T, --target <path>    the path to the filesystem to use
da:  -T, --target <sti>     stien til filsystemet der skal anvendes

en:      --tree             enable tree format output is possible
da:      --tree             aktiver træformatuddata er muligt

en:  -M, --mountpoint <dir> the mountpoint directory
da:  -M, --mountpoint <mappe> monteringspunktmappen

en:  -t, --types <list>     limit the set of filesystems by FS types
da:  -t, --types <liste>      begræns sættet af filsystemer efter FS-typer

en:  -U, --uniq             ignore filesystems with duplicate target
da:  -U, --uniq             ignorer filsystemer med duplikate mål

en:  -u, --notruncate       don't truncate text in columns
da:  -u, --notruncate       forkort ikke tekst i kolonner

en:  -v, --nofsroot         don't print [/dir] for bind or btrfs mounts
da:  -v, --nofsroot         vis ikke [/dir] for bind- eller btrfs-monteringer

en:  -x, --verify           verify mount table content (default is fstab)
da:  -x, --verify           verificer monteringstabelindhold (standard er fstab)

en:      --verbose          print more details
da:      --verbose          vis flere detaljer

en: unknown direction '%s'
da: ukendt retning »%s«

en: invalid TID argument
da: ugyldig TID-parameter

en: --poll accepts only one file, but more specified by --tab-file
da: --poll accepterer kun en fil, men yderligere specificeret af --tab-file

en: options --target and --source can't be used together with command line element that is not an option
da: tilvalgene --target og --source kan ikke bruges sammen med kommandolinjeelement som ikke er et tilvalg

en: failed to initialize libmount cache
da: kunne ikke initialisere libmount-mellemlager

en: %s column is requested, but --poll is not enabled
da: %s-kolonne er anmodt, men -poll er ikke aktiveret

en: target specified more than once
da: mål specificeret mere end en gang

en: wrong order: %s specified before %s
da: forkert rækkefølge: %s specificeret før %s

en: undefined target (fs_file)
da: ikke defineret mål (fs_fil)

en: non-canonical target path (real: %s)
da: ikke-kanonisk målsti (real: %s)

en: unreachable on boot required target: %m
da: mål der ikke kan nås ved opstart er krævet: %m

en: unreachable target: %m
da: mål kan ikke nås: %m

en: target is not a directory
da: mål er ikke en mappe

en: target exists
da: mål findes

en: unreachable on boot required source: %s=%s
da: kilde der ikke kan nås ved opstart: %s=%s

en: unreachable: %s=%s
da: kan ikke nås: %s=%s

en: %s=%s translated to %s
da: %s=%s oversat til %s

en: undefined source (fs_spec)
da: ikke defineret kilde (fs_spec)

en: unsupported source tag: %s
da: ikke understøttet kildemærke: %s

en: do not check %s source (pseudo/net)
da: kontroller ikke kilden %s (pseudo/net)

en: unreachable source: %s: %m
da: kilde kan ikke nås: %s: %m

en: non-bind mount source %s is a directory or regular file
da: non-bind-monteringskilden %s er en mappe eller en normal fil

en: source %s is not a block device
da: kilden %s er ikke en blokenhed

en: source %s exists
da: kilden %s findes

en: VFS options: %s
da: VFS-tilvalg: %s

en: FS options: %s
da: FS-partitioner: %s

en: userspace options: %s
da: brugerrumstilvalg: %s

en: unsupported swaparea discard policy: %s
da: ikke understøttet swapområde-fjernelsespolitik: %s

en: failed to parse swaparea priority option
da: kunne ikke fortolke swapområdes prioritetstilvalg

en: do not check %s FS type (pseudo/net)
da: kontroller ikke FS-typen %s (pseudo/net)

en: "none" FS type is recommended for bind or move oprations only
da: FS-typen »none« anbefales kun for bind eller flyt operationer

en: %s seems unsupported by the current kernel
da: %s ser ikke ud til at være understøttet af nuværende kerne

en: cannot detect on-disk filesystem type
da: kan ikke detektere on-disk filsystemtype

en: %s does not match with on-disk %s
da: %s matcher ikke med on-disk %s

en: on-disk %s seems unsupported by the current kernel
da: on-disk %s ser ikke ud til at være understøttet af nuværende kerne

en: FS type is %s
da: FS-typen er %s

en: recommended root FS passno is 1 (current is %d)
da: anbefalet root FS passno er 1 (nuværende er %d)

en: %d parse error | %d parse errors
da[0]: %d fortolkningsfejl
da[1]: %d fortolkningsfejl

en: , %d error | , %d errors
da[0]: , %d fejl
da[1]: , %d fejl

en: , %d warning | , %d warnings
da[0]: , %d advarsel
da[1]: , %d advarsler

en: Success, no errors or warnings detected
da: Succes, ingen fejl eller advarsler registreret

en: empty long option after -l or --long argument
da: tomt langt ­tilvalg efter -l eller parameteren --long

en: unknown shell after -s or --shell argument
da: ukendt skal efter -s eller parameteren --shell

en:  %1$s <optstring> <parameters>
     %1$s [options] [--] <optstring> <parameters>
     %1$s [options] -o|--options <optstring> [options] [--] <parameters>
da:  %1$s optstring-parametre
     %1$s [tilvalg] [--] <tilvalgsstreng> <parametre>
     %1$s [tilvalg] -o|--options <tilvalgsstreng> [tilvalg] [--] <parametre>

en: Parse command options.
da: Fortolk kommandotilvalg.

en:  -a, --alternative             allow long options starting with single -
da:  -a, --alternative             tillad lange tilvalg med enkelt -

en:  -l, --longoptions <longopts>  the long options to be recognized
da:  -l, --longoptions <langtilvalg> de lange tilvalg, der skal genkendes

en:  -n, --name <progname>         the name under which errors are reported
da:  -n, --name <prognavn>         navnet som fejl skal rapporteres under

en:  -o, --options <optstring>     the short options to be recognized
da:  -o, --options <tilvalgsstreng> de korte tilvalg, der skal genkendes

en:  -q, --quiet                   disable error reporting by getopt(3)
da:  -q, --quiet                   deaktiver fejlrapportering fra getopt(3)

en:  -Q, --quiet-output            no normal output
da:  -Q, --quiet-output            ingen normale uddata

en:  -s, --shell <shell>           set quoting conventions to those of <shell>
da:  -s, --shell <skal>            angiv anførselstegnskonventioner for <skal>

en:  -T, --test                    test for getopt(1) version
da:  -T, --test                    kontroller versionen af getopt(1)

en:  -u, --unquoted                do not quote the output
da:  -u, --unquoted                indskyd ikke anførselstegn i uddata

en: missing optstring argument
da: mangler tilvalgsstrengparameter

en: internal error, contact the author.
da: intern fejl, kontakt programmøren.

en: unknown signal %s; valid signals:
da: ukendt signal %s; gyldige signaler:

en:  %s [options] <pid>|<name>...
da:  %s [tilvalg] <pid|navn> ...

en: Forcibly terminate a process.
da: Terminer med tvang en proces.

en:  -a, --all              do not restrict the name-to-pid conversion to processes
                              with the same uid as the present process
da:  -a, --all              begræns ikke navn til pid-konverteringen til processer
                              med den samme uid som den nuværende proces

en:  -s, --signal <signal>  send this <signal> instead of SIGTERM
da:  -s, --signal <signal>  send dette <signal> i stedet for SIGTERM

en:  -q, --queue <value>    use sigqueue(2), not kill(2), and pass <value> as data
da:  -q, --queue <værdi>    brug sigqueue(2), ikke kill(2), og tryk på <værdi> som data

en:  -p, --pid              print pids without signaling them
da:  -p, --pid              vis pid'er uden at signalere til dem

en:  -l, --list[=<signal>]  list signal names, or convert a signal number to a name
da:  -l, --list[=<signal>]  vis signalnavne eller konverter et signalnummer til et navn

en:  -L, --table            list signal names and numbers
da:  -L, --table            vis signalnavne og numre

en:      --verbose          print pids that will be signaled
da:      --verbose          vis pid'er som bliver signaleret

en: unknown signal: %s
da: ukendt signal: %s

en: %s and %s are mutually exclusive
da: %s og %s udelukker hinanden

en: argument error
da: parameterfejl

en: invalid signal name or number: %s
da: ugyldigt signalnavn eller nummer: %s

en: sending signal %d to pid %d
da: sender signal %d til pid %d

en: sending signal to %s failed
da: kunne ikke sende signal til %s

en: cannot find process "%s"
da: kan ikke finde proces »%s«

en: unknown facility name: %s
da: ukendt facilitetsnavn: %s

en: unknown priority name: %s
da: ukendt prioritetsnavn: %s

en: openlog %s: pathname too long
da: openlog %s: stinavn for langt

en: socket %s
da: sokkel: %s

en: failed to resolve name %s port %s: %s
da: kunne ikke slå navnet %s for port %s op: %s

en: failed to connect to %s port %s
da: kunne ikke forbinde til %s port %s

en: maximum input lines (%d) exceeded
da: maksimum for inddatalinjer (%d) overskredet

en: send message failed
da: afsendelse af besked mislykkedes

en: structured data ID '%s' is not unique
da: struktureret data-id »%s« er ikke unik

en: --sd-id was not specified for --sd-param %s
da: --sd-id blev ikke specificeret for --sd-param %s

en: localtime() failed
da: localtime() mislykkedes

en: hostname '%s' is too long
da: værtsnavn »%s« er for langt

en: tag '%s' is too long
da: mærke »%s« er for langt

en: ignoring unknown option argument: %s
da: ignorerer ukendt tilvalgsparameter: %s

en: invalid argument: %s: using automatic errors
da: ugyldig parameter: %s: bruger automatiske fejl

en:  %s [options] [<message>]
da:  %s [tilvalg] [<besked>]

en: Enter messages into the system log.
da: Indtast beskeder i systemloggen.

en:  -i                       log the logger command's PID
da:  -i                        log loggerkommandoens PID

en:      --id[=<id>]          log the given <id>, or otherwise the PID
da:      --id[=<id>}          log den givne <id>, ellers PID'en

en:  -f, --file <file>        log the contents of this file
da:  -f, --file <fil>         log indholdet af denne fil

en:  -e, --skip-empty         do not log empty lines when processing files
da:  -e, --skip-empty         log ikke tomme linjer, når filer behandles

en:      --no-act             do everything except the write the log
da:      --no-act             gør alt undtagen at skrive loggen

en:  -p, --priority <prio>    mark given message with this priority
da:  -p, --priority <prio>    marker angivne besked med denne prioritet

en:      --octet-count        use rfc6587 octet counting
da:      --octet-count        brug rfc6587-oktet optælling

en:      --prio-prefix        look for a prefix on every line read from stdin
da:      --prio-prefix        kig efter et præfiks på hver læst linje fra standardind

en:  -s, --stderr             output message to standard error as well
da:  -s, --stderr             vis også besked på standardfejl

en:  -S, --size <size>        maximum size for a single message
da:  -s, --size <størrelse>   maksimal størrelse for en enkel besked

en:  -t, --tag <tag>          mark every line with this tag
da:  -t, --tag <mærke>        marker hver linje med dette mærke

en:  -n, --server <name>      write to this remote syslog server
da:  -n, --server <navn>      skriv til denne eksterne syslog-server

en:  -P, --port <port>        use this port for UDP or TCP connection
da:  -P, --port <port>        brug denne port for UDP- eller TCP-forbindelse

en:  -T, --tcp                use TCP only
da:  -T, --tcp                brug kun TCP

en:  -d, --udp                use UDP only
da:  -d, --udp                brug kun UDP

en:      --rfc3164            use the obsolete BSD syslog protocol
da:      --rfc3164            brug den forældede BSD-syslogprotokol

en:      --rfc5424[=<snip>]   use the syslog protocol (the default for remote);
                                <snip> can be notime, or notq, and/or nohost
da:      --rfc5424[=<snip>]   brug syslogprotokollen (standarden for ekstern);
                                <snip> kan være notime, eller notq, og/eller nohost

en:      --sd-id <id>         rfc5424 structured data ID
da:      --sd-id <id>         rfc5424-struktureret data-id

en:      --sd-param <data>    rfc5424 structured data name=value
da:      --sd-param <data>    rfc5424-struktureret datanavn=værdi

en:      --msgid <msgid>      set rfc5424 message id field
da:      --msgid <msgid>      angiv rfc5424-besked-id-felt

en:  -u, --socket <socket>    write to this Unix socket
da:  -u, --socket <sokkel>    skriv til denne Unix-sokkel

en:      --socket-errors[=<on|off|auto>]
                              print connection errors when using Unix sockets
da:      --socket-errors[=<on|off|auto>]
                              udskriv forbindelsesfejl når der bruges Unix-sokler

en:      --journald[=<file>]  write journald entry
da:      --journald[=<fil>]   skriv journald-post

en: file %s
da: fil %s

en: failed to parse id
da: kunne ikke fortolke id

en: failed to parse message size
da: kunne ikke fortolke beskedstørrelse

en: --msgid cannot contain space
da: --msgid kan ikke indeholde mellemrum

en: invalid structured data ID: '%s'
da: ugyldig struktureret data-id: »%s«

en: invalid structured data parameter: '%s'
da: ugyldigt struktureret dataargument: »%s«

en: --file <file> and <message> are mutually exclusive, message is ignored
da: --file <fil> og <besked> udelukker hinanden, beskeden bliver ignoreret

en: journald entry could not be written
da: journald-post kunne ikke skrives

en:  %s [options] <string> [<file>...]
da:  %s [tilvalg] <streng> [<fil> ...]

en: Display lines beginning with a specified string.
da: Vis linjer der begynder med en specificeret streng.

en:  -a, --alternative        use the alternative dictionary
da:  -a, --alternative        brug den alternative ordbog

en:  -d, --alphanum           compare only blanks and alphanumeric characters
da:  -d, --alphanum           sammenlign kun blanke og alfanumeriske tegn

en:  -f, --ignore-case        ignore case differences when comparing
da:  -f, --ignore-case        ignorer forskel på store/små bogstaver når der sammenlignes

en:  -t, --terminate <char>   define the string-termination character
da:  -t, --terminate <tegn>   definer streng-termineringstegn

en: device name
da: enhedsnavn

en: internal kernel device name
da: intern enhedsnavn for kerne

en: internal parent kernel device name
da: intern enhedsnavn for overkerne

en: where the device is mounted
da: hvor enheden er monteret

en: filesystem LABEL
da: filsystem-ETIKET

en: partition type UUID
da: partitionstype-UUID

en: partition LABEL
da: partitions-ETIKET

en: read-ahead of the device
da: read-ahead (fremadlæsning) for enheden

en: read-only device
da: skrivebeskyttet enhed

en: removable device
da: flytbar enhed

en: removable or hotplug device (usb, pcmcia, ...)
da: ekstern enhed eller hotplugenhed (usb, pcmcia ...)

en: rotational device
da: rotationsenhed

en: adds randomness
da: tilføjer vilkårlighed

en: device identifier
da: enhedsidentifikation

en: disk serial number
da: diskens serielnummer

en: size of the device
da: størrelse på enhed

en: state of the device
da: status for enhed

en: group name
da: gruppenavn

en: device node permissions
da: rettigheder for enhedsknude

en: alignment offset
da: justeringsforskydning

en: minimum I/O size
da: minimal I/O-størrelse

en: optimal I/O size
da: optimal I/O-størrelse

en: physical sector size
da: fysisk blokstørrelse (sektorstørrelse)

en: logical sector size
da: logisk blokstørrelse (sektorstørrelse)

en: I/O scheduler name
da: I/O-planlægningsnavn

en: request queue size
da: anmod om køstørrelse

en: device type
da: enhedstype

en: discard alignment offset
da: fjern justeringsforskydning

en: discard granularity
da: fjern kornethed

en: discard max bytes
da: fjern maks. byte

en: discard zeroes data
da: fjern nuldata

en: write same max bytes
da: skriv samme maks. byte

en: unique storage identifier
da: unik lageridentifikation

en: device transport type
da: enhedstransporttype

en: de-duplicated chain of subsystems
da: de-duplikeret kæde af undersystemer

en: device revision
da: enhedsrevision

en: device vendor
da: enhedsleverandør

en: zone model
da: zonemodel

en: failed to open device directory in sysfs
da: kunne ikke åbne enhedsmappe i sysfs

en: %s: failed to compose sysfs path
da: %s: kunne ikke sammensætte sysfs-sti

en: %s: failed to read link
da: %s: kunne ikke læse henvisning

en: %s: failed to get sysfs name
da: %s: kunne ikke indhente sysfs-navn

en: %s: failed to get whole-disk device number
da: %s: kunne ikke finde enhedsnummer for hele disken

en: failed to parse list '%s'
da: kunne ikke fortolke liste »%s«

note: TRANSLATORS: The standard value for %d is 256.
en: the list of excluded devices is too large (limit is %d devices)
da: listen for udelukkede enheder er for stor (begrænsningen er på %d enheder)

note: TRANSLATORS: The standard value for %d is 256.
en: the list of included devices is too large (limit is %d devices)
da: listen for inkluderede enheder er for stor (begrænsningen er på %d enheder)

en:  %s [options] [<device> ...]
da:  %s [tilvalg] [<enhed> ...]

en: List information about block devices.
da: Vis information om blokenheder.

en:  -a, --all            print all devices
da:  -a, --all            vis alle enheder

en:  -d, --nodeps         don't print slaves or holders
da:  -d, --nodeps         udskriv ikke slaver eller holdere

en:  -D, --discard        print discard capabilities
da:  -D, --discard        vis funktioner for fjern

en:  -z, --zoned          print zone model
da:  -z, --zoned          vis zonemodel

en:  -e, --exclude <list> exclude devices by major number (default: RAM disks)
da:  -e, --exclude <liste>  ekskluder enheder efter major-nummer (standard: RAM-diske)

en:  -f, --fs             output info about filesystems
da:  -f, --fs             vis information om filsystemer

en:  -i, --ascii          use ascii characters only
da:  -i, --ascii          brug kun ascii-tegn

en:  -I, --include <list> show only devices with specified major numbers
da:  -I, --include <liste>  vis kun enheder med angivne major-numre

en:  -J, --json           use JSON output format
da:  -J, --json           brug JSON-uddataformatet

en:  -l, --list           use list format output
da:  -l, --list           brug listeformat

en:  -m, --perms          output info about permissions
da:  -m, --perms          vis information om tilladelser

en:  -n, --noheadings     don't print headings
da:  -n, --noheadings     udskriv ikke teksthoveder

en:  -o, --output <list>  output columns
da:  -o, --output <liste>   vis kolonner

en:  -O, --output-all     output all columns
da:  -O, --output-all     vis alle kolonner

en:  -p, --paths          print complete device path
da:  -p, --paths          vis fuldstændig enhedsti

en:  -s, --inverse        inverse dependencies
da:  -s, --inverse        omvendte afhængigheder

en:  -S, --scsi           output info about SCSI devices
da:  -S, --scsi           vis information om SCSI-enheder

en:  -t, --topology       output info about topology
da:  -t, --topology       vis information om topologi

en:  -x, --sort <column>  sort output by <column>
da:  -x, --sort <kolonne> sorter uddata efter <kolonne>

en: failed to access sysfs directory: %s
da: kunne ikke tilgå sysfs-mappe: %s

en: command of the process holding the lock
da: kommando for processen som holder låsen

en: PID of the process holding the lock
da: PID for processen som holder låsen

en: size of the lock
da: størrelse på låsen

en: lock access mode
da: adgangstilstand for lås

en: mandatory state of the lock: 0 (none), 1 (set)
da: tvungen tilstand for låsen: 0 (ingen), 1 (sat)

en: relative byte offset of the lock
da: relativ byteforskydning for låsen

en: ending offset of the lock
da: slutforskydning for låsen

en: path of the locked file
da: sti for den låste fil

en: PID of the process blocking the lock
da: PID for processen som holder låsen

en: failed to parse ID
da: kunne ikke fortolke id

en: failed to parse pid
da: kunne ikke fortolke pid

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: failed to parse start
da: kunne ikke fortolke start

en: failed to parse end
da: kunne ikke fortolke slut

en: List local system locks.
da: Vis lokale systemlåse.

en:  -i, --noinaccessible   ignore locks without read permissions
da:  -i, --noinaccessible   ignorer låse uden læserettigheder

en:  -n, --noheadings       don't print headings
da:  -n, --noheadings       udskriv ikke teksthoveder

en:  -o, --output <list>    define which output columns to use
da:  -o, --output <liste>     definer hvilken resultatkolonne, der skal bruges

en:  -p, --pid <pid>        display only locks held by this process
da:  -p, --pid <pid>...     vis kun låse holdt af denne proces

en:  -r, --raw              use the raw output format
da:  -r, --raw              brug det rå uddataformat

en: invalid PID argument
da: ugyldig PID-parameter

en: Generate magic cookies for xauth.
da: Opret magiske cookier for xauth.

en:  -f, --file <file>     use file as a cookie seed
da:  -f, --file <fil>      brug fil som en cookie seed

en:  -m, --max-size <num>  limit how much is read from seed files
da:  -m, --max-size <antal> begræns hvor meget der læses fra seedfiler

en:  -v, --verbose         explain what is being done
da:  -v, --verbose         forklar hvad der sker

en: Got %zu byte from %s
     | Got %zu bytes from %s
da[0]: Fik %zu byte fra %s
da[1]: Fik %zu byte fra %s

en: closing %s failed
da: lukning af %s mislykkedes

en: failed to parse length
da: kunne ikke fortolke længde

en: --max-size ignored when used without --file
da: --max-size igonreret når brug uden --file

en: Got %d byte from %s
     | Got %d bytes from %s
da[0]: Fik %d byte fra %s
da[1]: Fik %d byte fra %s

en: failed to read symlink: %s
da: kunne ikke læse symbolsk henvisning: %s

en: %s - No such file or directory
da: %s - Ingen sådan fil eller mappe

en:  %s [options] <pathname>...
da:  %s [tilvalg] <stinavn> ...

en: Follow a pathname until a terminal point is found.
da: Følg et stinavn indtil et terminalpunkt findes.

en: pathname argument is missing
da: parametret til stinavn mangler

en: failed to allocate UID cache
da: kunne ikke allokere UID-mellemlager

en: failed to allocate GID cache
da: kunne ikke allokere GID-mellemlager

en: %s: exceeded limit of symlinks
da: %s: Oversteg begrænsning på symbolske henvisninger

en: %s: not a symbolic link
da: %s: er ikke en symbolsk henvisning

en: %s: readlink failed
da: %s: readlink mislykkedes

en: %s: unlink failed
da: %s: unlink mislykkedes

en: %s: symlinking to %s failed
da: %s: symbolsk henvisning til %s mislykkedes

en: %s: rename to %s failed
da: %s: omdøbelse til %s mislykkedes

en:  %s [options] <expression> <replacement> <file>...
da:  %s [tilvalg] <udtryk> <erstatning> <fil> ...

en: Rename files.
da: Omdøb filer.

en: A daemon for generating UUIDs.
da: En dæmon for oprettelse af UUID'er.

en:  -p, --pid <path>        path to pid file
da:  -p, --pid <sti>         sti til pid-fil

en:  -s, --socket <path>     path to socket
da:  -s, --socket <sti>      sti til sokkel

en:  -T, --timeout <sec>     specify inactivity timeout
da:  -T, --timeout <sek>     angiv tidsudløb for inaktivitet

en:  -k, --kill              kill running daemon
da:  -k, --kill              dræb kørende dæmon

en:  -r, --random            test random-based generation
da:  -r, --random            test vilkårlig baseret oprettelse

en:  -t, --time              test time-based generation
da:  -t, --time              test tidsbaseret oprettelse

en:  -n, --uuids <num>       request number of uuids
da:  -n, --uuids <antal>     forespørgelsesantal for uuids

en:  -P, --no-pid            do not create pid file
da:  -P, --no-pid            opret ikke pid-fil

en:  -F, --no-fork           do not daemonize using double-fork
da:  -F, --no-fork           dæmoniser ikke via dobbelt-forgrening

en:  -S, --socket-activation do not create listening socket
da:  -S, --socket-activation opret ikke lyttesokkel

en:  -d, --debug             run in debugging mode
da:  -d, --debug             kør i fejlsøgningstilstand

en:  -q, --quiet             turn on quiet mode
da:  -q, --quiet             tænd for quiet-tilstand

en: bad arguments
da: ugyldige parametre

en: socket
da: sokkel

en: connect
da: forbind

en: write
da: skriv

en: read count
da: læs antal

en: bad response length
da: ugyldig svarlængde

en: cannot lock %s
da: kunne ikke låse %s

en: couldn't create unix stream socket
da: kunne ikke oprette unixstrømsokkel

en: couldn't bind unix socket %s
da: kunne ikke binde unixsokkel %s

en: receiving signal failed
da: modtagende signal mislykkedes

en: timed out
da: tidsudløb

en: cannot set up timer
da: kan ikke opsætte stopur

en: uuidd daemon is already running at pid %s
da: uuidd-dæmonen kører allerede på pid %s

en: couldn't listen on unix socket %s
da: kunne ikke lytte på unixsokkel %s

en: could not truncate file: %s
da: kunne ikke forkorte fil: %s

en: sd_listen_fds() failed
da: sd_listen_fds() mislykkedes

en: no file descriptors received, check systemctl status uuidd.socket
da: ingen fildbeskrivelser blev modtaget, kontrol systemctl-status for uuidd.socket

en: too many file descriptors received, check uuidd.socket
da: for mange filbeskrivelser modtaget, kontroller uuidd.socket

en: timeout [%d sec]
da: tidsudløb [%d sek.]

en: read failed
da: læsning (read) mislykkedes

en: error reading from client, len = %d
da: fejl ved læsning fra klient, len = %d

en: operation %d, incoming num = %d
da: handling %d, indgående num = %d

en: operation %d
da: handling %d

en: Generated time UUID: %s
da: Genererede tid UUID: %s

en: Generated random UUID: %s
da: Genererede vilkårlig UUID: %s

en: Generated time UUID %s and %d following
     | Generated time UUID %s and %d following
da[0]: Genererede tid UUID %s og %d følger
da[1]: Genererede tid UUID %s og %d følger

en: Generated %d UUID:
     | Generated %d UUIDs:
da[0]: Genererede %d UUID:
da[1]: Genererede %d UUID'er:

en: Invalid operation %d
da: Ugyldig handling %d

en: Unexpected reply length from server %d
da: Uventet svarlængde fra server %d

en: failed to parse --uuids
da: kunne ikke fortolke --uuids

en: uuidd has been built without support for socket activation
da: uuidd er blevet bygget uden understøttelse for sokkelaktivering

en: failed to parse --timeout
da: kunne ikke fortolke --timeout

en: Both --socket-activation and --socket specified. Ignoring --socket.
da: Både --socket-activation og --socket angivet. Ignorerer --socket.

en: error calling uuidd daemon (%s)
da: fejl ved kald af dæmonen uuidd (%s)

en: unexpected error
da: uventet fejl

en: %s and %d subsequent UUID
     | %s and %d subsequent UUIDs
da[0]: %s og %d efterfølgende UUID
da[1]: %s og %d efterfølgende UUID'er

en: List of UUIDs:
da: Liste af UUID'er:

en: couldn't kill uuidd running at pid %d
da: kunne ikke dræbe uuidd der kører ved pid %d

en: Killed uuidd running at pid %d.
da: Dræbte uuidd der kører ved pid %d.

en: Create a new UUID value.
da: Opret en ny UUID-værdi.

en: failed to initialize output column
da: kunne ikke initialisere uddatakolonne

en:  %s [options] [-BMS <dir>... -f] <name>
da:  %s [tilvalg] [-BMS <mappe>... -f] <navn>

en: Locate the binary, source, and manual-page files for a command.
da: Lokaliser den binære fil, kilde og manualside for en kommando.

en:  -b         search only for binaries
da:  -b         søg kun efter binære filer

en:  -B <dirs>  define binaries lookup path
da:  -B <mapper> definer binære filers opslagssti

en:  -m         search only for manuals and infos
da:  -m         søg kun efter manualer og informationer

en:  -M <dirs>  define man and info lookup path
da:  -M <mapper> definer opslagsstier for manualsider og information

en:  -s         search only for sources
da:  -s         søg kun efter kilder

en:  -S <dirs>  define sources lookup path
da:  -S <mapper> definer opslagsstier for kilder

en:  -f         terminate <dirs> argument list
da:  -f         terminer <mapper> parameterliste

en:  -u         search for unusual entries
da:  -u         søg efter uventede poster

en:  -l         output effective lookup paths
da:  -l         vis effektive opslagsstier

en: option -f is missing
da: tilvalget -f mangler

en: error: %s: probing initialization failed
da: fejl: %s: undersøgelsesinitialisering mislykkedes

en: %s: failed to erase %s magic string at offset 0x%08jx
da: %s: kunne ikke slette %s magisk streng ved forskydning 0x%08jx

en: %s: %zd byte was erased at offset 0x%08jx (%s):  | %s: %zd bytes were erased at offset 0x%08jx (%s):
da[0]: %s: %zd byte blev slettet ved forskydning 0x%08jx (%s):
da[1]: %s: %zd byte blev slettet ved forskydning 0x%08jx (%s):

en: %s: failed to create a signature backup
da: %s: kunne ikke oprette en signatursikkerhedskopi

en: %s: calling ioctl to re-read partition table: %m
da: %s: kalder ioctl() for at genindlæse partitionstabellen: %m

en: failed to create a signature backup, $HOME undefined
da: kunne ikke oprette en signatursikkerhedskopi, $HOME er ikke defineret

en: %s: ignoring nested "%s" partition table on non-whole disk device
da: %s: ignorerer indlejret »%s«-partitionstabel på ikke-hel diskenhed

en: %s: offset 0x%jx not found
da: %s: forskydning 0x%jx blev ikke fundet

en: Use the --force option to force erase.
da: Brug tilvalget --force til at fremtvinge sletning.

en: The --backup option is meaningless in this context
da: Tilvalget --backup er meningsløst i denne kontekst

en: Show or change the real-time scheduling attributes of a process.
da: Vis eller ændr realtidens planlægningsattributter for en proces.

en: Set policy:
     chrt [options] <priority> <command> [<arg>...]
     chrt [options] --pid <priority> <pid>
da: Angiv politik:
      chrt [tilvalg] <prioritet> <kommando> [<arg> ...]}
      chrt [tilvalg] --p <prioritet> <pid>

en: Get policy:
     chrt [options] -p <pid>
da: Hent politik:
     chrt [tilvalg] -p <pid>

en: Policy options:
da: Politiktilvalg:

en:  -b, --batch          set policy to SCHED_BATCH
da:  -b, --batch          angiv politik til SCHED_BATCH

en:  -d, --deadline       set policy to SCHED_DEADLINE
da:  -d, --deadline       angiv politik til SCHED_DEADLINE

en:  -f, --fifo           set policy to SCHED_FIFO
da:  -f, --fifo           angiv politik til SCHED_FIFO

en:  -i, --idle           set policy to SCHED_IDLE
da:  -i, --idle           angiv politik til SCHED_IDLE

en:  -o, --other          set policy to SCHED_OTHER
da:  -o, --other          angiv politik til SCHED_OTHER

en:  -r, --rr             set policy to SCHED_RR (default)
da:  -r, --rr             angiv politik til SCHED_RR (standard)

en: Scheduling options:
da: Planlægningstilvalg:

en:  -R, --reset-on-fork       set SCHED_RESET_ON_FORK for FIFO or RR
da:  -R | --reset-on-fork      angiv SCHED_RESET_ON_FORK for FIFO eller RR

en:  -T, --sched-runtime <ns>  runtime parameter for DEADLINE
da:  -T, --sched-runtime <ns>  kørselstidsparameter for DEADLINE

en:  -P, --sched-period <ns>   period parameter for DEADLINE
da:  -P, --sched-period <ns>   periodeparameter for DEADLINE

en:  -D, --sched-deadline <ns> deadline parameter for DEADLINE
da:  -D, --sched-deadline <ns> deadlineparameter for DEADLINE

en: Other options:
da: Andre indstillinger:

en:  -a, --all-tasks      operate on all the tasks (threads) for a given pid
da:  -a, --all-tasks      operer på alle opgaver (tråde) for en given pid

en:  -m, --max            show min and max valid priorities
da:  -m, --max            vis min. og maks. gyldige prioriteter

en:  -p, --pid            operate on existing given pid
da:  -p, --pid            operer på eksisterende given pid

en:  -v, --verbose        display status information
da:  -v, --verbose        vis statusinformation

en: failed to get pid %d's policy
da: kunne ikke indhente pid %d's politik

en: failed to get pid %d's attributes
da: kunne ikke indhente pid %d's attributter

en: pid %d's new scheduling policy: %s
da: pid %d's nye planlægningspolitik: %s

en: pid %d's current scheduling policy: %s
da: pid %d's aktuelle planlægningspolitik: %s

en: pid %d's new scheduling priority: %d
da: pid %d's nye planlægningsprioritet: %d

en: pid %d's current scheduling priority: %d
da: pid %d's aktuelle planlægningsprioritet: %d

en: pid %d's new runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
da: pid %d's nye kørselstids-/deadline-/periode-parametre: %ju/%ju/%ju

en: pid %d's current runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
da: pid %d's aktuelle kørselstids-/deadline-/periodeparametre: %ju/%ju/%ju

en: cannot obtain the list of tasks
da: kan ikke finde opgavelisten

en: %s min/max priority	: %d/%d
da: %s min./maks. prioritet	: %d/%d

en: %s not supported?
da: %s er ikke understøttet?

en: failed to set tid %d's policy
da: kunne ikke angive tid %d's politik

en: failed to set pid %d's policy
da: kunne ikke angive pid %d's politik

en: invalid runtime argument
da: ugyldig kørselstidsparameter

en: invalid period argument
da: ugyldig periodeparameter

en: invalid deadline argument
da: ugyldig deadlineparameter

en: invalid priority argument
da: ugyldigt prioritetsparameter

en: --reset-on-fork option is supported for SCHED_FIFO and SCHED_RR policies only
da: Tilvalget --reset-on-fork er kun understøttet for SCHED_FIFO- og SCHED_RR-politikker

en: --sched-{runtime,deadline,period} options are supported for SCHED_DEADLINE only
da: Tilvagene --sched-{runtime,deadline,period} er kun understøttet for SCHED_DEADLINE

en: SCHED_DEADLINE is unsupported
da: SCHED_DEADLINE er ikke understøttet

en: unsupported priority value for the policy: %d: see --max for valid range
da: ikke understøttet prioritetsværdi for politikken: %d: se --max for gyldigt interval

en: ioprio_get failed
da: ioprio_get mislykkedes

en: ioprio_set failed
da: ioprio_set mislykkedes

en:  %1$s [options] -p <pid>...
     %1$s [options] -P <pgid>...
     %1$s [options] -u <uid>...
     %1$s [options] <command>
da:  %1$s [tilvalg] -p <pid>...
     %1$s [tilvalg] -P <pgid>...
     %1$s [tilvalg] -u <uid>...
     %1$s [tilvalg] <kommando>

en: Show or change the I/O-scheduling class and priority of a process.
da: Vis eller ændr I/O-planlægningsklassen og prioritet for en proces.

en:  -c, --class <class>    name or number of scheduling class,
                              0: none, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle
da:  -c, --class <klasse>    navn eller antal af planlægningsklasse,
                              0: ingen, 1: realtid, 2: bedste-indsats, 3: ledig

en:  -n, --classdata <num>  priority (0..7) in the specified scheduling class,
                              only for the realtime and best-effort classes
da:  -n, --classdata <antal> prioritet (0..7) i den specificerede planlægningsklasse,
                              kun for realtidsklasser og bedste-indsats klasser

en:  -p, --pid <pid>...     act on these already running processes
da:  -p, --pid <pid>...     reager på disse allerede kørende processer

en:  -P, --pgid <pgrp>...   act on already running processes in these groups
da:  -P, --pgid <pgrp>...   reager på allerede kørende processer i disse grupper

en:  -t, --ignore           ignore failures
da:  -t, --ignore           ignorer fejl

en:  -u, --uid <uid>...     act on already running processes owned by these users
da:  -u, --uid <uid>...     reager på allerede kørende processer ejet af disse brugere

en: invalid class data argument
da: ugyldigt klassedataparameter

en: invalid class argument
da: ugyldigt klasseparameter

en: unknown scheduling class: '%s'
da: ukendt planlægningsklasse: »%s«

en: can handle only one of pid, pgid or uid at once
da: kan kun håndtere en af pid, pgid eller uid ad gangen

en: invalid PGID argument
da: ugyldig PGID-parameter

en: invalid UID argument
da: ugyldig UID-parameter

en: ignoring given class data for none class
da: ignorerer angivet klassedata for klassen ingen

en: ignoring given class data for idle class
da: ignorerer angivet klassedata for klassen ledig

en: unknown prio class %d
da: ukendt prio-klasse %d

en: Usage: %s [options] [mask | cpu-list] [pid|cmd [args...]]
da: Brug: %s [tilvalg] [maske | cpu-list] [pid|kmd [parametre...]]

en: Show or change the CPU affinity of a process.
da: Vis eller ændr cpu-affinitet for en proces.

en: The default behavior is to run a new command:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    You can retrieve the mask of an existing task:
        %1$s -p 700
    Or set it:
        %1$s -p 03 700
    List format uses a comma-separated list instead of a mask:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Ranges in list format can take a stride argument:
        e.g. 0-31:2 is equivalent to mask 0x55555555
da: Standardopførelsen er at køre en ny kommando:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    Du kan indhente masken på en eksisterende opgave:
        %1$s -p 700
    Eller sætte den:
        %1$s -p 03 700
    Listeformat bruger en kommaadskilt liste i steden for en maske:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Intervaller i listeformat kan indeholde et stride-argument:
        f.eks. svarer 0-31:2 til masken 0x55555555

en: pid %d's new affinity list: %s
da: pid %d's nye affinitetsliste: %s

en: pid %d's current affinity list: %s
da: pid %d's aktuelle affinitetsliste: %s

en: pid %d's new affinity mask: %s
da: pid %d's nye affinitetsmaske: %s

en: pid %d's current affinity mask: %s
da: pid %d's aktuelle affinitetsmaske: %s

en: internal error: conversion from cpuset to string failed
da: intern fejl: konvertering fra cpuset til streng mislykkedes

en: failed to set pid %d's affinity
da: kunne ikke angive pid %d's affinitet

en: failed to get pid %d's affinity
da: kunne ikke indhente pid %d's affinitet

en: cannot determine NR_CPUS; aborting
da: kan ikke bestemme NR_CPUS; afbryder

en: cpuset_alloc failed
da: cpuset_alloc mislykkedes

en: failed to parse CPU list: %s
da: kunne ikke fortolke CPU-liste: %s

en: failed to parse CPU mask: %s
da: kunne ikke fortolke CPU-maske: %s

en: %s: Zero-filled %<PRIu64> bytes from the offset %<PRIu64>
da: %s: Nul-udfyldte %<PRIu64> byte fra forskydningen %<PRIu64>

en: %s: Discarded %<PRIu64> bytes from the offset %<PRIu64>
da: %s: Fjernede %<PRIu64> byte fra forskydningen %<PRIu64>

en: Discard the content of sectors on a device.
da: Fjern indholdet for sektorer på en enhed.

en:  -o, --offset <num>  offset in bytes to discard from
da:  -o, --offset <antal> forskydning i byte som der skal fjernes fra

en:  -l, --length <num>  length of bytes to discard from the offset
da:  -l, --length <antal> længden af byte der skal fjernes fra forskydningen

en:  -p, --step <num>    size of the discard iterations within the offset
da:  -p, --step <antal>  størrelse på fjern-gennemløb i forskydningen

en:  -s, --secure        perform secure discard
da:  -s, --secure        udfør sikker fjernelse

en:  -z, --zeroout       zero-fill rather than discard
da:  -z, --zeroout       nul-udfyld frem for at fjerne

en:  -v, --verbose       print aligned length and offset
da:  -v, --verbose       udskriv justeret længde og forskydning

en: failed to parse offset
da: kunne ikke fortolke forskydning

en: failed to parse step
da: kunne ikke fortolke trin

en: unexpected number of arguments
da: uventet antal argumenter

en: %s: BLKGETSIZE64 ioctl failed
da: %s: BLKGETSIZE64 ioctl mislykkedes

en: %s: BLKSSZGET ioctl failed
da: %s: BLKSSZGET ioctl mislykkedes

en: %s: offset %<PRIu64> is not aligned to sector size %i
da: %s: forskydning %<PRIu64> er ikke justeret til sektorstørrelse %i

en: %s: offset is greater than device size
da: %s: forskydning er større end enhedsstørrelse

en: %s: length %<PRIu64> is not aligned to sector size %i
da: %s: længde %<PRIu64> er ikke justeret til sektorstørrelse %i

en: %s: BLKZEROOUT ioctl failed
da: %s: BLKZEROOUT ioctl mislykkedes

en: %s: BLKSECDISCARD ioctl failed
da: %s: BLKSECDISCARD ioctl mislykkedes

en: %s: BLKDISCARD ioctl failed
da: %s: BLKDISCARD ioctl mislykkedes

en: Report zone information about the given device
da: Rapporter zoneinformation om den givne enhed

en: Reset a range of zones.
da: Nulstil et interval af zoner.

en: %s: blkdev_get_sectors ioctl failed
da: %s: blkdev_get_sectors ioctl mislykkedes

en: %s: unable to determine zone size
da: %s: kunne ikke bestemme zonestørrelse

en: %s: BLKREPORTZONE ioctl failed
da: %s: BLKREPORTZONE ioctl mislykkedes

en: Found %d zones from 0x%<PRIx64>
da: Fandt %d zoner fra 0x%<PRIx64>

en: %s: offset %<PRIu64> is not aligned to zone size %lu
da: %s: forskydning %<PRIu64> er ikke justeret til zonestørrelse %lu

en: %s: number of sectors %<PRIu64> is not aligned to zone size %lu
da: %s: antallet af sektorer %<PRIu64> er ikke justeret til zonestørrelse %lu

en: %s: BLKRESETZONE ioctl failed
da: %s: BLKRESETZONE ioctl mislykkedes

en: %s: successfully reset in range from %<PRIu64>, to %<PRIu64>
da: %s: succesfuld nulstilling i interval fra %<PRIu64> til %<PRIu64>.

en:  %s <command> [options] <device>
da:  %s <kommando> [tilvalg] <enhed>

en: Run zone command on the given block device.
da: Kør zonekommando på en given blokenhed.

en:  -o, --offset <sector>  start sector of zone to act (in 512-byte sectors)
da:  -o, --offset <sektor>  start zonesektor at agere (i 512-byte sektorer)

en:  -l, --length <sectors> maximum sectors to act (in 512-byte sectors)
da:  -l, --length <sektorer> maks. sektorer at agere (i 512-byte sektorer)

en:  -c, --count <number>   maximum number of zones
da:  -c, --count <antal>    maksimalt antal zoner

en:  -v, --verbose          display more details
da:  -v, --verbose          vis flere detaljer

en: %s is not valid command name
da: %s er ikke et gyldigt kommandonavn

en: failed to parse number of zones
da: kunne ikke fortolke antallet af zoner

en: failed to parse number of sectors
da: kunne ikke fortolke antallet af sektorer

en: failed to parse zone offset
da: kunne ikke fortolke zoneforskydning

en: no command specified
da: ingen kommando angivet

en: CPU %u does not exist
da: CPU %u findes ikke

en: CPU %u is not hot pluggable
da: CPU %u er ikke »hot pluggable«

en: CPU %u is already enabled
da: CPU %u er allerede aktiveret

en: CPU %u is already disabled
da: CPU %u er allerede deaktiveret

en: CPU %u enable failed (CPU is deconfigured)
da: CPU %u aktivering mislykkedes (CPU er afkonfigureret)

en: CPU %u enable failed
da: CPU %u aktivering mislykkedes

en: CPU %u enabled
da: CPU %u aktiveret

en: CPU %u disable failed (last enabled CPU)
da: CPU %u deaktivering mislykkedes (sidst aktiveret CPU)

en: CPU %u disable failed
da: CPU %u deaktivering mislykkedes

en: CPU %u disabled
da: CPU %u deaktiveret

en: This system does not support rescanning of CPUs
da: Dette system understøtter ikke ny skanning af CPU'er

en: Failed to trigger rescan of CPUs
da: Kunne ikke udløse ny skanning af CPU'er

en: Triggered rescan of CPUs
da: Udløst ny skanning af CPU'er

en: This system does not support setting the dispatching mode of CPUs
da: Dette system understøtter ikke indstilling af dispatching-tilstand for CPU'er

en: Failed to set horizontal dispatch mode
da: Kunne ikke angive vandret dispatch-tilstand

en: Successfully set horizontal dispatching mode
da: Vandret dispatching-tilstand angivet

en: Failed to set vertical dispatch mode
da: Kunne ikke angive lodret dispatch-tilstand

en: Successfully set vertical dispatching mode
da: Lodret dispatching-tilstand angivet

en: CPU %u is not configurable
da: CPU %u kan ikke konfigureres

en: CPU %u is already configured
da: CPU %u er allerede konfigureret

en: CPU %u is already deconfigured
da: CPU %u er allerede afkonfigureret

en: CPU %u deconfigure failed (CPU is enabled)
da: CPU %u afkonfigurering mislykkedes (CPU er aktiveret)

en: CPU %u configure failed
da: CPU %u konfigurering mislykkedes

en: CPU %u configured
da: CPU %u konfigureret

en: CPU %u deconfigure failed
da: CPU %u afkonfigurering mislykkedes

en: CPU %u deconfigured
da: CPU %u afkonfigureret

en: invalid CPU number in CPU list: %s
da: ugyldigt CPU-antal i CPU-liste: %s

en: 
    Usage:
     %s [options]
da: 
    Brug:
     %s [tilvalg]

en: Configure CPUs in a multi-processor system.
da: Konfigurer CPU'er i et system med flere processorer.

en: unsupported argument: %s
da: ikke understøttet parameter: %s

en: Memory Block %<PRIu64> (0x%016<PRIx64>-0x%016<PRIx64>)
da: Hukommelsesblok %<PRIu64> (0x%016<PRIx64>-0x%016<PRIx64>)

en: Failed to parse index
da: Kunne ikke fortolke indeks

en: %s enable failed
da: %s aktivering mislykkedes

en: %s disable failed
da: %s deaktivering mislykkedes

en: %s enabled
da: %s aktiveret

en: %s disabled
da: %s deaktiveret

en: Could only enable %s of memory
da: Kunne kun aktivere %s hukommelse

en: Could only disable %s of memory
da: Kunne kun deaktivere %s hukommelse

en: %s already enabled
da: %s er allerede aktiveret

en: %s already disabled
da: %s er allerede deaktiveret

en: %s enable failed
da: %s aktivering mislykkedes

en: %s disable failed
da: %s deaktivering mislykkedes

en: Failed to read %s
da: Kunne ikke læse %s

en: Failed to parse block number
da: Kunne ikke fortolke blokantal

en: Failed to parse size
da: Kunne ikke fortolke størrelse

en: Size must be aligned to memory block size (%s)
da: Størrelse skal være justeret til hukommelsesblokstørrelse (%s)

en: Failed to parse start
da: Kunne ikke fortolke start

en: Failed to parse end
da: Kunne ikke fortolke slut

en: Invalid start address format: %s
da: Ugyldigt startadresseformat: %s

en: Invalid end address format: %s
da: Ugyldigt slutadresseformat: %s

en: Failed to parse start address
da: Kunne ikke fortolke startadresse

en: Failed to parse end address
da: Kunne ikke fortolke slutadresse

en: Start address and (end address + 1) must be aligned to memory block size (%s)
da: Startadresse og (slutadresse + 1) skal være justeret til hukommelsesblokstørrelse (%s)

en: Invalid parameter: %s
da: Ugyldig parameter: %s

en: Invalid range: %s
da: Ugyldigt interval: %s

en:  %s [options] [SIZE|RANGE|BLOCKRANGE]
da:  %s [tilvalg] [SIZE|RANGE|BLOCKRANGE]

en: Set a particular size or range of memory online or offline.
da: Angiv en bestemt størrelse eller interval af hukommelse til- og frakoblet.

en: Set the function of the Ctrl-Alt-Del combination.
da: Angiv funktionen for Ctrl-Alt-Del-kombinationen.

en: implicit
da: underforstået

en: unexpected value in %s: %ju
da: uventet værdi i %s: %ju

en: You must be root to set the Ctrl-Alt-Del behavior
da: Du skal være root for at sætte Ctrl-Alt-Del-opførslen

en: unknown argument: %s
da: ukendt parameter: %s

en: system is unusable
da: system er ubrugelig

en: action must be taken immediately
da: der må gøres noget øjeblikkeligt

en: critical conditions
da: kritiske betingelser

en: error conditions
da: fejlbetingelser

en: warning conditions
da: advarselsbetingelser

en: normal but significant condition
da: normal men signifikant betingelse

en: informational
da: informationel

en: debug-level messages
da: fejlsøgningsniveaubeskeder

en: kernel messages
da: kernebeskeder

en: random user-level messages
da: vilkårlige brugerniveaubeskeder

en: mail system
da: postsystem

en: system daemons
da: systemdæmoner

en: security/authorization messages
da: sikkerheds- og godkendelsesbeskeder

en: messages generated internally by syslogd
da: beskeder oprettet internt af syslogd

en: line printer subsystem
da: line printer-undersystem

en: network news subsystem
da: netværksnyhedsundersystem

en: UUCP subsystem
da: UUCP-undersystem

en: clock daemon
da: urdæmon

en: security/authorization messages (private)
da: sikkerheds- og godkendelsesbeskeder (private)

en: FTP daemon
da: FTP-dæmon

en: Display or control the kernel ring buffer.
da: Vis eller kontroller kernens ringmellemlager.

en:  -C, --clear                 clear the kernel ring buffer
da:  -C, --clear                 ryd kernens ringbuffer

en:  -c, --read-clear            read and clear all messages
da:  -c, --read-clear            læs og ryd alle beskeder

en:  -D, --console-off           disable printing messages to console
da:  -D, --console-off           deaktiver udskrivning af beskeder til konsollen

en:  -E, --console-on            enable printing messages to console
da:  -E, --console-on            aktiver udskrivning af beskeder til konsollen

en:  -F, --file <file>           use the file instead of the kernel log buffer
da:  -F, --file <fil>            brug filen i stedet for logmellemlageret til kernen

en:  -f, --facility <list>       restrict output to defined facilities
da:  -f, --facility <liste>        begræns uddata til definerede faciliteter

en:  -H, --human                 human readable output
da:  -H, --human                 læsbare uddata

en:  -k, --kernel                display kernel messages
da:  -k, --kernel                vis kernebeskeder

en:  -L, --color[=<when>]        colorize messages (auto, always or never)
da:  -L, --color[=<hvornår>]     farvelæg beskeder (auto, always eller never)

en:  -l, --level <list>          restrict output to defined levels
da:  -l, --level <liste>           begræns uddata til definerede niveauer

en:  -n, --console-level <level> set level of messages printed to console
da:  -n, --console-level <niv.>  sæt niveau for beskeder vist i konsollen

en:  -P, --nopager               do not pipe output into a pager
da:  -P, --nopager               Indskyd ikke uddata i en tekstsøger

en:  -r, --raw                   print the raw message buffer
da:  -r, --raw                   udskriv det rå beskedmellemlager

en:  -S, --syslog                force to use syslog(2) rather than /dev/kmsg
da:  -S, --syslog                fremtving brugen af syslog(2) frem for /dev/kmsg

en:  -s, --buffer-size <size>    buffer size to query the kernel ring buffer
da:  -s, --buffer-size <str.>    mellemlagerstørrelse til at forespørge ring-mellemlageret for kernen

en:  -u, --userspace             display userspace messages
da:  -u, --userspace             vis brugerrumsbeskeder

en:  -w, --follow                wait for new messages
da:  -w, --follow                vent på nye beskeder

en:  -x, --decode                decode facility and level to readable string
da:  -x, --decode                afkod facilitet og niveau til læsbar streng

en:  -d, --show-delta            show time delta between printed messages
da:  -d, --show-delta            vis tidsdelta mellem udskrevne beskeder

en:  -e, --reltime               show local time and time delta in readable format
da:  -e, --reltime               vis lokal tid og tidsforskel i læsbart format

en:  -T, --ctime                 show human-readable timestamp (may be inaccurate!)
da:  -T, --ctime                 vis et læsevenligt tidsstempel (kan være upræcist!)

en:  -t, --notime                don't show any timestamp with messages
da:  -t, --notime                vis ikke tidstempler med beskeder

en:      --time-format <format>  show timestamp using the given format:
                                   [delta|reltime|ctime|notime|iso]
    Suspending/resume will make ctime and iso timestamps inaccurate.
da:      --time-format <format>  vis tidsstempel med det givne format:
                                   [delta|reltime|ctime|notime|iso]
    Suspension/genoptag vil gøre ctime- og iso-tidsstempler upræcise.

en: 
    Supported log facilities:
da: 
    Understøttede logfaciliteter:

en: 
    Supported log levels (priorities):
da: 
    Understøttede logniveauer (prioriteter):

en: failed to parse level '%s'
da: kunne ikke fortolke niveau »%s«

en: unknown level '%s'
da: ukendt niveau »%s«

en: failed to parse facility '%s'
da: kunne ikke fortolke facilitet »%s«

en: unknown facility '%s'
da: ukendt facilitet »%s«

en: cannot mmap: %s
da: kunne ikke mmap: %s

en: invalid buffer size argument
da: ugyldig parameter for mellemlagerstørrelse

en: --show-delta is ignored when used together with iso8601 time format
da: --show-delta ignoreret når den bruges sammen med iso8601-tidsformatet

en: --raw can be used together with --level or --facility only when reading messages from /dev/kmsg
da: --raw kan kun bruges sammen med --level eller --facility når der er læst beskeder fra /dev/kmsg

en: read kernel buffer failed
da: læst kernemellemlager mislykkedes

en: klogctl failed
da: klogctl mislykkedes

en:  %s [options] [<device>|<mountpoint>]
da:  %s [tilvalg] [<enhed>|<monteringspunkt>]

en: Eject removable media.
da: Skub flytbart medie ud.

en:  -a, --auto <on|off>         turn auto-eject feature on or off
     -c, --changerslot <slot>    switch discs on a CD-ROM changer
     -d, --default               display default device
     -f, --floppy                eject floppy
     -F, --force                 don't care about device type
     -i, --manualeject <on|off>  toggle manual eject protection on/off
     -m, --no-unmount            do not unmount device even if it is mounted
     -M, --no-partitions-unmount do not unmount another partitions
     -n, --noop                  don't eject, just show device found
     -p, --proc                  use /proc/mounts instead of /etc/mtab
     -q, --tape                  eject tape
     -r, --cdrom                 eject CD-ROM
     -s, --scsi                  eject SCSI device
     -t, --trayclose             close tray
     -T, --traytoggle            toggle tray
     -v, --verbose               enable verbose output
     -x, --cdspeed <speed>       set CD-ROM max speed
     -X, --listspeed             list CD-ROM available speeds
da:  -a, --auto <on|off>         tænd og sluk for automatisk skub ud
     -c, --changerslot <slot>    skift diske på en cd-rom-ændrer
     -d, --default               vis standardenhed
     -f, --floppy                skub diskette ud
     -F, --force                 tag ikke hensyn til enhedstype
     -i, --manualeject <on|off>  tænk og sluk for manuel beskyttelse af skub ud
     -m, --no-unmount            afmonter ikke enhed selv om enheden er monteret
     -M, --no-partitions-unmount afmonter ikke andre partitioner
     -n, --noop                  skub ikke ud, vis alene fundet enhed
     -p, --proc                  brug /proc/mounts i stedet for /etc/mtab
     -q, --tape                  skub bånd ud
     -r, --cdrom                 skub cd-rom ud
     -s, --scsi                  skub SCSI-enhed ud
     -t, --trayclose             luk bakke
     -T, --traytoggle            tænk og sluk for bakke
     -v, --verbose               aktiver uddybende uddata
     -x, --cdspeed <hastighed>   angiv maksimal hastighed for cd-rom
     -X, --listspeed             vis tilgængelige hastigheder for cd-rom

en: 
    By default tries -r, -s, -f, and -q in order until success.
da: 
    Som standard forsøges med -r, -s, -f og -q i rækkefølge indtil succes.

en: invalid argument to --changerslot/-c option
da: ugyldig parameter for tilvalget --changerslot/-c

en: invalid argument to --cdspeed/-x option
da: ugyldig parameter for tilvalget --cdspeed/-x

en: CD-ROM auto-eject command failed
da: Cd-rom-kommando for automatisk udskubning mislykkedes

en: CD-ROM door lock is not supported
da: Cd-rom-dørlås er ikke understøttet

en: other users have the drive open and not CAP_SYS_ADMIN
da: andre brugere har drevet åben og ikke CAP_SYS_ADMIN

en: CD-ROM lock door command failed
da: Cd-rom-kommando for lås dør mislykkedes

en: CD-Drive may NOT be ejected with device button
da: Cd-drev må IKKE skubbes ud med enhedsknappen

en: CD-Drive may be ejected with device button
da: Cd-drev må skubbes ud med enhedsknappen

en: CD-ROM select disc command failed
da: Valg af cd-rom-diskkommandoen mislykkedes

en: CD-ROM load from slot command failed
da: Cd-rom-indlæsning fra slot-kommando mislykkedes

en: IDE/ATAPI CD-ROM changer not supported by this kernel
da: IDE/ATAPI cd-rom-ændring er ikke understøttet af denne kerne

en: CD-ROM tray close command failed
da: Cd-rom-kommandoen luk skuffen mislykkedes

en: CD-ROM tray close command not supported by this kernel
da: Cd-rom-kommandoen luk skuffen er ikke understøttet af denne kerne

en: CD-ROM eject unsupported
da: Cd-rom-kommandoen skub ud er ikke understøttet

en: CD-ROM eject command failed
da: Cd-rom-kommanden skub ud mislykkedes

en: no CD-ROM information available
da: ingen cd-rom-information er tilgængelig

en: CD-ROM drive is not ready
da: Cd-rom-drev er ikke klar

en: CD-ROM select speed command failed
da: Cd-rom-kommandoen vælg hastighed mislykkedes

en: CD-ROM select speed command not supported by this kernel
da: Cd-rom-kommandoen vælg hastighed er ikke understøttet af denne kerne

en: %s: failed to finding CD-ROM name
da: %s: kunne ikke finde cd-rom-navne

en: %s: failed to read speed
da: %s: Kunne ikke læse hastigheden

en: failed to read speed
da: kunne ikke læse hastigheden

en: not an sg device, or old sg driver
da: hverken en sg-enhed eller gammel sg-driver

en: %s: unmounting
da: %s: afmonterer

en: unable to fork
da: kunne ikke forgrene

en: unmount of `%s' did not exit normally
da: afmontering af »%s« blev ikke afsluttet normalt

en: unmount of `%s' failed
da: afmontering af »%s« mislykkedes

en: failed to parse mount table
da: kunne ikke fortolke monteringstabel

en: %s: mounted on %s
da: %s: monteret på %s

en: setting CD-ROM speed to auto
da: sætter cd-rom-hastighed til auto

en: setting CD-ROM speed to %ldX
da: sætter cd-rom-hastighed til %ldX

en: default device: `%s'
da: standardenhed: »%s«

en: using default device `%s'
da: bruger standardenhed »%s«

en: %s: unable to find device
da: %s: kunne ikke finde enhed

en: device name is `%s'
da: enhedsnavn er »%s«

en: %s: not mounted
da: %s: ikke monteret

en: %s: disc device: %s (disk device will be used for eject)
da: %s: diskenhed: %s (diskenhed vil blive brugt for skub ud)

en: %s: not found mountpoint or device with the given name
da: %s: fandt ikke monteringspunkt eller enhed med det angivne navn

en: %s: is whole-disk device
da: %s: er hele diskenheden

en: %s: is not hot-pluggable device
da: %s: er ikke en hot-pluggable-enhed

en: device is `%s'
da: enhed er »%s«

en: exiting due to -n/--noop option
da: afslutter på grund af -n/--noop tilvalg

en: %s: enabling auto-eject mode
da: %s: aktiverer tilstand for automatisk skub ud

en: %s: disabling auto-eject mode
da: %s: deaktiverer tilstand for automatisk skub ud

en: %s: closing tray
da: %s: lukker skuffe

en: %s: toggling tray
da: %s: skifter skuffe

en: %s: listing CD-ROM speed
da: %s: viser cd-rom-hastighed

en: error: %s: device in use
da: fejl: %s: enhed er optaget

en: %s: selecting CD-ROM disc #%ld
da: %s: vælger cd-rom-disk #%ld

en: %s: trying to eject using CD-ROM eject command
da: %s: forsøger at skubbe ud med cd-rom-kommandoen eject (skub ud)

en: CD-ROM eject command succeeded
da: Cd-rom-kommandoen eject (skub ud) lykkedes

en: %s: trying to eject using SCSI commands
da: %s: forsøger at skubbe ud med brug af SCSI-kommandoer

en: SCSI eject succeeded
da: SCSI-skub ud lykkedes

en: SCSI eject failed
da: SCSI-skub ud mislykkedes

en: %s: trying to eject using floppy eject command
da: %s: forsøger at skubbe ud med brug af diskkedrevkommandoen eject (skub ud)

en: floppy eject command succeeded
da: diskettedrevkommandoen eject (skub ud) mislykkedes

en: floppy eject command failed
da: diskettedrevkommandoen eject (skub ud) mislykkedes

en: %s: trying to eject using tape offline command
da: %s: forsøger at skubbe ud med brug af kommandoen tape offline

en: tape offline command succeeded
da: kommandoen tape offline lykkedes

en: tape offline command failed
da: kommandoen tape offline mislykkedes

en: unable to eject
da: kunne ikke skubbe ud

en:  %s [options] <filename>
da:  %s [tilvalg] <filnavn>

en: Preallocate space to, or deallocate space from a file.
da: Forhåndsalloker plads til, eller fjern plads fra en fil.

en:  -c, --collapse-range remove a range from the file
da:  -c, --collapse-range fjern et interval fra filen

en:  -d, --dig-holes      detect zeroes and replace with holes
da:  -d, --dig-holes      detekter nuller og erstat med huller

en:  -i, --insert-range   insert a hole at range, shifting existing data
da:  -i, --insert-range   indsæt et hul i interval, flyt eksisterende data

en:  -l, --length <num>   length for range operations, in bytes
da:  -l, --length <num>   længde for intervaloperationer, i byte

en:  -n, --keep-size      maintain the apparent size of the file
da:  -n, --keep-size      bevar den tilsyneladende filstørrelse

en:  -o, --offset <num>   offset for range operations, in bytes
da:  -o, --offset <num>   forskydning for intervaloperationer, i byte

en:  -p, --punch-hole     replace a range with a hole (implies -n)
da:  -p, --punch-hole     erstat et interval med et hul (indebærer -n)

en:  -z, --zero-range     zero and ensure allocation of a range
da:  -z, --zero-range     nul og sikker allokering af et interval

en:  -x, --posix          use posix_fallocate(3) instead of fallocate(2)
da:  -x, --posix          brug posix_fallocate(3) i stedet for fallocate(2)

en: fallocate failed: keep size mode is unsupported
da: fallocate mislykkedes: behold størrelsestilstand er ikke understøttet

en: fallocate failed
da: fallocate mislykkedes

en: %s: read failed
da: %s: read mislykkedes

en: %s: %s (%ju bytes) converted to sparse holes.
da: %s: %s (%ju byte) konverteret til sparsomme huller.

en: posix_fallocate support is not compiled
da: posix_fallocate-understøttelse er ikke kompileret

en: no filename specified
da: intet filnavn angivet

en: invalid length value specified
da: ugyldig længdeværdi angivet

en: no length argument specified
da: ingen længdeparameter angivet

en: invalid offset value specified
da: ugyldig forskydningsværdi angivet

en:  %1$s [options] <file>|<directory> <command> [<argument>...]
     %1$s [options] <file>|<directory> -c <command>
     %1$s [options] <file descriptor number>
da:  %1$s [tilvalg] <fil>|<mappe> <kommando> [<parametre> ...]
     %1$s [tilvalg] <fil>|<mappe> -c <kommando>
     %1$s [tilvalg] <filbeskrivelsesnummer>

en: Manage file locks from shell scripts.
da: Håndter fillåse fra skalskripter.

en:  -s, --shared             get a shared lock
da:  -s, --shared             hent en delt lås

en:  -x, --exclusive          get an exclusive lock (default)
da:  -x, --exclusive          hent en eksklusiv lås (standard)

en:  -u, --unlock             remove a lock
da:  -u, --unlock             fjern en lås

en:  -n, --nonblock           fail rather than wait
da:  -n, --nonblock           fejl frem for at vente

en:  -w, --timeout <secs>     wait for a limited amount of time
da:  -w, --timeout <sek.>     vent en begrænset tid

en:  -E, --conflict-exit-code <number>  exit code after conflict or timeout
da:  -E, --conflict-exit-code <nummer>  afslutningskode efter konflikt eller tidsudløb

en:  -o, --close              close file descriptor before running command
da:  -o, --close              luk filbeskrivelse før kørsel af kommando

en:  -c, --command <command>  run a single command string through the shell
da:  -c, --command <kommando> kør en enkel kommandostreng via skallen

en:  -F, --no-fork            execute command without forking
da:  -F, --no-fork            kør kommando uden forgrening

en:      --verbose            increase verbosity
da:      --verbose            vær mere uddybende

en: cannot open lock file %s
da: kan ikke åbne låsefil %s

en: invalid timeout value
da: ugyldig værdi for tidsudløb

en: invalid exit code
da: ugyldig afslutningskode

en: the --no-fork and --close options are incompatible
da: tilvalgene --no-fork og --close er ikke kompatible

en: %s requires exactly one command argument
da: %s: kræver præcis et kommandoparameter

en: bad file descriptor
da: ugyldig filbeskrivelse

en: requires file descriptor, file or directory
da: kræver filbeskrivelse, fil eller mappe

en: failed to get lock
da: kunne ikke hente lås

en: timeout while waiting to get lock
da: tidsudløb mens der blev ventet på lås

en: %s: getting lock took %ld.%06ld seconds
da: %s: hentning af lås tog %ld.%06ld sekunder

en: %s: executing %s
da: %s: kører %s

en:  %s [options] <mountpoint>
da:  %s [tilvalg] <monteringspunkt>

en: Suspend access to a filesystem.
da: Suspender adgang til et filsystem.

en:  -f, --freeze      freeze the filesystem
da:  -f, --freeze      frys filsystemet

en:  -u, --unfreeze    unfreeze the filesystem
da:  -u, --unfreeze    fjern frysning af filsystemet

en: neither --freeze or --unfreeze specified
da: hverken --freeze eller --unfreeze er angivet

en: %s: is not a directory
da: %s: er ikke en mappe

en: %s: freeze failed
da: %s: frysning mislykkedes

en: %s: unfreeze failed
da: %s: fjernelse af frysning mislykkedes

en: %s: not a directory
da: %s: er ikke en mappe

en: %s: FITRIM ioctl failed
da: %s: FITRIM ioctl mislykkedes

note: TRANSLATORS: The standard value here is a very large number.
en: %s: %s (%<PRIu64> bytes) trimmed
da: %s: %s (%<PRIu64> byte) trimmet

en: failed to parse %s
da: kunne ikke fortolke %s

en:  %s [options] <mount point>
da:  %s [tilvalg] <monteringspunkt>

en: Discard unused blocks on a mounted filesystem.
da: Fjern ubrugte blokke på et monteret filsystem.

en:  -a, --all           trim all mounted filesystems that are supported
da:  -a, --all           trim alle monterede filsystemer som er understøttet

en:  -o, --offset <num>  the offset in bytes to start discarding from
da:  -o, --offset <antal> forskydningen i byte som der skal fjernes fra

en:  -l, --length <num>  the number of bytes to discard
da:  -l, --length <antal> antallet af byte der skal fjernes

en:  -m, --minimum <num> the minimum extent length to discard
da:  -m, --minimum <antal> minimumslængden for udstrækningen der skal fjernes

en:  -v, --verbose       print number of discarded bytes
da:  -v, --verbose       vis antallet af fjernede byte

en: failed to parse minimum extent length
da: kunne ikke fortolke minimal udstrækningslængde

en: no mountpoint specified
da: intet monteringspunkt angivet

en: %s: the discard operation is not supported
da: %s: operationen fjern er ikke understøttet

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
da: Antager at maskinuret holdes i %s-tid.

en: UTC
da: GMT

en: local
da: lokal

en: Warning: unrecognized third line in adjtime file
    (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
da: Advarsel: Ukendt tredje linje i adjtime-fil
    (Forventede: »UTC« eller »LOCAL« eller noget lignende).

en: Last drift adjustment done at %ld seconds after 1969
da: Sidste hastighedsjustering blev gjort %ld sekunder efter 1969

en: Last calibration done at %ld seconds after 1969
da: Sidste kalibrering blev foretaget %ld sekunder efter 1969

en: Hardware clock is on %s time
da: Maskinuret er i %s-tid

en: Waiting for clock tick...
da: Venter på et ur-tik...

en: ...synchronization failed
da: ...synkronisering mislykkedes

en: ...got clock tick
da: ...fangede ur-tik

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
da: Ugyldige værdier i maskinur: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
da: Maskinur-tid: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld sekunder siden 1969

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
da: Tid læst fra maskinuret: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
da: Sætter maskinuret til %.2d:%.2d:%.2d = %ld sekunder siden 1969

en: time jumped backward %.6f seconds to %ld.%06ld - retargeting
da: tid hoppet baglæns %.6f sekunder til %ld.%06ld - laver nyt mål

en: missed it - %ld.%06ld is too far past %ld.%06ld (%.6f > %.6f)
da: missede det - %ld.%06ld er for langt efter %ld.%06ld (%.6f > %.6f)

en: %ld.%06ld is close enough to %ld.%06ld (%.6f < %.6f)
    Set RTC to %ld (%ld + %d; refsystime = %ld.%06ld)
da: %ld.%06ld er tæt nok på %ld.%06ld (%.6f < %.6f)
    Sæt RTC til %ld (%ld + %d; refsystime = %ld.%06ld)

en: settimeofday() failed
da: settimeofday() mislykkedes

en: Not adjusting drift factor because the --update-drift option was not used.
da: Justerede ikke hastighedsfaktoren, da tilvalget --update-drift ikke blev anvendt.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
da: Justerer ikke hastighedsfaktoren da sidste kalibreringstid er nul 
    og kan derfor ikke bruges. Det er nødvendigt at starte 
    kalibreringen forfra.

en: Not adjusting drift factor because it has been less than four hours since the last calibration.
da: Justerede ikke hastighedsfaktoren, da det er mindre end fire timer siden sidste kalibrering.

en: Clock drift factor was calculated as %f seconds/day.
    It is far too much. Resetting to zero.
da: Urets hastighedsfaktor blev beregnet som %f sekunder/døgn.
    Det er alt for meget. Nulstiller til nul.

en: Clock drifted %f seconds in the past %f seconds
    in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
da: Uret drev %f sekunder i løbet af de sidste %f sekunder
    på trods af en hastighedsfaktor på %f sekunder/døgn.
    Justerer hastighedsfaktoren med %f sekunder/døgn

en: Time since last adjustment is %ld second
     | Time since last adjustment is %ld seconds
da[0]: Tid siden sidste justering er %ld sekund
da[1]: Tid siden sidste justering er %ld sekunder

en: Calculated Hardware Clock drift is %ld.%06ld seconds
da: Beregnet maskinurdrift er %ld.%06ld sekunder

en: Not setting clock because last adjustment time is zero, so history is bad.
da: Indstiller ikke uret da sidste justeringstidspunkt er nul, så historikken er ugyldig.

en: Not setting clock because drift factor %f is far too high.
da: Indstiller ikke uret da sidste hastighedsfaktor %f er meget for høj.

en: No usable clock interface found.
da: Fandt ingen brugbare ur-grænseflader.

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
da: Kan ikke tilgå maskinuret med nogen kendt metode.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
da: Den krævede justering er mindre end ét sekund, så vi sætter ikke uret.

en: Unable to connect to audit system
da: Kunne ikke forbinde til revisionssystemet

en: %d too many arguments given
da: %d for mange parametre angivet

en: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
da: Med --noadjfile skal du angive enten --utc or --localtime

en: --date is required for --set or --predict
da: --date er krævet --set eller --predict

en: invalid date '%s'
da: ugyldig dato »%s«

en: ISA port access is not implemented
da: ISA-portadgang er ikke implementeret

en: iopl() port access failed
da: iopl()-portadgang mislykkedes

en: Using direct ISA access to the clock
da: Bruger direkte ISA-adgang til uret

en: Trying to open: %s
da: Prøver at åbne: %s

en: cannot open rtc device
da: kan ikke åbne rtc-enhed

en: ioctl(%s) to %s to read the time failed
da: ioctl(%s) til %s for at aflæse tiden mislykkedes

en: Waiting in loop for time from %s to change
da: Venter i løkke (loop) på at tiden fra %s ændres

en: Timed out waiting for time change.
da: Tidsudløb mens der ventedes på tidsændring.

en: select() to %s to wait for clock tick timed out
da: select() af %s for at afvente på et ur-tik udløb

en: select() to %s to wait for clock tick failed
da: select() til %s for at afvente et ur-tik mislykkedes

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
da: ioctl() til %s for at afbryde opdateringsinterrupts mislykkedes

en: ioctl(%s) to %s to set the time failed
da: ioctl(%s) til %s for at sætte tiden mislykkedes

en: ioctl(%s) was successful.
da: ioctl(%s) lykkedes.

en: Using the rtc interface to the clock.
da: Bruger rtc-grænsefladen til uret.

en: Create various IPC resources.
da: Opret diverse IPC-ressourcer.

en:  -M, --shmem <size>       create shared memory segment of size <size>
da:  -M, --shmem <størrelse>  opret delt hukommelsessegment for størrelse <størrelse>

en:  -S, --semaphore <number> create semaphore array with <number> elements
da:  -S, --semaphore <antal>  opret semaforearray med <antal> elementer

en:  -Q, --queue              create message queue
da:  -Q, --queue              opret beskedkø

en:  -p, --mode <mode>        permission for the resource (default is 0644)
da:  -p, --mode <tilstand>    tilladelse for ressourcen (standard er 0644)

en: failed to parse size
da: kunne ikke fortolke størrelse

en: failed to parse elements
da: kunne ikke fortolke elementer

en: create share memory failed
da: oprettelse af delt hukommelse mislykkedes

en: Shared memory id: %d
da: Delt hukommelses-id: %d

en: create message queue failed
da: oprettelse af beskedkø mislykkedes

en: Message queue id: %d
da: Beskedkø-id=%d

en: create semaphore failed
da: oprettelse af semafor mislykkedes

en: Semaphore id: %d
da: Semafor-id: %d

en:  %1$s [options]
     %1$s shm|msg|sem <id>...
da:  %1$s [tilvalg]
     %1$s shm|msg|sem <id> ...

en: Remove certain IPC resources.
da: Fjern bestemte IPC-ressourcer.

en:  -m, --shmem-id <id>        remove shared memory segment by id
da:  -m, --shmem-id <id>        fjern delt hukommelsessegment efter id

en:  -M, --shmem-key <key>      remove shared memory segment by key
da:  -M, --shmem-key <nøgle>    fjern delt hukommelsessegment efter nøgle

en:  -q, --queue-id <id>        remove message queue by id
da:  -q, --queue-id <id>        fjern besked efter id

en:  -Q, --queue-key <key>      remove message queue by key
da:  -Q, --queue-key <nøgle>    fjern beskedkø efter nøgle

en:  -s, --semaphore-id <id>    remove semaphore by id
da:  -s, --semaphore-id <id>    fjern semafor efter id

en:  -S, --semaphore-key <key>  remove semaphore by key
da:  -S, --semaphore-key <nøgle> fjern semafore efter nøgle

en:  -a, --all[=shm|msg|sem]    remove all (in the specified category)
da:  -a, --all[=shm|msg|sem]    fjern alle (i den specificerede kategori)

en:  -v, --verbose              explain what is being done
da:  -v, --verbose              vis hvad der sker

en: removing shared memory segment id `%d'
da: fjerner delt hukommelsessegment-id »%d«

en: removing message queue id `%d'
da: fjerner beskedkø-id »%d«

en: removing semaphore id `%d'
da: fjerner semafor-id »%d«

en: permission denied for key
da: adgang til nøgle nægtet

en: permission denied for id
da: adgang til id nægtet

en: invalid key
da: ugyldig nøgle

en: invalid id
da: ugyldigt id

en: already removed key
da: har allerede fjernet nøgle

en: already removed id
da: id allerede fjernet

en: key failed
da: nøgle mislykkedes

en: id failed
da: id mislykkedes

en: invalid id: %s
da: ugyldigt id: %s

en: resource(s) deleted
da: ressourcer slettet

en: illegal key (%s)
da: ugyldig nøgle (%s)

en: kernel not configured for shared memory
da: kernen er ikke konfigureret til brug af delt hukommelse

en: kernel not configured for semaphores
da: kernen er ikke konfigureret til semaforer

en: kernel not configured for message queues
da: kernen er ikke konfigureret til beskedkøer

en: Show information on IPC facilities.
da: Vis information om IPC-faciliteter.

en:  -i, --id <id>  print details on resource identified by <id>
da:  -i, --id <id>  vis detaljer om ressourcen med det angivet <id>

en: Resource options:
da: Ressourcetilvalg:

en:  -m, --shmems      shared memory segments
da:  -m, --shmems      delte hukommelsessegmenter

en:  -q, --queues      message queues
da:  -q, --queues      beskedkøer

en:  -s, --semaphores  semaphores
da:  -s, --semaphores  semaforer

en:  -a, --all         all (default)
da:  -a, --all         alle (standard)

en: Output options:
da: Visningsindstillinger:

en:  -t, --time        show attach, detach and change times
da:  -t, --time        vis til-, afkoblings- og ændringstider

en:  -p, --pid         show PIDs of creator and last operator
da:  -p, --pid         vis PID'er for opretter og seneste operatør

en:  -c, --creator     show creator and owner
da:  -c, --creator     vis opretter og ejer

en:  -l, --limits      show resource limits
da:  -l, --limits      vis ressourcebegrænsninger

en:  -u, --summary     show status summary
da:  -u, --summary     vis statusreferat

en:      --human       show sizes in human-readable format
da:      --human       vis størrelser i et læsevenligt format

en:  -b, --bytes       show sizes in bytes
da:  -b, --bytes       vis størrelser i byte

en: when using an ID, a single resource must be specified
da: når der bruges id, skal en enkelt ressource være angivet

en: unable to fetch shared memory limits
da: kan ikke hente maks. begræsninger for delt hukommelse

en: ------ Shared Memory Limits --------
da: ---- Grænser for delt hukommelse ---

en: max number of segments = %ju
da: maks. antal segmenter = %ju

en: max seg size
da: maks. seg-størrelse

en: max total shared memory
da: maks. samlet delt hukommelse

en: min seg size
da: min. seg-størrelse

en: kernel not configured for shared memory
da: kernen er ikke konfigureret til brug af delt hukommelse

en: ------ Shared Memory Status --------
da: ---- Status for delt hukommelse ----

note: TRANSLATORS: This output format is maintained for backward compatibility as ipcs is used in scripts. For consistency with the rest, the translated form can follow this model: * "segments allocated = %d\n" "pages allocated = %ld\n" "pages resident = %ld\n" "pages swapped = %ld\n" "swap performance = 
en: segments allocated %d
    pages allocated %ld
    pages resident  %ld
    pages swapped   %ld
    Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
da: segmenter allokeret %d
    sider allokeret %ld
    sider hjemmehørende  %ld
    sidet swappet   %ld
    Swapydelse: %ld forsøg	 %ld successer

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
da: ---- Delte hukommelsessegmenters skabere/ejere ------

en: shmid
da: dthid

en: perms
da: adgng

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
da: --- Delt hukommelse til-/afkoblings-/ændringstider -----

en: owner
da: ejer

en: attached
da: tilkoblet

en: detached
da: afkoblet

en: changed
da: ændret

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op PIDs --------
da: ----- Delt hukommelse skaber/Sidste-op PID'er ----

en: ------ Shared Memory Segments --------
da: ----- Delte hukommelsessegmenter -----

en: key
da: nøgle

en: size
da: størrelse

en: bytes
da: byte

en: nattch
da: atlkbl

en: Not set
da: Ikke sat

en: dest
da: mål

en: locked
da: låst

en: unable to fetch semaphore limits
da: kunne ikke hente semaforgrænser

en: ------ Semaphore Limits --------
da: -------- Semaforgrænser  -------

en: max number of arrays = %d
da: maks. antal tabeller = %d

en: max semaphores per array = %d
da: maks. semaforer per tabel = %d

en: max semaphores system wide = %d
da: maks. semaforer i hele systemet = %d

en: max ops per semop call = %d
da: maks. op per semop-kald = %d

en: semaphore max value = %u
da: maksværdi for semafor = %u

en: kernel not configured for semaphores
da: kernen ikke konfigureret til semaforer

en: ------ Semaphore Status --------
da: -------- Semaforstatus  --------

en: used arrays = %d
da: brugte tabeller = %d

en: allocated semaphores = %d
da: allokerede semaforer = %d

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
da: ------- Semafortabellers skabere/ejere ---------

en: ------ Semaphore Operation/Change Times --------
da: ------ Semaforhandling/ændringstider -----

en: last-op
da: sidstop

en: last-changed
da: sidst-ændret

en: ------ Semaphore Arrays --------
da: -------- Semafortabeller --------

en: nsems
da: nsemf

en: unable to fetch message limits
da: Kunne ikke hente beskedgrænser.

en: ------ Messages Limits --------
da: ------ Beskeder Grænser -------

en: max queues system wide = %d
da: maks. køer på systemet = %d

en: max size of message
da: maks. beskedstørrelse

en: default max size of queue
da: standard for maks. køstørrelse

en: kernel not configured for message queues
da: kernen er ikke konfigureret til beskedkøer

en: ------ Messages Status --------
da: ------ Beskeder Status --------

en: allocated queues = %d
da: allokerede køer= %d

en: used headers = %d
da: brugte hoveder = %d

en: used space
da: brugt plads

en:  bytes
da:  byte

en: ------ Message Queues Creators/Owners --------
da: --------- Beskedkøer Skabere/ejere  ----------

en: msqid
da: bkøid

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
da: ------ Beskedkøer send/modtag/ændringstider ---------

en: recv
da: modt

en: change
da: ændrng

en: ------ Message Queues PIDs --------
da: ------ Beskedkøers PID'er  ---------

en: ------ Message Queues --------
da: -------- Beskedkøer ----------

en: used-bytes
da: brugte-byte

en: messages
da: beskeder

en: id %d not found
da: id %d ikke fundet

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
da: 
    Delt hukommelsessegment dhsid=%d

en: mode=%#o	access_perms=%#o
da: tilstand=%#o	adgangsrett=%#o

en: size=
da: størrelse=

en: bytes=
da: byte=

en: lpid=%u	cpid=%u	nattch=%jd
da: lpid=%u	cpid=%u	attch=%jd

en: att_time=%-26.24s
da: tilk_tid=%-26.24s

en: det_time=%-26.24s
da: frak_tid=%-26.24s

en: change_time=%-26.24s
da: ændrings_tid=%-26.24s

en: 
    Message Queue msqid=%d
da: 
    Msqid for beskedkø=%d

en: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u	mode=%#o
da: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u	tilstand=%#o

en: csize=
da: cstørrelse=

en: cbytes=
da: cbyte=

en: qsize=
da: qstørrelse=

en: qbytes=
da: qbyte=

en: send_time=%-26.24s
da: send_tid=%-26.24s

en: rcv_time=%-26.24s
da: modt_tid=%-26.24s

en: 
    Semaphore Array semid=%d
da: 
    Semafortabel semid=%d

en: mode=%#o, access_perms=%#o
da: tilstand=%#o, adgangsrett=%#o

en: otime = %-26.24s
da: otid  = %-26.24s

en: ctime = %-26.24s
da: ætid = %-26.24s

en: semnum
da: semtal

en: value
da: værdi

en: ncount
da: nantal

en: zcount
da: zantal

en: %s failed
da: %s mislykkedes

en: %s (bytes) =
da: %s (byte) =

en: %s (kbytes) =
da: %s (kbyte) =

en: invalid iflag
da: ugyldigt iflag

en:  %s [options] <ldisc> <device>
da:  %s [tilvalg] <ldisk> <enhed>

en: Attach a line discipline to a serial line.
da: Vedhæft en linjedisciplin til en seriel linje.

en:  -d, --debug             print verbose messages to stderr
da:  -d, --debug             vis uddybende beskeder til standardfejl

en:  -s, --speed <value>     set serial line speed
da:  -s, --speed <værdi>     angiv seriel linjehastighed

en:  -c, --intro-command <string> intro sent before ldattach
da:  -c, --intro-command <streng> intro sendt før ldattach

en:  -p, --pause <seconds>   pause between intro and ldattach
da:  -p, --pause <sekunder>  pause mellem intro og ldattach

en:  -7, --sevenbits         set character size to 7 bits
da:  -7, --sevenbits         angiv tegnstørrelse til 7 bit

en:  -8, --eightbits         set character size to 8 bits
da:  -8, --eightbits         angiv tegnstørrelse til 8 bit

en:  -n, --noparity          set parity to none
da:  -n, --noparity          angiv paritet til ingen

en:  -e, --evenparity        set parity to even
da:  -e, --evenparity        angiv paritet til lige

en:  -o, --oddparity         set parity to odd
da:  -o, --oddparity         angiv paritet til ulige

en:  -1, --onestopbit        set stop bits to one
da:  -1, --onestopbit        angiv stop-bit til en

en:  -2, --twostopbits       set stop bits to two
da:  -2, --twostopbits       angiv stop-bit til to

en:  -i, --iflag [-]<iflag>  set input mode flag
da:  -i, --iflag [-]<iflag>  angiv inddatatilstandsflag

en: 
    Known <ldisc> names:
da: 
    Kendte <ldisc>-navne:

en: 
    Known <iflag> names:
da: 
    Kendte <iflag>-navne:

en: invalid speed argument
da: ugyldig hastighedsparameter

en: invalid pause argument
da: ugyldig pauseparameter

en: invalid line discipline argument
da: ugyldig linjedisciplinparameter

en: %s is not a serial line
da: %s er ikke en seriel linje

en: cannot get terminal attributes for %s
da: kan ikke indhente terminalattributter for %s

en: speed %d unsupported
da: hastighed %d er ikke understøttet

en: cannot set terminal attributes for %s
da: kan ikke angive terminalattributter for %s

en: cannot write intro command to %s
da: kan ikke skrive introkommando til %s

en: cannot set line discipline
da: kan ikke angive linjedisciplin

en: cannot daemonize
da: kan ikke dæmonisere

en: autoclear flag set
da: flag for automatisk rydning angivet

en: device backing file
da: enhedsreservefil

en: backing file inode number
da: inode-nummer for reservefil

en: backing file major:minor device number
da: reservefil-major:minor-enhedsnummer

en: loop device name
da: loop-enhedsnavn

en: offset from the beginning
da: forskydning fra begyndelsen

en: partscan flag set
da: partscan-flag angivet

en: size limit of the file in bytes
da: størrelsesbegræsning for filen i byte

en: loop device major:minor number
da: loopenhed-major:minor-nummer

en: access backing file with direct-io
da: tilgå reservefil med direct-io

en: , offset %ju
da: , forskydning %ju

en: , sizelimit %ju
da: , størrelsesgrænse %ju

en: , encryption %s (type %u)
da: , kryptering %s (type %u>)

en: %s: detach failed
da: %s: afkobl mislykkedes

en:  %1$s [options] [<loopdev>]
     %1$s [options] -f | <loopdev> <file>
da:  %1$s [tilvalg] [<loopdev>]
     %1$s [tilvalg] -f | <loopdev> <fil>

en: Set up and control loop devices.
da: Opsæt og kontroller loopenheder.

en:  -a, --all                     list all used devices
da:  -a, --all                     vis alle anvendte enheder

en:  -d, --detach <loopdev>...     detach one or more devices
da:  -d, --detach <loopdev>...     afkobl en eller flere enheder

en:  -D, --detach-all              detach all used devices
da:  -D, --detach-all              afkobl alle brugte enheder

en:  -f, --find                    find first unused device
da:  -f, --find                    find første ubrugte enhed

en:  -c, --set-capacity <loopdev>  resize the device
da:  -c, --set-capacity <loopdev>  ændr størrelse på enheden

en:  -j, --associated <file>       list all devices associated with <file>
da:  -j, --associated <fil>        vis alle enheder associeret med <fil>

en:  -L, --nooverlap               avoid possible conflict between devices
da:  -L, --nooverlap               undgå mulig konflikt mellem enheder

en:  -o, --offset <num>            start at offset <num> into file
da:  -o, --offset <num>            start ved forskydning <num> inde i filen

en:      --sizelimit <num>         device is limited to <num> bytes of the file
da:      --sizelimit <num>         enhed er begrænset til <num> byte af filen

en:  -P, --partscan                create a partitioned loop device
da:  -P, --partscan                opret en partionsopdelt loop-enhed

en:  -r, --read-only               set up a read-only loop device
da:  -r, --read-only               opsæt en skrivebeskyttet loop-enhed

en:      --direct-io[=<on|off>]    open backing file with O_DIRECT
da:      --direct-io[=<on|off>]    åbn reservefil med O_DIRECT

en:      --show                    print device name after setup (with -f)
da:      --show                    vis enhedsnavn efter opsætning (med -f)

en:  -v, --verbose                 verbose mode
da:  -v, --verbose                 uddybende tilstand

en:  -J, --json                    use JSON --list output format
da:  -J, --json                    brug JSON --list uddataformat

en:  -l, --list                    list info about all or specified (default)
da:  -l, --list                    vis information om alle eller specificerede (standard)

en:  -n, --noheadings              don't print headings for --list output
da:  -n, --noheadings              vis ikke teksthoveder for --list output

en:  -O, --output <cols>           specify columns to output for --list
da:  -O, --output <kolonner>       specificer kolonner at vise for --list

en:      --raw                     use raw --list output format
da:      --raw                     brug rå --list uddataformat

en: %s: Warning: file is smaller than 512 bytes; the loop device may be useless or invisible for system tools.
da: %s: Advarsel: fil er mindre end 512 byte; loop-enheden kan være ubrugelig eller usynlig for systemværktøjer.

en: %s: Warning: file does not fit into a 512-byte sector; the end of the file will be ignored.
da: %s: Advarsel: fil passer ikke på en 512-byte sektor; slutningen af filen vil blive ignoreret.

en: %s: overlapping loop device exists
da: %s: der er overlappende løkkenheder

en: %s: overlapping read-only loop device exists
da: %s: der er overlappende skrivebeskyttede løkkenheder

en: %s: overlapping encrypted loop device exists
da: %s: der er overlappende krypterede løkkeenheder

en: %s: failed to re-use loop device
da: %s: kunne ikke genbruge løkkeenhed

en: failed to inspect loop devices
da: kunne ikke inspicere løkkeenheder

en: %s: failed to check for conflicting loop devices
da: %s: kunne ikke kontrollere for løkkeenheder med konflikter

en: cannot find an unused loop device
da: kan ikke finde ubrugt loop-enhed

en: %s: failed to use backing file
da: %s: kunne ikke bruge reservefil

en: %s: failed to use device
da: %s: kunne ikke bruge enhed

en: no loop device specified
da: ingen loop-enhed angivet

en: the options %s are allowed during loop device setup only
da: tilvalgene %s er kun tilladt under opsætning af loop-enhed

en: the option --offset is not allowed in this context
da: tilvalget --offset er ikke tilladt i denne kontekst

en: %s: set capacity failed
da: %s: sæt funktion mislykkedes

en: %s: set direct io failed
da: %s: angiv direkte io mislykkedes

en: none
da: ingen

en: full
da: fuld

en: horizontal
da: vandret

en: vertical
da: lodret

en: logical CPU number
da: logisk CPU-nummer

en: logical core number
da: logisk kernenummer

en: logical socket number
da: logisk sokkelnummer

en: logical NUMA node number
da: logisk NUMA-knudenummer

en: logical book number
da: logisk bognummer

en: logical drawer number
da: logisk skuffenummer

en: shows how caches are shared between CPUs
da: viser hvordan mellemlagre deles mellem CPU'er

en: CPU dispatching mode on virtual hardware
da: CPU-afsendelsestilstand på virtuelt udstyr

en: physical address of a CPU
da: fysisk adresse for en cpu

en: shows if the hypervisor has allocated the CPU
da: viser om hypervisoren har allokereret cpu'en

en: shows if Linux currently makes use of the CPU
da: viser om Linux i øjeblikket gør brug af CPU'en

en: shows the maximum MHz of the CPU
da: viser maksimum-MHZ for cpu'en

en: shows the minimum MHz of the CPU
da: viser minimum-MHZ for cpu'en

en: error: uname failed
da: fejl: uname mislykkedes

en: failed to determine number of CPUs: %s
da: kunne ikke bestemme antallet af CPU'er: %s

en: cannot restore signal handler
da: kan ikke genskabe signalhåndteringen

en: Failed to extract the node number
da: Kunne ikke udtrække knudenummeret

en: Y
da: J

en: # The following is the parsable format, which can be fed to other
    # programs. Each different item in every column has an unique ID
    # starting from zero.
da: # Det følgende er fortolkningsformatet, som kan sendes til andre
    # programmer. Hvert element i kolonnerne har en unik id der
    # starter fra nul.

en: Architecture:
da: Arkitektur:

en: CPU op-mode(s):
da: Op-tilstande for CPU:

en: Byte Order:
da: Byterækkefølge:

en: CPU(s):
da: CPU'er:

en: On-line CPU(s) mask:
da: Tilkoblet cpu(er) maske:

en: On-line CPU(s) list:
da: Tilkoblet cpu(er) liste:

en: Off-line CPU(s) mask:
da: Frakoblet cpu(er) maske:

en: Off-line CPU(s) list:
da: Frakoblet cpu(er) liste:

en: Thread(s) per core:
da: Tråde per kerne:

en: Core(s) per socket:
da: Kerner per sokkel:

en: Socket(s) per book:
da: Sokler per bog:

en: Book(s) per drawer:
da: Bøger per skuffe:

en: Drawer(s):
da: Skuffer:

en: Book(s):
da: Bøger:

en: Socket(s):
da: Sokler:

en: NUMA node(s):
da: NUMA-knuder:

en: Vendor ID:
da: Leverandør-id:

en: Machine type:
da: Maskintype:

en: CPU family:
da: CPU-familie:

en: Model name:
da: Modelnavn:

en: Stepping:
da: Modelserie:

en: CPU dynamic MHz:
da: CPU dynamisk MHz:

en: CPU static MHz:
da: CPU statisk MHz:

en: CPU max MHz:
da: CPU maks. MHz:

en: CPU min MHz:
da: CPU min. MHz:

en: Virtualization:
da: Virtualisation:

en: Hypervisor vendor:
da: Hypervisorleverandør:

en: Virtualization type:
da: Virtualisationstype:

en: Dispatching mode:
da: Afsendelsestilstand:

en: %s cache:
da: %s mellemlager:

en: NUMA node%d CPU(s):
da: NUMA-knuder%d CPU'er:

en: Physical sockets:
da: Fysiske sokler:

en: Physical chips:
da: Fysiske chip:

en: Physical cores/chip:
da: Fysiske kerner/chip:

en: Flags:
da: Flag:

en: Display information about the CPU architecture.
da: Vis information om CPU-arkitekturen.

en:  -a, --all               print both online and offline CPUs (default for -e)
da:  -a, --all               vis både tilkoblede og frakoblede cpu'er (standard for -e)

en:  -b, --online            print online CPUs only (default for -p)
da:  -b, --online            vis kun tilkoblede cpu'er (standard for -p)

en:  -c, --offline           print offline CPUs only
da:  -c, --offline           vis kun frakoblede cpu'er

en:  -J, --json              use JSON for default or extended format
da:  -J, --json              brug JSON for standardformatet eller det udvidede format

en:  -e, --extended[=<list>] print out an extended readable format
da:  -e, --extended[=<liste>] vis kun et udvidet læsbart format

en:  -p, --parse[=<list>]    print out a parsable format
da:  -p, --parse[=<liste>]   vis kun et format der kan fortolkes

en:  -s, --sysroot <dir>     use specified directory as system root
da:  -s, --sysroot <mappe>   brug specificeret mappe som system-root

en:  -x, --hex               print hexadecimal masks rather than lists of CPUs
da:  -x, --hex               vis hexadecimal masker frem for lister med cpu'er

en:  -y, --physical          print physical instead of logical IDs
da:  -y, --physical          udskriv fysisk i stedet for logiske ID'er

en: %s: options --all, --online and --offline may only be used with options --extended or --parse.
da: %s: tilvalg -all, --online og --offline kan kun bruges med tilvalgene --extended eller --parse.

en: Resource key
da: Ressourcenøgle

en: Key
da: Nøgle

en: Resource ID
da: Ressource-id

en: Owner's username or UID
da: Ejers brugernavn eller UID

en: Owner
da: Ejer

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Creator UID
da: Opretter-UID

en: Creator user
da: Opretterbruger

en: Creator GID
da: Opretter-GID

en: Creator group
da: Oprettergruppe

en: User ID
da: Bruger-id

en: User name
da: Brugernavn

en: Group ID
da: Gruppe-id

en: Group name
da: Gruppenavn

en: Time of the last change
da: Tidspunkt for sidste ændring

en: Last change
da: Sidste ændring

en: Bytes used
da: Byte i brug

en: Number of messages
da: Antallet af beskeder

en: Messages
da: Beskeder

en: Time of last msg sent
da: Tidspunkt for sidste sendt besked

en: Msg sent
da: Besked sendt

en: Time of last msg received
da: Tidspunkt for sidst modtaget besked

en: Msg received
da: Besked modtaget

en: PID of the last msg sender
da: PID for sidste beskedafsender

en: Msg sender
da: Beskedafsender

en: PID of the last msg receiver
da: PID for den sidste beskedmodtager

en: Msg receiver
da: Beskedmodtager

en: Segment size
da: Segmentstørrelse

en: Number of attached processes
da: Antallet af vedhæftede processer

en: Attached processes
da: Vedhæftede processer

en: Attach time
da: Vedhæft-tidspunkt

en: Detach time
da: Afkobl-tidspunkt

en: Creator command line
da: Opretter-kommandolinje

en: Creator command
da: Opretter-kommando

en: PID of the creator
da: PID for opretteren

en: Creator PID
da: Opretter-PID

en: PID of last user
da: PID for den sidste bruger

en: Last user PID
da: Sidste bruger-PID

en: Number of semaphores
da: Antallet af semaforer

en: Semaphores
da: Semaforer

en: Time of the last operation
da: Tidspunkt for den sidste operation

en: Last operation
da: Sidste operation

en: Resource name
da: Ressourcenavn

en: Resource
da: Ressource

en: Resource description
da: Ressourcebeskrivelse

en: Description
da: Beskrivelse

en: Currently used
da: Brugt lige nu

en: Used
da: Brugt

en: Currently use percentage
da: Brugsprocent lige nu

en: Use
da: Brug

en: System-wide limit
da: Begrænsning for hele systemet

en: Limit
da: Begrænsning

en: column %s does not apply to the specified IPC
da: kolonnen %s gælder ikke for den specificerede IPC

en:  -g, --global      info about system-wide usage (may be used with -m, -q and -s)
da:  -g, --global      info om brug på hele systemer (kan bruges med -m, -q og -s)

en:  -i, --id <id>     print details on resource identified by <id>
da:  -i, --id <id>     vis detaljer om ressourcen med det angivet <id>

en:  -b, --bytes              print SIZE in bytes rather than in human readable format
da:  -b, --bytes              udskriv STØRRELSE i byte frem for i et læsevenligt format

en:  -c, --creator            show creator and owner
da:  -c, --creator            vis opretter og ejer

en:  -J, --json               use the JSON output format
da:  -J, --json               brug JSON-uddataformat

en:  -l, --list               force list output format (for example with --id)
da:  -l, --list               fremtving listeformat (for eksempel med --id)

en:  -P, --numeric-perms      print numeric permissions (PERMS column)
da:  -P, --numeric-perms      vis numeriske tilladelser (PERMS-kolonne)

en:  -t, --time               show attach, detach and change times
da:  -t, --time               vis til-, afkoblings- og ændringstider

en: 
    Generic columns:
da: 
    Generiske kolonner:

en: 
    Shared-memory columns (--shmems):
da: 
    Delte hukommelseskolonner (--shmems):

en: 
    Message-queue columns (--queues):
da: 
    Kolonner for beskedkø (--queues):

en: 
    Semaphore columns (--semaphores):
da: 
    Semaforkolonner (--semaphores):

en: 
    Summary columns (--global):
da: 
    Oversigtskolonner (--global):

en: Elements:
da: Elementer:

en: failed to set data
da: kunne ikke angive data

en: Number of semaphore identifiers
da: Antallet af semaforidentifikationer

en: Total number of semaphores
da: Samlet antal semaforer

en: Max semaphores per semaphore set.
da: Maks. semaforer per semaforsæt.

en: Max number of operations per semop(2)
da: Maks. antal operationer per semop(2)

en: Semaphore max value
da: Semafor maks. værdi

en: Number of message queues
da: Antallet af beskedkøer

en: Max size of message (bytes)
da: Maks. beskedstørrelse (byte)

en: Default max size of queue (bytes)
da: Standard for maks. køstørrelse (byte)

en: Shared memory segments
da: Delte hukommelsessegmentet

en: Shared memory pages
da: Delte hukommelsessider

en: Max size of shared memory segment (bytes)
da: Maks. størrelse på delt hukommelsessegment (byte)

en: Min size of shared memory segment (bytes)
da: Min. størrelse på delt hukommelsessegment (byte)

en: failed to parse IPC identifier
da: kunne ikke fortolke IPC-identifikation

en: --global is mutually exclusive with --creator, --id and --time
da: --global er gensidig udelukkende med --creator, --id og --time

en: start and end address of the memory range
da: start- og slutadresse for hukommelsesintervallet

en: size of the memory range
da: størrelse på hukommelsesinterval

en: online status of the memory range
da: netadgangsstatus for hukommelsesinterval

en: memory is removable
da: hukommelse kan fjernes

en: memory block number or blocks range
da: hukommelsesbloknummer eller blokinterval

en: numa node of memory
da: numa-knude for hukommelse

en: online
da: netadgang

en: offline
da: uden netadgang

en: Memory block size:
da: Hukommelsesblokstørrelse:

en: Total online memory:
da: Samlet hukommelse via nettet:

en: Total offline memory:
da: Samlet hukommelse uden nettet:

en: Failed to open %s
da: Kunne ikke åbne %s

en: This system does not support memory blocks
da: Dette system understøtter ikke hukommelsesblokke

en: List the ranges of available memory with their online status.
da: Vis intervallerne over tilgængelig hukommelse med deres netstatus.

en:  -s, --sysroot <dir>  use the specified directory as system root
da:  -s, --sysroot <mappe> brug specificeret mappe som system-root

en:      --summary[=when] print summary information (never,always or only)
da:      --summary[=when] vis oversigtsinformation (never,always eller only)

en: unsupported --summary argument
da: ikke understøttet --summary-parameter

en: options --{raw,json,pairs} and --summary=only are mutually exclusive
da: tilvalg --{raw,json,pairs} og --summary=only udelukker hinanden

en: failed to initialize output table
da: kunne ikke initialisere uddatatabel

en: Failed to initialize output column
da: Kunne ikke initialisere uddatakolonne

en: namespace identifier (inode number)
da: navnerumsidentifikation (inode-nummer

en: kind of namespace
da: typen på navnerummet

en: path to the namespace
da: sti til navnerummet

en: number of processes in the namespace
da: antal processer kørt i navnerummet

en: lowest PID in the namespace
da: laveste PID i navnerummet

en: PPID of the PID
da: PPID for PID'en

en: command line of the PID
da: kommandolinjen for PID'en

en: UID of the PID
da: UID for PID'en

en: username of the PID
da: brugernavn for PID'en

en: failed to add line to output
da: kunne ikke tilføje linje til uddata

en:  %s [options] [<namespace>]
da:  %s [tilvalg] [<navnerum>]

en: List system namespaces.
da: Vis systemnavnerum.

en:  -p, --task <pid>       print process namespaces
da:  -p, --task <pid>       vis procesnavnerum

en:  -t, --type <name>      namespace type (mnt, net, ipc, user, pid, uts, cgroup)
da:  -t, --type <navn>      navnerumstype (mnt, net, ipc, user, pid, uts, cgrouop)

en: unknown namespace type: %s
da: ukendt navnerumstype %s

en: --task is mutually exclusive with <namespace>
da: tilvalget --task og <navnerum> udelukker hinanden

en: invalid namespace argument
da: ugyldig navnerumsparameter

en: not found namespace: %ju
da: ikke fundet navnerum: %ju

en: only root can use "--%s" option (effective UID is %u)
da: kun root kan bruge tilvalget »--%s« (effektiv UID er %u)

en: only root can do that (effective UID is %u)
da: dette kan kun root gøre (effektiv UID er %u)

en: only root can use "--%s" option
da: kun root kan bruge tilvalget »--%s«

en: only root can do that
da: dette kan kun root gøre

en: %s from %s (libmount %s
da: %s fra %s (libmount %s

en: failed to read mtab
da: kunne ikke læse mtab

en: %-25s: ignored
da: %-25s: ignoreret

en: %-25s: already mounted
da: %-25s: allerede monteret

en: %s: %s moved to %s.
da: %s: %s flyttet til %s.

en: %s: %s bound on %s.
da: %s: %s bundet på %s.

en: %s: %s mounted on %s.
da: %s: %s monteret på %s.

en: %s: %s propagation flags changed.
da: %s: %s-propagationsflag ændrede sig.

en: mount: %s does not contain SELinux labels.
           You just mounted an file system that supports labels which does not
           contain labels, onto an SELinux box. It is likely that confined
           applications will generate AVC messages and not be allowed access to
           this file system.  For more details see restorecon(8) and mount(8).
da: mount: %s indeholder ikke SELinux-etiketter.
           Du har netop monteret et filsystem, som understøtter etiketter, som
           ikke indeholder etiketter, på en SELinux-boks. Det er sandsynligt, at
           indskrænkede programmer vil oprette AVC-beskeder og ikke vil få adgang
           til dette filsystem. For yderligere detaljer se restorecon(8) og
           mount(8).

en: %s: %s.
da: %s: %s

en: %s: failed to parse
da: %s: Kunne ikke fortolke

en: unsupported option format: %s
da: ikke understøttet tilvalgsformat: %s

en: failed to append option '%s'
da: kunne ikke tilføje tilvalg »%s«

en:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] [--source] <source> | [--target] <directory>
     %1$s [options] <source> <directory>
     %1$s <operation> <mountpoint> [<target>]
da:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [tilvalg]
     %1$s [tilvalg] [--source] <kilde> | [--target] <mappe>
     %1$s [tilvalg] <kilde> <mappe>
     %1$s <operation> <monteringspunkt> [<mål>]

en: Mount a filesystem.
da: Monter et filsystem.

en:  -a, --all               mount all filesystems mentioned in fstab
     -c, --no-canonicalize   don't canonicalize paths
     -f, --fake              dry run; skip the mount(2) syscall
     -F, --fork              fork off for each device (use with -a)
     -T, --fstab <path>      alternative file to /etc/fstab
da:  -a, --all               monter alle filsystemer nævnt i fstab
     -c, --no-canonicalize   kanoniser ikke stier
     -f, --fake              tør kørsel; udelad mount(2)-systemkaldet
     -F, --fork              forgren hver enhed (brug med -a)
     -T, --fstab <sti>       alternativ fil til /etc/fstab

en:  -i, --internal-only     don't call the mount.<type> helpers
da:  -i, --internal-only     kald ikke mount.<type>-hjælpeprogrammerne

en:  -l, --show-labels       show also filesystem labels
da:  -l, --show-labels       vis også filsystemetiketter

en:  -n, --no-mtab           don't write to /etc/mtab
da:  -n, --no-mtab           skriv ikke til /etc/mtab

en:  -o, --options <list>    comma-separated list of mount options
     -O, --test-opts <list>  limit the set of filesystems (use with -a)
     -r, --read-only         mount the filesystem read-only (same as -o ro)
     -t, --types <list>      limit the set of filesystem types
da:  -o, --options <liste>   kommaadskilt liste med monteringstilvalg
     -O, --test-opts <liste> begræns sættet af filsystemer (brug med -a)
     -r, --read-only         monter filsystemet skrivebeskyttet (det samme som -o ro)
     -t, --types <liste>     begræns sættet af filsystemtyper

en:      --source <src>      explicitly specifies source (path, label, uuid)
         --target <target>   explicitly specifies mountpoint
da:      --source <src>      specificerer eksplicit kilde (sti, etiket, uuid)
         --target <mål>      specificerer eksplicit monteringspunkt

en:  -v, --verbose           say what is being done
da:  -v, --verbose           vis hvad der sker

en:  -w, --rw, --read-write  mount the filesystem read-write (default)
da:  -w, --rw, --read-write  monter filsystemet læs/skriv (standard)

en: 
    Source:
     -L, --label <label>     synonym for LABEL=<label>
     -U, --uuid <uuid>       synonym for UUID=<uuid>
     LABEL=<label>           specifies device by filesystem label
     UUID=<uuid>             specifies device by filesystem UUID
     PARTLABEL=<label>       specifies device by partition label
     PARTUUID=<uuid>         specifies device by partition UUID
da: 
    Kilde:
     -L, --label <etiket>    synonym for LABEL=<etiket>
     -U, --uuid <uuid>       synonym for UUID=<uuid>
     LABEL=<etiket>          specificerer enhed efter filsystemetiket
     UUID=<uuid>             specificerer enhed efter filsystem-UUID
     PARTLABEL=<etiket>      specificerer enhed efter partitionsetikel
     PARTUUID=<uuid>         specificerer enhed efter partitions-UUID

en:  <device>                specifies device by path
     <directory>             mountpoint for bind mounts (see --bind/rbind)
     <file>                  regular file for loopdev setup
da:  <enhed>                 specificerer enhed efter sti
     <mappe>                 monteringspunkt for bind-monteringer (se --bind/rbind)
     <fil>                   normal fil for loopdev-opsætning

en: 
    Operations:
     -B, --bind              mount a subtree somewhere else (same as -o bind)
     -M, --move              move a subtree to some other place
     -R, --rbind             mount a subtree and all submounts somewhere else
da: 
    Operationer:
     -B, --bind              monter et undertræ et andet sted (svarer til -o bind)
     -M, --move              flyt til et undertræ et andet sted
     -R, --rbind             monter et undertræ og alle undermonteringer et andet sted

en:  --make-shared           mark a subtree as shared
     --make-slave            mark a subtree as slave
     --make-private          mark a subtree as private
     --make-unbindable       mark a subtree as unbindable
da:  --make-shared           marker et undertræ som delt
     --make-slave            marker et undertræ som slave
     --make-private          marker et undertræ som privat
     --make-unbindable       marker et undertræ som om det ikke kan bindes

en:  --make-rshared          recursively mark a whole subtree as shared
     --make-rslave           recursively mark a whole subtree as slave
     --make-rprivate         recursively mark a whole subtree as private
     --make-runbindable      recursively mark a whole subtree as unbindable
da:  --make-rshared          rekursivt marker et helt undertræ som delt
     --make-rslave           rekursivt marker et helt undertræ som slave
     --make-rprivate         rekursivt marker et helt undertræ som privat
     --make-runbindable      rekursivt marker et helt undertræ som om det ikke kan bindes

en: libmount context allocation failed
da: kontekstallokering for libmount mislykkedes

en: failed to set options pattern
da: kunne ikke angive tilvalgsmønster

en: source specified more than once
da: kilde specificeret mere end en gang

en:  %1$s [-qd] /path/to/directory
     %1$s -x /dev/device
da:  %1$s [-qd] /sti/til/mappe
     %1$s -x /dev/device

en: Check whether a directory or file is a mountpoint.
da: Kontroller om en mappe eller fil er et monteringspunkt.

en:  -q, --quiet        quiet mode - don't print anything
     -d, --fs-devno     print maj:min device number of the filesystem
     -x, --devno        print maj:min device number of the block device
da:  -q, --quiet        stille tilstand - vis ikke noget
     -d, --fs-devno     vis maj:min-enhedsnummer for filsystemet
     -x, --devno        vis maj:min-enhedsnummer for blokenheden

en: %s is not a mountpoint
da: %s: er ikke et monteringspunkt

en: %s is a mountpoint
da: %s er et monteringspunkt

en:  %s [options] [<program> [<argument>...]]
da:  %s [tilvalg] [<program> [<parametre> ...]]

en: Run a program with namespaces of other processes.
da: Kør et program med navnerum for andre processer.

en:  -a, --all              enter all namespaces
da:  -a, --all              indtast alle navnerum

en:  -t, --target <pid>     target process to get namespaces from
da:  -t, --target <pid>     målproces at hente navnerum fra

en:  -m, --mount[=<file>]   enter mount namespace
da:  -m, --mount [=<fil>]   gå i monteringsnavnerum

en:  -u, --uts[=<file>]     enter UTS namespace (hostname etc)
da:  -u, --uts[=<fil>]      gå i UTS-navnerum (værtsnavn etc)

en:  -i, --ipc[=<file>]     enter System V IPC namespace
da:  -i, --ipc[=<fil>]      gå i System V IPC-navnerum

en:  -n, --net[=<file>]     enter network namespace
da:  -n, --net[=<fil>]      gå i netværksnavnerum

en:  -p, --pid[=<file>]     enter pid namespace
da:  -p, --pid[=<fil>]      gå i pid-navnerum

en:  -C, --cgroup[=<file>]  enter cgroup namespace
da:  -C, --cgroup[=<fil>]   gå i cgroup-navnerum

en:  -U, --user[=<file>]    enter user namespace
da:  -U, --user[=<fil>]     gå i brugernavnerum

en:  -S, --setuid <uid>     set uid in entered namespace
da:  -S, --setuid <uid>     angiv uid i indtastet navnerum

en:  -G, --setgid <gid>     set gid in entered namespace
da:  -G, --setgid <gid>     angiv gid i indtastet navnerum

en:      --preserve-credentials do not touch uids or gids
da:      --preserve-credentials rører ikke uid'er eller gid'er

en:  -r, --root[=<dir>]     set the root directory
da:  -r, --root[=<mappe>]   angiv rodmappen

en:  -w, --wd[=<dir>]       set the working directory
da:  -w, --wd[=<mappe>]     angiv arbejdsmappen

en:  -F, --no-fork          do not fork before exec'ing <program>
da:  -F, --no-fork          forgren ikke før kørsel af <program>

en:  -Z, --follow-context   set SELinux context according to --target PID
da:  -Z, --follow-context   angiv SELinux-kontekst jævnfør --target PID

en: neither filename nor target pid supplied for %s
da: hverken filnavn eller mål-pid angivet for %s

en: failed to parse uid
da: kunne ikke fortolke uid

en: failed to parse gid
da: kunne ikke fortolke gid

en: no target PID specified for --follow-context
da: ingen mål-PID angivet for --follow-context

en: failed to get %d SELinux context
da: kunne ikke hente %d SELinux-kontekst

en: failed to set exec context to '%s'
da: kunne ikke angive exec-kontekst til »%s«

en: no target PID specified for --all
da: ingen mål-PID angivet for --all

en: reassociate to namespace '%s' failed
da: genassociering til navnerum »%s« mislykkedes

en: cannot open current working directory
da: kan ikke åbne nuværende arbejdsmappe

en: change directory by root file descriptor failed
da: ændring af mappe med rodfilbeskriver mislykkedes

en: chroot failed
da: chroot mislykkedes

en: change directory by working directory file descriptor failed
da: ændring af mappe med arbejdsmappefilbeskriver mislykkedes

en: setgroups failed
da: setgroups mislykkedes

en:  %s [options] new_root put_old
da:  %s [tilvalg] new_root put_old

en: Change the root filesystem.
da: Ændr rodfilsystemet.

en: failed to change root from `%s' to `%s'
da: kunne ikke ændre root fra »%s« til »%s«

en: address space limit
da: begrænsning for adresserum

en: max core file size
da: maks. kernefilstørrelse

en: CPU time
da: CPU-tid

en: seconds
da: sekunder

en: max data size
da: maks. datastørrelse

en: max file size
da: maks. filstørrelse

en: max number of file locks held
da: maks. antal fillåse holdt

en: locks
da: låse

en: max locked-in-memory address space
da: maks. adresserum låst i hukommelsen

en: max bytes in POSIX mqueues
da: maks. byte i POSIX mqueues

en: max nice prio allowed to raise
da: maks. nice prio tilladt at øge

en: max number of open files
da: maks. antal åbne filer

en: files
da: filer

en: max number of processes
da: maks. antal af processer

en: processes
da: processer

en: max resident set size
da: maks. hjemmehørende sætstørrelse

en: max real-time priority
da: maks. realtidsprioritet

en: timeout for real-time tasks
da: tidsudløb for realtidsopgaver

en: microsecs
da: mikrosek.

en: max number of pending signals
da: maks. antal af igangværende signaler

en: signals
da: signaler

en: max stack size
da: maks. stakstørrelse

en: resource name
da: ressourcenavn

en: resource description
da: ressourcebeskrivelse

en: soft limit
da: blød begrænsning

en: hard limit (ceiling)
da: hård begrænsning (loft)

en: units
da: enheder

en:  %s [options] [-p PID]
da:  %s [tilvalg] [-p PID]

en:  %s [options] COMMAND
da:  %s [tilvalg] KOMMANDO

en: Show or change the resource limits of a process.
da: Vis eller ændr ressourcebegrænsninger for en proces.

en: 
    General Options:
da: 
    Generelle tilvalg:

en: 
    Resources Options:
da: 
    Ressourcetilvalg:

en:  -c, --core             maximum size of core files created
     -d, --data             maximum size of a process's data segment
     -e, --nice             maximum nice priority allowed to raise
     -f, --fsize            maximum size of files written by the process
     -i, --sigpending       maximum number of pending signals
     -l, --memlock          maximum size a process may lock into memory
     -m, --rss              maximum resident set size
     -n, --nofile           maximum number of open files
     -q, --msgqueue         maximum bytes in POSIX message queues
     -r, --rtprio           maximum real-time scheduling priority
     -s, --stack            maximum stack size
     -t, --cpu              maximum amount of CPU time in seconds
     -u, --nproc            maximum number of user processes
     -v, --as               size of virtual memory
     -x, --locks            maximum number of file locks
     -y, --rttime           CPU time in microseconds a process scheduled
                            under real-time scheduling
da:  -c, --core             maksimal størrelse for basisfiler oprettet
     -d, --data             maksimal størrelse for en proces' datasegment
     -e, --nice             maksimal nice-prioritet tilladt at øge
     -f, --fsize            maksimal størrelse for filer skrevet af processen
     -i, --sigpending       maksimal antal igangværende signaler
     -l, --memlock          maksimal størrelse en proces må låse i hukommelsen
     -m, --rss              maksimal hjemmehørende sætstørrelse
     -n, --nofile           maksimal antal åbne filer
     -q, --msgqueue         maksimal byte i POSIX-beskedkøer
     -r, --rtprio           maksimal realtids planlægningsprioritet
     -s, --stack            maksimal stakstørrelse
     -t, --cpu              maksimal mængde af cpu-tid i sekunder
     -u, --nproc            maksimal antal af brugerprocesser
     -v, --as               størrelse på virtuel hukommelse
     -x, --locks            maksimal antal fillåse
     -y, --rttime           CPU-tid i mikrosekunder en proces er planlagt
                            under realtids planlægning

en: unlimited
da: ubegrænset

en: failed to get old %s limit
da: kunne ikke indhente gammel %s-begrænsning

en: the soft limit %s cannot exceed the hard limit
da: den bløde begræsning %s kan ikke overskride den hårde begrænsning

en: New %s limit for pid %d:
da: Ny %s begrænsning for pid %d:

en: failed to set the %s resource limit
da: kunne ikke angive ressourcebegrænsningen for %s

en: failed to get the %s resource limit
da: kunne ikke indhente ressourcebegrænsningen for %s

en: failed to parse %s limit
da: kunne ikke fortolke begrænsningen for %s

en: option --pid may be specified only once
da: tilvalget --pid kan kun angives en gang

en: options --pid and COMMAND are mutually exclusive
da: tilvalgene --pid og KOMMANDO udelukker hinanden

en: Display kernel profiling information.
da: Vis profileringsinformation for kernen.

en:  -m, --mapfile <mapfile>   (defaults: "%s" and
da:  -m, --mapfile <afbildningsfil> (standard: »%s« og

en:                                       "%s")
da:                                       »%s«)

en:  -p, --profile <pro-file>  (default:  "%s")
da:  -p, --profile <pro-fil>   (standard:  »%s«)

en:  -M, --multiplier <mult>   set the profiling multiplier to <mult>
da:  -M, --multiplier <mult>   angiv profileringsmultiplikatoren til <mult>

en:  -i, --info                print only info about the sampling step
da:  -i, --info                vis kun information om samplingstrinet

en:  -v, --verbose             print verbose data
da:  -v, --verbose             vis uddybende data

en:  -a, --all                 print all symbols, even if count is 0
da:  -a, --all                 vis alle symboler, selv hvis antallet er 0

en:  -b, --histbin             print individual histogram-bin counts
da:  -b, --histbin             vis individuelle histogram-bin-antal

en:  -s, --counters            print individual counters within functions
da:  -s, --counters            vis individuelle tællere inden i funktioner

en:  -r, --reset               reset all the counters (root only)
da:  -r, --reset               nulstil alle tællere (kun root)

en:  -n, --no-auto             disable byte order auto-detection
da:  -n, --no-auto             deaktiver automatisk registrering af byte-rækkefølge

en: error writing %s
da: fejl ved skrivning af %s

en: Assuming reversed byte order. Use -n to force native byte order.
da: Antager omvendt byterækkefølge. Brug -n for at fremtvinge platformsspecifik byterækkefølge.

en: Sampling_step: %u
da: Måletrin: %u

en: %s(%i): wrong map line
da: %s(%i): forkert oversigtslinje

en: can't find "_stext" in %s
da: kan ikke finde »_stext« i %s

en: profile address out of range. Wrong map file?
da: profiladresse uden for området. Forkert afbildningsfil?

en: process ID
da: proces-id

en: process group ID
da: procesgruppe-id

en:  %1$s [-n] <priority> [-p|--pid] <pid>...
     %1$s [-n] <priority>  -g|--pgrp <pgid>...
     %1$s [-n] <priority>  -u|--user <user>...
da:  %1$s [-n] <prioritet> [-p|--pid] <pid>...
     %1$s [-n] <prioritet>  -g|--pgrp <pgid>...
     %1$s [-n] <prioritet>  -u|--user <bruger>...

en: Alter the priority of running processes.
da: Ændr prioriteten for kørende processer.

en:  -n, --priority <num>   specify the nice increment value
da:  -n, --priority <antal> angiv den pæne trinvise værdi

en:  -p, --pid <id>         interpret argument as process ID (default)
da:  -p, --pid <id>         fortolk parameter som proces-id (standard)

en:  -g, --pgrp <id>        interpret argument as process group ID
da:  -g, --pgrp <id>        fortolk parameter som procesgruppe-id

en:  -u, --user <name>|<id> interpret argument as username or user ID
da:  -u, --user <navn>|<id> fortolk parameter som brugernavn eller bruger-id

en: failed to get priority for %d (%s)
da: kunne ikke indhente prioritet for %d (%s)

en: failed to set priority for %d (%s)
da: kunne ikke angive prioritet for %d (%s)

en: %d (%s) old priority %d, new priority %d
da: %d (%s) gammel prioritet %d, ny prioritet %d

en: unknown user %s
da: ukendt bruger %s

note: TRANSLATORS: The first %s is one of the above * three ID names. Read: "bad value for %s: %s"
en: bad %s value: %s
da: ugyldig %s værdi: %s

en: Enter a system sleep state until a specified wakeup time.
da: Gå i en sovetilstand for systemet indtil en angivet opvågningstid.

en:  -a, --auto               reads the clock mode from adjust file (default)
da:  -a, --auto               læser ur-tilstanden fra justeringsfilen (standard)

en:  -A, --adjfile <file>     specifies the path to the adjust file
                                the default is %s
da:  -A, --adjfile <fil>      specificerer stien til justeringsfilen
                                standarden er %s

en:      --date <timestamp>   date time of timestamp to wake
da:      --date <tidsstempel> datotidspunkt hvor tidsstempel skal vågne

en:  -d, --device <device>    select rtc device (rtc0|rtc1|...)
da:  -d, --device <enhed>     vælg rtc-enhed (rtc0|rtc1|...)

en:  -n, --dry-run            does everything, but suspend
da:  -n, --dry-run            udfører alt, undtagen hviletilstand

en:  -l, --local              RTC uses local timezone
da:  -l, --local              RTC bruger lokal tidszone

en:      --list-modes         list available modes
da:      --list-modes         vis tilgænelige tilstande

en:  -m, --mode <mode>        standby|mem|... sleep mode
da:  -m, --mode <tilstand>    standby|mem|... dvaletilstand

en:  -s, --seconds <seconds>  seconds to sleep
da:  -s, --seconds <sekunder> sekunder til dvale

en:  -t, --time <time_t>      time to wake
da:  -t, --time <tid_t>       tid at vågne

en:  -u, --utc                RTC uses UTC
da:  -u, --utc                RTC bruger UTC

en:  -v, --verbose            verbose messages
da:  -v, --verbose            uddybende beskeder

en: read rtc time failed
da: læsning af rtc-tid mislykkedes

en: read system time failed
da: læsning af systemtid mislykkedes

en: convert rtc time failed
da: konvertering af rtc-tid mislykkedes

en: set rtc wake alarm failed
da: angivelse af rtc wake-alarm mislykkedes

en: unexpected third line in: %s: %s
da: uventet tredje linje i: %s: %s

en: read rtc alarm failed
da: læsning af rtc-alarm mislykkedes

en: alarm: off
da: alarm: slukket

en: convert time failed
da: konverter tid mislykkedes

en: alarm: on  %s
da: alarm: tændt  %s

en: could not read: %s
da: kunne ikke læse: %s

en: unrecognized suspend state '%s'
da: ukendt hviletilstand »%s«

en: invalid seconds argument
da: ugyldig sekundparameter

en: invalid time argument
da: ugyldig tidsparameter

en: %s: assuming RTC uses UTC ...
da: %s: antager at RTC bruger UTC ...

en: Using UTC time.
da: Bruger UTC-tid.

en: Using local time.
da: Bruger lokal tid.

en: must provide wake time (see --seconds, --time and --date options)
da: opvågningstid skal være angivet (se tilvalgene --seconds, --time og --date)

en: %s not enabled for wakeup events
da: %s er ikke aktiveret for opvågningshændelser

en: alarm %ld, sys_time %ld, rtc_time %ld, seconds %u
da: alarm %ld, sys_time %ld, rtc_time %ld, sekunder %u

en: time doesn't go backward to %s
da: tiden går ikke baglæns til %s

en: %s: wakeup using %s at %s
da: %s: opvågning med %s %s

en: %s: wakeup from "%s" using %s at %s
da: %s: opvågning fra »%s« med %s %s

en: suspend mode: no; leaving
da: hviletilstand: nej; forlader

en: suspend mode: off; executing %s
da: hviletilstand: slukket; kører %s

en: suspend mode: on; reading rtc
da: hviletilstand: tændt; læser rtc

en: rtc read failed
da: læsning af rtc mislykkedes

en: suspend mode: disable; disabling alarm
da: hviletilstand: deaktiver; deaktiverer alarm

en: suspend mode: show; printing alarm info
da: hviletilstand: vis; viser alarminformation

en: suspend mode: %s; suspending system
da: hviletilstand: %s; sætter system i hvile

en: disable rtc alarm interrupt failed
da: deaktivering af rtc-alarmafbrydelse mislykkedes

en: Switching on %s.
da: Tænder %s.

en:  %s <arch> [options] [<program> [<argument>...]]
da:  %s <ark> [tilvalg] [<program> [<parametre> ...]]

en: Change the reported architecture and set personality flags.
da: Ændr den rapporterede arkitektur og angiv personlighedsflag.

en:  -B, --32bit              turns on ADDR_LIMIT_32BIT
da:  -B, --32bit              tænder ADDR_LIMIT_32BIT

en:  -F, --fdpic-funcptrs     makes function pointers point to descriptors
da:  -F, --fdpic-funcptrs     laver funktionspegerpunkt til beskrivelser

en:  -I, --short-inode        turns on SHORT_INODE
da:  -I, --short-inode        tænder SHORT_INODE

en:  -L, --addr-compat-layout changes the way virtual memory is allocated
da:  -L, --addr-compat-layout ændrer måden virtuel hukommelse allokeres

en:  -R, --addr-no-randomize  disables randomization of the virtual address space
da:  -R, --addr-no-randomize  deaktiverer vilkårlighed for virtuel adresserum

en:  -S, --whole-seconds      turns on WHOLE_SECONDS
da:  -S, --whole-seconds      tænder WHOLE_SECONDS

en:  -T, --sticky-timeouts    turns on STICKY_TIMEOUTS
da:  -T, --sticky-timeouts    tænder STICKY_TIMEOUTS

en:  -X, --read-implies-exec  turns on READ_IMPLIES_EXEC
da:  -X, --read-implies-exec  tænder READ_IMPLIES_EXEC

en:  -Z, --mmap-page-zero     turns on MMAP_PAGE_ZERO
da:  -Z, --mmap-page-zero     tænder MMAP_PAGE_ZERO

en:  -3, --3gb                limits the used address space to a maximum of 3 GB
da:  -3, --3gb                begrænser det brugte adresserum til maksimalt 3 GB

en:      --4gb                ignored (for backward compatibility only)
da:      --4gb                ignoreret (kun for baglæns kompatibilitet)

en:      --uname-2.6          turns on UNAME26
da:      --uname-2.6          tænder UNAME26

en:  -v, --verbose            say what options are being switched on
da:  -v, --verbose            viser hvilke tilvalg der er givet

en:      --list               list settable architectures, and exit
da:      --list               vis arkitekturer der kan angives og afslut

en: %s: Unrecognized architecture
da: %s: Ukendt arkitektur

en: Kernel cannot set architecture to %s
da: Kernen kan ikke sætte arkitekturen til %s

en: Not enough arguments
da: Ikke nok parametre

en: Failed to set personality to %s
da: Kunne ikke angive personlighed som %s

en: unrecognized option '--list'
da: ukendt tilvalg »--list«

en: no architecture argument specified
da: ingen arkitekturparamter angivet

en: failed to set personality to %s
da: kunne ikke angive personlighed som %s

en: Execute command `%s'.
da: Udfører kommandoen »%s«

en:  %s [options] <program> [<argument>...]
da:  %s [tilvalg] <program> [<parametre> ...]

en: Run a program with different privilege settings.
da: Kør et program med forskellige privilegieindstillinger.

en:  This tool can be dangerous.  Read the manpage, and be careful.
da:  Dette værktøj kan være farligt. Læs manualsiden, og vær forsigtig.

en: getting process secure bits failed
da: kunne ikke hente proces secure bits

en: [none]
da: [ingen]

en: %s: too long
da: %s: for lang

en: Supplementary groups:
da: Supplementære grupper:

en: [none]
da: [ingen]

en: getresuid failed
da: getresuid mislykkedes

en: getresgid failed
da: getresgid mislykkedes

en: Effective capabilities:
da: Effektive funktioner:

en: Permitted capabilities:
da: Tilladte funktioner:

en: Inheritable capabilities:
da: Arvede funktioner:

en: Capability bounding set:
da: Omgivende sæt for funktioner:

en: SELinux label
da: SELinux-etiket

en: AppArmor profile
da: AppArmor-profil

en: cap %d: libcap-ng is broken
da: cap %d: libcap-ng er ødelagt

en: Invalid supplementary group id
da: Ugyldigt supplementært gruppe-id

en: setresuid failed
da: setresuid mislykkedes

en: setresgid failed
da: setresgid mislykkedes

en: bad capability string
da: ugyldig funktionsstreng

en: libcap-ng is too old for "all" caps
da: libcap-ng er for gammel for »alle« caps

en: unknown capability "%s"
da: ukendt evne »%s«

en: unrecognized securebit set -- refusing to adjust
da: securebit-sæt blev ikke genkendt - nægter at justere

en: bad securebits string
da: ugyldig securebits-streng

en: +all securebits is not allowed
da: +all securebits er ikke tilladt

en: adjusting keep_caps does not make sense
da: justering af keep_caps giver ikke mening

en: unrecognized securebit
da: securebit blev ikke genkendt

en: SELinux is not running
da: SELinux kører ikke

en: close failed: %s
da: close (luk) mislykkedes: %s

en: AppArmor is not running
da: AppArmor kører ikke

en: duplicate --no-new-privs option
da: duplikat -no-new-privs tilvalg

en: duplicate ruid
da: duplikat ruid

en: failed to parse ruid
da: kunne ikke fortolke ruid

en: duplicate euid
da: duplikat euid

en: failed to parse euid
da: kunne ikke fortolke euid

en: duplicate ruid or euid
da: duplikat ruid eller euid

en: failed to parse reuid
da: kunne ikke fortolke reuid

en: duplicate rgid
da: duplikat rgid

en: failed to parse rgid
da: kunne ikke fortolke rgid

en: duplicate egid
da: duplikat egid

en: failed to parse egid
da: kunne ikke fortolke egid

en: duplicate rgid or egid
da: duplikat rgid eller egid

en: failed to parse regid
da: kunne ikke fortolke regid

en: duplicate --clear-groups option
da: duplikat --clear-groups tilvalg

en: duplicate --keep-groups option
da: duplikat --keep-groups tilvalg

en: duplicate --groups option
da: duplikat --groups tilvalg

en: duplicate --inh-caps option
da: duplikat --inh-caps tilvalg

en: duplicate --bounding-set option
da: duplikat --bounding-set tilvalg

en: duplicate --securebits option
da: duplikat --securebits tilvalg

en: duplicate --selinux-label option
da: duplikat --selinux-label tilvalg

en: duplicate --apparmor-profile option
da: duplikat --apparmor-profile tilvalg

en: --dump is incompatible with all other options
da: --dump er ikke kompatibel med andre tilvalg

en: --list-caps must be specified alone
da: --list-caps skal være angivet alene

en: No program specified
da: Intet program angivet

en: disallow granting new privileges failed
da: kunne ikke deaktivere tildeling af nye privilegier

en: keep process capabilities failed
da: kunne ikke bevare procesfunktioner

en: activate capabilities
da: aktiver faciliteter

en: reactivate capabilities
da: genaktiver faciliteter

en: set process securebits failed
da: angivelse af proces securebits mislykkedes

en: apply bounding set
da: anvend omgivende sæt

en: apply capabilities
da: anvend funktioner

en:  %s [options] <program> [arguments ...]
da:  %s [tilvalg] <program> [parametre ...]

en: Run a program in a new session.
da: Kør et program i en ny session.

en:  -c, --ctty     set the controlling terminal to the current one
da:  -c, --ctty     sæt den kontrollerende terminal til den nuværende

en:  -w, --wait     wait program to exit, and use the same return
da:  -w, --wait     vent program for at afslutte, og brug den samme returnering

en: fork
da: forgren

en: child %d did not exit normally
da: underproces %d afsluttedes ikke normalt

en: setsid failed
da: setsid mislykkedes

en: failed to set the controlling terminal
da: kunne ikke angive den kontrollerende terminal

en: Not superuser.
da: Ikke superbruger.

en: %s: swapoff failed
da: %s: swapoff mislykkedes

en:  %s [options] [<spec>]
da:  %s [tilvalg] [<spec>]

en: Disable devices and files for paging and swapping.
da: Deaktiver enheder og filer for paging og swapping.

en:  -a, --all              disable all swaps from /proc/swaps
     -v, --verbose          verbose mode
da:  -a, --all              deaktiver alle swap fra /proc/swaps
     -v, --verbose          uddybende tilstand

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             LABEL of device to be used
     -U <uuid>              UUID of device to be used
     LABEL=<label>          LABEL of device to be used
     UUID=<uuid>            UUID of device to be used
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
da: 
    Parameteren <specifikation>:
     -L <etiket>            ETIKET på enhed der skal bruges
     -U uuid                UUID på enhed der skal bruges
     LABEL=<etiket>         ETIKET på enhed der skal bruges
     UUID=<uuid>            UUID på enhed der skal bruges
     <enhed>                navn på enhed der skal bruges
     <fil>                  navn på fil der skal bruges

en: device file or partition path
da: enhedsfil eller partitionssti

en: type of the device
da: enhedens type

en: size of the swap area
da: størrelse på swapområdet

en: bytes in use
da: byte i brug

en: swap priority
da: swapprioritet

en: swap uuid
da: swap-uuid

en: swap label
da: swapetiket

en: %s				Type		Size	Used	Priority
da: %s				Type		Str.	Brugt	Prioritet

en: Filename
da: Filnavn

en: %s: reinitializing the swap.
da: %s: Geninitialiserer swappen.

en: %s: lseek failed
da: %s: lseek mislykkedes

en: %s: write signature failed
da: %s: skrivningssignatur mislykkedes

en: %s: skipping - it appears to have holes.
da: %s: springer over - den lader til at være fragmenteret.

en: %s: get size failed
da: %s: Kunne ikke finde størrelse

en: %s: read swap header failed
da: %s: Læsning af swaphoved mislykkedes

en: %s: found signature [pagesize=%d, signature=%s]
da: %s: fandt signatur [pagesize=%d, signature=%s]

en: %s: pagesize=%d, swapsize=%llu, devsize=%llu
da: %s: sidestørrelse=%d, swapstørrelse=%llu, enhedsstørrelse=%llu

en: %s: last_page 0x%08llx is larger than actual size of swapspace
da: %s: sidste_side 0x%08llx er større end aktuel størrelse på swapplads

en: %s: swap format pagesize does not match.
da: %s: swapformatets sidestørrelse er ikke ens.

en: %s: swap format pagesize does not match. (Use --fixpgsz to reinitialize it.)
da: %s: swapformatets sidestørrelse er ikke ens. (Brug --fixpgsz til at geninitialisere den.)

en: %s: software suspend data detected. Rewriting the swap signature.
da: %s: Hviledata for software detekteret. Genskriver swapsignaturen.

en: %s: swapon failed
da: %s: swapon mislykkedes

en: %s: noauto option -- ignored
da: %s: noauto-tilvalg - ignoreret

en: %s: already active -- ignored
da: %s: allerede aktiv - ignoeret

en: %s: inaccessible -- ignored
da: %s: utilgængelig - ignoreret

en: Enable devices and files for paging and swapping.
da: Aktiver enheder og filer for tekstvisning og swapping.

en:  -a, --all                enable all swaps from /etc/fstab
da:  -a, --all                aktiver alle swap fra /etc/fstab

en:  -d, --discard[=<policy>] enable swap discards, if supported by device
da:  -d, --discard[=<politik>] aktiver swap-fjernelser, hvis understøttet af enhed

en:  -e, --ifexists           silently skip devices that do not exist
da:  -e, --ifexists           udelad i stilhed enheder som ikke findes

en:  -f, --fixpgsz            reinitialize the swap space if necessary
da:  -f, --fixpgsz            geninitialiser swapområdet om nødvendigt

en:  -o, --options <list>     comma-separated list of swap options
da:  -o, --options <liste>    kommaadskilt liste over swapindstillinger

en:  -p, --priority <prio>    specify the priority of the swap device
da:  -p, --priority <prio>    specificer prioriteten for swapenheden

en:  -s, --summary            display summary about used swap devices (DEPRECATED)
da:  -s, --summary            vis referat om anvendte swapenheder (FORÆLDET)

en:      --show[=<columns>]   display summary in definable table
da:      --show[=<kolonner>]  vis refereat i definerbar tabel

en:      --noheadings         don't print table heading (with --show)
da:      --noheadings         vis ikke tabeloverskrifter (med --show)

en:      --raw                use the raw output format (with --show)
da:      --raw                brug rå uddataformat (med --show)

en:      --bytes              display swap size in bytes in --show output
da:      --bytes              vis swapstørrelse i byte i --show-uddata

en:  -v, --verbose            verbose mode
da:  -v, --verbose            uddybende tilstand

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             synonym for LABEL=<label>
     -U <uuid>              synonym for UUID=<uuid>
     LABEL=<label>          specifies device by swap area label
     UUID=<uuid>            specifies device by swap area UUID
     PARTLABEL=<label>      specifies device by partition label
     PARTUUID=<uuid>        specifies device by partition UUID
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
da: 
    Parameteren <specifikation>:
     -L <etiket>            synonym for LABEL=<etiket>
     -U <uuid>              synonym for UUID=<uuid>
     LABEL=<etiket>         specificerer enhed efter swapområdetiket
     UUID=<uuid>            specificerer enhed efter swapområde-UUID
     PARTLABEL=<etikel>     specificerer enhed efter partitionsetiket
     PARTUUID=<uuid>        specificerer enhed efter partition-UUID
     <enhed>                navn på enhed der skal bruges
     <fil>                  navn på fil der skal bruges

en: 
    Available discard policy types (for --discard):
     once    : only single-time area discards are issued
     pages   : freed pages are discarded before they are reused
    If no policy is selected, both discard types are enabled (default).
da: 
    Tilgængelige politiktyper for kassering (for --discard):
     once    : kun engangs områdekaseringer udstedes
     pages   : freed-sider kasseret før de genbruges
    Hvis ingen politik er valgt, er begge kasseringstyper aktiveret (standard).

en: failed to parse priority
da: kunne ikke fortolke prioritet

en: unsupported discard policy: %s
da: ikke understøttet fjernelsespolitik: %s

en: cannot find the device for %s
da: kan ikke finde enheden for %s

en: failed to open directory
da: kunne ikke åbne mappe

en: stat failed
da: stat mislykkedes

en: failed to read directory
da: kunne ikke læse mappe

en: failed to unlink %s
da: kunne ikke fjerne henvisning %s

en: failed to mount moving %s to %s
da: kunne ikke montere flytning af %s til %s

en: forcing unmount of %s
da: fremtvinger afmontering af %s

en: failed to change directory to %s
da: kunne ikke ændre mappe til %s

en: failed to mount moving %s to /
da: kunne ikke montere flytning af %s til /

en: failed to change root
da: kunne ikke ændre administrator (root)

en: old root filesystem is not an initramfs
da: gammelt root-filsystem er ikke et initramfs

en:  %s [options] <newrootdir> <init> <args to init>
da:  %s [tilvalg] <nyrodmappe> <init> <argumenter til init>

en: Switch to another filesystem as the root of the mount tree.
da: Skift til et andet filsystem som roden for monteringstræet.

en: failed. Sorry.
da: mislykkedes. Beklager.

en: cannot access %s
da: kunne ikke tilgå %s

en: Set various parameters for the line printer.
da: Angiv diverse parametere for linjeprinteren.

en:  -i, --irq <num>              specify parallel port irq
da:  -i, --irq <num>              angiv irq for parallelport

en:  -t, --time <ms>              driver wait time in milliseconds
da:  -t, --time <ms>              ventetid for driver i millisekunder

en:  -c, --chars <num>            number of output characters before sleep
da:  -c, --chars <num>            antallet af uddatategn før dvale

en:  -w, --wait <us>              strobe wait in micro seconds
da:  -w, --wait <us>              strobe-ventetid i mikrosekunder

note: TRANSLATORS: do not translate <on|off> arguments. The argument reader does not recognize locale, unless `on' is exactly that very same string.
en:  -a, --abort <on|off>         abort on error
da:  -a, --abort <on|off>         afbryd ved fejl

en:  -o, --check-status <on|off>  check printer status before printing
da:  -o, --check-status <on|off>  kontroller printerstatus før udskrivning

en:  -C, --careful <on|off>       extra checking to status check
da:  -C, --careful <on|off>       ekstra kontrol til statuskontrol

en:  -s, --status                 query printer status
da:  -s, --status                 forespørg printerstatus

en:  -r, --reset                  reset the port
da:  -r, --reset                  nulstil porten

en:  -q, --print-irq <on|off>     display current irq setting
da:  -q, --print-irq <on|off>     vis nuværende irq-indstilling

en: %s not an lp device
da: %s er ikke en lp-enhed

en: LPGETSTATUS error
da: Fejl i LPGETSTATUS

en: %s status is %d
da: Status for %s er %d

en: , busy
da: , optaget

en: , ready
da: , klar

en: , out of paper
da: , ikke mere papir

en: , on-line
da: , klar

en: , error
da: , fejl

en: ioctl failed
da: ioctl mislykkedes

en: LPGETIRQ error
da: Fejl i LPGETIRQ

en: %s using IRQ %d
da: %s bruger IRQ %d

en: %s using polling
da: %s bruger overvågning (polling)

en:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] <source> | <directory>
da:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [tilvalg]
     %1$s [tilvalg] <kilde> | <mappe>

en: Unmount filesystems.
da: Afmonter filsystemer.

en:  -a, --all               unmount all filesystems
da:  -a, --all               afmonter alle filsystemer

en:  -A, --all-targets       unmount all mountpoints for the given device in the
                               current namespace
da:  -A, --all-targets       afmonter alle monteringspunkter for den angivne enhed
                               i det nuværende navnerum

en:  -c, --no-canonicalize   don't canonicalize paths
da:  -c, --no-canonicalize   kanoniser ikke stier

en:  -d, --detach-loop       if mounted loop device, also free this loop device
da:  -d, --detach-loop       hvis monteret loopenhed, så befri også denne loopenhed

en:      --fake              dry run; skip the umount(2) syscall
da:      --fake              tør-kørsel; udelad systemkaldet umount(2)

en:  -f, --force             force unmount (in case of an unreachable NFS system)
da:  -f, --force             fremtving afmontering (i tilfælde af et NFT-system, der ikke kan nås)

en:  -i, --internal-only     don't call the umount.<type> helpers
da:  -i, --internal-only     kald ikke umount.<type>-hjælpeprogrammerne

en:  -l, --lazy              detach the filesystem now, clean up things later
da:  -l, --lazy              afkobl filsystemet nu, ryd op senere

en:  -O, --test-opts <list>  limit the set of filesystems (use with -a)
da:  -O, --test-opts <liste> begræns sættet af filsystemer (brug med -a)

en:  -R, --recursive         recursively unmount a target with all its children
da:  -R, --recursive         afmonter rekursivt et mål med alle undermål

en:  -r, --read-only         in case unmounting fails, try to remount read-only
da:  -r, --read-only         i tilfælde af at afmontering mislykkedes, forsøg så at genmontere skrivebeskyttet

en:  -t, --types <list>      limit the set of filesystem types
da:  -t, --types <liste>     begræns sættet af filsystemtyper

en: %s (%s) unmounted
da: %s (%s) afmonteret

en: %s unmounted
da: %s afmonteret

en: failed to set umount target
da: kunne ikke angive umount-mål

en: libmount table allocation failed
da: libmount-tabelallokering mislykkedes

en: libmount iterator allocation failed
da: libmount-iteratorallokering mislykkedes

en: failed to get child fs of %s
da: kunne ikke indhente underfilsystem for %s

en: %s: not found
da: %s: ikke fundet

en: %s: failed to determine source (--all-targets is unsupported on systems with regular mtab file).
da: %s: kunne ikke bestemme kilde (--all-targets er ikke understøttet på systemer med normal mtab-fil).

en: unsupported --setgroups argument '%s'
da: ikke understøttet --setgroups-parameter »%s«

en: write failed %s
da: skrivning mislykkedes %s

en: unsupported propagation mode: %s
da: ikke understøttet formeringstilstand: %s

en: cannot change root filesystem propagation
da: kan ikke ændre rodfilsystemets formering

en: mount %s on %s failed
da: montering %s på %s mislykkedes

en: cannot stat %s
da: kan ikke køre %s

en: pipe failed
da: datakanal mislykkedes

en: failed to read pipe
da: kunne ikke læse datakanal

en: Run a program with some namespaces unshared from the parent.
da: Kør et program med nogle navnerum udelt fra overdelen.

en:  -m, --mount[=<file>]      unshare mounts namespace
da:  -m, --mount [=<fil>]      fjern deling for monteringens navnerum

en:  -u, --uts[=<file>]        unshare UTS namespace (hostname etc)
da:  -u, --uts[=<fil>]         fjern deling for UTS-navnerum (værtsnavn etc)

en:  -i, --ipc[=<file>]        unshare System V IPC namespace
da:  -i, --ipc[=<fil>]         fjern deling for System V IPC-navnerum

en:  -n, --net[=<file>]        unshare network namespace
da:  -n, --net[=<fil>]         fjern deling for netværksnavnerum

en:  -p, --pid[=<file>]        unshare pid namespace
da:  -p, --pid[=<fil>]         fjern deling for pid-navnerum

en:  -U, --user[=<file>]       unshare user namespace
da:  -U, --user[=<fil>]        fjern deling for brugernavnerum

en:  -C, --cgroup[=<file>]     unshare cgroup namespace
da:  -C, --cgroup[=<fil>]      fjern deling for cgroup-navnerum

en:  -f, --fork                fork before launching <program>
da:  -f, --fork                forgren før <program> startes

en:      --mount-proc[=<dir>]  mount proc filesystem first (implies --mount)
da:      --mount-proc[=<dir>]  monter proc-filsystem først (medfører --mount)

en:  -r, --map-root-user       map current user to root (implies --user)
da:  -r, --map-root-user       oversæt nuværende bruger til root (medfører --user)

en:      --propagation slave|shared|private|unchanged
                               modify mount propagation in mount namespace
da:      --propagation slave|shared|private|unchanged
                               ændr monteringsformering i monteringsnavnerum

en:  -s, --setgroups allow|deny  control the setgroups syscall in user namespaces
da:  -s, --setgroups allow|deny  kontroller systemkald for setgroups i brugernavnerum

en: unshare failed
da: unshare mislykkedes

en: child exit failed
da: afslutning af underproces mislykkedes

en: options --setgroups=allow and --map-root-user are mutually exclusive
da: tilvalg --setgroups=allow og --map-root-user udelukker hinanden

en: mount %s failed
da: montering %s mislykkedes

en: Card previously reset the CPU
da: Kort nulstillede tidligere cpu'en

en: External relay 1
da: Eksternt relæ 1

en: External relay 2
da: Eksternt relæ 2

en: Fan failed
da: Blæser mislykkedes

en: Keep alive ping reply
da: Hold i live ping-svar

en: Supports magic close char
da: Understøtter magisk luk-tegn

en: Reset due to CPU overheat
da: Nulstilling på grund af CPU-varme

en: Power over voltage
da: Strøm over spænding

en: Power bad/power fault
da: Strøm ugyldig/strømfejl

en: Pretimeout (in seconds)
da: Prætidsudløb (i sekunder)

en: Set timeout (in seconds)
da: Angiv tidsudløb (i sekunder)

en: Not trigger reboot
da: Udløs ikke genstart

en: flag name
da: flagnavn

en: flag description
da: flagbeskrivelse

en: flag status
da: flagstatus

en: flag boot status
da: opstartsstatus for flag

en: watchdog device name
da: vagthunds enhedsnavn

en: unknown flag: %s
da: ukendt flag: %s

en: Show the status of the hardware watchdog.
da: Vis status for vagthundens udstyr.

en:  -f, --flags <list>     print selected flags only
     -F, --noflags          don't print information about flags
     -I, --noident          don't print watchdog identity information
     -n, --noheadings       don't print headings for flags table
     -O, --oneline          print all information on one line
     -o, --output <list>    output columns of the flags
     -r, --raw              use raw output format for flags table
     -T, --notimeouts       don't print watchdog timeouts
     -s, --settimeout <sec> set watchdog timeout
     -x, --flags-only       print only flags table (same as -I -T)
da:  -f, --flags <liste>    vis kun valgte flag
     -F, --noflags          vis ikke information om flag
     -I, --noident          vis ikke vagthundens identitetsinformation
     -n, --noheadings       vis ikke overskrifter for flags tabel
     -O, --oneline          vis al information på en linje
     -o, --output <liste>   vis kolonner for flagene
     -r, --raw              brug rå uddataformat for flags tabel
     -T, --notimeouts       vis ikke vagthundens tidsudløb
     -s, --settimeout <sek> angiv vagthundens tidsudløb
     -x, --flags-only       vis kun flags tabel (samme som -I -T)

en: The default device is %s.
da: Standardenheden er %s.

en: %s: unknown flags 0x%x
da: %s: ukendte flag 0x%x

en: %s: watchdog already in use, terminating.
da: %s: vagthund allerede i brug, afbryder.

en: %s: failed to disarm watchdog
da: %s: kunne ikke deaktivere vagthund

en: cannot set timeout for %s
da: kan ikke angive tidsudløb for %s

en: Timeout has been set to %d second.
     | Timeout has been set to %d seconds.
da[0]: Tidsudløb er blevet sat til %d sekund.
da[1]: Tidsudløb er blevet sat til %d sekunder.

en: %s: failed to get information about watchdog
da: %s: kunne ikke indhente information om watchdog

en: %-14s %2i second
     | %-14s %2i seconds
da[0]: %-14s %2i sekund
da[1]: %-14s %2i sekunder

en: Timeout:
da: Tidsudløb:

en: Pre-timeout:
da: Prætidsudløb:

en: Timeleft:
da: Tid tilbage:

en: Device:
da: Enhed:

en: Identity:
da: Identitet:

en: zram device name
da: zram-enhedsnavn

en: limit on the uncompressed amount of data
da: begrænsning på den ukomprimerede datamængde

en: uncompressed size of stored data
da: ukomprimeret størrelse for lagrede data

en: compressed size of stored data
da: komprimeret størrelse for lagrede data

en: the selected compression algorithm
da: den valgte komprimeringsalgoritme

en: number of concurrent compress operations
da: antallet af samtidige komprimeringsoperationer

en: empty pages with no allocated memory
da: tomme sider uden allokeret hukommelse

en: all memory including allocator fragmentation and metadata overhead
da: al hukommelse inklusive allocator-fragmentation og metadata-overhead

en: memory limit used to store compressed data
da: hukommelsesbegrænsning brugt til at lagre komprimerede data

en: memory zram have been consumed to store compressed data
da: hukommelses-zram er blevet brugt til at lagre komprimerede data

en: number of objects migrated by compaction
da: antallet af objekter migrereret med komprimering

en: Failed to parse mm_stat
da: Kunne ikke fortolke mm_stat

en:  %1$s [options] <device>
     %1$s -r <device> [...]
     %1$s [options] -f | <device> -s <size>
da:  %1$s [tilvalg] [<enhed>]
     %1$s -r <enhed> [...]
     %1$s [tilvalg] -f | <enhed> -s <størrelse>

en: Set up and control zram devices.
da: Opsæt og kontroller zram-enheder.

en:  -b, --bytes               print sizes in bytes rather than in human readable format
da:  -b, --bytes               vis størrelser i byte frem for i et læsevenligt format

en:  -f, --find                find a free device
da:  -f, --find                find en fri enhed

en:  -n, --noheadings          don't print headings
da:  -n, --noheadings          vis ikke teksthoveder

en:  -o, --output <list>       columns to use for status output
da:  -o, --output <liste>      kolonner i statusuddata

en:      --raw                 use raw status output format
da:      --raw                 brug rå statusuddataformat

en:  -r, --reset               reset all specified devices
da:  -r, --reset               nulstil alle specificerede enheder

en:  -s, --size <size>         device size
da:  -s, --size <størrelse>    enhedstørrelse

en:  -t, --streams <number>    number of compression streams
da:  -t, --streams <antal>     antal komprimeringsstrømme

en: failed to parse streams
da: kunne ikke fortolke strømme

en: option --find is mutually exclusive with <device>
da: tilvalget --find og <enhed> udelukker hinanden

en: only one <device> at a time is allowed
da: kun en <enhed> ad gangen er tilladt

en: options --algorithm and --streams must be combined with --size
da: tilvalgene --algorithm og --streams skal kombineres med --size

en: %s: failed to reset
da: %s: kunne ikke nulstille

en: no free zram device found
da: ingen fri zram-enhed blev fundet

en: %s: failed to set number of streams
da: %s: kunne ikke angive antallet af strømme

en: %s: failed to set algorithm
da: %s: kunne ikke angive algoritme

en: %s: failed to set disksize (%ju bytes)
da: %s: kunne ikke angive diskstørrelse (%ju byte)

en: %s%s (automatic login)
da: %s%s (automatisk logind)

en: %s: can't change root directory %s: %m
da: %s: kan ikke ændre root-mappe %s: %m

en: %s: can't change working directory %s: %m
da: %s: kan ikke ændre arbejdsmappe %s: %m

en: %s: can't change process priority: %m
da: %s: kan ikke ændre procesprioritet: %m

en: %s: can't exec %s: %m
da: %s: kan ikke udføre %s: %m

en: failed to allocate memory: %m
da: kunne ikke allokere hukommelse: %m

en: invalid delay argument
da: ugyldig forsink-parameter

en: invalid argument of --local-line
da: ugyldig parameter for --local-line

en: invalid nice argument
da: ugyldig nice-parameter

en: bad speed: %s
da: ugyldig hastighed: %s

en: too many alternate speeds
da: for mange forskellige hastigheder

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
da: /dev/%s: kan ikke åbne som standard-ind: %m

en: /dev/%s: not a character device
da: /dev/%s: ikke en tegnenhed

en: /dev/%s: not a tty
da: /dev/%s: ikke en tty

en: /dev/%s: cannot get controlling tty: %m
da: /dev/%s: kan ikke indhente kontrollerende tty: %m

en: /dev/%s: vhangup() failed: %m
da: /dev/%s: vhangup() mislykkedes: %m

en: %s: not open for read/write
da: %s: ikke åben for læsning/skrivning

en: /dev/%s: cannot set process group: %m
da: /dev/%s: kan ikke angive procesgruppe: %m

en: %s: dup problem: %m
da: %s: dup-problem: %m

en: %s: failed to get terminal attributes: %m
da: %s: kan ikke indhente terminalattributter: %m

en: setting terminal attributes failed: %m
da: angivelse af terminalattributter mislykkedes: %m

en: cannot open os-release file
da: kan ikke åbne os-release-fil %s

en: failed to create reload file: %s: %m
da: kunne ikke oprette reload-fil: %s: %m

en: [press ENTER to login]
da: [tryk RETUR for logind]

en: Num Lock off
da: Num Lock deaktiveret

en: Num Lock on
da: Num Lock aktiveret

en: Caps Lock on
da: Caps Lock aktiveret

en: Scroll Lock on
da: Scroll Lock aktiveret

en: Hint: %s
da: Fif: %s

en: %s: read: %m
da: %s: læst: %m

en: %s: input overrun
da: %s: inddataoverløb

en: %s: invalid character conversion for login name
da: %s: ugyldig tegnkonvertering for logindnavn

en: %s: invalid character 0x%x in login name
da: %s: ugyldigt tegn 0x%x i logindnavn

en: %s: failed to set terminal attributes: %m
da: %s: kunne ikke angive terminalattributter: %m

en:  %1$s [options] <line> [<baud_rate>,...] [<termtype>]
     %1$s [options] <baud_rate>,... <line> [<termtype>]
da:  %1$s [tilvalg] <linje> [<baud_hastighed>,...] [<termtype>]
     %1$s [tilvalg] <baud_hastighed>,... <linje> [<termtype>]

en: Open a terminal and set its mode.
da: Åbn en terminal og angiv dets tilstand.

en:  -8, --8bits                assume 8-bit tty
da:  -8, --8bits                antag 8-bit tty

en:  -a, --autologin <user>     login the specified user automatically
da:  -a, --autologin <bruger>   log den angivne bruger ind automatisk

en:  -c, --noreset              do not reset control mode
da:  -c, --noreset              nulstil ikke kontroltilstanden

en:  -E, --remote               use -r <hostname> for login(1)
da:  -E, --remote               brug -r <værtsnavn> for login(1)

en:  -f, --issue-file <file>    display issue file
da:  -f, --issue-file <fil>     vis fil indeholdende problemer

en:  -h, --flow-control         enable hardware flow control
da:  -h, --flow-control         aktiver forløbskontrol for udstyret

en:  -H, --host <hostname>      specify login host
da:  -H, --host <værtsnavn>     angiv logindvært

en:  -i, --noissue              do not display issue file
da:  -i, --noissue              vis ikke problemstillingsfil

en:  -I, --init-string <string> set init string
da:  -I, --init-string <streng> angiv init-streng

en:  -J  --noclear              do not clear the screen before prompt
da:  -J  --noclear              ryd ikke skærmen før prompt

en:  -l, --login-program <file> specify login program
da:  -l, --login-program <fil>  angiv logindprogram

en:  -L, --local-line[=<mode>]  control the local line flag
da:  -L, --local-line[=<tilst>] kontroller det lokale linjeflag

en:  -m, --extract-baud         extract baud rate during connect
da:  -m, --extract-baud         udtræk baud-hastighed under forbind

en:  -n, --skip-login           do not prompt for login
da:  -n, --skip-login           spørg ikke om logind

en:  -N  --nonewline            do not print a newline before issue
da:  -N  --nonewline            vis ikke en ny linje før sag

en:  -o, --login-options <opts> options that are passed to login
da:  -o, --longin-options <tilv> tilvalg som sendes til logind

en:  -p, --login-pause          wait for any key before the login
da:  -p, --login-pause          vent på tastaturtryk før logind

en:  -r, --chroot <dir>         change root to the directory
da:  -r, --chroot <mappe>       ændr root til mappen

en:  -R, --hangup               do virtually hangup on the tty
da:  -R, --hangup               udfør virtuel lukning på tty'en

en:  -s, --keep-baud            try to keep baud rate after break
da:  -s, --keep-baud            forsøg at bevare baudhastighed efter skift

en:  -t, --timeout <number>     login process timeout
da:  -t, --timeout <nummer>     procestidsudløb for logind

en:  -U, --detect-case          detect uppercase terminal
da:  -U, --detect-case          detekter terminal med store bogstaver

en:  -w, --wait-cr              wait carriage-return
da:  -w, --wait-cr              vent på linjeskift

en:      --nohints              do not print hints
da:      --nohints              vis ikke fif

en:      --nohostname           no hostname at all will be shown
da:      --nohostname           intet værtsnavn vil blive vist

en:      --long-hostname        show full qualified hostname
da:      --long-hostname        vis fuldt kvalificeret værtsnavn

en:      --erase-chars <string> additional backspace chars
da:      --erase-chars <streng> yderligere slet tilbage-tegn

en:      --kill-chars <string>  additional kill chars
da:      --kill-chars <streng>  yderligere dræb-tegn

en:      --chdir <directory>    chdir before the login
da:      --chdir <mappe>        chdir før logind'et

en:      --delay <number>       sleep seconds before prompt
da:      --delay <antal>        sovesekunder før prompt

en:      --nice <number>        run login with this priority
da:      --nice <nummer>        kør logind med denne prioritet

en:      --reload               reload prompts on running agetty instances
da:      --reload               genindlæs prompt'er ved kørsel af agetty-instanser

en: %d user | %d users
da[0]: %d bruger
da[1]: %d brugere

en: checkname failed: %m
da: checkname mislykkedes: %m

en: cannot touch file %s
da: kan ikke røre filen %s

en: --reload is unsupported on your system
da: --reload er ikke understøttet på dit system

en:  %s [options] [y | n]
da: %s [tilvalg] [y | n]

en: Control write access of other users to your terminal.
da: Kontroller skriveadgang for andre brugere til din terminal.

en:  -v, --verbose  explain what is being done
da:  -v, --verbose  forklar hvad der sker

en: ttyname failed
da: ttyname mislykkedes

en: is y
da: er y

en: is n
da: er n

en: change %s mode failed
da: ændring af %s-tilstand mislykkedes

en: write access to your terminal is allowed
da: skriveadgang til din terminal er tilladt

en: write access to your terminal is denied
da: skriveadgang til din terminal er ikke tilladt

en: invalid argument: %s
da: ugyldig parameter: %s

en:  %s [options] [file]
da:  %s [tilvalg] [fil]

en: Make a typescript of a terminal session.
da: Lav et typeskript for en terminalsession.

en: output file `%s' is a link
    Use --force if you really want to use it.
    Program not started.
da: Uddatafil »%s« er en henvisning.
    Brug --force hvis du virkelig vil bruge den.
    Program blev ikke startet.

en: Script done, file is %s
da: Skript færdigt, filen er %s

en: cannot write script file
da: kan ikke skrive skriptfil

en: 
    Session terminated.
da: 
    Session afsluttet.

en: Script started on %s
da: Skript påbegyndt %s

en: 
    Script done on %s
da: 
    Skript kørt %s

en: openpty failed
da: openpty mislykkedes

en: out of pty's
da: løbet tør for pty-er

en: Script started, file is %s
da: Skript påbegyndt, filen er %s

en:  %s [-t] timingfile [typescript] [divisor]
da:  %s [-t] timingfil [typeskript] [nævner]

en: Play back terminal typescripts, using timing information.
da: Afspil terminaltypeskripter, via brug af timinginformation.

en: write to stdout failed
da: skrivning til standard-ud mislykkedes

en: unexpected end of file on %s
da: uventet linjeafslutning på %s

en: failed to read typescript file %s
da: kunne ikke læse typeskriptfil %s

en: wrong number of arguments
da: forkert antal parametre

en: failed to read timing file %s
da: kunne ikke læse timingfil %s

en: timing file %s: line %lu: unexpected format
da: timingfil %s: linje %lu: uventet format

en: argument error: bright %s is not supported
da: parameterfejl: lys %s er ikke understøttet

en: too many tabs
da: for mange indryk

en: Set the attributes of a terminal.
da: Angiv attributterne for en terminal.

en:  --term          <terminal_name>   override TERM environment variable
da:  --term          <terminalnavn>    overskriv TERM-miljøvariabel

en:  --reset                           reset terminal to power-on state
da:  --reset                           nulstil terminal til power-on-tilstand

en:  --resize                          reset terminal rows and columns
da:  --resize                          nulstil terminalrækker og kolonner

en:  --initialize                      display init string, and use default settings
da:  --initialize                      vis init-streng, og brug standardinstillinger

en:  --default                         use default terminal settings
da:  --default                         brug standardindstillinger for terminal

en:  --store                           save current terminal settings as default
da:  --store                           gem nuværende terminalindstillinger som standard

en:  --cursor        [on|off]          display cursor
da:  --cursor        [on|off]          vis markør

en:  --repeat        [on|off]          keyboard repeat
da:  --repeat        [on|off]          tastaturgentagelse

en:  --appcursorkeys [on|off]          cursor key application mode
da:  --appcursorkeys [on|off]          programtilstand for markørtast

en:  --linewrap      [on|off]          continue on a new line when a line is full
da:  --linewrap      [on|off]          fortsæt på en ny linje når linjen er fuld

en:  --inversescreen [on|off]          swap colors for the whole screen
da:  --inversescreen [on|off]          byt farverne om for hele skærmen

en:  --foreground    default|<color>   set foreground color
da:  --foreground    default|<farve>   angiv forgrundsfarve

en:  --background    default|<color>   set background color
da:  --background    default|<farve>   angiv baggrundsfarve

en:  --ulcolor       [bright] <color>  set underlined text color
da:  --ulcolor       [bright] <farve>  angiv farve for understreget tekst

en:  --hbcolor       [bright] <color>  set bold text color
da:  --hbcolor       [bright] <farve>  angiv farve for fed tekst

en:                  <color>: black blue cyan green grey magenta red white yellow
da:                  <farve>: sort blå cyan grøn grå magenta rød hvid gul

en:  --bold          [on|off]          bold
da:  --bold          [on|off]          fed

en:  --half-bright   [on|off]          dim
da:  --half-bright  [on|off]           dæmp

en:  --underline     [on|off]          underline
da:  --underline     [on|off]          understreg

en:  --reverse       [on|off]          swap foreground and background colors
da:  --reverse       [on|off]          byt om på forgrunds- og baggrundsfarver

en:  --clear         [all|rest]        clear screen and set cursor position
da:  --clear         [all|rest]        ryd skærm og angive markørposition

en:  --tabs          [<number>...]     set these tab stop positions, or show them
da:  --tabs          [<antal> ...]    angiv disse tabulator-stoppositioner, eller vis dem

en:  --clrtabs       [<number>...]     clear these tab stop positions, or all
da:  --clrtabs       [<antal> ...]     ryd disse tabulator-stoppositioner, eller alle

en:  --regtabs       [1-160]           set a regular tab stop interval
da:  --regtabs       [1-160]           angiv et regulært tabulator-stopinterval

en:  --blank         [0-60|force|poke] set time of inactivity before screen blanks
da:  --blank         [0-60|force|poke] sæt tid for inaktivitet før tomme skærme

en:  --dump          [<number>]        write vcsa<number> console dump to file
da:  --dump          [<nummer>]        skriv vcsa<nummer>-konsoldump til fil

en:  --append        [<number>]        append vcsa<number> console dump to file
da:  --append        [<nummer>]        tilføj vcsa<nummer>-konsoldump til fil

en:  --file          <filename>        name of the dump file
da:  --file          <filnavn>         navn på dumpfilen

en:  --msg           [on|off]          send kernel messages to console
da:  --msg           [on|off]          send kernebeskeder til konsollen

en:  --msglevel      0-8               kernel console log level
da:  --msglevel      0-8               logniveau for kernekonsol

en:                                    set vesa powersaving features
da:                                    angiv strømbesparelsesfunktioner for vesa

en:  --powerdown     [0-60]            set vesa powerdown interval in minutes
da:  --powerdown     [0-60]            angiv nedlukningsinterval for vesa i minutter

en:  --blength       [0-2000]          duration of the bell in milliseconds
da:  --blength       [0-2000]          klokkens længde i millisekunder

en:  --bfreq         <number>          bell frequency in Hertz
da:  --bfreq         <nummer>          klokkefrekvens i hertz

en: duplicate use of an option
da: dupliker brug af et tilvalg

en: cannot force blank
da: kan ikke fremtvinge blank skærm

en: cannot force unblank
da: kan ikke tvinge ud af blank skærmtilstand

en: cannot get blank status
da: kan ikke indhente status for blank skærm

en: cannot open dump file %s for output
da: kan ikke åbne dumpfilen %s til skrivning

en: terminal %s does not support %s
da: terminal %s understøtter ikke %s

en: select failed
da: vælg (select) mislykkedes

en: stdin does not refer to a terminal
da: standardind referer ikke til en terminal

en: invalid cursor position: %s
da: ugyldig markørposition: %s

en: reset failed
da: nulstilling (reset) mislykkedes

en: cannot (un)set powersave mode
da: kan ikke ændre strømsparetilstand

en: klogctl error
da: klogctl-fejl

en: $TERM is not defined.
da: $TERM er ikke defineret.

en: terminfo database cannot be found
da: terminfo-databasen blev ikke fundet

en: %s: unknown terminal type
da: %s: ukendt terminaltype

en: terminal is hardcopy
da: terminal er en papirudgave (hardcopy)

en: internal error: too many iov's
da: intern fejl: for mange iov'er

en: excessively long line arg
da: utroligt lang linjeparameter

en: open failed
da: open mislykkedes

en: cannot fork
da: kunne ikke forgrene (fork)

en: %s: BAD ERROR, message is far too long
da: %s: UGYLDIG FEJL, besked er alt for lang

en:  %s [options] [<file> | <message>]
da:  %s [tilvalg] [<fil> | <besked>]

en: Write a message to all users.
da: Skriv en besked til alle brugere.

en:  -g, --group <group>     only send message to group
da:  -g, --group <gruppe>     send kun besked til gruppe

en:  -n, --nobanner          do not print banner, works only for root
da:  -n, --nobanner          vis ikke banner, virker kun for root

en:  -t, --timeout <timeout> write timeout in seconds
da:  -t, --timeout <tidsud.> skriv tidsudløb i sekunder

en: invalid group argument
da: ugyldig gruppeparameter

en: %s: unknown gid
da: %s: ukendt gid

en: getgrouplist found more groups than sysconf allows
da: getgrouplist fandt flere grupper end sysconf tillader

en: --nobanner is available only for root
da: --nobanner er kun tilgængelig for root

en: invalid timeout argument: %s
da: ugyldig parameter for tidsudløb: %s

en: cannot get passwd uid
da: kan ikke indhente adgangskode-uid

en: cannot get tty name
da: kan ikke indhente tty-navn

en: Broadcast message from %s@%s (%s) (%s):
da: Rundsendt meddelelse fra %s@%s (%s) (%s):

en: will not read %s - use stdin.
da: kan ikke læse %s - brug standard-ind.

en:  %s [options] <user> [<ttyname>]
da:  %s [tilvalg] <bruger> [<ttynavn>]

en: Send a message to another user.
da: Send en besked til en anden bruger.

en: effective gid does not match group of %s
da: effektiv gid matcher ikke gruppen %s

en: %s is not logged in
da: %s er ikke logget på

en: can't find your tty's name
da: kan ikke finde din tty's navn

en: %s has messages disabled
da: %s har deaktiveret beskeder

en: %s is logged in more than once; writing to %s
da: %s er logget på flere gange; skriver til %s

en: carefulputc failed
da: carefulputc mislykkedes

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %02d:%02d ...
da: Besked fra %s@%s (som %s) på %s klokken %02d:%02d ...

en: Message from %s@%s on %s at %02d:%02d ...
da: Besked fra %s@%s på %s klokken %02d:%02d ...

en: you have write permission turned off
da: du har slået skriveadgang fra

en: %s is not logged in on %s
da: %s er ikke logget ind på %s

en: %s has messages disabled on %s
da: %s har deaktiveret beskeder på %s

en: Filter out reverse line feeds.
da: Filtrer omvendte linjeindgange.

en: %s reads from standard input and writes to standard output
da: %s læser fra standardind og skriver til standardud

en: bad -l argument
da: ugyldigt -l parameter

en: warning: can't back up %s.
da: advarsel: kan ikke sikkerhedskopiere %s.

en: past first line
da: forbi første linje

en: -- line already flushed
da: -- linje allerede skrevet ud

en:  %s [options] [<file>...]
da:  %s [tilvalg] [<fil>] ...]

en: Filter nroff output for CRT previewing.
da: Filtrer nroff-visning for CRT-forhåndsvisning.

en:  -,  --no-underlining    suppress all underlining
da:  -,  --no-underlining    undertryk al understregning

en:  -2, --half-lines        print all half-lines
da:  -2, --half-lines        vis alle halve linjer

en: 
    Usage:
     %s [startcol [endcol]]
da: 
    Brug:
     %s [startkol [slutkol]]

en: Filter out the specified columns.
da: Filtrer de specificerede kolonner ud.

en: first argument
da: første parameter

en: second argument
da: anden parameter

en: failed to parse column
da: kunne ikke fortolke kolonne

en: undefined column name '%s'
da: udefineret kolonnenavn »%s«

en: failed to parse --table-order list
da: kunne ikke fortolke --table-order list

en: failed to parse --table-right list
da: kunne ikke fortolke --table-right list

en: failed to parse --table-trunc list
da: kunne ikke fortolke --table-trunc list

en: failed to parse --table-noextreme list
da: kunne ikke fortolke --table-noextreme list

en: failed to parse --table-wrap list
da: kunne ikke fortolke --table-wrap list

en: failed to parse --table-hide list
da: kunne ikke fortolke --table-hide list

en: line %zu: for JSON the name of the column %zu is required
da: linjen %zu: for JSON er navnet på kolonnen %zu krævet

en: failed to allocate output data
da: kunne ikke allokere uddata

en: Columnate lists.
da: Opsæt lister i kolonner.

en:  -t, --table                      create a table
da:  -t, --table                      opret en tabel

en:  -n, --table-name <name>          table name for JSON output
da:  -n, --table-name <navn>          tabelnavn for JSON-uddata

en:  -O, --table-order <columns>      specify order of output columns
da:  -O, --table-order <kolonner>     angiv rækkefølge på uddatakolonner

en:  -N, --table-columns <names>      comma separated columns names
da:  -N, --table-columns <navne>      kommaadskilt liste over kolonner

en:  -E, --table-noextreme <columns>  don't count long text from the columns to column width
da:  -E, --table-noextreme <kolonner> tæl ikke lang tekst fra kolonnerne med til kolonnebredden

en:  -H, --table-hide <columns>       don't print the columns
da:  -H, --table-hide <kolonner>      udskriv ikke kolonnerne

en:  -R, --table-right <columns>      right align text in these columns
da:  -R, --table-right <kolonner>     højrejuster tekst i disse kolonner

en:  -T, --table-truncate <columns>   truncate text in the columns when necessary
da:  -T, --table-truncate <kolonner>  forkort tekst i kolonner når nødvendigt

en:  -W, --table-wrap <columns>       wrap text in the columns when necessary
da:  -W, --table-wrap <kolonner>      omslut tekst i kolonnerne når nødvendigt

en:  -J, --json                       use JSON output format for table
da:  -J, --json                       brug JSON-uddataformat for tabel

en:  -r, --tree <column>              column to use tree-like output for the table
da:  -r, --tree <kolonne>             kolonner har et trælignende udseende i tabellen

en:  -i, --tree-id <column>           line ID to specify child-parent relation
da:  -i, --tree-id <kolonne>          linje-id til at angive under/over-relation

en:  -p, --tree-parent <column>       parent to specify child-parent relation
da:  -p, --tree-parent <kolonne>      overkolonne som angiver under/over-relation

en:  -c, --output-width <width>       width of output in number of characters
da:  -c, --output-width <bredde>      bredde på uddata i antal tegn

en:  -o, --output-separator <string>  columns separator for table output (default is two spaces)
da:  -o, --output-separator <string>  kolonneadskiller for tabeller (standard er to mellemrum)

en:  -s, --separator <string>         possible table delimiters
da:  -s, --separator <streng>         mulige tabelafgrænsere

en:  -x, --fillrows                   fill rows before columns
da:  -x, --fillrows                   udfyld rækker før kolonner

en: invalid columns argument
da: ugyldig kolonneparameter

en: failed to parse column names
da: kunne ikke fortolke kolonnenavne

en: options --tree-id and --tree-parent are required for tree formatting
da: tilvalgene --tree-id og --tree-parent er krævet for træformatering

en: option --table required for all --table-*
da: tilvalget --table er krævet for alle --table-*

en: option --table-columns required for --json
da: tilvalget --table-columns er krævet for --json

en:  %s [options] <file>...
da:  %s [tilvalg] [<fil>] ...

en: Display file contents in hexadecimal, decimal, octal, or ascii.
da: Vis filindhold i hexadecimal, decimal, octal eller ascii.

en:  -b, --one-byte-octal      one-byte octal display
da:  -b, --one-byte-octal      en-byte oktal visning

en:  -c, --one-byte-char       one-byte character display
da:  -c, --one-byte-char       en-byte tegnvisning

en:  -C, --canonical           canonical hex+ASCII display
da:  -C, --canonical           kanonisk hex+ASCII visning

en:  -d, --two-bytes-decimal   two-byte decimal display
da:  -d, --two-bytes-decimal   to-byte decimal visning

en:  -o, --two-bytes-octal     two-byte octal display
da:  -o, --two-bytes-octal     to-byte oktal visning

en:  -x, --two-bytes-hex       two-byte hexadecimal display
da:  -x, --two-bytes-hex       to-byte hexadecimal visning

en:  -L, --color[=<mode>]      interpret color formatting specifiers
da:  -L, --color[=<tilstand>]  fortolk anvisninger for farveformatering

en:  -e, --format <format>     format string to be used for displaying data
da:  -e, --format <format>     formater strenge som skal bruges til visning af data

en:  -f, --format-file <file>  file that contains format strings
da:  -f, --format-file <fil>   fil som indeholder formatstrenge

en:  -n, --length <length>     interpret only length bytes of input
da:  -n, --length <længde>     fortolk kun længdebyte fra inddata

en:  -s, --skip <offset>       skip offset bytes from the beginning
da:  -s, --skip <forskydning>  udelad forskydningsbyte fra begyndelsen

en:  -v, --no-squeezing        output identical lines
da:  -v, --no-squeezing        vis identiske linjer

en: all input file arguments failed
da: alle inddatafilparametre fejlede

en: bad byte count for conversion character %s
da: ugyldigt byteantal til konverteringstegn %s

en: %%s requires a precision or a byte count
da: %%s kræver en præcision eller et byteantal

en: bad format {%s}
da: ugyldigt format {%s}

en: bad conversion character %%%s
da: ugyldig konverteringstegn %%%s

en: byte count with multiple conversion characters
da: byteantal med flere konverteringstegn

en: Read one line.
da: Læs en linje.

en: A file perusal filter for CRT viewing.
da: Et filgennemlæsningsfilter for CRT-visning.

en:  -d          display help instead of ringing bell
da:  -d          vis denne hjælpetekst i stedet for ringende klokke

en:  -f          count logical rather than screen lines
da:  -f           tæl logisk i stedet for skærmlinjer

en:  -l          suppress pause after form feed
da:  -l          undertryk pause efter sideskift

en:  -c          do not scroll, display text and clean line ends
da:  -c          rul ikke, vis tekst og ryd linjeendelser

en:  -p          do not scroll, clean screen and display text
da:  -p          rul ikke, ryd skærm og vis tekst

en:  -s          squeeze multiple blank lines into one
da:  -s          klem flere tomme linjer sammen til en

en:  -u          suppress underlining
da:  -u          undtryk understregning

en:  -<number>   the number of lines per screenful
da:  -<antal>     antallet af linjer per fuld skærm

en:  +<number>   display file beginning from line number
da:  +<nummer>   vis fil begyndende fra linjenummer

en:  +/<string>  display file beginning from search string match
da:  +/<streng>  vis fil begyndende fra søgestrengsmatch

en: unknown option -%s
da: ukendt tilvalg -%s

en: 
    *** %s: directory ***
da: 
    *** %s: mappe ***

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
da: 
    ******** %s: Ikke en tekstfil ********

en: [Use q or Q to quit]
da: [Brug q eller Q for at afslutte]

en: --More--
da: --Mere--

en: (Next file: %s)
da: (Næste fil: %s)

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
da: [Tryk mellemrum for at fortsætte, »q« for at afslutte.]

en: ...back %d page | ...back %d pages
da[0]: ...bak %d side
da[1]: ...bak %d sider

en: ...skipping %d line | ...skipping %d lines
da[0]: ...springer %d linje over
da[1]: ...springer %d linjer over

en: 
    ***Back***
da: 
    ***Tilbage***

en: No previous regular expression
da: Intet tidligere regulært udtryk

en: 
    Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
da: 
    De fleste kommandoer kan efterfølges af et heltal k. Standardværdier i klammer.
    Stjerne (*) betyder at parameteren bliver den nye standardværdi.

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up /usr/bin/vi at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
da: <mellemrum>             Vis de næste k linjer tekst [aktuelle skærmstørrelse]
    z                       Vis de næste k linjer tekst [aktuelle skærmstørrelse]*
    <retur>                 Vis de næste k linjer tekst [1]*
    d eller ctrl-D          Rul k linjer [aktuelle rullestørrelse, standard 11]*
    q eller Q eller <interrupt>   Afslut more
    s                       Hop k linjer frem i teksten [1]
    f                       Hop k skærmfulde frem i teksten [1]
    b eller ctrl-B          Hop k skærmfulde tilbage i teksten [1]
    '                       Gå til det sted, hvor sidste søgning startede
    =                       Vis aktuelle linjenummer
    /<regulært udtryk>      Søg efter k'te tilfælde af ragulært udtryk [1]
    n                       Søg efter k'te tilfælde af seneste regulære udtryk [1]
    !<kmd> eller :!<kmd>    Udfør <kmd> i en underskal
    v                       Start /usr/bin/vi på aktuelle linje
    ctrl-L                  Genoptegn skærm
    :n                      Gå til k'te næste fil [1]
    :p                      Gå til k'te forrige fil [1]
    :f                      Vis aktuelle filnavn og linjenummer
    .                       Gentag seneste kommando

en: [Press 'h' for instructions.]
da: [Tryk »h« for instruktioner.]

en: "%s" line %d
da: »%s« linje %d

en: [Not a file] line %d
da: [Ikke en fil] linje %d

en:   Overflow
da:   Overløb

en: ...skipping
da: ...springer over

en: 
    Pattern not found
da: 
    Mønster ikke fundet

en: Pattern not found
da: Mønster ikke fundet

en: exec failed
da: programkørsel mislykkedes

en: can't fork
da: kunne ikke forgrene (fork)

en: 
    ...Skipping
da: 
    ...Springer over

en: ...Skipping to file
da: ...Springer til filen

en: ...Skipping back to file
da: ...Springer tilbage til filen

en: Line too long
da: For lang linje

en: No previous command to substitute for
da: Ingen tidligere kommando at erstatte med

en: -------------------------------------------------------
      h                       this screen
      q or Q                  quit program
      <newline>               next page
      f                       skip a page forward
      d or ^D                 next halfpage
      l                       next line
      $                       last page
      /regex/                 search forward for regex
      ?regex? or ^regex^      search backward for regex
      . or ^L                 redraw screen
      w or z                  set page size and go to next page
      s filename              save current file to filename
      !command                shell escape
      p                       go to previous file
      n                       go to next file
    
    Many commands accept preceding numbers, for example:
    +1<newline> (next page); -1<newline> (previous page); 1<newline> (first page).
    
    See pg(1) for more information.
    -------------------------------------------------------
da: -------------------------------------------------------
      h                       denne skærm
      q eller Q               afslut program
      <ny linje>              næste side
      f                       spring en side frem
      d eller ^D              næste halve side
      l                       næste linje
      $                       forrige side
      /regex/                 søg fremad efter regulære udtryk
      ?regex? eller ^regex^   søg baglæns efter regulære udtryk
      . eller ^L              gentegn skærm
      w eller z               angiv sidestørrelse og gå til næste side
      s filnavn               gem aktuel fil til filnavn
      !kommando               skal-undvigetegn
      p                       gå til forrige fil
      n                       gå til næste fil
    
    Mange kommandoer accepterer foregående tal, for eksempel:
    +1<ny linje> (næste side); -1<ny linje> (forrige side); 1<ny linje>
    (første side).
    
    Se pg(1) for yderligere information.
    -------------------------------------------------------

en:  %s [options] [+line] [+/pattern/] [files]
da:  %s [tilvalg] [+linje] [+/mønster/] [filer]

en: Browse pagewise through text files.
da: Gennemse sidevis igennem tekstfiler.

en:  -number      lines per page
da:  -number      linjer per side

en:  -c           clear screen before displaying
da:  -c           ryd skræm før visning

en:  -e           do not pause at end of a file
da:  -e           lav ikke en pause i slutningen af en fil

en:  -f           do not split long lines
da:  -f           opdel ikke lange linjer

en:  -n           terminate command with new line
da:  -n           terminer kommando med ny linje

en:  -p <prompt>  specify prompt
da:  -p <prompt>  angiv prompt

en:  -r           disallow shell escape
da:  -r           deaktiver shell escape (skalundvigelse)

en:  -s           print messages to stdout
da:  -s           udskriv beskeder til standardud

en:  +number      start at the given line
da:  +number      start på den angivne linje

en:  +/pattern/   start at the line containing pattern
da:  +/pattern/   start på linjen der indeholder mønsteret

en: option requires an argument -- %s
da: tilvalget kræver en parameter -- %s

en: illegal option -- %s
da: ugyldigt tilvalg -- %s

en: ...skipping forward
da: ...hopper fremad

en: ...skipping backward
da: ...hopper bagud

en: No next file
da: Ingen næste fil

en: No previous file
da: Ingen forrige fil

en: Read error from %s file
da: Læsefejl fra %s-fil

en: Unexpected EOF in %s file
da: Uventet filafslutning i filen %s

en: Unknown error in %s file
da: Ukendt fejl i filen %s

en: Cannot create temporary file
da: Kan ikke oprette midlertidig fil

en: RE error:
da: RE fejl:

en: (EOF)
da: (Filafslutning)

en: No remembered search string
da: Ingen gammel søgestreng

en: cannot open
da: kunne ikke åbne

en: saved
da: gemte

en: : !command not allowed in rflag mode.
da: : !kommando ikke tilladt i rflag-tilstand.

en: fork() failed, try again later
da: fork() mislykkedes, prøv senere

en: (Next file:
da: (Næste fil:

en: %s %s Copyright (c) 2000-2001 Gunnar Ritter. All rights reserved.
da: %s %s Ophavsret 2000-2001 Gunnar Ritter. Alle rettigheder forbeholdes.

en: failed to parse number of lines per page
da: kunne ikke fortolke antallet af linjer per side

en: Usage: %s [options] [file ...]
da: Brug: %s [tilvalg] [fil ...]

en: Reverse lines characterwise.
da: Vend linjer per tegn.

en:  %s [options] [<file> ...]
da:  %s [tilvalg] [<fil> ...]

en: Do underlining.
da: Udfør understregning.

en:  -t, -T, --terminal TERMINAL  override the TERM environment variable
da:  -t, -T, --terminal TERMINAL  overskriv TERM-miljøvariablen

en:  -i, --indicated              underlining is indicated via a separate line
da:  -i, --indicated              understregning indikeres med en separat linje

en: trouble reading terminfo
da: problemer ved læsning af terminfo

en: terminal `%s' is not known, defaulting to `dumb'
da: terminal »%s« er ikke kendt, bruger standard »dumb«

en: unknown escape sequence in input: %o, %o
da: ukendt undvigelsessekvens i inddata: %o, %o

en: Input line too long.
da: For lang inddatalinje.
